Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(10-05-2013, 03:02 PM)ЈорданПетровски Wrote:

Љупчо кине зелени, покажува дека неговите заложби за самостојана Македонија биле "моден тренд" а не негова определба. Да го потсетам Љупчо и Љупчовци дека никој неможе да ти наложи ништо ако ти несакаш да го сториШ тоа. Хрватска доби налог на Србите "да им даде држава" во рамките на државата Хрватска, планот Z4. Хрватите наместо да се помират со судбината тргнаа да бараат решение. Денеска во Хрватска скоро и да нема Срби а не пак Српска држава.
10-05-2013, 04:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Љупчо продолжува во кинење зелени. Пуста пара вадодушник.

Во интервјуво на 24 Анализа, Љупчо вели дека индетитетот до 2005 година не бил споменуван. Еве што велел на 30 АУГ 1994 година, покојниот Стево Црвенковски, тогашен министер за надворешни работи:


Quote:"...ministar Crvenkovski jos potencira kako je makedonska delegacija jasno istakla stav da ne moze da prihvati nikakav dogovor koji bi ugrozavao nacionalni identitet makedosnkog naroda, te da pregovori oko imena nisu vodjeni niti da se takvi pregovori mogu voditi."

Значи името е врзано за идентитетот, тоа им било јасно и на Глигоров и на Стево Црвенковски, затоа на Љупчо му е многу поумно да си молчи за името. Ако не беше така Глигоров ке го завршеше спорот со Грција во договорениот рок од два месеци, ке добиевме трајно име.


11-05-2013, 02:20 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Љубчо Георгиевски е , сеуште, присатен на македонската политичка сцена:Читам и неможам да верувам! Циркузијадата продолжува. Пред црквата Св.Димитрија ќе биде поставен споменик и на Филип Втори Македонски. Најавено е оти ќе биде поголем од оној постоечкиот на Александар, претпоставувам затоа што е повозрасен (та нели му е татко) и се прашувам колкави ли ќе бидат паметниците на дедо му Аминта, па на прадедо му Пердика кога ќе им скимне и нив конечно да ги постават. И тоа не е се! Не очекува и бонус! Имено, кога ќе го поминеме Јустинијанскиот мост, ќе не дочека нова статуа на мајка му Олимпија, држејќи го малиот Александар в раце (цинизам наспроти христијанската икона за Мајка Богородица). Во исто време продолжува кампањаа трагајќи за нов идентитет на Македонците преку внезапно издавање книги, преку менување на содржината на постоечките учебници, преку снимање нови документарни програми во кои актерите не можат ни да ги прочитаат имињаа на нашите нови историски идоли. Да бевме современици на Фројд, на Јунг или на Адлер, безбели ќе пристигнеа на студиски престој во Македонија, така што ќе ја збогатеа психијатријата со нов термин (од типот “македонски комплекс“). Затоа што насилството на кое што е изложен идентитетот на македонскиот народ навистина заслужува стручен надзор или лонгитудиналноо повеќедецениско истражување!
Впрочем, на тој начин само се потрврдува правилото: “проблем е прв пат, вториот пат е полесно“! На народот кој што еднаш веќе го смени комплетниот идентитет, очигледно му е полесно и вторпат да го направи истото. И така, со големите пароли дека настојчиво го браниме македонскиот идентитет, владата на најревносен начин го менува токму него! Силувањето на идентитетот се случува преку сите погоре споменати инструменти, поткрепено низ претставената нова слика на државата. Но, најинтересно настапува, кога владата ќе ја обвинат за антиквизација. Тогаш, се чудат, не знаат ништо, небаре народот спонтано дејствува!
Само да прашам: Од кога не сме чуле јавен збор за Св.Кирил и Методиј, или за Св.Климент и Св.Наум? Та, што се тие наспроти величината на Александар Македонски?! Единствениот реален корен врз кој можеме да се потпреме (словенскиот) го урнисавме, го деградиравме и го исмејавме. До вчера учевме дека столб на Македонската православна црква е словенството, во секоја наша црковна или преродбенската книга извира словенскиот карактер на овој народ. Но црквата упорито молчи! Молчат и македонистите, молча и академиците, молчат и докторите на науки! Некои од страв, други поради уцена, трети заради поткуп. Вакво безобразно, неосновано и глупаво извитоперување на националниот идентитет му се нема случено на ниеден друг народ во поновата историја! А нам, за шеесет години дури двапати! Да појаснам. Ваквото “толчење“ на идентитетот може да се рамни само со промената на сопствената самоличност, случено на овој ист народ, во 1945 година.

АПОСТАТ-отпадник. Основното значење на зборот се употребува пред се во религозен контекст за оние кои што се откажале од вистинското учење или од верата (особено од христијанската).

Ете, тоа е денеска Македонија, АПОСТАТ!!! Секој следен ден, со се поголемата антиквизација стануваме отстапници од Заветите на Св.Климент и Св.Наум, од Заветите на Браќата Миладинови, Прличев, Шапкарев… Отстапуваме и од Заветите на Делчев и на Груев кои што јасно и недвосмислено дејствувале против оние кои што ќе потпаднеле под пропагандата на Каравангелис дека нивниот јазик е словенски, ама во нив тече крвта на Александар. Тогаш, таквите ги осудуваа на смрт како грчки платеници!!!

Македонија не е отстапник само во однос на етничките корени! Таа е отстапник и во поглед на верата! Веќе во секоја новоизградена црква се “фрескописа“ симболот на Амон Ра така што прашање на ден е кога Свети Климентовата црква ќе ја преименуваме во “Свети Александрова црква“. Зар не можеме да забележиме како Христијанските обележја отстапуваат пред статуите на паганизмот?!

Знам дека скаската за Александар е многу милозвучна! Ама лажна, многу лажна! На крајот на краиштата, ние имаме автохотна историја, ама таа не е поврзана со Александар…

(Колумната е објавена во дневниот весник “ФОКУС“ во декември 2011 година)
http://maktel.mk/kolumni-desno/item/2849...ja-apostat
10-08-2013, 05:25 PM
Reply
Kaymakchalan Offline
Junior Member
**

Posts: 3
Joined: Jun 2013
Reputation: 0

(10-08-2013, 05:25 PM)hristo Wrote: Љубчо Георгиевски е , сеуште, присатен на македонската политичка сцена:Читам и неможам да верувам! Циркузијадата продолжува. Пред црквата Св.Димитрија ќе биде поставен споменик и на Филип Втори Македонски. Најавено е оти ќе биде поголем од оној постоечкиот на Александар, претпоставувам затоа што е повозрасен (та нели му е татко) и се прашувам колкави ли ќе бидат паметниците на дедо му Аминта, па на прадедо му Пердика кога ќе им скимне и нив конечно да ги постават. И тоа не е се! Не очекува и бонус! Имено, кога ќе го поминеме Јустинијанскиот мост, ќе не дочека нова статуа на мајка му Олимпија, држејќи го малиот Александар в раце (цинизам наспроти христијанската икона за Мајка Богородица). Во исто време продолжува кампањаа трагајќи за нов идентитет на Македонците преку внезапно издавање книги, преку менување на содржината на постоечките учебници, преку снимање нови документарни програми во кои актерите не можат ни да ги прочитаат имињаа на нашите нови историски идоли. Да бевме современици на Фројд, на Јунг или на Адлер, безбели ќе пристигнеа на студиски престој во Македонија, така што ќе ја збогатеа психијатријата со нов термин (од типот “македонски комплекс“). Затоа што насилството на кое што е изложен идентитетот на македонскиот народ навистина заслужува стручен надзор или лонгитудиналноо повеќедецениско истражување!
Впрочем, на тој начин само се потрврдува правилото: “проблем е прв пат, вториот пат е полесно“! На народот кој што еднаш веќе го смени комплетниот идентитет, очигледно му е полесно и вторпат да го направи истото. И така, со големите пароли дека настојчиво го браниме македонскиот идентитет, владата на најревносен начин го менува токму него! Силувањето на идентитетот се случува преку сите погоре споменати инструменти, поткрепено низ претставената нова слика на државата. Но, најинтересно настапува, кога владата ќе ја обвинат за антиквизација. Тогаш, се чудат, не знаат ништо, небаре народот спонтано дејствува!
Само да прашам: Од кога не сме чуле јавен збор за Св.Кирил и Методиј, или за Св.Климент и Св.Наум? Та, што се тие наспроти величината на Александар Македонски?! Единствениот реален корен врз кој можеме да се потпреме (словенскиот) го урнисавме, го деградиравме и го исмејавме. До вчера учевме дека столб на Македонската православна црква е словенството, во секоја наша црковна или преродбенската книга извира словенскиот карактер на овој народ. Но црквата упорито молчи! Молчат и македонистите, молча и академиците, молчат и докторите на науки! Некои од страв, други поради уцена, трети заради поткуп. Вакво безобразно, неосновано и глупаво извитоперување на националниот идентитет му се нема случено на ниеден друг народ во поновата историја! А нам, за шеесет години дури двапати! Да појаснам. Ваквото “толчење“ на идентитетот може да се рамни само со промената на сопствената самоличност, случено на овој ист народ, во 1945 година.

АПОСТАТ-отпадник. Основното значење на зборот се употребува пред се во религозен контекст за оние кои што се откажале од вистинското учење или од верата (особено од христијанската).

Ете, тоа е денеска Македонија, АПОСТАТ!!! Секој следен ден, со се поголемата антиквизација стануваме отстапници од Заветите на Св.Климент и Св.Наум, од Заветите на Браќата Миладинови, Прличев, Шапкарев… Отстапуваме и од Заветите на Делчев и на Груев кои што јасно и недвосмислено дејствувале против оние кои што ќе потпаднеле под пропагандата на Каравангелис дека нивниот јазик е словенски, ама во нив тече крвта на Александар. Тогаш, таквите ги осудуваа на смрт како грчки платеници!!!

Македонија не е отстапник само во однос на етничките корени! Таа е отстапник и во поглед на верата! Веќе во секоја новоизградена црква се “фрескописа“ симболот на Амон Ра така што прашање на ден е кога Свети Климентовата црква ќе ја преименуваме во “Свети Александрова црква“. Зар не можеме да забележиме како Христијанските обележја отстапуваат пред статуите на паганизмот?!

Знам дека скаската за Александар е многу милозвучна! Ама лажна, многу лажна! На крајот на краиштата, ние имаме автохотна историја, ама таа не е поврзана со Александар…

(Колумната е објавена во дневниот весник “ФОКУС“ во декември 2011 година)
http://maktel.mk/kolumni-desno/item/2849...ja-apostat

Bravo na Lyupcho. Samo toj go kazhva vistinata. Ne znam sho da recham za drugite, ama znam oti ako produlzhuvat co vaa "Antikvizacia" ke padnat vo eden dlabok bunar ot kaj sho ne ke mozhat da izlezat.

In English (since my Macedonian is poor): If you find you have dug yourself into a hole...stop digging!

11-08-2013, 02:02 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Quote:(Колумната е објавена во дневниот весник “ФОКУС“ во декември 2011 година)
Па да, само Покус може да издаде вакви бљувотини.
Веќе не е интересно какви зелени ќе истресе Лиобчо во неговите јавни настапи, поинтересно е да се разоткрие кој тоа упорно и упорно го бутка во фокусот на јавноста. Е тоа ќе биде реално шоу вредно за гледање.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
11-08-2013, 05:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(11-08-2013, 05:51 PM)МрачниотКоњаник Wrote:
Quote:(Колумната е објавена во дневниот весник “ФОКУС“ во декември 2011 година)
Па да, само Покус може да издаде вакви бљувотини.
Веќе не е интересно какви зелени ќе истресе Лиобчо во неговите јавни настапи, поинтересно е да се разоткрие кој тоа упорно и упорно го бутка во фокусот на јавноста. Е тоа ќе биде реално шоу вредно за гледање.Фокус повторно излегува благодарејки на донација од Милчин. Донацијата изнесува преку педесет илјади евра.

11-08-2013, 06:28 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

А Милчин од негов џеб двои за издавањето на Фокус?! Дали тоа Сорос под негово крило ја зема УДБА за да бутка некаква си сопствена агенда? Бидејќи нели на неколку теми подолу може да се прочита куп алудирања кон врски на Лиобчо со УДБА...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
12-08-2013, 07:17 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(12-08-2013, 07:17 AM)МрачниотКоњаник Wrote: А Милчин од негов џеб двои за издавањето на Фокус?! Дали тоа Сорос под негово крило ја зема УДБА за да бутка некаква си сопствена агенда? Бидејќи нели на неколку теми подолу може да се прочита куп алудирања кон врски на Лиобчо со УДБА...

Ех, Мрачен, еве и од Христо ,еднаш Icon_razz , да добиеш плус. Ако се знае дека таков тип институции ( режимска тајна полиција) е ослободена од идеолошки наслаги и рамки и го гледа ( пази) строго интересот на оној за кого служи, тогаш тезата ти е многу интересна.Razmisluva Ама за тоа , сепак , треба аргументи. Дали овој спор со Србија околу пшеницата е најава за тоа !??

12-08-2013, 07:24 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Па да продолжам Христо, кој тоа кого зема под крило- Сорос УДБА или службата под свое крило ги зема неговите пијунчиња? И зошто, за да спечали троа империјалистички долари... ? Брак од интерес? Дали мистер Џорџ воопшто знае за ваквите балкански дилови? Дали ги благословил? Или му засвире врвцата додека пере пари низ фондирање конфликти?
Дали пченичниот двобој е најава за било што? Македонија застана против Србија на некое поле? Опа Христо, твојата фантазирана србизација на Македонија само што претрпе удар...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
12-08-2013, 07:58 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(12-08-2013, 07:58 AM)МрачниотКоњаник Wrote: Па да продолжам Христо, кој тоа кого зема под крило- Сорос УДБА или службата под свое крило ги зема неговите пијунчиња? И зошто, за да спечали троа империјалистички долари... ? Брак од интерес? Дали мистер Џорџ воопшто знае за ваквите балкански дилови? Дали ги благословил? Или му засвире врвцата додека пере пари низ фондирање конфликти?
Дали пченичниот двобој е најава за било што? Македонија застана против Србија на некое поле? Опа Христо, твојата фантазирана србизација на Македонија само што претрпе удар...

Мрачен, сепак, јас не сум актер во државните дешавки, туку само еден аналитичар-волонтер Icon_razz. Врз основа на настаните вадам мои заклучоци. За тебе, ти ке си кажеш Icon_exclaim

12-08-2013, 09:22 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(10-05-2013, 04:46 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(10-05-2013, 03:02 PM)ЈорданПетровски Wrote:

Љупчо кине зелени, покажува дека неговите заложби за самостојана Македонија биле "моден тренд" а не негова определба. Да го потсетам Љупчо и Љупчовци дека никој неможе да ти наложи ништо ако ти несакаш да го сториШ тоа. Хрватска доби налог на Србите "да им даде држава" во рамките на државата Хрватска, планот Z4. Хрватите наместо да се помират со судбината тргнаа да бараат решение. Денеска во Хрватска скоро и да нема Срби а не пак Српска држава.

Сега го видов видео клипот од емисијата на ТВ АЛСАТ. Љубчо го нема да полемизира со Јордан, па еве јас да се ставам во улога на арбитер помеѓу кажанато на Љубчо и ставот на Јордан во однос на тезите на Љубчо.
Љубчо Георгиевски покажа дека е одличен аналитичар, дека ги гледа реалните проблеми со кој се соочува РМ и има решение за тие проблеми. Станал помудар и поодговорен политичар. Го разбрал и значајот на меѓународната заедница. Со оваа емисија дефинитивно се покажа дека нема “ тајна љубов“ помеѓу Георгиевски и Груевски. Во, скоро, сите сегменти на водење политика Георгиевски има спротиставени ставови.
Ми се допадна и ставот на Бучковски за констатацијата дека во РМ има блгарофобија и дека тоа треба да се надмине.

п.с.

Примерот со Хрватите за време на стекнување независност ти е неточен. Во екот на борбите помеѓу Хрватите и Србите во Хрватска, имаше еден предлог од меѓународната заедница за надминување на проблемот со давање широка автономија на Србите во Хрватска. Србите тоа го одбија сакајки територијално да се отцепат од Хрватска ( Славонија , Лика и Кордун). После тоа, меѓународната заедница ја одобри операцијата Олуја, која финишира со отселување на Србите. Ова укажување на примерот со Хрватите и индиректно заговарање на решавање на проблемот во Македонија по примерот на Хрватска е вонредно опасно за иднината на РМ.

13-08-2013, 09:01 AM
Reply
Тодор Offline
Македонски Българин
***

Posts: 111
Joined: Oct 2010
Reputation: 27

Опа... Ами сега бай Христо какво ще прайме? Абе вой много силнен бе... Той по тебе вика а мене ми се тресе ( раката де).
Небото да е книга, морето мастило, не ще можам да напишам своите ядови.
13-08-2013, 11:27 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(13-08-2013, 11:27 AM)Тодор Wrote: Опа... Ами сега бай Христо какво ще прайме? Абе вой много силнен бе... Той по тебе вика а мене ми се тресе ( раката де).

Чекам реакција од Администраторот, поради што има прекршување на правилата на форумот- упатување на навреди.

13-08-2013, 02:32 PM
Reply
симеон Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Mar 2013
Reputation: 0

Тодор Димитров !Колко българско звучи псевдонима, а каква злоба,омраза и ненавист към македонските българи.Интересно е на какво се дължи това отношение на лична обида или на недостатъчно култура и възпитание.По вероятно да е продукт на правителствената политика в Македония.
13-08-2013, 03:58 PM
Reply
stetos2000 Offline
Member
***

Posts: 53
Joined: Apr 2013
Reputation: 0

(13-08-2013, 03:58 PM)симеон Wrote: Тодор Димитров !Колко българско звучи псевдонима, а каква злоба,омраза и ненавист към македонските българи.Интересно е на какво се дължи това отношение на лична обида или на недостатъчно култура и възпитание.По вероятно да е продукт на правителствената политика в Македония.

Поредния новомакедонец, всички са правени по един калъп Pop
Сите до еден са мозоци, другите са предавници Music3

От денеска за сите новомакедонски "патриоти" во форуммот:


[Image: mkd-68258.jpg]

[Image: C53FE116AF4B7D43BD498FF999DC882E.jpg]

...като стане време за действие новомакедонците се скривате в миша дупка.Така беше преди година когато Бериша, Тачи и Ахмети се срещаха в Скопие, така е и сега.

Смели сте само по форумите защитавани от модераторите, но като не може да опонирате на Христо с факти и анализи, почвате да го плюете BravoBravoBravo

Уживай и учи албански, че скоро пак ще сменяш идентитетот Icon_twisted
Поръбен Македонец от Пиринска Македониjа Makedonija
13-08-2013, 09:26 PM
Reply
тракиецъ Offline
Member
***

Posts: 103
Joined: May 2012
Reputation: 12

Бай Христо, отговори му на човека. Пита. Иска да знае ... :о)
Май много ти е ядосан - пише с bold! Ти пък му пиши в червено... :о)
13-08-2013, 09:39 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(13-08-2013, 10:59 AM)todordimitrov Wrote:
(13-08-2013, 09:01 AM)hristo Wrote:
(10-05-2013, 04:46 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(10-05-2013, 03:02 PM)ЈорданПетровски Wrote:

Љупчо кине зелени, покажува дека неговите заложби за самостојана Македонија биле "моден тренд" а не негова определба. Да го потсетам Љупчо и Љупчовци дека никој неможе да ти наложи ништо ако ти несакаш да го сториШ тоа. Хрватска доби налог на Србите "да им даде држава" во рамките на државата Хрватска, планот Z4. Хрватите наместо да се помират со судбината тргнаа да бараат решение. Денеска во Хрватска скоро и да нема Срби а не пак Српска држава.

Сега го видов видео клипот од емисијата на ТВ АЛСАТ. Љубчо го нема да полемизира со Јордан, па еве јас да се ставам во улога на арбитер помеѓу кажанато на Љубчо и ставот на Јордан во однос на тезите на Љубчо.
Љубчо Георгиевски покажа дека е одличен аналитичар, дека ги гледа реалните проблеми со кој се соочува РМ и има решение за тие проблеми. Станал помудар и поодговорен политичар. Го разбрал и значајот на меѓународната заедница. Со оваа емисија дефинитивно се покажа дека нема “ тајна љубов“ помеѓу Георгиевски и Груевски. Во, скоро, сите сегменти на водење политика Георгиевски има спротиставени ставови.
Ми се допадна и ставот на Бучковски за констатацијата дека во РМ има блгарофобија и дека тоа треба да се надмине.

п.с.

Примерот со Хрватите за време на стекнување независност ти е неточен. Во екот на борбите помеѓу Хрватите и Србите во Хрватска, имаше еден предлог од меѓународната заедница за надминување на проблемот со давање широка автономија на Србите во Хрватска. Србите тоа го одбија сакајки територијално да се отцепат од Хрватска ( Славонија , Лика и Кордун). После тоа, меѓународната заедница ја одобри операцијата Олуја, која финишира со отселување на Србите. Ова укажување на примерот со Хрватите и индиректно заговарање на решавање на проблемот во Македонија по примерот на Хрватска е вонредно опасно за иднината на РМ.

Hmmm… koj si ti be Hristo ? Ako ne si Ljubco togas ne si *********, pa da pisuvas vakvi gluposti!
Togas koj si?
Koja ti e misijata?
Ili odrabotuvas za nekogo (odnadvor) ili si provokator na nasite sluzbi!
Treto nema !!!

Vakvite stavovi i na dvajcata, na Ljubco i na Bucko se predavnicki ne se “mudri”, i komparacijata ti e infantilna, zasto Makedonija e na svoe, a Srbija vo Hrvatska bila natrapnik!
Da bese nekoj analiticar ke dojdese do elementarniot zaklucok, deka politikite na Ljubco i Nikola nitu mozat da bidat razlicni ako se proektiraat rezultatite na takvite politiki !
Da, tie prividno, iluzionisticki se razlicni, no moze li da bidat sustinski razlicni ako naslednikot na Ljubco go odredil toj sto go smenil Ljubcota !

Antipatriotizmot na Ljubco = Patriotizmot na Nikola (latentno predavstvo koe go bara momentot) = Raznebituvanje na Makedonija

Malo upatstvo za identifikacija na proopciite:
-Ako liderot e skrien bugarofil, vo strukturata dominiraat srbomani!
-Ako liderot e srboman, vo strukturata dominiraat bugarofili!

A promakedoncite gi nema isfrleni se od igrata, niv gi zamenile vlasite i drugite kriminalizirani nacionalno nedefnirani individuii vo opozicijata!

Vsusnost promakedoncite se zloupotrebeni kako dekor vo ovoj globalen antimakedonski proekt !

A Albancite ?
Tie si ja teraat svojata agenda, pritoa i sirokogrado se nudat i se prifateni vo igrite na sosedite !
Ako treba da se dade nekoja infuzija po prasanjeto na Kosovo, togas srpskite sluzbi gi pritiskaat svoite tasteri vo Makedonija (Ahmeti & kompani), isto e i so grckite sluzbi (Taci & kompani), dodeka pak za bugarskite interesi vo ovoj kontekst se grizat Amerikancite (od tamu nivnata podrska na albanskoto malcinstvo)!!!
Toa ke bese i odamna zavrsen proekt da ne padnese avionot na Trajkovski (Dosta sama nemase kapacitet da isturka eden takov proekt (Bzezinski) !!!

CARE? Pak toa ke mora da go resava makedonskiot narod !
Koga ne se pocituva Ustavot (koj im dade pravo da potpisuvaat Ramkoven dogovor - kapitulacija, ili Nov zakon za teriotorijalna organizacija, ili od razgovori da preminat na pregovaraat za imeto, ili .... i .... se predavstvo do predavstvo), togas koga drzavata e vo haos i bezakonie soocena so velepredavstvo, sekoj Makedonec ima pravo da go zeme zakonot vo svoi race i da im presuduva na predavnicite !!!

A ti Hristo ke se kazes li sto si?


Е, Тодордимитров, извесниот српски писател ( босански) Иво Андриќ во своите Записи покрај патот, запишал: “ Доаѓа така едно време, кога мудрите замолчуваат, будалите проговараат а фукарите се збогатуваат “. Ја чекав реакцијата на администраторот за твојот атрибут наменет за мене -умоболен, но немаше реакцијата а, еве, и ти сам гледаш форумџиите бараат одговор. Јас, како модератор имам можност да дел од твојот текст го избришам, но поради тоа што ти ми се обраќаш лично мене, јас мислам дека не е во ред јас да бидам тој кој треба да дел од твојот текст избрише, или пак да те банира. Би се разбрало како реваншизам.
А, сега, за суштината. Ме прашуваш кој сум? Дали сум предавник или провокатор!? А, само затоа што сум искажал мој став по повод тезите на поранешниот Премиер г-от Љубчо Георгиевски, кој ги дал на ТВ 24, една од националните телевизиски станици во Република Макеоднија. Ако ти мислиш дека Љубчо Георгиевски , со своите ставови, е негативен за Македонија, тоа е твое мислење. Ти можеш да го искажуваш како твој став, но не можеш со сила и прИмитивизмот да го наметнуваш на другите. Инаку, самиот се ставаш во ред на тоталитаристи-луѓе кои веруваат само во една ( своја) вистина, а видовме во историјата дека тие забегани тоталитаристи се извор на најголемото зло во човековата историја. А, ако, пак мислиш дека Љубчо Георгиевски работи против интересите на РМ и имаш некои индиции или фактИ за тоа, во РМ има институции на кои можеш да се обратиш.
А, да ти само покажам колку си “ информиран “ за состојбите , еве ти пример. Ти кажуваш:

zasto Makedonija e na svoe, a Srbija vo Hrvatska bila natrapnik!

Како може Србите кои живеат во Хрватска ( Лика, Кордун, Славонија) со векови да бидат натрапници. Проблем е што тие се поведоа по големосрпската идеја на Слободан Милошевиќ и за тоа платија висока цена- беа истерани од своите вековни огништа.
Прво прочитај го Бонтон, па продолжи со пишување.

14-08-2013, 08:08 AM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(13-08-2013, 10:59 AM)todordimitrov Wrote:
(13-08-2013, 09:01 AM)hristo Wrote:
(10-05-2013, 04:46 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(10-05-2013, 03:02 PM)ЈорданПетровски Wrote:

Љупчо кине зелени, покажува дека неговите заложби за самостојана Македонија биле "моден тренд" а не негова определба. Да го потсетам Љупчо и Љупчовци дека никој неможе да ти наложи ништо ако ти несакаш да го сториШ тоа. Хрватска доби налог на Србите "да им даде држава" во рамките на државата Хрватска, планот Z4. Хрватите наместо да се помират со судбината тргнаа да бараат решение. Денеска во Хрватска скоро и да нема Срби а не пак Српска држава.

Сега го видов видео клипот од емисијата на ТВ АЛСАТ. Љубчо го нема да полемизира со Јордан, па еве јас да се ставам во улога на арбитер помеѓу кажанато на Љубчо и ставот на Јордан во однос на тезите на Љубчо.
Љубчо Георгиевски покажа дека е одличен аналитичар, дека ги гледа реалните проблеми со кој се соочува РМ и има решение за тие проблеми. Станал помудар и поодговорен политичар. Го разбрал и значајот на меѓународната заедница. Со оваа емисија дефинитивно се покажа дека нема “ тајна љубов“ помеѓу Георгиевски и Груевски. Во, скоро, сите сегменти на водење политика Георгиевски има спротиставени ставови.
Ми се допадна и ставот на Бучковски за констатацијата дека во РМ има блгарофобија и дека тоа треба да се надмине.

п.с.

Примерот со Хрватите за време на стекнување независност ти е неточен. Во екот на борбите помеѓу Хрватите и Србите во Хрватска, имаше еден предлог од меѓународната заедница за надминување на проблемот со давање широка автономија на Србите во Хрватска. Србите тоа го одбија сакајки територијално да се отцепат од Хрватска ( Славонија , Лика и Кордун). После тоа, меѓународната заедница ја одобри операцијата Олуја, која финишира со отселување на Србите. Ова укажување на примерот со Хрватите и индиректно заговарање на решавање на проблемот во Македонија по примерот на Хрватска е вонредно опасно за иднината на РМ.

Hmmm… koj si ti be Hristo ? Ako ne si Ljubco togas ne si *******, pa da pisuvas vakvi gluposti!
Togas koj si?
Koja ti e misijata?
Ili odrabotuvas za nekogo (odnadvor) ili si provokator na nasite sluzbi!
Treto nema !!!

Vakvite stavovi i na dvajcata, na Ljubco i na Bucko se predavnicki ne se “mudri”, i komparacijata ti e infantilna, zasto Makedonija e na svoe, a Srbija vo Hrvatska bila natrapnik!
Da bese nekoj analiticar ke dojdese do elementarniot zaklucok, deka politikite na Ljubco i Nikola nitu mozat da bidat razlicni ako se proektiraat rezultatite na takvite politiki !
Da, tie prividno, iluzionisticki se razlicni, no moze li da bidat sustinski razlicni ako naslednikot na Ljubco go odredil toj sto go smenil Ljubcota !

Antipatriotizmot na Ljubco = Patriotizmot na Nikola (latentno predavstvo koe go bara momentot) = Raznebituvanje na Makedonija

Malo upatstvo za identifikacija na proopciite:
-Ako liderot e skrien bugarofil, vo strukturata dominiraat srbomani!
-Ako liderot e srboman, vo strukturata dominiraat bugarofili!

A promakedoncite gi nema isfrleni se od igrata, niv gi zamenile vlasite i drugite kriminalizirani nacionalno nedefnirani individuii vo opozicijata!

Vsusnost promakedoncite se zloupotrebeni kako dekor vo ovoj globalen antimakedonski proekt !

A Albancite ?
Tie si ja teraat svojata agenda, pritoa i sirokogrado se nudat i se prifateni vo igrite na sosedite !
Ako treba da se dade nekoja infuzija po prasanjeto na Kosovo, togas srpskite sluzbi gi pritiskaat svoite tasteri vo Makedonija (Ahmeti & kompani), isto e i so grckite sluzbi (Taci & kompani), dodeka pak za bugarskite interesi vo ovoj kontekst se grizat Amerikancite (od tamu nivnata podrska na albanskoto malcinstvo)!!!
Toa ke bese i odamna zavrsen proekt da ne padnese avionot na Trajkovski (Dosta sama nemase kapacitet da isturka eden takov proekt (Bzezinski) !!!

CARE? Pak toa ke mora da go resava makedonskiot narod !
Koga ne se pocituva Ustavot (koj im dade pravo da potpisuvaat Ramkoven dogovor - kapitulacija, ili Nov zakon za teriotorijalna organizacija, ili od razgovori da preminat na pregovaraat za imeto, ili .... i .... se predavstvo do predavstvo), togas koga drzavata e vo haos i bezakonie soocena so velepredavstvo, sekoj Makedonec ima pravo da go zeme zakonot vo svoi race i da im presuduva na predavnicite !!!

A ti Hristo ke se kazes li sto si?Ban
ЕДНОНЕДЕЛЕН БАН ЗАРАДИ НАВРЕДИТЕ !!
15-08-2013, 06:51 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Љубчо Георгиевски има интервју во новиот ФОКУС. Еве дел од неговите ставови:

Нападите од ВМРО-ДПМНЕ против мене беа во континуитет од неколку години и не почнаа со коалицирањето со Црвенковски. Новата гарнитура во партијата влезе во игра во која не може да победи зашто половина Македонија е сведок на настаните. Се обидоа да ме бајпасираат со Драган Богдановски, за кого правеа и документарни серии, но нивниот процес на лустрација им излезе автогол од заседа. Богданоски е трагична жртва на борбата за македонска самобитност , кој по долгогодишните заложби за независна Македонија , за жал, станал соработник на тајните служби. И ние, кога не ги знаевме неговите врски со службите , го создадовме култот на Богдановски како жртва на комунистичкиот репресивен апарат, но неуспешниот обид на раководството на ВМРО-ДПМНЕ да го претстави Богдановски како оснивач на партијата , за да ме “ избришат“ мене, ги турна во самонегирање и под нови обвинувања дека УДБА ја формирала партијата. Актуелното раководство на ВМРО-ДПМНЕ живее со таа фрустрација дека се узурпатори на партијата , но историјата ќе ја згази и нивната лажна прикаска...
06-09-2013, 11:06 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,191
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-09-2013, 11:06 AM)hristo Wrote: Љубчо Георгиевски има интервју во новиот ФОКУС. Еве дел од неговите ставови:

Нападите од ВМРО-ДПМНЕ против мене беа во континуитет од неколку години и не почнаа со коалицирањето со Црвенковски. Новата гарнитура во партијата влезе во игра во која не може да победи зашто половина Македонија е сведок на настаните. Се обидоа да ме бајпасираат со Драган Богдановски, за кого правеа и документарни серии, но нивниот процес на лустрација им излезе автогол од заседа. Богданоски е трагична жртва на борбата за македонска самобитност , кој по долгогодишните заложби за независна Македонија , за жал, станал соработник на тајните служби. И ние, кога не ги знаевме неговите врски со службите , го создадовме култот на Богдановски како жртва на комунистичкиот репресивен апарат, но неуспешниот обид на раководството на ВМРО-ДПМНЕ да го претстави Богдановски како оснивач на партијата , за да ме “ избришат“ мене, ги турна во самонегирање и под нови обвинувања дека УДБА ја формирала партијата. Актуелното раководство на ВМРО-ДПМНЕ живее со таа фрустрација дека се узурпатори на партијата , но историјата ќе ја згази и нивната лажна прикаска...
Љупчо не е ништо поарен од Груевски и тој се обидува формирањето да го присвои. Во неговата книга тврди дека тој и Змејковски се основачи на партијата. Тоа е ноторна лага!!
06-09-2013, 02:41 PM
Reply