Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(28-05-2011, 09:43 PM)hristo Wrote:
(28-05-2011, 03:46 PM)acko Wrote: Христо, ти за Љубчо си на овие избори? Icon_razz

Jas sum za RECHTA ( zborot) na Lj. Georgievski. Ne sum, momentalno, vo MK i ne mozam dolgo da odgovoram. Ovie denovi ke go objasnam mojot stav, kako i nuzhnata povrzanost pomegju rechta na lj. Georgievski so aktivnosta na KOTLE

Има две константи што ја крепат Македонија во нејзината историја на пат за ослободувањето и стекнување независност. Првата е идејета која стави темел во 1893 година со формирање на ВМРО. Идеја за формирање на Обединета и Независна Македонија. Таа идеја се поткрепи и со втората константа,а тоа е реализација ( со модерен јазик-имплементација на таа идеја). Кулминација на таа реализација беше Илинден-1903. Во првата и втората балканска војна, а потоа и 1-та световна војна, Македонците беа на страна на тие за кои мислеа дека со нив најсигурно ке се реализира таа идеја. Конечната поделба на Mакедонија, по Версајскиот договор, ја покажа сета суровост на светската политика по однос на македонското прашање. Периодот помеѓу двете светски војни помина во продолжувања на таа идеја а нејзинитата реализација, од разни страни беше протолкувана на разни начини. За едни Тодор Александров и Ванчо Михајлов беа голрми борци за независна Македонија, за други беа терористи и крвници. По Втората световна војна дојде од ослободување на дел од МК ( вардарската Македонија) и нејзино влегување ,како федерална единица во Југославија. Но, еднопартискиот недемократски систем во таа Југославија, даде слобода на Македоците во тој дел од Македонија но ја закопа идејата за самостојна и независна Македонија. Пм 2-та Световна војна идејата ( зборот, речта) за независна Македонија ,повторно заживеа. Се форимираа здруженија, неформални партии,движења со цел да се идејата ( зборот, речта)обнови и да се работи на тоа ( ВМРо-Правда, и други). Реакцијата на тоталитарниот режим беше стравична и секавична. Многу затворени, репресирани, следени. По 1990 година, сега во плурален амбиент, повторно заживува идејата за осамостојување на МК. По низа перипетии, блокади, на референдумот 1991 год. народ се изјаснува за независна Македонија. Тпгашната политичка елита, цела со душа и тело за Југославија, остава замка со вториот дел од референдумското прашање. Идејата за независна Македонија ја носи ВМРО-ДПМНЕ, после неуспешниот обид со МААК да се контролира таа идеја. На чело застанува младиот ( 24 годишниот) Љубчо Георгиевски, окружен со куп службеници. Сепак, идејата е промовирана, зборот, речта е пуштена по македонските села и градови. Речта за македонска репрезентација, македонски пари, македонска пушка на македонско раме. До 1995-1996 година, сите ставови, тези на ВМРО-ДПМНЕ беа строго промакеоднки. По победата на ВМРО-ДПМНЕ ( заедно со ДА) 1998 година, се виде влијанието на службите. Дел од идеите се реализираа ( отварање на досиејата, денационализација, решавање на јазичниот спор со БГ). Но, остана една важна работа незавршена. Раскин со минатиот систем. Тоа можеше да се направи само со лустрација. Дали, поради немање волја или време, воглавном тоа ке биде голема терет околу вратот на Љубчо Георгиевски. Врзување со криминални групации околу него се втората алка околу неговиот врат. Но, главниот пат-евроатланските интеграции стартираа. Се потпиша Пактот за стабилност, што ја направи Мк да биде лидер на тие процеси в бившите југословенки простори, сем Словенија. 2006 год. е година на нова власт на ВМРО-ДПМНЕ, сега со Никола Груевски. Големи надежи и ветувања. Но , тука би го цитирал Љубчо Георгиевски:“
Quote:Тројански коњ е тој што на изборите 2004 год кога требаше да ставиме крај на политиката на Бранко Црвенкоски го повика членството да гласа за него, е тогаш на тие избори имаше една партија која му направи скор да има бројка да може да победи, по смс пораки на Вмровците им праќаа пораки во 17 сатот излезете да гласат за да стане претседател, така да таа песна за крај на кариерата на Бранко Црвенкоски требаше да се пее во 2004 година а не сега. Предавникот во ВМРО ќе го познаете по тоа што направи чистка од сите стари Вмровци и еден по еден ги исчистија од редовите на ВМРО за да ги наполант таму со луѓе од СДСМ, ДА и да не набвројувам. Тие кога ќе се распаднат на 5 јуни ќе видите дека 80 ’% од нивните пратеници ќе одат во СДСМ, а 20 % кај нас затоа што така се чувствуваат. Ќе ги препознаете по тоа што се откажаа од црвената Вмровска боја и облекоа портокалови маици на нив. Пред една година е доведоа Македонија да се смее на словенските корени, на Св Климент, Св Наум и епископиите, и донесоа луѓето на славите да се караат кој е Словен а кој Антички Македонец. Ќе ги препознаете по тоа што е направија нај големата рејугослевиназција од вермето на Александар Караѓорѓевиќ. За каков патриотизам зборуваат а кога ќе ги погледнете нивните телевизии Сител и Канал 5 македонска песна не можеме да чуеме на тие телевизии. Македонски јазик на тие телевизии нема, тоа ли е идејата на ВМРО. Препознатливи се по тоа што 5 години со лустрацијата играат само да скријат кој во 20 години внатре во ВМРО работи , растура и ја унишптува идејата, внатре во нашите сопствени редови. Од деморкатска Македонија сакаат да направат тоталитарна идеја, поголемо предавство за десницата нема од тоа да донесеш тоталитаризам. И конечно кога зборуваме за предавство за ВМРОВСКАТА ИДЕЛОЛОГИЈА денес кога го гледам ДПМНЕ ако ги спроедиме идеолошки со ВМРО на Гоце ќе речам дека се историска иронија и цинизам, ако ги спроедиме со ВМРО ппомеѓу двете Светски војни тие се диверзија на Македонскиот народ, а со ВМРО од 90тите години тие се меѓу СК Движење за Југославија и Партија на Југословените , ете тоа е ДПМНЕ денес почитувани граѓани -Љубчо Георгиевски“
и овој дел:
Quote:“можам да кажам дека идеологијата на оваа ДПМНЕ би ја сместил некаде меѓу СК-Движење за Југославија и Партијата на Југословените. Тоа е предавството на идеологијата на ВМРО.Tоа е предавството на ВМРО ДПМНЕ.“.
Кога има вакви идеи на луѓе од власта:
http://www.dnevnik.com.mk/default-mk.asp...3CE5&arc=1
тогаш зборот ( речта) на Љубчо Георгиевски останува како единствена вистинска за македонскиот интерес ( искажан во Македонија). Дури, и во случај да делото на Љубчо Георгиевски не соодвејствува на неговите зборови.
31-05-2011, 10:05 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23


Христо, "зборовите" се воздух: делата се релност. Помеѓу зборот на ЉГ и неговите дела има страoтен диспаритет. А каубојците велат: "Ако ме прелажеш еднаш, нека ти е срам; ако ме прелажеш по втор пат, тогаш нека ми е срам на мене!"
(This post was last modified: 31-05-2011, 03:22 PM by Solenik.)
31-05-2011, 03:21 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

Ifimes smeta deka slednata vllada na makedonija ke bide bez vmro dpmne.No ke bide postavena ot mnogu makedonski i allbanski partii.

http://www.telegrafi.com/?id=79&a=775

Ako se ostvaruvat ovie predviduvanja togash so sigurnost slednata vllada ke bide bez dui i vmro.istiot institut smeta deka dui prosto nema nikakva karta ili adut da izleguva pred allbanskite biraci.Znaci se slluzhat so retorika deka mie se borevme mie go donesovme skender beg vo skopoje.No mlladite generacii ne padjat na takva prazna retorika i barat konkretni cekori vo razvoj i svrtuvanje na smigavci sprema zapad.
Ushte e karakteristicno deka ako idnata vllada ke bide medju mnogu makedonski i allbanski partii togash vo idnata vllada e i lupce georgievski shto za mene bi billo golemo zadovollstvo.
Seto ova ushte poveqe me zacvrstuva vo faktot deka razurnuvac e vo pravo so negovite predpostavki so rada, (mnogute allbanski parti vo vllasta zaradi badinteroviot usllov za promena na ustavot so shto na predsedatellot mu se odzema pravoto na abolicija).

Na takov zaklucok me naveduva i atmosferata vo kosovo kade evropskata policija eulex e vo golem pritisok.Vetuvanjata deka golemite ribi ke bidat vo mrezha narodot nas kosovo bara da gi ispollnuva.Golemi ribi nema so lisoici na race.Inace se krade na golemo.Narodot na kosovo koga beshe pod srpska okupacija, koga sve beshe srusheno od instituci do ekonomija, so pomocta na allbancite ot dijaspora, zhiveeshe podobro otkolku deneska so nezavisna drzhava.Ne deka nema tuku cell svet pomaga i praqa sredstva narocito babo skoro dve miljardi nepovratni sredstva a narodot ushte po siromav.Znaci se krade na golemo.Ako se krade i nema lisici vo race znaci deka euleks ne ja vrshi rabotata.E sega ili neka se trgne ot mesto neka hapsi ili raus toa go bara kosovskiot narod.A zapadot ekstra igra na takva karta za koga da udri pobedata da bide pogolema.
Link.
http://www.telegrafi.com/?id=2&a=14899
31-05-2011, 10:27 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(31-05-2011, 03:21 PM)Solenik Wrote: Христо, "зборовите" се воздух: делата се релност. Помеѓу зборот на ЉГ и неговите дела има страoтен диспаритет. А каубојците велат: "Ако ме прелажеш еднаш, нека ти е срам; ако ме прелажеш по втор пат, тогаш нека ми е срам на мене!"

Solenik ke se vmesham nepovikan.Mie vo momentot davame podrzhka na zborovite na lupce vojvoda a ne na dellata.Lubce znaci vo moment ne delluva za da sudime medju zborovite i dellata.Toj samo kazhuva i zboruva.Mene negovite zborovi mi se dopadjat.I na edno neshto ke te podsetam.Negovoto vreme gradjaninot a makedonija imashe polln xhep i pollna masa.Solenik neka donese pak nekolku miljardi na makedonija da ima narodot da jade, pa neka krade nekolku miljoni.Covece aktuellnite kradatz sve ama bash sve a za narodot nishto.A toa e golema razlika koja ne sakame da ja gledame.Te mollam analiziraj gi site politicari na bina so lubce.Edinstveno lubce nudi neshto konkretno.Drugite samo prazni frazi

31-05-2011, 10:37 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(31-05-2011, 10:27 PM)sokoli Wrote: .Znaci se krade na golemo.Ako se krade i nema lisici vo race znaci deka euleks ne ja vrshi rabotata.E sega ili neka se trgne ot mesto neka hapsi ili raus toa go bara kosovskiot narod.A zapadot ekstra igra na takva karta za koga da udri pobedata da bide pogolema.
Link.
http://www.telegrafi.com/?id=2&a=14899

О брате sqiptar....незнам каде ми е ама знам дека многу одамна имам напишано пост во кој имам кажано дека:

Косово,сега е во оние мрачни времиња...како Македонија кога беше од 91-00...

Значи во тоа се подразбира...ицрпување на буџетски пари без претходни анализи...тендери и сл......потоа шверц....да не речам границите промаја ги дуваше....

Е тоа сега се случува во Косово....но по 10-20 години и тие таму мака ќе мачат да се оправат од сите црнила кои ќе ги задесат....и исто мака ќе мачат со истерувањето на правдата...и со моќта на тогаш супермоќните олигарси.

Јбг транзиција Gen026
(This post was last modified: 31-05-2011, 10:52 PM by Makedonec.)
31-05-2011, 10:51 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,134
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

Соколи, Христо според мене Соленик е во право бидејќи без разлика дали Љубчо,тоа што го говори е добро или не треба сепак да се направи ретросптекива на тоа што го направил и ќе го рече.
Еве на пример во врска со Бугарофилството, Љубчо во 1991 година, на МТВ изјавил дека во ВМРО-ДПМНЕ нема Бугарофили. Во емисијата на Васко Ефтов тој го кажа спротивното, дека во ВМРО-ДПМНЕ во 1992 година во ВМРО-ДПМНЕ, вриело од Бугарофили.
Сега, по една изгубена војна за чие време тој беше премиер и водач на Македонија тој сега не убедува дека треба да го смениме името.
Со оваа изјава треба да го ставиме МОТИВОТ а и ПРИЧИНАТА, зошто тоа сега го говори и да се стави на кантар сето тоа што го говори. А и зошто се реши да биде политичар.
Истото се однесува и за сите други политичари на Македонската политичка сцена.

што се однесува до случувањата со А1,иако се опозициски настроен медиум ако нешто направиле а со доказите покажани,тоа се потврдува треба да бидат затворени.
Од проста причина, ја злоупотребуваат привилегијата(Концесијата)со која станаа Национален медиум.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 31-05-2011, 11:02 PM by basilius_2.)
31-05-2011, 11:02 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(31-05-2011, 10:37 PM)sokoli Wrote:
(31-05-2011, 03:21 PM)Solenik Wrote: Христо, "зборовите" се воздух: делата се релност. Помеѓу зборот на ЉГ и неговите дела има страoтен диспаритет. А каубојците велат: "Ако ме прелажеш еднаш, нека ти е срам; ако ме прелажеш по втор пат, тогаш нека ми е срам на мене!"

Solenik ke se vmesham nepovikan.Mie vo momentot davame podrzhka na zborovite na lupce vojvoda a ne na dellata.Lubce znaci vo moment ne delluva za da sudime medju zborovite i dellata.Toj samo kazhuva i zboruva.Mene negovite zborovi mi se dopadjat.I na edno neshto ke te podsetam.Negovoto vreme gradjaninot a makedonija imashe polln xhep i pollna masa.Solenik neka donese pak nekolku miljardi na makedonija da ima narodot da jade, pa neka krade nekolku miljoni.Covece aktuellnite kradatz sve ama bash sve a za narodot nishto.A toa e golema razlika koja ne sakame da ja gledame.Te mollam analiziraj gi site politicari na bina so lubce.Edinstveno lubce nudi neshto konkretno.Drugite samo prazni frazi

Сум кажал и пак ке кажам. Без Албанци не ја бива независна Македонија. Со овој пост мојот драг пријател и земјак Соколи, уште еднаш тоа го потврди.Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam
01-06-2011, 09:02 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(31-05-2011, 03:21 PM)Solenik Wrote: Христо, "зборовите" се воздух: делата се релност. Помеѓу зборот на ЉГ и неговите дела има страoтен диспаритет. А каубојците велат: "Ако ме прелажеш еднаш, нека ти е срам; ако ме прелажеш по втор пат, тогаш нека ми е срам на мене!"

Зборот ( речта) е се, Соленик. Со зборови се изразува став, мислење, идеја, визија. Значењето на зборот ( речта) најубаво е дадено во Библијата. Нашиот народ кажал: Луѓето се фаќаат за зборови, а волови за рогови. Во КОТЛЕ имаше повеќе постови на тема иднината на МК. Се разгледуваше можната промена на нашата државна агенда. Имаше сондирање на терен ( колумната на Димитар Мирчев) за државни сојузи. Колку пати се анализираше 2-от дел од референдумското прашање. Јордан, загатна можност да на , евентуалниот, референдум има повеќе од едно прашање. Во реалноста имаме видлива ( очевидна) србизација на нашата медијумска сфера. Главните владини подржувачи се носители на таа антимакедонска работа ( СИТЕЛ,КАНАЛ 5), каде што Латас доминира. Мојот драг пријател Соколи на повеќе пати во своите постови укажуваше на обид за државно зближување помеѓу Македонија и Србија. Сем КОТЛЕ кој зборува на таа тема, Љубчо Георгиевски е единствен експониран политичар во МК, кој јавно зборува за тие работи. За мене доволно. Само камењата не се менуваат. Можеби на сон на Љубчо се јавил Господ или некој негов ангел и му продумал некои зборови.

01-06-2011, 10:34 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,542
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-06-2011, 10:34 AM)hristo Wrote:
(31-05-2011, 03:21 PM)Solenik Wrote: Христо, "зборовите" се воздух: делата се релност. Помеѓу зборот на ЉГ и неговите дела има страoтен диспаритет. А каубојците велат: "Ако ме прелажеш еднаш, нека ти е срам; ако ме прелажеш по втор пат, тогаш нека ми е срам на мене!"Зборот ( речта) е се, Соленик. Со зборови се изразува став, мислење, идеја, визија. Значењето на зборот ( речта) најубаво е дадено во Библијата. Нашиот народ кажал: Луѓето се фаќаат за зборови, а волови за рогови. Во КОТЛЕ имаше повеќе постови на тема иднината на МК. Се разгледуваше можната промена на нашата државна агенда. Имаше сондирање на терен ( колумната на Димитар Мирчев) за државни сојузи. Колку пати се анализираше 2-от дел од референдумското прашање. Јордан, загатна можност да на , евентуалниот, референдум има повеќе од едно прашање. Во реалноста имаме видлива ( очевидна) србизација на нашата медијумска сфера. Главните владини подржувачи се носители на таа антимакедонска работа ( СИТЕЛ,КАНАЛ 5), каде што Латас доминира. Мојот драг пријател Соколи на повеќе пати во своите постови укажуваше на обид за државно зближување помеѓу Македонија и Србија. Сем КОТЛЕ кој зборува на таа тема, Љубчо Георгиевски е единствен експониран политичар во МК, кој јавно зборува за тие работи. За мене доволно. Само камењата не се менуваат. Можеби на сон на Љубчо се јавил Господ или некој негов ангел и му продумал некои зборови.Да Христо, луѓето се ДРЖАТ за дадените зборови и уживаат углед и почит додека и тие си го почитуваат зборот кој го дале како залог за довербата или пак за неодржаниот збор докажат дека не е нивна вина. Љупчо неодржувањето на даденио збор се обидува едноставно да го премолчи, да не преведе жедни преку вода. Со ново давање на збор. Неможе да му верувам ако до него се Томе Далавера и Миле Јакимовски. Неможе да му верувам ако вели дека Далаверски нема вина и треба да му се укине судската пресуда ... Да те потсетам на главното, Љупчо, знаел дека Далаверски е човек на СЛУЖБИТЕ, Љупчо знаел за криминалот бидејки бил замешан и тој. Затоа неговиот збор е само ветер. Или нова магла која ја расфрла УДБа....
01-06-2011, 12:20 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(01-06-2011, 12:20 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(01-06-2011, 10:34 AM)hristo Wrote:
(31-05-2011, 03:21 PM)Solenik Wrote: Христо, "зборовите" се воздух: делата се релност. Помеѓу зборот на ЉГ и неговите дела има страoтен диспаритет. А каубојците велат: "Ако ме прелажеш еднаш, нека ти е срам; ако ме прелажеш по втор пат, тогаш нека ми е срам на мене!"Зборот ( речта) е се, Соленик. Со зборови се изразува став, мислење, идеја, визија. Значењето на зборот ( речта) најубаво е дадено во Библијата. Нашиот народ кажал: Луѓето се фаќаат за зборови, а волови за рогови. Во КОТЛЕ имаше повеќе постови на тема иднината на МК. Се разгледуваше можната промена на нашата државна агенда. Имаше сондирање на терен ( колумната на Димитар Мирчев) за државни сојузи. Колку пати се анализираше 2-от дел од референдумското прашање. Јордан, загатна можност да на , евентуалниот, референдум има повеќе од едно прашање. Во реалноста имаме видлива ( очевидна) србизација на нашата медијумска сфера. Главните владини подржувачи се носители на таа антимакедонска работа ( СИТЕЛ,КАНАЛ 5), каде што Латас доминира. Мојот драг пријател Соколи на повеќе пати во своите постови укажуваше на обид за државно зближување помеѓу Македонија и Србија. Сем КОТЛЕ кој зборува на таа тема, Љубчо Георгиевски е единствен експониран политичар во МК, кој јавно зборува за тие работи. За мене доволно. Само камењата не се менуваат. Можеби на сон на Љубчо се јавил Господ или некој негов ангел и му продумал некои зборови.Да Христо, луѓето се ДРЖАТ за дадените зборови и уживаат углед и почит додека и тие си го почитуваат зборот кој го дале како залог за довербата или пак за неодржаниот збор докажат дека не е нивна вина. Љупчо неодржувањето на даденио збор се обидува едноставно да го премолчи, да не преведе жедни преку вода. Со ново давање на збор. Неможе да му верувам ако до него се Томе Далавера и Миле Јакимовски. Неможе да му верувам ако вели дека Далаверски нема вина и треба да му се укине судската пресуда ... Да те потсетам на главното, Љупчо, знаел дека Далаверски е човек на СЛУЖБИТЕ, Љупчо знаел за криминалот бидејки бил замешан и тој. Затоа неговиот збор е само ветер. Или нова магла која ја расфрла УДБа....

Да, се што кажа е во ред. Но, има едно големо но ( ама). А, тоа е Љубчо со тие укажувања , ни покажува можниот развој за настаните во МК, кои се неповолни за нас, како и јасно дефинирање на политичко-идеолошкиот профил на денешната ВМРО-ДПМНЕ како најдоминантна партија во МК, како и на нејзината деидеологизација во однос на старото ВМРО. Инаку, барање чисти, идеални политичари нема никакаде, а посебно тешко е да ги најдеш во МК или на Балканот. Не мора тој да се следи како партија, ама може да се развие дискусија и политичка свест врз база на неговите зборови.Ајде вака. Ке можеш ли да спротиставиш нечија друга теза, став во однос на тоа што го тој искажа на митинг во Охрид,а кој ти го цитира!? Еве, замисли тоа да го искажал друг човек, кој направил нова, мала партија. Нов човек во политика а со тие ставови. Какво мислење би имал ти за него, т.е. за неговите тези???
01-06-2011, 12:47 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(01-06-2011, 12:47 PM)hristo Wrote:
(01-06-2011, 12:20 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(01-06-2011, 10:34 AM)hristo Wrote:
(31-05-2011, 03:21 PM)Solenik Wrote: Христо, "зборовите" се воздух: делата се релност. Помеѓу зборот на ЉГ и неговите дела има страoтен диспаритет. А каубојците велат: "Ако ме прелажеш еднаш, нека ти е срам; ако ме прелажеш по втор пат, тогаш нека ми е срам на мене!"Зборот ( речта) е се, Соленик. Со зборови се изразува став, мислење, идеја, визија. Значењето на зборот ( речта) најубаво е дадено во Библијата. Нашиот народ кажал: Луѓето се фаќаат за зборови, а волови за рогови. Во КОТЛЕ имаше повеќе постови на тема иднината на МК. Се разгледуваше можната промена на нашата државна агенда. Имаше сондирање на терен ( колумната на Димитар Мирчев) за државни сојузи. Колку пати се анализираше 2-от дел од референдумското прашање. Јордан, загатна можност да на , евентуалниот, референдум има повеќе од едно прашање. Во реалноста имаме видлива ( очевидна) србизација на нашата медијумска сфера. Главните владини подржувачи се носители на таа антимакедонска работа ( СИТЕЛ,КАНАЛ 5), каде што Латас доминира. Мојот драг пријател Соколи на повеќе пати во своите постови укажуваше на обид за државно зближување помеѓу Македонија и Србија. Сем КОТЛЕ кој зборува на таа тема, Љубчо Георгиевски е единствен експониран политичар во МК, кој јавно зборува за тие работи. За мене доволно. Само камењата не се менуваат. Можеби на сон на Љубчо се јавил Господ или некој негов ангел и му продумал некои зборови.Да Христо, луѓето се ДРЖАТ за дадените зборови и уживаат углед и почит додека и тие си го почитуваат зборот кој го дале како залог за довербата или пак за неодржаниот збор докажат дека не е нивна вина. Љупчо неодржувањето на даденио збор се обидува едноставно да го премолчи, да не преведе жедни преку вода. Со ново давање на збор. Неможе да му верувам ако до него се Томе Далавера и Миле Јакимовски. Неможе да му верувам ако вели дека Далаверски нема вина и треба да му се укине судската пресуда ... Да те потсетам на главното, Љупчо, знаел дека Далаверски е човек на СЛУЖБИТЕ, Љупчо знаел за криминалот бидејки бил замешан и тој. Затоа неговиот збор е само ветер. Или нова магла која ја расфрла УДБа....

Да, се што кажа е во ред. Но, има едно големо но ( ама). А, тоа е Љубчо со тие укажувања , ни покажува можниот развој за настаните во МК, кои се неповолни за нас, како и јасно дефинирање на политичко-идеолошкиот профил на денешната ВМРО-ДПМНЕ како најдоминантна партија во МК, како и на нејзината деидеологизација во однос на старото ВМРО. Инаку, барање чисти, идеални политичари нема никакаде, а посебно тешко е да ги најдеш во МК или на Балканот. Не мора тој да се следи како партија, ама може да се развие дискусија и политичка свест врз база на неговите зборови.Ајде вака. Ке можеш ли да спротиставиш нечија друга теза, став во однос на тоа што го тој искажа на митинг во Охрид,а кој ти го цитира!? Еве, замисли тоа да го искажал друг човек, кој направил нова, мала партија. Нов човек во политика а со тие ставови. Какво мислење би имал ти за него, т.е. за неговите тези???

Љубчо само "гради позиција блиска до предметот на обработка". Тој игра слична улога на Мирка, оти тој предочува за проблемите кои (рака на срце) ние на Котле ги потенцираме. Но решенијата кои Љубчо ги нуди--тука лежи замката!
01-06-2011, 05:42 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Патем "реч" на Љубчо пред една година беше и дека 2/3 од ВМРО-ДПМНЕ во '90-тите години на минатиот век биле бугараши...
01-06-2011, 05:52 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(01-06-2011, 05:52 PM)Solenik Wrote: Патем "реч" на Љубчо пред една година беше и дека 2/3 од ВМРО-ДПМНЕ во '90-тите години на минатиот век биле бугараши...

Dobro solenik daj ednash za sekogash da go analizirame toj zbor bugarofil bugarash itd.Jas sebesi go smetam za bugarofil.Shto znaci toa?
Jas imam dobro mislenje za bugarskiot narod.I ushte poveqe simpatii.Prvo simpaticni mi se zaradi nivnoto istorijsko sprotivstavuvanje na mojot najgolem neprijatell srbite.Vtoro sme imalle ista sudbina i isti porobuvaci.Odime ponatamu jas kolku se seqavam vo bivsha jugosllavija ne vidov nikogash eden fillm koj ke zboruva za bugarskata kulltura ili tradicija.Sekogash fillmovi koi bugarite gi prikazhuvat vo najcrno scenario.Okupatori koi likvidiralle cell milion makedonci ne be mallku e eden miljon pet miljoni makedonci likvidiralle gnasnite bugari.Ako ushte ednash se vratat togash so sigurnost ke likvidirat ushte deset miljoni.Solenik se znaeshe mnogu dobro kade vodi ta strategija.I billo shto da se zucne i da se misli anti srpsko vednash na makedonecot treba da mu se spomnuva satanata bugarin i bugarsko.solenik jas sum i bivsh vojnik i segashen covek koj treba da misli na izvedbata i dinamikata na rabotata znaci cello vreme tie smetki mi se vo gllava.Sega daj zaedno da gi stavime vo eden diagram zllata na makedonskite politicari i da vidime koj kade se navodja.Dobar nema. jas di gi spomnam zllata na vashite politicari ne e fer i nemam morallno pravo.VE POVIKUVAM VAS MAKEDONCITE DA OBRAZLLOZHITE PO EDNA FIZICKA VELICINA NA ZLLOTO NA VASHITE POLITICARI SPREMA VASHIOT NAROD, KOJ POLITICAR KADE SE NAODJA i toa neka bide argumentirano so nivnite dejstva a ne zborovi.Inaku politicar ako ne menuva stavovi 125 pati na den i ne e nikakov politicar

01-06-2011, 07:11 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(01-06-2011, 05:52 PM)Solenik Wrote: Патем "реч" на Љубчо пред една година беше и дека 2/3 од ВМРО-ДПМНЕ во '90-тите години на минатиот век биле бугараши...

Соленик, терминот “ бугараш“ во МК е многу растеглив, наменски и секој го користи спрема својата потреба. Тој термин е воведен од страна на Срботе во Македонија помеѓу двете световно војни. Тие, “ тукашните“ кои не сакале да бидат посрбени, Србите ги нарекувале “ бугараши“. Еве, на тебе ти оставам да го протолкуваш што тоа значи, и зошто Србите тие “ тукашни“ што не сакале да станат Срби ги нарекувале “ бугараши“. После на митингот на подршка на независност во Куманово, далеката 1992 година, исто контрамитингашите, ги нарекуваа учесниците на митингот “ бугараши“. Дали по ди фолт секој кој е за независна МК, од страна на Србите и србоманите се нарекува “ бугараш“ или тоа има подлабоко значење-јас незнам. Љубчо Георгиевски никогаш не објаснил што тој подразбира под “ бугараш“. Дали човек кој се ослободил од наметнатиот југословенски ( српски) стереотип кон Бугарите ( да се исмејуваат и навредуваат Бугарите), дали човек кој сака рамноправни односи како со Србите така и со Бугарите, или човек кој мисли дека корените на граѓаните од Бугарија и Македо нија се блиски!?

01-06-2011, 08:33 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Мислам дека Соленик сакаше да каже дека со таа изјава се оди во корист на оние што тоа го користеа како аргумент за да се напаѓа не само на ДПМНЕ туку и се што е за дејугословенизација. Сите тие после таа изјава велеа: ’И Љубчо призна дека ВМРО-ДПМНЕ биле и се бугарашка партија, а вие тресете нешто друго’. Таа изјава е многу штетна, уште тогаш го пишував тоа, без разлика што точно подразбира Љубчо по ’бугараш’... Впрочем, не можеш да се бориш против дискредитирање на луѓето, така што и ти ќе ги наречеш бугараши. Тоа е користење на речник на службата, а не на македонски патриот...

01-06-2011, 08:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,542
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-06-2011, 08:46 PM)acko Wrote: Мислам дека Соленик сакаше да каже дека со таа изјава се оди во корист на оние што тоа го користеа како аргумент за да се напаѓа не само на ДПМНЕ туку и се што е за дејугословенизација. Сите тие после таа изјава велеа: ’И Љубчо призна дека ВМРО-ДПМНЕ биле и се бугарашка партија, а вие тресете нешто друго’. Таа изјава е многу штетна, уште тогаш го пишував тоа, без разлика што точно подразбира Љубчо по ’бугараш’... Впрочем, не можеш да се бориш против дискредитирање на луѓето, така што и ти ќе ги наречеш бугараши. Тоа е користење на речник на службата, а не на македонски патриот...


Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam
01-06-2011, 09:36 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(01-06-2011, 08:46 PM)acko Wrote: Мислам дека Соленик сакаше да каже дека со таа изјава се оди во корист на оние што тоа го користеа како аргумент за да се напаѓа не само на ДПМНЕ туку и се што е за дејугословенизација. Сите тие после таа изјава велеа: ’И Љубчо призна дека ВМРО-ДПМНЕ биле и се бугарашка партија, а вие тресете нешто друго’. Таа изјава е многу штетна, уште тогаш го пишував тоа, без разлика што точно подразбира Љубчо по ’бугараш’... Впрочем, не можеш да се бориш против дискредитирање на луѓето, така што и ти ќе ги наречеш бугараши. Тоа е користење на речник на службата, а не на македонски патриот...

Во една србизирана Македонија, каде , парадоксално, и за време на владеење на ВМРО-ДПМНЕ ( во двата мандата) се врши агресивно менување на македонската традиција, менталитет и јазик безпредметно е да се прави реторичка дебата за тоа што изјавил Љубчо Георгиевски. Дел од тие негови кадри кои тој ги нарекува бугарофили ( не бугараши) сега се во ова србизирана варијанта на ВМРО...и функционираат без проблем.Толку од нивно “ бугарофилство“. Инсистирам на ова теза, заради ,за мене, неодминлив факт дека србизација на МК оди со вечно плашење од Бугарите. Така сакаме или толку ни сече умот. Како така бугарашката ВМРО-ДПМНЕ во двата мандата ( 9 години) не се избори за една ТВ бугарска информатива станица кај нашите кабелски оператори?? Дали не го разбираме јазикот бугарски? Дали БГ е членка на некој далечноазијски сојуз, па не е интересна за нас? На задната колективна кафанска веселба во МК каде бев, ги следав моите сограѓани Македонци како шират раце, пејат и се веселат на песните за Дунав, петроварадинската тврдина, за Сомбор град и низа други песни кои, нели, ја одразуваат македонската традиција. Нема ниедна песна која пее за Солун града и Стамбол града.Морав да платам на музикантите да ми испеат неколку макеоднки песни. А, да порачав бугарски песни!? Во Македонија да платиш да ти пеат македонски песниIcon_eek Само искомплексирани луѓе, фрустрирани од српска пропаганда се занесуваат дека вербалното искажано некое бугарофилство има реално значение и сила во Македонија. Нема. Просто нема.

01-06-2011, 10:47 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(01-06-2011, 10:47 PM)hristo Wrote: Дел од тие негови кадри кои тој ги нарекува бугарофили ( не бугараши) сега се во ова србизирана варијанта на ВМРО...и функционираат без проблем.Толку од нивно “ бугарофилство“. Инсистирам на ова теза, заради ,за мене, неодминлив факт дека србизација на МК оди со вечно плашење од Бугарите.

Па, јас затоа вака реагирам... Тие одлично функционираат во УМРО-ДПМНЕ, а Љубчо зборува за нивно бугарофилство, а сигурно не е наивен, па да не претпостави дека тоа повторно ќе биде злоупотребено за плашање од Бугарите. Реакцијата што следува после тоа е: ’леле, колку Бугарите контролираат во Македонија, дури цела партија која два пати е на власт’... Луѓето, па и Љубчо, во процесот на осамостојување на Македонија и создавање на ВМРО-ДПМНЕ, многу тешко се правдаа од нападите за бугараштво и работење за бугарската држава. Многу енергија е потрошена за тоа изминативе години, а тој, сега, мртов ладен си лафи како таму скоро сите се бугарофили?!

А, има уште нешто, кај него исто така има ’београдски вмровци’ предводени од неговиот финансиер Даравелски (освен ако нешто не се сменило). Ако се прифати таа партија како ’вмровска’, што и да се подразбира под тоа, тогаш групата која што на времето се борела против Даравелски и изгубила од него, всушност била на погрешна страна, а не на ’вистинската’. ЈАс во тоа неможам да верувам. Сега тие (народњаците) велат ќе ја врателе демократијата, и подемократски било за времето на комунизмот, добро, тоа ќе го прифатам како политичка борба... Но, не оградувајќи се од луѓето како Даравелски и високо позиционирање на неговите луѓе во НП, се поставува прашање каква демократија тој ќе враќа, дали демократијата на Далавера преку ’демократските’ борци (тепачи) мујовци, тајтовци и слични?!

Е, поради тоа најмногу ја нема мојата подршка и нема да гласам за него... А, за тоа дека во многу негови ставови има огромна вистина не може да се спори.01-06-2011, 11:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,542
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-06-2011, 10:47 PM)hristo Wrote:
(01-06-2011, 08:46 PM)acko Wrote: Мислам дека Соленик сакаше да каже дека со таа изјава се оди во корист на оние што тоа го користеа како аргумент за да се напаѓа не само на ДПМНЕ туку и се што е за дејугословенизација. Сите тие после таа изјава велеа: ’И Љубчо призна дека ВМРО-ДПМНЕ биле и се бугарашка партија, а вие тресете нешто друго’. Таа изјава е многу штетна, уште тогаш го пишував тоа, без разлика што точно подразбира Љубчо по ’бугараш’... Впрочем, не можеш да се бориш против дискредитирање на луѓето, така што и ти ќе ги наречеш бугараши. Тоа е користење на речник на службата, а не на македонски патриот...

Во една србизирана Македонија, каде , парадоксално, и за време на владеење на ВМРО-ДПМНЕ ( во двата мандата) се врши агресивно менување на македонската традиција, менталитет и јазик безпредметно е да се прави реторичка дебата за тоа што изјавил Љубчо Георгиевски. Дел од тие негови кадри кои тој ги нарекува бугарофили ( не бугараши) сега се во ова србизирана варијанта на ВМРО...и функционираат без проблем.Толку од нивно “ бугарофилство“. Инсистирам на ова теза, заради ,за мене, неодминлив факт дека србизација на МК оди со вечно плашење од Бугарите. Така сакаме или толку ни сече умот. Како така бугарашката ВМРО-ДПМНЕ во двата мандата ( 9 години) не се избори за една ТВ бугарска информатива станица кај нашите кабелски оператори?? Дали не го разбираме јазикот бугарски? Дали БГ е членка на некој далечноазијски сојуз, па не е интересна за нас? На задната колективна кафанска веселба во МК каде бев, ги следав моите сограѓани Македонци како шират раце, пејат и се веселат на песните за Дунав, петроварадинската тврдина, за Сомбор град и низа други песни кои, нели, ја одразуваат македонската традиција. Нема ниедна песна која пее за Солун града и Стамбол града.Морав да платам на музикантите да ми испеат неколку макеоднки песни. А, да порачав бугарски песни!? Во Македонија да платиш да ти пеат македонски песниIcon_eek Само искомплексирани луѓе, фрустрирани од српска пропаганда се занесуваат дека вербалното искажано некое бугарофилство има реално значение и сила во Македонија. Нема. Просто нема.Христо кој ја дозволи србизацијата на ВМРО ДПМНЕ. Ти, Јас или Љупчо Георгиевски и сега тој ке се борел за десрбизација. А ке го десрбизира ВМРО ДПМНЕ ке ги врати пак Китиќи, Томета од козјак, Чочета и ред други со кокарда на чело . сите оние на кои тој им ги отвори широко вратите....
01-06-2011, 11:32 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(01-06-2011, 08:46 PM)acko Wrote: Мислам дека Соленик сакаше да каже дека со таа изјава се оди во корист на оние што тоа го користеа како аргумент за да се напаѓа не само на ДПМНЕ туку и се што е за дејугословенизација. Сите тие после таа изјава велеа: ’И Љубчо призна дека ВМРО-ДПМНЕ биле и се бугарашка партија, а вие тресете нешто друго’. Таа изјава е многу штетна, уште тогаш го пишував тоа, без разлика што точно подразбира Љубчо по ’бугараш’... Впрочем, не можеш да се бориш против дискредитирање на луѓето, така што и ти ќе ги наречеш бугараши. Тоа е користење на речник на службата, а не на македонски патриот...

Токму тоа ми беше мислата, Ацко!! Одлично си ме разбрал!Bravo
02-06-2011, 03:19 AM
Reply