Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(10-02-2015, 10:23 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(10-02-2015, 10:29 AM)hristo Wrote: Мрачен Коњанику и Јордане, околу се се разликувате по ставовите САМО по однос на Љубчо Георгиевски и двајцата се сложувате, а тоа дека тој веќе е небитен за Македонија и се што ке каже не држи вода. Ама, видите и двајцата, САМО Љубчо тие работи околу српската асимилација на Македонците ги кажува јавно и отворено на македонската јавна политичка и општествена сцена. Само тој. Е, сега, ако ја користиме логиката на Соленик, како може Љубчо да одработува за УДБА ако јавно ги открива и осудува постапките на УДБА, а многу важни за идентитетот и менталитетот т.е. традицијата на Македонецот. Човек ке помисли дека и двајцата сакате да го елиминирате Љубчо Георгиевски од македонската општествена сцена , па за тие битни прашања никој во Македонија јавно да не проговори Pishtoldzija


Можеби Христо не си читал весници во тоа време, 1998-2000 година, па незнеш дека имало една група во Кумнаово која праќала и петиции до Љупчо предупредувајки на Србизацијата на Македонија која се случува во тој период.
Еве дел од еден текст:


"-сега на раководни функции во Куманово порано не можеле да го “смислат” не само ВМРО-ДПМНЕ, туку и опцијата за независна и самостојна Македонија и како такви, биле членови на партии со пројугословенска провениенција.
Како пример возачот на Драган Дравелски, Томе, кој бил активен член на СК – Движење за Југославија се до вработувањето како негов личен возач. На камионот на “Козјак” каде што работел, носел јасно истакната југословенска тробојка. 
Исто и возачот на Томислав Стојановски, Миќо Маненски кој, според нашиот соговорник, некогаш се презивал Китиќ ..."Во таталитарните системи зборот не "убива", ниту пак сменува од функција, зборот служи за замајување на рајата. Рајата треба да мисли дека има борци и храбри луѓе на кои диктаторот не им може ништо.

Јордане, тие настани во Куманово во тие 1998/1999 ги следев малку, но како што имам запаметено таа група, пред се, се бореше против лошата градска кадровска политика на Далаверците и нивната узурпација на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа беше почеток на нивната власт во Куманово, и немаше знаци за србизација ( мислам на културен план, поточно далеку од тоа што имаме сега). А, некои кадровски решенија кој ги споменуваш се од локално значење. Не е спорно дека во тогашната структура на ВМРО-ДПМНЕ и на републичко и на локално ниово не биле вметнувани такви луѓе со пројугословенска ориентација или луѓе под контрола на службите.Но, да се обвинува Љубчо Георгиевски дека е запознат со се тоа или пак дека во тоа се лично учествувал... не сум сигурен. Самиот тој на повече пати кажал дека имал многу погрешни кадровски решенија и дека кадровската политика не му лега.Конечно, денеска самно тој го потегнува ова прашање во РМ.
За улога на зборот не се сложувам. Зборот секогаш имал многу силно значење. На крај и во Библијата се започнува од зборот ( речта).
12-02-2015, 12:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,908
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(12-02-2015, 12:55 PM)hristo Wrote: Тоа беше почеток на нивната власт во Куманово, и немаше знаци за србизација ( мислам на културен план, поточно далеку од тоа што имаме сега).Христо еве делод еден текст, текст кој говори баш за тоа време доаѓањето и првите две години од власта на Љупчо:[Image: Document753a13.jpg]пс. текстот не сум го пишувал јас. Текстот е напишан после моето заминување од Македонија.
12-02-2015, 02:26 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(12-02-2015, 02:26 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(12-02-2015, 12:55 PM)hristo Wrote: Тоа беше почеток на нивната власт во Куманово, и немаше знаци за србизација ( мислам на културен план, поточно далеку од тоа што имаме сега).Христо еве делод еден текст, текст кој говори баш за тоа време доаѓањето и првите две години од власта на Љупчо:[Image: Document753a13.jpg]пс. текстот не сум го пишувал јас. Текстот е напишан после моето заминување од Македонија.

Јордане, спорот помеѓу таа групација и Далаверците е на самиот почеток по преземење на власт на ВМРО-ДПМНЕ, 1998 и трае до почеток на 1999 кога Љубчо Георгиевски дава јавна подршка на Далаверците со што групацијата се повлече. Некои од поистакнатите членови без исклучени од партијата а поголемиот број беше маргинализиран и невклучен во градската или републичката нова структура. Твојот ресторан Баба Цана и пред 1998 година беше единствено место во Куманово каде се слушаше само македонска песна и тоа без турбо фолк македонски песни ( тогаш ,фактички, такви песни и немаше). Само староградски, забавни и патриотски песни и тоа беше еден од главните фактори на имиџот на кафана, нормално заедно со националната иконографија и националната кујна.
Кога зборувам за србизација на македонската култура мислам на поширок фон, со српска културна и забавна продукција по националните ТВ станици кои се достапани на поширок круг луѓе во Македонија.

13-02-2015, 11:56 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Да, баш у кафаната Баба Цана се доловувал амбиентот на Македонија. Микрофон под масата и не знаеш кој те слуша. Бомбата на Заев 1.0
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
14-02-2015, 08:22 PM
Reply