Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Ако народот не сака визионери на здравје нека му е на народот. А се сложувам дека Љубчо повеќе сака да е против мнозинството и сака да се покаже дека е во право. А тоа јас безброј пати сум го видел. Само не знам што визија имаше со сегашниов ни премиер...Треба да излезе и да се извини повторно пред македонската јавност исто како и со Борис, иако и од неговите интервјуа може да се види неговото покајание. Ова место прилично му одговара. Не само него, туку и за јавноста, мислам дека е многу корисен кога вака зборува од страна. На пример, не знам зошто не го послуша Перо Гошев да претвори барем дел од девизите во злато. Дебело ќе профитиравме. Но потоа сите експерти истрчаа во јавност да кажат како тоа не било така лесно, како банката немала задача да создава профит без притоа да кажат дали со таквата идеа ЌЕ ПРОФИТИРАВМЕ или НЕМАШЕ ДА ПРОФИТИРАМЕ. Како викаат-најголем ризик е никогаш во животот да не ризикуваш. Ние како да сме следбеници на оваа изрека. Изгледа во државава на сите им стана навика кога нешто ќе ги прашаш да ти одговорат нешто сосема четврто, како веќе да не постои ДА или НЕ во реалноста.
09-12-2010, 01:09 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(09-12-2010, 01:09 PM)Nikola Wrote: Ако народот не сака визионери на здравје нека му е на народот. А се сложувам дека Љубчо повеќе сака да е против мнозинството и сака да се покаже дека е во право. А тоа јас безброј пати сум го видел. Само не знам што визија имаше со сегашниов ни премиер...Треба да излезе и да се извини повторно пред македонската јавност исто како и со Борис, иако и од неговите интервјуа може да се види неговото покајание. Ова место прилично му одговара.


Главното ветување кое даде 1994 година за прочистување на тајната полиција не го исполни. Еве да го чуеме во живо:12-12-2010, 05:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
12-12-2010, 05:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36Quote:Македония и България в историята са били най-големи приятели


DeltaNews - 05 Февруари 18:31

България и Македония имат стотици години обща история и затова трябва да градят двустранните си отношения на това, което ги обединява, а не на това, което ги разделя.
Това каза бившият министър-председател на Република Македония Любчо Георгиевски, цитиран от БНТ.
Припомняме, Любчо Георгиевски бе министър-председател на Република Македония в периода 1998-2002 г.
“Аз съм от тия редките интелектуалци и политици, които казваме, че Македония и България в историята са били най-големи приятели. Били са много, стотици години.... на практика са делели една и съща история, едни и същи събития и личности. И трябва на това да се посветим, защото това е правилото на Европа! Нека видим това, което е еднакво, това което ни сближава, това което ни прави приятели, а не неприятели!“, посочи Георгиевски.
06-02-2011, 04:50 AM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(06-02-2011, 04:50 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
Quote:Македония и България в историята са били най-големи приятели


DeltaNews - 05 Февруари 18:31

България и Македония имат стотици години обща история и затова трябва да градят двустранните си отношения на това, което ги обединява, а не на това, което ги разделя.
Това каза бившият министър-председател на Република Македония Любчо Георгиевски, цитиран от БНТ.
Припомняме, Любчо Георгиевски бе министър-председател на Република Македония в периода 1998-2002 г.
“Аз съм от тия редките интелектуалци и политици, които казваме, че Македония и България в историята са били най-големи приятели. Били са много, стотици години.... на практика са делели една и съща история, едни и същи събития и личности. И трябва на това да се посветим, защото това е правилото на Европа! Нека видим това, което е еднакво, това което ни сближава, това което ни прави приятели, а не неприятели!“, посочи Георгиевски.Ѓоргиевски не може да биде поупатен во историјата од самиот Мисирков кој детално и прецизно објаснил кој се и што всушност сакаат бугарите од нас...но во никој случај не ни биле пријатели!!!

п.с Јордане те молам кога ќе постираш овакви изјави,пробај напиши и коментар од 2-3 реда...барем да знаеме какво мислење имаш...бидејќи не сум те видел да ги ставиш бугарите во негативен контекст..така да несакам да добијам погрешно мислење за тебе.
(This post was last modified: 06-02-2011, 05:32 AM by Makedonec.)
06-02-2011, 05:28 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-02-2011, 05:28 AM)Makedonec Wrote: Ѓоргиевски не може да биде поупатен во историјата од самиот Мисирков кој детално и прецизно објаснил кој се и што всушност сакаат бугарите од нас...но во никој случај не ни биле пријатели!!!

п.с Јордане те молам кога ќе постираш овакви изјави,пробај напиши и коментар од 2-3 реда...барем да знаеме какво мислење имаш...бидејќи не сум те видел да ги ставиш бугарите во негативен контекст..така да несакам да добијам погрешно мислење за тебе.Си ме прашал за моите ставови и мислења за Бугарија и јас сум ти одговорил директно и многу прецизно и опширно. Така да негледам потреба од повторно поставување на прашање во тој контекст.(03-06-2010, 01:16 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(03-06-2010, 03:46 AM)Makedonec Wrote: Го замолувам Јордан Петровски...јавно овде на форумов во кратки црти да се изјасни кој се неговите ставови и мислења за Бугарија!
(Без притоа да се користи со цитати)

Ова го пишувам,затоа што сите ние што ве читаме,се осеќаме како да треба да одлучиме кој е добриот,а кој лошиот на форумот...а притоа тоа се ваши кавги кои дел се засноваат на вашето минато!Iconflowerhr4

Еве што мислам:


(23-04-2010, 02:35 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ivan Mihajlov, што побргу се ослободите од лажната надеж дека Ребългаризация е можна, ке биде многу полесно да се воспостават нормални односи помеѓу Македонија и Бугарија односно помеѓу Македонците и Бугарите.
Прелесно и пренаивно наседнувате на игрите на СРПСКИТЕ служби.
Србите во барањето како да ја сокријат АНТИМАКЕДОНСКАТА дејност во Македонија, сите МАКЕДОНЦИ кои се залагале за САМОСТОЈНА И ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА ги прогласувале за Ванчо Михајловисти, БУГАРИ и соработници на Бугарските служби.
Што е далеку од вистината. Една од причините зошто нема лустрација во Македонија лежи во тоа дека ке се открие ГЛАВНОТО СРПСКО ОРУЖЈЕ, во борбата за уништување на МАКЕДОНИЈА и МАКЕДОНЦИТЕ,
ПРОГЛАСУВАЊЕТО НА МАКЕДОНЦИ ЗА БУГАРИ И БУГАРАШИ

Ако Македонија 1945 година навистина станеше САМОСТОЈНА и БЕЖАНЦИТЕ од СРПСКИОТ ТЕРОР 1912-1940 година се вратеа во Македонија, големо прашање е дали ке се декларираа како Македонски Б"лгари.(25-04-2010, 03:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(25-04-2010, 02:47 PM)афион Wrote: Jordan Petrovski CRNI (crni) sto si ti Makedonec ili Bugarin?Македонец....кој заради тоа што се залагал за САМОСТОЈНА Македонија бил прогонуван од СРПСКИТЕ ИНСТАЛАЦИИ во Македонија. Сум бил прогонуван (а можеби и сеуште сум прогонуван) за МАКЕДОНСКИ национализам и ВРХОВИЗАМ и дека се занимавам со разузнавачка активност во корист на БНРС, насочена кон насилна промена или загрозување на Уставниот поредок и безбедност на Републиката.

Едно појаснување. Сега не ме спречува никој да се изјаснам како што сакам и ја се изјаснувам како МАКЕДОНЕЦ. Во процесот за добивање АЗИЛ да кажев дека сум се чувствувал како Македонски Бугарин и како таков сум БИЛ ПРОГОНУВАН ке добиев АЗИЛ во рекордно краток рок..


За да не се повторувам, оваа не е тема за тоа, еве неколку линка до мои мислења по прашањето кое ми го поставуваш:

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...98#pid6798
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...93#pid6893
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...97#pid6897
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...09#pid6909

Ако имаш уште нејаснотии, прашај ме конкретно што те интересира.


Текстот го постирав од друга причина имено Љупчо Георгиевски многу јасно зборува за две држави.

Со твојот одговор ме потикна да ти поставам едно прашање. Како да го третираме историски Ѓорѓе Петров кој учествувал во власта во Бугарија, како да го третираме Јане Сандански, Гоце Делчев. Се повикуваш на Мисирков а тој е закопан во Бугарија. Значи тие луѓе делувале во бугарскиот општенствен живот, дали Бугарите треба да ги избришат.??? ВМРО на кое се повикуваме и гордееме дејствувало од Бугарија, можат ли Бугарите или требаат ли Бугарите да го избришат тоа.
Ке те замолам само немој да кажеш ама Бугарите ги присвојуваат, тоа е друго прашање и да го оставиме засега.
06-02-2011, 01:32 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

merna velicina na makedonskiot patriotizam stanalla omrazata sprema bugarija.Jas sum allbanec i sigurno vo slednite izbori nema shansa da gllasam za ali pederot i menduh kockarot.A najmallku mislam da gllasam za dvajcata najgolemi makedonski izdajnici branko i grujo.Ako e lubco vo trka mojot gllas otidnuva na lubco.A ne sum edinstveniot so vakvo mislenje vo allbanskiot bllok.Gospodinot lubco beshe mllad i neiskusen vo politika.Beshe oran od srpskite shpiuni.No i mie drugite ne pominavme podobro.Doticniot gospodin raste vo golem politicar.Pa koga mozhevme na branko da mu dademe druga i treta shansa zashto edna takva shansa da nema i lubco
06-02-2011, 03:11 PM
Reply
Душан Јордан Петровски II Offline
Member
***

Posts: 220
Joined: Apr 2010
Reputation: 3

(06-02-2011, 03:11 PM)sokoli Wrote: merna velicina na makedonskiot patriotizam stanalla omrazata sprema bugarija.Jas sum allbanec i sigurno vo slednite izbori nema shansa da gllasam za ali pederot i menduh kockarot.A najmallku mislam da gllasam za dvajcata najgolemi makedonski izdajnici branko i grujo.Ako e lubco vo trka mojot gllas otidnuva na lubco.A ne sum edinstveniot so vakvo mislenje vo allbanskiot bllok.Gospodinot lubco beshe mllad i neiskusen vo politika.Beshe oran od srpskite shpiuni.No i mie drugite ne pominavme podobro.Doticniot gospodin raste vo golem politicar.Pa koga mozhevme na branko da mu dademe druga i treta shansa zashto edna takva shansa da nema i lubco

Соколи, само ќе додадам дека втора мера за македонскиот патриотизам стана и омразата спрема Албанците.

Во врска со Љубчо: не се согласувам дека тој зрее, особено ако се земат предвид неговите настапи кај Васко Ефтов, каде е очигледно на чија музика игра. Македонија треба да престане да има улога на фабрика за рецилкирање на еден исти измет. Љубчо покажа дека е само за нијанса подобар од БЦ. Но, тоа е повеќе одраз на ниските квалитети на БЦ, кој усепа во релатривен однос да направи луѓе како Грујо и Љубчо да делуваат како позитивни.
06-02-2011, 03:32 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(06-02-2011, 03:32 PM)Душан Јордан Петровски II Wrote: Соколи, само ќе додадам дека втора мера за македонскиот патриотизам стана и омразата спрема Албанците.

Во врска со Љубчо: не се согласувам дека тој зрее, особено ако се земат предвид неговите настапи кај Васко Ефтов, каде е очигледно на чија музика игра. Македонија треба да престане да има улога на фабрика за рецилкирање на еден исти измет. Љубчо покажа дека е само за нијанса подобар од БЦ. Но, тоа е повеќе одраз на ниските квалитети на БЦ, кој усепа во релатривен однос да направи луѓе како Грујо и Љубчо да делуваат како позитивни.


E tuka si vo greshka mozhno jas pogreshno gi gledam rabotite.Omrazata sprema allbancite kako mera na makedonskiot patriotizam beshe porano.Bideiki bugarite ne se spomnuva.Edinstvena meta za potkusuruvanje bea allbancite.No iskreno deneska oseqam promeni.Toa mozhda emociite se isti no javno po mallku se izrazuva anti allbanstvoto.Deneska moe mislenje e deka najteshko vo makedonija e da bidesh bugarin.
Nastapot na lubce kaj vasko evtov za mene beshe mnogu mnogu proracunat poteg na lupce.Za moe mislenje lubce iako znae deka sekoe spomnuvanje na bugarija ke mu donese negativni poeni toj svesno otidna na politicko samoubistvo.No lubce e svesen deka narodot e umoren od llagi i patriotizam pred izbori dodeka posle izbori katastrofa.Licno mene mi e dosta od takvi blefovi kako do deneska.Covekot iako e svesen deka gubi kazhuva bez da lazhe a narodot eden den toa ke znae da go ceni

06-02-2011, 04:17 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Љубчо кај Васко Ефтов сам се закопа и подлегна на манипулациите на невротичниот водител, кој му натура триста лични тези во уста кој овој не ги демантираше. Интервју кое одеше во прилог на Б.Ц. и СДСМ и никој друг. Љубчо сепак останува еден од ретките политичари кои си го кажуваат ставот и не се занимаваат со рејтинзи и популистички гомнарии. Тоа е за почитување, а ставовите се веќе една друга димензија.
06-02-2011, 04:58 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1

Жалам што ќе ви ја расипам журката, Лиобчо без апчиња не знае ни кој ден во неделата е, а камоли да “кажува како што било“ за време на неговото премиерствување.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
06-02-2011, 05:12 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Се согласувам,Љубчо е како издишен балон повеќе никој не го игра и е сега слика на сите оние мизерни политичарчиња.
А само замислете како народот веруваше во него во 1998 кога ја земаше власта во свои раце.


Инаку партиски не сум определен,јас повеќе сум анархист,а ако би требало да гласам ќе гласам за себе.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
06-02-2011, 05:24 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(06-02-2011, 01:32 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Текстот го постирав од друга причина имено Љупчо Георгиевски многу јасно зборува за две држави.

Со твојот одговор ме потикна да ти поставам едно прашање. Како да го третираме историски Ѓорѓе Петров кој учествувал во власта во Бугарија, како да го третираме Јане Сандански, Гоце Делчев. Се повикуваш на Мисирков а тој е закопан во Бугарија. Значи тие луѓе делувале во бугарскиот општенствен живот, дали Бугарите треба да ги избришат.??? ВМРО на кое се повикуваме и гордееме дејствувало од Бугарија, можат ли Бугарите или требаат ли Бугарите да го избришат тоа.
Ке те замолам само немој да кажеш ама Бугарите ги присвојуваат, тоа е друго прашање и да го оставиме засега.
Јордане те замолувам ако ја немаш прочитано "За македонцките работи" од Мисирков,или ако ја немаш читано со години...те молам прочитај ја убаво и сите одговори ќе ги пронајдеш во книгата иако е пишувана пред скоро 100години...ќе се увериш дека бугарите во континуитет тераат свој филм.

п.с Еве ти споредба за присвојувањето: Скендербег кога ја освоил Кроја,неговите востаници развиориле знаме со црвена основа и двоглав орел кој во тоа време бил симбол на Византија и на христијанството....

А денес на територија на Косово и на Македонија нема Албанци со христијанско потекло....така да која е логиката да го веат ова знаме,кое е симбол на христијанството???
(This post was last modified: 06-02-2011, 05:32 PM by Makedonec.)
06-02-2011, 05:28 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Лесно е !!!
На орелот ќе му ставиш кече Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
06-02-2011, 05:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-02-2011, 05:28 PM)Makedonec Wrote:
(06-02-2011, 01:32 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Текстот го постирав од друга причина имено Љупчо Георгиевски многу јасно зборува за две држави.

Со твојот одговор ме потикна да ти поставам едно прашање. Како да го третираме историски Ѓорѓе Петров кој учествувал во власта во Бугарија, како да го третираме Јане Сандански, Гоце Делчев. Се повикуваш на Мисирков а тој е закопан во Бугарија. Значи тие луѓе делувале во бугарскиот општенствен живот, дали Бугарите треба да ги избришат.??? ВМРО на кое се повикуваме и гордееме дејствувало од Бугарија, можат ли Бугарите или требаат ли Бугарите да го избришат тоа.
Ке те замолам само немој да кажеш ама Бугарите ги присвојуваат, тоа е друго прашање и да го оставиме засега.


Јордане те замолувам ако ја немаш прочитано "За македонцките работи" од Мисирков,или ако ја немаш читано со години...те молам прочитај ја убаво и сите одговори ќе ги пронајдеш во книгата иако е пишувана пред скоро 100години...ќе се увериш дека бугарите во континуитет тераат свој филм.Те замолив да одговориш на прашањето без да го мешаме присвојувањето. Ме интересира чисто техничко гледање. Затоа пак ке те замолам одговори на прашањето:

"Како да го третираме историски Ѓорѓе Петров кој учествувал во власта во Бугарија, како да го третираме Јане Сандански, Гоце Делчев. Се повикуваш на Мисирков а тој е закопан во Бугарија. Значи тие луѓе делувале во бугарскиот општенствен живот, дали Бугарите треба да ги избришат.??? ВМРО на кое се повикуваме и гордееме дејствувало од Бугарија, можат ли Бугарите или требаат ли Бугарите да го избришат тоа."

пс. сум го читал и сум го разбрала Мисирков.
06-02-2011, 06:01 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(06-02-2011, 06:01 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Те замолив да одговориш на прашањето без да го мешаме присвојувањето. Ме интересира чисто техничко гледање. Затоа пак ке те замолам одговори на прашањето:

"Како да го третираме историски Ѓорѓе Петров кој учествувал во власта во Бугарија, како да го третираме Јане Сандански, Гоце Делчев. Се повикуваш на Мисирков а тој е закопан во Бугарија. Значи тие луѓе делувале во бугарскиот општенствен живот, дали Бугарите треба да ги избришат.??? ВМРО на кое се повикуваме и гордееме дејствувало од Бугарија, можат ли Бугарите или требаат ли Бугарите да го избришат тоа."

пс. сум го читал и сум го разбрала Мисирков.
Според спомените на неговата сопруга Екатерина, шест недели Крсте е лекуван без точно утврдена дијагноза, односно со претпоставка дека е менингит или енцефалит. По шест недели болки и повремени бесвестици, на 26 јули 1926 година Крсте Петков Мисирков умира во Александровата болница. Подоцна е утврдено дека умрел од тумор во мозокот. Мртов цел ден лежел во креветот: до него е само сопругата. Немало кој да го пренесе во мртовечницата, а сопругата немала пари за погреб. Свеќите што ги запалила, и ги донеле милосрдни сестри. Болницата понудила да го остават телото за секцирање, но Екатерина и синот Сергеј одбиле. До гробот за сиромашни во софиските гробишта го испратиле само десеттина души

И немој веќе да ми нафрлаш за тоа кој и како делувал,кога фактите се едни и единствени,а пропагандата има милион лица!!!

п.с Баш ме интересира дали сега малку појасно ќе ти стане зошто Мисирков е закопан во Бугарија???
(This post was last modified: 06-02-2011, 06:12 PM by Makedonec.)
06-02-2011, 06:11 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
06-02-2011, 06:20 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,133
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(06-02-2011, 06:11 PM)Makedonec Wrote: И немој веќе да ми нафрлаш за тоа кој и како делувал,кога фактите се едни и единствени,а пропагандата има милион лица!!!

п.с Баш ме интересира дали сега малку појасно ќе ти стане зошто Мисирков е закопан во Бугарија???


За да ги отстраниме илјадата лица на пропагандата, да одиме по ред:
Каде живеел и работел и што работел, Мисирков, пред да биде однесен во болница.
06-02-2011, 06:47 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(06-02-2011, 05:28 PM)Makedonec Wrote: п.с Еве ти споредба за присвојувањето: Скендербег кога ја освоил Кроја,неговите востаници развиориле знаме со црвена основа и двоглав орел кој во тоа време бил симбол на Византија и на христијанството....

А денес на територија на Косово и на Македонија нема Албанци со христијанско потекло....така да која е логиката да го веат ова знаме,кое е симбол на христијанството???


Makedonec so profesija da ne si pop be brat.Samo edno ke ti kazham deka sum musliman i sum gradjanin na swajcarija kade nacionalen simbol e krstot.So toj krst slluzham vojska na taja drzhava.No shto e naj interesno i eden moj prijatell swajcarec so ime kurt konvertirall vo nusliman.Isto ne misli nikako da ja menuva nacionallnosta a najmallku krstot vo nacionallniot simboll.Taka i skender beg so toj dvogllav orell koj ti vikash deka e hristianski simboll a jas vikam neka e, udirall po turcite, udirall po venedik koi bile hristiani katolici, a bogami udirall i po srbite koi stanalle srpski vazalli.Znaci udirall po muslimani katolici i pravosllavci.Makedonec od arheolloshki iskopuvanja po allbanija pronajdeni se kovanici i od pred vizantija na koi kovanici stoi dvogllaviot orell.

06-02-2011, 06:59 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27


(06-02-2011, 04:58 PM)Nikola Wrote: Љубчо сепак останува еден од ретките политичари кои си го кажуваат ставот и не се занимаваат со рејтинзи и популистички гомнарии. Тоа е за почитување, а ставовите се веќе една друга димензија.
Bravo nikolla so toa lubco ja dobi mojata doverba jas ke gllasam za nego.Misllam koga se spremashe da ja spushti topkata na zemja.Koga pocna da gi relaksira medjunacionallnite odnosi vo makedonija.Koga trgna tie neshta posle vojna i ramkovni da gi ostvaruva pred vojnata i pred najsramniot cin medju dvete narodi koi nikogash ne vojuvalle medju sebe a toa go naprvija vo 2001 godina,
izdajnicite i srpskite shpiuni se pushtija vo akcija.A neka mi kazhe nekoj tuka vo forumot pod koja vllada vo makedonija makedonskiot gradjanin zhivell podobro otkolku vo vremeto na lubco.Ve mollam kazhete da vidime site zaedno pa ke mu kazheme lubce quti nema za tebe vtora shansa
Pa ako branko dobiva 3pa i 4 sjhansi zashto grujo ne.Ako nikolla go donese narodot do glladuvanje zashto da ne izbirame drug koi barem ne go ostavashe bez leb

06-02-2011, 07:06 PM
Reply