Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 1.71 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Се скарале Филип Петровски и Љубе Бошковси
Author Message
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#1

Сега на Канал 5 објавија дека Филип е исклучен од ОМ, поради не дисциплина. Филип, пак, го обвинува Љубе за сомнително финансирање на партијата, премногу приближување до СДСМ и немање на демократија.

Дали се крие и нешто друго позади овој судир ќе видиме наскоро. Љубчо најави враќање, овој се скара со Љубе, можеби има и некаква поврзаност овие работи, а можеби се работи само за случајност.

28-05-2010, 04:17 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#2

Брат Љубе го избрка Филип Петровски од партијата- досегашниот потпретседател прашува за сомнителни финансики фондови


[Брат Љубе го избрка Филип Петровски од партијата- досегашниот потпретседател прашува за сомнителни финансики фондови]
Љубе Бошковски го исклучи Филип Петровски од партијата - доскорешниот потпретседател експресно отвори пресметка со лидерот.

Во соопштението за исклучувањето, Бошковски за еден од неговите најблиски соработници Петровски вели – „ за жал своите лични интереси и амбиции ги стави над интересите на партијата“.

Се додава дека Петровски на конгресот на 2-ри мај не бил избран за потпретседател, дека голем дел од неговите ставови пред и по конгресот не се согласувале со партиските и дека дејствувал спротивно на статутот и програмата на „Обединети за Македонија“.

Петровски реагираше експресно со контра обвинувања.

„Благодарам за роденденската честитка. Ова за мене е очекувано. Јас му кажав на Бошковски дека не се согласувам со практикувањето на демократијата во партијата, а забележувам и на сомнителни фондови од кои се финансира партијата, како и за близина со СДСМ“- изјави Петровски.

За какви сомнителни фондови зборува Петровски рече дека дополнително ќе каже. Се сомнева дека причина за исклучувањето било неговото денешно постирање на колумна на Фејсбук во која повикува на обединување на десницата мислејќи при тоа како што вели, на Бошковски, Љубчо Георгиевски и на здружението „Достоинство“.

Случајно или не, ваквиот потег на Петровски се совпаѓа со вчерашната најава на Љубчо Георгиевски за политичко активирање.

Весна Коваческа Трпчевска
28-05-2010, 04:37 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#3

(28-05-2010, 04:17 PM)acko Wrote: Сега на Канал 5 објавија дека Филип е исклучен од ОМ, поради не дисциплина. Филип, пак, го обвинува Љубе за сомнително финансирање на партијата, премногу приближување до СДСМ и немање на демократија.

Дали се крие и нешто друго позади овој судир ќе видиме наскоро. Љубчо најави враќање, овој се скара со Љубе, можеби има и некаква поврзаност овие работи, а можеби се работи само за случајност.ACKO, da ne e ovaa Ljubco da go najavuva vracanjeto so svoeto jato ????????????
28-05-2010, 04:40 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#4

Hi hi hi hi hiiiii sto gomna ke jadi sega toa maceto okapano na kogo sega ke se priklonuva, od sekade go brkaat znaci nesto ne e vo red so nego, a taa partija sekako ne e partija ali aj sami neka se narekuvaat taka.
28-05-2010, 06:11 PM
Reply
demmian
Unregistered

 
#5

(28-05-2010, 04:40 PM)mence Wrote: ACKO, da ne e ovaa Ljubco da go najavuva vracanjeto so svoeto jato ????????????

Koga Ljupcho ke se vrati vo Makedonija i koga ke se zadrzi barem 6 meseci ziv vo nea,togash neka mi pishi nekoj na PP!
28-05-2010, 06:13 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#6

Да се потсетиме на времето кога ’среќно си живееја’
28-05-2010, 09:26 PM
Reply
@MILA@
Unregistered

 
#7

Филип Петровски се изнашета по партииве, како ги менува тоа е чудо некое
29-05-2010, 06:58 AM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#8

Samoto ime na emisijata go opisuva karakterot na Filip Petrovsi:Vrteleska. Inaku sto da se pravi Filip Petrovski se iskaci na tronot na UMS so toa sto iznese studenti i srednoskolci na ulica i gi napravi Makedoncite i VMRO-vcite deka se rasisti, i go podgotvi terenot za meguetnicka vojna.
(This post was last modified: 30-05-2010, 03:59 PM by basilius_2.)
30-05-2010, 03:55 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#9

Бошкоски ја користи партијата за лични цели

Во политиката нема трајни сојузништва - во неа само интересите се вечни. Потврда на ова е интервјуто на Филип Петровски за А1 Телевизија. Десната рака на Бошкоски откако доби црвен картон од шефот реши да ги обелодени сите валканици во Обединети за Македонија.

Официјалното образложение, заради дејствување спротивно на статутот и ставање на лични интереси и амбиции над интересите на партијата. Но, што е вистинската причина, како ова го разбирате?

-Јас бев известен преку медиумите, ова не е ништо друго туку нелегитимно делување од страна на Љубе Бошкоски. Тој ја користи партијата за свои лични цели, односно без да расправа во било каков орган и на било каква официјална седница, донесува одлуки. Морам да потсетам дека партијата нема претседателство после конгресот, значи никој освен него не е избран, што значи дека одлуката може единствено тој да ја донесе, но на начин кој што не е прифатлив и не е нормален во политичка комуникација. Доколку имало било што, што не му се допаѓа во моето делување, требало мене да ме извести, а не да ги известува медиумите, затоа јас реагирав, односно кажав со што не се сложувам.

Вие кажавте три причини: Недемократија, извори на финансирање кои се сомнителни и контакти врзани со СДСМ. Зошто сега тоа го кажавте, а не претходно, зошто сега откако бевте исклучен?

-Ние имавме подолго време несогласувања. Јас не сум долго време таму, му дадов период од неколку месеци да се вразуми и да направиме сериозна партија. Јас отидов во таа партија, односно во таа структура за да направиме сериозна опозиција, а не да си играме партија и не да креираме култ на личноста од господинот Љубе Бошкоски. Пред се за мене е најбитна работа во една партија да има демократија, односно секој член, не потпретседателите, туку секој член да има свое право на мислење, кое што ќе се усогласува низ партиски органи. Партијата до ден денес нема Централен комитет и нема Извршен комитет, односно парламент и извршна власт, на некој начин претседателство.

А кој се тие сомнителни финансии?

-Финансиите се многу сомнителни, за дел од нив вчера господинот Бошкоски сам кажа за врските со Косово и мислам дека нема потреба повеќе од тоа да се зборува, меѓутоа можам да додадам едно што досега не го кажав. Целото претседателство се рекетира и господинот Љубе Бошкоски ја користи партијата за рекетирање, за свои приватни цели, додека од една страна собира и бара пари, скоро насила и прима луѓе заради тоа што му дале пари во претседателството, од друга страна слушаме дека бил во Кан пред да оди во Хаг. Мислам дека тоа е неприфатливо и несериозно во една политичка партија. Јас на тоа се спротивставив.

Остатокот од интервјуто, можете да го погледнете во видеото.


http://media.a1.com.mk/media/video/10/in...-30-05.wmv

30-05-2010, 09:56 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#10

Vo ovoj slucaj Filip Petrovski, pokazuva edno loso razmisluvanje a toa e eden golem problem okolu negovata iskrenost kako politicar.Dodeka Filip bil potpretsedatel mu bilo se dobro, i ako se kradelo i se pravele nezakonski raboti toj toa go premolcuval.Sega koga e izbrkan resava da zbori za tie raboti. Trebal na primer da go prijavi Brat Ljube vo policija.
01-06-2010, 05:35 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6
#11

FILIP PETROVSKI sozdaden vo 1990 vo NIS 63 PADOBRANSKA , od togasen oficir vo TAA JNA losa , izodi eden pat , preku tie vezi i linkovi go vmetnaa vo VMRO-DPMNE , preku ista toj link a proteze bese izbeglica segasen DRAGAN DALAVERSKI , potoa po ist link go napusti LJUBCO i baci i raka i gaz i sto ne kaj GRUJO i tamosni , megutoa odluka na VLADA na GRUEVSKI za plasticni kesi go zakoci proekt na edna FABRIKA vo BELIMBEGOVO blizu do NIKAS , vo koja udel ima tatkoto na FILIP , toj link preku KERIMA go isprati u KONZULJ u SAD , potoa toj link go vivna kaj LJUBE ama ete se si ima kraj ,

Pregolemi zadaci dadeni za FILIP vo OBEDINETI kaj LJUBE BOSKOVSKI ne se isto sto i kaj LJUBCE , kaj LJUBE vrie od pofekman SLUZBENICI od FILIP i zatoa go pustija vo NUZNIK SREDIRECKI
01-06-2010, 05:50 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#12

Filipce dali broi po koj pat blesnuva i za ne dolgo vreme zgasnuva.
Dali deteto, ili podobro e da go narecam, covekot, bidejki sega vece e porasnat, tolku mnogu saka da bide vodic ili vednas do vodicot, a nema takov potencijal. Edno e da se ima zelba, a drugo , da ja imas taa sposobnost.
Na Ljubco mu se dodvoruvase do besvest i stigna do ne uspesen konzul nekaed vo SAD.
Potoa na Grujo, stigna do toa direktorsko mesto.
Sega, poslednoto dodvoruvanje mu bese naj kratko, samo 2-3 meseci, i balont ekspldira.
Sega koj ce bide na red, dali ce treba da popriceka podolg period, ili poltroncevo ce se zalepi kako nekoja taxena marka na nekoj drug.... Sega treba da go proba i Brankota, tuka mozebi naj dolgo ce trae....
Eeeeeeeeeeeeeeeee Filipe, Filipe..... Narodt veli: "KRUSA POD KRUSA PAGJA, NE POD SLIVA"...... ti si naj dobar primer za ovaa pogovorka.
01-06-2010, 08:49 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,087
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

Чудни се патиштава божји Филип на прва страница кај Латас ???????????Quote:ДОСКОРЕШНИОТ ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ НА ОБЕДИНЕТИ ЗА МАКЕДОНИЈА РЕШИ ДА ГИ ОТВОРИ КАРТИТЕ


Филип Петровски: Љубе добива пари од Косово и соработува со СДСМ!


[Image: 640C277582E29543B6A0E460444FD6A5.jpg]
Она што речиси сите го знаевме, дека Љубе Бошкоски на чуден начин се спаси од хашката пресуда, дека соработува со косовските команданти и дека е во функција на Бранко Црвенковски и СДСМ, сега го потврди и човек одвнатре, еден од неговите први сопартијци и доскорешен потпретседател на Обединети за Македонија, Филип Петровски


Иако сите знаеја дека ексминистерот за внатрешни работи, Љубе Бошкоски соработува со косовските команданти и дека е во функција на Бранко Црвенковски и СДСМ, никој досега јавно не излезе да го потврди тоа. Сега тоа го стори неговата десна рака, доскорешниот потпретседател на партијата на Љубе, Филип Петровски. Тој пред неколку дена беше исклучен од партијата наводно заради дејствување спротивно на статутот и ставање на личните интереси и амбиции над интересите од партијата. Петровски врати - имало три причини: недемократија, извори на финансирање кои се сомнителни и контакти врзани со СДСМ. Не сакал да креира култ на личноста Бошкоски, а сомнителни му биле и финансиите кои биле поврзани со Косово.
[Image: 0E8AA5AB072DCC4DB62B41C6BB962336.jpg]
-Ние имавме подолго време несогласувања. Јас не сум долго време таму, му дадов период од неколку месеци да се вразуми и да направиме сериозна партија. Јас отидов во таа партија, односно во таа структура за да направиме сериозна опозиција, а не да си играме партија и не да креираме култ на личноста од господинот Љубе Бошкоски. Пред се за мене е најбитна работа во една партија да има демократија, односно секој член, не потпретседателите, туку секој член да има свое право на мислење, кое ќе се усогласува низ партиските органи. Партијата до ден-денес нема Централен комитет и нема Извршен комитет, односно парламент и извршна власт, на некој начин претседателство - вели Петровски.

Валканиците на Бошкоски полека се откриваат. Сомнителноста за ослободителната пресуда за Хашкиот случај полека се потврдува.
-Финансиите се многу сомнителни. Бошкоски сам кажа за врските со Косово и мислам дека нема потреба повеќе од тоа да се зборува, меѓутоа можам да додадам едно што досега не го кажав. Целото претседателство се рекетира и Љубе Бошкоски ја користи партијата за рекетирање, за свои приватни цели, додека од една страна собира и бара пари, скоро насила и прима луѓе заради тоа што му дале пари во претседателството, од друга страна слушаме дека бил во Кан пред да оди во Хаг. Мислам дека тоа е неприфатливо и несериозно во една политичка партија. Јас на тоа се спротивставив - вели Петровски.

(Б.З.)

ВЕЧЕР
02-06-2010, 12:48 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#14

Znaci slatkarot imal ubav izvor za finansii a toa bil ramus haradinaj e pa sega kade tulumbaru, neli taka ke ja dobies vlasta na slednite izbori, mislam deka i Hrvatite nema da te primat nazad, sega tebe mestoto ti e samo HAG, ovde mesto nema za tebe.
02-06-2010, 05:08 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#15

Nisto ne go cisti Filip Petrovski od odgovornost, nitu pak go branam brat Ljube. Imeno ako Filip Petrovski gi posvedocil site tie raboti sto gi nave trebal da go prijavi Ljube vo policija.
Sega ova poveke se sveduva na licno nezadovolstvo na Filip Petrovski poradi faktot sto ostanal bez funkcija.
02-06-2010, 05:30 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#16

Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
02-06-2010, 05:31 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#17

Spored intervjuto Filip Petrovski se obiduva da se prestavi kako politicar so Zapadno evropski mentalitet, no se obdiuva da ja izbegne 1997 i protestite so koi se proslavi, i sto se izvikuvase na tie protesti. Nikade Filip ne prezentira dokazi za tie somnitelni finansiranja na brat Ljube, tuku zasega vodi licna vojna so Brat Ljube i mislam dodeka Filip ne gi dokaze ili obznani tie somnitelni finansiranja ova e licna presmetka megu nego i brat Ljube.
03-06-2010, 04:36 PM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#18

(03-06-2010, 04:36 PM)basilius_2 Wrote: Spored intervjuto Filip Petrovski se obiduva da se prestavi kako politicar so Zapadno evropski mentalitet, no se obdiuva da ja izbegne 1997 i protestite so koi se proslavi, i sto se izvikuvase na tie protesti. Nikade Filip ne prezentira dokazi za tie somnitelni finansiranja na brat Ljube, tuku zasega vodi licna vojna so Brat Ljube i mislam dodeka Filip ne gi dokaze ili obznani tie somnitelni finansiranja ova e licna presmetka megu nego i brat Ljube.


Ti kogo narekuvas brat??? abe toj tteba besilkata da si ja stavi sega a ne brat da go narekuvas
03-06-2010, 06:44 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 
#19

Filip e isklucen poradi toa sto flertuval so SDSM i so Ljubco, Bratot nema finansieri od kosovo a najmalku od teroristi. Mozno e toa od kosovo da znaci nekoi severo-atlantski organizacii. A filip e izbrkan od sekade kade sto clenuval. Pred dve godini e izbrkan i od Masonskata lozza.
04-06-2010, 10:28 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#20

(04-06-2010, 10:28 AM)alexdgreat Wrote: Filip e isklucen poradi toa sto flertuval so SDSM i so Ljubco, Bratot nema finansieri od kosovo a najmalku od teroristi. Mozno e toa od kosovo da znaci nekoi severo-atlantski organizacii. A filip e izbrkan od sekade kade sto clenuval. Pred dve godini e izbrkan i od Masonskata lozza.


Nemoj sega da kazis deka ne se sretnat tulumbarot tajno co crvenkovski i haradinaj
04-06-2010, 05:12 PM
Reply