Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
mickey Offline
Junior Member
**

Posts: 19
Joined: Jan 2010
Reputation: 0

Каде може да се најдат линкови од гостувањето на Љубчо во А2 со Борјан на 15 јуни?
25-06-2010, 11:01 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(28-05-2010, 02:00 AM)acko Wrote: Љубчо можеби е најинтересна личност што се појавила на македонската политичка сцена. Патот од најславен до најплукан го помина многу бргу, сето тоа од негова страна беше проследено со голема доза на иронија.

Најчеста етикета која што му се лепеше уште од самиот почеток беше бугарската. После толку години одбрана од неа (што се бранел сам, што други) сега како тој сам да го признава бугарофилството, а во исечекот што го ставил Ефтов вели дека за него македонски бугарофил и македонски Бугарин е едно исто.

Вчера најави враќање на политичката сцена, останува да го погледнеме интервјуто, но лесно може да се случи предвиденото враќање да се претвори во самоубиство.
Дали има нещо исто между Л.Гергиевски и Г.Делчев,Я.Сандаски .....Прашането е :

Ако Г.Делчев,Д.Груев,Я.Сандаски и сите войводи во ВМРО не биле поне българи па дали поне не биле булгарсофили а па сега во Р.Македния им градат поменици и славят како херои а на Любчо му велат дека бил предавец...вака ке е со Любчо сигурен съм сега ке е предавец после ке биде херой Icon_lol
06-07-2010, 10:48 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Георгиевски ќе воскресне во политиката

ВМРО-Народна, првата партија која веќе формираше Национален изборен комитет, следните парламентарни избори ќе ги трча на чело со поранешниот премиер Љубчо Георгиевски и со претседателот на партијата Марјан Додовски, како носители на листи во две од шесте изборни единици.

[Image: Copy%20of%20ljupco%20georgievski.JPG]

Љубчо Георгиевски, првиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и лидер во сенка на ВМРО-Народна, на наредните парламентарни избори ќе биде носител на една од самостојните изборни листи на партијата, брифираат официјални партиски извори, според кои, по осумгодишна апстиненција од активната политика, македонскиот премиер од 1998 до 2002 година ќе ги предводи народњаците во ловот по 120 пратенички места.
Марјан Додовски, претседател на ВМРО-Народна партија, за „Шпиц“ призна дека и тој ќе трча рамо до рамо со Георгиевски првата партија која сериозно и организирано се подготвува за избори, додека другите само шпекулираат, најавуваат и заплашуваат. Поради тоа, ние веќе формиравме Национален изборен комитет, кој е пандан на поранешниот Републички изборен штаб, чија функција е да ги координира регионалните и општинските изборни штабови - изјави Додовски, калкулирајќи дека ќе освојат најмалку 10 пратенички места, кои ќе им обезбедат сигурно учество во формирањето на идната влада. Политичките аналитичари, пак, велат дека Љубчо Георгиевски одамна го достигнал зенитот на својата политичка моќ, но тој секогаш може да смета на своите верни приврзаници, таканаречени љубчовисти, кои во земјава, според нивните проценки, ги има над 50.000, најмногу во источна Македонија и во охридскиот регион. - Откако јавно се декларира како Македонец со бугарски корени, Георгиевски може да смета на поддршка од сите оние што се чувствуваат како Бугари во Македонија, како и на „љубчовистите“, односно оние стари вмровци кои ова време останаа доследни до својот прв лидер. Како и да е, Љубчо нема да ги остави рамнодушни Македонците на следните избори, бидејќи со секое излегување во јавноста, цел месец го држи буден народот - објаснува универзитетскиот професор и политички аналитичар Јове Кекеновски, кој воопшто не е изненаден од одлуката поранешниот премер да излезе на избори. Георгиевски со група свои истомисленици во 2004 година ја формираше ВМРО-Народна, откако загуби од актуелниот премиер Никола Груевски во битката да се врати на кормилото на својата матична партија ВМРО-ДПМНЕ, која доброволно ја напушти по изборите во 2002 година. Во 2006 година, контроверзниот политичар извади бугарско државјанство, со што предизвика многу дебати и полемики во македонската јавност.
(This post was last modified: 26-08-2010, 03:51 AM by ЈорданПетровски.)
26-08-2010, 03:51 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Стојменов бара ТВ-дуел со Георгиевски за кодошењето

Пратеникот Борис Стоименов денеска ги оквалификува како лаги и манипулации тврдењата дека бил соработик со тајните служби. Тој вели дека таквите шпекулации се пласирани со цел да се наштети на неговиот и угледот на неговото семејство и посочи оти Комисијата за лустрација утврдила дека не бил кодош.
Стоименов воедно го повика поранешниот премиер Љубчо Георгиевски на јавна дебата за да разговараат за писмото кое Георгиевски го испрати до премиерот Никола Груевски. Георгиевски, преку писмото алудираше дека Стоименов бил доушник.
ИЗВОР
28-09-2010, 03:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Пратеникот Борис Стојменов тврди дека не е кодош
28.09.2010 - 16:22 |

* Македонија

Борис Стојменов тврди дека не бил соработник на тајните служби. - Овие изнесувања се лаги, невистини, манипулации со цел да се уништи угледот на мојата фамилија - изјави пратеникот Борис Стојменов.Стојменов пред медиумите презентираше уверение од Комисијата за верификација на фактите кое го добил во јули годинава со кое според него завршиле сите постапки за утврдување на негова евентуална соработка со тајните служби..

- Еве ви колешке уверение, што повеќе од тоа треба за да ви докажам дека јас не сум лицето за кое се води постапка пред комисијата. За мене постапката е завршена - рече Стојменов.

Најави тужби за медиумите кои го споменале неговот име и ги повика новинарите со полномошно да го проверат негопвото досие во Архивот. Тврдеше дека тоа бил поводот што во петокот новинарите го снимија како влегува во Државниот Архив.

Лустрацијата која требаше да ги исчисти институциите од кодошите, се поизвесно е дека оцрнува образи без прецизни и јасни процедури. Експертите алармираат- да се внимава на законските услови за некој да биде прогласен за шпиун.

- Мора да се внимава дали има кршење на човековите права и дали некој стекнал материјална или друга корист од тоа. Без двата елементи немаме соработка. Во конкретниот случај Комисијата не ги утврдуваше овие факти - изјави Ана Павловска Данева.

Ако Комисијата нанела неправда, предизвикот е пред Управниот суд каде повиканото лице има право на жалба. Во само 5 дена Судот ќе треба да ја истражи целата вистина..

- Ќе мора да ги провери сите околности - децидна е Ана Павловска Данева.

Решението за случајот на Уставниот Судија Трендафил Ивановски, комисијата го најавува за утре. Во рок од 15 дена ќе може да биде обжалено пред Управниот суд кој има рок од само 5 дена за да одлучи.

Ивановски конечна правда ќе може да бара пред Врховен за чие одлучување нема предвидени рокови во законот.

Славица Арсова
28-09-2010, 03:33 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Јордан, овие креваат прашина за ништо да не видиме... На кого треба да му се верува? Icon_razz

28-09-2010, 04:14 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

[quote='acko' pid='18555' dateline='1285686867']
Јордан, овие креваат прашина за ништо да не видиме... На кого треба да му се верува? Icon_razz
[/quote]


За срекја сум пишуал во тоа време, иако имав големи тешкотии со објавување на текстовите, па останале докази. Тогаш сите ги одмолчуваа моите написи, додуша и денсека никој не се ни обидува да ме демантира, се што сум напишал тогаш со секој нов ден се потврдува.

Јас сум еден од иницијаторите а со тоа и сведок за формирање на Унија на Демократски Сили на Македонија. Во пчеток бевме јас и Љубиша,набргу ни се прилучи Стојменов. Разговорот со Стојменов го водеме кај него во кабинет, неделата кога беше вториот изборен круг за избор на Председател на Р. Македонија. Потоа се прилкучија, Павле Трајанов и Никола Младенов. Требеше да се приклучи и Марјановиќ но тој никогаш не дојде.
Цамо еден човек, човек кој беше во иницијативниот одбор на УДСМ-Унија на Демократски Сили на Македонија , беше цврсто решен да купува пратеници. Со тој човек се разидовме од две причини. Едната беше дека ке ги купи пратениците, јас со тоа не се согласував, бидејки чинот на купување укажуваше на сомнителна позадина и сомнителни мотиви, бидејки не се работеше за мала сума на пари. Втората причина, нескав да му послужам на Бранко Црвенковски да се врати на власт.


[quote='ЈорданПетровски-ЦРНИ' pid='18242' dateline='1285172909']

Еве дел од текстот кој зборува за тоа:

Целиот текст тука

[quote]
БРАНКО СЕ ОТКАЖА ОТКАКО ГО
ПРАШАВ ЗА ДРАГАН


За време на тие мои интензивни патувања во
Скопје, преку еден мој роднина, на негово барање
имав неколку пати видувања со таткото на
Бранко Црвенковски. Тој се понуди да посредува
во разговорите со син му, кои одеа во насока,
Бранко, во случај да новоформираната партија
преземе дел од пратениците и ако се формира
нова влада, премиерското место да му го отстапи
на Борис Стојменов.
Но, откако го замолив да го
праша својот син Бранко, кој го штител Драган
Далаверски во судскиот процес против Народна
Банка на Македонија и кој му овозможил да е
дел од државниот шверц на цигари од почетокот
на 1995-1998 год. човекот повеќе не ми се јави!
Во меѓувреме на групата и се приклучи и
Борис Змејковски. Се искристализира идеја за
формирање нова партија. Името го даде Љубиша Георгиевски ( ВМРО - Вистинска македонска
реформска опција), а тој ги подготви и основните
документи и платформата за новата партија.
Се беше готово... повторно да не се успее!

[/quote]
28-09-2010, 06:03 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

Quote:Snezana Dimova:

DALI STE ZA TV DUEL, TEMA MAKEDONIJA ...NIKOLA GRUEVSKI ,BRANKO CRVENKOVSKI , LJUBE BOSKOVSKI I LJUBCO GEORGIEVSKI...


Quote:Групација Дисиденти:

На четворицава ГРОБАРИ на Македонија местото им е во Идризово не на ТВ екрани да ни делат ум. Тие покажаа колку ја сакааат Македонија, сите беа на власт. Така да ке имаат време за дуели и разговори колку им душа сака во Идризово. Сега е време да ги слушнеме вистинските борци за Македонската кауза.

Quote:Riste Dimov:

a zosto bratot ljube go stavate vo ovoa drustvo kade sto ne mu e mestoto“

Quote:Групација Дисиденти:


Дали може да зборува Брат Љубе за лустрација а да не објасни како се збогати тој. Ако се правеле пари во Бале Вале и сличните места во Истра, Хрватска немаше сега да има долг накај тичетириесет милијарди евра. Брат Љубе под итно на Хрватската власт да и го понуди неговиот патент како направи пари во онаа вукојебина во Бале Вале, мислам дека Хрватите ке го платат со суво злата. А и прецедник ХРВАТИТЕ ке го изберат


Quote:Riste Dimov:


na brat ljube ne mu e mestoto so ovie apasi.
ako ima nekoj dokaz deka brat ljube zemal necesno od svojot makedonski narod ,togas toj ke zamine od politickata scena.
ova go povtoruva na sekoj govor sto denovive go drzi niz mesta niz makedonija.

znaci ako najdete dokaz,togas ke go trgnete brat ljube od politikata itogas ke nema od kogo da stravuvate na narednite izbori.Quote:Snezana Dimova:


GRUPACIJA DISIDENTI , VIE STE EDNI SAMOBENDISANI NARCISOIDNI KOI MISLITE SVETOT POCINJA OD VAS, VLEZENI STE KAKO GRUJO VO NEKOI VIRTUELEN SVET,ZA VAS NIKOI NE CINI SAMO VIE STE NAJDOBRITE POLITICARI , ASTE EDNI OBICNI ANONIMUSIIZLEZETE NA I...ZBORI PA POKAZETE SE , NELIVE SRAM LJUBCO ILI LJUBE NE CINEL I BILE ZA VO ZATVOR, KOI VIJA DONESE SAMOSTOJNA I NEZAVISNA MAKEDONIJA VIE SE KRIEVTE ISTO TAKA IVO VOJNATA , ASE UDARATE VO GRADI GOLEMI PATRIOTI, ZA VAS TREBA PRAVA LUSTRACIJA PA DA VIDIME KOLKU STE DISIDENTI ILI KODOSI NA EDNOUMIETO ILI NA SRANSKI SLUZBI, SAMO ZA VAS DA ZNAETE SE VRACA NA VLAST VOJVODATA LJUBCO GEORGIEVSKITATKOTO NA SAMOSTOJNA I NEZAVISNA SO EVROPSKA ORIENTACIJA MAKEDONIJA...Quote:Групација Дисиденти:


Ние никогаш не сме ги негирале заслугите на Љупчо до Кичевскиот конгрес. За периодот 1990-1995/6 ние сме единствени кои го браниме аргументирано Љупчо и ВМРО ДПМНЕ од обинувањето на УДБИНИТЕ пистатели за бугарофилство. Не сме анонимуси. ког...а ке го сретнеш љупчо прашај го за нас. Или пак прашај го дали овие разговори навистина се водени со него:

"Моите разговори со Вас, драг Љупче Г, се надевам не сте ги заборавиле. Тогаш во 1997 и 1998 ми дадовте едно ветување, да ве потспомнам. Ветивте дека кога ќе дојдете на власт ке го расчистите случајот со ангажманот на СДБ околу мене,а посебно сценариото со Бугарската амбасада. Сценарио,кое ако го истражевте и обелоденевте ке ги откриеше сите соработници на бата Зорана кои беа околу Вас. Ама тогаш бевте зафатени со „поважни" и "подоходовни" работи, па заборавивте и на "ДУВЛО" и на "СИНА ПТИЦА".
01-10-2010, 10:32 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

Quote:Snezana Dimova:

MOI BRACA DISIDENTI , NEKNI VOJVODATA KAZA NA PRES DEKA KAKO PREMIER BARAL OD SITE TROJCA MINISTRI ZA VNATRESNI ,DASE OTVORAT DOSIETA NA KODOSITE ZADA SE DONESE ZAKON ZA LUSTRACIJA , A IMAL OD SITE TROJCA ODGOVOR DEKA NEMA NIKAKVO DOSIE ,... SITE BILE ILI IZGORENI ILI ODNESENI NEKADE, TOGAS IMASE I BEGALCI I VOJNA MU NAPRAVIJA UDBASITE, NO SEGA VO OVA EDNOUMIE GRUJO JA IMA NAJDOBRATA SANSA DA JA UNISTI UDBA I KODOSITE AMA, CELA UDBA I KODOSI SE VO DPMNE I VO RAKOVODSTVOTO, E SEGA BRACA DISIDENTI KOI SE VO ZATVOR ,A TOA SE BRANKO I GRUJO...Quote:Групација Дисиденти:

Па неможам да ти фатам ред и крај Љубе погоре го браниш а сега го напаѓаш. Тој е еден од троицата министри. Јас ти посочив многу јасно што треба да го прашаш војводата и Љубе, зошто не го процесирале случајот со бугарската амбасада. Тој бил најлесен и наједноставен
01-10-2010, 10:57 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

Quote:Snezana Dimova:

MORE JAS ZNAM KOI SE SITE TROJCA MINISTRI , BRANENJETO MOE ZA LJUBCO I LJUBE E PATRIOTSKI CIN , JAS KAZUVAM DEKA ILJUBE KAKO MINISTER KAZAL DEKA NEMA DOSIJA , BRANKO I KIRO GI SKRILE , ZA BUGARSKATA AMBASADA NEME INTERESIRA, TI PRASAJ ...Quote:Групација Дисиденти:

Досиеата ниту се изгорени ниту однесени некаде. Љупчо и неговата влада донесоа закон врз кој си ги зедовме досиеата. Сега се поставува прашање кој ни ги дал тие досиеа или кој денеска лаже и зошто. Тогаш министерр беше Доста Димовска.Quote:Групација Дисиденти:


Бугарска амбасада,така се вика случајот, треба многу да те интересира ТЕБЕ. Љупчо и Љубе не ги интересирала што е многу чудно. УДБА се обиде да обезбеди доказ дека ВМРО ДПМНЕ се финансира од Бугарија. Ако го процесираа случајот ке ги лоткриеа сите шпиуни кои беа влезени во раководството на ВМРО ДПМНЕ.
01-10-2010, 11:11 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

Quote:Snezana Dimova :


ZNAM BE BRAT I MOJATA FAMILIJA SI GO ZEDE DOSIETO ,TOGAS BESE LJUBCO PREMIER A DOSTA MINISTER,VO NASETO DOSIE IMA EDEN PRATENIK KODOS , PLUS 8 KOI DIREKTOR KOI DRZAVEN SLUZBENIK KOI POCINATI AMA NIVNITE DECA SE NA VISOKA SLUZBA...Quote:Групација Дисиденти:

Значи Љубе лажел.!!! А зошто лажел. Зошто сакал да ги заштити кодошите, соработниците, налогодавачите. ???
01-10-2010, 11:26 PM
Reply
alexdgreat
Unregistered

 

(01-10-2010, 10:32 PM)Администратор Wrote:
Quote:Snezana Dimova:

DALI STE ZA TV DUEL, TEMA MAKEDONIJA ...NIKOLA GRUEVSKI ,BRANKO CRVENKOVSKI , LJUBE BOSKOVSKI I LJUBCO GEORGIEVSKI...


Quote:Групација Дисиденти:

На четворицава ГРОБАРИ на Македонија местото им е во Идризово не на ТВ екрани да ни делат ум. Тие покажаа колку ја сакааат Македонија, сите беа на власт. Така да ке имаат време за дуели и разговори колку им душа сака во Идризово. Сега е време да ги слушнеме вистинските борци за Македонската кауза.

Quote:Riste Dimov:

го ибришал тоа што го понуди како одговор, во кој го бранеше Љубета

Quote:Групација Дисиденти:


Дали може да зборува Брат Љубе за лустрација а да не објасни како се збогати тој. Ако се правеле пари во Бале Вале и сличните места во Истра, Хрватска немаше сега да има долг накај тичетириесет милијарди евра. Брат Љубе под итно на Хрватската власт да и го понуди неговиот патент како направи пари во онаа вукојебина во Бале Вале, мислам дека Хрватите ке го платат со суво злата. А и прецедник ХРВАТИТЕ ке го изберат


Quote:Riste Dimov:


na brat ljube ne mu e mestoto so ovie apasi.
ako ima nekoj dokaz deka brat ljube zemal necesno od svojot makedonski narod ,togas toj ke zamine od politickata scena.
ova go povtoruva na sekoj govor sto denovive go drzi niz mesta niz makedonija.

znaci ako najdete dokaz,togas ke go trgnete brat ljube od politikata itogas ke nema od kogo da stravuvate na narednite izbori.Quote:Snezana Dimova:


GRUPACIJA DISIDENTI , VIE STE EDNI SAMOBENDISANI NARCISOIDNI KOI MISLITE SVETOT POCINJA OD VAS, VLEZENI STE KAKO GRUJO VO NEKOI VIRTUELEN SVET,ZA VAS NIKOI NE CINI SAMO VIE STE NAJDOBRITE POLITICARI , ASTE EDNI OBICNI ANONIMUSIIZLEZETE NA I...ZBORI PA POKAZETE SE , NELIVE SRAM LJUBCO ILI LJUBE NE CINEL I BILE ZA VO ZATVOR, KOI VIJA DONESE SAMOSTOJNA I NEZAVISNA MAKEDONIJA VIE SE KRIEVTE ISTO TAKA IVO VOJNATA , ASE UDARATE VO GRADI GOLEMI PATRIOTI, ZA VAS TREBA PRAVA LUSTRACIJA PA DA VIDIME KOLKU STE DISIDENTI ILI KODOSI NA EDNOUMIETO ILI NA SRANSKI SLUZBI, SAMO ZA VAS DA ZNAETE SE VRACA NA VLAST VOJVODATA LJUBCO GEORGIEVSKITATKOTO NA SAMOSTOJNA I NEZAVISNA SO EVROPSKA ORIENTACIJA MAKEDONIJA...Quote:Групација Дисиденти:


Ние никогаш не сме ги негирале заслугите на Љупчо до Кичевскиот конгрес. За периодот 1990-1995/6 ние сме единствени кои го браниме аргументирано Љупчо и ВМРО ДПМНЕ од обинувањето на УДБИНИТЕ пистатели за бугарофилство. Не сме анонимуси. ког...а ке го сретнеш љупчо прашај го за нас. Или пак прашај го дали овие разговори навистина се водени со него:

"Моите разговори со Вас, драг Љупче Г, се надевам не сте ги заборавиле. Тогаш во 1997 и 1998 ми дадовте едно ветување, да ве потспомнам. Ветивте дека кога ќе дојдете на власт ке го расчистите случајот со ангажманот на СДБ околу мене,а посебно сценариото со Бугарската амбасада. Сценарио,кое ако го истражевте и обелоденевте ке ги откриеше сите соработници на бата Зорана кои беа околу Вас. Ама тогаш бевте зафатени со „поважни" и "подоходовни" работи, па заборавивте и на "ДУВЛО" и на "СИНА ПТИЦА".

На Ристе Димов жена му е претседател на општинска на ОМ во Велес.
И двајцата беа членови на вмро.
Оваа Снежана изгледа му е сестра.

Не може да полемизирате со нив малку се приглупи Icon_wink

Ниту јас не можам да излезам на крај со нив.
01-10-2010, 11:37 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(01-10-2010, 11:26 PM)Администратор Wrote:
Quote:Snezana Dimova :


ZNAM BE BRAT I MOJATA FAMILIJA SI GO ZEDE DOSIETO ,TOGAS BESE LJUBCO PREMIER A DOSTA MINISTER,VO NASETO DOSIE IMA EDEN PRATENIK KODOS , PLUS 8 KOI DIREKTOR KOI DRZAVEN SLUZBENIK KOI POCINATI AMA NIVNITE DECA SE NA VISOKA SLUZBA...Quote:Групација Дисиденти:

Значи Љубе лажел.!!! А зошто лажел. Зошто сакал да ги заштити кодошите, соработниците, налогодавачите. ???Quote:Snezana Dimova:

EEE GRUPACIJO NA DISIDENTI ,ZOSTO TOGAS LJUBCO GO NAPAGATE , ZOSTO NEGO NAPADNETE KODOSOT BORIS STOJMENOV ...Quote:Групација Дисиденти :

Полека не брзај. Ние не напаѓаме никого. Само се обидуваме да ја кажеме вистината за настаните во кои сме учествувале. Ние говориме без интерес и страв за позицијата или кариерата. За Стојменов сме напишале одамна а во идниот петок ке излез...е колумна посветена на Стојменов и неговата улога во купувањето на пратениците.

"Тој се понуди да посредува
во разговорите со син му, кои одеа во насока,
Бранко, во случај да новоформираната партија
преземе дел од пратениците и ако се формира
нова влада, премиерското место да му го отстапи
на Борис Стојменов"

Те упативме одамна да го читаш нашиот сајт и форум, така ке дознаеш многу работи кои се премолчуваат во Македонија. За Стојменов можеш да прочиташ тука:http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=364&pid=18558#pid18558
02-10-2010, 12:02 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:TРАЈАНОВ И БОШКОСКИ ОБЈАСНУВААТ ЗОШТО НИВНИОТ НЕКОГАШЕН ШЕФ НЕ САКАЛ ЛУСТРАЦИЈА


Љубчо ги имал кодошите на подавалник


Тони Ангеловски

Љубчо Георгиевски ги имал сите кодошки досиеја на подавалник, но не сакал да дозволи лустрација на кодошите затоа што голем дел од неговите функционери биле соработници на безбедносните служби. Тоа го тврдат поранешните министри за внатрешни работи Павле Трајанов и Љубе Бошкоски откако нивниот некогашен шеф Георгиевски завчера изјави дека сите тројца министри за внатрешни работи од времето кога тој бил премиер го уверувале дека кодошките досиеја се уништени. Освен Трајанов и Бошкоски, во тоа време министерка била и Доста Димовска, која вчера остана недостапна за коментар.
Трајанов и Бошкоски, пак, велат дека Георгиевски намерно ја замајува јавноста со тврдења како вчерашното дека во негово време не почнал процесот на лустрација затоа што сите три министри за внатрешни работи од неговата влада го убедувале дека сите досиеја за кодоши во партијата се уништени.
- Георгиевски ги знаеше сите кодоши и директни соработници со странските служби, особено со бугарската, но наместо да ги тргне, ги ставаше на високи позиции. Јас лично му ги дадов имињата. Никогаш не сум му рекол дека се уништени податоците - вели Трајанов.
Поранешниот министер Трајанов додава дека со таквите изјави Георгиевски се обидува да постигне некои свои цели, но вистината не може да се сокрие. Тој дури и најавува дека заедно со други поранешни припадници на МВР подготвува список на сите македонски политичари што соработувале со безбедносните служби.
- Се работи за повеќе од сто поранешни и актуелни политичари и вршители на јавни функции кои соработувале со тајните служби, вклучително и со КОС - тврди Трајанов.
И Љубе Бошкоски, кој беше заменик-директор во Управата за безбедност и контраразузнавање, а потоа и министер за внатрешни работи, ги отфрла обвинувањата на Георгиевски дека го лажел тогашниот премиер за да се спречи лустрацијата. Според него, Георгиевски лаже, а се со цел да одработи за Груевски.
- Јас барам да се казнат не само кодошите туку и криминалците што ја уништија Македонија. Апашите не интересираат нам. Не знам како може Љубчо вечно да се чуди. Се чудеше кога беше премиер, а се чуди и сега постфестум. Како може тројцата министри да му кажат така. Нормално дека не е вистина. Може еден да му каже за досиејата, а тоа е Павле Трајанов. Ние двајца никако. Јас кога бев во ДБК, си го видов моето досие кое ми го правела УДБА под шифра „Дипломат“ во време кога како полицаец работел и Трајанов. Но, ми го предадоа исчистено. А факт е дека Трајанов беше прв министер од владата на ВМРО-ДПМНЕ и дека ги собра сите документи. Познавајќи го неговиот карактер, сигурно уште првиот ден му ги однел на Љубчо за да го фасцинира и за да можат да прават манипулации - тврди Бошкоски.
Според него, треба да се направи комплетна лустрација на службите, а да се почне од актуелниот шеф на ДБК и целото семејство на премиерот.
- Сите овие писма се во договор со Груевски. Зошто Љубчо не зборува за криминалот на Груевски додека беше министер во неговата влада, а не да ја дефокусираат јавноста како демек се во некој конфликт - вели Бошкоски.


Кога ке почнат да се обвинуваат довчерашни ортаци е најсмешно.
Брат Љубе заборава на неговите ветувања. Ке мора да му ја освежиме меморијата. PishtoldzijaPishtoldzija
02-10-2010, 01:41 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Гостување на Љубчо на Алсат... кодоши, албанци, досиеја и такви работи...

http://alsat.mk/emisii/patot_kon/335.html

http://alsat.mk/emisii/patot_kon/334.html

http://alsat.mk/emisii/patot_kon/333.html

05-11-2010, 03:43 AM
Reply
montehristo Offline
Неверан Тома
*****

Posts: 1,490
Joined: Aug 2010
Reputation: 30

Quote:Љупчо се враќа со слоганот од ’98
http://utrinski.com.mk/WBStorage/Article...30F863.jpg
Под мотото „Промени за“, Народна ќе ја пренесува
својата политичка порака низ државата

Александра М. Митевска


Поранешниот премиер Љупчо Георгиевски, кој сега е почесен претседател на ВМРО-НП, ќе се врати во центарот на политичките збиднувања на следните парламентарни избори што ќе се одржат до средината на 2012 година. Од ВМРО-НП вчера ни потврдија дека веќе се утврдени двајца носители на кандидатските листи на партијата на наредните избори. Покрај Георгиевски, извесно е дека носител на листа ќе биде и партискиот претседател Марјан Додовски, кој појаснува дека во партијата дополнително ќе се договорат другите носители и кој во која изборна единица ќе настапува.

Георгиевски во изминатите пет-шест години се држеше понастрана од дневно-политичките збиднувања. Сепак, како претседател на фондацијата што го носи неговото име, одвреме-навреме, се појавува во јавноста со свои ставови за клучни политички збиднувања, како прославата на роденденот на ВМРО-ДПМНЕ, лустрацијата... Тој последен пат директно учествуваше во изборна трка во 2006 година, како носител на листата на ВМРО-НП во Петтата изборна единица.

ВМРО-НП синоќа во Тетово ја почна новата партиска кампања што ќе трае до распишувањето на изборите. Целта, како што објаснува Додовски, е да се пренесе политичката порака на ВМРО-НП дека се потребни „Промени за“, поточно промени за враќање на надежта и достоинството и за отворање на иднината.

Во случајов станува збор за инверзија на зборовите од слоганот „За промени“, со кој ВМРО-ДПМНЕ ги доби изборите во 1998, кога Георгиевски стана премиер. „Нашата политичка опција, во изминатите две децении, помина низ неколку циклуси кои ги донесоа промените во општеството. Во 1990 година се промени системот, во 1998 година се случи промената на власта и новата Влада ги направи најкрупните реформи досега, во 2002 година ја изгубивме власта, а сега истекува осумгодишниот циклус по кој повторно се неопходни промени“, ја објаснува Додовски филозофијата на старо-новото мото.

Тој открива дека политичката порака на ВМРО-НП, што беше усвоена на седница на Централниот комитет на партијата, се базира на три столба: - стабилна и силна држава, иднина во евроатлантските интеграции, просперитет и благосостојба за секој граѓанин.

„Ќе ги обиколиме сите општини во Македонија и секаде ќе ја промовираме нашата порака. Во секоја општина ќе понудиме наша визија за надминување на најгорчливите проблеми на тамошните жители“, вели претседателот на Народна. Неговата партија вчера во Тетово го промовираше предлогот за нова територијална организација на оваа општина.

Иако во последно време се реактуелизира идејата за обединување на помалите партии на десницата контра владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Додовски вели дека е речиси извесно дека ВМРО-НП ќе настапи самостојно на следните избори.

Наспроти информациите дека имало нова средба меѓу Георгиевски и Филип Петровски, во насока на изборно коалицирање на новата демохристијанска партија со ВМРО-НП и со Здружението „Достоинство“, Додовски вели дека „во муабетите за обединување на десницата има само 0,1 процент реалност“. Според него, ВМРО-НП најверојатно ќе има соло-настап, како што настапуваше и на изборите во 2005, 2006 и 2009 година.
промени за враќање на 1998 година.
Srekjna Nova 1949.
Ama se glupi ovie, najslabata nivna tocka e deka se samobendisani licemeri.
Kje storat se i majkata bi si ja prodale za da bidat prvi.
SDS gi spasuva samo edno, sto site crni petna gi poseduva liceto B.C. (ili lica nemu bliski) vo forma na dosieja, pa taka site gi ucenuva, zaplasuva, i raboti kako bavca.
Sto bi rekle: ajde vamu krastavici da zasadime, ajde onde patlidzan, tuka Morkov, pa da vidime sto kje nikne.
07-11-2010, 01:02 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Љубчо Георгиевски: Љубе Бошковски е личност од која освен празни зборови и клишеа ништо друго не произлегува


Скопје - “Љубе Бошковски е нервозен. Не знам од каде произлегува таквата состојба, но претпоставувам дека е загрижен поради подемот на ВМРО- Народна.” Ова го изјави поранешниот премиер и почесен претседател на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски, пренесе телевизија Алфа.

Според Георгиевски нападите кон него од челникот на Обединети за Македонија се заради враќањето на членството во ВМРО-НП кои кога се формираше партијата на Бошковски, во првиот бран отидоа кај него со големи очекувања дека сериозно ќе ја раздвижи политичката сцена.

„Она што можам да го кажам за г-н Бошковски е тоа што за жал со својот настап, тој демонстрира дека е далеку од политиката. Се работи за една личност која освен празни фрази, клишеа и некое ниво на емоција, ништо сериозно и ништо конкретно не кажува…, истакна Георгиевски.

Георгиевски деновиве најавува реактивирање во политиката. Има намера да работи на обединување на десницата. Онаа, традиционално вмровска, но која не го симпатизира актуелното раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Обидот на Филип Петровски да го направи тоа, неодамна заврши со негово отстранување од ОМ. Неформалниот лидер на Народна тврди – засега нема шанси да дојде до соработка со Бошковски, која потенцијално, според него може да добие и над 100 илјади гласови на следните избори. На последните парламентарни избори на кои учествуваше Народна во 2006, неговото присуство во кампањата на партијата и донесе шест пратеници.
ИЗВОР
10-11-2010, 09:27 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Груевски му ги лапна пулените на Георгиевски


Водиме посебна евиденција за оние што не предадоа и никогаш нема да им простиме, велат од ВМРО-НП

Александра М. Митевска

Многу малку познати лица може да се видат во кампањата што ВМРО-НП ја почна пред една недела, како подготовка за следните парламентарни избори. Во таборот на некогашниот премиер Љупчо Георгиевски веќе не припаѓаат повеќето личности што беа членови на неговата влада (исклучок се Марјан Додовски и Љупчо Балковски), пратеници што ги бранеа боите на Народна во периодот 2006-2008 година или парламентарци што во 2004 година се издвоија од ВМРО-ДПМНЕ за да ја формираат новата партија на десницата.

„Старите вмровци“, кои му искажаа лојалност на стариот лидер за време на големиот раскол во ВМРО-ДПМНЕ (во време кога Груевски беше во опозиција), во изминатите две-три години постепено правеа чекори назад кон матичната партија, која во последниве четири години е и владејачка. Во меѓувреме, се потиснаа големите анимозитети, се заборавија тешките навреди што си ги разменуваа вмровците од двата табора, се залечија раните од отровните стрели што повеќе си ги испраќаа едни кон други отколку кон идеолошките противници - социјалдемократите.

Дел од личностите, кои во 2006 година јавно го убедуваа Груевски да не коалицира со ДУИ, а за возврат му нудеа поддршка од ВМРО-НП по принципот на малцинска влада, сега се функционери во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Во ВМРО-НП коментираат дека токму нивните кадри сега се на најповластени позиции во власта, додека Георгиевски, од позиција на опозиционер, се конфронтира со својот некогашен соработник - премиерот Никола Груевски.

„Луѓето што тогаш ја направија ВМРО-НП и што инсистираа да се повлечам таму, оние што тогаш се колнеа во моето име, многу чудно, но најголем дел од нив се вратија во ВМРО-ДПМНЕ и тоа на релативно високи и убави позиции. Тука е моето сомневање, дали екипата што тогаш ја создаваше ВМРО-НП не беше во некаква игра да го оттргне Љупчо Георгиевски од ВМРО-ДПМНЕ“, изјави неодамна Георгиевски во интервју за еден дневен весник.

Со поранешниот премиер и вмровски лидер Георгиевски веќе не се повеќето од кадрите што ВМРО-НП во периодот 2006 -2008 година ги делегираше на функции во власта, поради поддршката што оваа партија и' ја даваше на ВМРО-ДПМНЕ во парламентот, поради тогашното тесно парламентарно мнозинство. Ја нема докторката Весна Јаневска, која долго време беше в.д. претседателка на партијата, ниту Валентина Божиновска, која сега е на чело на Комисијата за верски заедници. Некогаш мошне експонираниот пратеник на ВМРО-НП, Жарко Караџовски, сега е директор на „Македонски шуми“, а на функции се и неговите соборци во парламентот Чедомир Краљевски - директор на Антимонополската управа, Марија Којзеклиска - заменик-директор на затворот во Штип...

„Во ВМРО-НП водиме посебна евиденција за оние што ја предадоа партијата. Предавниците и кодошите се посебна категорија луѓе секаде во светот и најчесто се на повластени позиции. Ние никогаш нема да им простиме, бидејќи еднаш предавник - секогаш предавник. Но, нека му ја мисли Груевски, бидејќи тие би можеле и него да го предадат“, вели претседателот на партијата, Марјан Додовски.

Спиро Ристовски, кој беше водач на младината на ВМРО-НП и шеф на изборниот штаб во 2006 година, сега е заменик-министер за труд и социјална политика во Владата на Груевски. Поранешниот портпарол на Народна, Александар Георгиев, пак, е соработник за односи со јавноста во Владата. Препознатливо лице од актуелната власт е и Паско Кузман, директорот на Управата за културно наследство, кој беше носител на советничката листа на ВМРО-НП во Охрид на локалните избори во 2005 година. Таа година носител на советничката листа на ВМРО-НП, но во Штип, беше и Илчо Захариев, кој летоска беше разрешен од директор на Бирото за лекови, бидејќи му истече мандатот. По извесно време во Владата се премислија и Захариев доби втор мандат.
15-11-2010, 01:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Quote:Нема идна влада без ВМРО-НП


Марјан Додовски, претседател на ВМРО-Народна партија

Разговара: Тодор Стојчевски

Журнал: Дали Извештајот на Европската Комисија за напредокот на Македонија во евроинтегративните процеси е реален и се базира на факти и податоци или станува збор за документ, обликуван според потребите на Унијата за притисок врз одредени области во македонското општество?

- Извештајот на Европската комисија е реален документ. Сметаме и дека е повеќе од коректен. Како партија, извештајот го гледаме од димензија која ги отсликува реалните состојби во Македонија, а не како документ поврзан со релацијата меѓу Македонија и Грција. Не ни треба европски извештај за да констатираме дека нешто не чини. Секој граѓанин на Македонија, доколку го прашате „како живее“, како се справува со административните бариери и силниот бирократски апарат, ќе направите посилен и потежок извештај од оној на Комисијата. Извештајот на ЕК за 2010 година е бледа копија на ланскиот извештај. Не треба да се лутиме и да реагираме за нешто што не сме го сработиле.

На Балканот сме се научиле за се да постои алиби ситуација. Махери сме за тие работи. Се тргнува од тоа дека друг е виновен за тоа што ни се случува, а ретко од тоа каде сме и за што, лично, сме одговорни. Одалечувањето од дневните проблеми на граѓаните се бара во одреден меѓународен настан врзан со Македонија. Така, во тоа време, се темпира одредена реакција или се билдаат партиски рејтинзи. Имате самит на НАТО, Генерално собрание на Обединети Нации, Совет на министри, седница на европските народни партии, неформални или формални средби во фоаеја на премиерите на Македонија и на Грција. Се крева фама само во земјава. Доколку излезете од границите, ќе сфатите дека сето тоа апсолутно, не е важно во животот и дека се функционира поинаку. Маглата е во Македонија.

Журнал: Велите дека Македонија живее во засилена партизација на администрацијата. Имаме критики и од Европската комисија. Како токму таа гломазна администрација да се ослободи од партиските стеги кога многу вработени се дел од структурите на политичките партии, вклучувајќи ја и ВМРО-НП?


- Многу малку членови на нашата партија веќе се вработени во јавната администрација. Еден дел беа отстранети од СДСМ од 2002 до 2006 година. Засилено продолжи отпуштањето во последните четири години до ден денешен. Но, партиската книшка и припадност не треба да биде мерило за вработување или за отпуштање од работа, туку тоа е квалитетот на поединецот. Ако сакаме реална и вистинска администрација мора да изградиме реален процес на вреднување на квалитетните кадри.

Не може да очекуваме некој со факултет за драмски уметности да решава религиозни прашања или со завршен богословски факултет да биде инспекциски службеник. Измешани се лончињата во изготвувањето на систематизациите на државните органи и сите се во насока на инфилтрирање на партиски луѓе во администрацијата. Систематизации се прават за да се ослободи институцијата од непожелните луѓе или да се донесат нови пожелни личности. Во Македонија треба да се каже стоп на овој процес. Европската унија, преку своите претставници задолжени за реформа на јавната администрација, треба да бидат поприсутни на теренот и во следење на процесите.

Прво, неопходно е да се стави мораториум на сите вработувања во администрацијата, но да нема ниту отпуштања. По ова, да се направи владина студиозна анализа на секој орган на управата. Она што досега е направено во оваа насока не ги задоволува стандардите. Затоа, треба да се направи пресек каде и што е потребно, колку и каков кадар е потребен.
Европскиот извештај за 2010 година за Република Македонија, конкретно ако го земеме секторот за животна средина, повторно се констатира немање административен капацитет за да се одговори на предизвиците. Затоа, потребни се реални услови за реален административен капацитет и функционирање, а дури потоа може да размислуваме за градење на вистински едношалтерски систем, а не како сегашниот квази мултишалтерски систем.

Исто така, иако министерите и замениците министри кои не се дел од државната админстрација, за подобро функционирање на институциите и администрацијата, потребно е да ја познаваат проблематиката на ресорот и да имаат искуство во областа која ја раководат.

Журнал: Имате интересни ставови околу процесот на лустрација. Дури баравте и законски измени за обелоденување на имињата на соработниците на тајните служби. Но, во последно време, лустрацијата го губи здивот на актуелноста?

- Како партија се залагаме за вистинска и реална лустрација, која ќе важи до ден денешен. Второ, сите оние што соработувале со службите, да бидат лустрирани, без разлика дали сега се носители на функција или биле носители на јавна функција. Трето, сите соработници, со име и презиме, јавно да бидат обелоденети. Во оваа насока, како политичка партија преку нашиот генерален секретар испративме отворено писмо до генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, во моментот кога најавија кои најавија ново законско решение за една недела. Но и по два месеци, нема ништо.

На крај, интересен е молкот од СДСМ и од ВМРО-ДПМНЕ. Не е јасно дали се плашат дека имаат многу кодоши во сопствените редови и настојуваат да ја стишат целата работа според народната „карванот врви, кучињата лаат“. Затоа, ВМРО-НП ќе биде бучна и нема да се откаже од лустрацијата активно да добие завршница и пред се да бидеме чесни и достинствени кон семејствата на жртвите од кодошите. Тие го заслужиле тоа. Верувајте и денеска има семејства кои дома говорат тивко и се плашат некој да не ги види или искодоши.

Журнал: Македонија и членството во ЕУ и НАТО. До каде сме на меѓународен план по овие прашања и мислите ли дека само проблемот со името е пречка за интегрирање во паневропските и другите светски организации?


- Факт е дека отвореното прашање околу името е една од главните пречки. Меѓутоа, гледајќи го во релација со Грција, проблемот ќе постои уште многу време. Чудно е што Македонија во овој спор не излезе со јасен став што сака. Сакаме НАТО, ЕУ, компромис или „разумен компромис“.

Но, никој не кажа што е компромисот и што подразбира под компромис. Отворено прашувам: дали на Самитот во Букурешт, пред 2 години, нашата делегација не ја утврди линијата до која како држава може да се оди. Односно македонската црвена линија?

Имено за прв пат, во македонската историја, во Букурешт, ние отидовме со усогласен став меѓу клучните играчи – премиерот Никола Груевски и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, тогашниот претседател на државата, а сега прв човек на СДСМ, Бранко Црвенковски, тогашниот министер за одбрана Лазе Еленовски и екс амбасадорот во НАТО, Нано Ружин, дека Република Македонија Скопје (со цртица или во заграда) е прифатливото решение за Република Македонија. Со свои изјави овој став го потврдија сите, освен Груевски, кој единствено молчи и не демантира. Како граѓанин на земјава имам право да заклучам дека Република Македонија – Скопје, претставува прифатливо решение и за СДСМ и за ВМРО-ДПМНЕ. Ако тоа е нивен предлог, тогаш не е прифатлив за ВМРО-НП.

Македонија, прво, треба на маса да ги стави своите приоритети. Тоа да се стави на хартија. Јасно да бидат потврдени идентитетот и јазикот. Понатаму, политички релевантните структури да усогласат долна граница и со тоа да се отиде во Обединетите Нации и во Советот за безбедност, не во Европската Унија.

Секако дека има решенија за спорот со името, но кога ВМРО-Народна партија ќе биде поканета на маса ќе ги каже предлозите. Затоа, е потребно Советот за безбедност да донесе нова резолуција за потврда на идентитетот, јазикот. Решението е условно и ќе стапи во сила тогаш кога Република Македонија ќе стане члeн на ЕУ и на НАТО.

Како земја мора да имаме гаранција од меѓународната заедница дека ќе го почитува договореното, она што е потпишано. Дека ќе го почитуваме и ние, но и другите, затоа што праксата не го покажа тоа. Како партија сме против референдумско изјаснување на граѓаните кои ќе станат заложници на одредена дневна политика, без да имаат право да се корегираат по одредено време. Ако се одлучи за референдум, тогаш на него треба да се изјаснат сите Македонци кои живеат во земјава и во светот, како што е дефинирано со Изборниот законик. Доколку имаат право да гласаат за претседател на државата, имаат право на свои пратеници, тогаш нека се изјаснат и на референдум за името. Но, дефинитивно нема потреба од референдум, а ВМРО-НП ќе ги каже своите предлози кога ќе биде поканета како партија на маса.

Журнал: Ќе има ли предвремени избори и успеа ли во Македонија да се дефелира „трета“ опција за граѓаните во шаховската црно-бела партиска игра?


- Како партија сме подготвени за предвремени парламентарни избори. Ние сме единствената партија со формиран Национален изборен штаб. Се подготвуваме, но не зависи од нас дали изборите ќе бидат редовни или предвремени. За граѓаните се потребни предвремени избори во секој сегмент од општественото живеење, зошто актуалената комбинација на власт нема капацитет и идеа како да се справи со проблемите.

Значи ние сме за избори и тврдиме дека идната влада на Република Македонија нема да може да се направи без ВМРО-НП, која како трет релевантен политички субјект во македонското гласачко тело ќе одлучува за идната македонска влада. Ќе ја бираме, но ако има потреба и ќе ја урнеме, а тоа ќе зависи исклучиво од ВМРО-НП.

Журнал: Дали како партија стоите зад пораката на Вашиот почесен претседател Љубчо Георгиевски кој, деновиве, порача Македонците да го изучуваат албанскиот јазик доколку сакаат да живеат во Македонија како модификација на пораката од 2001 година дека Македонците и Албанците треба да се разделат?

- Јавете се во државна институција раководена од Албанец и како Македонец или граѓанин од друга етничка заедница, обидете се да искомуницирате. Тешко и невозможно. Тука Ви е еден од темелите на одговорот. Затоа, ние сме за тоа дека апсолутно службен јазик во Македонија е македонскиот и треба да биде применлив во сите државни институции. За жал, некому тоа му се допаѓало или не, реалноста е поинаква. Ние како Македонци имаме проблем во комуникација со институции каде раководната функција е кај Албанец.

Истото се случува и на места каде доминантно живее албанско население. Едноставно останувате сам и изолиран без можност за комуникација или одговор. Ваквата ситуација се повеќе доаѓа до израз. Во оваа насока е и изјавата на нашиот почесен претседател и не верувам дека има човек во земјава кој не се судрил со овој реален проблем. Секој кој поинаку размислува, не живее во реалноста.

Журнал: Кој е вашиот став за наредниот попис на населението и очекувате ли негово спроведување во април или радикализација на нечии партиски барања и бојкот на оваа акција од дел од населението. Оправдани ли се барањата за пролонгирање на пописот?

- Реалниот термин за пописот веќе е утврден, април наредната година и нема што да се дебатира и размислува. Треба само да се запазат европските стандарди во попишувањето. Пописот не треба да биде фама или страв дека некој ќе биде повреден или деградиран. Доколку партиите на Албанците во Македонија сметаат дека некој има задна намера во пописот, тогаш се плашат од некакви реални или поинакви бројки од очекуваните.

Второ, не смее и не може некој да се попишува, истовремено, и во Македонија и во Албанија и во Косово и на тој начин, да се мултиплицира. Ова се познати финти кои ги знаат во Европската комисија и во ЕВРОСТАТ. Треба да се почитуваат стандардите и државата. Нема и не смее да се попушти на барањата по ова прашање, односно треба да се спроведе попис со стандарди и контрола. Потребен е еднаков пристап според Уставот на Македонија за да се добие реална бројка, а не да се фингираат процентите. За мене, барањата се нелогични и несоодветни.

Журнал: Има ли прелевање меѓу партиските членови во политичките субјекти со предзнакот ВМРО (ВМРО-ДПМНЕ, ВМРО-НП, ВМРО-Вистинска и други субјекти од десницата)? Што различно нуди вашата партија на луѓето кои се разочарале од владејачката партија?


- ВМРО-НП, во декември 2008 година, повлече дебела линија која значеше стопирање на забрзаниот процес на одумирање на партијата. Од тогаш, со излегување на локалните избори лани и по одржаниот конгрес во октомври 2009 година, како и со одбележувањето на 20 години од формирање на ВМРО, како политички субјект дадовме нов дух и димензија во десниот блок политички партии и во дел на центарот. Тоа значи дека го стопиравме процесот на одлевање на членството и почна нов процес на обновување, односно враќање на дел од старите членови, на членови од ВМРО-ДПМНЕ кои пристапија во нашата партија и на нови дотогаш неопределени членови.

Ова се должи, пред се, на отворениот концепт пред македонската јавност, кој се темели на вистински вредности на ВМРО-овската идеологија, на политички и социјално-економски решенија, кадровски решенија кои се разликуваат од другите партии. Ова ни дава за право да говориме дека ВМРО-НП сигурно гази во делот на политичкото живеење во Македонија.

Ние ги почитуваме улогите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, но местото на ВМРО-НП ќе биде посуштинско и поважно од овие две партии.

Во десницата не може да препознаат партија или раздвижување кои има пореални позиции и активности и затоа, другите партии ги ставам во категоријата мали политички маргинални субјекти. Од ова не е исклучок ниту Обединети за Македонија, која во последно време е многу бучна, но и издишана.

По следните парламентарни избори, ВМРО-НП ќе коалицира со секоја партија која ќе ги прифати условите и предлозите за коалицирање. Има клучни политички, социјални и економски нешта кои мора да се почитуваат. Прво, Македонија економски да се отвори кон светот. Да заживее јавно-приватното партнерство и со реални можности за вклучувње на странски компании. Да се гарантира приватната сопственост, односно со еден збор, да се врати вербата во институциите на системот.

Журнал: Бевте министер и заменик министер за животна средина и просторно планирање. Може ли и како Македонија да ја „копира“ Словенија во заштита на околината, во обновливи извори на енергија и создавање вредности за привлекување туристи?

- Нема потреба да ја копираме Словенија. Министерството за животна средина се обидува да ја копира Хрватска во делот на хармонизација на законодавството, како и во дел од одговорите на Прашалникот од ЕУ. Тврдам дека Македонија има потенцијал, кадровски и во делот на природните богатства и ресурси, за своја концепција во животната средина.

Потребно е храбро и умешно менаџирање за заштита на животната средина. Може и пред Словенија да се пофалиме со некои работи и концепти. Како на пример, „Спас на Дојранското езеро“ – сега веќе успеуен проект за пример, кој имаше економска, архитектонска и градежна функција. Значи, Македонија не мора да копира, туку доволно е да го валоризира својот потенцијал. Треба да се води суштинска, а не гола политика.

Второ, да се воведат одредени стандарди кои првично ќе бидат почитувани од носителите на јавни функции како пример за граѓаните. Факт е дека Словенија, во поранешниот систем, ги имаше сите можности за побрз развој од која било друга република. Тоа го искористи и валоризира.

Журнал: По вокација сте магистер на географски науки – туризмолог. Каде се потенцијалите на Македонија во привлекување туристи од светот и зошто државата не вложува во развој на овој доходовен сектор?

- Во овој момент, Македонија има катастрофална туристичка политика. Мислам дека ако по нешто сме последни, тоа е по развојот на туризмот и туристичката политика што ја водиме. Второ, државата не изгради концепт како да го промовира и развива туризмот. Постои некаква фантомска Агенција за развој и промоција на туризмот во Струга и толку. Македонија испушти неколку големи можности за себепромоција (пример, Олимпијадата во Грција пред 6 години). Катастрофа.

Патот до Атина водеше низ Македонија, а ние не направивме ниту една промоција на државата. Од Табановце до Гевгелија нема каде кафе да се напиете, каде да ручате, да се одморите. Останува само Охридско езеро и толку. Ги заборавивме Преспа и регионот, Дојранско езеро, националните паркови. Имаме потенцијал, но не го користиме. Културното наследство, природното богатство се испреплетени на нашиот мал простор.

Пример, на потег од 70 километри може да се направи чудо. Охрид со сите манастири и убавини, националните паркови Галичица и Пелистер, Преспанското езерво. Реката Дрим, до Радика и Свети Јован Бигорски. Но, катастрофалната туристичка политика доведе до нула.

Затоа, потребно е да се смени оваа уништувачка политика во туризмот. Не да бидеме задоволни само со 2 до 3 туристички посети или посети на светски туристички берзи. Второ, Македонија да води своја политика во туризмот, да ги субвенционира туристичките работници. Да го промовира својот туристички потенцијал. По ова, агенциите да не се доведуваат во позиција да продаваат пакет аранжмани на српки туристички агенции. Потребно е силно да се влезе во инфраструктурно јакнење и обнова на земјата, на патната сигнализација и носење туристички брендови во Македонија.

Несомнено, мора да се усогласат и цените во земјава, но и со другите туристички дестинации. Не е можно да имате иста цена на понуда во декември и јануари, како и во јули и август. Не е можно да сакате да привлечите туристи а да нудите цени повисоки и од Азурен брег и други престижни туристички дестинации во Европа и светот.

Журнал: Што е идејата на вашиот предлог за нова територијална поделба на Македонија?


- Ова е нешто што го говориме години наназад. Сметаме дека се созреани условите за дебата за новата територијална организација на локалната самоуправа. Сме за нови општини. Прво, концептот за спојување на урбаните со руралните општини, социјално и економски е неодржлив. Пример, спојување на Блатец и Виница. По ова, Блатец изумира. Со спојување на трите мариовски општини Старавина, Конопишта и Витолишта се доби огромен пуст простор бидејќи тие се прилепија кон Прилеп, Кавадарци и Новаци. Кон Струга се спојија Лабуништа, Велешта, Делгожди и Луково.

Овие општини ја изгубија својата функција. Од оваа економска се префрлуваме на политичката димензија која може да генерира многу несакани состојби. Како е можно Струга да го уредува просторот во Горна Белица, кој природно припаѓа и гравитира кон Вевчани. И во едно чисто христијано населено место се прави џамија. Значи, станува збор за погрешна концепција и политика. Овој религиозен објект ќе претставува дополнителен предмет на раздвојување, губење на довербата и може да се претпостави што се ќе изроди. Се гради џамија на простор каде нема логика исто како да градите црква среде Шипковица. Или да имаме иницијатива за црква во Зајас.

Предлагаме Тетово да прерасне во Град, како што е Скопје. Да има три општини, Градот Тетово и Шипковица, Џепчиште и Центар Тетово. Градоначалникот на Центар Тетово ќе биде од македонско етничко потекло како дополнителна поддршка на македонското малцинско население во овој град. / Журнал МК /
ИЗВОР
(This post was last modified: 23-11-2010, 02:36 AM by ЈорданПетровски.)
23-11-2010, 02:35 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Профилот на VMRO-NP

Vmro-np Kumanovo


За оние кои прашуваат кој е тој бивш што го споменуваат овие денови во Куманово.
Оваа е бившиот претседател на УМРО-ДПМНЕ од Куманово кој си ја запосли сестрата во Центарот за социјални работи и сопругата како началник на УЈП, а тој самиот се вработи во Царината и е советник во општината. Тајната на успехот - роднина е на пратеникот Поп Арсов.
Бившиот претседател на УМРО-ДПМНЕ - Бобан Николовски
[Image: safe_image.php?d=b3383af54708bcbb17c2748...vski-m.jpg]
images.kumanovonews.com..На Snezana Dimova и на 2 други им се допадна ова..
Quote:Snezana Dimova MALKU E TOA TREBA USTE I MAJKAMU I TATKOMU I AKO IMAT I MACINJA I KUCINJA DA SI ZAPOSLI, A NEKOI NEMA NIKOI NIEDEN OD FAMILIJA DA RABOTI NEMAT LEB DA JADAT I UMRO DPMNE CE MI KAZUVA ZA DEMOKRATSKI PRAVILA ...NARODOT CE VI PLATI ZASE STO ISTORIVTE NA MAJKA MAKEDONIJA , VMRO NP CEVE KAZNI ZASE...


Quote:Snezana Dimova:
BRACA I SESTRI OD VMRO NP CE POBEDIME IMORA OVA NEZAKONSKO VRABOTUVANJE DAGO STAVIME NA REVIZIJA VO CELA DRZAVA ...


Quote:[Image: 41768_1398443455_6563_q.jpg] Vmro-np Kumanovo

Татко му и мајка му веќе се вработени, а заборавивме да споменеме дека е прв сосед на новиот претседател на УМРО-ДПМНЕ за Куманово - социјалистот Јордан Пачков кој појма немал дека сестра му на бившиот е вработена. Лицемерие невидено!!!!


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски

најсмешно е кога се расправаат членови на ДПМНЕ и на НП во Куманово. Забораваат дека во судирот 1998/99 година во ВМРО ДПМНЕ и едните и другите го бранеа Далаверски а не статутот и принципите на ВМРО ДПМНЕ.
Така да УМРО Д...ПМНЕ ви е задничко дело.


Quote: [Image: 41768_1398443455_6563_q.jpg]Vmro-np Kumanovo

УМРО ДПМНЕ е дело на на социјалистите, бившите СДСМ, ДА, србските и останатите шпиони кои к долго време се обидуваа да се инфилтрираат во ВМРО ија искористија можноста да се вовлечат во друштво на полтроните на Груевски, впрочем вие најдобро знаете како оди тоа.


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

Незнам кој сте вие. Колку ме држи умот Поп Арсов -ДПМНЕ- е од времето на Далаверски. Миле Јакимовски-НП-исто така.
Србизацијата почна со доаѓањето на Далаверски за координатор. За ваша несреќа постојат многу документи од... тоа време.
04-12-2010, 04:53 AM
Reply