Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#21

(28-05-2010, 11:11 PM)Alexandro Wrote:
(28-05-2010, 10:14 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Alexandro oдговорот на предходниот пост ке го добиеш подоцна . Сега би те замолил ако сакаш да го разјасниш одењето кај Љубиш Гергиевски, епизодата со прислушните уреди:

Quote:Знам сигурно дека Љубиша Георгиевски беше против оденје во Бугарија, претпоставувајки ги негативните последици од таа посета. По тој настан се заладија односите меѓу Љубиша и Доста. Александар Диневски, наговорен од страна на Змејковски дека Љубиша Георгиевски работи против ВМРО – ДПМНЕ, ја прифаќа сугестијата на Змејковски да оди со прислушен апарат кај Љубиша да го провоцира, и така обезбедува “доказен” материал. Крајната цел на тоа е оддалечување на Љубиша Георгиевски од Љубчо Георгиевски, што тогаш и им успеа.
објавено во "ФОКУС" на 06.08.1999 година.

Само уште една од твоите измислици Јордане со која само ја потвдруваш мојата дијагноза за тебе дека паранојата земала силен замав. Моја добронамерна препорака е под итно на доктор!
За глупоста и лагата што си ја пласирал дознав предоцна и лично ја расчистив со Љубиша. А планирав да те тужам па на суд да го докажеш тоа што го трескаш! Само од сожалување се премислив и згрешив... Незнаев дека имам работа со обична edit за која не важат никакви факти и аргументи. Имаш ли ти бре некаков доказ за тоа??? Ај пласирај го...
Патем, колку белешки од тебе напишале инспекторите на ДБК и зошто кога си имал таква мака не си побарал помош од никого во партијата?
Не мора да одговориш.Знаеш дека знам...
Сепак ова е последно!

Александро, нема никаде да одиш...тоа е сигурно. Задачата мораш да си ја свршиш. Нели треба Јордан да го направиш “ параноик“ и “ будала“! Не поради него. Тој ја ставил главата во торба. Туку поради нас, обичните граѓани на МК кои треба да ги убедите во “ лагите“ на Јордан, а вашата исправност. Затоа, ти немаш кај да одиш. Ке останеш тука. Еве, како ке ме оствиш мене кога јас се колебам чија вистина е точна! Твојата или Јордановата? Си напишал твој став за раскол во ВМРО-ДПМНЕ, а Јордан дава своја вистина за тоа. Јас, лично, се колебам каде е вистината. Во момент, вистината и аргументите на Јордан преовладуваат. Ако, сега, си заминеш , тогаш признаваш дека Јордан е во право. Признаваш дека твојата документирана историја за ВМРО-ДПМНЕ е иста као и историите на Блаже Ристовски ( нагалено наречен Фолклорист...во своите блиски круговиIcon_lol) и веселата му дружина. Мораш да не убедиш дека Јордан е “ параноик“ и “ будала“, за да не поверуваме во неговата вистина. А, ако поверуваме тој, Јордан, ке стане Пиемонт на обединување на чесни луѓе кои ја сакаат МК и ке ги бранат НЕЈЗИНИТЕ државни интереси а не туѓите. Затоа, мора да останеш. Нема бегањеIcon_lol. Обидот со аргентинците се покажа дебилен. Но, ти, кој си ја градел историјата на ВМРО-ДПМНЕ си друго. Ако си заминеш од форумот...или бргу си најдете достојна замена за тебе, или јас лично, се придружувам на ГРУПАЦИЈАТА.Yea А, тогаш и ти ке бидеш на листата одговорни за општествено-политичко-економско пропаѓање на МК. Затоа, те молам, најди сила и остани на форумот за да своите аргументи ги спротиставиш на Јордановите. Ти, си нашол сила да ја напуштиш МВР за идеалите, па сега така лесно да го фрлиш копјето.
29-05-2010, 08:03 AM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3
#22

Skandalozno intervju. Marketinskata najava na intervjuto na Ljubco Georgievski
za emisijata vo centar na Vasko Eftov na Kanal 5 televizija.
Od skandaloznosta nisto, nula ( 0 ).
Mislev deka Vasko Eftov e novinar istrazuvac, nacitan,obrazuvan,kulturen.
Od seto toa NULA pomnozeno so NULA ( 0 x 0 )!!!!
Sto kaza Ljubco:
1. Deka e Bugarofil,kako sto svoevremeno sega pokojniot BARD Gane
Todorovski izjavi deka e Rusofil i stana ambasador vo Rusija,kako Stojan Misev,
kako sto Jovan Stojkovik-Babunski bil srbofil i ubival makedonski Bugarofili,
kako sto denes imame i mladi i stari Srbofili za koi Makedonskata narodna i zabavna muzika e Bugarska a Bugarite se Tatari. Ako izjavata na Ljubco,deka e Bugarofil e skandal,toj sto go misli toa, za mene e glupak,tapco,nepismen itn.
Da pocneme so red:
- Vo ustavot na Republika Makedonija se spomnuva car Samoil.Istoriska
vistina e deka carot Samoil, bil upravitel na oblasta vo denesna Makedonija,
postaven od Bugarskiot car. Po raspadot na prvoto Bugarsko carstvo,
dignal vostanie protiv Romejskata( podocna narecene Vizantiska )
vlast,cij car bil Vasili II od t.n Makedonska dinastija.
Carot Samoil postignal uspeh i zavladeal so teritorii na sever do Belgrad
na zapad do Zadar i na jug do Larisa. Ohridskata arhiepiskopija ja
postavil vo rang na patrijarsija,zatoa sto Trnovskata bugarskata patrijarsija
bila vo racete na Romeite.Sekade na site univerziteti ( Germanija,Anglija
SAD itn. ) ovoj period se izucuva kako period na vozobnuvanje na
Bugarskata drzava a Vasili II e narecen BUGAROUBIEC.
Togasnite bugarski carevi bile od tursko etnicko poteklo,no
pogolemiot del od Golemcite i narodot vo taa drzava bile od Slovensko
poteklo,sluzbata vo crkvite,dokumentite izdavani od carskiot dvor,
do sveti Klimentovoto vreme bile na grcki jazik.Posle toa grckoto pismo i grckiot
jazik vo taa bugarska drzava bile zameneti so kirilicko pismo i slovenski jazik.
- Makedonskite prerodbenici i Makedonskite vojvodi ( Kiril Pejcinovik,Krste
P.Misitkov,J.H.K-Dzinot, Grigor Prlicev,brakata Miladinovci,Goce Delcev,
Dame Gruev,Jane Sandanski,Todor Aleksandrov,Dimitar Vlahov i mnogi drugi )
site se deklarilale kako MAKEDONSKI BUGARI spored profesorot d-r Katardziev,
koj e se usta ziv i e sovetnik vo sovetot na grad Skopje od redovite na SDSM.
Edinstveno vo 14 vek pri krunisuvanjeto na carot Dusan vo Skopje,
toj samiot se narekol MAKEDONSKI CAR.
( Vidi istorija na Makedonskiot narod )
Pri navlegunanjeto na generalot Pikolomini i avstriskata vojska vo
denesna Makedonija,Karpos krenal vostanie protiv Osmanliskoto carstvo
i zatoa dobil POVELBA od Avstriskiot car vo koja e narecen
MAKEDONSKI KRAL.Prv koj pisuva deka denesnite Makedonci se potomci na
Aleksandar Makedonski e Dimitrija Cupovski,prv pretsedatel na
Slavjano-Makedonskoto naucno-literaturno drustvo vo Sankt Peterburg.
Vo 1902 godina izdavac na vesnikot Makedonski Golos.Pratil memorandum
do golemite sili i Balkanskite drzavi za vreme na Balkanskite vojni,za sozdavanje
na Makedonska nezavisna drzava vo idniot Balkanski sojuz.
Vo 19 vek imalo prosvetiteli ( Temko Popov i dr. )koi zagovarale posebna Makedonska nacija.
Gorce Petrov ( clen na levoto krilo na VMRO ) po prvata svetska vojna,
osnovac na vremenoto prestavitelstvo ( privremena vlada na Makedonija )
nastojuval da go spreci rasparcuvanjeto na Makedonija preku golemite sili.
Za zal,edinstven podrzuvac na negovoto nastojuvanje bil togasniot
pretsedatel na SAD Vudro Vilson,no SAD togas ne bile ona sto se denes.
Inaku Senatot na SAD nikogas ne go ratifikuvale Versajskiot dogovor so
koj definitivno e zapecatena sudbinata na Makedonija.
Da zaklucam:
- Makedonskiot narod i Bugarskiot narod imaat zaedniska istorija
( kako Ruskiot so Ukrainskiot i Beloruskiot narod )
- Segasnata Makedonska nacija postoi i e edna od pomladite definirani nacii na
Balkanot i vo Evropa ( del od Antickata istorija na Makedonija i pripaga na
segasnata Makedonska nacija,zatoa sto spored DEMOSTEN Antickite
Makedonci bile varvari i spored toa nemale ELINISKO POTEKLO.
Aleksandar I bil narecen FIL ELIN sto znaci ljubitel na grcite ama so toa se dokazuva deka ne bil GRK,isto kako i Aleksandar III Makedonski koj ja sirel eliniskata kultura go znael i ucel grckiot jazik,ama
koga bil lut pcuel na Makedonski ).
- Ljubco Georgievski snosti izjavi deka e Makedonec i deka i pripaga na
Makedonskata nacija i deka e bugarofil ( ljubitel na bugarite ).
Sto e tuka skandalozno?
Spored mene skandalozno e, tipovi kako Vasko Eftov,samobendisani ,slaboumni
nasilnicki raspolozeni i stopostotni povtoruvaci na covekovoto neznaenje,
stopostotni noviTUTKI,da go plasat zaveduvaat i navreduvaat
MAKEDONSKIOT NAROD.
(This post was last modified: 29-05-2010, 11:49 AM by braniteli.)
29-05-2010, 11:47 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#23

Во поглед на нашата историја Љубчо Георгиевски не кажа ништо што не е вистина, а најинтересно ми беше кога Ефтов кажа: „господине Георгиевски, па тоа што го зборувате е страшно“ Pos Слатко се насмеав на тоа. Падна во вода и тоа дека Љубчо се смета за Бугарин, самиот тој си кажа дека се смета Македонец и дел од македонската нација, и според мене тој е еден од најмакедонските Македонци. Тоа е Македонец кој што ниту се срами ниту бега од историјата на Македонија туку ја носи со гордост таква каква што е. Е да, и заборави да каже дека за македонската историографија од редовите на ВМРО т.н. бугарофили се само оние кои што се бореле против српските окупатори. Иако тоа убаво си го напиша во неговата статија „Кој со кого ќе се помирува“ некаде во средината на деведесеттите кога напиша дека да бил жив Делчев во 1945 ќе завршел или во Идризово, а јас би додадел- или на Голи Оток или пак ќе бил погубен како илинденецот Крсто Лазаров.
(This post was last modified: 29-05-2010, 12:21 PM by Пат.)
29-05-2010, 12:19 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#24

Кога ще го качите това интервю, та и ние да го видиме?
(Снощи го пропуснах, грешно сметнах часовата разлика)
29-05-2010, 01:31 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#25

Na kanal 5 gi ima site emisii od vasko eftov,ama za 2-3 den,ne je postavuvaat odma,takva im e praksata.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
29-05-2010, 01:45 PM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0
#26

Ц, ц, ц... Пак си ги помешал апчињата Јордане! :D
Јас едно те прашувам ти друго ми одговараш! Побарав да го објавиш целиот текст од Расколот.
па тебе ти беше пријател Далавера а не мене! И швалер де, на другара ти Доста! А тоа што те возел 4 - 5 години само потврдува дека си бил глуп! Па сега Цацко ти е крив...
П.С. КСИО не беше разузнавачка служа едит туку обична легална партиска комисија со своја надлежност.
П.П.С. Бааги Татари сте се собрале!
П.П.П.С Љубчо пак те заеба, сам призна дека пола Влада на чело со него биле бугарофили!!! И без наша помош... :D
29-05-2010, 01:52 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#27

(29-05-2010, 11:47 AM)braniteli Wrote: Edinstveno vo 14 vek pri krunisuvanjeto na carot Dusan vo Skopje,
toj samiot se narekol MAKEDONSKI CAR.
( Vidi istorija na Makedonskiot narod )
......
na Makedonska nezavisna drzava vo idniot Balkanski sojuz.
Vo 19 vek imalo prosvetiteli ( Temko Popov i dr. )koi zagovarale posebna Makedonska nacija.
Gorce Petrov ( clen na levoto krilo na VMRO ) po prvata svetska vojna,
osnovac na vremenoto prestavitelstvo ( privremena vlada na Makedonija )
nastojuval da go spreci rasparcuvanjeto na Makedonija preku golemite sili.

Абе од каде ги наоѓате тие нешта дека Душан бил македонски цар?

А вистинити ли се следниве податоци за Темко Попов (од Википедија):
Quote:Од 1 јануари 1887 до 31 декември 1913 Темко Попов бил во служба на Кралството СХС, во Солун, Цариград и Атина, како сенатор, драгомани национален работник вкупно 27 години. (Податоците се од документ издаден на 8 мај 1921 година од Министерството за надворешни работи на Кралството СХС, во Белград). На 23 мај Темко во Белград бара од Сава Грујиќ претседател на министерскиот совет во министерството за надворешни работи, да биде поставен за официјален службеник во српскиот конзулат, за да може да го ужива истиот авторитет кај луѓето со кои соработувал на полето на српската пропаганда во Солун. На 21 јуни Попов ја доставил ПРОГРАМАТА на Сепаратистите до српската влада, што содржеле четири точки, кои се однесувале на школството во Македонија, и обновувањето на Охридската епископија. Во јануари 1888 година, во егзархиската гимназија во Солун 18 ученици Македонци, протестирале кај управата барајќи наставата да се одвива на македонски јазик. Официјален водач бил Панта Кондовиќ од Прилеп, а идејниот лидер бил Темко Попов. Припадниите на оваа група биле исклучени од гимназијата, а во македонската историја се познати под името "Македонисти". Темко добил отказ на работното место во бугарската гимназија во Солун. Потоа доаѓа во Белград каде друштвото "Св. Сава" го помага материјално се до новото негово назначување на работа. Во 1889 завршен е текстот за брошурата за политичката положба во Македонија од Темко Попов, под наслов "Кој е крив". Кратко време работи и како повереник на српското министерство за надворешни работи. На 22 февруари доаѓа во Солун во Генералниот конзулат на Кнежевина Србија. Во 1903 роден е неговиот син Милоје (Емил Лукас?!), родена е неговата ќерка Ленкица која починала на 14 годишна возраст. Во периодот од 1908-1909 живее во Цариград, каде е сопственик на весникот "Цариградски гласник" (кој излегувал на српски јазик во периодот од 14 јануари 1809 до 19 јануари 1909). Во 1921 година е назначен за инспектор од прва класа во аграрното поверенство во Битола и Охрид од страна на министерството за аграрна реформа на Кралството на Србите, Хрватите и Словенците.
29-05-2010, 02:09 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#28

Едно прашање.
Овој големиот македонец а и неговите симпатизери каде беа за време на Илинден 1997 година а и потоа кога тие беа на митинзи да викаат од бината
„НЕМА МАКЕДОНЦИ НИЕ СМЕ БУГАРИ,А ДРУГИТЕ СРБИ СО ГОВОРНА МАНА„
Никаде се правевте Македонци за сега да играте како ќе ви наредат службите.


А ако тогаш го речевте оваа на митинзите ќе бевте сигурно линчовани,смрдени ѓубриња.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
29-05-2010, 02:20 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#29

Афион, благодарение на Љубчо Георгиевски Македонија стана независна држава, бидејќи кога некои денес „големи Македонци“ тогаш изјавуваа нешта како „Македонија нема да може да опстане без Југославија“ и „самостојна Македонија само преку мене мртов“, Георгиевски насекаде зборуваше за македонска армија, македонска фудбалска репрезентација, македонска валута.....Ама некои нешта бргу се забораваат, нели?

А тоа „Срби со говорна мана“ Георгиевски и тука погоди во центарот, само што Ефтов, а очигледно ниту ти не го разбравте убаво човекот. Да објасниме малку подобро тогаш:

Денес, дваесет години откако Македонија е самостојна земја на нашите национални телевизии се пуштаат нека околу 30 до 40 проценти српска содржина, нешто што го немало дури ни кога бевме во рамките на Југославија. Во почетокот на дваесеттиот век имало една српска замисла да издадат еден буквар за македонските деца во кој што ќе биле застапени три петини македонски зборови и две петини српски за постепено српските да се зголемуваат и така да се србизира јазикот. Ги гледаш ли оние емисии од типот на „И јас имам талент“ или како и да се викаа кои што ги води Драган Вучиќ- една песна македонска, пет српски!

Да погледенеме што се случува со јазикот на македонскиооте новинари. Од кога зборот „обала“ кој што го употреби токму Васко Ефтов во вчерашната емисија со Георгиевски е македонски збор?

Што се однесува до толкувањата на историјата, јас сум доста начитан човек и имам прочитано многу нешта од нашите културни и револуционерни дејци и тоа токму во македонско издание во Скопје, и таму се јасно си пишува бе Афион. Што треба сега, да не си верувам ли на очите?
(This post was last modified: 29-05-2010, 02:49 PM by Пат.)
29-05-2010, 02:49 PM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3
#30

(29-05-2010, 01:52 PM)Alexandro Wrote: Ц, ц, ц... Пак си ги помешал апчињата Јордане! :D
Јас едно те прашувам ти друго ми одговараш! Побарав да го објавиш целиот текст од Расколот.
па тебе ти беше пријател Далавера а не мене! И швалер де, на другара ти Доста! А тоа што те возел 4 - 5 години само потврдува дека си бил глуп! Па сега Цацко ти е крив...
П.С. КСИО не беше разузнавачка служа глупчо, туку обична легална партиска комисија со своја надлежност.
П.П.С. Бааги Татари сте се собрале!
П.П.П.С Љубчо пак те заеба, сам призна дека пола Влада на чело со него биле бугарофили!!! И без наша помош... :D
Aleksandro ( goamiti si italijan ) potpolno se razocarav od tebe.
Intelegenten,prv vo klasata koga studirase,najdobar poznavac na
marksizmot ( opsta filozofija so glaven akcent na tvorcite na komunistickata diktatura Marks,Engels i Lenin ) zato ti go dale umetnickoto ime MARKS.
Iako sum pomlad od tebe,koga te gledav vo glavniot stab na VMRO-DPMNE
ti se voshituvav za hrabrosta sto ja sobra da ja otkries aferata "DUVLO''.
Gledam i citam,MARKS go otkriva volkot vo sebe,gi navreduva clenovite
i gostite na forumot "KOTLE'' demek site sme TATARI.Srpska kujna
nema sto,ti ostaviv dve leskovacki pleskavici kaj Alkoloid, pojdi zemi gi.
P.S
Se cudev zosto Janko Bacev te izbrka od negovata partija,sega mi e jasno.
P.S
I za car Dusan,i za Temko Popov toa sto go pisuva e tocno.
Vo Makedonskata nacija sostaven del se i vnucite na poranesnite srbofili
i grkofili,zatoa sega vo VMRO-DPMNE clenuvaat,pogolemiot del od naselenieto
od Porecieto i Bitolsko.
29-05-2010, 02:55 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#31

Аааа, значи затоа беше тоа со пеењето српски национални песни на прославата на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ
29-05-2010, 06:13 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,901
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#32

(29-05-2010, 01:52 PM)Alexandro Wrote: Ц, ц, ц... Пак си ги помешал апчињата Јордане! :D
Јас едно те прашувам ти друго ми одговараш! Побарав да го објавиш целиот текст од Расколот.


(29-05-2010, 12:01 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ти сам рече дека текстот "Документираната Историја за Расколот во ВМРО ДПМНЕ" е твое дело.
Ако недостасува нешто од текстот качи го.????


САМО УДБИН МАНИПУЛАНТ може да бара да го објавам целиот текст. Ти Аlexandro, ЗНЕШ ДЕКА ГО НЕМАМ.

Јас вчера побарав ЈАВНО од тебе да го качиш тој дел што недостасува од твојот ПАМФЛЕТ.

Зошто велам ЈАВНО. Бидејки деловите кои недостасуваат ги побарав уште на 14 АПРИЛ од тебе. Eве ја приватната преписка. За да видиме кои МАНИПУЛИРА со повикот дека не го објавувам целиот материјал од ПАМФЛЕТОТ.

Еве ја приватната преписка помеѓу мене и тебе околу текстот:

ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:Здраво
14-04-2010 05:30 AM
Ако сакаш да ми ги пратиш тие делови од "Документиранат Историја" за расколот што ги споменуваш. Јас сум го прочитал само тоа што го има на темава.
Парите се причина за расколот ама не еден милон туку многу милиони.
Затоа се враќам непрекинато кон Радомировиќ

поздрав Јордан

ТВОЈОТ ОДГОВОР:

Alexandro Wrote:14-04-2010 06:09 AM
ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:Здраво

Ако сакаш да ми ги пратиш тие делови од "Документиранат Историја" за расколот што ги споменуваш. Јас сум го прочитал само тоа што го има на темава.
Парите се причина за расколот ама не еден милон туку многу милиони.
Затоа се враќам непрекинато кон Радомировиќ

поздрав Јордан

Мислам дека не си во право. Јас сум директен сведок и учесник во тоа. И без Радомировиќ ќе имаше раскол, гарантирам.
Незнам колку е паметно вака јавно да ги изнесуваме нашите валкани алишта. Незнам сега кај се наоѓаш сега (дали си овде или во Канада), но ако си тука еве една идеја: дај да се собереме што поголем број на учесници во тие настани на некое советување и во една мирна и демократска атмосфера да ги расчистиме сите дилеми. Нека сето тоа се сними и публикува па кому веруваат...
Кажи ми кај да ти го испратам целиот материјал. Јас сум автор на него, колку за твое запознавање. Таму го споменувам и Далаверски но само во контекст на судирот. Текстот е напишан еден до два месеци после расколот.
Поздрав до тебе!
П.С. Незнам дали ќе можам да продолжам натаму на форумот кој е доста добар поради лични проблеми и борба за егзистенција.

Мој одговор:

ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:14-04-2010 02:15 PM
Alexandro Wrote:Мислам дека не си во право. Јас сум директен сведок и учесник во тоа. И без Радомировиќ ќе имаше раскол, гарантирам.
Незнам колку е паметно вака јавно да ги изнесуваме нашите валкани алишта. Незнам сега кај се наоѓаш сега (дали си овде или во Канада), но ако си тука еве една идеја: дај да се собереме што поголем број на учесници во тие настани на некое советување и во една мирна и демократска атмосфера да ги расчистиме сите дилеми. Нека сето тоа се сними и публикува па кому веруваат...
Кажи ми кај да ти го испратам целиот материјал. Јас сум автор на него, колку за твое запознавање. Таму го споменувам и Далаверски но само во контекст на судирот. Текстот е напишан еден до два месеци после расколот.
Поздрав до тебе!
П.С. Незнам дали ќе можам да продолжам натаму на форумот кој е доста добар поради лични проблеми и борба за егзистенција.


Јас мислам дека нема што да се сокрива. Тие случвања тогаш се исклучиво дело на Службата и само вака јавно разоткривање ке има ефект. Ти си директен учесник но воопшто не си бил запознаен со заднината на тие случувања. Да не го добив моето досие и да не го дадов на стручни луѓе да го проучта и потоа ми го "преведат " и јас не ке знаев многу работи. Кога прв пат го прочитав досието се смеев и велев дека во него нема ништо. Но и покрај очигледното недостасување на многу голем дел од досието и оваа што го имам е пресилен доказ.
Потоа кога ми го даде и брат и на Милунка неговото досие и кога и на него му направив "превод" за мене нема тајни. Тоа ме наведе да истражувам во насоки кои ми ја комплетираа целата слика за случувањата во Македонија.
Јас сум во Канада и поради статусот неможам а да ти кажам и несакам да дојдам во Македонија. Кога заминав си дадов збор дека никогаш нема да стапнам повеке таму. Обично си го одржувам зборот. Материјалот зависи во каква форма е односно дали треба да го праќаш по обична пошта или по емаил. Кажи ми и ке ти дам адреса.

поздрав Јордан


Се исплаши дека ке се доразголиш, па не ми ги прати ветените материјали.
29-05-2010, 06:23 PM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0
#33

Не бре Јордане многу си ситен мене да ме разголиш. И поголеми фактори се обиделе ама не успеале.
Не ти ги пратив оти доцна ја увидов твојата шизофренија која ја потврдуваш и со твојот последен пост во кој објавуваш приватни пораки без согласност на оној што ти ги пратил.
Со тоа само ја потврдуваш мојата дијагноза - параноидна халуциона шiзофренија! Оди лечи се додека е време...
Сажаљевам... :D
P.S Tekstot od Raskolot (samo delovi) sami go objavivte bez dozvola od avtorot a na nego jasno stoi "raboten materijal". Ama dzabe jas objasnuvam na supelki...
29-05-2010, 06:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,901
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#34

(29-05-2010, 01:52 PM)Alexandro Wrote: па тебе ти беше пријател Далавера а не мене! И швалер де, на другара ти Доста! А тоа што те возел 4 - 5 години само потврдува дека си бил глуп! Па сега Цацко ти е крив...
П.С. КСИО не беше разузнавачка служа глупчо, туку обична легална партиска комисија со своја надлежност.


Далавера беше ВАШ човек. Човек на СРПСКИТЕ СЛУЖБИ. Нашето партнерство траеше многу кратко, не повеке од неколку месеци.
Сето тоа е напишано и објавено 1999 година. Кога Далаверски и Доста биле ВЛАСТ и кога можеле да ме УАПСАТ и ОСУДАТ за КЛЕВЕТА за две минути.
Моите комуникации со Доста престанаа уште 1991 година кога се судривме околу неделникот "ГЛАС".

НАДЛЕЖНОСТА на КСИО беше да работи за ИНТЕРЕСИТЕ НА ВМРО ДПМНЕ. Ама ВИЕ ја претворивте во испостава на СРБОКОМУНИСТИЧКИТЕ инсталации и се, правевте да го растурите ВМРО ДПМНЕ. "ДОКУМЕНТИРАНА историја за Расколот во ВМРО ДПМНЕ" требаше да ви послужи да си ги прикриете трагите и по стар СРБОКОМУНИСТИЧКИ обичај сире борци за МАКЕДОСКa САМОСТОЈНОСТ ГИ ПРОГЛАСИТЕ ЗА БУГАРОФИЛИ.
Тоа го направивте со Ченто, Дане, Крсте, Никола и илјадници други МАКЕДОНЦИ на кои идеал им беше САМОСТОЈНА и ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА.
29-05-2010, 07:00 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,901
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#35

(29-05-2010, 06:38 PM)Alexandro Wrote: Не бре Јордане многу си ситен мене да ме разголиш. И поголеми фактори се обиделе ама не успеале.


Не си придавај значај, никој не се обидел да те разоткриe од проста причина што во таканаречената СДБ на Македонија исклучиво работат ПРОВЕРЕНИ СРПСКИ КАДРИ. Судирот кој си го имал во службата не е заради твојата МАКЕДОНСКА ОПРЕДЕЛБА туку е ИДЕОЛОШКИ, затоа што ти си по определба СТАЉИНИСТ.
И по се тука треба да се бара причината за твојот судир со Доста, бидејки таа како МАРСИСТ не ги задоволувала твоите САЉИНИСТИЧКИ критериуми.....

Pазголувањето, тоа сам си го правиш. Tuktuk0niTuktuk0ni


(29-05-2010, 06:38 PM)Alexandro Wrote: Не ти ги пратив оти доцна ја увидов твојата шизофренија која ја потврдуваш и со твојот последен пост во кој објавуваш приватни пораки без согласност на оној што ти ги пратил.
Со тоа само ја потврдуваш мојата дијагноза - параноидна халуциона шiзофренија! Оди лечи се додека е време...
Сажаљевам... :D
P.S Tekstot od Raskolot (samo delovi) sami go objavivte bez dozvola od avtorot a na nego jasno stoi "raboten materijal". Ama dzabe jas objasnuvam na supelki...


Значи признаваш дека си МАНИПУЛИРАЛ со барањето да го објавам целиот текст на ПАМФЛЕТОТ.


(29-05-2010, 06:23 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: САМО УДБИН МАНИПУЛАНТ може да бара да го објавам целиот текст. Ти Аlexandro, ЗНЕШ ДЕКА ГО НЕМАМ.

Јас вчера побарав ЈАВНО од тебе да го качиш тој дел што недостасува од твојот ПАМФЛЕТ.
29-05-2010, 07:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,901
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#36

[Image: 2dv7x1s.jpg]

[Image: qzq7i1.jpg]

[Image: 68fmvr.jpg]
29-05-2010, 07:41 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#37

(29-05-2010, 02:49 PM)Път Wrote: Афион, благодарение на Љубчо Георгиевски Македонија стана независна држава, бидејќи кога некои денес „големи Македонци“ тогаш изјавуваа нешта како „Македонија нема да може да опстане без Југославија“ и „самостојна Македонија само преку мене мртов“, Георгиевски насекаде зборуваше за македонска армија, македонска фудбалска репрезентација, македонска валута.....Ама некои нешта бргу се забораваат, нели?

А тоа „Срби со говорна мана“ Георгиевски и тука погоди во центарот, само што Ефтов, а очигледно ниту ти не го разбравте убаво човекот. Да објасниме малку подобро тогаш:

Денес, дваесет години откако Македонија е самостојна земја на нашите национални телевизии се пуштаат нека околу 30 до 40 проценти српска содржина, нешто што го немало дури ни кога бевме во рамките на Југославија. Во почетокот на дваесеттиот век имало една српска замисла да издадат еден буквар за македонските деца во кој што ќе биле застапени три петини македонски зборови и две петини српски за постепено српските да се зголемуваат и така да се србизира јазикот. Ги гледаш ли оние емисии од типот на „И јас имам талент“ или како и да се викаа кои што ги води Драган Вучиќ- една песна македонска, пет српски!

Да погледенеме што се случува со јазикот на македонскиооте новинари. Од кога зборот „обала“ кој што го употреби токму Васко Ефтов во вчерашната емисија со Георгиевски е македонски збор?

Што се однесува до толкувањата на историјата, јас сум доста начитан човек и имам прочитано многу нешта од нашите културни и револуционерни дејци и тоа токму во македонско издание во Скопје, и таму се јасно си пишува бе Афион. Што треба сега, да не си верувам ли на очите?
Pat kako glasese celosno prasanjeto za referendum vo 1991 godina?Samo ovaa me interesira.Nenene
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
29-05-2010, 08:00 PM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0
#38

Да не пукнеш бре Јордане ме изнасмеа! :D :D :D
29-05-2010, 08:01 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#39

(29-05-2010, 08:00 PM)афион Wrote: Pat kako glasese celosno prasanjeto za referendum vo 1991 godina?Samo ovaa me interesira.Nenene
Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на суверени држави на Југославија?
29-05-2010, 08:07 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#40

E taka,i kako NAJGOLEMIOT PATRIOT I MAKEDONEC SE SOGLASI ZA EDNO VAKVO PROSRPSKO PRASANJE?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
29-05-2010, 08:20 PM
Reply