Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(30-06-2012, 06:42 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-06-2012, 06:13 PM)fetak Wrote: Koja peticija? Na sto se odnesuva peticijata?Петицијата беше обид на вистинските ВМРО-вци од Куманово, да укажуват на лошата, погубната кадровската политика. Петицијата ја потпишаа околу 140 члена на партијата од Куманово. За Љупчо петицијата и неколкуте новинарски написи од потписниците на петицијата не беa доволни да поразмисли и да свати дека чини кобна грешка по прашање на Македонија и на ВМРО.

пс. јас не сум потписник на петицијата.

A sto barale da sobiraat peticija vo 1998 koga pobedilo VMRO-DPMNE i koga trebalo da se vleze vnatre vo sistemot po sekoja cena.

Sto e denes so tie 140 potpisnici , gi ima li vo muzejot na VMRO-DPMNE ,ili imaat nekoj spomenik vo Skopje 2014?

E premnogu barale , da ne minale kako onie koi prvi puknale vo 19941?


Lustracija moze mnogu da razjsni ,ako toa ne go stori Ljubco pred toa.

Nim licno Ljubco im dolzi da im ja kaze vistina ako saka podobra politicka kariera i miren zivot.

Isto im go dolzi i VMRO-DPMNE bez razlika koj e na celo na VMRO-DPMNE

30-06-2012, 08:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(30-06-2012, 08:54 PM)fetak Wrote:
(30-06-2012, 06:42 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-06-2012, 06:13 PM)fetak Wrote: Koja peticija? Na sto se odnesuva peticijata?Петицијата беше обид на вистинските ВМРО-вци од Куманово, да укажуват на лошата, погубната кадровската политика. Петицијата ја потпишаа околу 140 члена на партијата од Куманово. За Љупчо петицијата и неколкуте новинарски написи од потписниците на петицијата не беa доволни да поразмисли и да свати дека чини кобна грешка по прашање на Македонија и на ВМРО.

пс. јас не сум потписник на петицијата.


A sto barale da sobiraat peticija vo 1998 koga pobedilo VMRO-DPMNE i koga trebalo da se vleze vnatre vo sistemot po sekoja cena.


Мислам дека биле "неподобни" заради принципиелноста во одбраната на ВМРО идеологијата и македонизмот, со тој "багаж" нема влез во системот.
Да било проблем до Љубчо, со неговото заминување Груевски јадрото на партијата во куманово ке го градел со нив ама тие и за Груевски биле неподобни.
(30-06-2012, 08:54 PM)fetak Wrote: Lustracija moze mnogu da razjsni ,ako toa ne go stori Ljubco pred toa.

Nim licno Ljubco im dolzi da im ja kaze vistina ako saka podobra politicka kariera i miren zivot.

Isto im go dolzi i VMRO-DPMNE bez razlika koj e na celo na VMRO-DPMNE
Љупчо се пресмета и оваа книга јасно ке каже која страна избрал. Дали ке остане на страната на УДБа или ке се врати онаму каде што ја почна кариерата.

пс. јас сум убеден дека ке остане на страната на УДБа.
30-06-2012, 11:52 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(30-06-2012, 11:52 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-06-2012, 08:54 PM)fetak Wrote:
(30-06-2012, 06:42 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(30-06-2012, 06:13 PM)fetak Wrote: Koja peticija? Na sto se odnesuva peticijata?Петицијата беше обид на вистинските ВМРО-вци од Куманово, да укажуват на лошата, погубната кадровската политика. Петицијата ја потпишаа околу 140 члена на партијата од Куманово. За Љупчо петицијата и неколкуте новинарски написи од потписниците на петицијата не беa доволни да поразмисли и да свати дека чини кобна грешка по прашање на Македонија и на ВМРО.

пс. јас не сум потписник на петицијата.


A sto barale da sobiraat peticija vo 1998 koga pobedilo VMRO-DPMNE i koga trebalo da se vleze vnatre vo sistemot po sekoja cena.


Мислам дека биле "неподобни" заради принципиелноста во одбраната на ВМРО идеологијата и македонизмот, со тој "багаж" нема влез во системот.
Да било проблем до Љубчо, со неговото заминување Груевски јадрото на партијата во куманово ке го градел со нив ама тие и за Груевски биле неподобни.
(30-06-2012, 08:54 PM)fetak Wrote: Lustracija moze mnogu da razjsni ,ako toa ne go stori Ljubco pred toa.

Nim licno Ljubco im dolzi da im ja kaze vistina ako saka podobra politicka kariera i miren zivot.

Isto im go dolzi i VMRO-DPMNE bez razlika koj e na celo na VMRO-DPMNE
Љупчо се пресмета и оваа книга јасно ке каже која страна избрал. Дали ке остане на страната на УДБа или ке се врати онаму каде што ја почна кариерата.

пс. јас сум убеден дека ке остане на страната на УДБа.

Makedonija e poluprazna ,Makedonci se iseleni , ist e slucaj i kaj Albanci i Romi.

Potpisnici za peticii za losa kadrovska politika i selkcija denes nema.

Ima barateli za BG pasos , a toa e EU clenka zemja koja tolku e ozloglasena kaj nas vo RM.

Osobeno kaj Latas ,Sitel i kaj klonovi na istomislenici i vo SDSM i vo VMRO-DPMNE

Deka postoi negativna kadrovska selekcija pokaza najsvez ispit za priem na doktori vo drzavno.


Jas na moite poznanici od site politicki provinencii bi im posakal samo edno da dade Gospod takvi sposobni doktori da ve lecat vas i vasite najmili.01-07-2012, 12:14 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Отворено писмо од основачите на ВМРО-ДПМНЕ за Георгиевски-Црвенковски[Image: vmro-dpmne.jpg]

Борис Змејковски, Владо Таранталовски, Мане Јаковлевски, Васил Наумов, Дијана Таранталовска, основачи на ВМРО-ДПМНЕ, испратија отворено писмо со став за здружувањето на Црвенковски и Георгиевски.

vmro-dpmne

Во продолжение следува интегрален текст од соопштението.

Како луѓе кои целиот живот го посветија на идеите за ВМРО и Македонија, но и како чесни граѓани, како родители, како патриоти кој ја сакаат државата и кои не го носат товарот на дневната политика и со искрена желба да биде слушнат нашиот збор како оснивачи на ВМРО-ДПМНЕ, сакаме да истакнеме дека здружувањето на Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски е настан кој овозможува прочистување, разјаснување на многу недоумици кој нашиот народ и ние како основачи ги имавме низ годините.

Викаат дека човек пријателот сам го одбира, тој е огледало на сопствените размисли, особини и светогледи. Двајца луѓе се пријатели затоа што си одговараат во карактерите, така е и со Љубчо и Бранко. Овие пријатели, едниот со товарот на транзицијата, приватизацијата, шверцот и криминалот, а другиот со погрешна перцепција за историјата и постоење на сопствениот народ и држава, со нивнатa љубов за власта и парите, се едно исто-пријатели во коалиција за власт и пари.

Но ова нивно официјално спојување е неповторлива можност да се добие јасна слика за многу работи.

Прво, со нивното здружување секој вмровец треба да се замисли зошто Љубчо ја рушеше владата на Никола Кљусев? Зошто Љубчо Георгиевски не формираше коалиција со албанска партија и со тоа не се формираше стабилна влада? Зошто Љубчо на тацна му го подари управувањето со државата на Бранко Црвенковски, иако народот не одлучи така на избори?

Второ, зошто во 1994 година Љубчо бојкотираше и не влезе во парламентот и ги остави СДСМ да ја реализираат мрачната приватизација, шверцот и разграбувањето на Македонија? Зошто Љубчо го бранеше криминалот на Бранко во деведесеттите?

Трето, зошто 15 години ВМРО-ДПМНЕ беше марионета со која СДСМ мошне лесно се справуваше?

Четврто, зошто Георгиевски прифати да биде потпретседател на Претседателот Глигоров, прифакајќи измислена функција наменета да ја канализира патриотската енергија која пулсираше во Македонија, истата онаа која според кажувањата на сите во тоа време му донесе изненадувачка висока поддршка на ВМРО-ДПМНЕ? Зошто дозволи патриотизмот да се изгнаси со криминалот на Бранко?

Петто, зошто Љубчо толку лесно и без поголем личен отпор се согласи со Бранко за промената на знамето, името, Уставот?

Ова се прашања кои си ги поставува секој кој сега ги гледа Бранко и Љубчо на иста маса, рамо до рамо. Одговорот е дека сето ова се случуваше затоа што Бранко Црвенковски навистина соработувал во деведесеттите со Љубчо Георгиевски, затоа што тие се лицето и опачината на една иста спаричка. Затоа што простите факти го кажуваа тоа. Како инаку ќе се образложат сите погубни потези на Љубчо во 90-те.

Овие парашања ние упорно си ги поставувавме дваесет години. Љубчо најде одговор велејќи дека ВМРО-ДПМНЕ имало многу шпиони тогаш, Ние веламе ВМРО-ДПМНЕ немал проблем со шпиони, имал проблем со ситни души и наострени профитери. Сега знаеме што е проблемот и кој е одговорот.

Двајцата соработувале со единствена цел -бизнис интереси кои се штитеа единствено преку одржување на СДСМ на добри позиции. Тоа на Бранко му ја купуваше власта, а на Љубчо му обезбедуваше пари.

На крај, ги повикуваме сите луѓе на кои им значат светите букви ВМРО и просперитетот на Македонија да се обединат околу идејата за спротивставување на политичарите на кои важен им е единствено личниот интерес. Ги повикуваме сите граѓани да застанат зад браникот на нашата Татковина единстевени, сплотени, исправени, затоа што тие најдобро го препознаваат доброто и лошото, ја знаат празната демагогија на политичарите како Љубчо и Бранко. Не ги забораваат нивните дела-недела.

Ние цврсто веруваме дека така сплотени и исправени ќе кажат “НЕ ДОСТА Е, местото ви е во историјата, таа ќе ви пресуди“.

Никој нема право да си игра со нашите чувства, нашето минато и нашата иднина. Ги повикуваме да се збијат редовите и на следните избори отсечно и директно да им кажеме Не, затоа што следните избори ќе бидат референдум за тоа каква Македонија сакаме, ќе бидат референдум За или Против Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски, За или Против на нивните нечесни, мрачни и подземни игри, сплетки и удари кои што ги нанесоа на Македонија и на граѓани на Македонија!
01-07-2012, 04:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
01-07-2012, 05:30 PM
Reply
katalizator Offline
Junior Member
**

Posts: 3
Joined: Jul 2012
Reputation: 0

(01-07-2012, 04:55 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Отворено писмо од основачите на ВМРО-ДПМНЕ за Георгиевски-Црвенковски[Image: vmro-dpmne.jpg]

Борис Змејковски, Владо Таранталовски, Мане Јаковлевски, Васил Наумов, Дијана Таранталовска, основачи на ВМРО-ДПМНЕ, испратија отворено писмо со став за здружувањето на Црвенковски и Георгиевски.

vmro-dpmne

Во продолжение следува интегрален текст од соопштението.

bla bla bla ... site zaedno ne mozat da napisat sami ni edna recenica od ovoj tekst, epten po intelektualna merka na Nikola & CO

Kakvi osnovaci ??? Groteskni kreaturi i toj sto go kritikuvaat (Ljubco) i uste poveke tie samite ! Vistinata e edna ima samo 4 lica so razlicni ulogi vo osnovanjeto, Vlado Golubovski i Ljubco kako VMRO i Dragan i Boris kako DPMNE (UDBA)!!!
Zasto Ljubco vleze vo ziv pesok so providnite lagi za osnovanjeto, kolku bil i samiot vo sema na UDBA, kolku i denes e ucenet za toa ke pokaze vremeto !

I vrapcite znaat, deka se raboti za proekt na togasnata sojuzna i makedonska sluzba koj otkako doznale deka se podgotvuva osnovanje na poradikalna partija (VMRO) mu davaat zadaca na Dragan vo Svedska da ja formira DPMNE za da vospostavat kontrola vrz novata partija vo Makedonija, eden proekt so koj trebase da go identifikuvaat makedonskiot patriotizam i potoa da go kompromitiraat, no onoj sto sega ne go spomnuvaat ni ebivetrite-dousnici vo DPMNE, nitu nearniot vo NP - gi nadigra, i se sluci narodot ...

Petar Gosev bas denes na "Nasa TV" sam kaza, deka "prviot krug 1990 imavme 7 pratenika direktno vlezeni, a na 35 ubedlivo vodea nasite kandidati so nekolku iljadi glasovi prednost", ama za vtoriot krug koj Ljubco i Zmejko zaedno so Ante i Gane sakaa da go bojkotiraat, ne sakal da upotrebuva retorika kako "nekoj" ?! I toj kako i Gligorov, Andov pa sega i Ljubco nemase doblest da kaze koj toa go prevrte rezultatot ? Koj go spreci bojkotot, koj gi dade tie izjavi koi predizvikaa erupcija na makedonskiot patriotizam !

Pa ke postoese li VMRO-DPMNE denes ako na prvite izbori ne vlezese vo Parlamentot ?

Megutoa poveke od ovaa lakrdija zagrizuva zasto Nikola & Co gi valoriziraat marginalnite dousnici od tipot na Mane, Trantalot i Dijana kako navodni osnovaci ? Zasto eksponentite na antimakedonskiot zagovor gi promoviraat vo patrioti ???
Zmejko i Vasko barem se megu desetminata formalni osnovaci iako ja imaat istata misija kako Mehanziski, Vckov i Dragi Arsov !!!
Eden den ovie sljam lazni patrioti ke zavrsat na stolbot na sramot !
(This post was last modified: 01-07-2012, 08:51 PM by katalizator.)
01-07-2012, 08:45 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-07-2012, 08:45 PM)katalizator Wrote:
(01-07-2012, 04:55 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Отворено писмо од основачите на ВМРО-ДПМНЕ за Георгиевски-ЦрвенковскиБорис Змејковски, Владо Таранталовски, Мане Јаковлевски, Васил Наумов, Дијана Таранталовска, основачи на ВМРО-ДПМНЕ, испратија отворено писмо со став за здружувањето на Црвенковски и Георгиевски.

vmro-dpmne

Во продолжение следува интегрален текст од соопштението.

bla bla bla ... site zaedno ne mozat da napisat sami ni edna recenica od ovoj tekst, epten po intelektualna merka na Nikola & CO

Kakvi osnovaci ??? Groteskni kreaturi i toj sto go kritikuvaat (Ljubco) i uste poveke tie samite ! Vistinata e edna ima samo 4 lica so razlicni ulogi vo osnovanjeto, Vlado Golubovski i Ljubco kako VMRO i Dragan i Boris kako DPMNE (UDBA)!!!
[b]Zasto Ljubco vleze vo ziv pesok so providnite lagi za osnovanjeto, kolku bil i samiot vo sema na UDBA, kolku i denes e ucenet za toa ke pokaze vremeto !


I vrapcite znaat, deka se raboti za proekt na togasnata sojuzna i makedonska sluzba koj otkako doznale deka se podgotvuva osnovanje na poradikalna partija (VMRO) mu davaat zadaca na Dragan vo Svedska da ja formira DPMNE za da vospostavat kontrola vrz novata partija vo Makedonija, eden proekt so koj trebase da go identifikuvaat makedonskiot patriotizam i potoa da go kompromitiraat, no onoj sto sega ne go spomnuvaat ni ebivetrite-dousnici vo DPMNE, nitu nearniot vo NP - gi nadigra, i se sluci narodot ...Оваа е една приказна во која има дел кој е вистинит. Вистина е дека и Голубовски бил задолжен да формира партија со предзанк ВМРО.
УДБа не оставала и не остава ништо на случајност. Таа сакала 100% да биде сигурна во попречување, односно ставање под контрола на ВМРО вците кои го имале континуитетот на ВМРО, во нивниот обид да се активираат и да се обидат да го исполнат барем делумно сонот на ВМРО-Самостојна и Демократска Македонија.
(This post was last modified: 02-07-2012, 02:09 PM by ЈорданПетровски.)
02-07-2012, 02:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-07-2012, 04:55 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Отворено писмо од основачите на ВМРО-ДПМНЕ за Георгиевски-Црвенковски[Image: vmro-dpmne.jpg]

Борис Змејковски, Владо Таранталовски, Мане Јаковлевски, Васил Наумов, Дијана Таранталовска, основачи на ВМРО-ДПМНЕ, испратија отворено писмо со став за здружувањето на Црвенковски и Георгиевски.

vmro-dpmne

Во продолжение следува интегрален текст од соопштението.

Како луѓе кои целиот живот го посветија на идеите за ВМРО и Македонија, но и како чесни граѓани, како родители, како патриоти кој ја сакаат државата и кои не го носат товарот на дневната политика и со искрена желба да биде слушнат нашиот збор како оснивачи на ВМРО-ДПМНЕ, сакаме да истакнеме дека здружувањето на Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски е настан кој овозможува прочистување, разјаснување на многу недоумици кој нашиот народ и ние како основачи ги имавме низ годините.

Викаат дека човек пријателот сам го одбира, тој е огледало на сопствените размисли, особини и светогледи. Двајца луѓе се пријатели затоа што си одговараат во карактерите, така е и со Љубчо и Бранко. Овие пријатели, едниот со товарот на транзицијата, приватизацијата, шверцот и криминалот, а другиот со погрешна перцепција за историјата и постоење на сопствениот народ и држава, со нивнатa љубов за власта и парите, се едно исто-пријатели во коалиција за власт и пари.

Но ова нивно официјално спојување е неповторлива можност да се добие јасна слика за многу работи.

Прво, со нивното здружување секој вмровец треба да се замисли зошто Љубчо ја рушеше владата на Никола Кљусев? Зошто Љубчо Георгиевски не формираше коалиција со албанска партија и со тоа не се формираше стабилна влада? Зошто Љубчо на тацна му го подари управувањето со државата на Бранко Црвенковски, иако народот не одлучи така на избори?

Второ, зошто во 1994 година Љубчо бојкотираше и не влезе во парламентот и ги остави СДСМ да ја реализираат мрачната приватизација, шверцот и разграбувањето на Македонија? Зошто Љубчо го бранеше криминалот на Бранко во деведесеттите?

Трето, зошто 15 години ВМРО-ДПМНЕ беше марионета со која СДСМ мошне лесно се справуваше?

Четврто, зошто Георгиевски прифати да биде потпретседател на Претседателот Глигоров, прифакајќи измислена функција наменета да ја канализира патриотската енергија која пулсираше во Македонија, истата онаа која според кажувањата на сите во тоа време му донесе изненадувачка висока поддршка на ВМРО-ДПМНЕ? Зошто дозволи патриотизмот да се изгнаси со криминалот на Бранко?

Петто, зошто Љубчо толку лесно и без поголем личен отпор се согласи со Бранко за промената на знамето, името, Уставот?

Ова се прашања кои си ги поставува секој кој сега ги гледа Бранко и Љубчо на иста маса, рамо до рамо. Одговорот е дека сето ова се случуваше затоа што Бранко Црвенковски навистина соработувал во деведесеттите со Љубчо Георгиевски, затоа што тие се лицето и опачината на една иста спаричка. Затоа што простите факти го кажуваа тоа. Како инаку ќе се образложат сите погубни потези на Љубчо во 90-те.

Овие парашања ние упорно си ги поставувавме дваесет години. Љубчо најде одговор велејќи дека ВМРО-ДПМНЕ имало многу шпиони тогаш, Ние веламе ВМРО-ДПМНЕ немал проблем со шпиони, имал проблем со ситни души и наострени профитери. Сега знаеме што е проблемот и кој е одговорот.

Двајцата соработувале со единствена цел -бизнис интереси кои се штитеа единствено преку одржување на СДСМ на добри позиции. Тоа на Бранко му ја купуваше власта, а на Љубчо му обезбедуваше пари.

На крај, ги повикуваме сите луѓе на кои им значат светите букви ВМРО и просперитетот на Македонија да се обединат околу идејата за спротивставување на политичарите на кои важен им е единствено личниот интерес. Ги повикуваме сите граѓани да застанат зад браникот на нашата Татковина единстевени, сплотени, исправени, затоа што тие најдобро го препознаваат доброто и лошото, ја знаат празната демагогија на политичарите како Љубчо и Бранко. Не ги забораваат нивните дела-недела.

Ние цврсто веруваме дека така сплотени и исправени ќе кажат “НЕ ДОСТА Е, местото ви е во историјата, таа ќе ви пресуди“.

Никој нема право да си игра со нашите чувства, нашето минато и нашата иднина. Ги повикуваме да се збијат редовите и на следните избори отсечно и директно да им кажеме Не, затоа што следните избори ќе бидат референдум за тоа каква Македонија сакаме, ќе бидат референдум За или Против Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски, За или Против на нивните нечесни, мрачни и подземни игри, сплетки и удари кои што ги нанесоа на Македонија и на граѓани на Македонија!

Quote:Георгиевски: Да се лустрираат Змејковски и Јаковлевски за да видиме кои се тие[Image: %D0%B2%D0%BC%D1%80%D0%BE.jpg]

Георгиевски рече дека добро е Змејковски на јавноста да и соопшти колку капитал тој има во Македонија и на кој начин го има стекнато? Тој во денешното писмо го повика и, како што вели, самонаречениот голем вмровец и патриот, Мане Јаковлевски да му објасни на Борис Змејковски зошто бил главен лобист за негова промена од функцијата генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ
Датум: пред 2 часа | Прочитано: 192

Лидерот на опозициската ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски денеска испрати одговор на писмото на, според него, таканаречените основачи на ВМРО-ДПМНЕ, Борис Змејковски, Владо Таранталовски, Мане Јаковлевски, Васил Наумов и Дијана Таранталовска. Во тоа писмо Георгиевски беше обвинет за договорот за соработка и можноста за коалицирање со поранешниот лут ривал, Црвенковски и СДСМ само поради, според нив, бизнис интереси.

- Сакам да потенцирам дека од потписниците на писмото, за основач го признавам само Борис Змејковски и навистина сум изненаден од дрскоста на останатите самоповикани основачи. Да се повикаш дека си основач на ВМРО-ДПМНЕ не значи дека треба да бидеш само член од 1990 година, зошто постојат најмалку 15.000 такви луѓе кои слободно можат да се наречат основачи. Дали Змејковски заборави дека 2001 година стапи во коалиција со Бранко Црвенковски и ја рушеше владата во која министер за финансии беше сегашниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски? – праша Георгиевски.

По прашањето за бизнис интересите, Георгиевски рече дека добро е Змејковски на јавноста да ѝ соопшти колку капитал тој има во Македонија и на кој начин го има стекнато? Георгиевски во одговорот на писмото јавно го потсетува Мане Јаковлевски дека парите за приватизација на Олимписко село му биле дадени од ВМРО-ДПМНЕ.

- Го повикувам самонаречениот голем вмровец и патриот, Мане Јаковлевски тој капитал да го врати во ВМРО-ДПМНЕ. Околу личните односи, Мане Јаковлевски нека му објасни на Борис Змејковски зошто беше главен лобист за негова промена од функцијата генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ – вели Георгиевски.

Тој истакнува дека околу идеологијата, Змејковски треба да објасни како тоа Слободан Богоевски повеќе од 20 години му е најблизок политички соработник, а исто така Змејковски може да ја објасни и неговата улога во последниот ден од животот на Динката.

Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски одговорот на писмото на „основачите“ на партијата го завршува со порака до лустраторите да ги најдат досиејата на Змејковски и Јаковлевски во Архивот на Македонија и овие досиеја да станат достапни на увид на целата јавност.

(This post was last modified: 02-07-2012, 02:21 PM by ЈорданПетровски.)
02-07-2012, 02:17 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Од кај толку пари во партијата која едвам успеваше да собере пари да си ја плати струјата, телефоните и киријата??? Дали ке одговори Љупчо?(01-07-2012, 04:55 PM)ЈорданПетровски Wrote: По прашањето за бизнис интересите, Георгиевски рече дека добро е Змејковски на јавноста да ѝ соопшти колку капитал тој има во Македонија и на кој начин го има стекнато? Георгиевски во одговорот на писмото јавно го потсетува Мане Јаковлевски дека парите за приватизација на Олимписко село му биле дадени од ВМРО-ДПМНЕ.

Го повикувам самонаречениот голем вмровец и патриот, Мане Јаковлевски тој капитал да го врати во ВМРО-ДПМНЕ.
02-07-2012, 02:28 PM
Reply
katalizator Offline
Junior Member
**

Posts: 3
Joined: Jul 2012
Reputation: 0

(02-07-2012, 02:08 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(01-07-2012, 08:45 PM)katalizator Wrote:
(01-07-2012, 04:55 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Отворено писмо од основачите на ВМРО-ДПМНЕ за Георгиевски-ЦрвенковскиБорис Змејковски, Владо Таранталовски, Мане Јаковлевски, Васил Наумов, Дијана Таранталовска, основачи на ВМРО-ДПМНЕ, испратија отворено писмо со став за здружувањето на Црвенковски и Георгиевски.

vmro-dpmne

Во продолжение следува интегрален текст од соопштението.

bla bla bla ... site zaedno ne mozat da napisat sami ni edna recenica od ovoj tekst, epten po intelektualna merka na Nikola & CO

Kakvi osnovaci ??? Groteskni kreaturi i toj sto go kritikuvaat (Ljubco) i uste poveke tie samite ! Vistinata e edna ima samo 4 lica so razlicni ulogi vo osnovanjeto, Vlado Golubovski i Ljubco kako VMRO i Dragan i Boris kako DPMNE (UDBA)!!!
[b]Zasto Ljubco vleze vo ziv pesok so providnite lagi za osnovanjeto, kolku bil i samiot vo sema na UDBA, kolku i denes e ucenet za toa ke pokaze vremeto !


I vrapcite znaat, deka se raboti za proekt na togasnata sojuzna i makedonska sluzba koj otkako doznale deka se podgotvuva osnovanje na poradikalna partija (VMRO) mu davaat zadaca na Dragan vo Svedska da ja formira DPMNE za da vospostavat kontrola vrz novata partija vo Makedonija, eden proekt so koj trebase da go identifikuvaat makedonskiot patriotizam i potoa da go kompromitiraat, no onoj sto sega ne go spomnuvaat ni ebivetrite-dousnici vo DPMNE, nitu nearniot vo NP - gi nadigra, i se sluci narodot ...Оваа е една приказна во која има дел кој е вистинит. Вистина е дека и Голубовски бил задолжен да формира партија со предзанк ВМРО.
УДБа не оставала и не остава ништо на случајност. Таа сакала 100% да биде сигурна во попречување, односно ставање под контрола на ВМРО вците кои го имале континуитетот на ВМРО, во нивниот обид да се активираат и да се обидат да го исполнат барем делумно сонот на ВМРО-Самостојна и Демократска Македонија.

More Jordane ubavo tuka te prasuvaa od kaj tvojov interes za VMRO-DPMNE koga nikojpat ne si bil clen na partijata ? Tvojot prv kontakt so partijata vsusnost go kazuva Goran KRT koj pokraj uste 11 lica koi ne bile clenovi kako i ti, te povel vo misija za koja togas ne znael deka e organizirana od SDB, a koja operativno togas ja vodel Zmejko, znaes koja Icon_razz
Eve sega Zmejko ke se proslavi, a i site drugi kako Mane i kako tebe vprocem ! Site vie imate konfronatcija kako sudir na materijalni interesi, a ne ideoloski! Vsusnost UDBA koja so ljubov ne ja vadite od usta, samo vi dodeluva razni ulogi!

Koi vmrovci trebalo da se soprat, a koi imaat kontinuitet na VMRO ? Onie kako Kolarov li? Vprocem sluzbata i najtvrdokornite so brutalnost i uceni gi pravele svoi sorabotnici !

Takov kontinuitet so istoriskoto VMRO vo smisla na naslednici bilo na VMRO na Mihajlov ili pak VMRO na Vlahov nitu teoretski bilo mozno vo novite istoriski okolnosti !

Sekoja cest na site koi so patriotski poriv kako prezenti na toj patriotizam na generacijata na koja i pripagale inspirirani od idejata na VMRO go odrzuvale plamenot na tie ideali, no fakt e deka politickata partija VMRO-dpmne bez ogled sto vrz inicijalnata ideja za osnovanje stavi raka sojuznata i makedonskata sluzba, so ucestvo na makedonskiot narod napravi presvrt vo odnos na drzavnosta i dovede do osamostojuvanje na Makedonija!

I namesto kako graganin, bidejki nitu si bil nitu si clen na partijata koja tokmu Golubovski ja vnese vo Parlamentot, da si mu blagodaren i da pokazes respekt ti patis, nesreken si pagas vo depresija Icon_razz))

Jordane zemi vazduh bidi relax, dosta zloba bre i nasmevni se Icon_razz

Ne se sekiraj vremeto najobjektivno ke gi valorizira vistinskite patrioti, a ebivetrite definitivno ke gi frli vo zaborav !

Koj veruvase deka ona sto malkumina go znaevme kako vistina za Dinkata ke se otvori tolku brzo ? Ete se otvaraat nestata ...
(This post was last modified: 02-07-2012, 03:47 PM by katalizator.)
02-07-2012, 03:42 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(02-07-2012, 02:17 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(01-07-2012, 04:55 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Отворено писмо од основачите на ВМРО-ДПМНЕ за Георгиевски-Црвенковски[Image: vmro-dpmne.jpg]

Борис Змејковски, Владо Таранталовски, Мане Јаковлевски, Васил Наумов, Дијана Таранталовска, основачи на ВМРО-ДПМНЕ, испратија отворено писмо со став за здружувањето на Црвенковски и Георгиевски.

vmro-dpmne

Во продолжение следува интегрален текст од соопштението.

Како луѓе кои целиот живот го посветија на идеите за ВМРО и Македонија, но и како чесни граѓани, како родители, како патриоти кој ја сакаат државата и кои не го носат товарот на дневната политика и со искрена желба да биде слушнат нашиот збор како оснивачи на ВМРО-ДПМНЕ, сакаме да истакнеме дека здружувањето на Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски е настан кој овозможува прочистување, разјаснување на многу недоумици кој нашиот народ и ние како основачи ги имавме низ годините.

Викаат дека човек пријателот сам го одбира, тој е огледало на сопствените размисли, особини и светогледи. Двајца луѓе се пријатели затоа што си одговараат во карактерите, така е и со Љубчо и Бранко. Овие пријатели, едниот со товарот на транзицијата, приватизацијата, шверцот и криминалот, а другиот со погрешна перцепција за историјата и постоење на сопствениот народ и држава, со нивнатa љубов за власта и парите, се едно исто-пријатели во коалиција за власт и пари.

Но ова нивно официјално спојување е неповторлива можност да се добие јасна слика за многу работи.

Прво, со нивното здружување секој вмровец треба да се замисли зошто Љубчо ја рушеше владата на Никола Кљусев? Зошто Љубчо Георгиевски не формираше коалиција со албанска партија и со тоа не се формираше стабилна влада? Зошто Љубчо на тацна му го подари управувањето со државата на Бранко Црвенковски, иако народот не одлучи така на избори?

Второ, зошто во 1994 година Љубчо бојкотираше и не влезе во парламентот и ги остави СДСМ да ја реализираат мрачната приватизација, шверцот и разграбувањето на Македонија? Зошто Љубчо го бранеше криминалот на Бранко во деведесеттите?

Трето, зошто 15 години ВМРО-ДПМНЕ беше марионета со која СДСМ мошне лесно се справуваше?

Четврто, зошто Георгиевски прифати да биде потпретседател на Претседателот Глигоров, прифакајќи измислена функција наменета да ја канализира патриотската енергија која пулсираше во Македонија, истата онаа која според кажувањата на сите во тоа време му донесе изненадувачка висока поддршка на ВМРО-ДПМНЕ? Зошто дозволи патриотизмот да се изгнаси со криминалот на Бранко?

Петто, зошто Љубчо толку лесно и без поголем личен отпор се согласи со Бранко за промената на знамето, името, Уставот?

Ова се прашања кои си ги поставува секој кој сега ги гледа Бранко и Љубчо на иста маса, рамо до рамо. Одговорот е дека сето ова се случуваше затоа што Бранко Црвенковски навистина соработувал во деведесеттите со Љубчо Георгиевски, затоа што тие се лицето и опачината на една иста спаричка. Затоа што простите факти го кажуваа тоа. Како инаку ќе се образложат сите погубни потези на Љубчо во 90-те.

Овие парашања ние упорно си ги поставувавме дваесет години. Љубчо најде одговор велејќи дека ВМРО-ДПМНЕ имало многу шпиони тогаш, Ние веламе ВМРО-ДПМНЕ немал проблем со шпиони, имал проблем со ситни души и наострени профитери. Сега знаеме што е проблемот и кој е одговорот.

Двајцата соработувале со единствена цел -бизнис интереси кои се штитеа единствено преку одржување на СДСМ на добри позиции. Тоа на Бранко му ја купуваше власта, а на Љубчо му обезбедуваше пари.

На крај, ги повикуваме сите луѓе на кои им значат светите букви ВМРО и просперитетот на Македонија да се обединат околу идејата за спротивставување на политичарите на кои важен им е единствено личниот интерес. Ги повикуваме сите граѓани да застанат зад браникот на нашата Татковина единстевени, сплотени, исправени, затоа што тие најдобро го препознаваат доброто и лошото, ја знаат празната демагогија на политичарите како Љубчо и Бранко. Не ги забораваат нивните дела-недела.

Ние цврсто веруваме дека така сплотени и исправени ќе кажат “НЕ ДОСТА Е, местото ви е во историјата, таа ќе ви пресуди“.

Никој нема право да си игра со нашите чувства, нашето минато и нашата иднина. Ги повикуваме да се збијат редовите и на следните избори отсечно и директно да им кажеме Не, затоа што следните избори ќе бидат референдум за тоа каква Македонија сакаме, ќе бидат референдум За или Против Бранко Црвенковски и Љубчо Георгиевски, За или Против на нивните нечесни, мрачни и подземни игри, сплетки и удари кои што ги нанесоа на Македонија и на граѓани на Македонија!

Quote:Георгиевски: Да се лустрираат Змејковски и Јаковлевски за да видиме кои се тие[Image: %D0%B2%D0%BC%D1%80%D0%BE.jpg]

Георгиевски рече дека добро е Змејковски на јавноста да и соопшти колку капитал тој има во Македонија и на кој начин го има стекнато? Тој во денешното писмо го повика и, како што вели, самонаречениот голем вмровец и патриот, Мане Јаковлевски да му објасни на Борис Змејковски зошто бил главен лобист за негова промена од функцијата генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ
Датум: пред 2 часа | Прочитано: 192

Лидерот на опозициската ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски денеска испрати одговор на писмото на, според него, таканаречените основачи на ВМРО-ДПМНЕ, Борис Змејковски, Владо Таранталовски, Мане Јаковлевски, Васил Наумов и Дијана Таранталовска. Во тоа писмо Георгиевски беше обвинет за договорот за соработка и можноста за коалицирање со поранешниот лут ривал, Црвенковски и СДСМ само поради, според нив, бизнис интереси.

- Сакам да потенцирам дека од потписниците на писмото, за основач го признавам само Борис Змејковски и навистина сум изненаден од дрскоста на останатите самоповикани основачи. Да се повикаш дека си основач на ВМРО-ДПМНЕ не значи дека треба да бидеш само член од 1990 година, зошто постојат најмалку 15.000 такви луѓе кои слободно можат да се наречат основачи. Дали Змејковски заборави дека 2001 година стапи во коалиција со Бранко Црвенковски и ја рушеше владата во која министер за финансии беше сегашниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски? – праша Георгиевски.

По прашањето за бизнис интересите, Георгиевски рече дека добро е Змејковски на јавноста да ѝ соопшти колку капитал тој има во Македонија и на кој начин го има стекнато? Георгиевски во одговорот на писмото јавно го потсетува Мане Јаковлевски дека парите за приватизација на Олимписко село му биле дадени од ВМРО-ДПМНЕ.

- Го повикувам самонаречениот голем вмровец и патриот, Мане Јаковлевски тој капитал да го врати во ВМРО-ДПМНЕ. Околу личните односи, Мане Јаковлевски нека му објасни на Борис Змејковски зошто беше главен лобист за негова промена од функцијата генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ – вели Георгиевски.

Тој истакнува дека околу идеологијата, Змејковски треба да објасни како тоа Слободан Богоевски повеќе од 20 години му е најблизок политички соработник, а исто така Змејковски може да ја објасни и неговата улога во последниот ден од животот на Динката.

Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски одговорот на писмото на „основачите“ на партијата го завршува со порака до лустраторите да ги најдат досиејата на Змејковски и Јаковлевски во Архивот на Македонија и овие досиеја да станат достапни на увид на целата јавност.

Ajde luge vreme vi e za na TV duel.

Cudno samo si se prepisuvaat a ne se povikuvaat na TV duel.

Koj e koj?

Zovrivaat starsti i emocii , VMRO-DPMNE.
02-07-2012, 03:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(02-07-2012, 03:42 PM)katalizator Wrote: More Jordane ubavo tuka te prasuvaa od kaj tvojov interes za VMRO-DPMNE koga nikojpat ne si bil clen na partijata ? Tvojot prv kontakt so partijata vsusnost go kazuva Goran KRT koj pokraj uste 11 lica koi ne bile clenovi kako i ti, te povel vo misija za koja togas ne znael deka e organizirana od SDB, a koja operativno togas ja vodel Zmejko, znaes koja Icon_razzДа одиме по ред:


Батали такви приказни ....знаеш која!!! Кажи која е таа мисија во која ме повел Горан?? и кои се останатите учесници!!!

02-07-2012, 03:50 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(02-07-2012, 03:50 PM)fetak Wrote: Ajde luge vreme vi e za na TV duel.

Cudno samo si se prepisuvaat a ne se povikuvaat na TV duel.

Koj e koj?

Zovrivaat starsti i emocii , VMRO-DPMNE.

Така е... Ако веќе не сакаат на ТВ, нека се разврзе една полемика низ весници. Но, со добри текстови, а не со партиски соопштенија кои ги користат за секојдневно препукување... Или нека дојдат на Котле бе. Icon_twisted

02-07-2012, 04:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(02-07-2012, 03:50 PM)fetak Wrote: Ajde luge vreme vi e za na TV duel.

Cudno samo si se prepisuvaat a ne se povikuvaat na TV duel.

Koj e koj?

Zovrivaat starsti i emocii , VMRO-DPMNE.
ТВ Дуел помеѓу Љупчо и Грујо или помеѓу Грујо и Бранко нема да ја открие суштината на проблемот, КОС и УДБа. Учеството на УДБа и КОС во формирањето на повекепартизмот , нејзината улога во формирањето на ВМРО ДПМНЕ, нејзините први неуспеси-Езерото Младост, нејзината конечна победа -студенските демонстрации и купивањето на Љупчо.
Оваа да се открие на јавноста единствено е можно преку дуел кој го предлагам јас:
(01-07-2012, 05:51 PM)ЈорданПетровски Wrote:

Дали Љупчо е подготвен да си го испочитува оваа што го вели:

"Излезете конечно на дуели и сѐ што имате да кажете, кажете ми го мене и на другите."


Тој да илазлезе на дуел со мене и со Дане Поповски. На Дане да му каже онака во лице кои се основачи на партијата а со мене, за случувањата од 1997 година, од моментот кога прати гласници да ми закажат средба со него. Ке зборуваме само за тие три средби онаа што било пред тоа, конгресот во Кичево, изборите 1994, "ГЛАС", изборите 1990 година ако има желба Љупчо ке зборуваме и за тоа.


02-07-2012, 04:24 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(02-07-2012, 04:24 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(02-07-2012, 03:50 PM)fetak Wrote: Ajde luge vreme vi e za na TV duel.

Cudno samo si se prepisuvaat a ne se povikuvaat na TV duel.

Koj e koj?

Zovrivaat starsti i emocii , VMRO-DPMNE.
ТВ Дуел помеѓу Љупчо и Грујо или помеѓу Грујо и Бранко нема да ја открие суштината на проблемот, КОС и УДБа. Учеството на УДБа и КОС во формирањето на повекепартизмот , нејзината улога во формирањето на ВМРО ДПМНЕ, нејзините први неуспеси-Езерото Младост, нејзината конечна победа -студенските демонстрации и купивањето на Љупчо.
Оваа да се открие на јавноста единствено е можно преку дуел кој го предлагам јас:
(01-07-2012, 05:51 PM)ЈорданПетровски Wrote:

Дали Љупчо е подготвен да си го испочитува оваа што го вели:

"Излезете конечно на дуели и сѐ што имате да кажете, кажете ми го мене и на другите."


Тој да илазлезе на дуел со мене и со Дане Поповски. На Дане да му каже онака во лице кои се основачи на партијата а со мене, за случувањата од 1997 година, од моментот кога прати гласници да ми закажат средба со него. Ке зборуваме само за тие три средби онаа што било пред тоа, конгресот во Кичево, изборите 1994, "ГЛАС", изборите 1990 година ако има желба Љупчо ке зборуваме и за тоа.

Kako moze Jordan ,Ljubco na TV duel so tebe ili so Dane Popovski(se izvinuvam sto ispustiv gospodin).

Vie ne ste del od aktuelno rakovodstvo ,niti ste bile del od rakovodstvo na VMRO-DPMNE kako sto samiot priznavas.

Edinstveno ako ne se setat od VMRO-DPMNE vo ovaa situacija koja nim im odgovara pa da ve naznacat kako nivni pretstavnici vo toj duel so Ljubco.


I ako imate nesto jako protiv Ljubco sto ne bi go obzananile tuka , toj do sega vas ne ve ni spomenuva kako sto e slucaj so drugite osnovaci ,sorabotnici i negovi kadrovski resenija.

Taka da vas sem forumot ili nekoj medium pisan ili elektronski za sega nemate sansa za duel, sem ako ne ste pobednici na naredni izbori vo RM i togas legitimno odite na duel.
02-07-2012, 04:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(02-07-2012, 04:40 PM)fetak Wrote:
(02-07-2012, 04:24 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(02-07-2012, 03:50 PM)fetak Wrote: Ajde luge vreme vi e za na TV duel.

Cudno samo si se prepisuvaat a ne se povikuvaat na TV duel.

Koj e koj?

Zovrivaat starsti i emocii , VMRO-DPMNE.
ТВ Дуел помеѓу Љупчо и Грујо или помеѓу Грујо и Бранко нема да ја открие суштината на проблемот, КОС и УДБа. Учеството на УДБа и КОС во формирањето на повекепартизмот , нејзината улога во формирањето на ВМРО ДПМНЕ, нејзините први неуспеси-Езерото Младост, нејзината конечна победа -студенските демонстрации и купивањето на Љупчо.
Оваа да се открие на јавноста единствено е можно преку дуел кој го предлагам јас:
(01-07-2012, 05:51 PM)ЈорданПетровски Wrote: Дали Љупчо е подготвен да си го испочитува оваа што го вели:

"Излезете конечно на дуели и сѐ што имате да кажете, кажете ми го мене и на другите."


Тој да илазлезе на дуел со мене и со Дане Поповски. На Дане да му каже онака во лице кои се основачи на партијата а со мене, за случувањата од 1997 година, од моментот кога прати гласници да ми закажат средба со него. Ке зборуваме само за тие три средби онаа што било пред тоа, конгресот во Кичево, изборите 1994, "ГЛАС", изборите 1990 година ако има желба Љупчо ке зборуваме и за тоа.

Kako moze Jordan ,Ljubco na TV duel so tebe ili so Dane Popovski(se izvinuvam sto ispustiv gospodin).

Vie ne ste del od aktuelno rakovodstvo ,niti ste bile del od rakovodstvo na VMRO-DPMNE kako sto samiot priznavas.

Edinstveno ako ne se setat od VMRO-DPMNE vo ovaa situacija koja nim im odgovara pa da ve naznacat kako nivni pretstavnici vo toj duel so Ljubco.


I ako imate nesto jako protiv Ljubco sto ne bi go obzananile tuka , toj do sega vas ne ve ni spomenuva kako sto e slucaj so drugite osnovaci ,sorabotnici i negovi kadrovski resenija.

Taka da vas sem forumot ili nekoj medium pisan ili elektronski za sega nemate sansa za duel, sem ako ne ste pobednici na naredni izbori vo RM i togas legitimno odite na duel.
Јас бев многу јасен зошто би разговарaлe, односно што би обзнаниле, Данe и јас. Ке се сложиш дека тоа нема врска со тоа дали сме дел од раководството на ВМРО ДПМНЕ.
Зошто не не споменува Љупчо? Данета и останатите троица не ги споменуваат ниту кога говорат за ВМРО ПРАВДА. За мене зошто не ме споменуваат, ке добиеше одговор ако ми одговореше на прашањето кое ти го поставив околу иницијатаивата за ГЛАС: Зошто не кажат кој е тој што преговарал со мене да го финасирам весникот. Нели идеата била на Љупчо Јакимовски, Ратка , Доста е веке покојна па неможе да зборува.
Нашите сведочења не се оптоварени со лични интереси, немаме потреба да сокриваме ничиј криминал.
За објавување тука. ние сме објавиле досега голем дел. никој не се ни обиде да дематира несхто.
02-07-2012, 05:16 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(02-07-2012, 05:16 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(02-07-2012, 04:40 PM)fetak Wrote:
(02-07-2012, 04:24 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(02-07-2012, 03:50 PM)fetak Wrote: Ajde luge vreme vi e za na TV duel.

Cudno samo si se prepisuvaat a ne se povikuvaat na TV duel.

Koj e koj?

Zovrivaat starsti i emocii , VMRO-DPMNE.
ТВ Дуел помеѓу Љупчо и Грујо или помеѓу Грујо и Бранко нема да ја открие суштината на проблемот, КОС и УДБа. Учеството на УДБа и КОС во формирањето на повекепартизмот , нејзината улога во формирањето на ВМРО ДПМНЕ, нејзините први неуспеси-Езерото Младост, нејзината конечна победа -студенските демонстрации и купивањето на Љупчо.
Оваа да се открие на јавноста единствено е можно преку дуел кој го предлагам јас:
(01-07-2012, 05:51 PM)ЈорданПетровски Wrote: Дали Љупчо е подготвен да си го испочитува оваа што го вели:

"Излезете конечно на дуели и сѐ што имате да кажете, кажете ми го мене и на другите."


Тој да илазлезе на дуел со мене и со Дане Поповски. На Дане да му каже онака во лице кои се основачи на партијата а со мене, за случувањата од 1997 година, од моментот кога прати гласници да ми закажат средба со него. Ке зборуваме само за тие три средби онаа што било пред тоа, конгресот во Кичево, изборите 1994, "ГЛАС", изборите 1990 година ако има желба Љупчо ке зборуваме и за тоа.

Kako moze Jordan ,Ljubco na TV duel so tebe ili so Dane Popovski(se izvinuvam sto ispustiv gospodin).

Vie ne ste del od aktuelno rakovodstvo ,niti ste bile del od rakovodstvo na VMRO-DPMNE kako sto samiot priznavas.

Edinstveno ako ne se setat od VMRO-DPMNE vo ovaa situacija koja nim im odgovara pa da ve naznacat kako nivni pretstavnici vo toj duel so Ljubco.


I ako imate nesto jako protiv Ljubco sto ne bi go obzananile tuka , toj do sega vas ne ve ni spomenuva kako sto e slucaj so drugite osnovaci ,sorabotnici i negovi kadrovski resenija.

Taka da vas sem forumot ili nekoj medium pisan ili elektronski za sega nemate sansa za duel, sem ako ne ste pobednici na naredni izbori vo RM i togas legitimno odite na duel.
Јас бев многу јасен зошто би разговарaлe, односно што би обзнаниле, Данe и јас. Ке се сложиш дека тоа нема врска со тоа дали сме дел од раководството на ВМРО ДПМНЕ.
Зошто не не споменува Љупчо? Данета и останатите троица не ги споменуваат ниту кога говорат за ВМРО ПРАВДА. За мене зошто не ме споменуваат, ке добиеше одговор ако ми одговореше на прашањето кое ти го поставив околу иницијатаивата за ГЛАС: Зошто не кажат кој е тој што преговарал со мене да го финасирам весникот. Нели идеата била на Љупчо Јакимовски, Ратка , Доста е веке покојна па неможе да зборува.
Нашите сведочења не се оптоварени со лични интереси, немаме потреба да сокриваме ничиј криминал.
За објавување тука. ние сме објавиле досега голем дел. никој не се ни обиде да дематира несхто.

Ne mozam da gi odobram tvoite pokani za debata TV duel megu vas ,nasproti Ljubco.

Koj e toj sto so tebe pregovaral mozes da go objavis tuka ili kaj ke resis.

Ledot koj si go otpopil i se pretvoril vo golema voda koj potpopuva ti ne go gledas, ama toj rsum pravi vo Makedonija.

A sto bi storil koga i toa i sto ne bi objavile so Dane????

Eve Ljubco go pozdravi Filip i denes toj organizira tribina protiv BRANKO i neznam kakov LJUBCO.
I tuka sem profesorot P.Lazarevski vidov Casule koj bese minister za nadvoresni vo vlada na Ljubco i sega toj ni kazuva deka toj e demokrat ,oti tatko mu Casule bil za Cento em za nezavisna Makedonija.

A Latas ne go prepoznav mislev deka e nekoj Kirbi taka bese maskiran sto mislis bese clen na elitno drustvo na onie iz Beogradu DS ,ama im mina vremeto zatoa li e zagrizen ili za Makedonija i za sto ako pobedat Ljubco ili Branko???


I tolku imaa publika sto oni bea pobrojni od zainteresirani.Ama po mene ekstaza ke e da go pokanat Ljubco.

Taka Nikola site koj gi prozva Ljubco a si dal da cicat od buget vaka neka se iskazat za los ,srebroljubec i maten Ljubco ,oti oni se sto zborat denes mu go kazuvaa na Ljubco i dodeka se grebea od nego za nekoja funkcija, toa se karakteri neka gi vidi cela javnost tie karakteri.
02-07-2012, 05:43 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(02-07-2012, 05:43 PM)fetak Wrote:
(02-07-2012, 05:16 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(02-07-2012, 04:40 PM)fetak Wrote:
(02-07-2012, 04:24 PM)ЈорданПетровски Wrote: ТВ Дуел помеѓу Љупчо и Грујо или помеѓу Грујо и Бранко нема да ја открие суштината на проблемот, КОС и УДБа. Учеството на УДБа и КОС во формирањето на повекепартизмот , нејзината улога во формирањето на ВМРО ДПМНЕ, нејзините први неуспеси-Езерото Младост, нејзината конечна победа -студенските демонстрации и купивањето на Љупчо.
Оваа да се открие на јавноста единствено е можно преку дуел кој го предлагам јас:
(01-07-2012, 05:51 PM)ЈорданПетровски Wrote: Дали Љупчо е подготвен да си го испочитува оваа што го вели:

"Излезете конечно на дуели и сѐ што имате да кажете, кажете ми го мене и на другите."


Тој да илазлезе на дуел со мене и со Дане Поповски. На Дане да му каже онака во лице кои се основачи на партијата а со мене, за случувањата од 1997 година, од моментот кога прати гласници да ми закажат средба со него. Ке зборуваме само за тие три средби онаа што било пред тоа, конгресот во Кичево, изборите 1994, "ГЛАС", изборите 1990 година ако има желба Љупчо ке зборуваме и за тоа.

Kako moze Jordan ,Ljubco na TV duel so tebe ili so Dane Popovski(se izvinuvam sto ispustiv gospodin).

Vie ne ste del od aktuelno rakovodstvo ,niti ste bile del od rakovodstvo na VMRO-DPMNE kako sto samiot priznavas.

Edinstveno ako ne se setat od VMRO-DPMNE vo ovaa situacija koja nim im odgovara pa da ve naznacat kako nivni pretstavnici vo toj duel so Ljubco.


I ako imate nesto jako protiv Ljubco sto ne bi go obzananile tuka , toj do sega vas ne ve ni spomenuva kako sto e slucaj so drugite osnovaci ,sorabotnici i negovi kadrovski resenija.

Taka da vas sem forumot ili nekoj medium pisan ili elektronski za sega nemate sansa za duel, sem ako ne ste pobednici na naredni izbori vo RM i togas legitimno odite na duel.
Јас бев многу јасен зошто би разговарaлe, односно што би обзнаниле, Данe и јас. Ке се сложиш дека тоа нема врска со тоа дали сме дел од раководството на ВМРО ДПМНЕ.
Зошто не не споменува Љупчо? Данета и останатите троица не ги споменуваат ниту кога говорат за ВМРО ПРАВДА. За мене зошто не ме споменуваат, ке добиеше одговор ако ми одговореше на прашањето кое ти го поставив околу иницијатаивата за ГЛАС: Зошто не кажат кој е тој што преговарал со мене да го финасирам весникот. Нели идеата била на Љупчо Јакимовски, Ратка , Доста е веке покојна па неможе да зборува.
Нашите сведочења не се оптоварени со лични интереси, немаме потреба да сокриваме ничиј криминал.
За објавување тука. ние сме објавиле досега голем дел. никој не се ни обиде да дематира несхто.Koj e toj sto so tebe pregovaral mozes da go objavis tuka ili kaj ke resis.Ај да почнеме од тука. Никој со мене не преговарал. Бидејки ИДЕАТА ДА СЕ ПОКРЕНЕ ГЛАС Е МОЈА. Нека повели некој нека ме дематира, нека каже кој е тој што преговарал со мене. Им напишав на сегашната редакцијата на ГЛАС, одговор нема.
(This post was last modified: 02-07-2012, 06:49 PM by ЈорданПетровски.)
02-07-2012, 06:48 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0

(02-07-2012, 06:48 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(02-07-2012, 05:43 PM)fetak Wrote:
(02-07-2012, 05:16 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(02-07-2012, 04:40 PM)fetak Wrote:
(02-07-2012, 04:24 PM)ЈорданПетровски Wrote: ТВ Дуел помеѓу Љупчо и Грујо или помеѓу Грујо и Бранко нема да ја открие суштината на проблемот, КОС и УДБа. Учеството на УДБа и КОС во формирањето на повекепартизмот , нејзината улога во формирањето на ВМРО ДПМНЕ, нејзините први неуспеси-Езерото Младост, нејзината конечна победа -студенските демонстрации и купивањето на Љупчо.
Оваа да се открие на јавноста единствено е можно преку дуел кој го предлагам јас:

Kako moze Jordan ,Ljubco na TV duel so tebe ili so Dane Popovski(se izvinuvam sto ispustiv gospodin).

Vie ne ste del od aktuelno rakovodstvo ,niti ste bile del od rakovodstvo na VMRO-DPMNE kako sto samiot priznavas.

Edinstveno ako ne se setat od VMRO-DPMNE vo ovaa situacija koja nim im odgovara pa da ve naznacat kako nivni pretstavnici vo toj duel so Ljubco.


I ako imate nesto jako protiv Ljubco sto ne bi go obzananile tuka , toj do sega vas ne ve ni spomenuva kako sto e slucaj so drugite osnovaci ,sorabotnici i negovi kadrovski resenija.

Taka da vas sem forumot ili nekoj medium pisan ili elektronski za sega nemate sansa za duel, sem ako ne ste pobednici na naredni izbori vo RM i togas legitimno odite na duel.
Јас бев многу јасен зошто би разговарaлe, односно што би обзнаниле, Данe и јас. Ке се сложиш дека тоа нема врска со тоа дали сме дел од раководството на ВМРО ДПМНЕ.
Зошто не не споменува Љупчо? Данета и останатите троица не ги споменуваат ниту кога говорат за ВМРО ПРАВДА. За мене зошто не ме споменуваат, ке добиеше одговор ако ми одговореше на прашањето кое ти го поставив околу иницијатаивата за ГЛАС: Зошто не кажат кој е тој што преговарал со мене да го финасирам весникот. Нели идеата била на Љупчо Јакимовски, Ратка , Доста е веке покојна па неможе да зборува.
Нашите сведочења не се оптоварени со лични интереси, немаме потреба да сокриваме ничиј криминал.
За објавување тука. ние сме објавиле досега голем дел. никој не се ни обиде да дематира несхто.Koj e toj sto so tebe pregovaral mozes da go objavis tuka ili kaj ke resis.Ај да почнеме од тука. Никој со мене не преговарал. Бидејки ИДЕАТА ДА СЕ ПОКРЕНЕ ГЛАС Е МОЈА. Нека повели некој нека ме дематира, нека каже кој е тој што преговарал со мене. Им напишав на сегашната редакцијата на ГЛАС, одговор нема.

Ete ja tvojata narcisoidnost ti pa ti ,i samo ti , i kako da se so tebe debatira , skoro pa da si idealen , bezgresen ,vo pogled na tvoja aktivnost povrzana so VMRO-DPMNE i godini na nezavisna Makedonija.

Ti i pokraj sto si daval nitu si baral nitu ti nudile nitu si dobil nitu si zemal , e i sega sto baras ti ,koga Ljubco si ima so koj da si zbori.


I ete ti kaj si ti tuka , ja se fatis nesto da kazes odma smetki ,fakturi , racuni ,cuda muki , ne si ko deckive zbor ke optegnat i se nadevat da im veruvame.

Ljubco nemal za gaki ,imal nekoe kaputce , stanal sredno imoten ,biznismen , i toa e frapantno , ama neli e pofrapantno da tie koi go obvinuvat dale ama i zemale kade kade poveke vo odnos na Ljubco , a plus nemat smetki deka se e toa plateno od nivni tesko sraboteni pari po bel svet cesno zaraboteni i asolno odanoceni.
02-07-2012, 09:03 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(02-07-2012, 09:03 PM)fetak Wrote:
(02-07-2012, 06:48 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(02-07-2012, 05:43 PM)fetak Wrote:
(02-07-2012, 05:16 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(02-07-2012, 04:40 PM)fetak Wrote: Kako moze Jordan ,Ljubco na TV duel so tebe ili so Dane Popovski(se izvinuvam sto ispustiv gospodin).

Vie ne ste del od aktuelno rakovodstvo ,niti ste bile del od rakovodstvo na VMRO-DPMNE kako sto samiot priznavas.

Edinstveno ako ne se setat od VMRO-DPMNE vo ovaa situacija koja nim im odgovara pa da ve naznacat kako nivni pretstavnici vo toj duel so Ljubco.


I ako imate nesto jako protiv Ljubco sto ne bi go obzananile tuka , toj do sega vas ne ve ni spomenuva kako sto e slucaj so drugite osnovaci ,sorabotnici i negovi kadrovski resenija.

Taka da vas sem forumot ili nekoj medium pisan ili elektronski za sega nemate sansa za duel, sem ako ne ste pobednici na naredni izbori vo RM i togas legitimno odite na duel.
Јас бев многу јасен зошто би разговарaлe, односно што би обзнаниле, Данe и јас. Ке се сложиш дека тоа нема врска со тоа дали сме дел од раководството на ВМРО ДПМНЕ.
Зошто не не споменува Љупчо? Данета и останатите троица не ги споменуваат ниту кога говорат за ВМРО ПРАВДА. За мене зошто не ме споменуваат, ке добиеше одговор ако ми одговореше на прашањето кое ти го поставив околу иницијатаивата за ГЛАС: Зошто не кажат кој е тој што преговарал со мене да го финасирам весникот. Нели идеата била на Љупчо Јакимовски, Ратка , Доста е веке покојна па неможе да зборува.
Нашите сведочења не се оптоварени со лични интереси, немаме потреба да сокриваме ничиј криминал.
За објавување тука. ние сме објавиле досега голем дел. никој не се ни обиде да дематира несхто.Koj e toj sto so tebe pregovaral mozes da go objavis tuka ili kaj ke resis.Ај да почнеме од тука. Никој со мене не преговарал. Бидејки ИДЕАТА ДА СЕ ПОКРЕНЕ ГЛАС Е МОЈА. Нека повели некој нека ме дематира, нека каже кој е тој што преговарал со мене. Им напишав на сегашната редакцијата на ГЛАС, одговор нема.

Ete ja tvojata narcisoidnost ti pa ti ,i samo ti , i kako da se so tebe debatira , skoro pa da si idealen , bezgresen ,vo pogled na tvoja aktivnost povrzana so VMRO-DPMNE i godini na nezavisna Makedonija.

Ti i pokraj sto si daval nitu si baral nitu ti nudile nitu si dobil nitu si zemal , e i sega sto baras ti ,koga Ljubco si ima so koj da si zbori.


I ete ti kaj si ti tuka , ja se fatis nesto da kazes odma smetki ,fakturi , racuni ,cuda muki , ne si ko deckive zbor ke optegnat i se nadevat da im veruvame.

Ljubco nemal za gaki ,imal nekoe kaputce , stanal sredno imoten ,biznismen , i toa e frapantno , ama neli e pofrapantno da tie koi go obvinuvat dale ama i zemale kade kade poveke vo odnos na Ljubco , a plus nemat smetki deka se e toa plateno od nivni tesko sraboteni pari po bel svet cesno zaraboteni i asolno odanoceni.
Ја погоди во центар суштината на проблемот. Да се случеше оваа тука во Канада а верувам и во било која друга демократски држава. Љупчо уште вчера ке беше повикан кај Јавниот Обвинител. Досега ке беа еден куп пратеници бивши и сегашни во истражен затвот, се разбира со нив и Маноил Јаковлевски ...
(This post was last modified: 02-07-2012, 09:23 PM by ЈорданПетровски.)
02-07-2012, 09:20 PM
Reply