Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,073
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Vmro-np Kumanovo

Ни јас не знам кои сте вие но сум читал некои од вашите изјави во кои во кои и вие тврдевте дека сте биле многу блиски со Даравелски, лично и со бизнис, но и дека директно сте учествувале во купувањето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со Стојменов, па и дека сте преговарале со таткото на Црвенковски, така да тоа ми е сосема доволно да разберам колку сте вие невин и чесен вмровец.


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

како незнаете кој сум, се потпишувам со име и презиме. Тоа што сте го прочитале, препрочитајте го уште еднаш. Може би ке ви стане јасно што е напишано. Настаните имаат своја хронологија. Јас многу јасно зборувам од кога ...е започната србизацијата партијата во Куманово. Ке ви дам линк да прочитате за случувањата 1999 година , за ПЕТИЦИЈАТА и се разбира за мојата блискост со Далаверски. http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=636

Извртувањето на онаа што е напишано од мене посебно околу разговорите со таткото на Црвенковски и купувањето на пратеници, зборува за вас вашиот карктер. За мене ништо чудно затоа и бевте подржувач на Далаверски а сега глумите наивец и србизацијата ја барате на друго место.


Quote:Vmro-np Kumanovo

Не знам за каква хронологија зборувате, ама ми личи дека токму во таа хронологија си барате оправдување за вашите постапки. Во нашите најнови постови зборуваме за непотизмот на УМРО-ДПМНЕ во Куманово, а вие ако само сакате да привлечете внимание затоа што никој не ви го обрнува. Ке Ве молиме најучтиво да се закачите на постовите на некој друг.


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

Хронологијата е многу битна. Јас нема зашто и од кого да барам оправдување. Сум оставил пишани работи кои се објавени 1998, 1999, 2003 година таму е кажано се. Во досието е само потврдено.
Поверував на некои луќе ко...и ме убедуваа дека Љупчо го исчистил УДБИНОТО ѓубре кое го внесе Далаверски затоа и напишав на вашиот ѕид, мислејки дека е така....
Јас напишав дека за да стане УМРО во Куманово подеднакви заслуги имате и вие од НП и оние од ДПМНЕ, тука нема збор за непотизам. Јас обично дискутирам заради вистината. Внимание не ми било никогаш потребно а најмалку сега а па од луѓе на кои манипулацијата им е основно средство во полемиката ни на крај памет не ми дошло.


Quote:Vmro-np Kumanovo

По таа логика заслуги за УМРО во Куманово имате и вие затоа што ја спомнувате 98,99, 2003. Но УМРО-ДПМНЕ е откако ние од НП се оделивме од ДПМНЕ и социјалистите како Пачков, СДСМ-овците како Ацо Божиновски и еден куп други полтрони не се уп...икаа на Поп Арсов, кој пак се упика на Груевиќ. Тоа што вие сте останале во некое далечно минато во кое ние помладите не сме учествувале, не е наш проблем, туку ваш, и затоа уште еднаш Ве замолуваме доколку имате нешто по темава слободно напишете, а доколку немате, најдете си нова. Поздрав од Куманово


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски: Јас ви реков да прочитате што пишува во текстовите кои сум ги напишал јас. И текстовите во кој пишува за настаните околу петицијата. Ако не ги знаете тие случувања тогаш или сте многу млад или е нешто друго во прашање, м...ожеби заборавност.
Незнам кој се сте во НП но Миле Јакимовски и панданот на Поп Арсов. Оваа што јас го пиШувам е многу по темава. Знам дека вистината е многу болна но нетреба да се плашите од неа, ако навистина сте од младите вие треба да инсистирате да ја дознаете. Да ве прашам каде се Звонко Трајковски, Дице, Морски, Бранко Которац и др... кај вас во НП или во ДПМНЕ
04-12-2010, 04:54 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,073
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Vmro-np Kumanovo

Мислам дека лицата за кои зборувате, дел се во ДПМНЕ, дел се во Обединети за Македонија.Но вие сте далеку од реалноста и живеете далеку во минатото така да за последен пат ке ве замолам или бидете актуелни и не навредувајте или одете да се дружите со старците од паркот и на нив да им кажувате што вие сте правеле кога сте биле млад.


Quote:Vmro-np Kumanovo

конкретно околу тие имиња:
Звонко Трајковски - Сељак - заедно со Лилјана Петрушевска по команда на Даравелски од Белград заминаа со Љубе Бошковски уште за време на претседателските и локалните избори 2009-та.
Морски е најголем полтрон на Поп ...Арсов
Стојадин - Дице секојдневно со Ваце Поп Арсов преговара како да се приближи на Перо Поп Арсов.

Quote:Vmro-np Kumanovo

Зарем вие како човек кој ја знае целата вистина на овој свет тоа не го знаевте?


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски

вистината не е навреда. Луѓе (ПАРТИ) кои се обидуваат да го сокријат минатото немаат ИДНИНА.
Да бидам малку и по темата. Непотизмот не го осудувавте додека бевте заедно под водството на Далаверски.

Да ви пожелам лесна ноќ..., предоцна е во Куманово


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:


Јас само знам за онаа во што сум учествувал директо и на што сум бил директен сведок. И се разбира и онаа што го дознав од досието.

Quote:Vmro-np Kumanovo

Токму така дека вистината не е навреда. Затоа мислам и дека нагло изгубивте волја за докажување на вистината, но вашата вистина е заслепена со некоја лична омраза према тој Даравелски и тоа е само ваш проблем.
Пријатен ден, на вас кои од да...леку ја браните татковината


Quote:Vmro-np Kumanovo

Ние моментално живееме во 2010 година и живееме тука, во Куманово, така да нас навистина првенствено не интересира што се случува денес, а тоа што било одамна ке го прочитаме или ке го чуеме и нема да му робуваме на тоа, бидејки тоа сепак е минато, а времето покажува дали раскажаното, прераскажаното било субјективно или објективно.
04-12-2010, 04:55 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,073
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

досега се што сум напишал никој од споменатите во текстовите не го демантирал. Непостои лична омраза кон Далаверски јас најмалку пишувам за Далаверски моите тужби кон него кои се уште од 1995 година.
Вие како борец прот...ив непотизмот, криминализацијата и србизацијата на партијата тоа би требело да го подржувате и да го препознаете.


Quote:Vmro-np Kumanovo

Токму поради тоа и ви го велам сето погоре напишано - тоа е минато, како што е минато и Даравелски и Вие г-дин Петровски и Звонко Сељак и сите останати на кои се сеќавате од времето кога сеуште сте биле тука. Даравелски го нема овде од 2002-ра, вас веројатно неколку години од пред тоа и колку и да е тоа болно за вас, ние тука се бориме за нашата идеологија, а не за лични интереси или лични релации на некои пријатели или непријатели од пред 15-20 години.
Денес е крајот на 2010 година и ние сакаме да живееме во реално време, а не во некое минато.


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

Незнам кој друг од таа тогашна гарнитутура освен Миле Јакимовски е кај вас. Кој ви е председател.? Кој сте вие ? Од овие сознаниа ке произлезе колку ви е нова идеологијата.

Оваа ке ви го повторам: Луѓе (ПАРТИ) кои се обид...уваат да го сокријат минатото немаат ИДНИНА.


Quote:Vmro-np Kumanovo

г-дин Миле Јакимовски е генерален секретар на ВМРО - НП, Марјан Додовски е претседател, а во Куманово претседател на ОК е Елизабета Симоновска, но веројатно тоа и вие го знаете ... а тоа последното што го повторувате , тоа е изгледа вашата грешка во животот па затоа постојано си ја повторувате. Вашето минато е навистина ваш проблем..


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

Во делот на моето минато што го опфаќа досито не би рекол дека е само мој проблем. Во тој дел од моето минато учествувале бајаги луѓе од Куманово, можеби некои се и во вашата партија, колку што читам вие како партија се залагате за лустрација или и тоа е само лага.


Quote:Vmro-np Kumanovo

Ваше право и ниво на интелигенција е да си ја дефинирате вистината и лагата.
Ако мислите дека е лага нашето залагање за целосна лустрација за да се откријат сите кодоши кои работеа за службите (како например вашиот другар Стојменов) или нек...ои други, тогаш дефинитивно сте субјективни или не ви одговара да излезе целата вистина.
Попат околу тоа ваше досие, тоа сигурно го полнеле луѓе од тајните служби кои ги предводеше СДСМ во тоа време, а вие никако лош збор да не кажете за комунистите, туку како што сами си признавте сте имале одлични контакти со таткото на Б.Ц., па со споменатиот Стојменов итн.
04-12-2010, 04:56 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,073
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

Со извртување на случувањата и наводните мои пријателства со Стојменов, Црвенковски...само подлабоко ке се закопате во калта. Во моето досие поголем дел од КОДОШИТЕ се цхленови на ВМРО ДПМНЕ тие биле мое опкружување. Ако... сте некој фактор во партијата, прв пат кога ке го сретнете вашиот почесен председател Љупчо Георгиевски запрашајте го зошто не го исполни ветувањето кое ми го даде 1997 година, за ангажманот околу мене на СДБ. За тој разговор пиШува во еден од моите текстови.
Тужбата поднесена против врворт на СДСМ не е лош збор. Текстот објавен во мај 1998 година. "Полиција и политика" не е лош збор.
Растурањето на тезата дека ВМРО ДПМНЕ до 1998 година е предводена од бугарофили и работела за бугарски интереси не е атак кон СДСМ. Тоа можеби не сте го виделе . Прочитајте го тука : http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=153


Quote:Vmro-np Kumanovo


Токму за тоа се залагаме и бараме.
Ке ве молам кажете ги членовите на ВМРО-ДПМНЕ што ве кодошеле за да се види вистината


Quote:Petre Filipovski

gospodine Petrovski ajde odgovorete na prasanjeto, navistina site ne interesira koj od aktuelnite ve kodosel vas kaj komunjarite, za da znae makedonskiot narod koj e predavnik,a koj e navistina makedonec. Ke ve molam odgovorete....Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Пертровски:


Вашиот почесен председател ги знае. Затоа се сомневам дека намерите и на вашата партија околу лустацијата се чесни. Кодошите се сега во сите три партии кои се клонови на тогашното ВМРО ДПМНЕ, знчи кај вас, во ОМ и во ВМ...РО ДПМНЕ.
Дел од кодошите сум ги казал дел не. Kе ве прашам уште нешто дали ви рекле во партијата дека и во време кога Љупчо бил премиер досиеата се водени од Белград и ден денска се наоѓаат таму.


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

Ке треба да прочитате кои, луѓе сепотписници на петицијата. Денеска ги обвинувате Јордан Наумов, Д-р Митевска..за случувања кои се после неуспехот на петицијата, наместо да се запрашате зошто тие кои сега зборуваат за лошиот Далавера, лошиот Поп Арсов, лошиот Љубе, лошата Доста не застанале зад потписниците на петицијата и уште тогаш ги избркале луѓето на УДБА.
04-12-2010, 04:57 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,073
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:[Image: 41768_1398443455_6563_q.jpg] Vmro-np Kumanovo


господине Петровски навистина сте дегутантен мислејки дека со тоа што постојано ке обвинувате, а нема да кажувате факти и имиња дека ке бидете ценети или паметни. Тоа вртење округло па на ќош, што би кажале во Куманово е алиби функционирање.... Доколку мислите дека со постојани напади на се и сешто луѓето ке помислат дека сте постојана жртва, се лажете. Мене лично ми личи дека и вие имате нечиста совест и дека и вие сте подработувале, па сега по навика пак одработувате. Толку и на крај пак ке ви кажам дека сте минато и историја (не во позитивна смисла) и вие и вашите пријатели и другари и не се обидувајте постојано да не враќате во вашето минато само затоа што тогаш сте биле нешто, а денес сте ништо. Лека ноќQuote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

Погледенете ја кривичната пријава таму има имиња. За мене тие се битни. Ситните кодоши како Коска, Томе, Бранкица не ме интересираат. Ако мојта совест била нечиста првин можел да ме уапси Бранко Црвенковски за текстот "ПОЛИЦИЈА И ПОЛИТИКА". Потоа можела тоа да го стори Доста за двава текста:" ОД БИВШИ РОБИЈАШИ И СИЛЕДЏИИ, ДАРАВЕЛСКИ НАПРАВИ ДРЖАВНИ ЧИНОВНИЦИ !" и "ДОСТА ДИМОВСКА РАБОТИ ПРОТИВ ВМРО – ДПМНЕ". Но јас останав на слобода.

Гледам многу се плашите од минатото а велите јас сум подработувал. Обично тие што работеле и сеуште работат се плашат од минатото.
Една од вистините која ке излезе многу бргу на виделина СРБИЗАЦИЈАТА И УДБАзацијата на ВМРО ДПМНЕ се случу после Кичевскиот конгрес. Скоро сите кои беа на раководни места во ОК, во опкружвањето на Љупчо се дел од играта на УДБА. За вашиот идол филип Петровски веке излегуваат валканиците за поврзаноста со српските служби.
Јас работата ке ја истерам до крај и оние кои се обидоа да ја србизираат Македонија ке бидат познати на јавноста и нормално ке ги добијат заслужените казни.
Ви пожелувам мирен сон
04-12-2010, 04:58 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Е, Јордане. Ги чу твоите кумановци.Icon_lolЗборуваат а не мислат, гледаат а не видат, слушат а не разбираат. Да се качиш на зидот на ОМ или ВМРО-ДПМНЕ-слична прикаска.И, тоа од твојот град. А, вие ... удревте по Ацко и ХристоIcon_wink, што сме светлосна година подалеку од нив. Е, сега, вие пак сте светлосна година пред нас, ама еби га. Колку информации...толку знаење и свест. Затоа, вие што носите и знаете повеќе, направите услови да јас и Ацко дознаеме повеќе. Ете, ни го зедовте и ФОКУС. И, од што да се јас и Ацко ,сега, информираме. Од Канал 5 или можеби ТВ СИТЕЛ. Или на Алфа ке не усмерите. И за ВАЦ имате забелешки. Е, па, драги мои, тоа е медијумската сфера во МК. Ако, цените дека е целата контролирана... дајте алтернатива. Направете нешто да јас, Ацко и илјадници добронамерни а неинформирани македончиња се информираме и станеме Македонци. Зошто, нели, знаењето е моќ, знаењето е силаIcon_lol.
04-12-2010, 01:22 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9

(29-05-2010, 08:27 PM)Пѫт Wrote:
(29-05-2010, 08:00 PM)афион Wrote: Pat kako glasese celosno prasanjeto za referendum vo 1991 godina?Samo ovaa me interesira.Nenene

Абе Афион, па тоа да не беше по заслуга на Георгиевски случајно, или пак зар не беше тоа за да се задоволат комуњарите со цел да се успее да се дојде до чинот на референдум, а исто така најверојатно се вклучени и некои други фактори.

А се некако се плашам дека Георгиевски е во право и за една друга работа. За нас Македонците како навистина да претставува товар, т.е. некои структури постојано грижливо работат на тоа да се развива југоносталгијата кај Македонците. Уште поапсурдно е тоа што има југоносталгичари кои што не биле ни родени кога се распадна Југославија. Во Македонија се случува распаѓање на македонскиот идентитет, ама не поради Бугарите. Nenene

Югоносталгия в Македония винаги ще има, така както има и Соц-носталгия в България, това не е защото Македонците са толкова големи Сърбофили, нито Българите-Русофили а просто показва, че на народа му харесва този минал период с ниска безработица, осигурена работа и добър стандарт-това е.
Сега е капитализъм-висока безработица, несигурност на работното място и стрес... ама това е, времената се менят и няма връщане назад....
04-12-2010, 03:03 PM
Reply
IvoPaunov Offline
Senior Member
****

Posts: 344
Joined: Oct 2010
Reputation: 9

(29-05-2010, 10:36 PM)Paradigm Wrote: ** ... jac ке останам со лично у6едување дека ако се соберат сите жртви на Александров и на Михајлов, барем за десетпати се помалку од оние жртви и од оние крвништва што и ги остави во наследство другарот Тито со неговите соработници Лазо, Крсте, Вера, Киро, Борко, и да неги редам понатаму...

** ... Сите ние знаеме дека сите овие борци што раководеа со Македонија во минатите 45 години, а некой останаа и ден-денес да раководат, зборуваа и повторуваа само едно исто, дека тие се бореле за Македонија во рамките на Jyгославија, дека за Македонија нема друга алтернатива освен Jyrocлавиja и, би рекол слободно, до ден-денес не можат да се откажат од идејата за Jyrocлавиja...

** Наспроти нив, и најмалку упатениот граганин на Македонија во мина-тите 45 години многу добро знаеше дека во истото време олицетворение на борбата за самостоjнa Македонија беше токму борбата од Тодор Александров и Ванчо Михајлов, само што таа идеја за самостојна Македонија беше најкритикуваната и за неа, како што се сеќаваме, се одеше во затвор.

** Кога сме кaj програмите, можеме да ги листаме документите и програмските определби на ВМРО во времето на Александров и Миxaјлов и во тие документи не можеме да наземе ништо друго освен секаде истата цел: самостоjнa и обединета Македонија. ...

** Мегу-тоа, кога зборуваме за програмите и документите од кога е формирана КПМ во составот на КПJ, таму, за наша жал, не можеме да видиме никаде заложба за самостојна Македонија, нап-ротив, секаде многу jacно и децидно е декларирано останувањето на Македонија во рамките на Jугославија. КОЈ Е сега врховист?

** До кога во Македонија ќе пронаогаме само бугарски платеници, а српските платеници ќе владеат со Македонија.

-В.Михайлов има голям грях към народа, но този грях съвсем не е, че е бил кръволок на Македонския народ!-Такова твърдение е даже пълна глупост. Греха на В.Михайлов е, че се е отказал от борбата срещу Сърбизма в полза на личните си интереси за забогатяване и от революционна организация е превърнал ВМРО в банда за наркотрафик и после със събраните пари си е осигурил старините в Италия. Но това е направил защото е разбрал, че националната кауза в Македония е "кауза пердута", че народа го обзема апатия в периода 1930-1940г и че единствения резултат ще е Македонското население да се върже на свирката на Тито и да заживее в една илюзия от 1945 насетне, Иван Михайлов е предусетил всичко това, отдал се е на мафиотско трупане на пари от наркотрафик и това му е греха пред Българската национална идея!
(This post was last modified: 04-12-2010, 03:20 PM by IvoPaunov.)
04-12-2010, 03:18 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,073
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:[Image: 41768_1398443455_6563_q.jpg] Vmro-np Kumanovo

Само напред и искрено се надевам дека вашиот труд ке донесе некои резултати. Но околу плашењето од минатото, само да ве подсетам, јас живеам во Македонија, а вие побегнавте во Канада барајки азил. Секој кој ке ја прочита оваа преписка ке ре...ши самиот на кого му е страв од вистината. Сепак навистина би сакал сите рабити и контраверзи што стојат од минатото да излезат на видело и да се види кој што работел и за кого. Само на тој начин ние ке продолжиме напред, а оние кои биле соработници, кодоши или не биле искрени спрема идеалите на ВМРО ке завршат на буништето на историјата... или во Канада.
Мирен сон и на вас


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

Убаво е за вас што се обидувате и понатака да манипулирате надевaјки се дека на ваков начин се уште ке напредувате во хиерархијата на партијата и службата. Заборавате дека таквиот начин на дискусија ми е многу добро позн...ат, со учениците на тоа школо сум се среќавал и се среќавам, додуше се помалку ве има и тоа е добро. Мојот труд не бил залуден.
Зборувате за страв, дали човек кој се плаши ке напише вакво нешто 1999 година: ОД БИВШИ РОБИЈАШИ И СИЛЕЏИИ, ДАРАВЕЛСКИ НАПРАВИ ДРЖАВНИ ЧИНОВНИЦИ !" и "ДОСТА ДИМОВСКА РАБОТИ ПРОТИВ ВМРО – ДПМНЕ".
Самиот знаеш колкупати ги испративте: Мујо, Шинтер, Жирафа, Југ, Бајо, разни Комети и слични кои требеше да ме замолчат бидејки напишаното од мене на друг начин неможевте да го демантирате.
Тогаш вие сигурно од голема храброст молчевте. За да денеска ја покажете храброста и укажувате дека партијата е србизирана се откажувате од Далеверски, Љубе Бошковски, Доста Димовска...навистина храброст за пример.
Моето заминување за Канада и барање политички азил може да го разбере вистински поклоник на идеата за Демократска, Суверена и Самостојна Македонија.
Службата ни на крај памет немаше дека ке побарам политичкиот азил во Канада. Со добивањето на политичкиот азил на виделина излезе еден апсурд, мојот политички азил не му одговара ниту на СДСМ ниту на ВМРО ДПМНЕ, ниту на ВМРО НП ниту пак на ОМ а нели тоа се партии кои се политички противници. Уште почудно е што, ДПМНЕ, НП и ОМ најмногу се плашат од мене. Наместо да бидат сите три или една од нив најголем подржувач на онаа за што се залагам, преку судскиот процес кој го водам во МАКЕДОНИЈА веке три години расчистувањето со полициско политичкото подземје, со луѓето кои се во овие три партии по задача на полоциско политичкото подземје.
По логика на нештата обично најголеми противници да излезе вистината се оние кои се загрозени од таа вистина.

Ви напишав погоре, но гледам не сте го разбрале па да ви дообјаснам: Една од вистините која ке излезе многу бргу на виделина, СРБИЗАЦИЈАТА И УДБАзацијата на ВМРО ДПМНЕ се случу после Кичевскиот конгрес. Скоро сите кои беа на раководни места во ОК кои со нелегитимни избори ги наметна КСИО, сите оние кои беа во тесното во опкружвањето на Љупчо се дел од играта на УДБА. За вашиот идол Филип Петровски, Томе стојановски, Драган Далаверски веке излегуваат валканиците за поврзаноста со српските служби. Тие не биле сами во Ок Куманово.
Прочитајте го оваа за да ви стане јасно дека обрачот секојдневно се стега:
http://istoricar.blogspot.com/2007/02/1997_19.html
04-12-2010, 03:43 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,073
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(04-12-2010, 01:22 PM)hristo Wrote: Е, Јордане. Ги чу твоите кумановци.Icon_lolЗборуваат а не мислат, гледаат а не видат, слушат а не разбираат. Да се качиш на зидот на ОМ или ВМРО-ДПМНЕ-слична прикаска.И, тоа од твојот град. А, вие ... удревте по Ацко и ХристоIcon_wink, што сме светлосна година подалеку од нив. Е, сега, вие пак сте светлосна година пред нас, ама еби га. Колку информации...толку знаење и свест. Затоа, вие што носите и знаете повеќе, направите услови да јас и Ацко дознаеме повеќе. Ете, ни го зедовте и ФОКУС. И, од што да се јас и Ацко ,сега, информираме. Од Канал 5 или можеби ТВ СИТЕЛ. Или на Алфа ке не усмерите. И за ВАЦ имате забелешки. Е, па, драги мои, тоа е медијумската сфера во МК. Ако, цените дека е целата контролирана... дајте алтернатива. Направете нешто да јас, Ацко и илјадници добронамерни а неинформирани македончиња се информираме и станеме Македонци. Зошто, нели, знаењето е моќ, знаењето е силаIcon_lol.


Христо, јас ги знам убаво тие кумановски кавзи ВМРО-вци. Тие беа главните кога се србизираше и криминализираше ВМРО ДПМНЕ. Нивната храброст и денеска се покажа на дело. Ја избришаа целата полемика од нивниот ѕид. Наместо да ја остават и да ме соголат до крај тие ја избришаа, дали заради мене или зарди нив.??

Не ви го зедовме ФОКУС, но малку само се обидовме да ви укажеме дека ни Николче не е надвор од играта на македонскиот информативен мрак.
04-12-2010, 05:29 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17

(04-12-2010, 03:03 PM)IvoPaunov Wrote:
(29-05-2010, 08:27 PM)Пѫт Wrote:
(29-05-2010, 08:00 PM)афион Wrote: Pat kako glasese celosno prasanjeto za referendum vo 1991 godina?Samo ovaa me interesira.Nenene

Абе Афион, па тоа да не беше по заслуга на Георгиевски случајно, или пак зар не беше тоа за да се задоволат комуњарите со цел да се успее да се дојде до чинот на референдум, а исто така најверојатно се вклучени и некои други фактори.

А се некако се плашам дека Георгиевски е во право и за една друга работа. За нас Македонците како навистина да претставува товар, т.е. некои структури постојано грижливо работат на тоа да се развива југоносталгијата кај Македонците. Уште поапсурдно е тоа што има југоносталгичари кои што не биле ни родени кога се распадна Југославија. Во Македонија се случува распаѓање на македонскиот идентитет, ама не поради Бугарите. Nenene

Югоносталгия в Македония винаги ще има, така както има и Соц-носталгия в България, това не е защото Македонците са толкова големи Сърбофили, нито Българите-Русофили а просто показва, че на народа му харесва този минал период с ниска безработица, осигурена работа и добър стандарт-това е.
Сега е капитализъм-висока безработица, несигурност на работното място и стрес... ама това е, времената се менят и няма връщане назад....

Mnogu e lazno veruvanjeto deka lugeto koi zivea vo Komunistcka Evropa,mnogu brgu ke se otrgnat od sekavanjata na ubavoto ni Komunisticko minato.
Prvo seuste nikoj od tie sto ziveele vo Komunizmot ne ja videl Svetlata strana i site pridobivki na novata sloboda.A najcesto e poradi toa sto se uste ne e resen Kriminalot i Korupcijata.Istotaka sueste vo nekoi zemji postojat Komunisticki Partii,koi so svojata propagadna masinerija sekojdnevno ni go perat mozokot za slavnoto Komunisticko minato. Taka i site partii sto se za demokratija ne obezbeduvaat edna sigurnost kaj Graganite.
Vtoro,istotaka golem problem e i kaj Zapadnoevropskata mladina koja gi slavi Komunistickite lideri kako idoli,bez da go zede vo obzir zrtvite koi se dadoaa za vreme na Komunizmot od site.
Treto Segasnata sostojba kaj Evropjanite,kade se gubi vrskata Individua-Zaednica,pa i samoto samookrivuvanje za minatoto,ne nudi nikakva alternativa od Komunizmot.
Dodeka Zapadno Evropjanite se glupiraat so predmeti i temi koi ne proizveduvaat ekonomska i socijalna sigurnost za site,Komunistite dobivaat.Najdobar primer e Ekologijata,koja nitu proizveduva Raboti,nitu pak nudi Ekonomska i Socijalna sigurnost za site.A za toa prasanje se diga buka i politicarite gubat na izbori.
Zatoa preminot od Komunizmot vo Kapitalizam ke bide mnogu podolg,poradi vakvata atmosfera.
04-12-2010, 08:20 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

Quote:Гацев: Љубчо Георгиевски нема бугарски пасош
Гоце Михајлоски Коментари (0)
08.12.2010 19:10
Николај Гацев


Николај Гацев, поранешен близок соработник на бугарскиот премиер Иван Костов и близок пријател на Љубчо Георгиевски и Борис Трајковски.


-Да јас се определувам како таков, како пријател и на покојниот претседател Борис Трајковски и на поранешниот премиер Љубчо Георгиевски, сега не знам дали и тие ја имаат истата оценка за мене.

Тој е поранешен македонски премиер за кого медиумите објавија дека има и бугарско државјанство.

Вие го посочувате директно бугарскиот претседател Прванов, дека стои зад оваа афера и велите дека тоа е недопустлива провокација и прекршување на бугарскиот устав.

Зошто мислите дека македонските граѓани немаат право да знаат какви се пасоши имаат нивните функционери?-Напротив, јас и во мојот текст сум против манипулацијата. Значи има три начини. Објавеното во македонските медиуми е еден граѓански број, тоа е матичен број на Љубчо Георгиевски во Бугарија но, тоа не значи дека човекот кој има матичен број во Бугарија има и државјанство.

-Тука е големиот проблем и големата манипулација. Тогаш Георги Прванов сакаше да предизвика интерес кај вашите медиуми и го предизвика.

-Тие прашаа дали Љубчо Георгиевски има бугарски матичен број и одговорот на тоа беше официјален но, само сакам да ви кажам и како бугарски правник и како човек кој е на страната на вистината, а мислам дека е и веќе време и самиот Георгиевски да даде објаснување за ова прашање, јас и го повикувам на тоа.

Тој одбегнува се уште да даде објаснување.


-Одбегнува но, јас како правник ќе ви кажам дека има три правила.

-Едното е престој во Бугарија повеќе, според новите закони, од три месеци, секој еден странски државјанин е должен да пријави документи и да му се издаде лична карта за привремен престој во која му се издава единствен матичен број.

-Тоа е бугарскиот закон.

-Значи човек кој живеел повеќе од еден месец во Бугарија, Љубчо Георгиевски има таков период во животот, бил должен да ги почитува бугарските закони. Тоа не значи дека е бугарски државјанин.

Целото интервју можете да го погледнете во видеото.
08-12-2010, 07:23 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(08-12-2010, 07:23 PM)Solenik Wrote:
Quote:Гацев: Љубчо Георгиевски нема бугарски пасош
Гоце Михајлоски Коментари (0)
08.12.2010 19:10
Николај Гацев


Николај Гацев, поранешен близок соработник на бугарскиот премиер Иван Костов и близок пријател на Љубчо Георгиевски и Борис Трајковски.


-Да јас се определувам како таков, како пријател и на покојниот претседател Борис Трајковски и на поранешниот премиер Љубчо Георгиевски, сега не знам дали и тие ја имаат истата оценка за мене.

Тој е поранешен македонски премиер за кого медиумите објавија дека има и бугарско државјанство.

Вие го посочувате директно бугарскиот претседател Прванов, дека стои зад оваа афера и велите дека тоа е недопустлива провокација и прекршување на бугарскиот устав.

Зошто мислите дека македонските граѓани немаат право да знаат какви се пасоши имаат нивните функционери?-Напротив, јас и во мојот текст сум против манипулацијата. Значи има три начини. Објавеното во македонските медиуми е еден граѓански број, тоа е матичен број на Љубчо Георгиевски во Бугарија но, тоа не значи дека човекот кој има матичен број во Бугарија има и државјанство.

-Тука е големиот проблем и големата манипулација. Тогаш Георги Прванов сакаше да предизвика интерес кај вашите медиуми и го предизвика.

-Тие прашаа дали Љубчо Георгиевски има бугарски матичен број и одговорот на тоа беше официјален но, само сакам да ви кажам и како бугарски правник и како човек кој е на страната на вистината, а мислам дека е и веќе време и самиот Георгиевски да даде објаснување за ова прашање, јас и го повикувам на тоа.

Тој одбегнува се уште да даде објаснување.


-Одбегнува но, јас како правник ќе ви кажам дека има три правила.

-Едното е престој во Бугарија повеќе, според новите закони, од три месеци, секој еден странски државјанин е должен да пријави документи и да му се издаде лична карта за привремен престој во која му се издава единствен матичен број.

-Тоа е бугарскиот закон.

-Значи човек кој живеел повеќе од еден месец во Бугарија, Љубчо Георгиевски има таков период во животот, бил должен да ги почитува бугарските закони. Тоа не значи дека е бугарски државјанин.

Целото интервју можете да го погледнете во видеото.

Solenik licno za mene nema nikakvo znacenie dali ima lubco bugarski pasosh ili nema.Sarkozi e juda no e predsedatell na francija.Od druga strana ali ahmeti koalicionen partner na grujo ima i kosovski pasosh i allbanski.Vo svajcarski pasosh se somnevam bideiki swajcarci ne davat pasoshi na nerabotnici.Imame vo makedonija visoki funksioneri so hrvatski, so ceshki pasoshi pa i sekakvi.Nikoj ne gi spomnuva.Znaci prvo se stvara klima na odbojnost za bugarija i za billo kakov bugarski dokument.A toa go pravat vo makedonija permanentno srpskite krugovi.E ako nekoj ne saka da se optuzhuva kako izdajnik na makedonija ne treba vo zhivotot ni bugarska pesna da sllushall toa e kriterium.Jas stvarno bi posakal ako lubco stvarno ima bugarski pasosh da izleze javno i da kazhe.Da jas lubco georgievski imam bugarski pasosh i ne se sramam poradi toa nitu misllim da se krijam.
Tek togash lubco dozhivotno ke go imashe mojot gllas.Bideiki togash toj e iskren i za mene e toa dovolno da mu dadam doverba.
Dosta mi e od prevaranti i predizborni kampanji
08-12-2010, 09:39 PM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(08-12-2010, 09:39 PM)sokoli Wrote: Solenik licno za mene nema nikakvo znacenie dali ima lubco bugarski pasosh ili nema.Sarkozi e juda no e predsedatell na francija.Od druga strana ali ahmeti koalicionen partner na grujo ima i kosovski pasosh i allbanski.Vo svajcarski pasosh se somnevam bideiki swajcarci ne davat pasoshi na nerabotnici.Imame vo makedonija visoki funksioneri so hrvatski, so ceshki pasoshi pa i sekakvi.Nikoj ne gi spomnuva.Znaci prvo se stvara klima na odbojnost za bugarija i za billo kakov bugarski dokument.A toa go pravat vo makedonija permanentno srpskite krugovi.E ako nekoj ne saka da se optuzhuva kako izdajnik na makedonija ne treba vo zhivotot ni bugarska pesna da sllushall toa e kriterium.Jas stvarno bi posakal ako lubco stvarno ima bugarski pasosh da izleze javno i da kazhe.Da jas lubco georgievski imam bugarski pasosh i ne se sramam poradi toa nitu misllim da se krijam.
Tek togash lubco dozhivotno ke go imashe mojot gllas.Bideiki togash toj e iskren i za mene e toa dovolno da mu dadam doverba.
Dosta mi e od prevaranti i predizborni kampanji

ти значи, но, на многумина други им значи многу.
За мене, побитен е тајмингот на веста. Некој (а интересно е што веста потекнува од А1), се обидува да го рехабилитира Љубчо Г., точно во момент кога се преговара за предвремени избори. Зошто? Кој има најмногу да добие, а кој најмногу да изгуби од Љубчовото политичко повампирување?
08-12-2010, 09:47 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Љубчо е најдобриот политичар моментално во РМ...И покрај контраверзите според мене според мене заслужува уште една шанса.
09-12-2010, 12:53 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,073
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(09-12-2010, 12:53 AM)Nikola Wrote: Љубчо е најдобриот политичар моментално во РМ...И покрај контраверзите според мене според мене заслужува уште една шанса.


Не би се сложил дека е најдобариот. Шанса незаслужува бидејки има голема слабост-избор на соработниците. Во минатиот мандат по негово признание направил многу грешки во избор на луѓето околу него. Се огради од Б. Трајковски, Д. Димовска, Б. Стојменов, Н. Груевски и уште некои . Единствено не го слушнав да се огради од Д. Далаверски дури во една изјава побара и негово помилување.
09-12-2010, 01:18 AM
Reply
Solenik Offline
wiseman - мудрец
*****

Posts: 956
Joined: Jan 2010
Reputation: 23

(09-12-2010, 01:18 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(09-12-2010, 12:53 AM)Nikola Wrote: Љубчо е најдобриот политичар моментално во РМ...И покрај контраверзите според мене според мене заслужува уште една шанса.


Не би се сложил дека е најдобариот. Шанса незаслужува бидејки има голема слабост-избор на соработниците. Во минатиот мандат по негово признание направил многу грешки во избор на луѓето околу него. Се огради од Б. Трајковски, Д. Димовска, Б. Стојменов, Н. Груевски и уште некои . Единствено не го слушнав да се огради од Д. Далаверски дури во една изјава побара и негово помилување.

Љубчо си ја потроши својата шанса. Од примерот на Бранко видовме дека волкот умот не си го менува, па тоа значи дека втора шанса за Љубчо ќе значи дека тој ќе си ги повтори исите грешки. Он него сеуште не сме чуле покајание за катастрофалниот мандат, туку само фалење дека тоа бил најпросперитетниот период за Македоноија... сите знаеме колку има вистина во сето тоа.

И како што вели Јордан, тој не се огради од еден од најголемите криминалци од неговиот период.
09-12-2010, 01:41 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

Е да во право си, ептен ги утиња луѓето околу него. Тој и самиот тоа го изјавува.
09-12-2010, 01:43 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12

А па за најпросперитетен би се подразмислил...Да не ја заборавиме војната која ја направија Бане и Аљи-Ленин. Инаку економски дефинитивно најубав период беше љубчовото владеење.
09-12-2010, 01:45 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(09-12-2010, 12:53 AM)Nikola Wrote: Љубчо е најдобриот политичар моментално во РМ...И покрај контраверзите според мене според мене заслужува уште една шанса.

Да беше најдобар, немаше да дозволи само привидно да биде главен, а конците да ги држат другите... Немаше да дозволи да го срушат со војна. Паметен политичар ако веќе се нафатил да биде премиер треба тој да ги држи конците во свои раце, а не да глуми премиер за одредено материјално задоволство. Треба да изгради здрави и чисти институции, а не сега да плаче како него го срушиле со државен удар. Кога ќе се погледне убаво излегува дека и на неговата партија бил само формално лидер.

Тој е лош политичар, но добар интелектуалец. Мора да му се признае дека имаше храброст да се нафати со теми од кои што сите бегаа, а кои што се посебно опасни за политичари. Некој мораше да почне да вади одредени работи на виделина, да понуди поинакви мислења, ставови, тоа бреме му се падна на него, а тој уживаше во тоа. Индивидуалец кој за разлика од повеќето политичари не моли да има подржувачи, напротив, многу повеќе сака да иритира, да предизвикува, да се конфротира со мнозинството. Неприкосновен циник... Ужива кога ќе се покаже дека е во право да им го плесне на сите: ’ви кажав...’. Што претставува дополнително иритирање, народот не сака да слуша дека згрешил, не сака визионери, такви работи сака историјата.

Што би се рекло, на теорија е солиден, а на пракса не се покажа. Можеби и поради годините и искуството. Одредени функции бараат искуство и мудрост која се стекнува. Не успеа да биде добар премиер. Изгледа дека сегашнава позиција најдобро му стои, а и дека е доста задоволен од неа. Овие +50 000 гласови му овозможуваат не само постојано медиумско внимание, туку и реално политичко влијание. Постојано ќе биде ако не во центарот на вниманието, барем таму некаде блиску, а ќе може и да покаже на дело дали навистина извлекол некаква поука од неговото минато.

09-12-2010, 05:46 AM
Reply