Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#6130-05-2010, 12:57 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#62

(29-05-2010, 12:19 PM)Път Wrote: Во поглед на нашата историја Љубчо Георгиевски не кажа ништо што не е вистина, а најинтересно ми беше кога Ефтов кажа: „господине Георгиевски, па тоа што го зборувате е страшно“ Pos Слатко се насмеав на тоа. Падна во вода и тоа дека Љубчо се смета за Бугарин, самиот тој си кажа дека се смета Македонец и дел од македонската нација, и според мене тој е еден од најмакедонските Македонци. Тоа е Македонец кој што ниту се срами ниту бега од историјата на Македонија туку ја носи со гордост таква каква што е. Е да, и заборави да каже дека за македонската историографија од редовите на ВМРО т.н. бугарофили се само оние кои што се бореле против српските окупатори. Иако тоа убаво си го напиша во неговата статија „Кој со кого ќе се помирува“ некаде во средината на деведесеттите кога напиша дека да бил жив Делчев во 1945 ќе завршел или во Идризово, а јас би додадел- или на Голи Оток или пак ќе бил погубен како илинденецот Крсто Лазаров.

Ќе се надоврзам на твојот пост да искоментирам нешто...

Мене ме инстересира како се дефинира денес ’бугарофил’, што претставува тој човек, поради кои работи тој е различен од ’нормалниот’ Македонец?! Кои особини го карактеризираат него, а кои другите?

Проблемот е околу дефинирањето на терминот ’бугарофил’. Љубчо ја прифаќа терминологијата со која е напаѓан тој и луѓето кои што размислуваат исто или слично како него. Едноставно кажано тој вели дека бугарофил е оној кој што има поинакво гледање на македонската историја од доминантното или подобро речено единственото историско гледање во минатитот период. Јас со таква дефиниција не би се сложил.

Тој е и конфузен малку, на прашањето дали се чуствува како македонски бугарофил, тој првин одговара: ’Не, не... Како Македонец се чуствувам’, а потоа оди во она објаснување на тоа што според него би претставувало мак. бугарофил.

Кога го прашува дали Змејковски е ’македонист’, кој се бори наспроти нив ’бугарофилите’, тој ја демантира и таа теза за тој настан.

Alexandro Wrote:П.П.С. Бааги Татари сте се собрале!

Александре, ако можеш да објасниш малку повеќе како заклучи?
-------------------------

А Љубчо кажа една работа која што не предизвика многу внимание, а е клучна околу тоа како тој гледа на македонската нација и идентитет.

Во последниот дел (7 клипче постирано од Paradigm) тој вели дека ние имаме сто години јасна историја на македонската нација. Годините најверојатно ги земал произволно, но се работи за некаде почеток на дваесетиот век. Е, сега, ако и нациите околу нас се создадени само неколку децении порано од нас, не гледам што има толку страшно во ова негово мислење. Не може да тврдиме дека имаме нација постора од српската или бугарската.

Многу интересно по ова тема е искажувањето на Катарџиев, кој велеше дека тогаш најфреквентниот етноним бил блгарин, потоа доаѓа до сепарација и создавање на македонската нација. Во истата дебата, пак, Блаже ќе изјави дека во ниеден документ МРО не се изјаснува за македонски јазик, народ и црква. Па ако се тврдењата на Љубчо предавнички и бугарофилски, не гледам зошто и овие не би биле такви.

30-05-2010, 02:51 AM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6
#63

(29-05-2010, 10:02 PM)афион Wrote: Jas sum od onie tretite.
Makedonija na Makedoncite.
Да..м, и вашата работа не е лесна! Македония на македонците викаш! А дали можеш да се чуеш как звучи това? Ако нешто не греша в Македония имате признати национални малцинства - албанци и срби(се разбира без бугарски, зоштото всеко малко македонче знае, дека во Македония нема ништо бугарско), които си имат техните партийни организации и етнически партии. За една малка држава такава делба не е на добре. Например в България са забранени партии на етническа основа. Гледа се на правата на отделниот човек, не на етноси, които могат да разцепят државата.
И от тази гледна точка - силното влияние на срби и албанци върху Македония, Любчо Георгиевски търси единствената правилна алтернатива за Македония - да противодейства на тези две сили(карти) с българската, за да биде тогава наистина Македония независима и равноодалечена от соседите си, зоштото сега не е.
Види се, че Любчо е мадар маж. Като играе с българската карта, която е исторически обоснована, той може да постигне истинската независимост на Македония и досега наjмного той е направил за Македония.
Така, че лесно е да кажеш Македония за македонците, ама как реално да го направиш опирайки се на истината и правдата, ето това е вопросот? Като се негира напълно България, това дали ще помогне на македонците?
Еее, как са ви изплашили тези жолти и кривокраки татари с брснати глави. Не мислиш ли, че случаjно това си е чиста србска антибългарска пропаганда и Любчо е против точно това. Той е най коректниот македонски политичар спрямо сите соседи на Македония.
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
30-05-2010, 07:08 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#64

(30-05-2010, 07:08 AM)Vodno konche Wrote:
(29-05-2010, 10:02 PM)афион Wrote: Jas sum od onie tretite.
Makedonija na Makedoncite.
Да..м, и вашата работа не е лесна! Македония на македонците викаш! А дали можеш да се чуеш как звучи това? Ако нешто не греша в Македония имате признати национални малцинства - албанци и срби(се разбира без бугарски, зоштото всеко малко македонче знае, дека во Македония нема ништо бугарско), които си имат техните партийни организации и етнически партии. За една малка држава такава делба не е на добре. Например в България са забранени партии на етническа основа. Гледа се на правата на отделниот човек, не на етноси, които могат да разцепят државата.
И от тази гледна точка - силното влияние на срби и албанци върху Македония, Любчо Георгиевски търси единствената правилна алтернатива за Македония - да противодейства на тези две сили(карти) с българската, за да биде тогава наистина Македония независима и равноодалечена от соседите си, зоштото сега не е.
Види се, че Любчо е мадар маж. Като играе с българската карта, която е исторически обоснована, той може да постигне истинската независимост на Македония и досега наjмного той е направил за Македония.
Така, че лесно е да кажеш Македония за македонците, ама как реално да го направиш опирайки се на истината и правдата, ето това е вопросот? Като се негира напълно България, това дали ще помогне на македонците?
Еее, как са ви изплашили тези жолти и кривокраки татари с брснати глави. Не мислиш ли, че случаjно това си е чиста србска антибългарска пропаганда и Любчо е против точно това. Той е най коректниот македонски политичар спрямо сите соседи на Македония.

Да, во право си. Тоа е е дел од српската стратегија чија цел е да се задржи дистанцата помеѓу Македонците и Бугарите , образец кој беше направен за време н комунистичката ( Титовата) Југославија.
30-05-2010, 08:47 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#65

(30-05-2010, 02:51 AM)acko Wrote:
(29-05-2010, 12:19 PM)Път Wrote: Во поглед на нашата историја Љубчо Георгиевски не кажа ништо што не е вистина, а најинтересно ми беше кога Ефтов кажа: „господине Георгиевски, па тоа што го зборувате е страшно“ Pos Слатко се насмеав на тоа. Падна во вода и тоа дека Љубчо се смета за Бугарин, самиот тој си кажа дека се смета Македонец и дел од македонската нација, и според мене тој е еден од најмакедонските Македонци. Тоа е Македонец кој што ниту се срами ниту бега од историјата на Македонија туку ја носи со гордост таква каква што е. Е да, и заборави да каже дека за македонската историографија од редовите на ВМРО т.н. бугарофили се само оние кои што се бореле против српските окупатори. Иако тоа убаво си го напиша во неговата статија „Кој со кого ќе се помирува“ некаде во средината на деведесеттите кога напиша дека да бил жив Делчев во 1945 ќе завршел или во Идризово, а јас би додадел- или на Голи Оток или пак ќе бил погубен како илинденецот Крсто Лазаров.

Ќе се надоврзам на твојот пост да искоментирам нешто...

Мене ме инстересира како се дефинира денес ’бугарофил’, што претставува тој човек, поради кои работи тој е различен од ’нормалниот’ Македонец?! Кои особини го карактеризираат него, а кои другите?

Проблемот е околу дефинирањето на терминот ’бугарофил’. Љубчо ја прифаќа терминологијата со која е напаѓан тој и луѓето кои што размислуваат исто или слично како него. Едноставно кажано тој вели дека бугарофил е оној кој што има поинакво гледање на македонската историја од доминантното или подобро речено единственото историско гледање во минатитот период. Јас со таква дефиниција не би се сложил.

Тој е и конфузен малку, на прашањето дали се чуствува како македонски бугарофил, тој првин одговара: ’Не, не... Како Македонец се чуствувам’, а потоа оди во она објаснување на тоа што според него би претставувало мак. бугарофил.

Кога го прашува дали Змејковски е ’македонист’, кој се бори наспроти нив ’бугарофилите’, тој ја демантира и таа теза за тој настан.

Alexandro Wrote:П.П.С. Бааги Татари сте се собрале!

Александре, ако можеш да објасниш малку повеќе како заклучи?
-------------------------

А Љубчо кажа една работа која што не предизвика многу внимание, а е клучна околу тоа како тој гледа на македонската нација и идентитет.

Во последниот дел (7 клипче постирано од Paradigm) тој вели дека ние имаме сто години јасна историја на македонската нација. Годините најверојатно ги земал произволно, но се работи за некаде почеток на дваесетиот век. Е, сега, ако и нациите околу нас се создадени само неколку децении порано од нас, не гледам што има толку страшно во ова негово мислење. Не може да тврдиме дека имаме нација постора од српската или бугарската.

Многу интересно по ова тема е искажувањето на Катарџиев, кој велеше дека тогаш најфреквентниот етноним бил блгарин, потоа доаѓа до сепарација и создавање на македонската нација. Во истата дебата, пак, Блаже ќе изјави дека во ниеден документ МРО не се изјаснува за македонски јазик, народ и црква. Па ако се тврдењата на Љубчо предавнички и бугарофилски, не гледам зошто и овие не би биле такви.

Е, Ацко. Ако ти значи нешто, еве, јас, Христо, неразбран во мајка Македонија, со овој твој пост те прогласувам за мој идеолошки брат. Малку сме ( не верувам дека сме единствени) но јаки сме. Не во силата туку во способност да се логично и рационално расудува, спрам сите обиди за манипулација, перење мозок, лоботомии. Овие други, кои се во дијаспора, не ги споменувам...тие ни се наша златна резерва и логистика.Jeee Навидум, тоа се толку едноставни и јасни работи, но малку во Македонија можат тоа да го кажат и аргументираат јавно. Тоа го направи Љубчо Георгиевски, ти го подржа. Исто и јас. После тоа само дебили и глупаци и недобронамерни ( кои ги бранат српските државни интереси) ке го кажуваат Љ.Г. и тие како него што мислат, за Бугари. Можеби терминот бугарофил не е најсоодветен за луѓе кои се отворени кон вистинската македонска историја ( а не филована и правена по режимските кабинети) , но може да се користи. А, за лепливите прсти на Љ.Г. и неговата дружина, впрочем како и на сите досегашни раководни структури, имам посебен став.
30-05-2010, 09:00 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#66

(29-05-2010, 11:10 PM)Път Wrote:
(29-05-2010, 10:44 PM)афион Wrote: [

Pa neli zad Lubco stoese cela partija a zad niv narodot.Sigurno ako na narodot im kazese deka ovie srbomanite sakaat da formiraat drzava koja mozi da bidi povtorno vo sojuz so srbija narodot ke zastanese zad nego.
No ne toj i negovata partija igraja pod druga direktiva za poslem da vikaat ovie se srbomani.

Pat,Dojran a i site ostanati odgovorete zosto Lubco NE VIKASE PO MITINZITE DO 2001 GODINA DEKA NIE SME BUGARI I SRBI SO GOVORNA MANA.

Onie tekstovi i povikuvanje na istoricarite e smesno,zosto da se javi eden istoricar na povik na politicar.Ima megunarodni simpziumi kade se gleda koj sto strabotil.

Ima eden klip kade Antonie odrekuva deka ja napisal knigata za Blaze Koneski,i sega sto pravime,isto na emisija kaj Eftov.
Абе Афион, ти или некои работи не разбираш или се правиш дека не ги разбираш. Каква моќ бе човеку, знаеш ли во тие години во чии раце беше моќта? Дали знаеш како се презентираа нештата во јавноста и како се манипулираше со луѓето со убедувањето во светоста на Југославија. Љубчо Георгиевски имаше тешка задача не од Македонците да прави Бугари, туку од Југословените да направи Македонци, а ние и ден денес го имаме тој проблем, и покрај тоа што по некое чудо се уште останал тој стремеж за самостојност.

А зошто и јас сум од тие кои сметаат дека го имаме тој проблем е толку очигледно. Наместо како мажи да се соочиме со некои работи и да продолжиме понатаму ние си ја забиваме главата во песок, а знаеш што им се случува на тие што си ја забиваат главата во песок.Icon_wink

Ќе ти кажам и уште нешто- оној ден кога со Македонците нема да може да се манипулира, дури тогаш Македонија ќе биде вистински независна, бидејќи во тој момент Македонија нема да „води политика на еквидистанца“ туку ќе води политика на еднаква симпатија кон сите соседи, а во тој момент ќе се расипе влијанието на оската север-југ.

Арно ама некој постојано се труди и активно работи на тоа во македонската јавност да се создаваат погрешни впечатоци (читај: антибугарска пропаганда) и постојано се трудат да го навикнат македонското уво на српскиот јазик, што просто е очевАдно што се случува во Македонија.

Темата почнав да ја читам одзади, затоа прво одговорив на постот на Ацко. Значи, Пт, и тебе те прогласувам за мој идеолошки брат. Како што вели идниот Претседател на вистински независна Македонија, г-от Јордан ПетровскиYea, бројот ни се зголемува.Heil
30-05-2010, 09:13 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#67

(30-05-2010, 12:01 AM)афион Wrote: ALOOOOOOOOOO KADE STE DA NE PROPADNAVTE.

DA VIKAM POMOSSSSSSSSSSSS

Не викај толку...ке добиеш воспаление на гласните жициIcon_lol. Нема одговор, од проста причина што ти даваме бонус време да ги прочиташ уште еднаш нашите постови, да го прочиташ уште еднаш текстот на Љубчо Георгиевски , уште еднаш да го видиш неговото интервју...и тогаш, можеби нема да поставуваш непотребни прашањаJeee
30-05-2010, 09:18 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#68

(30-05-2010, 02:51 AM)acko Wrote: Ќе се надоврзам на твојот пост да искоментирам нешто...

Мене ме инстересира како се дефинира денес ’бугарофил’, што претставува тој човек, поради кои работи тој е различен од ’нормалниот’ Македонец?! Кои особини го карактеризираат него, а кои другите?

Проблемот е околу дефинирањето на терминот ’бугарофил’. Љубчо ја прифаќа терминологијата со која е напаѓан тој и луѓето кои што размислуваат исто или слично како него. Едноставно кажано тој вели дека бугарофил е оној кој што има поинакво гледање на македонската историја од доминантното или подобро речено единственото историско гледање во минатитот период. Јас со таква дефиниција не би се сложил.

Тој е и конфузен малку, на прашањето дали се чуствува како македонски бугарофил, тој првин одговара: ’Не, не... Како Македонец се чуствувам’, а потоа оди во она објаснување на тоа што според него би претставувало мак. бугарофил.

Кога го прашува дали Змејковски е ’македонист’, кој се бори наспроти нив ’бугарофилите’, тој ја демантира и таа теза за тој настан.

Alexandro Wrote:П.П.С. Бааги Татари сте се собрале!

Александре, ако можеш да објасниш малку повеќе како заклучи?
-------------------------

А Љубчо кажа една работа која што не предизвика многу внимание, а е клучна околу тоа како тој гледа на македонската нација и идентитет.

Во последниот дел (7 клипче постирано од Paradigm) тој вели дека ние имаме сто години јасна историја на македонската нација. Годините најверојатно ги земал произволно, но се работи за некаде почеток на дваесетиот век. Е, сега, ако и нациите околу нас се создадени само неколку децении порано од нас, не гледам што има толку страшно во ова негово мислење. Не може да тврдиме дека имаме нација постора од српската или бугарската.

Многу интересно по ова тема е искажувањето на Катарџиев, кој велеше дека тогаш најфреквентниот етноним бил блгарин, потоа доаѓа до сепарација и создавање на македонската нација. Во истата дебата, пак, Блаже ќе изјави дека во ниеден документ МРО не се изјаснува за македонски јазик, народ и црква. Па ако се тврдењата на Љубчо предавнички и бугарофилски, не гледам зошто и овие не би биле такви.
Георгиевски има извонредна смисла за цинизам и кога тој изјавува нешто не е лошо првин тоа да се има предвид. Да потсетам само на тоа кога беше објавено дека му бил издадено бугарско државјанство и кога застанал во поддршка на некој БГ политичар во Благоевград, на коментарите по мак. медиуми тој одговори: „а што ли ќе напишат на 1 септември кога ќе разберат дека сум назначен за бугарски амбасадор во Македонија“. Мислам, да беше кажал први април ќе беше премногу очигледно, и неговата шега му успеа, сите весници ја објавија таа негова изјава како шокантна, или како Васко Ефтов кога кажа: „Господине Георгиевски, па тоа што го зборувате е страшно ShokPos на што Георгиевски некаде во интервјуто кажа : „па и мисирков го зборува тоа (се мисли за тоа дали нашите предци се имале за македонски Бугари ии не).

Е сега, Георгиевски не беше конфузен туку збунет можеби во тој момент за кој што зборуваш, бидејќи и на тебе некој да ти испалува рафали од сто зборови во десет секунди како Ефтов, и ти ќе се збуниш Icon_wink меѓутоа тоа беше само за момент, бидејќи јасно си кажа дека е Македонец, е сега, зошто кажа дека е македонски бугарофил? Ќе дадам мое видување:

1. Во минатото денес, а и сега, секој кој што ќе кажел нешто добро за Бугарија и Бугарите е гледан сомнително и никогаш не бил далеку од тоа да му се прикачи етикетата бугарофил.
2. Да не зборуваме пак за секој ооној кој што ќе се дрзнел да каже: абе чекај, ако Цепенков пишува за македонски Бугари, бугарски комити, бугарски јазик, ако во спомените на ВМРО дејците го пишуваат истото, ако Ѓорче Петров во својот неодамна откриен ракопис со жалење пишува дека Гоце Делчев загинал среде бугарско село (за оние кои што веднаш ќе кажат „аха, значи сепак Бугарите го отепале Делчев“, да потсетам, Делчев бил убиен во БаницаSurrender ) , ако Мисирков во „За македонцкте работи“ од петни жили се труди да објасни како и покрај тоа што бугарското име е „фалшлива монета“ сепак Македонците „го прифатиле како свое немајќи ништо против него“ и како „ ако мојот татко бил во духовен мрак за својата национално самосознание, треба ли и јас да бидам во мрак како него?“ а потоа во 1913 откако на Македонија и е запечатена судбината како во паника да изјавува :„леле мајко што направив, јас сум си македонски болгарин“; ако и Димитар Влахов во својата книга „Борбата на македонскиот народ за ослободување“ ќе напише дека единствените кои застанале зад идејата за самостојна Македонија биле оние кои се нарекувале Бугари, а пак да не зборуваме за Прличев кој што кога се фали за неговите успеси над грчката пропаганда ликува: „за кратко време го побугаривме Охрид“ или пак Шапкарев и Миладинови и многу други, ете дури и Србите, ајде Верковиќ божем бил бугарски платеник, ама Бранислав Нушиќ?! Или пак за архивите на странските весници? Значи, кога некој сето тоа ќе го види со свои сопствени очи и кога ќе се дрзне да си го постави прашањето во себеси „ абе навистина да не има нешто во сето тоа?“ веднаш некако го намирисуваат и му ја лепат етикетата „бугарофил“. Токму затоа и Георгиевски си кажа: „да, јас сумм бугарофил“. И јас би играл така.

Е сега пак се наметнува едно друго прашање: кој и зошто ја наметнува сета таа бугарофобија?

Инаку Георгиевски кога вели сто години, тргнува од Мисирков, го кажа тоа и во емисијата на Миленко Неделковски.
(This post was last modified: 30-05-2010, 10:14 AM by Пат.)
30-05-2010, 10:12 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#69

(29-05-2010, 11:47 PM)афион Wrote: ** ... не би било лошо да ми дадете и еден друг одговор, односно ако Александров и Михајлов зборувале за македонски Бугари, тогаш ви поставувам уште едно отворено прашање, за што зборувала ВМРО-Обединета. Впрочем, ако добро ме служат очите, при читањето на нивните документи, програмски декларации, книги или списанија издадени од нив, морам да ви признаам дека и ВМРО-Обединета сегде зборува за македонски Бугари. Во сите нејзини основни програмски декларации, во сите нејзини списаниja што ги издавала, а впрочем и сите неjзини лидери се декларирале како македонски Бугари како што е Димитар Влахов, Методиј Шаторов-Шарло, Павел Шатев, Владимир Поп Томов. Значи ли тоа дека треба да се откажеме од нив во македонската историјa,...
A da go procitase Angel Dinev?
И Ангел Динев истото го кажува
[Image: 6334_1200919658831_1103747184_30610115_1532497_n.jpg]

Со него се согласува и МИХАИЛ СМАТРАКАЛЕВ:

Ова прашање (за постоењето на македонската нација- б.м.Каснакоски) не го поставиа македонските партизани, титовите партизани. Ова прашање го постави уште ВМРО (обединета, през 1932 г.) Навистина, тогаш, когато се постави ова прашање, ние, кои го поддржувавме постоењето на македонската нација, бевме нарекувани “предавници”, дури некои не нарекуваа “сектанти” и т. н., но вопреки тоа, ова идеја си го проби патот, зошто е историски вистинита идеја, зошто со неја е вистината. И на крајот на краиштата оваа идеја го разруши десетки години натрупваното, наслојуваното великобугарско чувство. Тоа чувство се расчупи и се создаде вистинска форма, каква и` отговара и на историската содржина - се создаде македонска нација, која знаете какви успеси има во Македонија. Ова идеја се ујасни уште од ВМРО (обединета). Кога во 1936 г. стана еден провал и во Софија се гледа процесот на нашите другари - тука има и присутни, кои беа подсудни во тој процес - сите тие изјавиа јасно и категорично во судот: ние не сме Бугари, ние не сме Грци, не сме Срби, ние сме Македонци. Како што гледате, уште тогаш ВМРО (обединета) го беше поставила прашањето за македонската нација.
По тоа време излегуваше негласниот орган на ВМРО (обединета) “Македонски вести”, редактиран от Ангел Динев и от дваца души на ВМРО (обединета), които беа во нелегалност. Тоа списание ја трубеше таа идеја за южнославјанската федерација и за македонската нација.

Протоколот може да се чита во весникот на ОМО
НАРОДНА ВОЛЈА


И уште нешто од Динев
[IMG]uploads/2009/20091105_151927_макед.jpg[/IMG]
30-05-2010, 10:12 AM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3
#70

"Zosto se sramime i begame od faktot,deka se ona sto e pozitivna
makedonska revolucionerna tradicija,proizleguva od egzarhiskiot del
na Makedonskiot narod"
Ova pogore e napisano od Ljubco Georgievski
Bi dodal:
Se ona sto e pozitivna Makedonska prosvetitelska ,kulturna i jazicna
tradicija isto taka proizleguva od egzarhiskiot del na Makedonskiot narod.
Svedoci sme deka Temko Popov koj se pobunil protiv egzarhiskata skola
i e proglasen za MAKEDONIST, vo svojot zivot doziveal,Srbite del
od negovata tatkovina da ja prekrstat vo "Vardarska banovina"
i so sila da gi zabranat zborovite Makedonec i Makrdonija.
Da prasam:
1. Dali nekogas Bugarite mu zabranija na nekogo da se
narece Makedonec ili tatkovinata da ja narece MAKEDONIJA ?
2. Svedoci sme isto taka deka Grcite Makedoncite i Makedonija
ne gi sakaat uste od DEMOSTEN pa se do 1988 godina.
nednas po 1998 godina pocnaa da gi prisvojuvaat.
Sto mislita ZOSTO ?
30-05-2010, 10:18 AM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0
#71

(29-05-2010, 02:55 PM)braniteli Wrote:
(29-05-2010, 01:52 PM)Alexandro Wrote: Ц, ц, ц... Пак си ги помешал апчињата Јордане! :D
Јас едно те прашувам ти друго ми одговараш! Побарав да го објавиш целиот текст од Расколот.
па тебе ти беше пријател Далавера а не мене! И швалер де, на другара ти Доста! А тоа што те возел 4 - 5 години само потврдува дека си бил глуп! Па сега Цацко ти е крив...
П.С. КСИО не беше разузнавачка служа глупчо, туку обична легална партиска комисија со своја надлежност.
П.П.С. Бааги Татари сте се собрале!
П.П.П.С Љубчо пак те заеба, сам призна дека пола Влада на чело со него биле бугарофили!!! И без наша помош... :D
Aleksandro ( goamiti si italijan ) potpolno se razocarav od tebe.
Intelegenten,prv vo klasata koga studirase,najdobar poznavac na
marksizmot ( opsta filozofija so glaven akcent na tvorcite na komunistickata diktatura Marks,Engels i Lenin ) zato ti go dale umetnickoto ime MARKS.
Iako sum pomlad od tebe,koga te gledav vo glavniot stab na VMRO-DPMNE
ti se voshituvav za hrabrosta sto ja sobra da ja otkries aferata "DUVLO''.
Gledam i citam,MARKS go otkriva volkot vo sebe,gi navreduva clenovite
i gostite na forumot "KOTLE'' demek site sme TATARI.Srpska kujna
nema sto,ti ostaviv dve leskovacki pleskavici kaj Alkoloid, pojdi zemi gi.
P.S
Se cudev zosto Janko Bacev te izbrka od negovata partija,sega mi e jasno.
P.S
I za car Dusan,i za Temko Popov toa sto go pisuva e tocno.
Vo Makedonskata nacija sostaven del se i vnucite na poranesnite srbofili
i grkofili,zatoa sega vo VMRO-DPMNE clenuvaat,pogolemiot del od naselenieto
od Porecieto i Bitolsko.

Бранители,
Перфидно визнатиски е твојот коментар и демек твојата воодушевеност од мојата храброст за обелоденувањето на аферата Дувло. Самиот факт што ми го споменуваш мојот заборавен студентски надимак (демек ме знаеш) јасно ја отсликува твојата намера.
(За твоја инфрмација тој надимак не е заради познавање на марксизмот туку за нешто друго, прашај ме на ПП па ќе ти кажам!). Истото го правеше Мирјка Велиновска кога го черечеше ВМРО ДПМНЕ во ’90 те после кокаинско - алкохоличарските сеанси со БЦ и Фрчко. Таа беше една од главните новинарски печурки во подрумот на Фрчко.
И уште една личност го споменуваше тоа - Доста Димовска за да ја покрие својата тајна поврзаност со Фрчковски.
Затоа драго ми е што си разочаран од мене!!!
Продолжи си кај што си тргнал. Секој по својот пат...
И со тебе полемиката заврши!
30-05-2010, 10:46 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#72

Hristo za tebe znam deka si izguben vo prostorot,e koga ke dojdis do moite odgovori na statijata od Ljubco togas da repliciras,a za Crni da stani precedatel na Makedonija mozite samo da sonvate.Takvi licnosti mozi samo vo Kanada i na ovie novite "bugarasi" da im bidat heroi.

Pat potragata po vistinata ne znaci deka treba da stanis nekakov "fil"
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
30-05-2010, 10:58 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#73

(30-05-2010, 10:18 AM)braniteli Wrote: "Zosto se sramime i begame od faktot,deka se ona sto e pozitivna
makedonska revolucionerna tradicija,proizleguva od egzarhiskiot del
na Makedonskiot narod"
Ova pogore e napisano od Ljubco Georgievski
Bi dodal:
Se ona sto e pozitivna Makedonska prosvetitelska ,kulturna i jazicna
tradicija isto taka proizleguva od egzarhiskiot del na Makedonskiot narod.
Svedoci sme deka Temko Popov koj se pobunil protiv egzarhiskata skola
i e proglasen za MAKEDONIST, vo svojot zivot doziveal,Srbite del
od negovata tatkovina da ja prekrstat vo "Vardarska banovina"
i so sila da gi zabranat zborovite Makedonec i Makrdonija.
Da prasam:
1. Dali nekogas Bugarite mu zabranija na nekogo da se
narece Makedonec ili tatkovinata da ja narece MAKEDONIJA ?
2. Svedoci sme isto taka deka Grcite Makedoncite i Makedonija
ne gi sakaat uste od DEMOSTEN pa se do 1988 godina.
nednas po 1998 godina pocnaa da gi prisvojuvaat.
Sto mislita ZOSTO ?

Да, и во истата таа „вардарска бановина“ Темко Попов бил назначен за висок службеник, додека во тој период масовно биле иселувани Македонци во Бугарија, а доселувани колонисти од Србија. Или да бидеме попрецизни:

„Во 1921 година е назначен за инспектор од прва класа во аграрното поверенство во Битола и Охрид од страна на министерството за аграрна реформа на Кралството на Србите, Хрватите и Словенците.“

На кого Темко Попов доделувал земјиште, ако на Македонците (или во тоа време македонските Бугари) им било одземано истото?

Или во фамозната „македонска“ енциклопедија имаше обиди да ни се подметне и уште еден „голем Македонец“, етнологот Тома Брадина кој што во 1930 година напишал ваква книга:

Anciennes tribus serbes, les Mijaks, les Brsjaks et leurs voisins dans la Serbie meridionale; author: Tomo Smiljanic-Bradina, editor: J. D. Popovic, 1930

или во превод: Древните српски племиња, Мијаците, Брсјаците и нивните соседи во Јужна Србија

Додека од друга страна го имаме ова:

[Image: makedonijaobedinetaoi2.jpg]

[Image: vojvodi0017sk.jpg]

А нешто прочитав дека кога беа поставувани спомениците на Делчев и Груев, Латас изјавил нешто како „се започна со поставувањето на спомениците на еден Влав и на еден полу-Влав“ за потоа да се поправи и да каже еден Македонец...

Да видиме и некои други работи: Миладинови, Шапкарев, Жинзифов, Прличев итн. се дискредитираат по интернет дека се продажници и руско-влашко платеници, а од друга страна ни се потфрлуваат Темко Попов и Тома Брадина. Сега се нафрлуваат разни тези за македонските револуционери, а се пишуваат книги и брошури за српското четничко движење во Македонија, се возобновуваат српски градби од времето на српската окупација, Зебрњак итн., а се дига голем шум околу возобнувањето на бугарските воени гробишта?! Бугарија се плука и за најмали ситници по македонските медиуми а постојано сме бомбардирани со содржини на српски јазик итн. итн.

И не е баш некоја исклучително тешка Рубикова коцка за решавање....
(This post was last modified: 30-05-2010, 11:11 AM by Пат.)
30-05-2010, 11:08 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#74

Mnogu interesen razgovor.Se poveqe toj si vasko evtov pomallku mi se dopadja kako novinar.Prosto aroganten i vo razgovor e totallno nedomaqinski nastroen.Jas licno ako sum negov sobesednik ili podobro sogovornik iljada pati ako nemashe da go ishamaram ke go terav u P.M.
Vasko evtov na strana, mislenjeto za lupco georgievski.Covekot sozreva vo zrell politicar.Nekoj cello vreme go optuzhuva za bugarofilstvo.Mozhat sllobodno i mene da me optuzhat bideiki jas za sebe sum ponosen ako go zaslluzham toj epitet.Iako mozhno go zaslluzhuvam bideiki imam stvarno jaki simpati sprema bugarskiot narod (ne vikam za bugarski politicari).Nekolku pati sum potencirall deka ako iljada pati umram i ponovo se rodam ako gospod me prasha koja nacionallnost ke odberam vikam vednash allbanec.Ako gospod mi vika dosta ti so tvoeto allbanstvo najdi neshto drugo, vednash odgovaram bugarin.
Shto mi se dopadja kaj gospodinot georgievski.Prvo doticniot so svoite stavovi jasno pokazhuva deka nema vo sebe srpski gen. znaci podadenata prijatellska raka i pomocta vo odreden vremenski period ne go zaborava.Shto ne e osobina na srbite.Lubce beshe vo vojna licno so mene.Jas pukav po negovata vllast.Vo toa vreme veqe pocnavme masovno da se vooruzhuvame so srpsko i ungarsko oruzhje.Istoto ni se dopremashe od srpski strukturi normallno za golemi pari.
Dodeka makedonskata vllast vojuvashe so poklloneto bugarsko oruzhje.Lubco georgievski ne go zaborava toa.
Vtora poenta kaj lubco e deka ako ne porasne doza na bugarofilstvo koja ke i se sprotivstavuva na srbofilstvoto vo makedonija, makedonija mnogu brgu ke stane juzhna srbija.So toa jas nikogash nema da se pomiram da zhivim so srbi zaedno i eve nov konflikt vo koj jas mozhe samo da dobijam a nikako da izgubam.E sega e prashanje kolku ke dobijam mnogu ili mallku.A da izgubam nema nishto shto da izgubam.Dodeka makedonija gubi sve.Covekot e vizioner i gi gleda rabotite reallno.
Edinstvena greshka na gospodin georgievski koja ja pravell i porano i sega,Shto nikako ne mozhe da se osllobodi e tezata za golema allbanija.Nikako da se osllobodi od tie zinxhiri koi go stegat.Za edna golema allbanija treba sogllasnost na drzhava allbanija.Shto dobiva allbanija so zgolemuvanje ili potocno so golema allbanija.Apsollutno nishto a gubi mnogu.Ipak allbancite od allbanija poseduvalle dollgo vreme univerziteti, tie se po umni od nas drugite allbanci i imat poveqe visioneri.Da kazheme deka stana golema allbanija.Deneska allbanija se granici so crna gora (vo koja ima procenat na allbanci i koja drzhava e drzhava grad i ne predstavuva opasnost)
se granici so kosovo koja i gi brani nejzinite interesi.I na toj dell od granica allbanija e mirna.Vo makedonija gi ima allbancite i ima istocen sosed so koj vo sekoe vreme mozhe da izleze na kraj bideiki ima svoj narod tamu znaci vnatre vo makedonija.Edinstven riziko mu predstavuva juzhnata granica so grcija kade treba da investira za odbrana.Inaku na allbanija vo momentot ne i trebat vojni investicii.Mozhe potpollno da i se posveti na ekonomskiot razvoj bez da go optovaruva buxhetot za vojni svrhi.Ako utre stane golema allbanija.Severo istocniot dell ke se granici so srbija.Istocniot dell so bugarija juzhniot dell so grcija.Opkolena od tri jaki ballkanski drzhavi koi bi pokazhalle pretenci sprema niv.Znaci golema allbanija ne i odgovara predi se na samata allbanija.I lupco georgievski ako uspe da se osllobodi od taja fobija golema allbanija mozheme da kazheme deka stanuva neprikosnoven politicar na makedonija.
30-05-2010, 11:11 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27
#75

[quote='афион' pid='9748
Pat spaska mitreva i posetata na grobot na Sandanski nepriznavanjeto na OMo - Ilinden koj gi pravi?Srbite:nenene:
[/quote]
Vo toa si tocen.Ne gi pravat srbite a gi pravat srpskite strukturi instalirani vo aktuellnata vllast.Prvo so sllucajot spaska mitreva se pravi najgolemiot presedan so shto edna majka se odvojuva od svoeto dete.I posle toa se zatvara.Shto e sllucaj protiv site sudski i morallni normi.Dobro ne go pravi toa makedonskata vllad no go pravat sudii koi se postaveni na pozici od poraneshna udba i koi se tipicni servili na srpskiot shovinizam.Dodeka makedonskata vllada pravi sehir na seto toa.

Posle sllucajot so prosllavata na mara buneva shto ocekuvashe ti afion da te zunkat bugarite.Ednostavno edna bugarka likvidiralla srpski oficer.So toa nishto ne i nashtetille na makedonija.Dodeka vie se stavate otvoreno na srpska strana i ocekuvash da te pushtat da posetish grobot na sandanski. Nema da stane afion.

Omo ilinden afion brojot na potpisi samo zaradi omo ilinden se pogazi i bugarskiot ustav.Namesto 5 iljadi se spushti na 2,5 iljadi.Ni tolku ne mozhea da soberat makedoncite za da registrirat politicka partija.Koj ti e kriv deka tvoite makedonci se zhenille so ubavi bugarki i makedonkite so ubavi bugari i se asimiliralle.Mozhno drzhavata tuka pomognalla so nekoi benificii, no toa ne treba da te uzruja tolku.Taja shkolla ja naucille od srpsko makedonskite krugovi.Kade se deneska allbancite ortodoksi od gorna reka.I tie deneska se najvatreni makedonci.I vie isto so pomoc na verata rabotnite mesta stanovite gi napravivte makedonci.A ushte pogolem broj na bugari so decenii ne mozhea da spomnuvat ni b od svojat nacionallnost.

Ili smetash deka ti pripadjash na posebnata rasa na koj mu e sve dozvoleno dodeka drugite ne smeat da gi imat tie privilegii bideiki se poniska rasa od tvojata
30-05-2010, 12:19 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#76

(30-05-2010, 12:19 PM)sokoli Wrote: Kade se deneska allbancite ortodoksi od gorna reka.I tie deneska se najvatreni makedonci.I vie isto so pomoc na verata rabotnite mesta stanovite gi napravivte makedonci.

Ахам, веројатно мислиш на торбешите кои поради верата и од страв да не си имаат проблеми со Албанците се пишуваат како Албанци. Изгледа малку се муслиманите па сега фрливте око и на православните Македонци од тој крај. Не е тоа темата, но како и да е, тие православни „Албанци“ имаат ли некое име и презиме, некој нешто да кажал дека се македонизирани Албанци, или се само имагинарна бројка потребна за пумпање на некои статистики? Кога бев во војска со свои очи видов како еден Македонец муслиман од
Жеровјане му удри шамар на еден Македонец муслиман од Дебар кој на албански нешто му зборуваше на еден Албанец. Тогаш не сакаше да каже зошто, но подоцна дознавме бидејќи дебарчанецот и Албанецот зборувале нешто против Македонците. Затоа, не е баш лесно да се прават математики без крчмарот, зар не?
(This post was last modified: 30-05-2010, 01:37 PM by Пат.)
30-05-2010, 01:36 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#77

Da nie sme arievci.Sekogas koga Makedonecot saka da si gi bara negovite prava e narekuvan so pogrdni zborovi.I sekogas sporedba so Hitler,samo me interesira koj e zrtvata od Makedoncite?

Sto se odnesuva do Mara Buneva,kolku ste sigurni za toa deka ovoj nastan ne e koristen od srbite i bugarite za da ne raskaraat?Ima edno ubistvo vo Bitola vo tie godini ama za toa vie nisto ne znaete a ubieniot e isto taka opasen srbin,a ubiecot bugaras.No jas sum samo svedok na istoriskite nepravdi,i na srbskata,bugarskata i grckata propaganda,i za razlika od mnogu si ostanav MAKEDONEC.

Sto se odnesuva do spaska,eden bugarin vo edna emisija prasa,ako ovaa bese golema bugarka sto se mazese za SRBIN?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
30-05-2010, 01:41 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#78

(30-05-2010, 10:12 AM)Kasnakovski Wrote:
(29-05-2010, 11:47 PM)афион Wrote: ** ... не би било лошо да ми дадете и еден друг одговор, односно ако Александров и Михајлов зборувале за македонски Бугари, тогаш ви поставувам уште едно отворено прашање, за што зборувала ВМРО-Обединета. Впрочем, ако добро ме служат очите, при читањето на нивните документи, програмски декларации, книги или списанија издадени од нив, морам да ви признаам дека и ВМРО-Обединета сегде зборува за македонски Бугари. Во сите нејзини основни програмски декларации, во сите нејзини списаниja што ги издавала, а впрочем и сите неjзини лидери се декларирале како македонски Бугари како што е Димитар Влахов, Методиј Шаторов-Шарло, Павел Шатев, Владимир Поп Томов. Значи ли тоа дека треба да се откажеме од нив во македонската историјa,...
A da go procitase Angel Dinev?
И Ангел Динев истото го кажува
[Image: 6334_1200919658831_1103747184_30610115_1532497_n.jpg]

Со него се согласува и МИХАИЛ СМАТРАКАЛЕВ:

Ова прашање (за постоењето на македонската нација- б.м.Каснакоски) не го поставиа македонските партизани, титовите партизани. Ова прашање го постави уште ВМРО (обединета, през 1932 г.) Навистина, тогаш, когато се постави ова прашање, ние, кои го поддржувавме постоењето на македонската нација, бевме нарекувани “предавници”, дури некои не нарекуваа “сектанти” и т. н., но вопреки тоа, ова идеја си го проби патот, зошто е историски вистинита идеја, зошто со неја е вистината. И на крајот на краиштата оваа идеја го разруши десетки години натрупваното, наслојуваното великобугарско чувство. Тоа чувство се расчупи и се создаде вистинска форма, каква и` отговара и на историската содржина - се создаде македонска нација, која знаете какви успеси има во Македонија. Ова идеја се ујасни уште од ВМРО (обединета). Кога во 1936 г. стана еден провал и во Софија се гледа процесот на нашите другари - тука има и присутни, кои беа подсудни во тој процес - сите тие изјавиа јасно и категорично во судот: ние не сме Бугари, ние не сме Грци, не сме Срби, ние сме Македонци. Како што гледате, уште тогаш ВМРО (обединета) го беше поставила прашањето за македонската нација.
По тоа време излегуваше негласниот орган на ВМРО (обединета) “Македонски вести”, редактиран от Ангел Динев и от дваца души на ВМРО (обединета), които беа во нелегалност. Тоа списание ја трубеше таа идеја за южнославјанската федерација и за македонската нација.

Протоколот може да се чита во весникот на ОМО
НАРОДНА ВОЛЈА


И уште нешто од Динев
[IMG]uploads/2009/20091105_151927_макед.jpg[/IMG]

Kasnakovski vidi gi site knigi i statii od Angel Dinev a ne da vadis edna strana koja nisto ne dokazuva.

VMRO(obedineta) e prvata partija koja veli deka nie sme MAKEDONCI da da ovie komunistite na Rusija bea prvite zaedno so Cupovski,Misirkov i drugi koj gi vidoa igrite na bugarskiot i srpskiot dvor.
Ako sakas za ovaa mozime da debatirame na temata za istorija.Tamu dosta prasanja vi imam postaveno ama nekako nemate odgovori,pa menuvate tema.Nenene
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
30-05-2010, 01:44 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#79

(30-05-2010, 01:41 PM)афион Wrote: Sto se odnesuva do Mara Buneva,kolku ste sigurni za toa deka ovoj nastan ne e koristen od srbite i bugarite za da ne raskaraat?Ima edno ubistvo vo Bitola vo tie godini ama za toa vie nisto ne znaete a ubieniot e isto taka opasen srbin,a ubiecot bugaras.

Е ајде кажи нешто повеќе за тоа убиство, дај име и презиме да видиме кои се тие луѓе, да видиме кој бил бугарашот.

Ги имаш ли читано српските статии од тоа време за Мара Бунева?

И сакав да те прашам, за тебе ММТРО се дел од нашата позитивна, или од нашата грешна историја?
30-05-2010, 01:57 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#80

31 октомври 2004 | 15:37 |
Агенција "Фокус"

Интервју со Георги Младенов - еден од шефовите на Македонските патриотски организации (МПО) во Торонто, Канада, издавач на весникот "Македонска трибина" и списанието "Вардар"

Фокус: Господине Младенов, што претставуваат денес Македонските патриотски организации?

Г. Младенов: МПО е историска бугарска организација, формирана уште во 1922 година Основната цел е да оформуваат пред светот убедување на основачот на ВМРО Тодор Александров, дека словените во Македонија се Бугари, и да се изјасни пред светот бугарската кауза. По Првата светска војна работите се многу збунети, особено во Бугарија. По загубата на војната многу остар станува збор за нихилизма. Тодор Александров наоѓа за потребно да се организираат бугарските емигранти од Македонија во Америка. Токму тој испраќа првиот уредник на весникот "Македонска трибина", кој излегува за прв пат во 1927 година. Вториот главен уредник беше Асен Аврамов, кој почина во Рим во 1968 година. Асен Аврамов избега со Иван Михајлов во 1944 година од Скопје.


Фокус: Што е вашето мислење за т.н. јазичен спор помеѓу Македонија и Бугарија и за другите отворени прашања помеѓу двете земји?


Г. Младенов: Јазични прашање е вештачки создаден од сърбокомунистическото влијание во Македонија. Македонија и денес се води од сърбокомунисти, а не од некакви Македонци. Јазични проблем е вештачки. Сите луѓе во Македонија зборуваат бугарски, без Скопје и Куманово. Овој јазик е бугарски. Проблемот со јазикот беше формиран од Србите со нивните протежета во Скопје. Денес бев во Агенцијата за Бугарите во странство и како видов колку Македонци чекаат во ред за да добијат бугарски пасоши, се уверих дека Македонија е во Софија, само бугарските дипломати не знаат или не сакаат да го признаат тоа.

Фокус: Македонците што сте ги виделе пред Агенцијата за Бугарите во странство, чекаат да добијат сертификат за бугарско потекло, за да добијат бугарски пасоши. Според вас кои се мотивите за големиот интерес меѓу Македонците да добијат бугарско државјанство?

Г. Младенов: "Јас сум исто така во Софија, за да им помагаат на моите внуци од Македонија, кои живеат во близина на Велес, да добијат бугарско државјанство. Некој ќе каже: "Ама, тие го прават од интерес." Ќе прашам од каков интерес се раководеле Бугарите, кои се членки на комунистичката партија? Убеден сум дека во БКП имаше не повеќе од 5% комунисти, кои навистина веруваа во идејата. Другите го правеа само во заштита на својот интерес. Значи не може така да се поедноставува прашањето и со македонскиот интерес за бугарскиот пасош. Нашето мислење - имам предвид МПО, како и мислењето на оние кои се заинтересирани за судбината на Македонија, е дека Македонија навистина наскоро ќе посака да влезе под некаква форма кон Бугарија. Оние кои управуваат со Македонија, се преструват дека не забележуваат и дека не знаат дека Македонија е поделена. А Македонија де факто е поделена. На 13 мај имав долг разговор со уредувањето на албанскиот весник Koha ditore. Разговорот не помина целосно на бугарски јазик - направив намерно го пред професор од Универзитетот во Торонто за да се убеди и тој, и другите скептици дека дури и Албанците зборуваат бугарски. Само Србомани тврдејќи дека не го разбираат. Ова е документиран, ние сме испратени овие материјали. Фокус: Што е вашето мислење за референдумот против територијалната поделба на Македонија. Дали сметате дека овој референдум ќе успее? Г. Младенов: Референдумот фундаментално е антибугарски чин. Зашто план "Б" е - ако успее референдумот и Албанците одбијат да учествуваат, како што Џафери рече дека нема да учествува, Македонија де факто да биде поделена. Таа и сега е поделена на два кантонот - албански и недефиниран бугарски. Тој се уште не е дефиниран, бидејќи во Бугарија нема идеолог кој ќе го дефинира. Бидејќи бугарската дипломатија се плаши дека тоа може да предизвика негативна реакција од страна на Европа. Велам го со огорчение, но тоа е точно така. Ако референдумот успее, Албанците ќе се одделат. Ако не успее, сърбомакедонците ќе сакаат да се одделат. Референдумот, како и да го погледнеш, дели Македонија. Фокус: Дали сметате дека ако референдумот успее, Албанците ќе сакаат да отцепят Западна Македонија и ќе прогласат независност? Г. Младенов: Албанците ќе сакаат независност без оглед какви ќе бидат резултатите од референдумот. Тие го велат тоа стана јасно и за време на разговорот ми со уредувањето на Koha ditore. Истиот ден во неговиот весник имаше напис од Арбен Џафери, во која се анализира можноста за поделба на Македонија. Уредникот на Koha ditore ми одговори дека "Албанците во Македонија не сакаат поделба на земјата, но тие сакаат Македонија како што зедоа Косово". Ова е, и по 20 години поради бум во наталитетот ќе ја имаат - без разлика дали на некој му се допаѓа или не. Ќе ве дели само еден факт. На 17 мај меѓу година поранешниот македонски претседател Киро Глигоров одржа лекција на Универзитетот во Торонто. Еден од професорите од Европскиот факултет - проф Роберт Астон - го запише, што мисли за иднината на Косово. Киро Ешгоров одговори: "Не треба да се брза со признавањето на Косово како независна држава." Професорот запише повторно: "Кога, мислите, треба да заврши ова прашање?" Тој одговори: "Ако Косово се отцепи, Србија останува така како што била пред 100 години." Како што гледате, проблемот не е Македонија, проблемот е Србија да не биде мала! И тоа го тврди поранешниот шеф на државата на Македонија Киро Глигоров - јавно на Универзитетот во Торонто. Дури и нешто повеќе. Тој, исто така, рече дека Македонија де факто е поделена. Но, ниту еден македонски весник не посмя да ги објави неговите зборови. А тој буквално рече дека ако Македонија сега не се подели, по 15 години Албанците ќе ја имаат целата. Ова тој го рече, не јас.

Фокус: Ова не е објавено никаде

Г. Младенов: Никаде. Само јас го објавуваат во нашето Интернет-издание "Македонска трибина". Никој весник не сака да го објави. Глигоров зборува на литературен бугарски и цело време тврди дека е македонски.

Фокус: На бугарски?

Г. Младенов: Да, на бугарски. Тие сите знаат дека постоењето на Македонија е само прашање на време. Цело време тие се закануваат младите на Македонија да не земат бугарско државјанство, бидејќи би ги земаат војници. Сега еден од проблемите за иднината на Македонија е дека земји од Запад по секоја цена сакаат да се задржи влијанието на Србија. Додека ние по ова прашање немаме сојузник. Исто така во 1988 година, кога се разгледува прашањето на загреани југословенска криза, Германија, рече многу јасно дека нема македонска нација и дека таа е создадена вештачки од Србите, за да ги држат Бугарите под нивна окупација. На прашањето што ќе се случи со Македонија по распадот на Југославија германските професор одговори многу конкретно - со овој бугарски проблем да се занимаваат бугарските државници. Нашите државници во моментов не учествуваат во бугарскиот проблем - тие бегаат од оваа историска одговорност.


Фокус: Кои се вашите прогнози за иднината на Македонија?

Г. Младенов: Научните истражувања и предвидувањата кои се прават покажуваат дека Македонија во блиска иднина нема да постои. По 5 д 15 години ќе се подели, ако воопшто постои дотогаш. Што се однесува до претстојниот референдум на 8 ноември - без оглед какви ќе бидат резултатите од него, факт е дека на запад од Скопје териториите веќе се албански. Тетово е во Македонија, но Македонија дали е во Тетово? Скопје веќе е двуезичен град и проблемот на помладата генерација се сведува простат прашање дали си Бугарин или Србин и Албанец. За Македонец не станува збор воопшто.

Фокус: Откога постои македонска нација?

Г. Младенов: Македонска нација беше формирана од Бугарската комунистичка партија во 1934 година во Москва, од Васил Коларов. Овие материјали за македонска нација ние ќе објавиме во доаѓаат броеви на "Македонска трибина". Јас затоа дојдов во Софија - да се добие дел од папки на Коминтерната, кои беа во Москва. Еден од првите луѓе кои прашуваат за македонска нација, е Георги Зайков, таткото на денешниот Георги Пирински. Зошто ни е посебна македонска нација? Србите и Грците не формираа македонска нација. Грците креирана грчка нација, Србите-српска, Бугарската комунистичка партија - македонска. Јас сум сведок на тоа, бидејќи сме иселени од Неврокопско, сега Гоцеделчевско, бидејќи татко ми не сакаше да си менува националноста од Бугарин на Македонец, и тоа од Бугари-комунисти, не од Србите, не од Грци. Тие никогаш не се посвети на правење на македонска нација. Денес ова прашање во Македонија е како ќе има македонска црква, која беше формирана од комунистичката партиjа на Jугославиjа. Денес патријарх Павле им вели да се приклучат на српската црква за да каже дека се Срби. Зашто Србите знаат дека се изгубиле Македонија. помладата генерација го изгубиле. Дури и оние во Скопје кои управуваат, тоа млада генерација која се чека пред Агенцијата за Бугарите во странство и пред кабинетот на Парванов, Парванов може да видел оваа навалица. Проблемот на бугарските државници е дека немаат храброста да изплюaт камчето, а камъчето е план "Б" - влез во Бугарија. Никој не сака да го дискутира, зашто нема храброст.

Фокус: Дали е возможно ова да се случи некогаш - Македонија да се приклучи кон Бугарија?

Г. Младенов: Ова ќе се случи, но во иднина. Јас еднаш сум споменуваат дека Иван Михајлов лично ми викаше во 1990 година да не се прави референдум. Нека тие да сакаат пристап кон Бугарија. Руски дипломат во 1995 година во Канада во разговор со претставници на Македонските организации патриотически рече: "Ние нема да спречиме припојување на Македонија кон Бугарија, ако дојде дотаму." Тој рече дека тоа е лична него. Заменик-претседател на Воената академија во Америка во Вашингтон во мај 1997 година ми кажа следново: "Г-дин Младенов, вие, Бугарите, не сте објасниме што сакате да правите со Македонија утре." Сите знаат зошто сме со Американците, бидејќи тие дефинираат политиката на Балканот. Но за да бараме тие да земат мислење за ова прашање, ние исто така треба да им кажеме што сакаме. Ако не им го кажеме се друго останува залудно. Поранешниот претседател на црквата "Свети Кирил и Методиј" во Торонто-човекот, во кој престојуваа време на посетите во Канада и Љупчо Георгиевски, и поранешниот главен обвинител на Македонија Ставре Джиков, ми се повика овие денови и ми вели: "Што ќе правиме, Албанците зедоа Македонија? " Реков му: "Митко, идејата да се спаси Македонија од Албанците, таа некаде мора да се прикачени." А на вас не ви се допаѓа Прикачи кон Бугарија. А тој ми возврати: "О, јас немам ништо против." "Па зошто не го кажеш на Љупчо, нели вие сте пријатели, тој кај тебе доаѓа да спие?" Тој одговара: "Веќе сум го рекол."

Фокус: Дали сметате дека Љупчо Георгиевски има потенцијал повторно да се врати на власт во Македонија?

Г. Младенов: Љубчо веќе е прочитан српски весник. Во Македонија ниту една партија нема потенцијал веќе - сите имаат стари лидери, водачи, чие време отстранува. Ако некој од нив имаше храброста да каже во парламентот: "Јас сум Бугарин", требаше да се интересни за нас. Засега тие се неопходна аномалиja - Љупчо Георгиевски, Доста Димовска, сегашниот промакедонски амбасадор во Софија Љубиша Георгиевски сите веќе аномалия . За мене сите тие се прочита српски весник во Македонија. Пред да умре, бај Алекс Стоименов ми вели: "Борис Стоименов е најдобар Бугарин." "Алекс, извинувам се, но и тој како и сите други е српски апологет во Македонија. Оди во српскиот конзул да дава информации, нели? ", Амбасадорот го фатија со Змеjков (Змеjковски-Бел. Ред.). Тој не рекол дека е Бугарин. Човекот, кој даде првите пари за да се отцепи Македонија од Србите, бев јас. Сите ги познавам. Тие сакаа од мене 150 илјади долари месечно и да им плаќам телефоните за да се пријават како бугари. Тоа е самата вистина.

Koj e koj sega.Koj tuka laze.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
30-05-2010, 02:00 PM
Reply