Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(01-06-2011, 10:47 PM)hristo Wrote: Во една србизирана Македонија, каде , парадоксално, и за време на владеење на ВМРО-ДПМНЕ ( во двата мандата) се врши агресивно менување на македонската традиција, менталитет и јазик безпредметно е да се прави реторичка дебата за тоа што изјавил Љубчо Георгиевски. Дел од тие негови кадри кои тој ги нарекува бугарофили ( не бугараши) сега се во ова србизирана варијанта на ВМРО...и функционираат без проблем.

Мислам дека си свесен колку енергија бевме приморани да потрошиме во нашите Интернет дебати со УБДаши и комуњари, кои благодарение на изјавата на Љубчо добија нов куршум со кој да пукаат по нас: "Еве ЉуБчо самиот си призна дека имало 'бугараши' во ВМРО во 90-тите". На мене ми е јасно потеклото на зборот "бугараш", односно дека од страна на спрскиот окупатор така биле (и сеуште се) ословувани сите Македонци кои одбиваат да се србизираат. Ченто е осуден како "бугараш"! Но, проблемот е како што реков, што додека ние овде се бориме да го докажеме тоа, Љубчо со една реченица голем дел од таа работа ја сруши.

Како што веќе реков, Љубчо игра една улога многу слична на Мирка Партизанка.
02-06-2011, 03:33 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Quote:Пишува Душан Петровски

Личeн став

С Р А М О Т А ! ! !

(Заклучок)

Политичарите:

Љубчо Георгиевски сѐ уште го паметам кога гостуваше, заедно со Б. Змејковски и сопругите во нашиот дом во 1991. година. Тогаш Љубчо и Снежана не живееја во светот на бајките: не се облекуваа во фракови и балски костуми, ама вистински веруваа во онаа што тогаш го зборуваа. 1998. година облекоа фрак и балски костум и згора Љубчо го качија на Калето, го искачија високо за да заборави во што веруваше и за што зборуваше 1991. година. И така бидна во четиригодишното владеење немаше ни Д од демократијата, слободата... Поминаа десетина години, и еве го Љубчо ќе ја враќал демократијата во Македонија. Се прашувам која тоа демократија ќе враќа? Многумина зборуваат за времето на Владата на Георгиевски како економски најдобриот период на Република Македонија. Јас лично не се согласувам со таа констататција: бидејќи економскиот пораст пред сѐ беше резултат на присуството на НАТО силите во регионот кои вработуваа локално население и кои трошеа пари во локалните претпријатија. Другата главна причина за привидниот економски раст во тоа време е фактот што менувањето на власта овозможи во редовите на крадците на општествениот капитал да се замешаат свежи лица.

[Image: LJUBCO%20so%20sneska%20(Small).jpg]

Доколку ме служи сеќавањето, времето кога Љ.Г. беше Премиер беше единствениот период во мојот живот кога моето семејство беше соочено со директни закани по нашите животи, како од страна на рекетарите најмени од ВМРО-ДПМНЕ, а предводени од Аце Русевски, така и од „пензионираниот“ УДБаш Иван Бабановски; причина беа јавните критики на мојот татко спрема Владата на Георгиевски. Тоа е исто и периодот во кој околу 140 членови (и нивните семејства) на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово беа исфрлени на маргините на општеството и беа соочени со закани и со напади поради јавно изразеното незадоволство од раководењето на Георгиевски со државата; и време кога односите на РМ со „меѓународната заедница“ паднаа на најниско ниво. Да не заборавам да спомнам и дека токму за време на владеењето на Георгиевски моето семејство беше принудено на егзил—еден од најголемите резили на државата. Тогаш: во која смисла Георгиевски бил подобар демократ од неговиот претходник Црвенковски или неговиот наследник Груевски—на чија што диктатура тој ќе ѝ ставел крај!? Овој Шутрак Војвода има образ да зборува за србизираното ВМРО-ДПМНЕ кое го предводи Груевски! Можеби, и има логика, оти, нема покомпетентен човек од него на тематиката „Србизација на ВМРО-ДПМНЕ“, која да не заборавиме започна во 1996.-1997. година под надзор на Љ.Г.... коинцидентно со времето кога Љ.Г. стана богат човек; коницидентно со периодот кога е заведено во „Претходна обработка“ досието на Стојаноски!

Не смее ниту да се запостави фактот дека токму Шутрак Војводата дозволи да се случи еден од најсрамите чинови во историјата на Независна Македонија: Татковинската војна; која беше директен резултат на неговата „демократичност“, односно опкруженост од криминалци, поранешни робијаши и осудувани силеџии.

Досието ПО „ДЕСТРУКТИВЕЦ“, ќе потсетам е водено до јануари 2000. година. Како што може да се забележи во самото досие, недостигаат белешките за периодот на владеењето на Георгиевски. Во 2001. год. тужбата на Стојаноски била отфрлена со чин на своевиден фалсификат. „Демократски чин“ до „демократски чин“! Затоа не треба да чуди што Георгиевски е глув за случајот на Стојаноски. Затоа Георгивески никогаш нема да изрази огорченост од работата на УДБа против животите на членовите на партијата чијшто основач е токму тој! Тука е и одговорот на дилемата: Зошто Љубчо Георгиевски, покрај целосното игнорирање на излагањата на мојот татко, во кои тој го прозива веќе 12 години, повторно молчи во уште еден случај каде што бил уништуван животот на негов сопартиец и познаник?

Дали на човек што така лесно ги продава оние кои биле толку близу до него во неговите мигови на потреба треба да му се даде уште една шанса тој повторно да владее со животите на цела една нација?!

Овој Шутрак пред една година го изврши најголемото предавство над секој Македонец и ВМРОвец, „доверувајќи“ му се на Евтов дека оваа партија во раните деведесетти била окупирана од „таканаречени бугараши“. Ех, Љубчо, Љубчо: не минува неделен ручек во нашата куќа без татко ми да ми одржи лекција за „вредноста на образот“. Знаеш, онаа иста лекција која и на тебе ти ја има дадено пред дваесетина години, кога си бил на моја возраст. Обично те користи токму тебе како пример за „продаден образ“. Ќе те потсетам на неговите зборови:

„Ти си млад човек. Доклку сега си го ‘продадеш образот’ имај на ум дека цел живот ќе мораш да живееш со тие последици. Сега имаш дваесетина години, а животот трае уште шеесетина—дали ќе си подготвен да ја ‘плаќаш цената’: да бидеш измеќар сите тие години.“

Љубчо не може да се чувствува огорчен за злоделата сторени кон Стојаноски и останатите 3.000-5.000 Македонци бидејќи тие останале со „чист образ“; причина за Љубчовата омраза кон нив, оти тие и покрај голготите низ кои минуваат, барем не се циркуски кловнови, слепи загари и УДБини измеќари каков што ќе биде тој до крајот на неговиот живот.

Зборовите лажат; делата се вистина. Помеѓу она што Шутраков го ветуваше во годините кога беше опозиционер и она што го стори како Премиер не може да се најде заедничка точка. Со други зборови кажано: Љубчо Георгиевски е лажов над лажовите!
(This post was last modified: 02-06-2011, 03:54 AM by Solenik.)
02-06-2011, 03:53 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(01-06-2011, 11:09 PM)acko Wrote:
(01-06-2011, 10:47 PM)hristo Wrote: Дел од тие негови кадри кои тој ги нарекува бугарофили ( не бугараши) сега се во ова србизирана варијанта на ВМРО...и функционираат без проблем.Толку од нивно “ бугарофилство“. Инсистирам на ова теза, заради ,за мене, неодминлив факт дека србизација на МК оди со вечно плашење од Бугарите.

Па, јас затоа вака реагирам... Тие одлично функционираат во УМРО-ДПМНЕ, а Љубчо зборува за нивно бугарофилство, а сигурно не е наивен, па да не претпостави дека тоа повторно ќе биде злоупотребено за плашање од Бугарите. Реакцијата што следува после тоа е: ’леле, колку Бугарите контролираат во Македонија, дури цела партија која два пати е на власт’... Луѓето, па и Љубчо, во процесот на осамостојување на Македонија и создавање на ВМРО-ДПМНЕ, многу тешко се правдаа од нападите за бугараштво и работење за бугарската држава. Многу енергија е потрошена за тоа изминативе години, а тој, сега, мртов ладен си лафи како таму скоро сите се бугарофили?!

А, има уште нешто, кај него исто така има ’београдски вмровци’ предводени од неговиот финансиер Даравелски (освен ако нешто не се сменило). Ако се прифати таа партија како ’вмровска’, што и да се подразбира под тоа, тогаш групата која што на времето се борела против Даравелски и изгубила од него, всушност била на погрешна страна, а не на ’вистинската’. ЈАс во тоа неможам да верувам. Сега тие (народњаците) велат ќе ја врателе демократијата, и подемократски било за времето на комунизмот, добро, тоа ќе го прифатам како политичка борба... Но, не оградувајќи се од луѓето како Даравелски и високо позиционирање на неговите луѓе во НП, се поставува прашање каква демократија тој ќе враќа, дали демократијата на Далавера преку ’демократските’ борци (тепачи) мујовци, тајтовци и слични?!

Е, поради тоа најмногу ја нема мојата подршка и нема да гласам за него... А, за тоа дека во многу негови ставови има огромна вистина не може да се спори.

Гледаш како си убаво муабетиме. Како убаво го изанализиравме повторната појавата на Љубчо Георгиевски на политичката сцена во Македонија. Да не ви е Христо не ке можевте сите вие( и Јордан и Соленик и Душан) да поентирате. Ке ти одговорам тебе, Ацко, но одговорот е на сите кои реагираа на мојот пост.Се што напиша во твојот пост држи. Но, најважно е последното -зголеменото и обоено во црвено. Тоа и ги објаснива моите поранешни тези за значајот и важноста на зборот ( речта). Во услови кога на македонската политичка сцена ( не по форуми, блогови и слично) НЕМА политичари кои реално ке ги искажат актуелните состојби и трендови, и САМО речта во МК ке биде доволно да го освестува народот. Независно кој ке го каже. А, за делата!? Па, нели, тука е Комитетот.

02-06-2011, 09:39 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(02-06-2011, 03:53 AM)Solenik Wrote:
Quote:Пишува Душан Петровски

Личeн став

С Р А М О Т А ! ! !

(Заклучок)

Политичарите:

Љубчо Георгиевски сѐ уште го паметам кога гостуваше, заедно со Б. Змејковски и сопругите во нашиот дом во 1991. година. Тогаш Љубчо и Снежана не живееја во светот на бајките: не се облекуваа во фракови и балски костуми, ама вистински веруваа во онаа што тогаш го зборуваа. 1998. година облекоа фрак и балски костум и згора Љубчо го качија на Калето, го искачија високо за да заборави во што веруваше и за што зборуваше 1991. година. И така бидна во четиригодишното владеење немаше ни Д од демократијата, слободата... Поминаа десетина години, и еве го Љубчо ќе ја враќал демократијата во Македонија. Се прашувам која тоа демократија ќе враќа? Многумина зборуваат за времето на Владата на Георгиевски како економски најдобриот период на Република Македонија. Јас лично не се согласувам со таа констататција: бидејќи економскиот пораст пред сѐ беше резултат на присуството на НАТО силите во регионот кои вработуваа локално население и кои трошеа пари во локалните претпријатија. Другата главна причина за привидниот економски раст во тоа време е фактот што менувањето на власта овозможи во редовите на крадците на општествениот капитал да се замешаат свежи лица.

[Image: LJUBCO%20so%20sneska%20(Small).jpg]

Доколку ме служи сеќавањето, времето кога Љ.Г. беше Премиер беше единствениот период во мојот живот кога моето семејство беше соочено со директни закани по нашите животи, како од страна на рекетарите најмени од ВМРО-ДПМНЕ, а предводени од Аце Русевски, така и од „пензионираниот“ УДБаш Иван Бабановски; причина беа јавните критики на мојот татко спрема Владата на Георгиевски. Тоа е исто и периодот во кој околу 140 членови (и нивните семејства) на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Куманово беа исфрлени на маргините на општеството и беа соочени со закани и со напади поради јавно изразеното незадоволство од раководењето на Георгиевски со државата; и време кога односите на РМ со „меѓународната заедница“ паднаа на најниско ниво. Да не заборавам да спомнам и дека токму за време на владеењето на Георгиевски моето семејство беше принудено на егзил—еден од најголемите резили на државата. Тогаш: во која смисла Георгиевски бил подобар демократ од неговиот претходник Црвенковски или неговиот наследник Груевски—на чија што диктатура тој ќе ѝ ставел крај!? Овој Шутрак Војвода има образ да зборува за србизираното ВМРО-ДПМНЕ кое го предводи Груевски! Можеби, и има логика, оти, нема покомпетентен човек од него на тематиката „Србизација на ВМРО-ДПМНЕ“, која да не заборавиме започна во 1996.-1997. година под надзор на Љ.Г.... коинцидентно со времето кога Љ.Г. стана богат човек; коницидентно со периодот кога е заведено во „Претходна обработка“ досието на Стојаноски!

Не смее ниту да се запостави фактот дека токму Шутрак Војводата дозволи да се случи еден од најсрамите чинови во историјата на Независна Македонија: Татковинската војна; која беше директен резултат на неговата „демократичност“, односно опкруженост од криминалци, поранешни робијаши и осудувани силеџии.

Досието ПО „ДЕСТРУКТИВЕЦ“, ќе потсетам е водено до јануари 2000. година. Како што може да се забележи во самото досие, недостигаат белешките за периодот на владеењето на Георгиевски. Во 2001. год. тужбата на Стојаноски била отфрлена со чин на своевиден фалсификат. „Демократски чин“ до „демократски чин“! Затоа не треба да чуди што Георгиевски е глув за случајот на Стојаноски. Затоа Георгивески никогаш нема да изрази огорченост од работата на УДБа против животите на членовите на партијата чијшто основач е токму тој! Тука е и одговорот на дилемата: Зошто Љубчо Георгиевски, покрај целосното игнорирање на излагањата на мојот татко, во кои тој го прозива веќе 12 години, повторно молчи во уште еден случај каде што бил уништуван животот на негов сопартиец и познаник?

Дали на човек што така лесно ги продава оние кои биле толку близу до него во неговите мигови на потреба треба да му се даде уште една шанса тој повторно да владее со животите на цела една нација?!

Овој Шутрак пред една година го изврши најголемото предавство над секој Македонец и ВМРОвец, „доверувајќи“ му се на Евтов дека оваа партија во раните деведесетти била окупирана од „таканаречени бугараши“. Ех, Љубчо, Љубчо: не минува неделен ручек во нашата куќа без татко ми да ми одржи лекција за „вредноста на образот“. Знаеш, онаа иста лекција која и на тебе ти ја има дадено пред дваесетина години, кога си бил на моја возраст. Обично те користи токму тебе како пример за „продаден образ“. Ќе те потсетам на неговите зборови:

„Ти си млад човек. Доклку сега си го ‘продадеш образот’ имај на ум дека цел живот ќе мораш да живееш со тие последици. Сега имаш дваесетина години, а животот трае уште шеесетина—дали ќе си подготвен да ја ‘плаќаш цената’: да бидеш измеќар сите тие години.“

Љубчо не може да се чувствува огорчен за злоделата сторени кон Стојаноски и останатите 3.000-5.000 Македонци бидејќи тие останале со „чист образ“; причина за Љубчовата омраза кон нив, оти тие и покрај голготите низ кои минуваат, барем не се циркуски кловнови, слепи загари и УДБини измеќари каков што ќе биде тој до крајот на неговиот живот.

Зборовите лажат; делата се вистина. Помеѓу она што Шутраков го ветуваше во годините кога беше опозиционер и она што го стори како Премиер не може да се најде заедничка точка. Со други зборови кажано: Љубчо Георгиевски е лажов над лажовите!

Е, Душан, кога ке станеш денеска во Канада и го пиеш утринското кафе ( ако ја имаш таа навика) ке те чека овој мој пост. Те читам и , право да ти кажам, уживав. Елоквентен текст и , пред се, искрен и човечен. Ме потсети на мојата политичка младост пред 20-ина години. И, јас, како ти денеска пишував такви текстови каде ја идеализирав политиката и нејзините можности. Оној дел за “ продавање образ“, Душане важи за личен морал. И треба да го послушаш татко ти. И јас тоа го кажувам и барам од моите деца. Но, во политиката не важи. Мене ми требаше многу време за да го разберам тоа. Не дека сум се променил и станал како овие актуелни политичари. Не, и понатаму сум овцичка за стрижење. Ама, разбрав дека во политиката таков морал како што те учи татко ти НЕ успева. Или поточно не постои. Главното мото на ангискта политилка практика е : вечен е само интересот. Не само личен, материјален туку и политички. Затоа една партија ке прави сојуз со едни, а утре со други. Еден човек ке заговара една идеја, после некое време друга. Секаде политиката е таква. Ако не си спремен да правиш компромиси и попуштања нема што да бараш во политиката. Затоа и јас, еве, од активен потенцијален политичар, си станав советник...во слободно време. Можеби нема да се сложиш, но мислам дека божјата правдина и милост е само сон во нашите глави и срца. Поредокот и соодносите во една заедница ги наметнуваат самите луѓе. Лично или преку свои групации, здруженија, партии. Кој ке биде појак тој ке ги наметвува правилата во таа заедница. Скоро никогаш со чиста игра не можеш да ги реализираш целите и заложбите. Вие од Комитетот ја научивте првата лекција ( како Комитет) од политиката. Луѓе на кои типувавте и сметавте ве изневерија. Или, барем, дел од нив. Кафето се испи и, ајде на работа. Поздрав до тебе и твоите.Извини што е преснимена од А1. Од СИТЕЛ провладиниот, значи провмровскиот медијум такви песни не пуштаат.
02-06-2011, 11:05 AM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

Briljantno i od DUSAN i od HRISTO i od DUSAN , ama toa e ako sakas da si so cist obraz i da si vo sigurna zona. Za da promenis nesto so tolku znaenje i iskustvo mora da se ima hraborst i resenost da se se toa napusti , ama ne so nadez deka nekoj si Janko Bacev(ili edi koj si drug) bi gi zastapuval ili pak bi gi realiziral tvoite licni stavovi t.e na KOMITETOT toa se pokaza po koj pat kako samo los t.e zelba za dobar son.

Toa mora da go storat DUSAN,Jordan ili pak Hristo ,Acko,Montehristo,Sokoli, i site forumgii dal preku komitetot(edinstveno nevozmozno e preku SDSM=DPMNE) t.e preku pragamticna spojka so slicni kako DOSTOINSTVO i toa na partnerski interes a sepak na kraj brojka e taa sto tera na DA treba i mora ,se drugo e arno ama vreme vrvi i se e poinaku za sledni 5 pa i 4 pa duri i 2 ili 3 godini , ete kako odi DPMNE so brzina na onoj supersonican voz eden den deckite od DPMNE ke se smejat deka nekoj nekogas nekogo vo minati 20 godini sledel i prislussuval za MAKEDONSKI EKSTREMIZAM nacionalizam nevozmozno.

A ako e odluka da vaka preku forum se dade pisan dokumet i se ostavi traga sto po mene e maksimum od strana na KOMITET ne zaradi moja cvrsta ubedenost no poradi fakticka sostojba na teren u MAKEDONIJA da i ogromen del od SLEDENI I PRISLUSUVANI a potoa i sami KODOSI a denes POZICIONERI ne se spremni da se otkrie vistina a bez KRV toa e nevozmozno vo sledni 5 do 10 godini sem ako nema nekoja druga sanasa sto na HORIZONTOT ne se gleda na BALKANITE

Umesnosta i na HRISTO i na JORDAN i na ACKO i na GRUPACIJATA i na KOMITETOT e da sega za ovie izbori niv gi dobievme kako vtori na lsiti za pratenici niz site izborni edinici od DOSTOINSTVO i doma i vo STRANSTVO vaka se ostanuva na udobnost sto ja dava fotelja pred monitor i tastatura i super kafe , ojacani so arni i sillni tekstovi koi gi citat i SDSM i DPMNE i zatoa bea i se predvremeni izbori poradi strav od budenje na nova VMRO opcija a sto bese poarnoo popragamaticno od toa da KOMITETOT i DOSTOINSTVO bea zaedno , ama ete obrazot idejata i sonot za cesen politicar a ne za svakanje deka samo inetresot e vecen e vaka kako sto e , ima seuste nadez a toa KOMITETOT mora da go prepoznae vreme koe doaga a se pusta vo mediumi deka po 5 juni odi sledna faza B i od dvete strani , a se kako zastita da ne se pojavi sansa za poinakva opcija a se nasetuva so DOSTOINSTVO ako vo toa USPEE KOMITETOT e togas sum za .

Inaku samo ke si stojat napisani raboti od kotle na forumot kade sto se sto e napisano ja trese i razotkriva mnogu podmolna mimikrija na SDSM i DPMNE vo minali 20 godini , so blagodarnost na KOTLE denes ne se politicki faktori ni LJUBCE ni LJUBE ni FILIP za DMNE ne zboram bidejki tie bea prvi najpogodeni od KOTLE i gi reaktiviraa NP,OM,DD t.e nivni umstveni mentori SDSM i SLUZBITE

Znaci kako i da se zeme KOTLE a pred se JORDAN a potoa i site od GRUPACIJA pa duri i JANKO i VANE i site drugi kolku i da se bile glumci sepak nivni pisani stavovi za i okolu DPMNE i NIKOLA za LJUBCE za BRANKO stojat i sega koga ke go vidite JANKO so NIKOLA a utre i so BRANCE nema da vi e smesno vam nam mene tebe citatelu ,ama na negovi doma ,prijateli deca,komsii,rodnini e toa e arno em da seres em od tuka od svoi gomna da voda pies i jades neka im e nazdravje i kafe i ideja i obraz i cest , pa kakvi se so KOTLE takvi se i so svoi deca i zeni, mazi,rodnini i prijateli .

Kotle guraj tom brzinom i sega i po 5 juni i uste mnogaja leta , edna bitka e dobiena , otkrivajki koi se DPMNE ,NP,OM,DD so nivni sozdavateli SDSM i SLUZBITE tie mutirat ama slabi sa im produkti istroseni i nikoj ne gi obicat e toa e zadovolstvo. Cunami vo politika vo RM doaga kotle mora da e na cunami a DPMNE so se NP,OM,DD i nivni tvorci SDSM veke se vo cunami probat da vovlecat po nekoj ama sepak se malu se e procitano , sega na kotle mu treba pak ona energija i dinamika i po 5juni 2011 togas doaga do vnatresna eksplozija i beg vo nepoznato a baranje milsot i sigurnost , forumgii spremajte teska artilerija , pisuvanje iscrpni tekstovi obelodenuvaji koj e koj u SDSM i DPMNE i u segasni PARLAMENTARNI klupi pratenici e kakvi STIKOVE imade uf DPMNE lele lele meraka , sto tekstove ke izlevat breeeeeeeeeeeeeeee
02-06-2011, 11:55 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(02-06-2011, 03:33 AM)Solenik Wrote:
(01-06-2011, 10:47 PM)hristo Wrote: Во една србизирана Македонија, каде , парадоксално, и за време на владеење на ВМРО-ДПМНЕ ( во двата мандата) се врши агресивно менување на македонската традиција, менталитет и јазик безпредметно е да се прави реторичка дебата за тоа што изјавил Љубчо Георгиевски. Дел од тие негови кадри кои тој ги нарекува бугарофили ( не бугараши) сега се во ова србизирана варијанта на ВМРО...и функционираат без проблем.

Мислам дека си свесен колку енергија бевме приморани да потрошиме во нашите Интернет дебати со УБДаши и комуњари, кои благодарение на изјавата на Љубчо добија нов куршум со кој да пукаат по нас: "Еве ЉуБчо самиот си призна дека имало 'бугараши' во ВМРО во 90-тите". На мене ми е јасно потеклото на зборот "бугараш", односно дека од страна на спрскиот окупатор така биле (и сеуште се) ословувани сите Македонци кои одбиваат да се србизираат. Ченто е осуден како "бугараш"! Но, проблемот е како што реков, што додека ние овде се бориме да го докажеме тоа, Љубчо со една реченица голем дел од таа работа ја сруши.

Како што веќе реков, Љубчо игра една улога многу слична на Мирка Партизанка.

Strategijata vi e pogreshna solenik.Ako mislite deka termot bugarash bugarofil udbashite deneska go koristat kako kurshum sprotiv vistinskite patrioti, ne mozhesh niv da gi sprecish.Bideiki ako ne e lubco tie ke izmisllat druga sllucka so razni agenti dezinformatori i provokatori i bugarashtvoto i bugarofilstvoto ke pak ke go najdat kaj vistinskite makedonci.Vie treba ednash za sekogash da se borite deka da bidesh bugarofil ne e nishto po llosho i potragicno od srbofil germanofil ili amerikanofil.Treba da se borite za toa deka ako si bugarofil ne znaci avtomatski deka si makedonski izdajnik i makedonska peta koillona.Vo ista situacija se obiduva mene da me stavat so optuzhba za golema allbanija.Deka jas sum protiv ova drzhava deka ja sakam golema allbanija i ne znam shto.Vo shto lezhi problemot bara od mene namesto da misllim za svojata perspektiva da trosham energija da mu dokazhuvam na nekoj dali sum ili dali ne sum za golema allbanija.A be sega im tvrdam jas sum za 10 golemi allbanii pa komu mu se dopadja dobro komu ne neka skine obuvki i bos neka odi po trnja.
Pa i vie gospodine solenik ne treba nekomu da mu se opravdate ste ili ne ste bugarofili.Treba jasno i decidno da kazhete deka billo koe bugarofilsatvo vo momentot e korisno bideiki go stopira gallopot na ekstremniot srpski marsh sprema jug.Solenik i tebe i site forumdzhii makedonci bi sakall da ve prasham edno prashanje.Zamisllete deka ste lideri na makedonska politicka partija.Ucestvuvate na izbori i gi dobiete istite izbori.
Kako premieri na idnata makedonska vllada babo bara od vas da gi intenzivirate odnosite so istocniot sosed bugarija i toa vo site sveri.Kako ke reagirate? ke se fatite li za taia zadaca ili ednostavno na babo ke mu kazhete NE

02-06-2011, 12:22 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(02-06-2011, 11:55 AM)razurnuvac Wrote: Briljantno i od DUSAN i od HRISTO i od DUSAN , ama toa e ako sakas da si so cist obraz i da si vo sigurna zona. Za da promenis nesto so tolku znaenje i iskustvo mora da se ima hraborst i resenost da se se toa napusti , ama ne so nadez deka nekoj si Janko Bacev(ili edi koj si drug) bi gi zastapuval ili pak bi gi realiziral tvoite licni stavovi t.e na KOMITETOT toa se pokaza po koj pat kako samo los t.e zelba za dobar son.

Toa mora da go storat DUSAN,Jordan ili pak Hristo ,Acko,Montehristo,Sokoli, i site forumgii dal preku komitetot(edinstveno nevozmozno e preku SDSM=DPMNE) t.e preku pragamticna spojka so slicni kako DOSTOINSTVO i toa na partnerski interes a sepak na kraj brojka e taa sto tera na DA treba i mora ,se drugo e arno ama vreme vrvi i se e poinaku za sledni 5 pa i 4 pa duri i 2 ili 3 godini , ete kako odi DPMNE so brzina na onoj supersonican voz eden den deckite od DPMNE ke se smejat deka nekoj nekogas nekogo vo minati 20 godini sledel i prislussuval za MAKEDONSKI EKSTREMIZAM nacionalizam nevozmozno.

A ako e odluka da vaka preku forum se dade pisan dokumet i se ostavi traga sto po mene e maksimum od strana na KOMITET ne zaradi moja cvrsta ubedenost no poradi fakticka sostojba na teren u MAKEDONIJA da i ogromen del od SLEDENI I PRISLUSUVANI a potoa i sami KODOSI a denes POZICIONERI ne se spremni da se otkrie vistina a bez KRV toa e nevozmozno vo sledni 5 do 10 godini sem ako nema nekoja druga sanasa sto na HORIZONTOT ne se gleda na BALKANITE

Umesnosta i na HRISTO i na JORDAN i na ACKO i na GRUPACIJATA i na KOMITETOT e da sega za ovie izbori niv gi dobievme kako vtori na lsiti za pratenici niz site izborni edinici od DOSTOINSTVO i doma i vo STRANSTVO vaka se ostanuva na udobnost sto ja dava fotelja pred monitor i tastatura i super kafe , ojacani so arni i sillni tekstovi koi gi citat i SDSM i DPMNE i zatoa bea i se predvremeni izbori poradi strav od budenje na nova VMRO opcija a sto bese poarnoo popragamaticno od toa da KOMITETOT i DOSTOINSTVO bea zaedno , ama ete obrazot idejata i sonot za cesen politicar a ne za svakanje deka samo inetresot e vecen e vaka kako sto e , ima seuste nadez a toa KOMITETOT mora da go prepoznae vreme koe doaga a se pusta vo mediumi deka po 5 juni odi sledna faza B i od dvete strani , a se kako zastita da ne se pojavi sansa za poinakva opcija a se nasetuva so DOSTOINSTVO ako vo toa USPEE KOMITETOT e togas sum za .

Inaku samo ke si stojat napisani raboti od kotle na forumot kade sto se sto e napisano ja trese i razotkriva mnogu podmolna mimikrija na SDSM i DPMNE vo minali 20 godini , so blagodarnost na KOTLE denes ne se politicki faktori ni LJUBCE ni LJUBE ni FILIP za DMNE ne zboram bidejki tie bea prvi najpogodeni od KOTLE i gi reaktiviraa NP,OM,DD t.e nivni umstveni mentori SDSM i SLUZBITE

Znaci kako i da se zeme KOTLE a pred se JORDAN a potoa i site od GRUPACIJA pa duri i JANKO i VANE i site drugi kolku i da se bile glumci sepak nivni pisani stavovi za i okolu DPMNE i NIKOLA za LJUBCE za BRANKO stojat i sega koga ke go vidite JANKO so NIKOLA a utre i so BRANCE nema da vi e smesno vam nam mene tebe citatelu ,ama na negovi doma ,prijateli deca,komsii,rodnini e toa e arno em da seres em od tuka od svoi gomna da voda pies i jades neka im e nazdravje i kafe i ideja i obraz i cest , pa kakvi se so KOTLE takvi se i so svoi deca i zeni, mazi,rodnini i prijateli .

Kotle guraj tom brzinom i sega i po 5 juni i uste mnogaja leta , edna bitka e dobiena , otkrivajki koi se DPMNE ,NP,OM,DD so nivni sozdavateli SDSM i SLUZBITE tie mutirat ama slabi sa im produkti istroseni i nikoj ne gi obicat e toa e zadovolstvo. Cunami vo politika vo RM doaga kotle mora da e na cunami a DPMNE so se NP,OM,DD i nivni tvorci SDSM veke se vo cunami probat da vovlecat po nekoj ama sepak se malu se e procitano , sega na kotle mu treba pak ona energija i dinamika i po 5juni 2011 togas doaga do vnatresna eksplozija i beg vo nepoznato a baranje milsot i sigurnost , forumgii spremajte teska artilerija , pisuvanje iscrpni tekstovi obelodenuvaji koj e koj u SDSM i DPMNE i u segasni PARLAMENTARNI klupi pratenici e kakvi STIKOVE imade uf DPMNE lele lele meraka , sto tekstove ke izlevat breeeeeeeeeeeeeeee

Razurnuvac jas ne sum politicar.Jas sum bivsh vojnik i normallno sum i fizicki rabotnik vo svajcarija so shto pristojno zarabotuvam.Forumot go koristam samo i samo za drugarski razgovori i diskusii.Sega se misllam na edna rabota.Jas na svojot narod vo allbanija mu posakuvam eden lider kako vaclav havell.No isto misllam kako bi igrall eden makedonski lider koj stvarno mu go saka dobroto na svojot narod.Po moe mislenje eden makedonski politicar treba da e mnogu mnogu fleksibillen za da ja donese na kollosek politikata na gruevski koja ne deka e na kollosek ami taja trgnalla so cella kompozicija po livadi.Na makedonska politika i e potrebno predi se relaksacija so bugarija. da nemame bllokada od nivna strana vo pat za nato i eu. (ako toa ne mozheme togash pod hitno da se izborime kaj babo da ni izbori bugarska podrzhka).
So allbanija rellaksacija na odnosi i potpis za 100 godishna bezpllatna upotreba na llukata shen gjin za izlez na makedonija na more.Toa da se slluci ili preku gostivar i debar kade ni nedostigat samo 50 killometri avtopat ili povrzuvanje so kosovo kade veqe ova godina se gradi avtopat morina merdare i drugiot krak do makedonska granica.relaksiranje na odnosi so grcija so shto ke se izbegne grckoto veto pa posle so niv ke gi sreduvame smetkite no tamu kade se reshavat sudbini na narodi a ne vo ballkanskiot qor sokak.I kako edinstvena vnatreshna politicka cell treba avtomatsko prekinuvanje na investicii vo neproduktivni sveri i prekinuvanje na nepotrebni zadollzhuvanja bideiki so toa ke go izgubi suverenitetot makedonija.

P.S. bi sakall da mu se zabllagodaram na hristo za ubavata pesna so tapani i zurli bideiki kaj vas odamna gi nemav sllushano pa ne samo toa vo gllavno makedonska pesna

02-06-2011, 12:49 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(02-06-2011, 12:22 PM)sokoli Wrote:
(02-06-2011, 03:33 AM)Solenik Wrote:
(01-06-2011, 10:47 PM)hristo Wrote: Во една србизирана Македонија, каде , парадоксално, и за време на владеење на ВМРО-ДПМНЕ ( во двата мандата) се врши агресивно менување на македонската традиција, менталитет и јазик безпредметно е да се прави реторичка дебата за тоа што изјавил Љубчо Георгиевски. Дел од тие негови кадри кои тој ги нарекува бугарофили ( не бугараши) сега се во ова србизирана варијанта на ВМРО...и функционираат без проблем.

Мислам дека си свесен колку енергија бевме приморани да потрошиме во нашите Интернет дебати со УБДаши и комуњари, кои благодарение на изјавата на Љубчо добија нов куршум со кој да пукаат по нас: "Еве ЉуБчо самиот си призна дека имало 'бугараши' во ВМРО во 90-тите". На мене ми е јасно потеклото на зборот "бугараш", односно дека од страна на спрскиот окупатор така биле (и сеуште се) ословувани сите Македонци кои одбиваат да се србизираат. Ченто е осуден како "бугараш"! Но, проблемот е како што реков, што додека ние овде се бориме да го докажеме тоа, Љубчо со една реченица голем дел од таа работа ја сруши.

Како што веќе реков, Љубчо игра една улога многу слична на Мирка Партизанка.

Strategijata vi e pogreshna solenik.Ako mislite deka termot bugarash bugarofil udbashite deneska go koristat kako kurshum sprotiv vistinskite patrioti, ne mozhesh niv da gi sprecish.Bideiki ako ne e lubco tie ke izmisllat druga sllucka so razni agenti dezinformatori i provokatori i bugarashtvoto i bugarofilstvoto ke pak ke go najdat kaj vistinskite makedonci.Vie treba ednash za sekogash da se borite deka da bidesh bugarofil ne e nishto po llosho i potragicno od srbofil germanofil ili amerikanofil.Treba da se borite za toa deka ako si bugarofil ne znaci avtomatski deka si makedonski izdajnik i makedonska peta koillona.Vo ista situacija se obiduva mene da me stavat so optuzhba za golema allbanija.Deka jas sum protiv ova drzhava deka ja sakam golema allbanija i ne znam shto.Vo shto lezhi problemot bara od mene namesto da misllim za svojata perspektiva da trosham energija da mu dokazhuvam na nekoj dali sum ili dali ne sum za golema allbanija.A be sega im tvrdam jas sum za 10 golemi allbanii pa komu mu se dopadja dobro komu ne neka skine obuvki i bos neka odi po trnja.
Pa i vie gospodine solenik ne treba nekomu da mu se opravdate ste ili ne ste bugarofili.Treba jasno i decidno da kazhete deka billo koe bugarofilsatvo vo momentot e korisno bideiki go stopira gallopot na ekstremniot srpski marsh sprema jug.Solenik i tebe i site forumdzhii makedonci bi sakall da ve prasham edno prashanje.Zamisllete deka ste lideri na makedonska politicka partija.Ucestvuvate na izbori i gi dobiete istite izbori.
Kako premieri na idnata makedonska vllada babo bara od vas da gi intenzivirate odnosite so istocniot sosed bugarija i toa vo site sveri.Kako ke reagirate? ke se fatite li za taia zadaca ili ednostavno na babo ke mu kazhete NE

Соколи, абе ние како да сме духовни близнаци. Исто мислиме. Во МК никој не го потегнал прашањето за србофилија. Тоа му доаѓа како нешто нормално и вообичаено. Но, ако кажеш нешто афирмативно за Бугарија, ако посочиш дека бугарската култура воопшто не се конзумира во Мк, тогаш тешко тебе. Тогаш и твоите ( Соленик) те претставува како потенцијален “ бугараш“. Јас, за среќа, не патам од комплексите спрема Бугарите кои ни се наметнати од комунистичките ( српските ) служби.
02-06-2011, 03:12 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
1xclaim 
Проблемот со сегашниве изјави на Љ.Г. се со следнава димензија.Со изјавата дека во ВМРО-ДПМНЕ вриело од Бугараши и Бугарофили во 90-тите години на минатиот век,им одат во прилог на тие што се за повторно соединување со Србија.
Истотака во прилог им одат и изјавите на Бугарите на овој форум како на пример за иднината на Балканот итн.


Како аргумент едноставно тие што сакаат Македонија да е во Југославија ќе ја употребат таа изјава дека независноста била идеја на Бугарија. Која еве сега повторно сака да ја окупира Македонија, и од сите нас да направи Б'лгари.

[/b]Имено, БеЦе додека бил премиер наводно им ветил на Србите дека ќе го исполни вториот дел од референдумското прашање.Сега само се бара причината зошто и начин како тој дел да се реализира.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
02-06-2011, 03:33 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

(02-06-2011, 11:05 AM)hristo Wrote: Е, Душан, кога ке станеш денеска во Канада и го пиеш утринското кафе ( ако ја имаш таа навика) ке те чека овој мој пост. Те читам и , право да ти кажам, уживав. Елоквентен текст и , пред се, искрен и човечен. Ме потсети на мојата политичка младост пред 20-ина години. И, јас, како ти денеска пишував такви текстови каде ја идеализирав политиката и нејзините можности. Оној дел за “ продавање образ“, Душане важи за личен морал. И треба да го послушаш татко ти. И јас тоа го кажувам и барам од моите деца. Но, во политиката не важи. Мене ми требаше многу време за да го разберам тоа. Не дека сум се променил и станал како овие актуелни политичари. Не, и понатаму сум овцичка за стрижење. Ама, разбрав дека во политиката таков морал како што те учи татко ти НЕ успева. Или поточно не постои. Главното мото на ангискта политилка практика е : вечен е само интересот. Не само личен, материјален туку и политички. Затоа една партија ке прави сојуз со едни, а утре со други. Еден човек ке заговара една идеја, после некое време друга. Секаде политиката е таква. Ако не си спремен да правиш компромиси и попуштања нема што да бараш во политиката. Затоа и јас, еве, од активен потенцијален политичар, си станав советник...во слободно време. Можеби нема да се сложиш, но мислам дека божјата правдина и милост е само сон во нашите глави и срца. Поредокот и соодносите во една заедница ги наметнуваат самите луѓе. Лично или преку свои групации, здруженија, партии. Кој ке биде појак тој ке ги наметвува правилата во таа заедница. Скоро никогаш со чиста игра не можеш да ги реализираш целите и заложбите. Вие од Комитетот ја научивте првата лекција ( како Комитет) од политиката. Луѓе на кои типувавте и сметавте ве изневерија. Или, барем, дел од нив. Кафето се испи и, ајде на работа. Поздрав до тебе и твоите.
Извини што е преснимена од А1. Од СИТЕЛ провладиниот, значи провмровскиот медијум такви песни не пуштаат.

Благодарам на пофалбите, иако немав намера да пишувам „елоквентен“ текст. Ова пред сѐ беше мој личен излив на гнев кон молчењето во врска со „ДЕСТРУКТИВЕЦ“. Сметам дека на форумов можам да си ја земам слободата да бидам искрен: општиот молк со кој сме биле соочени во врска со писанијата на и околу мојот татко и неговиот случај никогаш не ме повредил, ниту пак разгневил. Најверојатно бидејќи сметав дека се работи за некаква неможност на луѓето да се сочувствуваат со нас, или пак поради тоа што Јордан може да биде многу „несимпатичен“. Но, преку „ДЕСТРУКТИВЕЦ“ ми станува јасно колку всушност има омраза спрема Македонците во Македонија, кои сакаат независна, самостојна и успешна Република Македонија.

Конкретно, да пијам утринско кафе .

Во врска со „идеализмот“, не сакам да се согласам дека тоа претставува наивност. Точно е дека интересите се „број 1“, но доколку твојот интерес е остварување на твоите идеали: тогаш имаш спојување на двете нешта. Кај Љубчо и останатите македонски политичари идеалот е лична слава и богатство. Тие се кратковиди, најверојатно поради своите лични недостатоци, и не можат да разберат дека доколку целото општество живее по-просперитетно, и тие ќе живеат поубаво. Ќе посочам еден многу прост пример за демонстрација: Министер во владата на РМ зараборува околу 1.000 евра месечно; додека еден обичен „физички“ работник во Канада заработува од 2 до 6 пати повеќе. Притоа, канадскиот „физикалец“ има стабилна држава; нема страв од криминал, убиства или атентати; има сигурно здравство, сигурна пензија; комотна куќа (во просек од 150 квадратни метри, со централно и евтино ладење и греење); повеќе понуди за разонода одошто на сон итн; додека македонскиот политичар, сѐ уште живее во Република Македонија: нестабилна држава, каде што не знаеш смртта од каде ќе те снајде—дали неодговорен пијан возач ќе те скоси, или пак ќе умреш од рак благодарение на азбестните кровови, загаден воздух, загадена вода...

Низ периодот ’85.-’95. нашето семејство во Македонија беше „богато“. Но џабе кога нема како да уживаш во богатството. Денес во Канада сме просечни, но уживаме во животот како што никогаш сме немале прилика тоа да го сториме во Македонија. Тоа е она што македонските политичари не можат да го разберат. Суштината е далеку повредна од суетата.


А сага конкретно околу она што го говори ЉГ:

Носачот на речта е често еднакво важен како и самата реч. Најдобар пример за тоа се маркетингшките кампањи на фирмите. Олиписката легенда Мајкл Фелпс склучи договори за реклами вредни стотици милиони долари годишно токму поради тоа кој е тој. Откако киксна: го фатија како пуши марихуана, ги изгуби скоро сите спонзори. Зошто? Заради имиџот. Како го гледаш носачот на пораката е тесно поврзано со тоа како ќе ја примиш самата порака.

Љубчо Георгиевски можеби зборува некои многу вистинити работи, но неговите дела кажуваат една сосема друга приказна, која според мене е доволна за да му го раскинам „договорот да ја рекламира таа идеаја“. Објективно гледано, тој ги направи најголемите штети на македонската кауза во изминативе дваесет години. Кога бев дете се сеќавам еден од начините за да се дискредитира ВМРО беше преку ширењето на страв дека доколку дојде ВМРО-ДПМНЕ на власт „ќе има војна“. И би! Дојде ВМРО-ДПМНЕ на власт и се случи едниствената војна на Република Македонија—што е најлошо РМ ја изгуби војната. Таа војна сигурно немаше да се случи доколку Љубчо беше опкружен со луѓе како „Докторското крило“ од Куманово, Блажо С., Ефтим Таковски и ним сличните. Напротив, Љубчо се опкружи со Далаверци, Тајтовци, Мујовци, Љубевци и сл. Дали тој некогаш се извини за пропустот во пресудата која страна да заземе во тој судир? Дали некогаш ЉГ побара прочка од луѓето кои ги остави на цедило? Дали рече дека згрешил? Не.

Понатаму, не е за занемарување неговиот коментар кај Евтов дека „2/3 од членовите на ВМРО-ДПМНЕ во деведесеттите“ биле „таканаречени бугараши“. Доколку беше чесен во неговата намера, тој ќе направеше напор да објасни што значи да си „бугараш“. Наводното и таканаречено бугараштво кое неправедно му е залепено на ВМРО е тежок товар кој го носат генерации на дејци за македонската кауза и воопшто не беше случајно што токму ЉГ беше носителот на таа реч. Тој повторно направи ситуација каде што наместо да се бориме против вистинскиот проблем на Република Македнија: Србизацијата; ние мораме да „гасиме пожари“ и да докажуваме дека ние немаме ниту симпатии кон Бугарија (во однос на некакво соедниување на двете држави), ниту пак работиме суберзивно за бугарската кауза. Така што, сегашните „речи“ на ЉГ во врска со србизацијата имаат една друга тежина: како на „докажан бугараш кој македонскиот народ го смета за измислица на Коминтерната“.


Инаку за коментарот дека сме научиле лекицја околу луѓето на кои сме типувале, во моментов не сакаме многу да оддаваме. Само ќе речеме дека овој чин повеќе го сметаме на своевидно прочистување одошто на загуба. Луѓево кои нѐ изневерија сега, би нѐ изневериле и во далеку побитните моменти. Во тој случај, подобро сега, одошто кога навистина ќе се важи. Тогаш цената на изневерата ќе била далеку поголема од сега, оти ќе ни го извалкале образот. Сега, само ни дадоа прилика да докажеме дека не бркаме власт или лични интереси, бидејќи јавно и јасно се дистанцуираме од сите политички субјекти во РМ. Со дадените лица и инфраструткурата во зародиш во РМ, на овие избори и онака немаше да се постигнат значајни резултати. Сега имаме прилика помирно да си ја бркаме нашата работа. Она што е битно е дека сѐ повеќе луѓе стануваат приврзаници на она што ние го зборуваме. Добиваме „апостоли“, а не само „следбеници“.
(This post was last modified: 02-06-2011, 04:59 PM by Душан Јордан Петровски II.)
02-06-2011, 04:56 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(02-06-2011, 03:33 PM)basilius_2 Wrote: Проблемот со сегашниве изјави на Љ.Г. се со следнава димензија.Со изјавата дека во ВМРО-ДПМНЕ вриело од Бугараши и Бугарофили во 90-тите години на минатиот век,им одат во прилог на тие што се за повторно соединување со Србија.
Истотака во прилог им одат и изјавите на Бугарите на овој форум како на пример за иднината на Балканот итн.


Како аргумент едноставно тие што сакаат Македонија да е во Југославија ќе ја употребат таа изјава дека независноста била идеја на Бугарија. Која еве сега повторно сака да ја окупира Македонија, и од сите нас да направи Б'лгари.

[/b]Имено, БеЦе додека бил премиер наводно им ветил на Србите дека ќе го исполни вториот дел од референдумското прашање.Сега само се бара причината зошто и начин како тој дел да се реализира.
Сметам дека се мешаат многу работи, и веќе се стигнува до една параноично-шизофренична атмосфера кадешто во се ќе бараме некој подтекст и синхронизираност, иако не секогаш е така. За Македонецот да се ослободи од својот страв некој да не го голтне, треба веќе еднаш храбро да ја прочита таа своја историја од почеток до крај, и на крај да каже - да, јас сум Македонец, ама не затоа што другите така велат, туку затоа што јас така велам. И тогаш нема да ни биде потребен никој да не тапка по рамо, ниту пак ќе се плашиме од бабарогите со коишто не плашеле додека сме биле мали. Се разбираме, нели?
02-06-2011, 09:07 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Така реално ќе ја држиме својата судбина во рацете и нема да ни требаат еднооки водачи да не водат нас слепците.
02-06-2011, 09:14 PM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(02-06-2011, 09:07 PM)Пѫт Wrote:
(02-06-2011, 03:33 PM)basilius_2 Wrote: Проблемот со сегашниве изјави на Љ.Г. се со следнава димензија.Со изјавата дека во ВМРО-ДПМНЕ вриело од Бугараши и Бугарофили во 90-тите години на минатиот век,им одат во прилог на тие што се за повторно соединување со Србија.
Истотака во прилог им одат и изјавите на Бугарите на овој форум како на пример за иднината на Балканот итн.


Како аргумент едноставно тие што сакаат Македонија да е во Југославија ќе ја употребат таа изјава дека независноста била идеја на Бугарија. Која еве сега повторно сака да ја окупира Македонија, и од сите нас да направи Б'лгари.

[/b]Имено, БеЦе додека бил премиер наводно им ветил на Србите дека ќе го исполни вториот дел од референдумското прашање.Сега само се бара причината зошто и начин како тој дел да се реализира.
Сметам дека се мешаат многу работи, и веќе се стигнува до една параноично-шизофренична атмосфера кадешто во се ќе бараме некој подтекст и синхронизираност, иако не секогаш е така. За Македонецот да се ослободи од својот страв некој да не го голтне, треба веќе еднаш храбро да ја прочита таа своја историја од почеток до крај, и на крај да каже - да, јас сум Македонец, ама не затоа што другите така велат, туку затоа што јас така велам. И тогаш нема да ни биде потребен никој да не тапка по рамо, ниту пак ќе се плашиме од бабарогите со коишто не плашеле додека сме биле мали. Се разбираме, нели?

BravoBravoBravo Пат долго те немаше, добре дојде повторноSe_klanjamSe_klanjam
02-06-2011, 09:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(02-06-2011, 09:07 PM)Пѫт Wrote: Сметам дека се мешаат многу работи, и веќе се стигнува до една параноично-шизофренична атмосфера кадешто во се ќе бараме некој подтекст и синхронизираност, иако не секогаш е така. За Македонецот да се ослободи од својот страв некој да не го голтне, треба веќе еднаш храбро да ја прочита таа своја историја од почеток до крај, и на крај да каже - да, јас сум Македонец, ама не затоа што другите така велат, туку затоа што јас така велам. И тогаш нема да ни биде потребен никој да не тапка по рамо, ниту пак ќе се плашиме од бабарогите со коишто не плашеле додека сме биле мали. Се разбираме, нели?Да се слагам, ама прашањето е која историја????. Која е валидната, која е исчистена од пропаганди. Нема таква, затоа треба да се дозволи отворање на сите архиви да се обзнани се и секој сам нека си ја прави сликата за минатото. Ние неможеме да се разберемае за онаа што се случи во последниве 20 години и од тоа да извлечеме поука зошто тоа ни се случи а не пак да се согласиме кој е Тодор Aлександров.

Имав еден пријател , Бог да го прости, умен човек. 1991 година по локалните избори му предложи на градоначалникот на Куманово ваков предлог: на ѕидот по скалите во зградата кај што е неговата канцаларија да ги стави сликите на сите градоначалници на Куманово, значи и од Турско и од Српско и од Бугарско ....

02-06-2011, 09:43 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(02-06-2011, 09:43 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(02-06-2011, 09:07 PM)Пѫт Wrote: Сметам дека се мешаат многу работи, и веќе се стигнува до една параноично-шизофренична атмосфера кадешто во се ќе бараме некој подтекст и синхронизираност, иако не секогаш е така. За Македонецот да се ослободи од својот страв некој да не го голтне, треба веќе еднаш храбро да ја прочита таа своја историја од почеток до крај, и на крај да каже - да, јас сум Македонец, ама не затоа што другите така велат, туку затоа што јас така велам. И тогаш нема да ни биде потребен никој да не тапка по рамо, ниту пак ќе се плашиме од бабарогите со коишто не плашеле додека сме биле мали. Се разбираме, нели?

Да се слагам, ама прашањето е која историја????. Која е валидната, која е исчистена од пропаганди. Нема таква, затоа треба да се дозволи отворање на сите архиви да се обзнани се и секој сам нека си ја прави сликата за минатото. Ние неможеме да се разберемае за онаа што се случи во последниве 20 години и од тоа да извлечеме поука зошто тоа ни се случи а не пак да се согласиме кој е Тодор Aлександров.

Имав еден пријател , Бог да го прости, умен човек. 1991 година по локалните избори му предложи на градоначалникот на Куманово ваков предлог: на ѕидот по скалите во зградата кај што е неговата канцаларија да ги стави сликите на сите градоначалници на Куманово, значи и од Турско и од Српско и од Бугарско ....

Да, која историја!? Македонската историја е еден од најузурпираните и најексплоатираните сегменти од македонското општество. До крај идеологизирана и ставена во служби, прво на комунистичкиот режим а , сега, за потреби на актуелните влади. Предлогот на Јордан е најдобар: бујрум се на стол, па секој нека си ја чита како што сака.

02-06-2011, 11:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(02-06-2011, 11:18 PM)hristo Wrote:
(02-06-2011, 09:43 PM)ЈорданПетровски Wrote: Да се слагам, ама прашањето е која историја????. Која е валидната, која е исчистена од пропаганди. Нема таква, затоа треба да се дозволи отворање на сите архиви да се обзнани се и секој сам нека си ја прави сликата за минатото. Ние неможеме да се разберемае за онаа што се случи во последниве 20 години и од тоа да извлечеме поука зошто тоа ни се случи а не пак да се согласиме кој е Тодор Aлександров.

Имав еден пријател , Бог да го прости, умен човек. 1991 година по локалните избори му предложи на градоначалникот на Куманово ваков предлог: на ѕидот по скалите во зградата кај што е неговата канцаларија да ги стави сликите на сите градоначалници на Куманово, значи и од Турско и од Српско и од Бугарско ....

Да, која историја!? Македонската историја е еден од најузурпираните и најексплоатираните сегменти од македонското општество. До крај идеологизирана и ставена во служби, прво на комунистичкиот режим а , сега, за потреби на актуелните влади. Предлогот на Јордан е најдобар: бујрум се на стол, па секој нека си ја чита како што сака.Христо, решениата се едноставни. Ако Македонија во овие дваесет години барем една година имаше Македонска власт се ке беше решено ама ...
02-06-2011, 11:51 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

(02-06-2011, 09:07 PM)Пѫт Wrote:
(02-06-2011, 03:33 PM)basilius_2 Wrote: Проблемот со сегашниве изјави на Љ.Г. се со следнава димензија.Со изјавата дека во ВМРО-ДПМНЕ вриело од Бугараши и Бугарофили во 90-тите години на минатиот век,им одат во прилог на тие што се за повторно соединување со Србија.
Истотака во прилог им одат и изјавите на Бугарите на овој форум како на пример за иднината на Балканот итн.


Како аргумент едноставно тие што сакаат Македонија да е во Југославија ќе ја употребат таа изјава дека независноста била идеја на Бугарија. Која еве сега повторно сака да ја окупира Македонија, и од сите нас да направи Б'лгари.

[/b]Имено, БеЦе додека бил премиер наводно им ветил на Србите дека ќе го исполни вториот дел од референдумското прашање.Сега само се бара причината зошто и начин како тој дел да се реализира.
Сметам дека се мешаат многу работи, и веќе се стигнува до една параноично-шизофренична атмосфера кадешто во се ќе бараме некој подтекст и синхронизираност, иако не секогаш е така. За Македонецот да се ослободи од својот страв некој да не го голтне, треба веќе еднаш храбро да ја прочита таа своја историја од почеток до крај, и на крај да каже - да, јас сум Македонец, ама не затоа што другите така велат, туку затоа што јас така велам. И тогаш нема да ни биде потребен никој да не тапка по рамо, ниту пак ќе се плашиме од бабарогите со коишто не плашеле додека сме биле мали. Се разбираме, нели?

Пѫт, не можам да се согласам со твојов коментар од причина што ја занемаруваш вредноста на „признанието“ на Љубчо Георгиевски во однос на присуството на „таканаречени бугараши во ВМРО-ДПМНЕ“. Малкумина се тие како тебе (и мене и мнозината на форумов) на кои не им пречи отворено гледање на историјата, и кои имаат доволно силно чувство на самосвест да не им треба некој друг да ги дефинира.

Овде зборуваме за многу конкретно прашање. Имено, мојот татко бил гонет од СДБ/ДБК како „бугараш“: нешто што никогаш во животот не бил. Имал деловни врски со претпријатија од Бугарија, како и од Грција, Србија, Хрватска, Украина, Германија, Јапонија итн. Но, бидејќи некој (УДБа) сакал да го прикаже како „бугараш“, ги потенцира само врските со Бугарија. Е, сега, моето семејство, семејставата на Дане Попоски, Шакале, Смичковски, и ред други со години се бориме да си ги исчистиме имињата, оти да си „бугараш“ значи дека работиш против Македонија како независна и слободна држава. Доаѓа Љубчо и фрла вода врз трудот кој сме го вложиле сиве овие години за да можат повторно УДБаши—но и недоволно информирани Македонци—да нѐ клеветат за некакво предавство на македонската кауза. Можеби си почувствувал на своја кожа, а можеби и не, но товарот на „предавник“, оправдан или не, воопшто не е лесен да се носи на грб цел живот—особено кога е неоправдан! Љубчовото „призание“ дава оправдание за делата на СДБ против сите гонети како „бугараши“. Сега, нивните (нашите) прилики за добивање на правда се помали одошто беа пред таа изјава.

Се надевам дека ќе се согласиш во тоа дека повеќето луѓе не мачат да ги проучуваат нешатата како повеќето учесници на форумов, и мнозината од населението може многу лесно да се манипулира благодарение на исечоци и „крунски докази“ како признанието на ЉГ.
(This post was last modified: 03-06-2011, 03:19 AM by Душан Јордан Петровски II.)
03-06-2011, 03:16 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Комунистичката логика е оваа-јас сум Македонец-Јас сум Бугарин. Јас сум за независна Македонија-јас сум за Бугарија.
Во Македонија има околу 3-4 000 луѓе кои себеси се сметаат за етнички Бугари, а комуњариштата со сила да можат ќе направат уште 500 000 за да го докажат своето тврдење.
Каков парадокс невидена работа. Тие што најмногу се борат против бугараштвото се најголеми негуватели и воскреснувачи на истото.
Сами се си прават, сами уништуваат, и на крај сами си се нудат како решение кое ќе ги смени работите на подобро. На еден шизофреничен начин владеат во Македонија а тоа народот не сака да го види. Да не беше болно смешно ќе беше.
Што се однесува на онаа изјава на Љубчо, за жал, со неа србофилите и удбашите ќе можат уште 100 години да имаат аргумент дека Македонец=Бугарин, Независна Македонија=Бугарија.
А и да било така, т.е. 2/3 да биле Бугарофили, тоа не значи дека надвор од таа партија не постоеле луѓе кои не се сметале себеси за такви. Како и да е, во глобала земено, штетна изјава.
03-06-2011, 04:12 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(03-06-2011, 03:16 AM)Душан Јордан Петровски II Wrote: Пѫт, не можам да се согласам со твојов коментар од причина што ја занемаруваш вредноста на „признанието“ на Љубчо Георгиевски во однос на присуството на „таканаречени бугараши во ВМРО-ДПМНЕ“. Малкумина се тие како тебе (и мене и мнозината на форумов) на кои не им пречи отворено гледање на историјата, и кои имаат доволно силно чувство на самосвест да не им треба некој друг да ги дефинира.

Овде зборуваме за многу конкретно прашање. Имено, мојот татко бил гонет од СДБ/ДБК како „бугараш“: нешто што никогаш во животот не бил. Имал деловни врски со претпријатија од Бугарија, како и од Грција, Србија, Хрватска, Украина, Германија, Јапонија итн. Но, бидејќи некој (УДБа) сакал да го прикаже како „бугараш“, ги потенцира само врските со Бугарија. Е, сега, моето семејство, семејставата на Дане Попоски, Шакале, Смичковски, и ред други со години се бориме да си ги исчистиме имињата, оти да си „бугараш“ значи дека работиш против Македонија како независна и слободна држава. Доаѓа Љубчо и фрла вода врз трудот кој сме го вложиле сиве овие години за да можат повторно УДБаши—но и недоволно информирани Македонци—да нѐ клеветат за некакво предавство на македонската кауза. Можеби си почувствувал на своја кожа, а можеби и не, но товарот на „предавник“, оправдан или не, воопшто не е лесен да се носи на грб цел живот—особено кога е неоправдан! Љубчовото „призание“ дава оправдание за делата на СДБ против сите гонети како „бугараши“. Сега, нивните (нашите) прилики за добивање на правда се помали одошто беа пред таа изјава.

Се надевам дека ќе се согласиш во тоа дека повеќето луѓе не мачат да ги проучуваат нешатата како повеќето учесници на форумов, и мнозината од населението може многу лесно да се манипулира благодарение на исечоци и „крунски докази“ како признанието на ЉГ.

Душане, те разбирам потполно што сакаш да кажеш. Не знам јас дали Георгиевски има и некои други причини така да се однесува, но јас неговата изјава ја доживеав како иронично-провокаторска изјава, со која тој ем си кажува што мисли, ем работи на тоа да се врати на политичката сцена. Како и да е, тоа што мене ме збунува е тоа што од петни жили се трудиме да докажеме дека не сме Бугари, и ужасно многу се плашиме од етикетата бугараш. Во коски ни е влезен тој страв, а тоа многу наликува на комплекс, или на прочуениот Павлов рефлекс, Како да сме дресирани.

Кога станува збор за историјата, нашето однесување е продолжение на тој парадокс. Еве ти еден пример - Блаже Ристовски може да каже дека во Македонија во 19.век немало јасна развиена национална свест, и дека повеќето револуционерни и просветни дејци се изјаснувале како Бугари. Арно ама, јас и ти и било кој не смее тоа да го каже јавно. Ако го каже, првото што се случува е еден општ шок, сите замолчуваат, и потоа сите за тебе зборуваат дека си бугарофил.

Во мојата домашна библиотека имам книги издавани во комунистичкиот период, на пример делата на Марко Цепенков. Е, и во нив што ќе видам - бугарски комити, мајчиниот јазик на Силјан Штркот бил бугарски, и сега ако кажам дека сум го прочитал тоа - јас сум бугараш. Во една друга книга, еден вид историска читанка, рецензирана од Блаже Конески - Џинот ни опишува што значи да си добар Болгарин, Кирил Пејчинович зборува на простејши јазик болгарски, и сега пак јас бугарофил. Истата работа е и на пример со Зоран Тодоровски кога ги објави спомените на револуционерите и дневникот на Мисирков. Новинарите насекаде трубеа дека тој го направил Мисирков Бугарин, и убаво си го кажа тоа човекот - „ама тоа не сум го напишал јас.“

Тие македонски контроверзи можат да се објаснуваат на најразлични начини:

-дека националноста тогаш имала понакво значење отколку денес;
-дека бугарската идеја била преодна историска фаза од словенство во македонство
-дека сме биле жртви на пропаганда (што пак директно значи дека сме биле жртви на самите себеси, бидејќи повеќето дејци биле и егзархиски учители)
-дека сме биле аморфна маса
-дека сме биле Бугари па сме се сепарирале
-дека сме биле Македонци ама сме се преправале дека сме Бугари


Што и да било, тоа е работа на историчарите. Меѓутоа, мора ли секогаш ние обичните луѓе да паѓаме во несвест кога ќе видиме „bulgarian“ напишано блиску до некое наше историско име? Од тоа ли ни зависи македонштината? Па нашите историски личности умирале за Македонија како независна држава, за Македонија како идеја, зарем тоа не е доволно? Американците на почетокот на својата независност што биле, па сега што се, и дали е тоа некој проблем?


03-06-2011, 01:50 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(03-06-2011, 01:50 PM)Пѫт Wrote:
(03-06-2011, 03:16 AM)Душан Јордан Петровски II Wrote: Пѫт, не можам да се согласам со твојов коментар од причина што ја занемаруваш вредноста на „признанието“ на Љубчо Георгиевски во однос на присуството на „таканаречени бугараши во ВМРО-ДПМНЕ“. Малкумина се тие како тебе (и мене и мнозината на форумов) на кои не им пречи отворено гледање на историјата, и кои имаат доволно силно чувство на самосвест да не им треба некој друг да ги дефинира.

Овде зборуваме за многу конкретно прашање. Имено, мојот татко бил гонет од СДБ/ДБК како „бугараш“: нешто што никогаш во животот не бил. Имал деловни врски со претпријатија од Бугарија, како и од Грција, Србија, Хрватска, Украина, Германија, Јапонија итн. Но, бидејќи некој (УДБа) сакал да го прикаже како „бугараш“, ги потенцира само врските со Бугарија. Е, сега, моето семејство, семејставата на Дане Попоски, Шакале, Смичковски, и ред други со години се бориме да си ги исчистиме имињата, оти да си „бугараш“ значи дека работиш против Македонија како независна и слободна држава. Доаѓа Љубчо и фрла вода врз трудот кој сме го вложиле сиве овие години за да можат повторно УДБаши—но и недоволно информирани Македонци—да нѐ клеветат за некакво предавство на македонската кауза. Можеби си почувствувал на своја кожа, а можеби и не, но товарот на „предавник“, оправдан или не, воопшто не е лесен да се носи на грб цел живот—особено кога е неоправдан! Љубчовото „призание“ дава оправдание за делата на СДБ против сите гонети како „бугараши“. Сега, нивните (нашите) прилики за добивање на правда се помали одошто беа пред таа изјава.

Се надевам дека ќе се согласиш во тоа дека повеќето луѓе не мачат да ги проучуваат нешатата како повеќето учесници на форумов, и мнозината од населението може многу лесно да се манипулира благодарение на исечоци и „крунски докази“ како признанието на ЉГ.

Душане, те разбирам потполно што сакаш да кажеш. Не знам јас дали Георгиевски има и некои други причини така да се однесува, но јас неговата изјава ја доживеав како иронично-провокаторска изјава, со која тој ем си кажува што мисли, ем работи на тоа да се врати на политичката сцена. Како и да е, тоа што мене ме збунува е тоа што од петни жили се трудиме да докажеме дека не сме Бугари, и ужасно многу се плашиме од етикетата бугараш. Во коски ни е влезен тој страв, а тоа многу наликува на комплекс, или на прочуениот Павлов рефлекс, Како да сме дресирани.

Кога станува збор за историјата, нашето однесување е продолжение на тој парадокс. Еве ти еден пример - Блаже Ристовски може да каже дека во Македонија во 19.век немало јасна развиена национална свест, и дека повеќето револуционерни и просветни дејци се изјаснувале како Бугари. Арно ама, јас и ти и било кој не смее тоа да го каже јавно. Ако го каже, првото што се случува е еден општ шок, сите замолчуваат, и потоа сите за тебе зборуваат дека си бугарофил.

Во мојата домашна библиотека имам книги издавани во комунистичкиот период, на пример делата на Марко Цепенков. Е, и во нив што ќе видам - бугарски комити, мајчиниот јазик на Силјан Штркот бил бугарски, и сега ако кажам дека сум го прочитал тоа - јас сум бугараш. Во една друга книга, еден вид историска читанка, рецензирана од Блаже Конески - Џинот ни опишува што значи да си добар Болгарин, Кирил Пејчинович зборува на простејши јазик болгарски, и сега пак јас бугарофил. Истата работа е и на пример со Зоран Тодоровски кога ги објави спомените на револуционерите и дневникот на Мисирков. Новинарите насекаде трубеа дека тој го направил Мисирков Бугарин, и убаво си го кажа тоа човекот - „ама тоа не сум го напишал јас.“

Тие македонски контроверзи можат да се објаснуваат на најразлични начини:

-дека националноста тогаш имала понакво значење отколку денес;
-дека бугарската идеја била преодна историска фаза од словенство во македонство
-дека сме биле жртви на пропаганда (што пак директно значи дека сме биле жртви на самите себеси, бидејќи повеќето дејци биле и егзархиски учители)
-дека сме биле аморфна маса
-дека сме биле Бугари па сме се сепарирале
-дека сме биле Македонци ама сме се преправале дека сме Бугари


Што и да било, тоа е работа на историчарите. Меѓутоа, мора ли секогаш ние обичните луѓе да паѓаме во несвест кога ќе видиме „bulgarian“ напишано блиску до некое наше историско име? Од тоа ли ни зависи македонштината? Па нашите историски личности умирале за Македонија како независна држава, за Македонија како идеја, зарем тоа не е доволно? Американците на почетокот на својата независност што биле, па сега што се, и дали е тоа некој проблем?

Време е да тој комплекс го промениме. Да не биде баук за македонските граѓани. Затоа јас се прогласив за србофил и бугарофил, и спремен сум со секого да дискутиран на таа тема. Може и на ТВ. И со Срби и со Бугари, и најповеќе би сакал со некој од службениците кои се творци на тој комплекс. Живи и мртви.Инаку, можниот опис на можните причини за настанување на терминот “ бугарофил“ ти е одличен и севкупен. Скоро да нема можност за некое друго објаснување. А, гледам, си запознаен и со македонската историја...и тоа не само од бардот Блаже Ристоски.Bravo

03-06-2011, 02:32 PM
Reply