Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
КОЈ ПРОВОЦИРА ИНЦИДЕНТ ВО СОБРАНИЕТО
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 13,883
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:Џафери побара обезбедувањето да го тргне Ѓорчев од говорнца


15/06/2017
[Image: timthumb.php?src=http%3A%2F%2Fa1on.mk%2F...w=795&zc=1]

Пратеникот Влатко Ѓорчев, зеде збор без одобрение на спикерот Талат Џафери, а по обидот да биде отстранет од говорницата, некои пратеници од ВМРО-ДПМНЕ застаснаа во негова одбрана.
Спикерот Џафери ја прекина седницата.

ВМРО СДПМНЕ не настапува како пратеничка па на основа на тоа според деловникот секој пратеник може да реагира процедурално.
(This post was last modified: 15-06-2017, 01:13 PM by ЈорданПетровски.)
15-06-2017, 01:10 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 13,883
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#211-08-2017, 11:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 13,883
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

11-08-2017, 11:56 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 13,883
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#411-08-2017, 11:57 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 13,883
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#511-08-2017, 11:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 13,883
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Алинејата 4, додадена во Изборниот законик во Пржино, го кочи разрешувањето на Зврлевски


август 11, 2017
Одредбата од членот 8-а од Изборниот законик, за која ВМРО-ДПМНЕ побара мислење од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) во врска со собраниската расправа за разрешувањето на држвниот јавнен обвинител, Марко Зврлевски, беше додадена во Изборниот законик во согласност со Договорот од Пржино, што во 2015 година го постигнаа СДСМ, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, за излез од политичката криза.
Пратениците на опозициската партија сметаат дека собраниската седница на која се расправа за разрешувањето на јавниот обвинител, која почна на 5 јули и сè уште е во тек, е во спротивност со членот 8-а, став 1, алинеја 4 од Изборниот законик, според кој „од денот на донесувањето на одлуката за распишување избори не може да се почне со постапка за вработување нови лица или постапки за престанок на работен однос во државни и јавни институции, а воедно почнатите постапки се ставаат во мирување, освен во случај на итни и неодложни работи“.

[Image: Izboren-zakonik-300x225.png]

Во Изборниот законик објавен на интернет-страницата на Државната изборна комисија со жолто се означени измените и дополнувањата на законот донесени во 2015 и во 2016 година, по Договорот од Пржино
Одредбата беше дел од пакетот измени и дополнувања на Изборниот законик што Собрането ги донесе во ноември 2015 година, а кои произлегоа од обврските од Договорот од Пржино.
Измените на Изборниот законик беа и едно од барањата на СДСМ, како тогашна опозиција, а како основа беа земени препораките од извештајот на ОБСЕ/ОДИХР за предвремените парламетарни и претседателските избори што се одржаа во 2014 година.
Инаку, членот 8-а пред минатогодишните предвремени парламентарни избори неколкупати се најде пред Антикорупциската комисија. СДСМ тогаш поднесе неколку претставки од Комисијата, кои се однесуваа на прекрушувања на овој член од Изборниот законик, односно за незаконски вработувања во јавни институции и претпријатија во предизборниот период, а ДСКС ги одби сите како неосновани.
Државната комисија за спречување на корупција пред изборите ја разгледуваше и ја прифати претставката на дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Оливер Андонов, (назначен по предлог на ВМРО-ДПМНЕ) против Оливер Спасовски, кој беше министер за внатрешни работи во техничката влада за спроведување на изборите.
Образложенито кое беше прифатено од мнозинството членови на Комисијата беше дека постои основан сомнеж дека Спасовски го прекршил членот 8-а од Изборниот законик, кога правел промени во МВР, по распишување на одлуката за предвремени парламентарни избори. Комисијата тогаш побара од Основното јавно обвинителство да поведе истрага за случајот.
(This post was last modified: 13-08-2017, 01:19 AM by ЈорданПетровски.)
13-08-2017, 01:18 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 13,883
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

[Image: 20842021_1398815950197890_53461822292564...e=5A1B25D2]


Quote:Опозицијата нема да учествува на седницата за Зврлевскиавгуст 16, 2017

[Image: 5E96A7BA-13AD-48C8-8257-9587D6813483_w1023_r1_s.jpg]
Собранието расправа за разрешување на Јавниот обвинител Марко ЗврлевскиОпозицијата ја напушта седницата на која се расправа за разрешувањето на Јавниот обвинител Марко Зврлевски, оти Антикорупциската комисија одговори дека Зврлевски не може да биде разрешен, рече координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски. Тој од собраниска говорница порача дека нема да учествуваат на седница на која се зборува за Зврлевски, бидејќи според нив тоа е противзаконска постапка. Но рече дека ќе учествуваат на други седница на кои ќе се зборува за егзистенцијални проблеми на граѓаните. Денешната дебата за разрешувањето на обвинителот заврши, а продолжението ќе биде дополнително закажано.
Антикорупциска објави дека противзаконски е да се менуваат функционери додека не се одржат изборите.
За претседателот на Собранието, Талат Џафери, толкувањето на Антикорупциска е нелегално, оти не може институција која се избира од Собранието да врши контрола врз неговото работење. Џафери вели дека тој не побарал толкување од Комисијата, а единствено тој има право да го побара тоа, па според него, нема што Антикорупциска да му одговара на Собранието.
Quote:Разрешувањето на Зврлевски би било незаконско, одлучи едногласно Антикорупциска комисија16/08/201

[Image: dksk-696x445.jpg]
Комисијата за спречување на корупција вчера одржа седница на која членовите се произнеле по барањето за мислење од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ дали разрешувањето на јавниот обвинител, Марко Звлевски, е спротивно на член 8 од Изборниот законик со кој по распишување на избори се забранува вработување или отпуштање во државни институции. Комисијата едногласно одлучила дека разрешување на функционер е спротивно на законот.
-Одлуката е во контект на претходно донесените одлуки. Како и за претходните изборни циклуси ние одлучивме дека не треба да има ниту именувања ниту разрешувања по распишување на изборите. Тоа беше мислење во четири или пет изборни циклуси, на тоа мислење остануваме и овој пат – велат од Антикорупциска за „Фокус“.
Мислењето на Комисијата е доставено до Собранието. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, пак, неколку пати нагласи дека мислењето на Комисијата не е релевантно за расправата на Собранието.
-Јас немам намера како претседател на Собранието да се обраќам на каков било друг орган кој ќе кажува како јас треба да работам, кога тоа јасно го кажува Деловникот и Уставот. Антикорупциска е дел од извршната власт и таа неможе да дава препораки на законодавната власт. Ако имате дилема, може да побарате автентично толкување на законот – истакна Џафери за време на седниците.
 
(This post was last modified: 16-08-2017, 10:22 PM by ЈорданПетровски.)
16-08-2017, 10:15 PM
Reply