Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

Бранители, ти благодарам. И ја прифаќам твојата критика. Ќе те послушам!
Но, треба да ме разбереш мене дека такви тешки и неосновани обвинувања тешко ми паѓаат.
И јас сум човек од крв и месо.
Не може човек кој цел живот се борел за исправање на неправдите да остане рамнодушен особено кога сум обвинуван за работи против кои сум се борел целиот живот ризикувајки ја и својата лична безбедност и безбедноста на семејството мал милион пати. А кога сето тоа се прави со етикети, инсинуации и паушални обвинувања, а без докази тогаш и револтот е поголем!
Ако е ова форум за борба на мислења и расправа со аргументи тогаш во ред. Ако не е тогаш ќе си продолжам онаму каде и сега си имам прекрасно поле за демократска дебата дури и со политичките неистомисленици.
Поздрав до тебе и благодарам на добронамерната сугестија!
03-06-2010, 08:51 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(03-06-2010, 04:50 PM)Alexandro Wrote: Ц, ц ц... која ли е сега оваа непрозвана будала???
Јордане, под колку никови си на форумов?
Ако се повлечеме ние три четворица ќе почнеш сам со себе да си правиш муабет!
А за изјавата на другар ми Павле, ти Ацко (кој и да си!) мал си за да разбереш што сакал да каже...
Јордане не се кри ко п... под кошула и одговори на мал милион прашања што ти ги поставив!
И ќе дојдеш ли на суд заедно сосе докази, сведоци плус Љубиша!
Одговори веќе еднаш!
Или ако не јас ќе те побарам кај и да си! :))))

Александро, ова од кој курс го собра, од КГБ или ЦИА??? :) :) :)

Што сум јас, Јордан или некој мал за да разбере?! :) Многу си нервозен, па пишуваш контрадикторни постови, професионалче...
Си го гледал филмот Професионалац (Душан Ковачевиќ)? Многу е добар, обавезно да го погледнеш, и таму има еден твој колега професионалец...

Јас кажаното од Павле го разбрав така како што напишав... Ако тебе Павле ти дал задача да ломотиш наоколу, требало да го каже тоа.

Сите навреди што ги напиша ќе ги оставам и, покрај тоа што замислата беше да нема навреди меѓу членовите. А од кај да знам, можеби е тоа некоја ваша метода, не би сакал да и наштетам... :) Само не знам што се жалиш на етикетирања, па прочитај ги твоите постови, за да видиш што се етикети! И не е да се фалам, ама вакво место за демократска дебата нема никаде да најдеш, па погледни само какви постови твои оставивме, ајде биди искрен и кажи дали ти кај тебе нма блог ќе оставеше такви коментари или ќе ги избришеше? :)

03-06-2010, 09:17 PM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

Ова е демократски форум???
Ај не ме смеј! Со самиот факт што без дозвола на авторот кој ви боде очи објавувате РАБОТЕН МАТЕРИЈАЛ доволно јасно кажува колку е тоа демократски. Ај што го објавивте ама барем да го објавевте целиот!
Но не, не ви одговара така. Вие си извлековте делови од контекст и мудрувате ли мудрувате а зад вас ви ѕирка коњската опашка. Онаа од татароманското историско знаме!
Кога сме веќе кај етикетите - ај погледај кој прв започна! Ај погледај кој изнесува гнасни лаги без никакви докази, кој извлекува празноглави заклучоци непоткрепени со аргументи!
Побарав да се повлече постот, побарав да ми го избришете профилот, ништо не прифаќате! Епа сега ќе ме трпите! А и не морате, ваше право! Но, штом го спуштивте нивото на дискусија на така ниско ниво така и ќе се однесувам! А ваше е право дали ќе ме банирате избришете или незнам што можете да направите!
А гледам и ти продолжуваш да манипулираш! На мојот блог се напишани преку 7000 коментари и исто толку имам јас напишано во изминатите 4 години блогирање. Ниеден коментар не сум избришал!!!
Нивото на дискусии таму и овде е како споредба на Бог со шеширџија! Се разбира во полза на блогот... За овде кажав и мислење и дијагноза.
Провидна ти е тезата со цитатот од Павле. И гледам многу јак аргумент си нашол... Кутриот ти!
А за мојата едукација воопшто не се грижи - сум ги поминал сите разузнавачки школи и тие што ги спомена и тие што не ги спомена. Ако ти значи нешто - најдобар бев! И останав... Icon_razz)))
Што е контрадикторно Ацко во моите постови? Не е контрадикторно тоа што јас го прозивам Јордана а се јавуваш ти!? Кој си, што си? Адвокат, гаваз или провокатор?
Кажи барем да знам со кого дискутирам!
03-06-2010, 09:38 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(03-06-2010, 09:38 PM)Alexandro Wrote: Ова е демократски форум???
Ај не ме смеј! Со самиот факт што без дозвола на авторот кој ви боде очи објавувате РАБОТЕН МАТЕРИЈАЛ доволно јасно кажува колку е тоа демократски. Ај што го објавивте ама барем да го објавевте целиот!
Но не, не ви одговара така. Вие си извлековте делови од контекст и мудрувате ли мудрувате а зад вас ви ѕирка коњската опашка. Онаа од татароманското историско знаме!
Кога сме веќе кај етикетите - ај погледај кој прв започна! Ај погледај кој изнесува гнасни лаги без никакви докази, кој извлекува празноглави заклучоци непоткрепени со аргументи!
Побарав да се повлече постот, побарав да ми го избришете профилот, ништо не прифаќате! Епа сега ќе ме трпите! А и не морате, ваше право! Но, штом го спуштивте нивото на дискусија на така ниско ниво така и ќе се однесувам! А ваше е право дали ќе ме банирате избришете или незнам што можете да направите!
А гледам и ти продолжуваш да манипулираш! На мојот блог се напишани преку 7000 коментари и исто толку имам јас напишано во изминатите 4 години блогирање. Ниеден коментар не сум избришал!!!
Нивото на дискусии таму и овде е како споредба на Бог со шеширџија! Се разбира во полза на блогот... За овде кажав и мислење и дијагноза.
Провидна ти е тезата со цитатот од Павле. И гледам многу јак аргумент си нашол... Кутриот ти!
А за мојата едукација воопшто не се грижи - сум ги поминал сите разузнавачки школи и тие што ги спомена и тие што не ги спомена. Ако ти значи нешто - најдобар бев! И останав... :))))
Што е контрадикторно Ацко во моите постови? Не е контрадикторно тоа што јас го прозивам Јордана а се јавуваш ти!? Кој си, што си? Адвокат, гаваз или провокатор?
Кажи барем да знам со кого дискутирам!

Ај ќе почнам од крај...

-Ваму во дискусија учествува секој кој што ќе посака, а не само ти и Јордан!

-Остави ги тие муабети кој прв почна... Секој си одговара за тоа што го пишува, не може твоето однесување да го правдаш со другите. Секој се преставува таков каков што е, и нема потреба од плачење: ’ама јас не бев прв, учителке’... :) За нивото на дискусијата придонесуваат членовите т.е. тие што пишуваат... Има и друг начин, да се брише, но тогаш ќе се демантираме самите себе...

- Профили не бришеме, постови не бришеме, тој текст се појавил на интернет, затоа и се користи, не ти го украдевме од твоето PC, а зарем и би можеле ние обични луѓе тоа да го направиме на човек кој што бил најдобар на сите курсеви и таков останал?!?!?! :)

- А дај веќе објави го цел тој текст! Што ти е проблем, нели бараш цел да се објави?

-Никој не бара да се повлечеш, остани и дискутирај, како што кажа Христо да видиме што е вистина!

-Имаме врска со татароманското знаме, колку што имаш ти со кениското... :) Ај остави ги тие муабети, не постои човек што може да ме убеди дека ја сака Македонија повеќе од мене и дека е поголем Македонец од мене... Не зборувам поголем по дела, туку по чувства...

03-06-2010, 09:55 PM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

Зошто кај мене ја нема опцијата Replay на коментарот???
Ај не е битно...

Е арно де, знам дека не сте го украле од мене, но зошто не го објавите во целост?
Го немате??? Хахахааа... Тоа на друг!
Планирав јас да го објавам (му го ветив и на Јордана додека не видов што мустра е) ама овој сајт не е достоен за него!
Жалам, си имате вие фина одбрана публика Icon_razz Мене очигледно не ми е место во ова ДУВЛО!
03-06-2010, 10:02 PM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

Acko, Acko...
Тој што го поставил постот те демантира:

Od raskolot i previranjata vo VMRO DPMNE pominaa dvatrinaeset godini no i do den deneska sluchuvanjata ne se rasvetleni. Se ponadevav deka so sproveduvanje na lustacijata od 1990 do 2008 godina ke se rasvetlat i tie sluchuvanja, no nema shansi.
Ke postiram eden takanarechen "raboten dokument" inaku propaganden materijal izgotven od "nekogo" vo 1998 godina. Objaven 2003 godina i vednash trgnat.

Значи го има целиот текст! Како иначе извлекол заклучок дека е пропаганден материјал без да го види целиот? Дури и знае дека некој го тргнал но ете успеал да го симне пред тоа да се случи!!!
Кого мота вашата фина групировка Ацко???
03-06-2010, 10:32 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(03-06-2010, 03:09 PM)Alexandro Wrote: Црни Јордане, новокомпониран Татар Бугарине

Пак си ги помешал апчињата или си ја пропуштил денешната доза!

Знаев дека нема да одговориш на прашањата. Ти досега не одговори на ниедно што ти поставив!
Наместо тоа во познат стил поставуваш некои твои прашања кои ниту сум ги коментирал ниту пак негирал. Ти си бил никој и ништо во тие настани освен обичен оговарач кај Доста (само таму влегуваше колку што знам) што ти „нормално“ го премолчуваш! И каква врска има тоа што го пишуваш со темата???
Предмет на расправа е твојата ДРСКА, БЕЗОБРАЗНА И ПАРАНОИЧНА ЛАГА за која ти пишувам! Lazgo
Приказната дека јас тебе (?!?!?!) сум ти признал (види мајката?!) може да биде плод само на твојата болна шизофренична психа која те турна во кал од која тешко ќе се извлечеш! Која будала ќе ти поверува Јордане дека професионален разузнавач кој ете направил тајна снимка по твојата болна логика и те нашол тебе шалабајзер и му признал? Оооо Господе што крепи оваа земја!
Ај посочи каде е таа фамозна изјава на Љубиша? Или тебе треба да ти веруваме на чесен збор. Ај да беше салам може и да прифатевме. Вака трудно Јордане!
Осве паранојата и шизофренијата Јордане, скараноста со логиката, гледам кај тебе осетно напредувала и склерозата. До вчера тврдеше дека КСИО кое за тебе е ноќна мора (и треба да е така се додека играш за туѓи интереси!) во тие години било Алфа и Омега во партијата. Сега читам дека ТИ јадо и бедо си бил кклучниот играч кој имал најголемо влијание врз Љубчо Георгиевски и дури ТИ си бил човекот што водел кадровска политика во партијата! Да можеш да предложиш претседателски кандидат во организирана партија со претседател, ИК; ЦК, членство, Конвенција... признавам не можел секој! Најмлаку ебиветар од твој калибар! Но ете ТИ си бил човекот од сенка што си ги влечел главните кадровски решенија!
Па кој QR ги обвинуваш за тоа и Змејко и КСИО и Доста, Јордане овцо забегана????
Или така ти дале задача...
Незнаев дека ќе бидеш доведен во таква бедна позииција на обичен лајач по туѓи ноти! Но ти сам си ја одбра таа позиција... Сажаљевам!
И сега пак не ми одговори на прашњето - ќе дојдеш ли на суд или сам да те побарам?
На УДБА може и избега, мене и на КСИО нема! Гарантирам....

Г-ине Диневски, ако сте ви тоа навистина, ваков безобразен и прост речник не користи човек. Жално е, ако сте ви тоа навистина, да еден човек кој треба да се грижи за нашата безбедност реагира вака хистерично и без контрола. Во ниеден свој пост, Јордан Петровски не ве лично навреди. Зарем мислите дека со ваков речник ке не убедите нас, другите форумџии, во својата вистина!? И како модератор ве предупредувам да учествувате во форумот како и сите други-без лични навреди. А, ако е тоа начин, за да ве банираме од форумот, па така да си создадете алиби за прекратување на дебатата, и тоа ке мора да го направиме.
03-06-2010, 11:05 PM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

Господине Христо!
Реков јас погоре дека сте истата татароманска групировка! Можеш да негираш, да се лутиш, да ме банираш... Твој проблем! Мое е да ти кажам в лице исто онака како што сум кажувал на поголеми фактори од тебе!
Навредите мои ги прочита нели?
Е фино...
А како тоа Црни Христо не ги прочита оние на Јордана каде што ми набедува неовластено снимање на разговор, шурување со српски и незнам какви инсталации, УДБАштво... и тоа без никаков доказ!
Да не треба да ВИ аплаудирам на вашите параноични испади???
И зошто јас да се грижам за вашата безбедност?
Првин информирај се кај сум, што сум па после треси зелени!
03-06-2010, 11:21 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Александро, ај не ме зафркавај сега...

Доколку тој го има, а не сака да го објави, затоа што е против него, земи зафркни го ти, и објави го целиот ткекст. Доколку во тој дел што не е објавен се фрла некаква друга слика, а таа не му се допаѓа на некој и свесно ја прикрива, најдобро е да земеш и да го објавиш!?

Кога зборуваш за ’фина групировка’, ’татароманска групировка’, не заборавај и на Трајко Трајковски (кој и пишува на форумот), мислам дека и Дане Поповски исто е дел од Групацијата... Зарем тоа не се луѓе патриоти Македонци, и тие ли се предавници, татари и што ти знам??? Александро, Трајковски бил следен од УДБа, нели ти си се побуни против такво малтретирање на Македонците? И тоа е Групација на луѓе кои што се во дијаспората, јас живеам во Македонија...

03-06-2010, 11:21 PM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

П.С. Ова се однесува на Христо.
Бидејки утврдивте дека јас сум авторот на споменатиот пост побарав да го симнете!
Зошто не го сторивте тоа???
Па и јас како автор имам некои права!
А дека сте групировка тоа е неспорно! Прочитај ги последните коментари на споменатиот пост! Ме мрзи да барам каде има самопризнание...
03-06-2010, 11:25 PM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

Еве ти го доказот Христо:

@Нам во Групацијата ни е јасно оти на Форумов ти своеволно си ја жртвуваш ја УДБашката кариерата, бидејќи "Расколот" и неговото заверување во историјата преку твојот памфлет, а сега и книга требаше да се круна во твојот професионален живот. Знаеме и дека после овие твои испади на Форумот, каде ја покажуваш твојата нискот, дрскост и општа некултура со твоите уличарки навреди и закани кон Јордан, каде што се забораваш дека не си во соба за сослушување во МВР и каде што си го појкажуваш вистинското лице, знаеме дека твојата книга нема никој ниту да ја плукне, а не пак да ја купи.@
Без коментар.
Твоето предупредување го отфрлам се додека имате двојни критериуми!!!
03-06-2010, 11:30 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Во најновиот ФОКУС ставот на Никола Младенов за интервјуто на Љубчо Георгиевски, се поклопува со ставот на ГРУПАЦИЈАТА изразена со колумната на КостовскиJeee, како и со тезите на Јордан Петровски за раскол во ВМРО-ДПМНЕ.YeaЕве го Н.Младенов:


Мнозинството Македонци тагува по распаднатата Југославија. Уште повеќе, тие до последен момент ги крепеа залудните обиди на Глигоров, да ја оживее распаднатата држава на платформата со Изетбеговиќ, па макар тоа било на штета на рамноправноста на нашата република во однос на Љубљана и Загреб. Македонците сакаа да бидат дел од квартетот со Србија, Црна Гора и БиХ, како асиметричен дел од идната (кон)федерална творба со Словенија и Хрватска, кои, до ден-денешен ден, кај најголемиот дел од нашиот народ се доживуваат како виновници за распадот на СФРЈ. Точно, причината за амнестирање на вината на Милошевиќ се наоѓаше и чинам сеуште се наоѓа во заеднички лоцирана загроза од Албанците. Кај Србите на Косово, кај нас ,пак, во северозападниот дел од земјата. За жал ,стравот од Албанците не беше единствената карта на која Македонците требаше да останат врзани за било каква Југославија. Точно, стравот од Албанците не е доволедн, доколку не се комплетира со омраза кон Бугарите. Кој можел подобро да ја одигра таа улога од младиот Љубчо Георгиевски, како челник на новоформираната ВМРО-ДПМНЕ, во чиј врв тој речиси и нема истомисленик за бугарската тема?
Денес е повеќе од јасно, дека најмоќниот противник на наследниците на СКМ, претставува проект на разурнувачките служби, кои, моделираа опозиција по сопствена мерка. Потребна била партија , која уште поекстремно би ги третирала Албанците, но, за разлика од претходниците на СДСМ, македонмскта иднина ќе ја гледа во приближување кон Софија. Очекувано, недоволно Македонци би го напуштиле југоловенскиот воз со српски машиновозач, за, безмалку во истат секунда да се претоварат на шините што водат кон Бугарија. На тој начин, мошне ефектно се компромитира идејата за македонска независност и храбро раскрстување со самата помисла за било какво оживување на југословенската заедница . Кој ќе сака суверена македонска држава со бугарска содржина , и тоа на почетокот од дев едесетите години од минатиот век.
Времето покажа дека бугарофилството е губитничка карта во Македонија. Прво, затоа што во текот на речиси половина век Југославија е убиена и најбенигната мисла за добри чувства кон Софија. И, второ , врзано со првото , затоа што во земјата останале премалку луѓе кои искрено веруваат во нашето заедничко минато со б угарскиот народ. Љубчо денес тврди дека во 1998-та , пред вмровската победа , во највисокото раководство имало една половина , а по општинските комитети дури две третини биле пополнети со луѓе кои припаѓале на т.н. бугарско крило. Велам таканаречено, оти изгледа така се чувствувале само заради власта , која во тоа време му се насмевнуваше на ВМРО-ДПМНЕ. Каде се денес тие јунаци? Гледам, и самиот Георгиевски како да е зачуден од мимикријата на бившите истомисленици кои денес градат кариери на сосема други каузи.
Токму затоа ме изненади неговиот момент на вистината, минатиот петок Во центарот на Васко Ефтов. Без некоја посебна причина, в миг ја растури сета вештачки градена мистика околу неговиот фамозен бугарски пасош. Со години се мајтапеше со јавноста, најпрвин со причините за неговото земање , за, набрзо потоа, да го оспори и самото постоење на пасошот. Наводно, големата тајна требаше да ја открие тогаш, кога евентуално ќе решеше да се врати во политиката. Чуму, тогаш, сегашното брзање со бугарската прикаска која сеуште не е којзнае-колку помалку неомилена меѓу македомнскот гласачко тело!?...
04-06-2010, 09:19 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

...
Се разбира, Груевски не го коментираше јавно неговиот настап, меѓутоа, голем грев е , доколку барем во себе не се заблагодарил на последната услуга од својот некогашен лидер. Да, тој беше означен како Србин со говорна маана, кој обновува спомени на српскиоот окупатор крај Вардарот, меѓутоа , таа улога не е негативна во денешниот вмровски филм. Напротив, лидерката на жените-вмровки ги воспева косовските митови на партиските годишнини, без, притоа, да и фали влакно од главата. Очиглено, на цена повторно е бугарофобијата. Како и не би била, кога Георгиевски толку искрено го декларира македонското стебло како дел од бугарскиот корен!? И тоа сега, кога таман фати маја приказната за нашите антички претци.!
Каде сега да одат разочараните вмровци од портокаловата преродба? Кај бугарашите на Љубчо,ли, во ВМРО-Народна партија? Па, да, неговиот став за името е несомнено предавнички, штом толку дрско ги открива своите нежни чувства кон Софија. Да се појде кај Љубета Бошковски? Како, по ѓаволите, кога и тој нешто зад грб му работеше на Јохана, а денес шурува со Црвенковски, додека се финансира од косоварот Храдинај!? За жал, таа слика се креира за Бошковски , кој мошне успешно ги коцка сите шанси да биде алтернатива на Груевски. Нема зошто да му се лути ниту на Филипа Петровски...Сега е предоцна да се прашува како Филип ,останал да раководи со градската библиотека, ако се знае дека Пастирот не дозволува ниту портирско место за оние што јавно го критикуваат. Не е некоја особена утеха, меѓутоа, нема друго, освен да се радува на сознанието дека куртулил од проектот за обединување со Георгиевски. Така, денес, барем нема да му прави друштво на Марјан Додевски, додека овој си ја удара главата поради изјавите на почесниот претседател на неговата партија.
Навистина, зошто на Љубчета му требаше последниот ТВ излет? Зарем тој навистина милси дека на таков начин се победува српската политичка матрица, на која игра актуелната власт? Колку е, конечно, и тој далеку од неа, ако постојано ја потенцира неминовноста од поделба со Албанците!? Па, тоа е точка на која Милошевиќги лоцираше нашето божемно неминовно сретнување со него и неговата политика. На тој начин, повторно победува српската карта. Никако бугарската, која буди сосема други асоцијации кај Макеоднците во однос на евентуалното разидување со Албанците. Токму така, при таков расплет , Македоците ја гледаат Македонија поделена помеѓу западниот и источниот сосед. Тој страв, пак, е неспоредливо појасен и поголем од сите вешто криени загрози, кои по нашиот црковен/национален идентитет доаѓаат од северот!
Оттаму, речиси безначајна е ползата од опозиционартсво на Георгиевски. Напротив, тоа попрво ќе ја врти водата кон воденицата на Груевски. Така барем изгледа во овој момент. Но, на сосем малку подолг рок, не е исклучено и дупло голо , за обајцата. Со оглед дека нивното глумење меѓусебна кавга станува се попрозирно, народот може набрзо да дигне раце од се што сака да се арекува политичка десница. Бо буџетот веќе немас пари ниту за археолошките ископувања, а безнадежноста на меѓународен план станува се понеподнослива. какво друго гласање може да се очекува во таква ситуација освен повторно-против влста , сосе оние што свесно или несвесно го помагале нејзиното одржување во живот, па макар и на парати за вештачко дишење?
04-06-2010, 09:55 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Во денешниот ФОКУС има одличен текст-Отворено писмо на Јордан Петровски, политички азилант во Канада заради полициското досие, водено во плуралистичка Македонија. Се заморив од препишувањеIcon_lol. Би го замоли Ацко или некој друг да го скенира текстот на Јордан и да го постира на форумот. Времето на вистината за македонските состојба страшно бргу доаѓа. Да се надеваме дека , на крај, конечниот победник ке стане независна, самостојна и демократска Македонија.JeeeYeaJeeeYea
04-06-2010, 10:19 AM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(03-06-2010, 06:57 PM)Kasnakovski Wrote:
(03-06-2010, 06:26 PM)braniteli Wrote: Toj samiot znae deka za ova sto go bara,
za posebna MAKEDONSKA CRKVA i POSEBEN NAROD,razlicen od svoite
bratucedi ,ke dobie odgovor od rakovotstvoto na MPO,ama nie sme ednakvi so Bugarite.
Takviot odgovor ne mu se dopaga, i veli:
Ostavi go toa,neli sme razlicni.
Slavjani + staro makedonci
Slavjani+pra bugari
Това, че Toj samiot znae deka za ova sto go bara......ke dobie odgovor od rakovotstvoto na MPO,ama nie sme ednakvi so Bugarite си е твоя интерпретация.
Ама еднакви сме с България, мани това, СЕКИ ГО ЗНАЕ, обаче борбата УЖ е насочена да сме отделни, нали? ПОНЕ ДА СЕ БОЯДИШИМ С БОЯТА, КОЯТО ПРОПОВЕДВАМЕ - МАКИДОНЦИ И ТУЙ ТО, НИКАКВИ ДРУГИ, при все, че аз ......

ГОРНОТО Е ОТКЛОНЕНИЕ САМО ДА НЕ СТАНЕ НЕКОМУ МНОГО ДЕРД, когато Макидонската черква се образува отделна...


Според мен, авторът на писмото търси аргументи за СЕПАРАЦИЯТА!!!

Т.е. това, че македонците са отделни от българите от България, не е съвсем безпочвено.
Каснакоски, ще ме извиниш, но нещо не мога да ти схвана мисълта. Твоето последно изречение, което си го написал е валидно за днес, съгласен съм, но за времето, когато е било писано писмото, поне ти не се опитвай да убеждаваш хората, че е истина.
Знаеш много добре каква е била идеята за Автономия на Македония. Понеже по онова време българите са имали съвсем пресен пример със Съединението на Источна Румелия с Княжество България, то идеята за Автономна Македония е била това да се направи само, за да бъде присъединена Македония към България в един по-късен етап или ако си остане независима държава, то тя в никакъв случай да не бъде обезбългарена. И както виждаме македонизацията на българското население в Македония среща големи пречки и съпротива от страна на македонските българи. Всички те се чувстват българи и преродбениците и Мисирков и Трайков и Делчев и така нататък, но в интерес на запазването на тези територии(македонските) от посегателството на гърци и сърби те решават да направят втора българска държава и като тръгват, вече се започва ....процеса. Лошото във Вардарска Македония е, че сърбите опорочават всичко и прехвърлят тяхната омраза срещту българите на едно чисто българско тогава население.... И тези опити с автономии ги имаме и в Одринско и в Добруджа и в Западна България, но успешно автономия и последващо Съединение имаме само с Источна Румелия. А не мислиш ли, че щом има источна Румелия, то трябва да има и Западна Румелия и къде е тогава Западна Румелия? Македония, това е Западната Румелия. Не знам дали има смисъл да ти обеснявам тези очевадни за всеки българин неща, ти би трябвало да ги знаеш. А македонците все още имат да изживеят един процес на изесняване на тяхната история и координирането и с историите на всички други страни, защото само тя е различната....трябва да се утвърди като държава и ако се продължава със сръбските простотии, това може само да навреди на младата държава. Истината винаги прави хората по-силни.
Моето мнение съм го казал. Ние българите трябва да признаем чувствата на маседонците и техните жерания - да се наричат както те решат за добре - в случая - македонци, да говорят на език, който те решат за добре - македонски, да имат име на държавата си, както те сметнат за добре - Македония, да водят външна политика както те сметнат за добре, също и вътрешна. Но относно нашата история, тя си е наша...ако македонците искат нашата история до 1945г да бъде и тяхна, както се вижда, че те наистина го искат и да празнуват същите празници като нас, да имат същите исторически личности и герои като нас, тогава може, но трябва да седнем на една маса българите и македонците и да се разберем като бели хора. Не става да се обиждаме постоянно, ние все да сме лошите, а същевременно да имаме една и съща история. То тяхното поведение между другото напомня типично българско поведение. Ние самите употребяваме израза :Българска работа"(Гоце Делчев например и не само той), не щем да си имаме работа с други българи, когато сме в чужбина, обичаме да се самообвиняваме, дебелоглави сме, но и същевременно сме много работливи и търпеливи, докато търпението достигне критичната си точка и тогава Бог да е на помощ на нашият враг Icon_razz)
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 04-06-2010, 03:22 PM by Vodno konche.)
04-06-2010, 03:17 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(04-06-2010, 03:17 PM)Vodno konche Wrote: Но относно нашата история, тя си е наша...ако македонците искат нашата история до 1945г да бъде и тяхна, както се вижда, че те наистина го искат и да празнуват същите празници като нас, да имат същите исторически личности и герои като нас, тогава може, но трябва да седнем на една маса българите и македонците и да се разберем като бели хора. Не става да се обиждаме постоянно, ние все да сме лошите, а същевременно да имаме една и съща история. То тяхното поведение между другото напомня типично българско поведение. Ние самите употребяваме израза :Българска работа"(Гоце Делчев например и не само той), не щем да си имаме работа с други българи, когато сме в чужбина, обичаме да се самообвиняваме, дебелоглави сме, но и същевременно сме много работливи и търпеливи, докато търпението достигне критичната си точка и тогава Бог да е на помощ на нашият враг Icon_razz)
Пријател, ти тука правиш една мистификација! Прадедо ми кој што се борел за ВМРО дури и да се нарекувал македонски Бугарин, а јас сега се нарекувам Македонец, сепак тој на мене ми е дедо, а не на тебе. Цепенков собирал народни умотворби на јазик/говор кој што го зборувам јас, а не ти. А порадикалните од тебе го слават Цепенков како бугарски преродбеник, а во исто време јазикот на кој што собирал го нарекуваат вештачки и измислен.

Ако сме чесни, да бидеме чесни до крај Icon_wink
(This post was last modified: 04-06-2010, 03:31 PM by Пат.)
04-06-2010, 03:30 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(04-06-2010, 03:17 PM)Vodno konche Wrote: Каснакоски, ще ме извиниш, но нещо не мога да ти схвана мисълта. Твоето последно изречение, което си го написал е валидно за днес, съгласен съм, но за времето, когато е било писано писмото, поне ти не се опитвай да убеждаваш хората, че е истина.

Добро бе Коњче, зошто јас да те убедувам. Авторот сам си напишал ЈАС ТВРДАМ НИЕ СО БУГАРИТЕ СМЕ ПАРА-БРАЌА.

Сакаш или не идеите за сепарација на Македонците не се од 1945, а од времето по крајот на Првата светска војна.
Писмото е типичен пример за процесите кои се развивале ДА СЕ БОЈАДИШИМ И ДА СИ БИДЕМЕ МАКИДОНЦИ И ТУЈ ТО - НИШТО ДРУГО.

Тоа се историски теми и не се за политика, ама и кај нас има што да се корегира.
Види ја статијата на Мисирков, која ќе ја поставам на темата за него на Историја.
04-06-2010, 05:51 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(04-06-2010, 03:30 PM)Път Wrote:
(04-06-2010, 03:17 PM)Vodno konche Wrote: Но относно нашата история, тя си е наша...ако македонците искат нашата история до 1945г да бъде и тяхна, както се вижда, че те наистина го искат и да празнуват същите празници като нас, да имат същите исторически личности и герои като нас, тогава може, но трябва да седнем на една маса българите и македонците и да се разберем като бели хора. Не става да се обиждаме постоянно, ние все да сме лошите, а същевременно да имаме една и съща история. То тяхното поведение между другото напомня типично българско поведение. Ние самите употребяваме израза :Българска работа"(Гоце Делчев например и не само той), не щем да си имаме работа с други българи, когато сме в чужбина, обичаме да се самообвиняваме, дебелоглави сме, но и същевременно сме много работливи и търпеливи, докато търпението достигне критичната си точка и тогава Бог да е на помощ на нашият враг Icon_razz)
Пријател, ти тука правиш една мистификација! Прадедо ми кој што се борел за ВМРО дури и да се нарекувал македонски Бугарин, а јас сега се нарекувам Македонец, сепак тој на мене ми е дедо, а не на тебе. Цепенков собирал народни умотворби на јазик/говор кој што го зборувам јас, а не ти. А порадикалните од тебе го слават Цепенков како бугарски преродбеник, а во исто време јазикот на кој што собирал го нарекуваат вештачки и измислен.

Ако сме чесни, да бидеме чесни до крај Icon_wink
Така е во право си. Но ако мора да се изясниме до край, мора да си припомним, че в Бугариjа живеат страшно много бугари, които са дошли от Македониjа, нали те ни управляват државата и излиза, че дедовците ни са општи Icon_razz. Забравяш, че крвта ни е општа. Аз ти казах, че во нашата земjа чак до Дунавот има македонци и наследници на македонски комити доjдени от Вардарска и Егеjска Македониjа. Тази историjа е и на тези хора, които имат жива мемориjа за историjата. А точно аз ти казах веке, че сум добруджанец, но имам много приjатели македонци - да ти кажа за некои айде, за да не сум голословен: на моя тренер по бокс(Красимир Христов Желев) дедо му е македонски комита. Моят колега е дойден от Македония викат му македонеца, оште ето да ти пусна поста на една моя приятелка от Варна
"Съгласна напълно с твоето мнение. Нихилизмът тук си е отдавна, ама по - страшно е друго. Невежеството.
Един път имахме гости и жената беше от Македония. Нещо взе много да се дуе, та майка като й изтръска - аз пък съм от Битоля и онази ей така остана. Хора с предразъсъдъци все ще се намерят."
Майка и е от Битола.
http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/N...art/2/vc/1
Оште моята състудентка Ана Коленцова от Бургас - дедо и е македонец...и така натаму...
Оште виж официално колко писатели и хора от Владата в Бугария са с македонски корени...Вземи например Димитър Талев от Прилеп, вземи Игор Марковски - синот на Венко Марковски, който си живее в София, вземи един Татарчев, един Пирински, Бойко Борисов и така натаму.
И какво излиза - ти си прав, да, но и ние сме си прави Icon_razz Затова и историjата е општа. Но ние си викаме нашата, защото си е и наша. Не е трудно да се постигне разбирателство ако мене някой ме пита?
И пак ти казвам - ти си прав в никой случай не казвам, че тази история не е и твоя, но и ние бугарите, а както се оказва македоно-бугарите Icon_razz исто сме си прави. И така сите сме прави. Само мора да се постигне официално разбирателство....
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
04-06-2010, 10:09 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(04-06-2010, 05:51 PM)Kasnakovski Wrote:
(04-06-2010, 03:17 PM)Vodno konche Wrote: Каснакоски, ще ме извиниш, но нещо не мога да ти схвана мисълта. Твоето последно изречение, което си го написал е валидно за днес, съгласен съм, но за времето, когато е било писано писмото, поне ти не се опитвай да убеждаваш хората, че е истина.

Добро бе Коњче, зошто јас да те убедувам. Авторот сам си напишал ЈАС ТВРДАМ НИЕ СО БУГАРИТЕ СМЕ ПАРА-БРАЌА.

Сакаш или не идеите за сепарација на Македонците не се од 1945, а од времето по крајот на Првата светска војна.
Писмото е типичен пример за процесите кои се развивале ДА СЕ БОЈАДИШИМ И ДА СИ БИДЕМЕ МАКИДОНЦИ И ТУЈ ТО - НИШТО ДРУГО.

Тоа се историски теми и не се за политика, ама и кај нас има што да се корегира.
Види ја статијата на Мисирков, која ќе ја поставам на темата за него на Историја.

Така си е. Съгласен съм и съм наясно, но просто реших за всеки случай да напиша още мааалко повече....за да се разбере какъв е коренът на проблема....защото много хора не го знаят, а има пък хора които знаят много повече....и така...Е, ти ако не си наясно кой? Виждам, че си много тактичен.
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 04-06-2010, 10:14 PM by Vodno konche.)
04-06-2010, 10:14 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(03-06-2010, 03:09 PM)Alexandro Wrote: Црни Јордане, новокомпониран Татар Бугарине

Пак си ги помешал апчињата или си ја пропуштил денешната доза!

Знаев дека нема да одговориш на прашањата. Ти досега не одговори на ниедно што ти поставив!
Наместо тоа во познат стил поставуваш некои твои прашања кои ниту сум ги коментирал ниту пак негирал. Ти си бил никој и ништо во тие настани освен обичен оговарач кај Доста (само таму влегуваше колку што знам) што ти „нормално“ го премолчуваш! И каква врска има тоа што го пишуваш со темата???
Предмет на расправа е твојата ДРСКА, БЕЗОБРАЗНА И ПАРАНОИЧНА ЛАГА за која ти пишувам! Lazgo
Приказната дека јас тебе (?!?!?!) сум ти признал (види мајката?!) може да биде плод само на твојата болна шизофренична психа која те турна во кал од која тешко ќе се извлечеш! Која будала ќе ти поверува Јордане дека професионален разузнавач кој ете направил тајна снимка по твојата болна логика и те нашол тебе шалабајзер и му признал? Оооо Господе што крепи оваа земја!
Ај посочи каде е таа фамозна изјава на Љубиша? Или тебе треба да ти веруваме на чесен збор. Ај да беше салам може и да прифатевме. Вака трудно Јордане!
Осве паранојата и шизофренијата Јордане, скараноста со логиката, гледам кај тебе осетно напредувала и склерозата. До вчера тврдеше дека КСИО кое за тебе е ноќна мора (и треба да е така се додека играш за туѓи интереси!) во тие години било Алфа и Омега во партијата. Сега читам дека ТИ јадо и бедо си бил кклучниот играч кој имал најголемо влијание врз Љубчо Георгиевски и дури ТИ си бил човекот што водел кадровска политика во партијата! Да можеш да предложиш претседателски кандидат во организирана партија со претседател, ИК; ЦК, членство, Конвенција... признавам не можел секој! Најмлаку ебиветар од твој калибар! Но ете ТИ си бил човекот од сенка што си ги влечел главните кадровски решенија!
Па кој QR ги обвинуваш за тоа и Змејко и КСИО и Доста, Јордане овцо забегана????
Или така ти дале задача...
Незнаев дека ќе бидеш доведен во таква бедна позииција на обичен лајач по туѓи ноти! Но ти сам си ја одбра таа позиција... Сажаљевам!
И сега пак не ми одговори на прашњето - ќе дојдеш ли на суд или сам да те побарам?
На УДБА може и избега, мене и на КСИО нема! Гарантирам....

Јас ти одговорив многу јасно. Но ке ти повторам. Обидот си го правел кај Љубиша дома и тоа што сум го напишал ми го кажал самиот Љубиша Георгиевски.

Дали ке поречеш и дека самиот ми пријде во ГТЦ и ја потврди вистинитоста на напишаното со мала исправка која се однесуваше на .... На тој разговор имаше и сведок, уредникот на "ФOКУС". Тогаш ми го даде и твојот телефон за да се слушнеме и да ми дообјасниш уште некои работи. Врзани за овој текст: "ОД БИВШИ РОБИЈАШИ И СИЛЕДЏИИ, ДАРАВЕЛСКИ НАПРАВИ ДРЖАВНИ ЧИНОВНИЦИ !"

Сега онаа што најмногу ме буни:

1.Ако било како што велиш ти а и ти било жал да ме тужиш,тогаш ЗОШТО БАРЕМ НЕ СИ УПАТИЛ ДЕМАНТ ДО ФОКУС. Демантот ке бил објавен и ке сме ги разјасниле работите.

2.Зошто би те споменувал во тоа мое интервју ???? Зошто Љубиша или јас би измислувале таква приказна во тоа време.


После објавата на овој текст, во Македонија сум бил две и кусур години.

http://www.forum.kotle.ca/showthread.php...70#pid9670

После објавувањето на овие два текста, Македонија сум уште година ипол.

"ОД БИВШИ РОБИЈАШИ И СИЛЕДЏИИ, ДАРАВЕЛСКИ НАПРАВИ ДРЖАВНИ ЧИНОВНИЦИ !"

" ДОСТА ДИМОВСКА РАБОТИ ПРОТИВ ВМРО – ДПМНЕ"

Значи имало доволно време на УДБА да реагира.

Навредите и заканите се само одраз на твојата немоќ и ке ги оставам без коментар.
05-06-2010, 01:54 AM
Reply