Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Филибе, каква трева пушите во Бугарија ?38
06-06-2010, 10:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Да ја вратам темата на вистинскиот пат:

Quote:Што всушност беше интервјуто објавено минатиот петок?

Љубчо и „Васе“, како што милно го нарекуваше Георгиевски новинарот од кого беше интервјуиран, само одлично исфингираа некаков скандалозен разговор со однапред зададени цели. Главната стратегиска цел беше да му се повтори на Македонецот пораката што како расипана плоча ја вртат сите комунисти и џандари што во срцето им е Белград – не постои автентично и автохтоно македонско движење за слобода и за самостојност со име ВМРО, туку тоа отсекогаш биле комунистите и партизаните под раководство на КПЈ и Тито!

[Image: Crvenkovsk%20Branko.jpg]
Целиот текст:


Дали во болдираното е вистината??????
07-06-2010, 01:17 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Вистината е дека така одсекогаш му се сугерирало на Македонецот дека ВМРО била терористичка и предавничка партија, ама јас лично не сметам дека Георгиевски го направил тоа со таа намера. Ајде пак да се навратиме на Катарџиев и Терзиоски- дали Георгиевски кажа нешто различно од тоа? Мора да сфатиме дека токму со таа бугарофобија која што ни е наметната србоокомуњарите не држат во пат позиција, и сите ние кои што не сме просрпски ориентирани сме доведувани во позиција да се браниме „не не ние не сме бугарофили, ВМРО не е бугарска организација“ и така на крајот ќе дојде денот кога ќе треба да се откажеме и од Гоце Делчев само некому да му докажеме дека немаме ништо со Бугарите.


А со каков цинизам ни се потсмеваат, тоа се гледа на секој чекор:

Quote:Goce ne e Srbin a jas u istorija ne se razbiram ali radi Vas ke kazam deka e Makedonec

Quote:Kaj gledas ti tuka prosrpski stav...sto nekoj rekol deka VMRO pred vojnata e probugarsko i sto toa e vistina li

Pa ova e probugarski stav a sto e najzalno ZIVA VISTINA E samo nie Srbite se praime ne e taka i vikame deka ste Makedonci 100 % posto bolje da ste Makedonci nego Bugari

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=327
(This post was last modified: 07-06-2010, 01:34 PM by Пат.)
07-06-2010, 01:32 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(07-06-2010, 01:32 PM)Път Wrote: Вистината е дека така одсекогаш му се сугерирало на Македонецот дека ВМРО била терористичка и предавничка партија, ама јас лично не сметам дека Георгиевски го направил тоа со таа намера. Ајде пак да се навратиме на Катарџиев и Терзиоски- дали Георгиевски кажа нешто различно од тоа? Мора да сфатиме дека токму со таа бугарофобија која што ни е наметната србоокомуњарите не држат во пат позиција, и сите ние кои што не сме просрпски ориентирани сме доведувани во позиција да се браниме „не не ние не сме бугарофили, ВМРО не е бугарска организација“ и така на крајот ќе дојде денот кога ќе треба да се откажеме и од Гоце Делчев само некому да му докажеме дека немаме ништо со Бугарите.


А со каков цинизам ни се потсмеваат, тоа се гледа на секој чекор:

Quote:Goce ne e Srbin a jas u istorija ne se razbiram ali radi Vas ke kazam deka e Makedonec

Quote:Kaj gledas ti tuka prosrpski stav...sto nekoj rekol deka VMRO pred vojnata e probugarsko i sto toa e vistina li

Pa ova e probugarski stav a sto e najzalno ZIVA VISTINA E samo nie Srbite se praime ne e taka i vikame deka ste Makedonci 100 % posto bolje da ste Makedonci nego Bugari

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid=327

Пат,ти пробугарски ли си настроен,та зеде да веруваш дека Делчев е бугарин...


И кажи сега дали не излезе точно кога напишав дека ,,ако кажеш дека Делчев е бугарин,тогаш си бил прав Македонец,,

На таа моја мисла рипнавте и ти и Каснаковски,и не знам уште кој...но излезе дека точно тоа е целта...никој нема да дозволи маргинални личности како вас да ја бугаризираат македонската историја.

И мене пробаа да ме лажат дека прадедо ми и баба ми биле бугарски патриоти,ама вистината е СОСЕМА поразлична,сите дејства на тие историски македонски личности,кои имале допир со Бугарија, се со ЦЕЛИ што ретко кој може да ги дофати,а вас нема ни да ви изгледаат реални.

Тие личности никогаш,ама никогаш не чувствувале сентименталност некаква кон источниот ни сосед....во тоа биди 100% убеден...Затоа напишаното ,,демек од нив,, нема баш правосилност врз нас Македонците.


Ние доста често знаеме едно да мислиме,друго да правиме,трето да кажуваме,а сосема четрврто да потпишеме со цел да преживееме.


Затоа сопрете со небулозите и пробугарските сентименти,смешни сте,форумов пародија го направивте.
07-06-2010, 01:44 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Демиан, читај документи да му ебам мајката, Гоце Делчев самиот си кажува што е.
07-06-2010, 01:49 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(07-06-2010, 01:49 PM)Dojkar Wrote: Демиан, читај документи да му ебам мајката, Гоце Делчев самиот си кажува што е.

И стотици македонски студенти потпишаа дека се бугари,ама колку ја сакаат Бугарија тие си знаат...пред да потпишат дека се бугари илјада и еден пат се прекрстуваат за сторениот грев....
07-06-2010, 01:53 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(07-06-2010, 01:53 PM)demmian Wrote:
(07-06-2010, 01:49 PM)Dojkar Wrote: Демиан, читај документи да му ебам мајката, Гоце Делчев самиот си кажува што е.

И стотици македонски студенти потпишаа дека се бугари,ама колку ја сакаат Бугарија тие си знаат...пред да потпишат дека се бугари илјада и еден пат се прекрстуваат за сторениот грев....

Македонските студенти се потпишуваат во државни формулари, за чија содржина одговараат пред законот. Како се изјаснува Гоце Делчев може да се види од негови писма и неформални документи за чија содржина одговара само пред себе. Сфаќаш во што е разликата?
(This post was last modified: 07-06-2010, 02:03 PM by Gnoj.)
07-06-2010, 02:03 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(07-06-2010, 01:44 PM)demmian Wrote: И мене пробаа да ме лажат дека прадедо ми и баба ми биле бугарски патриоти,ама вистината е СОСЕМА поразлична

Нема шанси твоите да биле бугарски патриоти. Нивната ПАТРИЈА (ТАТКОВИНА, РОДИНА, ОТЕЧЕСТВО) не била Бугарија, а Македонија.

Следствено тие можеле да бидаат само МАКЕДОНСКИ ПАТРИОТИ.

Ако ти се заселиш во Америка дали може да бидеш американски патриот?
Патриот може да се биде само во однос на родната земја, на никоја друга.
07-06-2010, 02:07 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(07-06-2010, 01:44 PM)demmian Wrote: Затоа сопрете со небулозите и пробугарските сентименти,смешни сте,форумов пародија го направивте.


Of-topic
Форумов по твои сваќања е пародија. Деммјане, младо момче си и треба да го научиш основното во демократијата: СО НЕЧИЕ МИСЛЕЊЕ МОЖЕШ ДА СЕ СЛАГАШ ИЛИ ДА НЕ СЕ СЛАГАШ, тоа е твое право.
Но НЕМАШ ПРАВО ДА БАРАШ ДА МУ СЕ УСКРАТИ/ОДЗЕМЕ ПРАВОТО НА БИЛО КОЈ ЧОВЕК ДА ГО ИСКАЖЕ МИСЛЕЊЕТО.

Македонците имаат проблеми, затоа што непрекината се трудат да ОДЗЕМАТ НЕЧИИ ПРАВА.

Кога ке научиме да се бориме ислучиво за наши права/интереси ке не биде.

Оваа е последно предупредување на темава. Секо идно скршнување од темата ке носи БАН
07-06-2010, 02:09 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Администраторе, зошто скршнување од темата? Демјан исто така го кажа своето мислење што е негово демократско право, и јас сакам отворено да се разговара за тоа. Како што кажал еден голем демократ „не се сложувам со твоето мислење, ама би умрел за да ти овозможам истото слободно да го кажеш“. Ако почнете и тука така да се однесувате со банови и бришења на постови, едноставно ќе престанам да пишувам. Нема смисла повеќе.
(This post was last modified: 07-06-2010, 02:28 PM by Пат.)
07-06-2010, 02:24 PM
Reply
Gjorgi Kastriot
Unregistered

 

Провокативна тема, за жал на форумов форумџиите се држат до темата само на почетокот, потоа исти расправии меѓу исти личности, се заборава на темата. Затоа морав како нов член да одам на почетокот да ги прочитам првите постови.
Според моето познавање на случувањата од почетокот на политичкиот плурализам, споредено со содржината на постовите, можам да кажам дека во нив има добра подлога, иако има и многу контрадикции за да се изведе еден објективен заклучок.

Но, претходно сакам да ги поделам со вас некои мои претпоставки за кои јас верувам дека одговараат на вистината.
Имено, ќе започнам од критичниот момент, кој е пресвртен во кариерата на Љубчо, а тоа е неговиот говор од говорницата на Собранието на РМ, како премиер, кога изјави дека за него САД се не само светски полицаец бр. 1, туку и најголем терорист на светот!

Зашто ова е критичниот момент, затоа што во тој момент во Македонија нема посилна и помоќна личност од Љубчо, па САД кои веројатно по автоматизам одлучиле Љубчо да го тргнат од оваа истурена политичка позиција, немале кај кого тоа да го побараат во Македонија, морале да се обратат на друга адреаса, кај менторот на Љубчо, тој да го смени. Тука ќе сопрам затоа што ако продолжам веднаш навидум ќе влезам во контрадикција сам со моите понатамошни ставови.

Сметам за потребно да направам мала дигресија, имено познато е дека дедото на Љубчо бил српски жандарм, внукот во плурална Македонија доби четнички појас лично од српскиот радикал Парошки, во секој пробугарски форум или на форумите и на МПО Љубчота го сметаат за “прочитан српски весник“, Но од друга страна таткото на Љубчо бил бугараски агент, и факт е дека бугарската служба имала голема надеж во својата инвестиција, иако се добива впечаток дека Љубчо ги изневерил отварајќи ја Македонија за грчкиот економски продор, со што ги осуетил во корен бугарските стратешки цели во Македонија.
Затоа и гледано од “трета“ страна онаа содржина на онаа белешка од СДБ за Драган Богдановски, закачена овде на “Котле“, во која за Љубчо се констатира национална неопределеност, вака има своја логика.

Дигресијата треба да предупреди и на фактот дека во “македонските работи“, не е упатно да се анализира било кој елемент изваден од целината со други елементи, затоа што сите непријатели на Македонија во овој момент се сојузници до моментот на новата делба на пленот, и дека таквото поедноставување ќе послужи само како алиби на било кое од четирите загрозувања. Затоа проценките мораме да ги правиме во нивната взаемна поврзаност и испреплетеност.

Само мал пример, кога некој би го обвинил Димитар Димитров за бугарофилство, веднаш ќе излезат други и ќе кажат тоа е глупост, па и врапците знаат дека Димитар со брат му и Ратка имаат бизниси уште од времето на Аркан со српски фирми.

Значи да се вратам на мојата теза, дека САД побараа Љубчо да биде отстранет од таа позиција, се обратија на адреса која тоа можеше да го стори, па Љубчо демек од морални причини се повлече од политиката. Не знам дали притоа бил и рекетиран и од кого финансиски, тоа не е ни важно ...

Но, сега е прашањето од кое се крева коса на глава, затоа не претендирам на одговор, само јавно овде на форумов ќе го поставам, имено ако е така, ако менторот го смени Љубчота, тогаш кој го назначи наследникот ???

Ај пак една мала дигресија, зашто не можам да дадам одговор, за тоа вероватно ми требаат повеќе сиви клетки.
Значи дигресија со прашања, кој беше резидент шеф на бугарската служба истовремено директор на бг банка во Македонија, кој беше во врска со платежната картичка, кои пак работеле таму, а сега ... , кој имал бг државјанство кое го откажал за локалните избори за градоначалник на Благоевград.

И одма контрадикција, сакав да кажам Доста што му го даде, а поупатените знаат дека Доста не е бугарофилка, па неа Достиќ на галено ја нарекуваат пријателите ...

Забегав и самиот, прашањето беше за Љубчо војводата чие животен патопис се шушка бил во некој “плав сеф“ незнам каде.

Сега малку “директно“ за темата.
Ќе беше изненадување СДСМ со такви инфатилни партиски лидери да не ја утнеше работата со ОМ и со брат Љубе.
СДСМ лаком каков што е ја плати казната за дволичноста во играта со ОМ и ВМРО-Народна.
Добро “јавно“ повеќе играше со братот, кој почна да ја растура ВМРО-Народна, притоа СДСМ си поверува на лагите што ги промовираа за моќта на брат Љубе на претседателските избори, но како и да беше на крај сватија дека ОМ е пропаднат проект.

И побрзаа да ја поправат ситуацијата, се сетија на човекот кој уште во времето пред конституирањето на првиот Парламент наспроти Голубовски го одбраа за свој политички противник по нивна мерка !!! , а сега уште и портпарол на грчката служба кој прв го промовираше името Северна Македонија.

Само и со ова второво како КУМ, Љубчо веќе им стана природен сојузник, арно ама пробугарските гласови што останаа кај брат Љубе, што со нив?

Е сега сме ептен на темава, ете го одговорот, затоа им бил потребен Љубчо, ем КУМ ем собирач на “опционалните гласови“ !

Но ПРОБЛЕМ ! Љубчота гледаме надвор го сметаат за “прочитан српски весник“, а и внатре повеќе како арамија го доживуваат, некако ореолот на “голем бугарин“ како да потемне.

И сијалица!!!

СДСМ одлучи ! Љубчота ќе го прави пак “голем Бугарин“, и две муви утепува, ем “опционалните“ гласови ем ако спие бг службата, Љубчо уште еднаш ќе им го “поклони“, може ќе му простат за грчката бизнис авантура ...

Ај сега малку вие се уморив ...Icon_wink
07-06-2010, 02:25 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(07-06-2010, 02:03 PM)Dojkar Wrote:
(07-06-2010, 01:53 PM)demmian Wrote:
(07-06-2010, 01:49 PM)Dojkar Wrote: Демиан, читај документи да му ебам мајката, Гоце Делчев самиот си кажува што е.

И стотици македонски студенти потпишаа дека се бугари,ама колку ја сакаат Бугарија тие си знаат...пред да потпишат дека се бугари илјада и еден пат се прекрстуваат за сторениот грев....

Македонските студенти се потпишуваат во државни формулари, за чија содржина одговараат пред законот. Како се изјаснува Гоце Делчев може да се види од негови писма и неформални документи за чија содржина одговара само пред себе. Сфаќаш во што е разликата?

как да ги чете документите на Гоце Делчев кога Дамянчо незнае бугарски език оти Гоце нема ни един документ написан на македонски език...ама нали сме другари во фумат Jас можем да му бидам преводач ако сака Icon_wink

Мислам дека Г.Делчев требе да се слави и от бугарите и от македонците оти не бил свестен дека после 100 години един народ ке се раздели на два народаNenene
07-06-2010, 04:13 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(07-06-2010, 02:25 PM)Gjorgi Kastriot Wrote: Значи да се вратам на мојата теза, дека САД побараа Љубчо да биде отстранет од таа позиција, се обратија на адреса која тоа можеше да го стори, па Љубчо демек од морални причини се повлече од политиката. Не знам дали притоа бил и рекетиран и од кого финансиски, тоа не е ни важно ...

Но, сега е прашањето од кое се крева коса на глава, затоа не претендирам на одговор, само јавно овде на форумов ќе го поставам, имено ако е така, ако менторот го смени Љубчота, тогаш кој го назначи наследникот ???


Мислам дека си во голема грешка. Љупчо уште 96/97 ја изгуби Американската подршка. До ден денеска на ниедна влада во Македонија ментори не биле Американците.
Сите ДОСЕГАШНИ влади се избрани од БЕЛГРАД.
07-06-2010, 04:36 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

ВМРО-НП: Тетово да биде како Скопје

Македонија се движи по тенка безбедносна линија со оглед на последните случувања и откривањето големи количини оружје, оцени лидерот на ВМРО-НП, Марјан Додовски.

На седницата на извршниот комитет, која се одржа вчера во Гостивар, тој нагласи дека партијата се подготвува за предвремени избори и нуди излезно решение од, како што рече, лошата безбедносна, политичка и економска состојба во која се наоѓа Македонија.

- Ние во моментов подготвуваме и предлог-закон за територијална организација според кој, локалната самоуправа во Тетово би функционирала по примерот на Скопје - на ниво на град и би добил една македонска општина - рече Додовски, подвлекувајќи дека ваквата територијална поделба е реална и пофункционална.

Партијата и во иднина ќе продолжи со практиката седниците на извршниот комитет да ги одржува во различни градови. (З.Г.М.

07-06-2010, 05:11 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

За волја на вистината, ВМРО тогаш повикуваше на неприфаќање на моделот за тер. поделба со кој што средини со мак. мнозинство излегоа управувани од Албанците. Ама сега откако ги дадовме Кичево и Струга, Албанците ќе ни го врателе Тетово? Малку преголем оптимизам според мене, или можеби навистина некои чудни игри.
07-06-2010, 05:33 PM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3

(07-06-2010, 04:36 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(07-06-2010, 02:25 PM)Gjorgi Kastriot Wrote: Значи да се вратам на мојата теза, дека САД побараа Љубчо да биде отстранет од таа позиција, се обратија на адреса која тоа можеше да го стори, па Љубчо демек од морални причини се повлече од политиката. Не знам дали притоа бил и рекетиран и од кого финансиски, тоа не е ни важно ...

Но, сега е прашањето од кое се крева коса на глава, затоа не претендирам на одговор, само јавно овде на форумов ќе го поставам, имено ако е така, ако менторот го смени Љубчота, тогаш кој го назначи наследникот ???


Мислам дека си во голема грешка. Љупчо уште 96/97 ја изгуби Американската подршка. До ден денеска на ниедна влада во Македонија ментори не биле Американците.
Сите ДОСЕГАШНИ влади се избрани од БЕЛГРАД.
Cicko Joco,zar ne go poznavas stilot na pisuvanjeto i provociranjeto.
Si bil ednas eden bel gulab,zalutal i sletal vo pregratkite na
gulabarot oblecen vo sino, i crvena roza zakacena na uvoto.
Si mislel gulabot deka pozadi nego leta celo jato,i letnal
kon neboto,koga se svrtel, videl deka e osamen.
Eden covek = edna partija.
P.S
Da ne e so vas,gledam forumov se privatiziral???
Od argetinski gaucho,stana ALBANSKI KNEZ !!!
07-06-2010, 05:53 PM
Reply
Itar Pejo
Unregistered

 

(07-06-2010, 04:36 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(07-06-2010, 02:25 PM)Gjorgi Kastriot Wrote: Значи да се вратам на мојата теза, дека САД побараа Љубчо да биде отстранет од таа позиција, се обратија на адреса која тоа можеше да го стори, па Љубчо демек од морални причини се повлече од политиката. Не знам дали притоа бил и рекетиран и од кого финансиски, тоа не е ни важно ...

Но, сега е прашањето од кое се крева коса на глава, затоа не претендирам на одговор, само јавно овде на форумов ќе го поставам, имено ако е така, ако менторот го смени Љубчота, тогаш кој го назначи наследникот ???


Мислам дека си во голема грешка. Љупчо уште 96/97 ја изгуби Американската подршка. До ден денеска на ниедна влада во Македонија ментори не биле Американците.
Сите ДОСЕГАШНИ влади се избрани од БЕЛГРАД.

Јордан јас како го читам "Гјорги Кастриот", тој не пишува дека Америкаците биле ментори на Љубчо, туку се обратиле за помош кај менторот на Љубчо да го тргне (а тие многу добро ги знаат сите балкански ментори, нели ЦИА во Бургас од запад се префрли), меѓу редови сугерира дека ментор на Љубчо била бугарската служба, ако не грешам. Тој не вели “ментор на македонската влада“. Што не е нелогично ако се земе во предвид фактот, дека народот на избори не гласа со помош на ментор, народот на избори дава победа и мандат за Влада.
Љубчо или премиерите пред него обврските ги превземале спрема соседите персонално, евентуално во потесен тимски состав, или претходно биле во шема или отпосле прифаќале предлози што не се одбиваат. Инаку во право си Америкаците во тоа време веќе беа воздржани за Љубчо, зашто намигнуваше на другата страна. И тој говор во Парламентот се согласувам со “Гјорги Кастриот“ предизвика политичка егзекуција на Љубчо !

Надвор од овој дел кој за некого може е контраверзен, другата анализа е потрефена. Генерално виси во ваздух неговата поента, дека бугарофилството во Македонија е испровоцирано не е ниту спонтано ниту во таква димензија како што намерно се претставува.
Се чини, дека инсталациите како што ти ги нарекуваш, промовираат вештачко бугарофилството за да го оправдаат и избалансираат српскиот хегемонизам, опстојувањето на српските инсталации.

Баш деновиве и претседателот на ВМРО-ДП на ТВ Сонце излезе директно со таков став, и ги обвини креторите на таквата политика дека и нанесуваат непоправлива штета на Македонија.
Ако можам ќе закачам клипче!

Makedonija
07-06-2010, 06:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(07-06-2010, 06:21 PM)Itar Pejo Wrote: Јордан јас како го читам "Гјорги Кастриот", тој не пишува дека Америкаците биле ментори на Љубчо, туку се обратиле за помош кај менторот на Љубчо да го тргне (а тие многу добро ги знаат сите балкански ментори, нели ЦИА во Бургас од запад се префрли), меѓу редови сугерира дека ментор на Љубчо била бугарската служба, ако не грешам. Тој не вели “ментор на македонската влада“. Што не е нелогично ако се земе во предвид фактот, дека народот на избори не гласа со помош на ментор, народот на избори дава победа и мандат за Влада.
Љубчо или премиерите пред него обврските ги превземале спрема соседите персонално, евентуално во потесен тимски состав, или претходно биле во шема или отпосле прифаќале предлози што не се одбиваат. Инаку во право си Америкаците во тоа време веќе беа воздржани за Љубчо, зашто намигнуваше на другата страна. И тој говор во Парламентот се согласувам со “Гјорги Кастриот“ предизвика политичка егзекуција на Љубчо !

Надвор од овој дел кој за некого може е контраверзен, другата анализа е потрефена. Генерално виси во ваздух неговата поента, дека бугарофилството во Македонија е испровоцирано не е ниту спонтано ниту во таква димензија како што намерно се претставува.
Се чини, дека инсталациите како што ти ги нарекуваш, промовираат вештачко бугарофилството за да го оправдаат и избалансираат српскиот хегемонизам, опстојувањето на српските инсталации.

Баш деновиве и претседателот на ВМРО-ДП на ТВ Сонце излезе директно со таков став, и ги обвини креторите на таквата политика дека и нанесуваат непоправлива штета на Македонија.
Ако можам ќе закачам клипче!

Makedonija


По се што е документирано досега, Љупчо во ниеден момент не бил под влијание на БУГАРСКИТЕ СЛУЖБИ, така да не е можно Американците преку нив да интервенирале за да го сменат.
НАЈВАЖНОТО !!! Амеиканците ДОСЕГА не се замешале со ништо во Македонската политика а скраја да е да менуваат лидер на партија.
Јас напишав а преку овој цитат од тој напис јасно се гледа кој "интервенирал" да дојде до смена:


Quote:4. Сепак, најзастрашувачко господине Груевски, е што моето досие го нема во Архивот на Македонија. Значи дека сеуште е активно. Јас се уште сум под обработка. Тоа е најголемиот доказ дека политичко-полициското подземје сеуште функционира. Функционира а вие сте скоро четири години Премиер, кој наводно не е дел од ИНСТАЛАЦИИТЕ. Некако нема логично објаснување, бидејки крајната цел на политичко-полициското подземје е да нема самостојна и демократска МАКЕДОНИЈА.


Смената е направена од проста причина, ИНСТАЛАЦИИТЕ беа свесни дека Љупчо веке никогаш нема да може победи на избори во Македонија.

пс.ти ја знам маката, сакаш да го оправдаш твојот председател Голубовски во неговите тези дека со Љупчо се разидоа заради БУГАРОФИЛСКАТА полтика на Љупчо.
07-06-2010, 08:14 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Мислам дека на текстов местото му е и тука:

(24-05-2010, 06:46 PM)афион Wrote: [Image: dsci0591b.jpg]
07-06-2010, 09:13 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(07-06-2010, 02:07 PM)Kasnakovski Wrote:
(07-06-2010, 01:44 PM)demmian Wrote: И мене пробаа да ме лажат дека прадедо ми и баба ми биле бугарски патриоти,ама вистината е СОСЕМА поразлична

Нема шанси твоите да биле бугарски патриоти. Нивната ПАТРИЈА (ТАТКОВИНА, РОДИНА, ОТЕЧЕСТВО) не била Бугарија, а Македонија.

Следствено тие можеле да бидаат само МАКЕДОНСКИ ПАТРИОТИ.

Ако ти се заселиш во Америка дали може да бидеш американски патриот?
Патриот може да се биде само во однос на родната земја, на никоја друга.


Навистина не можам да те разберам Каснаковски.

Ти пред некој месец ми рече симни го тој од аватарот,бугарин е...Да не ме разбериш погрешно,мислата ти беше да го симнам,затоа што тој бил ,,бугарин,, а јас Македонец,па немало потреба да ми стои на аватар.


А,сега кажуваш нешто сосема спротивно.Подобро искажи се што сакаш да кажеш,навистина мразам двомислени постови.Искажи се во прав текст.


Администраторот го замолувам да не ми замери за офф-топикот,ќе се потрудам да не се повтори.
07-06-2010, 10:26 PM
Reply