Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
demmian
Unregistered

 

(06-06-2010, 12:46 PM)Път Wrote: Каде гледаш ти инсинуирачки постови? Ајде цитирај еден единствен мој таков пост! Се што сум напишал досега е отворено и искрено, токму така како што мислам.

Јас во скоро секој твој пост ,,мирисам скриена порака,, Icon_wink
06-06-2010, 12:47 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Каква порака? Ти можеш да „мирисаш“ што сакаш, јас само зборувам за тоа што го гледам. Не сум ја имал можноста да одам во Бугарија да студирам, па да се премислувам лево-десно, само зборувам за тоа што го гледам тука, во Македонија.
06-06-2010, 12:49 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(06-06-2010, 12:33 PM)demmian Wrote: Ама ако кажеш дека Делчев ти бил некаков си косоок источњак,со други зборови кажано ,,бугарин,,-еееее ете тогаш си прав Македонец и родољубец


Браво, Демјанчо.

Админи, немате некаде детско катче на форумот? Демјанчо сака да си поигра.
06-06-2010, 12:53 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(06-06-2010, 12:49 PM)Път Wrote: Каква порака? Ти можеш да „мирисаш“ што сакаш, јас само зборувам за тоа што го гледам. Не сум ја имал можноста да одам во Бугарија да студирам, па да се премислувам лево-десно, само зборувам за тоа што го гледам тука, во Македонија.

Е,па убаво е да погледнеш и од 3-4 различни агли,убаво е да погледнеш и од зад кулисите,убаво е една иста работа да ја погледнеш со поразлични очи и да ја премериш на различна вага,со поразлични мерила,за да на крајот земеш решение кое од ,,двете зла е помалото,,

или ,,кое од двете е подебелото,,

Едностранчивото и еднодимензионално гледање на нештата се одразува негативно врз самата личност.

И само да прашам дали се потпишуваш со поразлични никови,оти според ставовиве,како и по начинот на размислување и пишување ме подсетуваш на еден друг форумџија,само што во пософистицирана верзија.

Може и да грешам,што знам.
06-06-2010, 12:57 PM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3

Ljubco,navistina ima zelba povtorno da i se vrati na politikata.
Na slednite izbori ( predvremeni ili ne ) ke zeme aktivno ucestvo,
so sto direktno ke i pomogne na segasnava opozicija ( SDSM ).
Zatoa sto so izjavata ,deka e Makedonec i deka MAKEDONSKATA NACIJA
( narod ) e eden od "pomladite"narodi na ovie prostori,saka da kaze:
"Ne sum bugarin"ne gi mrazam bugarite kako nekoi "makedonci".
Kako i da e, ke bide interesno,zatoa sto gledam deka za izbotite
e podgotven i negoviot oponent od VMRO-DP,Vladimir Golubovski
koj isto ke pluka politickite paroli po VMRO-DPMNE.
Ne znam dali cicko Joco ke ja upotrebi recenicata,
"INSTALACIITE SE RAZDVIZHIJA".
06-06-2010, 12:58 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

Здравейте,
Регистрирах се в този форум, защото виждам, че с малки изключения - се дискутира културно.
06-06-2010, 01:01 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(06-06-2010, 12:57 PM)demmian Wrote: Е,па убаво е да погледнеш и од 3-4 различни агли,убаво е да погледнеш и од зад кулисите,убаво е една иста работа да ја погледнеш со поразлични очи и да ја премериш на различна вага,со поразлични мерила,за да на крајот земеш решение кое од ,,двете зла е помалото,,

или ,,кое од двете е подебелото,,

Едностранчивото и еднодимензионално гледање на нештата се одразува негативно врз самата личност.

И само да прашам дали се потпишуваш со поразлични никови,оти според ставовиве,како и по начинот на размислување и пишување ме подсетуваш на еден друг форумџија,само што во пософистицирана верзија.

Може и да грешам,што знам.
Кој на пример? Кажи на кој мислиш и ќе ти кажам дали сум тој. Што се однесува до менувањето на мислењата, така е- змијата која што не си ја менува кожата умира. Само се надевам Винстон и Зевс од Кајгана со кои што водеше спор своевремено сега да не ти станале идоли.
(This post was last modified: 06-06-2010, 01:05 PM by Пат.)
06-06-2010, 01:04 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(06-06-2010, 12:53 PM)Kasnakovski Wrote: Браво, Демјанчо.

Админи, немате некаде детско катче на форумот? Демјанчо сака да си поигра.

Ma,ти си бре за во детско катче,со тие твои ,,бугарски карактери на Македонија,,

Ама како и да е,немам намера да продолжувам да пишувам на форумов,затоа што ми делува како збирштина од индивидуи со сомнителни намери кон Македонија.Штом никој јасно досега не си ги отвори картите,и не си ги искажува доволно јасно ставовите,штом во своите постови остава простор за двојно толкување на истите-тогаш не е овде место за мене.

Жално,мислев дека нема тука да има сугестивни агресори и сугестибилни рецептори,ама длабоко сум се излажал.
06-06-2010, 01:06 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(06-06-2010, 01:01 PM)Филибе Wrote: Здравейте,
Регистрирах се в този форум, защото виждам, че с малки изключения - се дискутира културно.

Поздрав. Добредојде.
06-06-2010, 01:07 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(06-06-2010, 01:06 PM)demmian Wrote:
(06-06-2010, 12:53 PM)Kasnakovski Wrote: Браво, Демјанчо.

Админи, немате некаде детско катче на форумот? Демјанчо сака да си поигра.

Ma,ти си бре за во детско катче,со тие твои ,,бугарски карактери на Македонија,,

Ама како и да е,немам намера да продолжувам да пишувам на форумов,затоа што ми делува како збирштина од индивидуи со сомнителни намери кон Македонија.Штом никој јасно досега не си ги отвори картите,и не си ги искажува доволно јасно ставовите,штом во своите постови остава простор за двојно толкување на истите-тогаш не е овде место за мене.

Жално,мислев дека нема тука да има сугестивни агресори и сугестибилни рецептори,ама длабоко сум се излажал.

Ха, ова пак на моја адресаTuktuk0ni Кажи што не ти е јасно во моите ставови досега?
06-06-2010, 01:08 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(06-06-2010, 01:04 PM)Път Wrote: Кој на пример? Кажи на кој мислиш и ќе ти кажам дали сум тој. Што се однесува до менувањето на мислењата, така е- змијата која што не си ја менува кожата умира. Само се надевам Винстон и Зевс од Кајгана со кои што водеше спор своевремено сега да не ти станале идоли.

На Зевс се сеќавам многу малку,додека не можам воопшто да се сетам дали со некаков Винстон сум водел спорови?Ако ми текне ќе ти кажам.

Иначе јас лично секогаш и секаде се потпишувам како demmian, не патам од раздвоение на личноста,па да чувствувам потреба да ги менувам никовите.


А,за ставовите нормално е да се менуваат,не можеш цел живот да живееш,па и да умреш со едни исти задрстени сфаќања и ставови.

Животот е цел процес,созреваш,старееш,нормално е и ставовите да ти се разминат,па макар и драстично,ако видиш дека не си на правилната страна.
06-06-2010, 01:16 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(06-06-2010, 01:06 PM)demmian Wrote: [quote='Kasnakovski' pid='10517' dateline='1275825187']

Браво, Демјанчо.

Админи, немате некаде детско катче на форумот? Демјанчо сака да си поигра.

Ma,ти си бре за во детско катче,со тие твои ,,бугарски карактери на Македонија,,

Ама како и да е,немам намера да продолжувам да пишувам на форумов,затоа што ми делува како збирштина од индивидуи со сомнителни намери кон Македонија.

I hrabriot demian koj beshe spremen so pushka na ramo da se bori za makedonija odednash potklekna na zbirshtina na individui anti makedonisti.Koi individi kako kojoti se spremat da se frlat vrz nemoqna makedonija.Koja e bez ikakva zashtita.Shto li stana so zashtitata.Brzo neshto se umoruvate od zashtita demiane.
06-06-2010, 01:23 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(06-06-2010, 01:01 PM)Филибе Wrote: Здравейте,
Регистрирах се в този форум, защото виждам, че с малки изключения - се дискутира културно.

Zdrasti priatelio i dobro doide
06-06-2010, 01:26 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(06-06-2010, 12:58 PM)braniteli Wrote: ,Vladimir Golubovski
koj isto ke pluka politickite paroli po VMRO-DPMNE.

Zhiv li e ushte pusti gollube?
Siromahot dava znaci na zhivot od vreme na vreme
06-06-2010, 01:29 PM
Reply
demmian
Unregistered

 

(06-06-2010, 01:23 PM)sokoli Wrote: I hrabriot demian koj beshe spremen so pushka na ramo da se bori za makedonija odednash potklekna na zbirshtina na individui anti makedonisti.Koi individi kako kojoti se spremat da se frlat vrz nemoqna makedonija.Koja e bez ikakva zashtita.Shto li stana so zashtitata.Brzo neshto se umoruvate od zashtita demiane.

Ха?! И ти ли си нивна компанија бре?!!

Наведи ми барем на едно место каде сум искажал дека се уморувам од Македонија....кажав дека ме замараат одредени индивидуи на форумов,нормално дека ке ми здосади да изигравам опозиционер тука...

А,никаде не сум кажал дека се уморувам од Македонија.
06-06-2010, 01:32 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(06-06-2010, 01:16 PM)demmian Wrote:
(06-06-2010, 01:04 PM)Път Wrote: Кој на пример? Кажи на кој мислиш и ќе ти кажам дали сум тој. Што се однесува до менувањето на мислењата, така е- змијата која што не си ја менува кожата умира. Само се надевам Винстон и Зевс од Кајгана со кои што водеше спор своевремено сега да не ти станале идоли.

На Зевс се сеќавам многу малку,додека не можам воопшто да се сетам дали со некаков Винстон сум водел спорови?Ако ми текне ќе ти кажам.

Иначе јас лично секогаш и секаде се потпишувам како demmian, не патам од раздвоение на личноста,па да чувствувам потреба да ги менувам никовите.


А,за ставовите нормално е да се менуваат,не можеш цел живот да живееш,па и да умреш со едни исти задрстени сфаќања и ставови.

Животот е цел процес,созреваш,старееш,нормално е и ставовите да ти се разминат,па макар и драстично,ако видиш дека не си на правилната страна.

Ама ти што мислиш, мене ми е многу важно кој е кој на останатите форуми? Барајќи низ интернет за нешто друго случајно налетав на една расправа на Кајгана за србомани бугарофили и слично и од таму те паметам. Не ни учествував во таа дискусија. Инаку, во последно време учествував најактивно на Идивиди како Пат, на форумот на БНД- таму под повеќе никови бидејќи често ме банираа, но секако ќе ме препознаеш, и тука. Не се кријам ни јас кој сум.
06-06-2010, 01:39 PM
Reply
sokoli Offline
Senior Member
****

Posts: 620
Joined: Feb 2010
Reputation: 27

(06-06-2010, 01:32 PM)demmian Wrote:
(06-06-2010, 01:23 PM)sokoli Wrote: I hrabriot demian koj beshe spremen so pushka na ramo da se bori za makedonija odednash potklekna na zbirshtina na individui anti makedonisti.Koi individi kako kojoti se spremat da se frlat vrz nemoqna makedonija.Koja e bez ikakva zashtita.Shto li stana so zashtitata.Brzo neshto se umoruvate od zashtita demiane.

Ха?! И ти ли си нивна компанија бре?!!

Наведи ми барем на едно место каде сум искажал дека се уморувам од Македонија....кажав дека ме замараат одредени индивидуи на форумов,нормално дека ке ми здосади да изигравам опозиционер тука...

А,никаде не сум кажал дека се уморувам од Македонија.

Ni jas ne ti kazhav deka se umarash od makedonija nema ni da poglednam deka toa sum go napishall.A ako sum go napishall toa eve sega ke se popravam samiot i ti kazhuvam deka se UMORI OD BRANENJE NA MAKEDONIJA.

A toa e veqe razlika.No nekoj koj e spremen i so oruzhje da go brani svojot narod i idealli toa go pravi i koga e pozicija i koga e opozicija.Jas licno nemam svoja kompanija jas definitivno sum vo veterani, penzioner
06-06-2010, 01:41 PM
Reply
Филибе Offline
Member
***

Posts: 196
Joined: Jun 2010
Reputation: 9

(06-06-2010, 01:26 PM)sokoli Wrote:
(06-06-2010, 01:01 PM)Филибе Wrote: Здравейте,
Регистрирах се в този форум, защото виждам, че с малки изключения - се дискутира културно.

Zdrasti priatelio i dobro doide
Добре заварели,
Надявам се да не предизвикам негативни реакции тук за това, че съм от БГ. Идеята ми е, да науча нови неща чрез дискусия, но не желая да обиждам никого, защото съм възпитан да уважавам всеки човек, и неговите възгледи и желания.
06-06-2010, 01:42 PM
Reply
ABC
Unregistered

 

(06-06-2010, 01:42 PM)Филибе Wrote:
(06-06-2010, 01:26 PM)sokoli Wrote:
(06-06-2010, 01:01 PM)Филибе Wrote: Здравейте,
Регистрирах се в този форум, защото виждам, че с малки изключения - се дискутира културно.

Zdrasti priatelio i dobro doide
Добре заварели,
Надявам се да не предизвикам негативни реакции тук за това, че съм от БГ. Идеята ми е, да науча нови неща чрез дискусия, но не желая да обиждам никого, защото съм възпитан да уважавам всеки човек, и неговите възгледи и желания.

Е па еве сега ти кажуваме во оваа прилика да научиш нешто ново што еден ден неминовно ќе се случи:
-Македонија ќе се обедини и пак ќе биде цела, тоа е неминовен процес, а за таа цел Бугарија ќе мора да “се прости“ од Пиринскиот дел на Македонија, како и Грција од Егејскиот дел на Македонија.
06-06-2010, 01:48 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(06-06-2010, 01:48 PM)ABC Wrote: Е па еве сега ти кажуваме во оваа прилика да научиш нешто ново што еден ден неминовно ќе се случи:
-Македонија ќе се обедини и пак ќе биде цела, тоа е неминовен процес, а за таа цел Бугарија ќе мора да “се прости“ од Пиринскиот дел на Македонија, како и Грција од Егејскиот дел на Македонија.
Ќе биде кога ќе ги нема границите помеѓу државите, кога Р.М. зачекори по патот кон ЕУ.
Ама изгледа скорошното обединување на Македонија најмалку го сакате вие во Р. М.
06-06-2010, 02:01 PM
Reply