Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(30-05-2010, 09:57 PM)афион Wrote:
(30-05-2010, 09:32 PM)hristo Wrote:
(30-05-2010, 10:58 AM)афион Wrote: Hristo za tebe znam deka si izguben vo prostorot,e koga ke dojdis do moite odgovori na statijata od Ljubco togas da repliciras,a za Crni da stani precedatel na Makedonija mozite samo da sonvate.Takvi licnosti mozi samo vo Kanada i na ovie novite "bugarasi" da im bidat heroi.

Pat potragata po vistinata ne znaci deka treba da stanis nekakov "fil"

Работата на службениците е на секој начин да се обидат со дисквалификаци да ги елиминират луѓето кои не се согласуват со србизација на Македонија. Таквите службеници не се изгубени во простор и време...ами се со изгубена душа...оти две лубеници под иста мишка не се носат...ем душа ем привилегии. Далеку си од тоа да ги разбереш ставоите на Љубчо Георгиевски. За срболубците тоа е виша математика. Тие се програмирани по други агенди.Во нормални општества луѓето како Црни стануваат народни лидери. Нелсон Мендела беше 30-ина години во затвор поради заложбите за права на црнците па, на крај, стана претседател. Црни е единствен вистински македонски дисидент. Тоа србизирана македонска номенклатура, природно, не му го признава... но свет му го призна. Кога бројот на освестени Македонци ( ослободени од српскиот вирус ) или како ти ги викаш новите “ бугараши“ ( старите бугараши ги тепаа Србите, а новите?), ке нарасне и ке се создаде критичка маса ( што е во текJeee), тогаш и критериумите ке се сменат.
Христо ти со секој пост само потврдуваш дека си изгубен во просторот.
Дај ми еден документ дека јас сум од удба или дбк,додека не најдеш немој да си правиш филмови ти се смеат сите.
Викаш далеку сум од тоа што мисли Љубчо да да далеку сум од некој кој мисли дека за да има свое мислење треба да е бугарофил.Јас си имам свој став кој е чисто Македонски,а ти како голем познавач повели на историја да ми докажеш каде не сум во право,имам отворено теми ама тебе те нема таму,оти таму доказите збораат а не удба.
повеќе личиш на мало дете уплаше кое вика УДБА е крива оти никој не си игра со мене.Не е крива УДБА многу си глуп за да некој мисли како тебе.

Нелсон Мендела= Црни уште еден доказ дека си изгубен случај.Во кој затвор лежеше Црни?

Адмистрација приберете го овој Христо оти го уништува форумот со неговото незнаење.или дајте му некоја друга тема како градинарство,можи таму ќе е подобар.Shok

Афион, разбери дека има луѓе кои вистински ја сакаат Македонија како независна и суверена држава. Ослободена од српската контрола. Какви документи сакаш...кога тоа вреска од секој твој пост. Да, вистинските Македонци се уплашени од УДБА, зошто многу завршиле лошо. Тоа е случајот и со Црни. Не се работи дали некој е “ глуп“ или не е. Се работи за карактерна црта- дали некој е човек или не е. Можеби за тебе кодошите и соработниците на УДБА се ( биле) интелигентни луѓе, но за мене пред се се некарактерни луѓе. За да станеш политичка жртва не е обврзително да легаш во затвор. Каде си го тоа прочитал или тоа е стратегија на УДБА за да се маргинализира случајот на Црни? Тоа се обидоа аргентинците, а и ти си тука блиску. А, за “ прибирање “. Побрзу тебе службата ке те прибере како неспособен отќолку администрација менеYeaА, можеби, како слаб службеник откако ке те намаваат...ке мораш и да се бавиш со градинарствоJeee
30-05-2010, 10:42 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

VESTI: Ljubco Gorgievski - Tatarot se vrakaЉубчо Георгиевски се враќаЉубчо Георгиевски активно се враќа на политичката сцена. Цврсто стоел зад својата одлука. Предупредува членството на ВМРО-Народна никој да не го чепка. - Јас сум хомополитикус. Јас не можам - ако не го дадам своето политичко мислење и политички ставови и конечно тоа го кажувам заради другите на наредните избори целата своја поддршка ја давам на ВМРО-НП. Тоа го кажувам во функција за разни политички структури да не агитираат кај нашите членови. Јас стојам комплетно и морално зад таа партија, вели Георгиевски. До предвремени избори воделе два пата. Првиот, владеачката ВМРО-ДПМНЕ сама да ги распишела, втората ДУИ да излегла од власта со цел да направела атмосфера на незадоволство. Само храбро раководство можело да го реши проблемот со името и да ја внесе Македонија во Унијата и НАТО.- Ако се случат тие избори сметам дека сите политички партии треба да бидат на јасно. Онаа политичка партија која ќе победи на овие избори треба да има мандат да го затвори проблемот со името. Сметам да се оди на избори а да се нема политичка декларација со која сите политички партии ќе се согласат. Се друго е изгубено време на Македонија. На последниот партиски конгрес Георгиевски изјави дека ВМРО-ДПМНЕ на последните избори освоиле 63 пратенички мандати благодарение што ВМРО-народна апстинирала. Станува се поочигледно дека Георгиевски е се повеќе ангажиран. Георгиевски му го отстапи кормилото на Груевски -- откако ги изгуби изборите 2002-та година, кога СДСМ дојде на власт.

превземено од http://www.inmobiliaria.me/video/video/A...vraka.html
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
30-05-2010, 10:45 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

LJUBCO GORGIEVSKI GOVORI 1992 GOD MAKEDONIJA GRCIJA

Благодарност до Ѕвонко Станковски

Пат кој е кој сега??????????????
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
30-05-2010, 10:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,682
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Да се вратиме во реалноста.


Quote:МАКЕДОНСКА ВРСКА

Од друга страна, не е тајна дека Иван Тодоров - Докторот во времето на владата на Георгиевски ги продолжил развиените бизниси и со македонски партнери. Нашите извори велат дека се тргувало со се и сешто, од ориз и оружје, до неизбежните цигари. Неколку недели по падот на СДСМ од власт во 1998 г., првите илегални пратки на марлборо регулар во тврдо пакување, произведени во фабрика во Бугарија, се најдоа на македонскиот црн пазар на цигари. Блиски луѓе на врвот на власта редовно остварувале средби со Докторот во Благоевград, а на некои од тие средби, на кои присуствувале и бугарските браќа Маринови, доаѓал и Милорад Улемек Луковиќ - Легија заради "координација" на шверцот на цигари во 2000 и 2001 г. од Бугарија, преку Србија и Македонија, за Косово, Босна и понатаму, на Запад.


Ваквите српско-македонски контакти подоцна ќе бидат искористени за доаѓање на српски платеници, оружје и тренери на овдешните параполициски вмровски единици лавови, за време на кризата во 2001 г. Со тоа, веројатно, најдобро се објаснува и идеолошката "трансформација" на Љупчо Георгиевски како искрен заговорник (и потписник!) на големосрпската теза за поделба на Македонија. Оттаму се влечат корените и на сегашните изјави на сочувство и жалост за смртта на Слободан Милошевиќ од страна на Љубе Бошковски, за "ненадејното" откривање на "српските корени" кај Драган Даравелски и добивањето српски пасош за криење во Белград пред потерницата на македонското МВР, но и бројните "српски советници" околу Никола Груевски кои денеска ги има во изобилство во ВМРО-ДПМНЕ.Кога Љупчо ке проговори и за овие гореспоменати работи, БЕЗ ВЛАКНО НА ЈАЗИКОТ, ке може да смета барем на мирен сон.
За враќање во политикта не би требело да размислува. Се разбира ако ги почитува МАКЕДОНСКИТЕ ГРЃАНИ.

Човек кој дозволил еднаш свесно да го купат, втора шанса да биде "продавач" бара само за да си ја исправи "грешката".
Љупчо е убеден дека од 1997 па до 2002 година зел малку пари.
31-05-2010, 01:05 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(30-05-2010, 10:48 PM)афион Wrote: LJUBCO GORGIEVSKI GOVORI 1992 GOD MAKEDONIJA GRCIJA

Благодарност до Ѕвонко Станковски

Пат кој е кој сега??????????????

?! А што има скандалозно во тоа видео па да се запрепастам?
31-05-2010, 01:31 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(30-05-2010, 10:45 PM)афион Wrote: VESTI: Ljubco Gorgievski - Tatarot se vrakaЉубчо Георгиевски се враќаЉубчо Георгиевски активно се враќа на политичката сцена. Цврсто стоел зад својата одлука. Предупредува членството на ВМРО-Народна никој да не го чепка. - Јас сум хомополитикус. Јас не можам - ако не го дадам своето политичко мислење и политички ставови и конечно тоа го кажувам заради другите на наредните избори целата своја поддршка ја давам на ВМРО-НП. Тоа го кажувам во функција за разни политички структури да не агитираат кај нашите членови. Јас стојам комплетно и морално зад таа партија, вели Георгиевски. До предвремени избори воделе два пата. Првиот, владеачката ВМРО-ДПМНЕ сама да ги распишела, втората ДУИ да излегла од власта со цел да направела атмосфера на незадоволство. Само храбро раководство можело да го реши проблемот со името и да ја внесе Македонија во Унијата и НАТО.- Ако се случат тие избори сметам дека сите политички партии треба да бидат на јасно. Онаа политичка партија која ќе победи на овие избори треба да има мандат да го затвори проблемот со името. Сметам да се оди на избори а да се нема политичка декларација со која сите политички партии ќе се согласат. Се друго е изгубено време на Македонија. На последниот партиски конгрес Георгиевски изјави дека ВМРО-ДПМНЕ на последните избори освоиле 63 пратенички мандати благодарение што ВМРО-народна апстинирала. Станува се поочигледно дека Георгиевски е се повеќе ангажиран. Георгиевски му го отстапи кормилото на Груевски -- откако ги изгуби изборите 2002-та година, кога СДСМ дојде на власт.

превземено од http://www.inmobiliaria.me/video/video/A...vraka.html

Јас мислам дека ова веќе станува сериозно. Љубчо сам нема никакви шански за победа на евентуалните предвремени избори, ама затоа со вклучувањето на Народна ќе и се отсеат гласови на ДПМНЕ, плус некој глас одземете и од симпатизерите на Љубе и оп- ете ти го Бранко на власт, си ја ебавме мајката. Е дури тогаш ќе се види и Македонија и се...

Според мене, време е за уште едно историско обединување на ВМРО, па со заеднички сили полека да почнат да се решаваат работите.
(This post was last modified: 31-05-2010, 01:37 PM by Пат.)
31-05-2010, 01:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,682
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(31-05-2010, 01:35 PM)Път Wrote: Јас мислам дека ова веќе станува сериозно. Љубчо сам нема никакви шански за победа на евентуалните предвремени избори, ама затоа со вклучувањето на Народна ќе и се отсеат гласови на ДПМНЕ, плус некој глас одземете и од симпатизерите на Љубе и оп- ете ти го Бранко на власт, си ја ебавме мајката. Е дури тогаш ќе се види и Македонија и се...


ИНСТАЛАЦИИТЕ несмаеат да си дозволат грешка. Па покрај Бранко, Грујо, Сестра Љуба, Филип го ВОСКРЕСНУВААТ и Љупчо Георгиевски за да го дорасцепкаат МАКЕДОНСКОТО ГЛАСАЧКО ТЕЛО.


Quote:ИНСТАЛАЦИИТЕ увидоа дека разнебитувањето на Македонија преку смена на името нема да помине. Граѓаните на Македонија не го дозволија тоа. Затоа на сцена е втората, "ПАТРИОТСКАТА ВАРИЈАНТА" (со брат Љубе како резервна патриотска инсталација доколку Вашата не успее). Не правите ништо да го решите проблемот со името, а тоа води повторно кон разнебитување на Македонија. И Вие патриотите, и предавниците, играте на ист диктат. Диктат на ИНСТАЛАЦИИТЕ .


Во овие твои зборови:

(31-05-2010, 01:35 PM)Път Wrote: Според мене, време е за уште едно историско обединување на ВМРО, па со заеднички сили полека да почнат да се решаваат работите.

е надежта за спас на Македонија.

Во овој пресуден момент по опстанокот на Македонија мора да бидеме поумни од ИНСТАЛАЦИИТЕ и да ги надитриме.
(This post was last modified: 31-05-2010, 02:00 PM by ЈорданПетровски.)
31-05-2010, 01:58 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(31-05-2010, 01:58 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: ИНСТАЛАЦИИТЕ несмаеат да си дозволат грешка. Па покрај Бранко, Грујо, Сестра Љуба, Филип го ВОСКРЕСНУВААТ и Љупчо Георгиевски за да го дорасцепкаат МАКЕДОНСКОТО ГЛАСАЧКО ТЕЛО.


Quote:ИНСТАЛАЦИИТЕ увидоа дека разнебитувањето на Македонија преку смена на името нема да помине. Граѓаните на Македонија не го дозволија тоа. Затоа на сцена е втората, "ПАТРИОТСКАТА ВАРИЈАНТА" (со брат Љубе како резервна патриотска инсталација доколку Вашата не успее). Не правите ништо да го решите проблемот со името, а тоа води повторно кон разнебитување на Македонија. И Вие патриотите, и предавниците, играте на ист диктат. Диктат на ИНСТАЛАЦИИТЕ .


Во овие твои зборови:

(31-05-2010, 01:35 PM)Път Wrote: Според мене, време е за уште едно историско обединување на ВМРО, па со заеднички сили полека да почнат да се решаваат работите.

е надежта за спас на Македонија.

Во овој пресуден момент по опстанокот на Македонија мора да бидеме поумни од ИНСТАЛАЦИИТЕ и да ги надитриме.

Јордан, според мене е и добро што се размрдува малку во редовите на ВМРО, бидејќи треба да се проветри малку, ама после оној голем срам со пеењето на „девет југовиќи“ на манифестација на ВМРО, најголем срам би било ВМРО-вски сили да послужат за рушење на ВМРО-овска власт (каква-таква, наша е) и повторно на чело да се донесат комуњарите. Бранко е веќе издишан балон и сите го знаат, ама тој преку своите структури, како што мене ми изгледа, прави многу перфидни подметнувања на Грујо со што се создава незадоволство и во редовите на ВМРО-ДПМНЕ, и како што и самиот велиш, власта може да ја добие само ако ги раскара ВМРО-вците. Е сега да видиме од тие од кои што зависат нештата дали ќе дозволат таков срам да бидат марионети во рацете на Бранко.
31-05-2010, 02:11 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(30-05-2010, 09:45 PM)sokoli Wrote: [quote='Vodno konche' Днес Македония е близо до Сърбия и Албания и далече от България, за Гърция е ясно, тя не признава името...но това е друга тема.

Vij be pi4 as ne moga da razbera od kade taia smisoll 4e makedonia e blizo do allbania.Kogato tova kazva6 misli6 na mitnica ili imat bliski da ne kazvame se6ti mnenia.Da ne har4ime vremeto na ni6to mahai blizkosta na makedonia sas allbania 6toto niama smisoll.
[/quote]
ЯсноIcon_winkНо немаше ли някакво разбирателство между албанците и македонците, Охридско споразумение, коалиции между македонски и албански партии или се лъжа? Тези неща ги знам от новините и не съм чак толкова навътре, наистина в албано-македонските отношения, пък и ми се струва, че Македония призна и Косово.
Ако се говори от политическа гледна точка и за благото на Македония, моето мнение е, че тя като држава има нужда от политици, които наистина да се борят за независимостта на тази држава. А Македония може да бъде независима държава само ако успее да излезе от сръбската орбита и да се защити от масираната грцка атака.
На времето много се надявах на ВМРО ДПМНЕ и Любчо Георгиевски да направят нещо в тази посока, но излиза, че не е толкова лесно и борбата продължава. А това което според мене най-много пречи е така нареченета "пета колона" на сърбите, която действа(работи)вътре в Македония и тази "пета Колона"(внатрешниот враг) е наjстрашна. Но делото на македонците си е наjвече в рацете на граганите на Македония.
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
31-05-2010, 03:02 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,682
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(31-05-2010, 02:11 PM)Път Wrote: Јордан, според мене е и добро што се размрдува малку во редовите на ВМРО, бидејќи треба да се проветри малку, ама после оној голем срам со пеењето на „девет југовиќи“ на манифестација на ВМРО, најголем срам би било ВМРО-вски сили да послужат за рушење на ВМРО-овска власт (каква-таква, наша е) и повторно на чело да се донесат комуњарите. Бранко е веќе издишан балон и сите го знаат, ама тој преку своите структури, како што мене ми изгледа, прави многу перфидни подметнувања на Грујо со што се создава незадоволство и во редовите на ВМРО-ДПМНЕ, и како што и самиот велиш, власта може да ја добие само ако ги раскара ВМРО-вците. Е сега да видиме од тие од кои што зависат нештата дали ќе дозволат таков срам да бидат марионети во рацете на Бранко.


Старата чорба е стара чорба, па дали таа била Бранковача, Грујовача , Љупчовача не е битно, треба да ја подгреваме. Со погрејувањето и конзумирањето на веке стара и што е најлошо дебело скиселена чорба може да се испотруеме .....

ИНСТАЛАЦИИТЕ во овие дваесет години ја користеа истата шема. Наводен "ОСНОВАЧ" на партијата, кој во бит е човек на ИНСТАЛАЦИИТЕ ке се отцепи и ке формира клон на ВМРО и така од канализирањето и концентрирањето на вистинските "борци" за демократска и самостојна Македонија никогаш не стануваш е ништо.

Уште една причина заради која успева така лесно сценариото на ИНСТАЛАЦИИТЕ. Тие од лидерот прават КУЛТ на личност кој кога САМО на нив нема да им е потребен многу лесно го "разобличуваат" . Тоа за Македонија е погубно. Како прв чекор за да ги надитриме ИНСТАЛАЦИИТЕ мораме да се ослободиме од КУЛТОТ наречен ЛИДЕР.
31-05-2010, 04:20 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(31-05-2010, 04:20 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(31-05-2010, 02:11 PM)Път Wrote: Јордан, според мене е и добро што се размрдува малку во редовите на ВМРО, бидејќи треба да се проветри малку, ама после оној голем срам со пеењето на „девет југовиќи“ на манифестација на ВМРО, најголем срам би било ВМРО-вски сили да послужат за рушење на ВМРО-овска власт (каква-таква, наша е) и повторно на чело да се донесат комуњарите. Бранко е веќе издишан балон и сите го знаат, ама тој преку своите структури, како што мене ми изгледа, прави многу перфидни подметнувања на Грујо со што се создава незадоволство и во редовите на ВМРО-ДПМНЕ, и како што и самиот велиш, власта може да ја добие само ако ги раскара ВМРО-вците. Е сега да видиме од тие од кои што зависат нештата дали ќе дозволат таков срам да бидат марионети во рацете на Бранко.


Старата чорба е стара чорба, па дали таа била Бранковача, Грујовача , Љупчовача не е битно, треба да ја подгреваме. Со погрејувањето и конзумирањето на веке стара и што е најлошо дебело скиселена чорба може да се испотруеме .....

ИНСТАЛАЦИИТЕ во овие дваесет години ја користеа истата шема. Наводен "ОСНОВАЧ" на партијата, кој во бит е човек на ИНСТАЛАЦИИТЕ ке се отцепи и ке формира клон на ВМРО и така од канализирањето и концентрирањето на вистинските "борци" за демократска и самостојна Македонија никогаш не стануваш е ништо.

Уште една причина заради која успева така лесно сценариото на ИНСТАЛАЦИИТЕ. Тие од лидерот прават КУЛТ на личност кој кога САМО на нив нема да им е потребен многу лесно го "разобличуваат" . Тоа за Македонија е погубно. Како прв чекор за да ги надитриме ИНСТАЛАЦИИТЕ мораме да се ослободиме од КУЛТОТ наречен ЛИДЕР.
Да, ама тоа што го зборуваш е премногу идеализирано и утописки. Нема никаква организација без лидер, бидејќи тогаш таа и престанува да биде организација. Реално гледано, одредени личности се истакнуваат над останатите со своите способности, харизма итн. и ги придвижуваат масите. Е сега, од масите зависи и клучниот момент, т.е. дали ќе бидат само прости маси ии некои нешта ќе превземат и во свои раце.

Еве да кажеме вака- и братобиствената војна во историското ВМРО во минатиот век не е поради ништо друго туку поради моќ. Така и со оваа. Лидерите за да ја зголемат својата моќ прават вакви или такви чекори. Ама членството и на сите ВМРО фракции што се? Непријатели едни едни на други? Јас викам нека се консолидира членството на ВМРО, а останатото ќе си дојде само по себе.

Па и уште една друга работа, глупаво е да чекаме некој месија кој што нема да биде „кисел“ бидејќи секој се скиселува при допирот со пари- човекот е расиплива роба. Но идеалите зависат од обичните луѓе.
31-05-2010, 04:46 PM
Reply
Ч Е Н Т О
Unregistered

 

1. Конечно паднаа маските, т.е. Из-Но-Гуд изгледа решил дека "сега му е мајката" за "финално решение" со "Македонизмот".
Е, арно ама грдно се излажал, само нема кој да му каже, да го посоветува... сиромавиот тој, мисли натепал пара и сега ќе прави што сака.
Е, ај да видиме...

2. Јордан - ЦРНИ, како што гледам не чувствуваш ни најмалку потреба прво да кажеш дали се слагаш со изнесеното од "шефа" во интервјуво, и друго барем да се обидеш да се извиниш на Диневски и другите што така силно ги напаѓаш дека се Србокомунистички Удбаши (макар и да е тоа вистина за некои од нив) во нивната јасна проценка уште од времето дека човеков цело време си бил Бугарофил..?
Гледам сега и него му ја лепиш истата етикета, ама некако тоа личи стварно на параноја и директна контрадикторност со реалноста во која самиот тој еве гледаме и слушаме си се етикетира така.
Па уште, и ќе го до-објаснеле тука некои гледам, и дека то "-филство" всушност не било лошо.
По таа логика и Србо-филство е арно, нели..?

И друго, ќе ми кажеш ли на ПП дали си стварно Vancevtodor, да не го распрашувам и јас Админот тука, за да ми се разјаснат некои рабоќе.
Ако сакаш, се разбира..?

3. Пак истата песничка во темава, се' сами "историчари" се збрале и секој од ракав си дава произволни заклучоци, и си премолчува рабоќе, како му прдне.
Нели сте за "вистината" и за "неприкривање на ниеден дел од нашата историја"..?

Овие овде Македонциве изгледа Тито и Србите им ги "подметнаа" на Грчињава "с помоќу трикова и С-УДБе" уште во 1916 г., за да ве заебат вас нели..?

[Image: HellenismintheNearEast-1918-50.jpg]

Многу сте проѕирни бре, просто смешни...
Туку, мене живо ме интересира ова зеленконо парче горе-десно... и набргу ќе ви презентирам нешто што не само што ќе ви ги здроби моменталните заблуди за "произходот", туку туку се надевам и ќе ве разбуди малку од тоа национал-шовинистичкото лудило што се' повеќе ве зафаќа деновиве.
Icon_wink
31-05-2010, 04:53 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Тоа е карта направена од Грци, така? А зошто ние сме под Србија? Или ти со тоа се согласуваш? И да те поправам- на картата не пишува Македонци. Доказите за нашите македонштина ги барате на погрешно место.
(This post was last modified: 31-05-2010, 05:04 PM by Пат.)
31-05-2010, 05:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,682
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(31-05-2010, 04:46 PM)Път Wrote: Да, ама тоа што го зборуваш е премногу идеализирано и утописки. Нема никаква организација без лидер, бидејќи тогаш таа и престанува да биде организација. Реално гледано, одредени личности се истакнуваат над останатите со своите способности, харизма итн. и ги придвижуваат масите. Е сега, од масите зависи и клучниот момент, т.е. дали ќе бидат само прости маси ии некои нешта ќе превземат и во свои раце.

Еве да кажеме вака- и братобиствената војна во историското ВМРО во минатиот век не е поради ништо друго туку поради моќ. Така и со оваа. Лидерите за да ја зголемат својата моќ прават вакви или такви чекори. Ама членството и на сите ВМРО фракции што се? Непријатели едни едни на други? Јас викам нека се консолидира членството на ВМРО, а останатото ќе си дојде само по себе.

Па и уште една друга работа, глупаво е да чекаме некој месија кој што нема да биде „кисел“ бидејќи секој се скиселува при допирот со пари- човекот е расиплива роба. Но идеалите зависат од обичните луѓе.


Ниту е идеализирано ниту е утописко. Така функционира партискиот живот во западните демократии. Градот во кој живеам брои околу 130 илјади жители а само околу 350 души се членови на партијата која е моментно на власт. Скоро со секој изборен циклус се менува лидерот на партијата.

Судирите во ВМРО секогаш биле идеолошки-автономисти, федералисти .....да не ја шириме не е тоа тема.


Нашите очекувања да дојде месијата е заблудата која повторно ни е наметната.
Грото од луѓето се со исти квалитети. Се работи да го избереме оној кој ке биде малку повеке посветен кон Државата од овие досегашниве. А за да биде малку повеке посветен кон Државата треба да чувствува дека единствена одговорност има кон тие кои го избрале -ГРАЃАНИТЕ на Македонија.

Досега по мене никого не избрале граѓаните на Македонија.
31-05-2010, 05:26 PM
Reply
Ч Е Н Т О
Unregistered

 

(31-05-2010, 05:03 PM)Път Wrote: Тоа е карта направена од Грци, така? А зошто ние сме под Србија? Или ти со тоа се согласуваш? И да те поправам- на картата не пишува Македонци. Доказите за нашите македонштина ги барате на погрешно место.

Што кажа бе ти, се читаш ли сам себе или само гледаш да напишеш нешто, колку да се рече..?
Или можеби (во стилот на параноите што владеат овде) извршуваш нечија наредба да континуирано плукаш по се' Македонско..?

Зошто ние сме под Србија..?
Па, ако добро гледаш мапата е од 1 јануари 1916 год.
И таму Гркот јасно запишал (долу, лево) = Distribution of various NATIONALITIES
Што не е јасно..?

Јас се согласувам Македонија и Македонците да се под Србија..? Tuktuk0ni
Види, ако си патиш од акутна форма и малигно заболување наречено Српски-Б-Комплекс јас не можам да ти помогнам. И искрено ми е жал што еден човек што се декларира како Македонец има такво тешко и навидум неизлечиво психо-соматско пореметување.
И така си имаме проблем со намален наталитет, не ни требаат уште и вакви ѓоа-болештини да ни го разјадуваат националното ткиво.
Ова, искрено и најпријателски ти го кажувам.

А што пишува на картата = Македонски Словени
И тоа ли е сега проблем..?
Па како сакаш да те нарече Гркот што сака да го "одбрани" од тебе твоето древно наследство..?
Мора некако да те заебе, ете и денеска ти нуди да не си бил на Англиски Macedonian што е нормален превод на (се надевам) твојата и мојата националност и етничка припадност, и во дослух со "стимулативните" Стојан и Фрчко, и секако да не го заборавиме гоЉамиов (веќе сега самопотврден) Бугарофил, во пакетот "Северна" ти нуди и решение = Makedontsi
Nenene

И, сега шчо праиме..?
Тоа за тебе прифатливо е..?

А, ти ли си овластен или како што вика ЦРНИ "сертифициран" да одредуваш кои се и какви се "Доказите за нашата македонштина", и кај треба да ги бараме..?
31-05-2010, 05:32 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(31-05-2010, 05:26 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ниту е идеализирано ниту е утописко. Така функционира партискиот живот во западните демократии. Градот во кој живеам брои околу 130 илјади жители а само околу 350 души се членови на партијата која е моментно на власт. Скоро со секој изборен циклус се менува лидерот на партијата.


Нашите очекувања да дојде месијата е заблудата која повторно ни е наметната.
Грото од луѓето се со исти квалитети. Се работи да го избереме оној кој ке биде малку повеке посветен кон Државата од овие досегашниве. А за да биде малку повеке посветен кон Државата треба да чувствува дека единствена одговорност има кон тие кои го избрале -ГРАЃАНИТЕ на Македонија.

Епа токму и на тоа мислев кога апишав „утописка и идеалистичка“. Ајде на страна што нашиот систем не е ист со канадскиот, во моментов јас не гледам нова личност на македонската политичка сцена. Неа ја нема. Ако има избори, тоа значи дека некој треба да се бира- епа кого да бираме? Лесно е да се зборува во апстрактни поими, ама македонските проблеми се многу опипливи.

Quote:Досега по мене никого не избрале граѓаните на Македонија.

Е како така, тоа значи ли дека ниту ниту јас ниту ти никој не ззнаел за кого гласа, туку гласавме како што ни е наредено?
31-05-2010, 05:43 PM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

Морам барем малку да го прокоментирам „историското интервју“ на некогашниот водач на ВМРО ДПМНЕ. Не за друго туку да не помисли дека сите (како најголемиот број политичари и новинари во Македонија) се наивни и не ги гледаат неговите отровни тези кои гледам мудро се премолчуваат и овде на „демократскиот“ ни форум.
Вакви тешки навреди спрема македонскиот народ не сме слушнале ниту од нашите најголеми негатори, асимилатори и душмани.
Како да се протолкува тезата дека најголемиот дел од македонскиот народ не сака своја независна држава??? Ако е само делимично така тогаш оваа држава Република Македонија навистина е вештачка творба и како таква е осудена на пропаст! Може ли да опстои било што спротивно на вољата на народот?
Незнам дали воопшто заслужува да се раскринкаат и останатите тези кои во својата суштина само одат во прилог на тезата дека македонскиот народ не заслужува да има своја држава! На чија воденица ја турка водата и во чија гајда дува самоидентификуваниот Бугароман (на жалост на Јордана!) не треба да се погодува.
Само во голема заблуда е ако мисли дека сеуште има публика и идиоти кои му веруваат...
Тоа што ги потврди моите тези не ме изненадува. Знам дека касно пали и отпосле му текнува наспроти „визионерството“ (поточно агендата која ја одработува) како што беше и со фамозното интервју во 2005 година кога самиот без никој да бара од него ја потврди нашата оценка за улогата за неговата незаменлива Доста Димовска!
Гледам сите ги прескокнуваат неговите тези што само по себе зборува многу. И премногу...
Иако не заслужува поголемо внимание бев должен да го кажам ова. Да не си уврти во тоа бугарската тиква дека и овојпат успеал некого да изманипулира.
Така, за некои луѓе треба полемика, за некои судница, за некои лудница... како за кого!
(This post was last modified: 31-05-2010, 06:05 PM by Alexandro.)
31-05-2010, 06:04 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(31-05-2010, 05:32 PM)Ч Е Н Т О Wrote:
(31-05-2010, 05:03 PM)Път Wrote: Тоа е карта направена од Грци, така? А зошто ние сме под Србија? Или ти со тоа се согласуваш? И да те поправам- на картата не пишува Македонци. Доказите за нашите македонштина ги барате на погрешно место.

Што кажа бе ти, се читаш ли сам себе или само гледаш да напишеш нешто, колку да се рече..?
Или можеби (во стилот на параноите што владеат овде) извршуваш нечија наредба да континуирано плукаш по се' Македонско..?

Зошто ние сме под Србија..?
Па, ако добро гледаш мапата е од 1 јануари 1916 год.
И таму Гркот јасно запишал (долу, лево) = Distribution of various NATIONALITIES
Што не е јасно..?

Јас се согласувам Македонија и Македонците да се под Србија..? Tuktuk0ni
Види, ако си патиш од акутна форма и малигно заболување наречено Српски-Б-Комплекс јас не можам да ти помогнам. И искрено ми е жал што еден човек што се декларира како Македонец има такво тешко и навидум неизлечиво психо-соматско пореметување.
И така си имаме проблем со намален наталитет, не ни требаат уште и вакви ѓоа-болештини да ни го разјадуваат националното ткиво.
Ова, искрено и најпријателски ти го кажувам.

А што пишува на картата = Македонски Словени
И тоа ли е сега проблем..?
Па како сакаш да те нарече Гркот што сака да го "одбрани" од тебе твоето древно наследство..?
Мора некако да те заебе, ете и денеска ти нуди да не си бил на Англиски Macedonian што е нормален превод на (се надевам) твојата и мојата националност и етничка припадност, и во дослух со "стимулативните" Стојан и Фрчко, и секако да не го заборавиме гоЉамиов (веќе сега самопотврден) Бугарофил, во пакетот "Северна" ти нуди и решение = Makedontsi
Nenene

И, сега шчо праиме..?
Тоа за тебе прифатливо е..?
Абе и јас сум против преименување во некакво наметнато од друг име, затоа сме на иста линија, но како и да е....

Како прво, немој многу да скокаш, ова не ти е Кајгана каде што ако паднеш во транс со зборовите „Македонија, земја библиска“ ќе предизвикаш некаков восхит. Повеќето тука, макар и да не се согласуваме, сите сме образувани луѓе и не се подведуваме лесно по такви шамански изблици на „патриотизам“.

За картата, тоа што таму го напишале Грците по ништо не се разликува од нивниот денешен став, тие не нарекуваат и не нарекувале славомакедонци. Всушност има разлика. Во тоа време велеле и дека сме Македонци, ама под тоа Македонци мислеле Грци, ама словенизирани. Разбираш ли сега како мислеле да не заебат Грците?
Е сега, Бугарите се обележани со кафеава боја, Србите со бела, ама и ние сме под Србите, а кажи ми, по што се разликуваме ние од „македонските Словени“ во Грција?

Quote:А, ти ли си овластен или како што вика ЦРНИ "сертифициран" да одредуваш кои се и какви се "Доказите за нашата македонштина", и кај треба да ги бараме..?
Јас не сум ништо повеќе и ништо помалку од тебе овластен да истражувам и да зборувам за својата историја, или мислиш дека можеби треба да побарам првин дозвола од тебе?

А тоа, за српскиот Б- комплекс, ако ти ги сметаш Србите за наши не знам, сојузници, или пак први роднини, тоа можеш да зборуваш во свое име, не и во мое.

Е сега, кога сме кај „плукањето врз се македонско“, еве бидејќи никогаш не сум ја имал можноста некој од големите патриоти како тебе да ми одговорат на некои прашања, се согласуваш ли јас и ти да отвориме посебна тема во која што јас ќе ти нудам само македонски докази, значи докази од нашата историограффија, од нашите историски учебници, од нашата википедија итн. кои што не ми се баш најјасни, па ете ти да ми ги објасниш?
(This post was last modified: 31-05-2010, 06:09 PM by Пат.)
31-05-2010, 06:06 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(31-05-2010, 06:06 PM)Път Wrote:
(31-05-2010, 05:32 PM)Ч Е Н Т О Wrote:
(31-05-2010, 05:03 PM)Път Wrote: Тоа е карта направена од Грци, така? А зошто ние сме под Србија? Или ти со тоа се согласуваш? И да те поправам- на картата не пишува Македонци. Доказите за нашите македонштина ги барате на погрешно место.

Што кажа бе ти, се читаш ли сам себе или само гледаш да напишеш нешто, колку да се рече..?
Или можеби (во стилот на параноите што владеат овде) извршуваш нечија наредба да континуирано плукаш по се' Македонско..?

Зошто ние сме под Србија..?
Па, ако добро гледаш мапата е од 1 јануари 1916 год.
И таму Гркот јасно запишал (долу, лево) = Distribution of various NATIONALITIES
Што не е јасно..?

Јас се согласувам Македонија и Македонците да се под Србија..? Tuktuk0ni
Види, ако си патиш од акутна форма и малигно заболување наречено Српски-Б-Комплекс јас не можам да ти помогнам. И искрено ми е жал што еден човек што се декларира како Македонец има такво тешко и навидум неизлечиво психо-соматско пореметување.
И така си имаме проблем со намален наталитет, не ни требаат уште и вакви ѓоа-болештини да ни го разјадуваат националното ткиво.
Ова, искрено и најпријателски ти го кажувам.

А што пишува на картата = Македонски Словени
И тоа ли е сега проблем..?
Па како сакаш да те нарече Гркот што сака да го "одбрани" од тебе твоето древно наследство..?
Мора некако да те заебе, ете и денеска ти нуди да не си бил на Англиски Macedonian што е нормален превод на (се надевам) твојата и мојата националност и етничка припадност, и во дослух со "стимулативните" Стојан и Фрчко, и секако да не го заборавиме гоЉамиов (веќе сега самопотврден) Бугарофил, во пакетот "Северна" ти нуди и решение = Makedontsi
Nenene

И, сега шчо праиме..?
Тоа за тебе прифатливо е..?
Абе и јас сум против преименување во некакво наметнато од друг име, затоа сме на иста линија, но како и да е....

Како прво, немој многу да скокаш, ова не ти е Кајгана каде што ако паднеш во транс со зборовите „Македонија, земја библиска“ ќе предизвикаш некаков восхит. Повеќето тука, макар и да не се согласуваме, сите сме образувани луѓе и не се подведуваме лесно по такви шамански изблици на „патриотизам“.

За картата, тоа што таму го напишале Грците по ништо не се разликува од нивниот денешен став, тие не нарекуваат и не нарекувале славомакедонци. Всушност има разлика. Во тоа време велеле и дека сме Македонци, ама под тоа Македонци мислеле Грци, ама словенизирани. Разбираш ли сега како мислеле да не заебат Грците?
Е сега, Бугарите се обележани со кафеава боја, Србите со бела, ама и ние сме под Србите, а кажи ми, по што се разликуваме ние од „македонските Словени“ во Грција?

Quote:А, ти ли си овластен или како што вика ЦРНИ "сертифициран" да одредуваш кои се и какви се "Доказите за нашата македонштина", и кај треба да ги бараме..?
Јас не сум ништо повеќе и ништо помалку од тебе овластен да истражувам и да зборувам за својата историја, или мислиш дека можеби треба да побарам првин дозвола од тебе?

А тоа, за српскиот Б- комплекс, ако ти ги сметаш Србите за наши не знам, сојузници, или пак први роднини, тоа можеш да зборуваш во свое име, не и во мое.

Е сега, кога сме кај „плукањето врз се македонско“, еве бидејќи никогаш не сум ја имал можноста некој од големите патриоти како тебе да ми одговорат на некои прашања, се согласуваш ли јас и ти да отвориме посебна тема во која што јас ќе ти нудам само македонски докази, значи докази од нашата историограффија, од нашите историски учебници, од нашата википедија итн. кои што не ми се баш најјасни, па ете ти да ми ги објасниш?

Pat ke ti zboruva za anatomija i HIV virusot.Jas begam ne me biva za takvi diskusii.Ne spadjam vo grupa na akademski .........
31-05-2010, 07:33 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(31-05-2010, 04:53 PM)Ч Е Н Т О Wrote: [Image: HellenismintheNearEast-1918-50.jpg]
Айде Ченто, дойди на "История" да я видиме каква е поентата на картата на Сотериадис.
Не знам дали знаеш, кон картата има и една врло интересантна статистика.
31-05-2010, 07:41 PM
Reply