Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

(06-06-2010, 01:01 PM)Филибе Wrote: Здравейте,
Регистрирах се в този форум, защото виждам, че с малки изключения - се дискутира културно.

Of-topic

Филибе добредојде на форумов. Да ти пожелам пријатни мигови и плодни дискусии.
06-06-2010, 02:04 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

(06-06-2010, 01:48 PM)ABC Wrote:
(06-06-2010, 01:42 PM)Филибе Wrote:
(06-06-2010, 01:26 PM)sokoli Wrote:
(06-06-2010, 01:01 PM)Филибе Wrote: Здравейте,
Регистрирах се в този форум, защото виждам, че с малки изключения - се дискутира културно.

Zdrasti priatelio i dobro doide
Добре заварели,
Надявам се да не предизвикам негативни реакции тук за това, че съм от БГ. Идеята ми е, да науча нови неща чрез дискусия, но не желая да обиждам никого, защото съм възпитан да уважавам всеки човек, и неговите възгледи и желания.

Е па еве сега ти кажуваме во оваа прилика да научиш нешто ново што еден ден неминовно ќе се случи:
-Македонија ќе се обедини и пак ќе биде цела, тоа е неминовен процес, а за таа цел Бугарија ќе мора да “се прости“ од Пиринскиот дел на Македонија, како и Грција од Егејскиот дел на Македонија.

Имаш предвид, че Македонија е била цела по времето на Алексадър Велики, или сакаш границата на държавата да се формира по етническа принадлежност на населението!? Няма ли да е по-лесно да влезнете в ЕУ, и тогава няма да има граници за Пиринскиот и Егејскиот дел на Македонија.
06-06-2010, 02:06 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(06-06-2010, 02:01 PM)Kasnakovski Wrote:
(06-06-2010, 01:48 PM)ABC Wrote: Е па еве сега ти кажуваме во оваа прилика да научиш нешто ново што еден ден неминовно ќе се случи:
-Македонија ќе се обедини и пак ќе биде цела, тоа е неминовен процес, а за таа цел Бугарија ќе мора да “се прости“ од Пиринскиот дел на Македонија, како и Грција од Егејскиот дел на Македонија.
Ќе биде кога ќе ги нема границите помеѓу државите, кога Р.М. зачекори по патот кон ЕУ.
Ама изгледа скорошното обединување на Македонија најмалку го сакате вие во Р. М.

Taa EУ,во која што се крстите ќе се распадне ,,благодарение,, на полугнили феудални држави како Романија и Бугарија.

Што мислите вие,вечно ли ќе ви фрлаат залак леб од ЕУ?Треба сами да се потрудите здраво,а не чекате од ЕУ корче леб.

А,ние сакаме Македонија да влезе во ЕУ,но не сакаме да сме на грбот на ионака кревката ЕУ...држави како БГ Романија и Грција и се преку глава на ЕУ.
06-06-2010, 02:10 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(06-06-2010, 02:10 PM)demmian Wrote: Taa EУ,во која што се крстите ќе се распадне............


А,ние сакаме Македонија да влезе во ЕУ
......

Зошто сакате да влезете во ЕУ, нели ќе се распадне?
06-06-2010, 02:19 PM
Reply
ABC
Unregistered

 

(06-06-2010, 02:06 PM)Филибе Wrote: Имаш предвид, че Македонија е била цела по времето на Алексадър Велики, или сакаш границата на държавата да се формира по етническа принадлежност на населението!? Няма ли да е по-лесно да влезнете в ЕУ, и тогава няма да има граници за Пиринскиот и Егејскиот дел на Македонија.

Имам предвид кога и како Македонија била цела бе, како не, и не само во времето на Александар, туку и многупати после него, без разлика дали била под Турско, Бугарско, Германско или било какво ропство, Македонија сепак била цела, а не како сега раздвоена.Инаку гледам дека и за во ЕУ, па и во НАТО, некако како да не ни даваат да се интегрираме за да не се обединиме, дали им страв од една рака Македонци, или кој се причините, најдобро е да ги прашаш главните креатори на глобалната политичка сцена во светот.Јас како АВС не можам да ти дадам одговор.
06-06-2010, 02:20 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

"Треба сами да се потрудите здраво,а не чекате од ЕУ корче леб."

Аз се трудя здраво и не чекам от никого корче леб....А од ЕУ, за да ти оттпуснат "корче леб", трябва да се премине през процедура - изготвяне на проект, кандидатсване, класиране, защита и удобрение и контрол на усвоените пари... Така го правят всички страни в ЕУ за това "корче леб"!
06-06-2010, 02:22 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

(06-06-2010, 02:20 PM)ABC Wrote:
(06-06-2010, 02:06 PM)Филибе Wrote: Имаш предвид, че Македонија е била цела по времето на Алексадър Велики, или сакаш границата на държавата да се формира по етническа принадлежност на населението!? Няма ли да е по-лесно да влезнете в ЕУ, и тогава няма да има граници за Пиринскиот и Егејскиот дел на Македонија.

Имам предвид кога и како Македонија била цела бе, како не, и не само во времето на Александар, туку и многупати после него, без разлика дали била под Турско, Бугарско, Германско или било какво ропство, Македонија сепак била цела, а не како сега раздвоена.Инаку гледам дека и за во ЕУ, па и во НАТО, некако како да не ни даваат да се интегрираме за да не се обединиме, дали им страв од една рака Македонци, или кој се причините, најдобро е да ги прашаш главните креатори на глобалната политичка сцена во светот.Јас како АВС не можам да ти дадам одговор.
Извинявай, но сега имате държава, преди 1944г....незнам, можеби по време на Александър!? Сигурно зборуваш за етническа граница на Македония!
06-06-2010, 02:30 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(06-06-2010, 02:19 PM)Kasnakovski Wrote:
(06-06-2010, 02:10 PM)demmian Wrote: Taa EУ,во која што се крстите ќе се распадне............


А,ние сакаме Македонија да влезе во ЕУ
......

Зошто сакате да влезете во ЕУ, нели ќе се распадне?

Nemoj ti so tie evtini trikovi vo stilot ,,vadenje na zborovi od rechenica,, so cel promena na kontekst i smisla.

Vrati ja rechenicata vo potpolen redosled na zborovite i ke ja dobiesh realnata pretstava sto toa avtorot sakal da kaze!

I bugarine sto mislish ti,doagash na makedonski forum so cel da propagirash nekakvi izmislici,sto si mislish ti,koj faktor si tuka?
06-06-2010, 02:36 PM
Reply
ABC
Unregistered

 

(06-06-2010, 02:10 PM)demmian Wrote: Taa EУ,во која што се крстите ќе се распадне ,,благодарение,, на полугнили феудални држави како Романија и Бугарија.

Што мислите вие,вечно ли ќе ви фрлаат залак леб од ЕУ?Треба сами да се потрудите здраво,а не чекате од ЕУ корче леб.

А,ние сакаме Македонија да влезе во ЕУ,но не сакаме да сме на грбот на ионака кревката ЕУ...држави како БГ Романија и Грција и се преку глава на ЕУ.

Македонија пријателе не се крсти во ЕУ, туку и реално таму припаѓа, не само географски, туку и со менталитет.
Ние се трудиме повеќе одколку некои од вас можат и да замислат, со векови трпиме неправди, окупации, обструкции, и разни други обиди да не “сотрат“, ама сепак успеавме да опстанеме како Македонци.
-Економски Македонија е должна најмалку во цела Европа по глава на жител, значи нема да егзистира врз грбот на посилните и економски поразвиените земји, и нема причини за тоа.Македонскиот народ е меѓу најспособните и најработливите во светот, нему му недостасува само целосна слобода на движење и целосно право на самоопределување за што и троши со право најмногу време и енергија.Во спротивно, кога тоа би го имал Македонскиот народ експресно ќе ја доведе Македонија на врвот од сите земји во Европа, според квалитетот и начинот на живеење, особено доколку се обедини.Генетиката всушност ќе си го направи своето, Македонскиот ген сеуште не е целосно изумрен.
06-06-2010, 02:44 PM
Reply
ABC
Unregistered

 

(06-06-2010, 02:30 PM)Филибе Wrote: Извинявай, но сега имате държава, преди 1944г....незнам, можеби по време на Александър!? Сигурно зборуваш за етническа граница на Македония!

Зборам најпрвин за географските граници на Македонија, кој всушност и ја сочинуваат етничката припадност на народот во најголем дел.
06-06-2010, 02:47 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(06-06-2010, 02:36 PM)demmian Wrote: I bugarine sto mislish ti,doagash na makedonski forum so cel da propagirash nekakvi izmislici,sto si mislish ti,koj faktor si tuka?
На кои измислици мислиш?
Јас сакам да разговарам на историски теми, ете деновиве го читам Мисирков, болдирам, зголемувам, обојувам ги со различни бои неговите текстови и чекам некој да дојде на Историја да разговара за историјата со историски аргументи, ама нема.
Јас ако измислувам, Мисирков сигурно не измислувал.
06-06-2010, 02:48 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(06-06-2010, 02:01 PM)Kasnakovski Wrote: Ќе биде кога ќе ги нема границите помеѓу државите, кога Р.М. зачекори по патот кон ЕУ.
Ама изгледа скорошното обединување на Македонија најмалку го сакате вие во Р. М.

Каснаковски, си инсталирал македонски? Icon_razz Почит.
Фелибе, добро дојде на форумов.
(This post was last modified: 06-06-2010, 02:56 PM by Gnoj.)
06-06-2010, 02:55 PM
Reply
ABC
Unregistered

 

(06-06-2010, 02:22 PM)Филибе Wrote: "Треба сами да се потрудите здраво,а не чекате од ЕУ корче леб."

Аз се трудя здраво и не чекам от никого корче леб....А од ЕУ, за да ти оттпуснат "корче леб", трябва да се премине през процедура - изготвяне на проект, кандидатсване, класиране, защита и удобрение и контрол на усвоените пари... Така го правят всички страни в ЕУ за това "корче леб"!

Ниту сме чекале ниту ќе чекаме од ЕУ корче леб, како што чекавте вие Бугарите низ блиската историја, а како што гледам според вашите државни долгови пак ќе чекате.Многу брзо забораваш кој ви даваше жито за да преживеете пред да се воспостави “валутниот борд“ во Бугарија во 1997-ма година.Nee_taka
06-06-2010, 02:58 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

(06-06-2010, 02:58 PM)ABC Wrote:
(06-06-2010, 02:22 PM)Филибе Wrote: "Треба сами да се потрудите здраво,а не чекате од ЕУ корче леб."

Аз се трудя здраво и не чекам от никого корче леб....А од ЕУ, за да ти оттпуснат "корче леб", трябва да се премине през процедура - изготвяне на проект, кандидатсване, класиране, защита и удобрение и контрол на усвоените пари... Така го правят всички страни в ЕУ за това "корче леб"!

Ниту сме чекале ниту ќе чекаме од ЕУ корче леб, како што чекавте вие Бугарите низ блиската историја, а како што гледам според вашите државни долгови пак ќе чекате.Многу брзо забораваш кој ви даваше жито за да преживеете пред да се воспостави “валутниот борд“ во Бугарија во 1997-ма година.Nee_taka

Не си ме разбрал!!! ЕУ не дава на никуму корче леб ей така!!! За да ти отуснат пари, требва да ги защитиш....има си процеси и приоритети! Но си имаш и задължения и отговорностти към ЕУ! Не е така лесно както го написуваш!
За държавниот дълг - на БГ или на МК е по-голям?
За житото незнам, но ако сте ни дали жито - ние сме си го платили!
06-06-2010, 03:41 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(06-06-2010, 02:58 PM)ABC Wrote: Ниту сме чекале ниту ќе чекаме од ЕУ корче леб, како што чекавте вие Бугарите низ блиската историја, а како што гледам според вашите државни долгови пак ќе чекате.Многу брзо забораваш кој ви даваше жито за да преживеете пред да се воспостави “валутниот борд“ во Бугарија во 1997-ма година.Nee_taka
Tazhno e abc.Na nas ni dollgovi nema da ni davat poveqe.Ostana pasko bez sredstva.No ne e toa vazhno.Kako li bugarija ke gi vrati svoite dollgovi?
06-06-2010, 03:54 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(06-06-2010, 02:19 PM)Kasnakovski Wrote:
(06-06-2010, 02:10 PM)demmian Wrote: Taa EУ,во која што се крстите ќе се распадне............


А,ние сакаме Македонија да влезе во ЕУ
......

Зошто сакате да влезете во ЕУ, нели ќе се распадне?

Mnogu ednostavno kasnakovski.Mie sakame vo eu bideiki eu e pred raspad.I edinstveno mie kako drzhava mozheme na eu da i napravime reanimacija.Znaci da ja podigneme od mrtvi
06-06-2010, 03:56 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

(06-06-2010, 03:56 PM)sokoli Wrote:
(06-06-2010, 02:19 PM)Kasnakovski Wrote:
(06-06-2010, 02:10 PM)demmian Wrote: Taa EУ,во која што се крстите ќе се распадне............


А,ние сакаме Македонија да влезе во ЕУ
......

Зошто сакате да влезете во ЕУ, нели ќе се распадне?

Mnogu ednostavno kasnakovski.Mie sakame vo eu bideiki eu e pred raspad.I edinstveno mie kako drzhava mozheme na eu da i napravime reanimacija.Znaci da ja podigneme od mrtvi

Всити балкански държави сме прекалено малки само за една Германия! Нека да не се заблуждаваме! Но ти сакаш друго да кажеш, нали!Icon_wink
06-06-2010, 04:08 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6

Темата е:

"Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?"
Префрлив од сабајлево еден куп постови надвор од темата. Гледам дека продолжувате и понатака ке ме натерате да поделам некој Бан, да не го правам тоа ве молам джзете се до темата.
06-06-2010, 07:10 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Строго по темата:


Нели на времето за национален херој ја имавме Лепа Брена, е сега го имаме Боки 13. Погледнете каква песна пее Боки национале:


Hej, kreveti, idemo sad svi
Sarajevo, Skoplje pa Podgorica
hej, kreveti, deca noci smo
Beograd nam je zadnja stanica Shok

http://www.dodirnime.com/muzika/boki-13-...deca-noci/


Ова како на времето плановите за „скратена Југославија“. И по некоја случајност нели, „скратена Југославија“ се совпаѓа точно со границите на велика Србија. Нека ни е наздравје

љуљај, љуљај, љуљај, мати, мати, колико је сати.
Sekskes
(This post was last modified: 06-06-2010, 09:34 PM by Пат.)
06-06-2010, 09:32 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

(06-06-2010, 09:32 PM)Път Wrote: Строго по темата:


Нели на времето за национален херој ја имавме Лепа Брена, е сега го имаме Боки 13. Погледнете каква песна пее Боки национале:


Hej, kreveti, idemo sad svi
Sarajevo, Skoplje pa Podgorica
hej, kreveti, deca noci smo
Beograd nam je zadnja stanica Shok

http://www.dodirnime.com/muzika/boki-13-...deca-noci/


Ова како на времето плановите за „скратена Југославија“. И по некоја случајност нели, „скратена Југославија“ се совпаѓа точно со границите на велика Србија. Нека ни е наздравје

љуљај, љуљај, љуљај, мати, мати, колико је сати.
Sekskes

Затова ли некои люде зборуват дека се чувства србски возпитаник! Но сърбите се отеглят и две държави ще оповестят един спор около името всъщност за един вътрешно хеленски проблем....
06-06-2010, 10:35 PM
Reply