Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(06-02-2011, 07:06 PM)sokoli Wrote: ...Ako nikolla go donese narodot do glladuvanje zashto da ne izbirame drug koi barem ne go ostavashe bez leb
Никола го донесол народот до... ? Соколи, можеби албанскиот блок сака да го види Лиобчо за противник?

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
06-02-2011, 07:42 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(06-02-2011, 07:06 PM)sokoli Wrote:
(06-02-2011, 04:58 PM)Nikola Wrote: Љубчо сепак останува еден од ретките политичари кои си го кажуваат ставот и не се занимаваат со рејтинзи и популистички гомнарии. Тоа е за почитување, а ставовите се веќе една друга димензија.
Bravo nikolla so toa lubco ja dobi mojata doverba jas ke gllasam za nego.Misllam koga se spremashe da ja spushti topkata na zemja.Koga pocna da gi relaksira medjunacionallnite odnosi vo makedonija.Koga trgna tie neshta posle vojna i ramkovni da gi ostvaruva pred vojnata i pred najsramniot cin medju dvete narodi koi nikogash ne vojuvalle medju sebe a toa go naprvija vo 2001 godina,
izdajnicite i srpskite shpiuni se pushtija vo akcija.A neka mi kazhe nekoj tuka vo forumot pod koja vllada vo makedonija makedonskiot gradjanin zhivell podobro otkolku vo vremeto na lubco.Ve mollam kazhete da vidime site zaedno pa ke mu kazheme lubce quti nema za tebe vtora shansa
Pa ako branko dobiva 3pa i 4 sjhansi zashto grujo ne.Ako nikolla go donese narodot do glladuvanje zashto da ne izbirame drug koi barem ne go ostavashe bez leb

Јас ќе ти кажам како е со Љубчо. Најубаво беше во неговото време. Сепак, и он си носи одговорност на својот грб. Одговорност која, доколку престане да ги слуша српските служби за кои ти говориш, можеби повторно ќе плати со изборен пораз(или апсаана). Значи, ако ме прашуваш мене, нема дискусија дека во неговото време имаше поместување во економијата, имаше најрелаксирани меѓуетнички односи, за прв пат Албанците беа пристојно третирани како граѓани, ама дојде војната 2001. За таа војна сеуште има многу матни работи и треба се да излезе на виделина. Иако, според мене ја режираа кмерите од СДСМ во соработка со тајните служби, чии пулени очигледно се оние терористи кои војуваа а денес се во влада на ДУИ. Не е исклучена можноста и Љубчо да има директна одговорност за тоа, зашто нормално беше премиер. Треба тука уште да се расчистува. Значи се на се, кога беше тој на власт имаше убава живеачка, ама дискутабилно е дали треба да добие втора шанса, зашто има политичко бреме од кое многу тешко да се ослободи.
06-02-2011, 07:48 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(06-02-2011, 06:47 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-02-2011, 06:11 PM)Makedonec Wrote: И немој веќе да ми нафрлаш за тоа кој и како делувал,кога фактите се едни и единствени,а пропагандата има милион лица!!!

п.с Баш ме интересира дали сега малку појасно ќе ти стане зошто Мисирков е закопан во Бугарија???


За да ги отстраниме илјадата лица на пропагандата, да одиме по ред:
Каде живеел и работел и што работел, Мисирков, пред да биде однесен во болница.
Грев е Јордане да се сомневаш во она што е твој род,и кој што живеел и творел за "македонската кауза"...јас незнам што се случува со тебе за да си поставуваш овакви прашања...или можеби од старите југосоловенски учебници си заклучил дека Мисирков е бугарин???....

Како и да е еве јас те замолувам да ми дадеш еден пасос,извадок или сл. каде што бугарите(владата и сл.) му помогнале на Мисирков во нешто за време на неговото дејствување....ако ми најдеш таков податок,тогаш ветувам дека никогаш повеќе нема да го спомнам Мисирков!

п.с И многу интересно ми е твоето размислување...значи вие иселениците по Канада,Америка,Австралија ќе мора да бидете закопани во МК,се со цел да имаме право да кажеме дека сте биле Македонци...(за да не се расправаме со тие земји)

...или во случај ако вие од Канада се борите за "опстојување на македонската кауза"..тогаш значи по вашата смрт,едноставно Канада ќе каже дека бидејќи сте работеле и живееле во Канада,дека вие всушност вашиот живот сте го посветиле на таа земја,и на никоја друга....или сега ќе речеш остај Канада е демократска земјаTuktuk0ni

Те читав цело време додека зборуваше за УДБА,Србите и сл....но цело време чекав момент кога ќе почнеш да ја обработуваш и тематиката поврзана со бугарската пропаганда и нејзините служби...но според тебе не постојат бугарски служби во Македонија,аналогно на тоа Бугарите ни се најголеми пријатели,и тие за две червени ќе влезат во војна ако некој не чепка...

...УДБА е крива што ние ги мразиме бугарите,УДБА им ја даде пиринска на бугарите,УДБА им викаше на бугарите да не признаваат ништо македонско...значи таа лошата УДБА не искара со нашите "браќа" кои му ги запалија книгите на Мисирков,кои убиваа се што се залага за самостојна Македонија,кои не признаваат ништо Македонско,ни јазик ни нација....

Значи те молам во иднина колку што имаш напишано за УДБА,јас мислам дека барем една тема за бугарските служби и нивните пропаганди заслужуваат читателите на овој форум...и тоа треба ти да ја отвориш,за да овој форум добие да го добие вистинскиот лик дека се работи за МАКЕДОНИЈА!!!
06-02-2011, 10:08 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(06-02-2011, 06:47 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-02-2011, 06:11 PM)Makedonec Wrote: И немој веќе да ми нафрлаш за тоа кој и како делувал,кога фактите се едни и единствени,а пропагандата има милион лица!!!

п.с Баш ме интересира дали сега малку појасно ќе ти стане зошто Мисирков е закопан во Бугарија???


За да ги отстраниме илјадата лица на пропагандата, да одиме по ред:
Каде живеел и работел и што работел, Мисирков, пред да биде однесен во болница.

Еве, да помогнам јас:

Quote:
Quote:Понатака, Мисирков го дочекал револуционарните настани од 1917 година. Бил отворен противник на присоединувањето на Бесарабија кон кралството романија, па поради тоа и го екстернирале од Кишинев во Одеса. Но повеќе не можел да остане во таа средина. Бидејќи си имал и семејство, тој заминал од Одеса во Софија, каде го пречекале со недоверба. Сепак добил служба во Етнографскиот музеј, потоа бил испратен во Карлово, но и понатака му се заканувале поради неговите отворени ставови во однос на македонското прашање. Побарал да добие служба во соседната држава Кралството на Србите, Хрватите и Словенците. Неговата молба останала без одговор. Оневозможен да се врати во Русија, фрлен на служба во провинциско место Копривштица, Мисирков западнал во криза. Се разболел тешко, претходно преплашен со закана дека ќе биде ликвидиран, па така се нашол во „Александровската болница“ во Софија, каде умрел на 26 јули 1926 година. Неговото семејств
о (сопруга и син) ги оставил без основни средства за живеење.[1]

http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%8...1.82.D0.B0

По друга информација, вистината е вака:

Right after the end of the First World War, he spent one year in Sofia as a head of the Historical department of the National Museum of Ethnography. Then, he worked as a teacher and director of the high schools in Karlovo and Koprivshtitsa, until his death in 1926.[25][28] He was buried in Sofia with the financial support from the Ministry of Education, as an honoured educator.[29]

http://en.wikipedia.org/wiki/Krste_Misirkov
06-02-2011, 10:22 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(06-02-2011, 10:08 PM)Makedonec Wrote:
(06-02-2011, 06:47 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-02-2011, 06:11 PM)Makedonec Wrote: И немој веќе да ми нафрлаш за тоа кој и како делувал,кога фактите се едни и единствени,а пропагандата има милион лица!!!

п.с Баш ме интересира дали сега малку појасно ќе ти стане зошто Мисирков е закопан во Бугарија???


За да ги отстраниме илјадата лица на пропагандата, да одиме по ред:
Каде живеел и работел и што работел, Мисирков, пред да биде однесен во болница.
Грев е Јордане да се сомневаш во она што е твој род,и кој што живеел и творел за "македонската кауза"...јас незнам што се случува со тебе за да си поставуваш овакви прашања...или можеби од старите југосоловенски учебници си заклучил дека Мисирков е бугарин???....

Како и да е еве јас те замолувам да ми дадеш еден пасос,извадок или сл. каде што бугарите(владата и сл.) му помогнале на Мисирков во нешто за време на неговото дејствување....ако ми најдеш таков податок,тогаш ветувам дека никогаш повеќе нема да го спомнам Мисирков!

п.с И многу интересно ми е твоето размислување...значи вие иселениците по Канада,Америка,Австралија ќе мора да бидете закопани во МК,се со цел да имаме право да кажеме дека сте биле Македонци...(за да не се расправаме со тие земји)

...или во случај ако вие од Канада се борите за "опстојување на македонската кауза"..тогаш значи по вашата смрт,едноставно Канада ќе каже дека бидејќи сте работеле и живееле во Канада,дека вие всушност вашиот живот сте го посветиле на таа земја,и на никоја друга....или сега ќе речеш остај Канада е демократска земјаTuktuk0ni

Те читав цело време додека зборуваше за УДБА,Србите и сл....но цело време чекав момент кога ќе почнеш да ја обработуваш и тематиката поврзана со бугарската пропаганда и нејзините служби...но според тебе не постојат бугарски служби во Македонија,аналогно на тоа Бугарите ни се најголеми пријатели,и тие за две червени ќе влезат во војна ако некој не чепка...

...УДБА е крива што ние ги мразиме бугарите,УДБА им ја даде пиринска на бугарите,УДБА им викаше на бугарите да не признаваат ништо македонско...значи таа лошата УДБА не искара со нашите "браќа" кои му ги запалија книгите на Мисирков,кои убиваа се што се залага за самостојна Македонија,кои не признаваат ништо Македонско,ни јазик ни нација....

Значи те молам во иднина колку што имаш напишано за УДБА,јас мислам дека барем една тема за бугарските служби и нивните пропаганди заслужуваат читателите на овој форум...и тоа треба ти да ја отвориш,за да овој форум добие да го добие вистинскиот лик дека се работи за МАКЕДОНИЈА!!!

Македонец,ја запали иследничката лампа усмерена спрема столицата...каде треба да седне сомнителниот патриот-Јордан Петровски? Кажано најдобронамерно, за да не је утнеш процедурата.Icon_lol
06-02-2011, 10:30 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,682
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-02-2011, 10:08 PM)Makedonec Wrote:
(06-02-2011, 06:47 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-02-2011, 06:11 PM)Makedonec Wrote: И немој веќе да ми нафрлаш за тоа кој и како делувал,кога фактите се едни и единствени,а пропагандата има милион лица!!!

п.с Баш ме интересира дали сега малку појасно ќе ти стане зошто Мисирков е закопан во Бугарија???


За да ги отстраниме илјадата лица на пропагандата, да одиме по ред:
Каде живеел и работел и што работел, Мисирков, пред да биде однесен во болница.Грев е Јордане да се сомневаш во она што е твој род,и кој што живеел и творел за "македонската кауза"...јас незнам што се случува со тебе за да си поставуваш овакви прашања...или можеби од старите југосоловенски учебници си заклучил дека Мисирков е бугарин???....

Како и да е еве јас те замолувам да ми дадеш еден пасос,извадок или сл. каде што бугарите(владата и сл.) му помогнале на Мисирков во нешто за време на неговото дејствување....ако ми најдеш таков податок,тогаш ветувам дека никогаш повеќе нема да го спомнам Мисирков!

п.с И многу интересно ми е твоето размислување...значи вие иселениците по Канада,Америка,Австралија ќе мора да бидете закопани во МК,се со цел да имаме право да кажеме дека сте биле Македонци...(за да не се расправаме со тие земји)

...или во случај ако вие од Канада се борите за "опстојување на македонската кауза"..тогаш значи по вашата смрт,едноставно Канада ќе каже дека бидејќи сте работеле и живееле во Канада,дека вие всушност вашиот живот сте го посветиле на таа земја,и на никоја друга....или сега ќе речеш остај Канада е демократска земјаTuktuk0ni

Те читав цело време додека зборуваше за УДБА,Србите и сл....но цело време чекав момент кога ќе почнеш да ја обработуваш и тематиката поврзана со бугарската пропаганда и нејзините служби...но според тебе не постојат бугарски служби во Македонија, аналогно на тоа Бугарите ни се најголеми пријатели, и тие за две червени ќе влезат во војна ако некој не чепка...

...УДБА е крива што ние ги мразиме бугарите,УДБА им ја даде пиринска на бугарите,УДБА им викаше на бугарите да не признаваат ништо македонско...значи таа лошата УДБА не искара со нашите "браќа" кои му ги запалија книгите на Мисирков,кои убиваа се што се залага за самостојна Македонија,кои не признаваат ништо Македонско,ни јазик ни нација....

Значи те молам во иднина колку што имаш напишано за УДБА,јас мислам дека барем една тема за бугарските служби и нивните пропаганди заслужуваат читателите на овој форум...и тоа треба ти да ја отвориш,за да овој форум добие да го добие вистинскиот лик дека се работи за МАКЕДОНИЈА!!!Божји грев е да лажеш.
Зошто не одговориш на простото прашање :


"Каде живеел и работел и што работел, Мисирков, пред да биде однесен во болница."

Оваа ти го напишав на почетокот на нашата полемика:

"Ке те замолам само немој да кажеш ама Бугарите ги присвојуваат, тоа е друго прашање и да го оставиме засега".

Приджувај се на погоре напишаното.!!! нормало ако намерите ти се чесни и МАКЕДОНСКИ и ако целта ти е да дојдеме до вистината. Се друго е прочитана доктрина на еден антимакедонски систем.
06-02-2011, 11:34 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(06-02-2011, 07:42 PM)МрачниотКоњаник Wrote: [quote='sokoli' pid='33293' dateline='1297015586']
...Ako nikolla go donese narodot do glladuvanje zashto da ne izbirame drug koi barem ne go ostavashe bez leb
Никола го донесол народот до... ? Соколи, можеби албанскиот блок сака да го види Лиобчо за противник?

konjaniku aj zhiti sve na svetot eve i allbancite se sprotiven neprijatellski bllok.Daj be spomni ili podobro najdi eden prijatellski bllok ili prijatellska strana.Koj vi e prijatell zhiti sve.Spomni eden narod.Izvini ama kako narod mi izgledate isti kako kosovarite.Cella evropa i cella amerika stana na noze da gi spasat kosovarite.Vojna zapocna nasred evropa.Go porazija milloshevic so sve carska rusija.Udrija po kineskata ambasada.Bea dobri.deneska k0ga grupa kriminallci marksisti leninisti treba vo mashina za melenje meso vednash toj zapad stana neprijatell na kosovo.Istoto koe sega tuka go pishuvam go napishav i vo allbanski forum.prosto mi izgledate kako malli deca.Tatkoto ve hrani, ve oblekuva, so knigi ,so shkollo ako mu posakate edno lizhavce a toj nema sitno da vi go kupi odmah go krivite nosot.Zatoa konjanice mi izgledate kako detski narodi.Konjanik ne mu trebat na mojot narod protivnici.Pa najmallku lubco ili billo koj drug kako protivnik.Ako vo ista kuqa zhiveat zavadeni braqa i snajka taja kuqa ne biva

06-02-2011, 11:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,682
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Да слушнеме што кажал Љупчо:


06-02-2011, 11:46 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(06-02-2011, 11:34 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-02-2011, 10:08 PM)Makedonec Wrote:
(06-02-2011, 06:47 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: За да ги отстраниме илјадата лица на пропагандата, да одиме по ред:
Каде живеел и работел и што работел, Мисирков, пред да биде однесен во болница.

Грев е Јордане да се сомневаш во она што е твој род,и кој што живеел и творел за "македонската кауза"...јас незнам што се случува со тебе за да си поставуваш овакви прашања...или можеби од старите југосоловенски учебници си заклучил дека Мисирков е бугарин???....

Како и да е еве јас те замолувам да ми дадеш еден пасос,извадок или сл. каде што бугарите(владата и сл.) му помогнале на Мисирков во нешто за време на неговото дејствување....ако ми најдеш таков податок,тогаш ветувам дека никогаш повеќе нема да го спомнам Мисирков!

п.с И многу интересно ми е твоето размислување...значи вие иселениците по Канада,Америка,Австралија ќе мора да бидете закопани во МК,се со цел да имаме право да кажеме дека сте биле Македонци...(за да не се расправаме со тие земји)

...или во случај ако вие од Канада се борите за "опстојување на македонската кауза"..тогаш значи по вашата смрт,едноставно Канада ќе каже дека бидејќи сте работеле и живееле во Канада,дека вие всушност вашиот живот сте го посветиле на таа земја,и на никоја друга....или сега ќе речеш остај Канада е демократска земјаTuktuk0ni

Те читав цело време додека зборуваше за УДБА,Србите и сл....но цело време чекав момент кога ќе почнеш да ја обработуваш и тематиката поврзана со бугарската пропаганда и нејзините служби...но според тебе не постојат бугарски служби во Македонија, аналогно на тоа Бугарите ни се најголеми пријатели, и тие за две червени ќе влезат во војна ако некој не чепка...

...УДБА е крива што ние ги мразиме бугарите,УДБА им ја даде пиринска на бугарите,УДБА им викаше на бугарите да не признаваат ништо македонско...значи таа лошата УДБА не искара со нашите "браќа" кои му ги запалија книгите на Мисирков,кои убиваа се што се залага за самостојна Македонија,кои не признаваат ништо Македонско,ни јазик ни нација....

Значи те молам во иднина колку што имаш напишано за УДБА,јас мислам дека барем една тема за бугарските служби и нивните пропаганди заслужуваат читателите на овој форум...и тоа треба ти да ја отвориш,за да овој форум добие да го добие вистинскиот лик дека се работи за МАКЕДОНИЈА!!!Божји грев е да лажеш.
Зошто не одговориш на простото прашање :


"Каде живеел и работел и што работел, Мисирков, пред да биде однесен во болница."

Оваа ти го напишав на почетокот на нашата полемика:

"Ке те замолам само немој да кажеш ама Бугарите ги присвојуваат, тоа е друго прашање и да го оставиме засега".

Приджувај се на погоре напишаното.!!! нормало ако намерите ти се чесни и МАКЕДОНСКИ и ако целта ти е да дојдеме до вистината. Се друго е прочитана доктрина на еден антимакедонски систем.
Незнам што сакаш да постигнеш со тоа,но еве и hristo ти постираше

Quote:Понатака, Мисирков го дочекал револуционарните настани од 1917 година. Бил отворен противник на присоединувањето на Бесарабија кон кралството романија, па поради тоа и го екстернирале од Кишинев во Одеса. Но повеќе не можел да остане во таа средина. Бидејќи си имал и семејство, тој заминал од Одеса во Софија, каде го пречекале со недоверба. Сепак добил служба во Етнографскиот музеј, потоа бил испратен во Карлово, но и понатака му се заканувале поради неговите отворени ставови во однос на македонското прашање. Побарал да добие служба во соседната држава Кралството на Србите, Хрватите и Словенците. Неговата молба останала без одговор. Оневозможен да се врати во Русија, фрлен на служба во провинциско место Копривштица, Мисирков западнал во криза. Се разболел тешко, претходно преплашен со закана дека ќе биде ликвидиран, па така се нашол во „Александровската болница“ во Софија, каде умрел на 26 јули 1926 година. Неговото семејств
о (сопруга и син) ги оставил без основни средства за живеење.

Јас еве ти одговорив на прашањето...сега ќе те замолам да ми одговориш на моите горенаведени прашања до тебе...

-А најбитното од се е ако УДБА е лошата вештерка(што и навистина била),тогаш значи бугарите навистина ни се браќа,и сите наши дејци биле бугари???...или ???

Не ми е јасно како тоа ти сакаш да се дистанцираш и да ги занемаруваш историските неправди кои ни ги вршат бугарите,а за се да ја окривуваш УДБА...значи објективноста во превод значи колку на едната страна од вагата,толку и на другата...инаку за Македонија и Македонци уште долго време ќе се мачиме!!!

п.с и те молам нареден пат не ги прескокнувај темите каде што се спомнува бугарската пропаганда...бидејќи ти самиот кажа на каков начин функционираат службите,така да не ми стварај сомнеж!!!

до Hristo:
Дај ти се молам олади со тие твој фантазии со иследнички процедури и сл....бидејќи бегаш од објективноста па полесно ти е да бркаш вештерки по форумов!....

...и запамти,кога се работи за Македонија сите се ставаат на тапет без пардон,а не кој вас ви се гледаат за полоши или подобни!!!
(This post was last modified: 06-02-2011, 11:55 PM by Makedonec.)
06-02-2011, 11:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,682
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Јас Makedonecu не го прашав Христо, те прапшав тебе за следново:ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Со твојот одговор ме потикна да ти поставам едно прашање. Како да го третираме историски Ѓорѓе Петров кој учествувал во власта во Бугарија, како да го третираме Јане Сандански, Гоце Делчев. Се повикуваш на Мисирков а тој е закопан во Бугарија. Значи тие луѓе делувале во бугарскиот општенствен живот, дали Бугарите треба да ги избришат.??? ВМРО на кое се повикуваме и гордееме дејствувало од Бугарија, можат ли Бугарите или требаат ли Бугарите да го избришат тоа.
Ке те замолам само немој да кажеш ама Бугарите ги присвојуваат, тоа е друго прашање и да го оставиме засега.Сакаш сериозна дискусија повели одговори на прашањата кои ти ги поставив на почетокот на нашава дискусија.

Ако продолжиш со манипулација ке ја тераме и на тој начин дискусијата.
07-02-2011, 12:03 AM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(06-02-2011, 07:48 PM)Nikola Wrote: Јас ќе ти кажам како е со Љубчо. Најубаво беше во неговото време. Сепак, и он си носи одговорност на својот грб. Одговорност која, доколку престане да ги слуша српските служби за кои ти говориш, можеби повторно ќе плати со изборен пораз(или апсаана). Значи, ако ме прашуваш мене, нема дискусија дека во неговото време имаше поместување во економијата, имаше најрелаксирани меѓуетнички односи, за прв пат Албанците беа пристојно третирани како граѓани, ама дојде војната 2001. За таа војна сеуште има многу матни работи и треба се да излезе на виделина. Иако, според мене ја режираа кмерите од СДСМ во соработка со тајните служби, чии пулени очигледно се оние терористи кои војуваа а денес се во влада на ДУИ. Не е исклучена можноста и Љубчо да има директна одговорност за тоа, зашто нормално беше премиер. Треба тука уште да се расчистува. Значи се на се, кога беше тој на власт имаше убава живеачка, ама дискутабилно е дали треба да добие втора шанса, зашто има политичко бреме од кое многу тешко да се ослободи.Nikolla edno neka e jasno.Sdsm i crvenite kmeri bea shtabot ili komandniot centar na srpskata tajna slluzhba.Dodeka operativcite na istata slluzhba mozhda (a koga vikam mozhda shansite se 50% deka) jas i ti sekoj den koga sme sednalle na masa da rucame eden udbash sme imalle na masa.Nikolla na poslednata poseta na zima imav si sllucaj na edna sahrana vo gostivar da zboruvame za taja tema klerici i udbashtvo.I jas frliv provokacija deka se zboruva deka site hodzhi bille na spisok na udba.Eden od postarite hodzhi skokna i me obvini ti si llazhec.Drugiot hodzha ot postarite se vkluci vo razgovor i mu vika na prviot.
Covekot e vo pravo.Koga ne sobra site hodzhi na sostanok vo udba od site hodzhi samo qemal efendija od cegrane stana i hodzha od vrapcishte i kazha jas predavam vera vo dzhamija ne politika i izleze nadvor.Mie site drugi 50 ostanavme vnatre i pocnavme so praktika sekoj petok sabajle da otidneme i da ni kazhat tema za shto ke govorime na lludjeto vo xhamija.Moeto sledno prashanje beshe dali samo hodzhite ili i vrz popovi se postapuvashe isto.Doticniot hodzha kazha deka i vrz popovi se vodeshe ista politika.
Nikolla klerici bille na prv rang kako kodoshi.vtor rang bille intelektuallci, zaradi nivnata tezhina vo narodot.Na tret rang esnafi i zanaetcii.
Znaci prvite partii vo poveqe partiskiot sistem so razni administrativni prepreki se odollgovlekuva.Toa beshe scenario.Inicijativnite odbori da se zanimavat so administracija i registracii a da zaboravat da vgradat filteri za cistenje na partijata od kodoshi.I niedna nova partija dodeka stabot na kmerite ne gi infiltrira svoite agenti ne mozheshe da se registrira.-
Pa prvata pobeda na lubco evidentiraniot kosovec i zetot na srpskiot vojvoda kiro ednookiot mu go odzede mandatot na lubco prosto so drzhaven udar.KOga mu dozvolija da formira vllada posle pobedata se potrudija prethodno da ja zovrijat situacijata vo medjunacionallen pllan.Da gi aktivirat ubijcite od tipot na ali ahmeti, fazli veliu, musa xhaferi, gzim ozreni, xhavit haliti, emrush xhemaili i nekolku marksisti leninisti i rusofili od kosovo da go oborat od vllast.Do lubceta izdainik do izdainik gorkiot i ne sllutell deka toa ke go snajde bideiki nemashe pricina da se slluci toa.
Koga vikash deka lubco ako dojde na vllast pak istoto ke go snajde.Sllushaj nikolla ako lubce se vpushti na taja igra bez amin na usa toj nema da stigne ni da pobedi bidi siguren vo toa.A toj e tolku umen da go svati toa.Ako pak jenkite mu kazhat vlezi vo igra mie ti stoime pozadi, lubco ke gi dobie izborite i udba ednash za sekogash ke ja porazime vo makedonija

07-02-2011, 12:14 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Тезата:
УДБ-а не чини = љубов кон Бугарија
односно, оние кои наоѓаат поддржана и докажана врска помеѓу тајните полиции на Југолавија и Србија и македонската небиднина, по некаков автоматизам имаат симпатии спрема Бугарија, нема логичка подлога. Едната работа е незавсна од другата. Оваа ситуција не е таква каде доколку има "лоќ", мора да има и "добар".

Истовремено, не може да се споредува криминалната транзиција, политичката криза во РМ, гонењето на македонски државјани по линија на македонски национализам, и низа други проблеми кои се со корени од УДБ-а, да се споредуваат на исто ниво со бугарското повикување на личности кои минале дел од своите животи и во Бугарија.
Бидејќи и јас сум иселеник, и на мене ќе можат да се повикуваат обете држави чиј што граѓанин сум бил.
07-02-2011, 12:25 AM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,489
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(07-02-2011, 12:25 AM)Solenik Wrote: Тезата:
УДБ-а не чини = љубов кон Бугарија
односно, оние кои наоѓаат поддржана и докажана врска помеѓу тајните полиции на Југолавија и Србија и македонската небиднина, по некаков автоматизам имаат симпатии спрема Бугарија, нема логичка подлога. Едната работа е незавсна од другата. Оваа ситуција не е таква каде доколку има "лоќ", мора да има и "добар".

Истовремено, не може да се споредува криминалната транзиција, политичката криза во РМ, гонењето на македонски државјани по линија на македонски национализам, и низа други проблеми кои се со корени од УДБ-а, да се споредуваат на исто ниво со бугарското повикување на личности кои минале дел од своите животи и во Бугарија.
Бидејќи и јас сум иселеник, и на мене ќе можат да се повикуваат обете држави чиј што граѓанин сум бил.

Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam

Тука е потребно Соломонско/Соленичко решениеIcon_wink

An inch today is tomorrow’s mile.
07-02-2011, 01:25 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

(07-02-2011, 12:14 AM)sokoli Wrote:
(06-02-2011, 07:48 PM)Nikola Wrote: Јас ќе ти кажам како е со Љубчо. Најубаво беше во неговото време. Сепак, и он си носи одговорност на својот грб. Одговорност која, доколку престане да ги слуша српските служби за кои ти говориш, можеби повторно ќе плати со изборен пораз(или апсаана). Значи, ако ме прашуваш мене, нема дискусија дека во неговото време имаше поместување во економијата, имаше најрелаксирани меѓуетнички односи, за прв пат Албанците беа пристојно третирани како граѓани, ама дојде војната 2001. За таа војна сеуште има многу матни работи и треба се да излезе на виделина. Иако, според мене ја режираа кмерите од СДСМ во соработка со тајните служби, чии пулени очигледно се оние терористи кои војуваа а денес се во влада на ДУИ. Не е исклучена можноста и Љубчо да има директна одговорност за тоа, зашто нормално беше премиер. Треба тука уште да се расчистува. Значи се на се, кога беше тој на власт имаше убава живеачка, ама дискутабилно е дали треба да добие втора шанса, зашто има политичко бреме од кое многу тешко да се ослободи.Nikolla edno neka e jasno.Sdsm i crvenite kmeri bea shtabot ili komandniot centar na srpskata tajna slluzhba.Dodeka operativcite na istata slluzhba mozhda (a koga vikam mozhda shansite se 50% deka) jas i ti sekoj den koga sme sednalle na masa da rucame eden udbash sme imalle na masa.Nikolla na poslednata poseta na zima imav si sllucaj na edna sahrana vo gostivar da zboruvame za taja tema klerici i udbashtvo.I jas frliv provokacija deka se zboruva deka site hodzhi bille na spisok na udba.Eden od postarite hodzhi skokna i me obvini ti si llazhec.Drugiot hodzha ot postarite se vkluci vo razgovor i mu vika na prviot.
Covekot e vo pravo.Koga ne sobra site hodzhi na sostanok vo udba od site hodzhi samo qemal efendija od cegrane stana i hodzha od vrapcishte i kazha jas predavam vera vo dzhamija ne politika i izleze nadvor.Mie site drugi 50 ostanavme vnatre i pocnavme so praktika sekoj petok sabajle da otidneme i da ni kazhat tema za shto ke govorime na lludjeto vo xhamija.Moeto sledno prashanje beshe dali samo hodzhite ili i vrz popovi se postapuvashe isto.Doticniot hodzha kazha deka i vrz popovi se vodeshe ista politika.
Nikolla klerici bille na prv rang kako kodoshi.vtor rang bille intelektuallci, zaradi nivnata tezhina vo narodot.Na tret rang esnafi i zanaetcii.
Znaci prvite partii vo poveqe partiskiot sistem so razni administrativni prepreki se odollgovlekuva.Toa beshe scenario.Inicijativnite odbori da se zanimavat so administracija i registracii a da zaboravat da vgradat filteri za cistenje na partijata od kodoshi.I niedna nova partija dodeka stabot na kmerite ne gi infiltrira svoite agenti ne mozheshe da se registrira.-
Pa prvata pobeda na lubco evidentiraniot kosovec i zetot na srpskiot vojvoda kiro ednookiot mu go odzede mandatot na lubco prosto so drzhaven udar.KOga mu dozvolija da formira vllada posle pobedata se potrudija prethodno da ja zovrijat situacijata vo medjunacionallen pllan.Da gi aktivirat ubijcite od tipot na ali ahmeti, fazli veliu, musa xhaferi, gzim ozreni, xhavit haliti, emrush xhemaili i nekolku marksisti leninisti i rusofili od kosovo da go oborat od vllast.Do lubceta izdainik do izdainik gorkiot i ne sllutell deka toa ke go snajde bideiki nemashe pricina da se slluci toa.
Koga vikash deka lubco ako dojde na vllast pak istoto ke go snajde.Sllushaj nikolla ako lubce se vpushti na taja igra bez amin na usa toj nema da stigne ni da pobedi bidi siguren vo toa.A toj e tolku umen da go svati toa.Ako pak jenkite mu kazhat vlezi vo igra mie ti stoime pozadi, lubco ke gi dobie izborite i udba ednash za sekogash ke ja porazime vo makedonija

За многу работи си прав. Ама Јенките се замерени со Љубчота. Не знам колку им се сменети тие односи. Тој кога беше војната нив најмногу ги кривеше и напаѓаше. Ова што го зборуваш за оџите и поповите не ме чуди. Ме чуди како некој станал и тоа го признал.
07-02-2011, 01:37 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(07-02-2011, 12:25 AM)Solenik Wrote: Тезата:
УДБ-а не чини = љубов кон Бугарија
односно, оние кои наоѓаат поддржана и докажана врска помеѓу тајните полиции на Југолавија и Србија и македонската небиднина, по некаков автоматизам имаат симпатии спрема Бугарија, нема логичка подлога. Едната работа е незавсна од другата. Оваа ситуција не е таква каде доколку има "лош", мора да има и "добар".

Истовремено, не може да се споредува криминалната транзиција, политичката криза во РМ, гонењето на македонски државјани по линија на македонски национализам, и низа други проблеми кои се со корени од УДБ-а, да се споредуваат на исто ниво со бугарското повикување на личности кои минале дел од своите животи и во Бугарија.
Бидејќи и јас сум иселеник, и на мене ќе можат да се повикуваат обете држави чиј што граѓанин сум бил.

Еве и јас-Se_klanjamSe_klanjamSe_klanjam.Колку е убаво да разбереш дека мудри и разумни глави плус промакедонски...сеуште има на овој свет.
07-02-2011, 07:51 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(06-02-2011, 11:50 PM)Makedonec Wrote:
(06-02-2011, 11:34 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(06-02-2011, 10:08 PM)Makedonec Wrote:
(06-02-2011, 06:47 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: За да ги отстраниме илјадата лица на пропагандата, да одиме по ред:
Каде живеел и работел и што работел, Мисирков, пред да биде однесен во болница.

Грев е Јордане да се сомневаш во она што е твој род,и кој што живеел и творел за "македонската кауза"...јас незнам што се случува со тебе за да си поставуваш овакви прашања...или можеби од старите југосоловенски учебници си заклучил дека Мисирков е бугарин???....

Како и да е еве јас те замолувам да ми дадеш еден пасос,извадок или сл. каде што бугарите(владата и сл.) му помогнале на Мисирков во нешто за време на неговото дејствување....ако ми најдеш таков податок,тогаш ветувам дека никогаш повеќе нема да го спомнам Мисирков!

п.с И многу интересно ми е твоето размислување...значи вие иселениците по Канада,Америка,Австралија ќе мора да бидете закопани во МК,се со цел да имаме право да кажеме дека сте биле Македонци...(за да не се расправаме со тие земји)

...или во случај ако вие од Канада се борите за "опстојување на македонската кауза"..тогаш значи по вашата смрт,едноставно Канада ќе каже дека бидејќи сте работеле и живееле во Канада,дека вие всушност вашиот живот сте го посветиле на таа земја,и на никоја друга....или сега ќе речеш остај Канада е демократска земјаTuktuk0ni

Те читав цело време додека зборуваше за УДБА,Србите и сл....но цело време чекав момент кога ќе почнеш да ја обработуваш и тематиката поврзана со бугарската пропаганда и нејзините служби...но според тебе не постојат бугарски служби во Македонија, аналогно на тоа Бугарите ни се најголеми пријатели, и тие за две червени ќе влезат во војна ако некој не чепка...

...УДБА е крива што ние ги мразиме бугарите,УДБА им ја даде пиринска на бугарите,УДБА им викаше на бугарите да не признаваат ништо македонско...значи таа лошата УДБА не искара со нашите "браќа" кои му ги запалија книгите на Мисирков,кои убиваа се што се залага за самостојна Македонија,кои не признаваат ништо Македонско,ни јазик ни нација....

Значи те молам во иднина колку што имаш напишано за УДБА,јас мислам дека барем една тема за бугарските служби и нивните пропаганди заслужуваат читателите на овој форум...и тоа треба ти да ја отвориш,за да овој форум добие да го добие вистинскиот лик дека се работи за МАКЕДОНИЈА!!!Божји грев е да лажеш.
Зошто не одговориш на простото прашање :


"Каде живеел и работел и што работел, Мисирков, пред да биде однесен во болница."

Оваа ти го напишав на почетокот на нашата полемика:

"Ке те замолам само немој да кажеш ама Бугарите ги присвојуваат, тоа е друго прашање и да го оставиме засега".

Приджувај се на погоре напишаното.!!! нормало ако намерите ти се чесни и МАКЕДОНСКИ и ако целта ти е да дојдеме до вистината. Се друго е прочитана доктрина на еден антимакедонски систем.
Незнам што сакаш да постигнеш со тоа,но еве и hristo ти постираше

Quote:Понатака, Мисирков го дочекал револуционарните настани од 1917 година. Бил отворен противник на присоединувањето на Бесарабија кон кралството романија, па поради тоа и го екстернирале од Кишинев во Одеса. Но повеќе не можел да остане во таа средина. Бидејќи си имал и семејство, тој заминал од Одеса во Софија, каде го пречекале со недоверба. Сепак добил служба во Етнографскиот музеј, потоа бил испратен во Карлово, но и понатака му се заканувале поради неговите отворени ставови во однос на македонското прашање. Побарал да добие служба во соседната држава Кралството на Србите, Хрватите и Словенците. Неговата молба останала без одговор. Оневозможен да се врати во Русија, фрлен на служба во провинциско место Копривштица, Мисирков западнал во криза. Се разболел тешко, претходно преплашен со закана дека ќе биде ликвидиран, па така се нашол во „Александровската болница“ во Софија, каде умрел на 26 јули 1926 година. Неговото семејств
о (сопруга и син) ги оставил без основни средства за живеење.

Јас еве ти одговорив на прашањето...сега ќе те замолам да ми одговориш на моите горенаведени прашања до тебе...

-А најбитното од се е ако УДБА е лошата вештерка(што и навистина била),тогаш значи бугарите навистина ни се браќа,и сите наши дејци биле бугари???...или ???

Не ми е јасно како тоа ти сакаш да се дистанцираш и да ги занемаруваш историските неправди кои ни ги вршат бугарите,а за се да ја окривуваш УДБА...значи објективноста во превод значи колку на едната страна од вагата,толку и на другата...инаку за Македонија и Македонци уште долго време ќе се мачиме!!!

п.с и те молам нареден пат не ги прескокнувај темите каде што се спомнува бугарската пропаганда...бидејќи ти самиот кажа на каков начин функционираат службите,така да не ми стварај сомнеж!!!

до Hristo:
Дај ти се молам олади со тие твој фантазии со иследнички процедури и сл....бидејќи бегаш од објективноста па полесно ти е да бркаш вештерки по форумов!....

...и запамти,кога се работи за Македонија сите се ставаат на тапет без пардон,а не кој вас ви се гледаат за полоши или подобни!!!

Бррр, Македонец.Се заледив.Ваков пристап и интонација на говор, сум сретнал само при работата на УДБА и, порано, за време на инквизиција. Значи, сите се виновни додека не се докаже спротивното. Нормално, само одредена група луѓе или поединец ги поставува критеријумите за невиноста т.е. за вината. Да се надевам дека си имал лош ден, па така си продумал. Инаку, си се вратил во минатото. А, што се однесува за Крсте Мисирков и неговата последна работа, пред неговата смрт! Тој работел како учител и директор4 во Бугарија ( Карлово и Копривиштица). Е, сега, откога место директор во гимназија е казна? И тоа, таа работа и таа позиција во друга држава? А, тоа колку земал Крсте за таа своја работа? Најверојатно, нивното тогашно Министерство за образование не правело посебна пресметка за плата само за Крсте. Тој земал како што земале сите други директори.
Right after the end of the First World War, he spent one year in Sofia as a head of the Historical department of the National Museum of Ethnography. Then, he worked as a teacher and director of the high schools in Karlovo and Koprivshtitsa, until his death in 1926.[25][28] He was buried in Sofia with the financial support from the Ministry of Education, as an honoured educator.[29]

07-02-2011, 08:03 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

(06-02-2011, 11:40 PM)sokoli Wrote: Никола го донесол народот до... ? Соколи, можеби албанскиот блок сака да го види Лиобчо за противник?

konjaniku aj zhiti sve na svetot eve i allbancite se sprotiven neprijatellski bllok.Daj be spomni ili podobro najdi eden prijatellski bllok ili prijatellska strana.Koj vi e prijatell zhiti sve.Spomni eden narod.Izvini ama kako narod mi izgledate isti kako kosovarite.Cella evropa i cella amerika stana na noze da gi spasat kosovarite.Vojna zapocna nasred evropa.Go porazija milloshevic so sve carska rusija.Udrija po kineskata ambasada.Bea dobri.deneska k0ga grupa kriminallci marksisti leninisti treba vo mashina za melenje meso vednash toj zapad stana neprijatell na kosovo.Istoto koe sega tuka go pishuvam go napishav i vo allbanski forum.prosto mi izgledate kako malli deca.Tatkoto ve hrani, ve oblekuva, so knigi ,so shkollo ako mu posakate edno lizhavce a toj nema sitno da vi go kupi odmah go krivite nosot.Zatoa konjanice mi izgledate kako detski narodi.Konjanik ne mu trebat na mojot narod protivnici.Pa najmallku lubco ili billo koj drug kako protivnik.Ako vo ista kuqa zhiveat zavadeni braqa i snajka taja kuqa ne bivaАко Косово го гледаш сред Европа соколи, тоа највеќе зборува за тебе и твоите погледи на светот. Кој како големец ги сврти нишаните накај Балканот, ве користи Албанците како куртони за сопствените интереси. `90-тите беа тогашните западни интереси, сега Осама иде на ред, утре чиј куртон ќе бидете...
Таква куќа чија глава иде да се сонча на море додека куќата гори, таа куќа па скроз не ја бива.
Ќе им дојде времето и на “нашите“ марксисти- ленинисти да си заминат, ама вие никогаш нема да бидете подготвени да се пресметате со криминалците меѓу вас. Сами се трудите да си најдете противници само и само да го прескокнете конфликтот со вашите одржувачи на шверцерски канали.
Баш би сакал да ја видам косовската лустрација, македонската некогаш и ќе се случи ама косовската...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
07-02-2011, 03:37 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(07-02-2011, 03:37 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Ако Косово го гледаш сред Европа соколи, тоа највеќе зборува за тебе и твоите погледи на светот. Кој како големец ги сврти нишаните накај Балканот, ве користи Албанците како куртони за сопствените интереси. `90-тите беа тогашните западни интереси, сега Осама иде на ред, утре чиј куртон ќе бидете...
Таква куќа чија глава иде да се сонча на море додека куќата гори, таа куќа па скроз не ја бива.
Ќе им дојде времето и на “нашите“ марксисти- ленинисти да си заминат, ама вие никогаш нема да бидете подготвени да се пресметате со криминалците меѓу вас. Сами се трудите да си најдете противници само и само да го прескокнете конфликтот со вашите одржувачи на шверцерски канали.
Баш би сакал да ја видам косовската лустрација, македонската некогаш и ќе се случи ама косовската...Konjanik barem kako kurton im slluzham na zapadni civilizirani kurevi.Dodeka ti konjanik ako odime po ist still na govor koga ke prestanesh da bidesh vecen srpski kurton.Zar ne im slluzhevte na srpskite interesi koga ja zapalivte amerikanskata ambasada nasred skopje.Zar ne im slluzhite na srpskite interesi koga histericno napadjate sve shto e ne srpsko i na istok i na zapad pa i poshiroko.Zar ne e srpska strategija koga od site drugi pravite protivnicki bllokovi.Konjanik sakash razberi sakash ne.Kosovo vo momentot e evropa.Tamu delluva evropsko sudstvo, evropska policija evropski tajni slluzhbi.Pravat problemi marksistite leninistite i tie gotovo davat posledniot zdiv.Dodeka ti konjanice rushish granici so srbija i gradish nova federacija.Problemot so imeto ke bide reshen bideiki novata struktura ke se vika srpsko vardarska banovina.Pa ti misli mu se potoa.

a kosovskata lustracija ta ke se odviva na allbanski nacin.Tuka se napishani pravilla koi vlladeat vo toj region od vremeto na lek dukadjini.Ke se poceka nekoe vreme bideiki srbite tamu najkasno ke se otkazhat od kodoshite.No ke se otkazhat.E kodoshi toa ke go pllatat so krv.Ako tie pa umrelle ke go pllatat nivnite deca ili vnuci do sedmo koleno.Ako ne sakat da im se slluci toa trebat deneska kako mazhi da izlezat da priznavat izdajata i da pobarat oprost i besa od zhrtvite.

07-02-2011, 07:35 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(07-02-2011, 12:03 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Јас Makedonecu не го прашав Христо, те прапшав тебе за следново:ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Со твојот одговор ме потикна да ти поставам едно прашање. Како да го третираме историски Ѓорѓе Петров кој учествувал во власта во Бугарија, како да го третираме Јане Сандански, Гоце Делчев. Се повикуваш на Мисирков а тој е закопан во Бугарија. Значи тие луѓе делувале во бугарскиот општенствен живот, дали Бугарите треба да ги избришат.??? ВМРО на кое се повикуваме и гордееме дејствувало од Бугарија, можат ли Бугарите или требаат ли Бугарите да го избришат тоа.
Ке те замолам само немој да кажеш ама Бугарите ги присвојуваат, тоа е друго прашање и да го оставиме засега.Сакаш сериозна дискусија повели одговори на прашањата кои ти ги поставив на почетокот на нашава дискусија.

Ако продолжиш со манипулација ке ја тераме и на тој начин дискусијата.
Добро без лутење,во право си можеби Мисирков е Србин,а можеби и Русин....тамам работа Македонец,треба да се запрашаме дали човек што живеел на толку релации можеме да си го присвоиме само за нас..пупу скраја да е..златно цел живот живееме под туѓи пропаганди,па сега наеднаш ќе се правиме мангупи и ќе си земаме за право да присвојуваме личности кои животот го посветиле за македонската кауза Shok

Ако ништо друго барем Мисирков,јасно и гласно кажал дека него најбитна му е Македонија како посебна држава,посебна нација со свој единствен јазик....а успат од дното на душата ги мразел буарските,српските па и грчките пропаганди...и постојано одржувал говори пред студенти за тоа дека треба да се освестат и да почнат да се занимаваат со Македонија!!!

А за тоа што ВМРО дејствувало од Бугарија,изгледа дека навистина сакаш да потенцираш некој работи кои очигледно си ги разбрал во погрешен контекст....како прво треба да се запрашаш дали таму наишле на разбирање и "искрена поддршка",или биле прогонувани како кучиња!!!

Мисирков-За македонцките работи стр 75

"А ако Македонија до сега со мали исклу’чејн’а се јет
развијала оддел’но од Бугарија и Србија, то она можит да чинит
и за однапред, ушче поеке, шчо пропагандите: бугарцка и
србцка употребуваат сите и дозволени и не дозволени стретства
да искоренат во нашијот народен жиот сé самобитно, сé чисто
македонцко
."До Hristo:

Мисирков-За македонцките работи стр 108:

"Можит, мнозина
ке ме осудат, коа србофил. Можит, самите срби на него ке
основаат својите шовинистични претенцији на Македонија.
Можит нај после, ке експлуатираат србите сето речено за
изменуајн’ето на националното ни име, за да докажат, да
македонците никога немале национално самосознаајн’е и не
играле никаква самостојна историјцка рол’а, а сет влизаме само,
као суров материјал во државнијот организм на бугарцката или
србцката држаа.
Мег’у другото такви недоразберији можат да се очекуваат,
как от тоа, шчо јас категорично осудиф бугарцката политика во
македонцкото прашајн’е, от које
можат да помисл’ат да сум јас бугарофоб и србофил, исто така и
од експлуататорцката тактика на балканцките словени во
македонцкото питајн’е."

08-02-2011, 03:10 AM
Reply
montehristo Online
Неверан Тома
*****

Posts: 1,489
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

(08-02-2011, 03:10 AM)Makedonec Wrote:
(07-02-2011, 12:03 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Јас Makedonecu не го прашав Христо, те прапшав тебе за следново:ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Со твојот одговор ме потикна да ти поставам едно прашање. Како да го третираме историски Ѓорѓе Петров кој учествувал во власта во Бугарија, како да го третираме Јане Сандански, Гоце Делчев. Се повикуваш на Мисирков а тој е закопан во Бугарија. Значи тие луѓе делувале во бугарскиот општенствен живот, дали Бугарите треба да ги избришат.??? ВМРО на кое се повикуваме и гордееме дејствувало од Бугарија, можат ли Бугарите или требаат ли Бугарите да го избришат тоа.
Ке те замолам само немој да кажеш ама Бугарите ги присвојуваат, тоа е друго прашање и да го оставиме засега.Сакаш сериозна дискусија повели одговори на прашањата кои ти ги поставив на почетокот на нашава дискусија.

Ако продолжиш со манипулација ке ја тераме и на тој начин дискусијата.
Добро без лутење,во право си можеби Мисирков е Србин,а можеби и Русин....тамам работа Македонец,треба да се запрашаме дали човек што живеел на толку релации можеме да си го присвоиме само за нас..пупу скраја да е..златно цел живот живееме под туѓи пропаганди,па сега наеднаш ќе се правиме мангупи и ќе си земаме за право да присвојуваме личности кои животот го посветиле за македонската кауза Shok

Ако ништо друго барем Мисирков,јасно и гласно кажал дека него најбитна му е Македонија како посебна држава,посебна нација со свој единствен јазик....а успат од дното на душата ги мразел буарските,српските па и грчките пропаганди...и постојано одржувал говори пред студенти за тоа дека треба да се освестат и да почнат да се занимаваат со Македонија!!!

А за тоа што ВМРО дејствувало од Бугарија,изгледа дека навистина сакаш да потенцираш некој работи кои очигледно си ги разбрал во погрешен контекст....како прво треба да се запрашаш дали таму наишле на разбирање и "искрена поддршка",или биле прогонувани како кучиња!!!

Мисирков-За македонцките работи стр 75

"А ако Македонија до сега со мали исклу’чејн’а се јет
развијала оддел’но од Бугарија и Србија, то она можит да чинит
и за однапред, ушче поеке, шчо пропагандите: бугарцка и
србцка употребуваат сите и дозволени и не дозволени стретства
да искоренат во нашијот народен жиот сé самобитно, сé чисто
македонцко
."До Hristo:

Мисирков-За македонцките работи стр 108:

"Можит, мнозина
ке ме осудат, коа србофил. Можит, самите срби на него ке
основаат својите шовинистични претенцији на Македонија.
Можит нај после, ке експлуатираат србите сето речено за
изменуајн’ето на националното ни име, за да докажат, да
македонците никога немале национално самосознаајн’е и не
играле никаква самостојна историјцка рол’а, а сет влизаме само,
као суров материјал во државнијот организм на бугарцката или
србцката држаа.
Мег’у другото такви недоразберији можат да се очекуваат,
как от тоа, шчо јас категорично осудиф бугарцката политика во
македонцкото прашајн’е, от које
можат да помисл’ат да сум јас бугарофоб и србофил, исто така и
од експлуататорцката тактика на балканцките словени во
македонцкото питајн’е."


Смирете ја топката.
Си дозволувате чувствата да ви го заматат погледот и фокусот на нештата, а тоа ни малку не е добро.
Ве молам, и без импутирање.
Прво до тебе Македонецу, да знаеш како што Грците не можат да ја сокријат вистината, така ни Бугарите не можат.
Како што се вели: Боже, чувај ме од пријатели, од непријатели сам ќе се чувам.
Твојата грешка е што премногу брзо заклучуваш и рипаш на секоја провокација.
Некогаш, Македонецу, има во некое време, некои луѓе кои влијаат на историјата на повеќе од еден народ.
Да го земеме за пример Горазд Росоклија, тој работи во САД, дали само поради тоа што е Македонец ние сите негови заслуги да ги сметаме за наши, или поради него да мислиме дека сме и ние поблиску до Бога поради неговите откритија како Србите што прават?
Нивните дела(и на Горазд и на Мисирков) говорат повеќе од нив самите.
Да е било која влада попаметна на Росоклија би му овозможила услови за работа со која не мора целогодишен престој да му овозможи доволно е да финансира една летна школа( го земам за пример Бразил) каде ќе се формираат млади кадри, ти кадри од врвен стручњак ќе учат на свој мајчин јазик, а околу јазикот да е државата паметна Филолошкиот Факултет би го унапредила во Лингвистички и би го преименувала во Крсте Петков Мисирков.
Или би Формирала нов во друг град, на пример во Штип.
За ВМРО, ќе треба многу повеќе труд од наша страна:
Прво поради тоа што повеќето од документацијата на ВМРО е во Бугарија.
Второ, кое јас посебно го потенцирам, се архивите на Бугарската влада во тоа време, Министерството за Внатрешни работи(доколку како такво постоело), земи ги за пример Грците како ги кријат архивите, и пак некои документи излегуваат во јавност кои се во наша полза.
Затоа треба Македонците кои живеат во Бугарија, да истражуваат повеќе, или нашите историчари, доколку им биде овозможено да копаат по нивните архиви непречено( во што се соменвам, но да им дадеме за право да велат дека се отворени за истражувачи, па времето ќе покаже дали се и навистина).
Тука се и Архивите на Романија, на Црна Гора, На Британија, На Франција, На Русија.
Да не забегам премногу.
Поздрав
An inch today is tomorrow’s mile.
08-02-2011, 04:21 AM
Reply