Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Пат, и на мене ми се познати тие работи, но сепак во Македонија со цел Србите и другите соседи кои имаат територијални аспирации кон Македонија сакаат да докажат дека сме аморфна маса.
Се сеќавам еднаш Воислав Шешељ, изјави на МТВ дека Македонците се: "Флоататна маса меѓе Бугарите и Ромите".
Во 19-иот век со појавувањето на ВМРО и организирањето на вооружени чети, Србската и Грчката пропаганда Македонското национално движење сакале да го престават како Расистичко и но Бугарско.
И двете соседни земји испраќале свои чети во Македонија. На Македонецот кому му било до слобода и до својот живот, морал да се изјаснува како Грк или Србин.Имено не е голема тајна дека Србите и Грците воделе чиста и видлива про-Турска политика со цел да ја елиминираат делувањето на ВМРО во Македонија.
Кај нас тешко да има чиста историја,туку и кога учиме историја се спроведува ДИФЕРЕНЦИЈАЦИЈА.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
03-06-2011, 02:53 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
04-06-2011, 02:21 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Само Љубчовистите не излегоа со никаква изјава до сега.
06-06-2011, 05:52 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(06-06-2011, 05:52 PM)Nikola Wrote: Само Љубчовистите не излегоа со никаква изјава до сега.

Никола, еве ги :

И честита на победничката ДПМНЕ, но ја потсетува дека првиот жежок костен, што ќе го проголта е претседател на Собранието од редот на Албанците.

Quote:Да имаше здружување во десницата и во десниот блок. И тоа се здружија ВМРО-ДПМНЕ со коалиционите партнери, се здружија Достоинство, се здружија Демократска Десница и се здружија ТМРО. Сите беа како здружена десница, меѓутоа против ВМРО-НП.

- Констатацијата која беше присутна во изминатите два до три месеци во делот на тоа што се случи во десницата и дали има или нема „тројански коњи“, за жал генералите во Република Македонија, испаднаа најголемите „тројански коњи“, кои влијаеа на многу нешта на изборниот резултат“, рече Марјан Додовски, претседател на ВМРО-НП.
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=139068
07-06-2011, 11:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Георгиевски - Власта прави карикатура на историјата


Неделно интервју: Човекот кој ја воскресна самостојна Македонија, денеска треба да објаснува дали е Македонец, вели поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, а сега почесен претседател на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски.

Мирјана Спасовска
04.12.2011
Господине Георгиевски, вашата партија на локално ниво е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Дали тоа значи дека сте задоволни од начинот на кој вашиот некогашен сопартиец, а сега премиер Никола Груевски ја води државата?

ВМРО-Народна партија мислам на повеќе места на локално ниво е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, меѓутоа на уште повеќе места на локално ниво е во коалиција со СДСМ. Значи ние имаме еден принцип, локалните советници согласно со тоа како ќе ја направат коалицијата и како ќе се договорат, така да ги пратат коaлициите. Така да не можете според локалните коалиции денеска да кажете каде сме. Ние јасно кажавме на последните парламентарни избори дека сме опозициски определена партија и тој стил и начин го продолжуваме. А, тоа значи дека не сме баш многу задоволни од актуелната Влада.

Дали според вас во Македонија владее демократија, пазарна економија, слобода на говорот?

Па мислам дека сите три прашања се под сериозен знак прашалник. Значи како да кажам, се уште некоја форма на сите тие три елементи, пазарна економија, слобода, демократија се одржува, меѓутоа сите три елементи се сериозно дерогирани како процеси и мислам дека ако не се направи нешто драматично да се вратиме повторно назад кон изворните принципи, дека Македонија повеќе во овој момент се движи кон тоталитарност отколку кон демократија.

Очигледни се вашите интенции да бидете во политиката, ве етикетираа како бугарофил, за вас имаше шпекулации дека имате бугарско државјанство. Дали некогаш сме имале дилема за вашиот македонски идентитет?

Моите интенции да бидам во политиката не се од сега, тие се дваесет години. Јас посотојано велам дека и кога не се борам за политика јас сум homo politicus, нели, човек кој дава свое мислење, свои ставови, а и како што гледате самите новинари бараат изјави околу сите тие работи.

Вториот дел на прашањето, мислам дека е малку апсурдно да се бара изјаснување по прашањето на идентитетот и чуството на идентитетот од човек кој практично кога зборуваше за самостојна и независна Македонија сите, мислам најголемиот број во оваа држава беа Југословени. Ако ги погледнете неговите историски интервјуа и говори мислам ќе видите дека нема друг политичар кој толку многу го употребил зборот „македонска нација“, човек кој се бореше и креираше максимум национален Устав, македонски национален Устав, така што нели кога ќе дојдеме до една ситуација да се поставува такво прашање, навистина не можам да кажам, до каде дојде парадоксот на Македонија - човекот кој ја воскресна и едно време сам зборуваше за самостојна Македонија, денеска треба да објаснува дали е Македонец. Да, апсолутно сметам дека јас сум припадник на македонската нација и македонскиот јазик.

Втора работа е што јас имам многу потпрашања за таа работа нели. Што е денеска македонскиот идентитет? Јас сметам дека денеска македонскиот идентитет, вие да речеме дека денеска доаѓате од страна како странец, и прошетата во Бања Лука, во Белград и во Македонија, ќе видите дека македонскиот идентитет се повеќе наликува на југословенски, српски идентитет. Тоа се веќе други прашања кои јас сакам перманентно да ги поставувам.

Денес македонскиот идентитет се става на маса. Кога би биле во позиција да го браните, со кој аргументи би го направиле тоа?

Прво, апсолутно она што сакаат денеска да ни го наметнат како државна политика за античка Македонија, јас го нарекувам карикатура, карикатура на историјата, затоа што нема врска. Македонскиот народ е бомбардиран секојдневно со лаги, со дезинформации, со документарни филмови каде што гледаме една грчка историја ја препишуваат и нели ја модифицираат. За мене е многу јасно дека има јасна поделба на она што се нарекува античка историја на Македонија и словенска историја. Јас се уште ја бранам тезата дека она на што ние можеме да се потпреме, а да не згрешиме, тоа е тој словенски идентитет, нели со втемелувачите на духовен план, со свети Кирил и Методиј, свети Климент, свети Наум. Тоа е таа историја каде што можеме единствено сериозно да газиме. И покрај тоа што мислам дека и од таа страна и во тоа немаме толку голема потреба за одбрана затоа што денеска модерниот идентитет се знае што е – Ако имаш држава, имаш идентитет, ако немаш држава практично немаш ништо. Затоа за мене логиката е многу едноставна, ако македонскиот народ веќе направил своја држава идентитетот произлегува токму од државноста и тоа е модерната формулација на проблемите.

Дали оваа Влада е способна за компромис со Грција, со цел евроатлантско интегрирање?

Не, мислам дефинитивно јас не гледам ниту еден знак од македонска страна. Тоа го судам според оние државни новинари кои секојдневно ја пропагираат нели политиката. Меѓутоа не мислам дека Владата нешто друго размислува, различно од она што го гледаме преку државните новинари и државната медиумска пропаганда. Ако тоа го судам, можам да кажам дека овие четири години ќе поминат во празно и дека оваа Влада најверојатно ќе добие уште едни избори благодарејќи на јаката одбрана на името.

Дали мислите дека одлуката во Хаг ќе влијае на преговорите меѓу Македонија и Грција?

Мислам дека ќе влијае месец, до два месеца, да бидеме овде полни со задоволство, да кажуваме колку сме силни, колку сме морални победници, меѓутоа на планот на спремноста да се реши компромисот тоа ќе ни одмогне и мислам дека таа одлука ќе влијае ништо да не се направи во идните две до три години.

Кога сме кај Грците, во медиумите, а и вашите политички противници ве обвинуваа за криминал при купопродажбата на Окта. Како го кометирате тоа?

Па тоа е десет години приказна. Нека го најдат криминалот. Јас само уште еднаш ќе кажам дека Окта беше пропадната фирма во Република Македонија требаше да ја затвориме за неколку месеци. Денеска од пропадната фирма, која имаше епитет „пропаднато железо“ сега е најголемата фирма во Република Македонија. Значи нешто се работи и за менаџерските екипи, не се работи... Многу е интересен парадоксот што Окта во рамките на Југославија помалку продаваше на југословенските пазари, отколку сега Окта со Грците во самостојна држава во Косово или да речеме во Јужна Србија. Значи ние треба да го погледнеме и тој дел на работата. Инаку има и втор елемент, Окта не е продадена на приватна компанија во Грција, туку на државна компанија во Грција, затоа што Окта во тоа време беше државна компанија, иако сега во најголем дел мислам е приватизирана, нели. Така што во Македонија толку многу пропаганда и приказни се раскажаа за таа Окта, што кога денеска Окта ја ставаат како единствена фирма во 500-тините најдобри фирми во југоисточна Европа, во Македонија никој не сака ни да ја доживее како македонска. Мене ми е жал што е така, меѓутоа јас се гордеам што од една фирма која требаше да биде затворена, денеска ја направивме најјаката фирма во Македонија.

Од што егзистирате денес?

Па имам неколку приватни бизниси, советник на некои места и така.

Како ја оценувате економската политика на Владата? За опозицијата, таа е маркетинг-кампања со која се задолжуваат земјата и граѓаните на повеќе генерации.

Проблемот со големото задолжување, бев еден од првите кој го промовираше во Македонија, затоа што како премиер успеав Македонија за четири години воопшто да не ја задолжам, а притоа да вратам стари долгови на нашата држава и покажав дека Македонија може да функционира и без задолжување. Во една таква насока можам да ви кажам дека Владата денеска го кажува тој аргумент дека Македонија не е задолжена, меѓутоа Македонија не е задолжена затоа што Македонија некој не ја претходно задолжил, претходно водел политика на незадолжување, ако ја погледнеме од доаѓањето до сега, практично македонскиот долг е дуплиран. Значи за овие пет години колку што владее оваа Влада, македонскиот долг е буквално дуплиран, како сума, како цифра и се плашам дека ова темпо ќе продолжи и во идната година затоа што гледам дека имаме тешка година. Сметам дека Владата секоја година проектира буџети кои не соодвествуваат на македонската економија, што значи дека уште повеќе се исцрпува македонската економија, се влечат пари, даноци, казни, сето она што се нарекува ригорозна финансиска политика, тоа е едната страна, а втората страна е после кога ги собираат парите во буџетот сметам дека ги користи за нерационални проекти.

Со оглед на политиката што ја води оваа Влада и на последниот Извештај, ќе добие ли Македонија датум за преговори со Европската унија?

Ние сакаме многу да добиеме датум, меѓутоа мислам дека нема да ни биде даден датум. Мислам пораките на Европската унија и на НАТО се јасни - решете го проблемот со името и веднаш ќе влезете во НАТО и веднаш ќе почнете преговори со ЕУ. Јас не знам зошто некои политичари и новинари во Македонија се обидуваат да не ја разберат пораката што е толку многу јасна и прецизна.

Кога ви реков дека е очигледна интенцијата да останете активни во политиката, мислев на тоа дека по изборите вашата партија не доби ниту еден пратеник, со што реално немате политичка моќ. Во таа смисла како го коментирате исходот од изборите? Дали свесно останавте на страна, со тоа што самостојно настапивте, а знаејќи го изборниот модел во земјава и дека се мали шансите за малите партии или едноставно немавте капацитет да се соочите со вашиот поранешен сопартиец, а сега премиер Никола Груевски?

Видете, како партиски активист во изминатите 10 години јас сум многу слабо активен, па и сега сум слабо активен, јас не одам по градовите, јас не држам партиски состаноци, меѓутоа ако ја погледнете мојата позиција со политичка присутност со изјави, сите овие 10 години сум бил присутен. И сега продолжувам да бидам присутен затоа што не можам да не ги кажам своите политички ставови. Тоа е едната димензија на проблемот. Втората димензија е, ние кога излеговме на овие последни парламентарни избори јасно кажавме дека овде сме за да промовираме и да поттикнеме некои прашања кои никој не смее да ги постави и да ги одговори. Ќе ве потсетам дека ВМРО Народна партија токму тоа го направи, затоа што беше единствената партија каја на последните парламентарни избори јасно кажа дека компромисот со Грција треба да се направи и дури кажавме како треба да се направи.

Втората димензија на прашањето кое го отворивме и за кое дискутиравме е проблемот со демократијата во Македонија, третото прашање кое пред малку го поставивте проблемот со задолженоста и некои други демократски прашања. Јас мојата улога во политиката не ја гледам во тоа по секоја цена да се освои некое место, не знам, да се биде градоначалник или да се биде парламентарец или министер, туку едноставно ја гледам политиката да се каже нешто да се промовираат и да се отворат некои врати. И мене ми е многу жал што тие прашања ги отворивме, но не беа прифатени, меѓутоа кога ќе погледнете во кој правец се движи Македонија, јас не можам да кажам дека се движи во најидеален правец.
05-12-2011, 03:50 AM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

како што пишав овде:

(03-12-2011, 08:41 AM)toni_a Wrote: ...
а ебиветарот ЉуБ4о ако има било какви амбиции, треба прво да изврши харакири.

така ќе потврдам и на оваа тема!

ЉуБ4о е надуван балон, кој по некоја си случајност повторно се појавува - сад га видиш, сад га невидиш.
Харакирито од погоре, ми беше само алегорија.

крајно време е тој самиот да си се „пробуши/дупне„.
барем дел од политичката чистота/идеја да ја запази (види Јапонија и тамошните практики). доколку ја сака Македонија и се ставил во нејзина служба (како што расправа по медиуми), тогаш таквиот потег би му претставувало чест, а не пораз.


апропо „пукање надувани балони“:
Icon_smile
може со било кој да се фатите на кладба дека ќе пробушите надуван балон со игла - без да пукне!
трикот е да се залепи парче селотејп, невидлив за другите, и на токму тоа место да се прободе иглата.
балонот си останува, дури и надуван си стои....се додека се извади иглата,а балонот пополека се издиши.


СЕЛОТЕЈПОТ на ЛуБ40 - од чие производство е ???Icon_question???
A050Pos23

пс - итс а кајнд оф меџик...
0+0+0=60%
(This post was last modified: 05-12-2011, 07:00 AM by toni_a.)
05-12-2011, 06:56 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(05-12-2011, 03:50 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Георгиевски - Власта прави карикатура на историјата


Неделно интервју: Човекот кој ја воскресна самостојна Македонија, денеска треба да објаснува дали е Македонец, вели поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, а сега почесен претседател на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски.

Мирјана Спасовска
04.12.2011
Господине Георгиевски, вашата партија на локално ниво е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ. Дали тоа значи дека сте задоволни од начинот на кој вашиот некогашен сопартиец, а сега премиер Никола Груевски ја води државата?

ВМРО-Народна партија мислам на повеќе места на локално ниво е во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, меѓутоа на уште повеќе места на локално ниво е во коалиција со СДСМ. Значи ние имаме еден принцип, локалните советници согласно со тоа како ќе ја направат коалицијата и како ќе се договорат, така да ги пратат коaлициите. Така да не можете според локалните коалиции денеска да кажете каде сме. Ние јасно кажавме на последните парламентарни избори дека сме опозициски определена партија и тој стил и начин го продолжуваме. А, тоа значи дека не сме баш многу задоволни од актуелната Влада.

Дали според вас во Македонија владее демократија, пазарна економија, слобода на говорот?

Па мислам дека сите три прашања се под сериозен знак прашалник. Значи како да кажам, се уште некоја форма на сите тие три елементи, пазарна економија, слобода, демократија се одржува, меѓутоа сите три елементи се сериозно дерогирани како процеси и мислам дека ако не се направи нешто драматично да се вратиме повторно назад кон изворните принципи, дека Македонија повеќе во овој момент се движи кон тоталитарност отколку кон демократија.

Очигледни се вашите интенции да бидете во политиката, ве етикетираа како бугарофил, за вас имаше шпекулации дека имате бугарско државјанство. Дали некогаш сме имале дилема за вашиот македонски идентитет?

Моите интенции да бидам во политиката не се од сега, тие се дваесет години. Јас посотојано велам дека и кога не се борам за политика јас сум homo politicus, нели, човек кој дава свое мислење, свои ставови, а и како што гледате самите новинари бараат изјави околу сите тие работи.

Вториот дел на прашањето, мислам дека е малку апсурдно да се бара изјаснување по прашањето на идентитетот и чуството на идентитетот од човек кој практично кога зборуваше за самостојна и независна Македонија сите, мислам најголемиот број во оваа држава беа Југословени. Ако ги погледнете неговите историски интервјуа и говори мислам ќе видите дека нема друг политичар кој толку многу го употребил зборот „македонска нација“, човек кој се бореше и креираше максимум национален Устав, македонски национален Устав, така што нели кога ќе дојдеме до една ситуација да се поставува такво прашање, навистина не можам да кажам, до каде дојде парадоксот на Македонија - човекот кој ја воскресна и едно време сам зборуваше за самостојна Македонија, денеска треба да објаснува дали е Македонец. Да, апсолутно сметам дека јас сум припадник на македонската нација и македонскиот јазик.

Втора работа е што јас имам многу потпрашања за таа работа нели. Што е денеска македонскиот идентитет? Јас сметам дека денеска македонскиот идентитет, вие да речеме дека денеска доаѓате од страна како странец, и прошетата во Бања Лука, во Белград и во Македонија, ќе видите дека македонскиот идентитет се повеќе наликува на југословенски, српски идентитет. Тоа се веќе други прашања кои јас сакам перманентно да ги поставувам.

Денес македонскиот идентитет се става на маса. Кога би биле во позиција да го браните, со кој аргументи би го направиле тоа?

Прво, апсолутно она што сакаат денеска да ни го наметнат како државна политика за античка Македонија, јас го нарекувам карикатура, карикатура на историјата, затоа што нема врска. Македонскиот народ е бомбардиран секојдневно со лаги, со дезинформации, со документарни филмови каде што гледаме една грчка историја ја препишуваат и нели ја модифицираат. За мене е многу јасно дека има јасна поделба на она што се нарекува античка историја на Македонија и словенска историја. Јас се уште ја бранам тезата дека она на што ние можеме да се потпреме, а да не згрешиме, тоа е тој словенски идентитет, нели со втемелувачите на духовен план, со свети Кирил и Методиј, свети Климент, свети Наум. Тоа е таа историја каде што можеме единствено сериозно да газиме. И покрај тоа што мислам дека и од таа страна и во тоа немаме толку голема потреба за одбрана затоа што денеска модерниот идентитет се знае што е – Ако имаш држава, имаш идентитет, ако немаш држава практично немаш ништо. Затоа за мене логиката е многу едноставна, ако македонскиот народ веќе направил своја држава идентитетот произлегува токму од државноста и тоа е модерната формулација на проблемите.

Дали оваа Влада е способна за компромис со Грција, со цел евроатлантско интегрирање?

Не, мислам дефинитивно јас не гледам ниту еден знак од македонска страна. Тоа го судам според оние државни новинари кои секојдневно ја пропагираат нели политиката. Меѓутоа не мислам дека Владата нешто друго размислува, различно од она што го гледаме преку државните новинари и државната медиумска пропаганда. Ако тоа го судам, можам да кажам дека овие четири години ќе поминат во празно и дека оваа Влада најверојатно ќе добие уште едни избори благодарејќи на јаката одбрана на името.

Дали мислите дека одлуката во Хаг ќе влијае на преговорите меѓу Македонија и Грција?

Мислам дека ќе влијае месец, до два месеца, да бидеме овде полни со задоволство, да кажуваме колку сме силни, колку сме морални победници, меѓутоа на планот на спремноста да се реши компромисот тоа ќе ни одмогне и мислам дека таа одлука ќе влијае ништо да не се направи во идните две до три години.

Кога сме кај Грците, во медиумите, а и вашите политички противници ве обвинуваа за криминал при купопродажбата на Окта. Како го кометирате тоа?

Па тоа е десет години приказна. Нека го најдат криминалот. Јас само уште еднаш ќе кажам дека Окта беше пропадната фирма во Република Македонија требаше да ја затвориме за неколку месеци. Денеска од пропадната фирма, која имаше епитет „пропаднато железо“ сега е најголемата фирма во Република Македонија. Значи нешто се работи и за менаџерските екипи, не се работи... Многу е интересен парадоксот што Окта во рамките на Југославија помалку продаваше на југословенските пазари, отколку сега Окта со Грците во самостојна држава во Косово или да речеме во Јужна Србија. Значи ние треба да го погледнеме и тој дел на работата. Инаку има и втор елемент, Окта не е продадена на приватна компанија во Грција, туку на државна компанија во Грција, затоа што Окта во тоа време беше државна компанија, иако сега во најголем дел мислам е приватизирана, нели. Така што во Македонија толку многу пропаганда и приказни се раскажаа за таа Окта, што кога денеска Окта ја ставаат како единствена фирма во 500-тините најдобри фирми во југоисточна Европа, во Македонија никој не сака ни да ја доживее како македонска. Мене ми е жал што е така, меѓутоа јас се гордеам што од една фирма која требаше да биде затворена, денеска ја направивме најјаката фирма во Македонија.

Од што егзистирате денес?

Па имам неколку приватни бизниси, советник на некои места и така.

Како ја оценувате економската политика на Владата? За опозицијата, таа е маркетинг-кампања со која се задолжуваат земјата и граѓаните на повеќе генерации.

Проблемот со големото задолжување, бев еден од првите кој го промовираше во Македонија, затоа што како премиер успеав Македонија за четири години воопшто да не ја задолжам, а притоа да вратам стари долгови на нашата држава и покажав дека Македонија може да функционира и без задолжување. Во една таква насока можам да ви кажам дека Владата денеска го кажува тој аргумент дека Македонија не е задолжена, меѓутоа Македонија не е задолжена затоа што Македонија некој не ја претходно задолжил, претходно водел политика на незадолжување, ако ја погледнеме од доаѓањето до сега, практично македонскиот долг е дуплиран. Значи за овие пет години колку што владее оваа Влада, македонскиот долг е буквално дуплиран, како сума, како цифра и се плашам дека ова темпо ќе продолжи и во идната година затоа што гледам дека имаме тешка година. Сметам дека Владата секоја година проектира буџети кои не соодвествуваат на македонската економија, што значи дека уште повеќе се исцрпува македонската економија, се влечат пари, даноци, казни, сето она што се нарекува ригорозна финансиска политика, тоа е едната страна, а втората страна е после кога ги собираат парите во буџетот сметам дека ги користи за нерационални проекти.

Со оглед на политиката што ја води оваа Влада и на последниот Извештај, ќе добие ли Македонија датум за преговори со Европската унија?

Ние сакаме многу да добиеме датум, меѓутоа мислам дека нема да ни биде даден датум. Мислам пораките на Европската унија и на НАТО се јасни - решете го проблемот со името и веднаш ќе влезете во НАТО и веднаш ќе почнете преговори со ЕУ. Јас не знам зошто некои политичари и новинари во Македонија се обидуваат да не ја разберат пораката што е толку многу јасна и прецизна.

Кога ви реков дека е очигледна интенцијата да останете активни во политиката, мислев на тоа дека по изборите вашата партија не доби ниту еден пратеник, со што реално немате политичка моќ. Во таа смисла како го коментирате исходот од изборите? Дали свесно останавте на страна, со тоа што самостојно настапивте, а знаејќи го изборниот модел во земјава и дека се мали шансите за малите партии или едноставно немавте капацитет да се соочите со вашиот поранешен сопартиец, а сега премиер Никола Груевски?

Видете, како партиски активист во изминатите 10 години јас сум многу слабо активен, па и сега сум слабо активен, јас не одам по градовите, јас не држам партиски состаноци, меѓутоа ако ја погледнете мојата позиција со политичка присутност со изјави, сите овие 10 години сум бил присутен. И сега продолжувам да бидам присутен затоа што не можам да не ги кажам своите политички ставови. Тоа е едната димензија на проблемот. Втората димензија е, ние кога излеговме на овие последни парламентарни избори јасно кажавме дека овде сме за да промовираме и да поттикнеме некои прашања кои никој не смее да ги постави и да ги одговори. Ќе ве потсетам дека ВМРО Народна партија токму тоа го направи, затоа што беше единствената партија каја на последните парламентарни избори јасно кажа дека компромисот со Грција треба да се направи и дури кажавме како треба да се направи.

Втората димензија на прашањето кое го отворивме и за кое дискутиравме е проблемот со демократијата во Македонија, третото прашање кое пред малку го поставивте проблемот со задолженоста и некои други демократски прашања. Јас мојата улога во политиката не ја гледам во тоа по секоја цена да се освои некое место, не знам, да се биде градоначалник или да се биде парламентарец или министер, туку едноставно ја гледам политиката да се каже нешто да се промовираат и да се отворат некои врати. И мене ми е многу жал што тие прашања ги отворивме, но не беа прифатени, меѓутоа кога ќе погледнете во кој правец се движи Македонија, јас не можам да кажам дека се движи во најидеален правец.

Во изјава на денот во Вечер, еве што удбашот Љубчо порачува на македонската јавност:


Quote:Што е денес македонскиот идентитет? Ако прошетате во Белград ќе видите дека македонскиот се повеќе наликува на српски идентитет.
Љубчо Ѓеоргиевски
05-12-2011, 02:54 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Љубчо Георгиевски вака дума за македонските состојби во денешниот дневен весник ФОКУС :

Quote: МАКЕДОНИЈА АПОСТАТ! ИЛИ- УБИВАЊЕТО НА ВЕРАТА И НА НАЦИЈАТА


Читам и не можам да верувам! Циркусијадата продолжува. Пред црквата “ Св. Димитрија“ ќе биде поставен споменик и на Филип Втори Македонски. Најавено е оти ќе биде поголем од оној постоечкиот на Александар, претпоставувам затоа што е повозрасен ( та нели му е татко) и се прашувам, колкави ли ќе бидат паметниците на дедо му Аминта, па на прадедо му Пердика, кога ќе им скимне и нив конечно да ги постават.
И тоа не е се! Не очекува и бонус! Имено, кога ќе го поминеме Јустинијанскиот мост, ќе не дочека нова статуа на Олимпија, држејки го малиот Александар в раце ( цинизам наспроти христијанската икона на Мајка Богородица).
Во исто време, продолжува кампањата, трагајки за нов идентитет на Македонците, преку внезапно издавање книги, преку менување на содржината на постоечките учебници, преку снимање нови документарни програми, во кои актерите не можат ни да ги прочитаат имињата на нашите нови историски идоли. Да бевме современици на Фројд, на Јунг или на Адлер, безбели ќе пристигнеа на студиски прстој во Македонија, така што ќе ја збогатеа психијатријата со нов термин ( од типот “ македонски комплекс“). Затоа што насилството на кое е изложен идентитетот на македонскиот народ, навистина заслужува стручен надзор или лонгитудинално повеќедецениско истражување.
Впрочем, на тој начин само се потврдува правилото: “ Проблем е првиот пат, вториот пат е полесно“! На народот кој еднаш веќе го смени комплетниот идентитет , очигледно му е полесно и втор пат да го направи истото. И така, со големите пароли дека настојчиво го браниме македонскиот идентитет , владата на најревносен начин го менува токму него! Силувањето на идентитетот се случува преку сите горе спомнати инструменти, поткрепено низ претставената нова слика на државата. Но, најинтересното настапува кога владата ќе ја обвинат за антиквизација. Тогаш, се чудат, не знаат ништо, небаре народот спонатно дејствува!
Само да прашам: од кога не сме чуле јавен збор за светите Кирил и Методиј, или за свети Климент и свети Наум? Та, што се тие наспроти величината на Александар Македонски?! Единствениот реален корен врз кој можеме да се потпреме ( словенскиот) го урнисавме, го деградиравме и го исмејавме.
До вчера учевме дека столб на Македонската православна црква е словенството, во секоја наша црковна или преродбенска книга извира словенскиот карактер на овој народ. Но, црквата упорито молчи! Молчат и македонистите, молчат и академиците, молчат и докторите на науки! Некои од страв, други поради уцена, трети поради поткуп.
Вакво безобразно, неосновано и глупаво извитоперување на националниот идентитет му се нема случено на ниту еден друг народ во поновата светска историја! А нам, за шеесет години , дури двапати! Да појаснам. Ваквото “ толчење“ на идентитетот може да се рамни само со промена на сосптвената самоличност, случена на овој ист народ во 1945 година.
АПОСТАТ-отпадник. Основното значење на зборот се употребува, пред се , во религиозен контекст, за оние што се откажале од вистинското учење или од верата ( особено од христијанството).
Ете, тоа е денеска Македонија. АПОСТАТ!!! Секој следен ден, со се поголема антиквизација, стануваме отстапници од заветите на свети Климент и свети Наум, од заветите на браќата Миладинови, Прличев, Шапкарев...отстапуваме и од заветите на Делчев и на Груев, кои јасно и недвосмислено дејствувале против оние што ќе потпаднат под пропагандата на Каравангелис , дека нивниот јазик е словенски, ама во нив тече крвта на Александар. Тогаш, таквите ги осудуваа на смрт, како грчки платеници!!!
Македонија не е отстапник само во однос на етничките корени! Таа е отстапник и во поглед на верата! Веќе во секоја новоизгрдаена црква се “ фрескописа“ симболот на Амон Ра, така што прашање на ден е кога Светаклиментовата црква ке ја преименуваме во „ Свети Александрова црква“. Зар не можеме да забележиме како христијанските обележја отстапуваат пред кичот и паганизмот?!
Знам дека скаската за Александар е многу милозвучна! Ама лажна, многу лажна! На крајот на краиштата, ние имаме автохтона историја, ама таа не е поврзана со Александар.
07-12-2011, 12:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(05-12-2011, 02:54 PM)hristo Wrote: Во изјава на денот во Вечер, еве што удбашот Љубчо порачува на македонската јавност:


Quote:Што е денес македонскиот идентитет? Ако прошетате во Белград ќе видите дека македонскиот се повеќе наликува на српски идентитет.
Љубчо ЃеоргиевскиХристо, сигурно "бугарофилот" Љупчо до овааа констатација има дојдено посетувајки го "бугарофилот" Даравелски, неговиот верен партнер и чувар на дел од парите "заработени додека беа власт", кој се "засолна" во Белград.
Христо кој ли на Далаверски дава заштита , државјанство, попречување на естрадикција, Христо на Далаверски, сигурно БУГАРОФИЛИТЕ во БИА, новото српското име за УДБа .??
(This post was last modified: 07-12-2011, 01:42 PM by ЈорданПетровски.)
07-12-2011, 01:38 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(07-12-2011, 01:38 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(05-12-2011, 02:54 PM)hristo Wrote: Во изјава на денот во Вечер, еве што удбашот Љубчо порачува на македонската јавност:


Quote:Што е денес македонскиот идентитет? Ако прошетате во Белград ќе видите дека македонскиот се повеќе наликува на српски идентитет.
Љубчо ЃеоргиевскиХристо, сигурно "бугарофилот" Љупчо до овааа констатација има дојдено посетувајки го "бугарофилот" Даравелски, неговиот верен партнер и чувар на дел од парите "заработени додека беа власт", кој се "засолна" во Белград.
Христо кој ли на Далаверски дава заштита , државјанство, попречување на естрадикција, Христо на Далаверски, сигурно БУГАРОФИЛИТЕ во БИА, новото српското име за УДБа .??

Јордане, очевидно ти не го сметаш Љубчо за бугарофил...штом ја ставаш таа дума под наводници, во однос на скоро цела Македонија. За Даравелски не сум чул дека е по бугрската кауза. Единствено ако работи ,ептем, тајно. За нивно партнерство, не знам. Едно време беа заедно во власта, но тогаш беше на пример и Никола Груевски. Дали сметаш дека и Никола е партнер на Љубчо? А, тоа за парите? Знаеш, нардодот вели-никогаш не се знае кој колку има. За тоа си има полиција, закони, УЈП. За тоа кој го чува Дравелски и други работи околу него, не сум компетентен да кажувам. Мислам, дека го чуваат парите.
Нели цело време зборувате за две банди, создадени од ист центар. Зошто тогаш такви невини и наивни прашања околу Дравелски! Иако, и за Љубе Бошковски и за Велија Рамковски се тврдеше дека се од иста групација, па луѓето го окркаа.
Нешто да кажеш за негвиот текст во Фокус...иако знам дека секој удбаш така размислува, но ете, тоа само Љубчо го кажува!

07-12-2011, 06:32 PM
Reply
toni_a Offline
1 - 2 + 3 - 4 + ...
****

Posts: 610
Joined: Jan 2010
Reputation: 12

интересно...

на една тема муабет за Хиќо, а на друга тема се применува токму неговата стратегија.
ако колеле и дивееле бугарите во Македонија, значи сите бугари се дивјаци и џелати???
0+0+0=60%
09-12-2011, 09:34 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Интервју со Љубчо Георгиевски, поранешен премиер: ВЛАДАТА ВОДИ ГРУБА И ГЛУПАВА НАЦИОНАЛИСТИЧКА ПОЛИТИКА!


1. По речиси едногодишна пауза, медијаторот Метју Нимиц во Њујорк ги собра преговарачите во македонско-грчкиот спор за името, Зоран Јолески и Адамантиос Васикалис, каде Нимиц по двете одделни средби најави посета на регионов. Кое е вашето гледиште - дали овој преговарачки стимул во рамки на деценискиот спор, од кој зависи интеграцијата на Македонија во НАТО и во Европската унија (ЕУ), може да означи пресвртна точка во процесот, особено во контекст на пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг?

- Не е спорно дека со Грција сега тешко е да се разговара, во ситуација кога има експертска влада, и уште понеспорно е тоа што по следните избори преговорите дополнително ќе се усложнат ако победи Андонис Самарас. Проблемот е во тоа што кога во Грција имаше „помеки“ влади, како оваа последната на Јоргос Папандреу, нашата страна не направи никаков посебен напор да влезе во решавање на проблемот.
Значи, не е спорно дека Грција купува време, спорно е што од македонска страна, како владата така и претседателот на државата, купуваат време, и како што можам да видам, имаат намера цел овој мандат така да го истераат. Целиот проблем што основните државни функционери како да не сакаат да сфатат дека земјава е таа од чии рамки треба да произлегуваат иницијативите, затоа што кога меѓународната заедница ги даваше иницијативите, ние се правевме дека не го разбираме проблемот. Затоа, начинот на кој владата и претседателот се однесуваат кон ова прашање е тотално неодговорен, бидејќи се интересираат само за сопствениот мандат, а по тој мандат, всушност, земјава ќе биде во потешка состојба отколку претходно.

2. Ако можеме да разбереме зошто Грција купува време во однос на ова прашање - финансиска криза, социјални немири, предизборен период, а на крајот на краиштата, ништо не губат со статус-кво состојбата околу процесот на преговори за името, тогаш зошто Македонија купува време? Што добива, а што губи со тоа?

- Едноставно, луѓето што треба да го затворат спорот не се на потребното ниво на лична одговорност. Едноставно, тие сметаат дека треба да си ги завршат мандатите без нивното име да остане нечисто за историја. Притоа, само дополнително го компликуваат процесот, со тоа што името го ставаат како адут во предизборните кампањи и програми, па така настанаа херои и предавници. Така што, јас сум песимист дека ова државно раководство ќе го реши проблемот. За жал, тоа го има прочитано и меѓународната заедница и ние сега сме оставени да возиме во лер. Пораката до нас е многу јасна, прецизна, сурова, а таа гласи дека државава мора да направи компромис и тој што не го сфатил тоа, не треба да се занимава со политика.

3. Дали евентуален расплет на оваа ситуација е во „наметнато решение“, како што впрочем се затворија речиси сите „големи прашања“ на Балканот?

- Наметнато решение во овој случај може да има само ако двете страни се договорат некаква арбитража да пресече. Меѓународната заедница можеби ќе ја прифати таа улога, но тоа треба да го дозволат страните во спорот. Сепак, ние практично сме изолирана држава, не само затоа што немаме чести средби на високо ниво, туку поради тоа што не сме во меѓународните организации, додека сите наши соседи се таму. Мислам дека битните држави од ЕУ воопшто не ги интересира дали Македонија ќе влезе во Унијата, дури мислам дека посилно е лобито кое е незаинтересирано да се занимава со „македонското прашање“. Што се однесува до САД, пак, се уште е сериозно заинтересирана Македонија да влезе во НАТО, но до одредено ниво, без да си ги нарушува односите со Грција. Впрочем, имаме две јасни позиции, и од НАТО и од ЕУ дека Македонија мора да направи компромис.

ГРУЕВСКИ ЈА ГУБИ КОНЦЕНТРАЦИЈАТА


4. Кога веќе го споменавте усогласениот став на НАТО и на ЕУ, премиерот Никола Груевски во неодамнешно интервју го поистоветува со ставот на Грција, од каде се повлекува паралела дека ако Грците се против нас, исто така и НАТО и ЕУ се против нас. Во однос на тоа, дали имате чувство дека Груевски дефинитивно му објави војна на светот, условно кажано, откако веќе се конфронтираше со еврокомесарот Штефан Филе?

- Жалам што попушта концентрацијата на државната структура на Македонија, посебно на премиерот, што се гледа од речникот кон дел од меѓународната заедница. Ние досега сме можеле да извлечеме поуки од времето кога состојбата во Македонија беше посложена и тогаш се покажа дека таквиот речник кон Западот не функционира. Такви примери имаме барем уште петнаесетина, кои се актуелни или беа актуелни минатите години, кои докажаа дека тоа само ја заострува политиката кон земјава. Со таков речник ништо не може да промените, туку може само да предизвикате иритација.
Оттаму, се додека со детски игри заобиколуваме да влеземе во сериозни разговори за компромис, ќе добиваме шлаканици „од надвор“. Кога јас бев премиер, ние немавме притисок дека треба трајно да го смениме името, за да влеземе во НАТО и ЕУ, туку тоа можевме да го направиме под привремената референца. Затоа, морам да напомнам дека 99 отсто од вината што грчката страна го смени ставот дека Македонија не може под ФИРОМ да се интегрира е кај оваа влада, со промена на имињата на аеродромот, стадионот... Не ми личи дека за ова е криво интервјуто на Бранко Црвенковски во Катимерини.

5. Покрај спорот за името, ЕУ преку Европската комисија забележа на многу области како пречки на патот кон Европа, меѓу кои администрацијата, судството, медиумите, демократија...

- Факт е дека одредени проблеми со судството се влечат одамна, меѓутоа што се однесува на другиот дел од демократијата - состојби во медиумите, на планот на човекови права, пресметка со опозицијата, говори дека очигледно вистинските принципи на демократијата не се многу својствени за актуелната влада.

6. Ја испуштате администрацијата, која несомнено е гласачка база на секои избори.

- Да, начинот на кој се вршат вработувањата е тој. Нема да ме изненади доколку оценките во овие области се повеќе се влошуваат од извештај до извештај, па и да се реши името, излезат некои други проблеми, кои сами ќе ги создадеме. Секако, во последните две години демократската слика на Македонија е доста нарушена.

ПОВЕЌЕ ГЛАСАЧИ, ОТКОЛКУ ГРАЃАНИ?!

7. Имено, Вие прв ја исфрливте во јавност тезата дека пописот пропадна за да не излезе на виделина дека избирачкиот список е фиктивен и неверодостоен. Може ли подетално да го образложите тоа?

- Ова здружување на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ едногласно да го откажат пописот ме наведува на тоа дека двете партии се уплашиле од тоа што го виделе во бројките. Ние имаме милион и осумстотини илјади гласачи на два милиони и стотина илјади граѓани. Самото тоа е нелогично и несразмерно. Ако на тоа го додадете новиот попис, без сомнение ќе се покажеше дека избирачките списоци се неточни. Во прилог на тоа ако го додадете процентот на гласање, ќе испадне дека на изборите имало повеќе гласачи отколку реално народ. Тоа значи дека на изборите масовно се полнеле кутиите.
Тоа е едната димензија, а втората димензија околу пописот е тоа што македонската страна ќе требаше да си го признае поразот на националната политика, што посебно ќе се видеше кај Македонците-муслимани. Јас можам да ви гарантирам, без никаква изворна информација, дека од оние 50-60 илјади Македонци-муслимани, кои се попишуваа, денеска ако има само 10 илјади што се попишуваат како Македонци ние треба да бидеме среќни. А тоа е резултат на оваа груба агресивна и глупава национална политика која ја води оваа влада. Една структура која беше дел од нашиот народ, со оваа политика ги направивме Албанци и Турци. Јас сум убеден дека бројката на Албанците се движи кон 30 проценти и ако е така, треба тоа да го знаеме, а не да живееме во илузија.

8. Своевремено важевте за најголем поборник на лустрацијата, која ќе се одвива топло-ладно. По случаите со Трендафил Ивановски и професорот Владимир Милчин, последни на лустрациски тапет беа Ѓунер Исмаил и Љубомир Фрчкоски, но во последен момент спасија жива глава. Според вас, дали овој процес ја загуби својата смисла и основна фунцкија?

- Се уште сметам дека треба лустрација во Македонија, но се забележува црно-бело лустрирање. До денес не го видов она што посебно ме интересира. Мене не ме интересира кој во СДСМ бил кодош, туку во ВМРО-ДПМНЕ. Значи, некој тие ги заштитува. Тие луѓе сега ќе бидат полесни за контрола.

9. Во последно време, пак, се залагате за посилно буџетско финансирање на политичките партии, испровоцирани од апсењето на вашиот поранешен сопартиец, Љубе Бошкоски, кој според пресудата, нелегално примил 150.000 евра за финансирање на кампањата. Сметате дека дека тоа ќе ги затвори корупциските канали при партиското финансирање?

- После Хаг, јас односите со Бошкоски ги заладив. Ако ме прашате мене, тоа не е човек кој го красат особени морални и етички способности, но независно од тоа, јас на ниеден политички противник не му ја посакувам неговата казна, пред се од принципиелни причини. Ако сите политичари работеле со кеш, а вие само еден затворате, тоа е лицемерно. Еве, ќе ви дадам само еден пример - земете ги пријавените пари на партиите што легално се потрошени и земете ги само автобусите за време на митинзите во кампањата. Тогаш, ќе видете дека со легалните пари само автобусите не можат да се платат, што значи дека некој останатите трошоци ги покрива со кеш. И тоа е норма во македонскиот политички живот, која произлегува од финансирањето на партиите во буџетот. Затоа, јас се залагам и три пати да се заострат казните за финансирање со кеш на политичките партии, ама мораме да сфатиме дека дефинитивно партиите треба соодветно да се финансираат од буџетот. Вака, тоа финансирање е минимално и партиите се оставени на други извори. Штом партијата бара донација од бизнисот, дури и нека е легална, таа партија е врзана за тој бизнисмен.
Според мене, буџетската ставка за финансирање на партиите не треба да биде помала од 5 милиони евра, која ќе се подели во одредени критериуми - број на пратеници, градоначалници, советници... Помалите партии можат да поминат со 150 илјади евра, но големите партии без милионче не можат да направат добра кампања.

ПОБЛИСКУ СМЕ ДО СДСМ, ОТКОЛКУ ДО ВМРО-ДПМНЕ


10. Во јавноста некако постои впечаток дека поактивен сте вие со вашите изјави и интервјуа, отколку ВМРО-Народна партија, чиј почесен претседател сте вие. Оваа партија по изборите на петти јуни се врзуваше со неколку коалициски опции, меѓу кои трет блок, со Достоинство и ОМ, како и левичарско-десна коалиција, како што сами најавивте со СДСМ. Со кој од овие пакети сте најблизу?

- Во овој момент, ВМРО - НП се труди да има една сопствена независна идеологија. Јас повторно велам дека жалам што во овој момент СДСМ ни изгледа поблизу идеолошки отколку ВМРО-ДПМНЕ. Од друга страна, ние не престанавме никогаш да не бидеме предмет на обработка од страна на ДПМНЕ, преку перманентно купување на структури внатре во НП. И во овој момент повторно можам да насетам едно такво купување на одредена структура во партијата, со цел да ја умртви и неутрализира од политичката сцена. Но, тоа е некаква внатрешна состојба, за која ќе решаваме со текот на времето. Очигледно дека некој партијата ја гледа како бизнис процес, односно сака да направи само добар пазар со ДПМНЕ.

11. Мислите на општа појава или на конкретни личности?

- На конкретни личности. Во наредниот месец-два ќе ги дознае македонската јавност. Сами од себе ќе се појават.

12. Ако е така, ВМРО-ДПМНЕ се уште е пресилен противник за опозицијата. Верувате ли дека набрзо може да дојде до промена на власта, дури и под претпоставка дека опозицијата ќе се обедини? Инаку, за таа цел се споменуваат парламентарна обработка контра ДПМНЕ, улична револуција...

- Времето на револуции заврши. Во арапскиот свет видовме дека револуциите носат само несреќи, па дури новата власт може да биде полоша од претходната. Плус, револуцијата во Македонија замирисува на меѓуетничка нестабилност, па затоа јас повеќе сакам да разговарам за нормални демократски промени. По 20 години демократија, мислам дека Македонија треба да биде подготвена за тоа. Јас со несимпатии гледам на оваа југословенизирање на македонскиот народ, но мислам дека промените треба да ги направиме на демократски начин.

ВЛАТКО СТОЈАНОВСКИ
(This post was last modified: 20-01-2012, 02:40 PM by ЈорданПетровски.)
20-01-2012, 02:39 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Како строг,задрт и од стара школа професор ги читав одговорите и тезите на Љ.Георгиевски, сакајки да најдам невистини и нелогичности. Ама... Ај, уште еднаш да ги препрочитам...па ке се јавам.23
20-01-2012, 08:06 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(20-01-2012, 08:06 PM)hristo Wrote: Како строг,задрт и од стара школа професор ги читав одговорите и тезите на Љ.Георгиевски, сакајки да најдам невистини и нелогичности. Ама... Ај, уште еднаш да ги препрочитам...па ке се јавам.23Да не зборувам за Љупчовата реторика кон НАТО и САД кога беше премиер, за да се потсетиме колку тој бил расположен Македонија да влезе во НАТО, ке го прескокнам и неапсењето и несудењето на организаторите на палењето на американската амбасада, ке го издвојам само ова:(20-01-2012, 02:39 PM)ЈорданПетровски Wrote: Интервју со Љубчо Георгиевски, поранешен премиер: ВЛАДАТА ВОДИ ГРУБА И ГЛУПАВА НАЦИОНАЛИСТИЧКА ПОЛИТИКА!9. Во последно време, пак, се залагате за посилно буџетско финансирање на политичките партии, испровоцирани од апсењето на вашиот поранешен сопартиец, Љубе Бошкоски, кој според пресудата, нелегално примил 150.000 евра за финансирање на кампањата. Сметате дека дека тоа ќе ги затвори корупциските канали при партиското финансирање?

- После Хаг, јас односите со Бошкоски ги заладив. Ако ме прашате мене, тоа не е човек кој го красат особени морални и етички способности,Љубе Бошковски не го краселе морални и етички особини и пред да стане дел од првиот тим на Љупчо ама тогаш на Љупчо му одговарале такви луѓе. Што мислиш Христо кога утре би станал Љупчо премиер дали нема Томе Далавера да е министер на паравда, Драган Далавера министер на финансии, Слободан Богоевски министер на полиција .. јас сум убеден дека ке е така а Керим, министер за надворешни работи....
(This post was last modified: 20-01-2012, 08:42 PM by ЈорданПетровски.)
20-01-2012, 08:41 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(20-01-2012, 08:41 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(20-01-2012, 08:06 PM)hristo Wrote: Како строг,задрт и од стара школа професор ги читав одговорите и тезите на Љ.Георгиевски, сакајки да најдам невистини и нелогичности. Ама... Ај, уште еднаш да ги препрочитам...па ке се јавам.23Да не зборувам за Љупчовата реторика кон НАТО и САД кога беше премиер, за да се потсетиме колку тој бил расположен Македонија да влезе во НАТО, ке го прескокнам и неапсењето и несудењето на организаторите на палењето на американската амбасада, ке го издвојам само ова:(20-01-2012, 02:39 PM)ЈорданПетровски Wrote: Интервју со Љубчо Георгиевски, поранешен премиер: ВЛАДАТА ВОДИ ГРУБА И ГЛУПАВА НАЦИОНАЛИСТИЧКА ПОЛИТИКА!9. Во последно време, пак, се залагате за посилно буџетско финансирање на политичките партии, испровоцирани од апсењето на вашиот поранешен сопартиец, Љубе Бошкоски, кој според пресудата, нелегално примил 150.000 евра за финансирање на кампањата. Сметате дека дека тоа ќе ги затвори корупциските канали при партиското финансирање?

- После Хаг, јас односите со Бошкоски ги заладив. Ако ме прашате мене, тоа не е човек кој го красат особени морални и етички способности,Љубе Бошковски не го краселе морални и етички особини и пред да стане дел од првиот тим на Љупчо ама тогаш на Љупчо му одговарале такви луѓе. Што мислиш Христо кога утре би станал Љупчо премиер дали нема Томе Далавера да е министер на паравда, Драган Далавера министер на финансии, Слободан Богоевски министер на полиција .. јас сум убеден дека ке е така а Керим, министер за надворешни работи....

Тој самиот кажа повеќе пати дека не го бидува за кадровската политика. Јас тоа го уважувам и ценам дека и таа твоја хипотетичка листа на идната негова влада може да се реализира. Но, јас ги споделувам дел од неговите тези и ми се допаѓа начинот на кој ги кажува. Знаеш како е тоа Јордане? Како да седиш во меана со некој пијаница,тој ти кажува некои ставови и вистини со кој ти се сложуваш, но никако не си на ум да му довериш некоја посериозна работа која се однесува на твојот живот и иднина. Повеќе пати сум кажал дека животот, како и самата природа, се многу нијансирани и колоритни за да можеме светот да го восприемиме само во црно-бели бои.

20-01-2012, 10:29 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Љубчо Георгиевски не се предава.Во видео спотот на БТВ, заедно со Мирослав Грчев, има сосема различна позиција околу проектот Скопје 2014 и градењето на новиот мкедонски идентитет:30-01-2012, 03:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Љубчо Георгиевски повторно претседател на ВМРО-Народна


Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски повторно го презема претседателското место во ВМРО-Народна Партија.

В сабота партијата ќе одржи состанок на извршниот комитет за кога е планириано Марјан Додовски да биде разрешен, а на негово место да дојде Георгиевски.

Членството на ВМРО НП подолго време барало да се направи оваа смена, затоа што Марјан Додовски го сметале за човек кој ја угушил партијата, не бил активен и правел активности кои ја разградувале ВМРО Народна, а враќањето на Георгиевски го оценуваат како логично решение.SmeshkoSmeshkoSmeshkoDudlacDudlacDudlacDudlacPosPosPosPos
31-01-2012, 11:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Повторно перфидни игри на Георгиевски. До кога?

.од Centar Vmro Narodna Partija во вторник, 31 јануари 2012 во 18:33.

Вечерва се протураат информации дека бизнисменот Георгиевски се враќа на чело на ВМРО-НП. Имам неколку прашања?

Еве и да се впише некако како претседател во Централен регистар, а не може поради одредбите на Статутот на ВМРО-НП, до кога со неговите манипулации на членството на Народна?

- Од 140.000 гласови на изборите 2005, и една силна идеја за македонско битување, членството на Народна упорно се намалува, благодарение на лошото делување и штетните изјави на Георгиевски.

- од 2004 упорно тврди дека ќе биде Претседател на ВМРО-НП, а со сите претседатели си поигрувал и манипулирал со членството .

- партијата е со блокирана сметка заради долгови направени од страна на претходните раководства, а Љупчо Георгиевски, богат како просечен македонски бизнисмен не само што одбива да ги покрие долговите, туку и акумулира нови.

- парите добиени од Државата за функционирање на политичките партии (над 2.2 милиони денари), ги собраа извршителите, како резултат на лошото водење на претседателите пред Додовски.

- парите добиени од ДИК за последните избори, Љупчо Георгиевски инсистираше да ги присвои и направи се да ја оствари таа цел.

- циничната изјава на Георгиевски ноќта на 5 јуни дека сепак сме побројни од Љубе е врв на хипокризијата на Љупчо Георгиевски.

- Љупчо Георгиевски на ниту еден од членството не помогнал за егзистенција, иако е богат бизнисмен.

- Љупчо Георгиевски не дал за ниту едни избори доволни финансии, ниту на ниво на партија, ниту на ОК за нормално функционирање пред и за време на избори, а упорно меша конци во ИК, и не дава можност за слободно делување на Партијата.

- Членството на ВМРО-НП е тврдокорно вмровско, и за разлика од желбите на Георгиевски не сака да коалицира со СДСМ, дури и тоа да значи промена на власта.

- Антимакедонските изјави на Георгиевски за бугарштината, не соодветствуваат со личните чувства на Македонците. Ние не сме ниту Бугари, ниту Срби, ниту Грци, едноставно сме горди Македонци.

Од овие причини, јавно објавувам дека ОК Центар на ВМРО-НП дава поддршка на актуелниот Претседател на ВМРО-НП, г-дин Марјан Додовски и заедно со него преоѓа во ВМРО-ДПМНЕ.

.
01-02-2012, 05:20 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,919
Joined: Mar 2010
Reputation: 36


Quote:Додовски: Љубчо остана со само неколку послушници


Среда, 01 Февруари 2012
Со морална одговорност во име на партијата јавно изјавувам дека од овој момент членството и раководството ВМРО-НП се враќа во својата матична партија ВМРО-ДПМНЕ.


Ова го изјави претседателот на сега веќе згаснатата ВМРО-НП, Марјан Додовски на псоледната прес-конференција во хотелот Холидеј Ин.

Додовски рече дека 90 отсто од членството и раководството на ВМРО-НП се претопува во матичната ВМРО-ДПМНЕ.

- Сите членови предводени од мене се враќаме таму каде што припаѓаме. Тука се генералниот секретар Миле Јакимоски и членовите на Извршниот Комитет и Централниот Комитет, ветераните, жените и младите на партијата, како и огромното мнозинство на членови и претседателите на Општинските комитети, изјави Додовски.

Како што нагласи Додовски, главната причина за ваквиот чекор е едноставна, бидејќи ВМРО-НП застрани и нема веќе поврзаност со идеалите на вистинското ВМРО, а партијата е претворена во приватна алатка на Љубчо Георгиевски.

-Раководството и членовите повеќе не можеа да ги трпат антимакедонските тврдења на Георгиевски. Нема да дозволиме тој да ги навредува чуствата на Македонците и да се затскрива зад името на партијата. Нема да бидеме заложници и слуги на Бранко Црвенковски, изјави Додовски, кој потенцираше дека Георгиевски преговара за коалиција со лидерот на СДСМ поради економски интереси.

Додовски рече дека Георгиевски отворено соработува со СДСМ и станува послушник на Бранко Црвенковски. Тој нагласи дека коалиција со СДСМ нема да прифатат никогаш.
01-02-2012, 02:09 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Quote:ВМРО-ДПМНЕ функционира како удбашки систем, со закани и уцени упатени директно во домовите на „противниците и непријателите“, обвини довчерашниот претседателот на ВМРО-Народна партија (НП), Марјан Додовски, на 24 мај 2011

Pos


Марјан и Љубчо, Марјан и Грујо, Љубчо и Грујо Da_ne_si_lud

Јас баталив да следам политика, речиси ни информативно. Се случуваат исти глупости, досадни се, а и сватив веќе што и како функционира, па нема потреба да трошам повеќе време. Icon_razz

Што да следам, битки помеѓу Бранко, Гриевски, Љубчо, Љубе, Марјан?! Нема шанси!!! Ваква мизерзна политичка сцена никогаш немало, никаде на нашава планета, за другите не сум добро информиран ќе чекам Миленко да направи емисија. Icon_razz

01-02-2012, 03:54 PM
Reply