Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(03-06-2010, 03:46 AM)Makedonec Wrote: Го замолувам Јордан Петровски...јавно овде на форумов во кратки црти да се изјасни кој се неговите ставови и мислења за Бугарија!
(Без притоа да се користи со цитати)

Ова го пишувам,затоа што сите ние што ве читаме,се осеќаме како да треба да одлучиме кој е добриот,а кој лошиот на форумот...а притоа тоа се ваши кавги кои дел се засноваат на вашето минато!Iconflowerhr4

Еве што мислам:


(23-04-2010, 02:35 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Ivan Mihajlov, што побргу се ослободите од лажната надеж дека Ребългаризация е можна, ке биде многу полесно да се воспостават нормални односи помеѓу Македонија и Бугарија односно помеѓу Македонците и Бугарите.
Прелесно и пренаивно наседнувате на игрите на СРПСКИТЕ служби.
Србите во барањето како да ја сокријат АНТИМАКЕДОНСКАТА дејност во Македонија, сите МАКЕДОНЦИ кои се залагале за САМОСТОЈНА И ОБЕДИНЕТА МАКЕДОНИЈА ги прогласувале за Ванчо Михајловисти, БУГАРИ и соработници на Бугарските служби.
Што е далеку од вистината. Една од причините зошто нема лустрација во Македонија лежи во тоа дека ке се открие ГЛАВНОТО СРПСКО ОРУЖЈЕ, во борбата за уништување на МАКЕДОНИЈА и МАКЕДОНЦИТЕ,
ПРОГЛАСУВАЊЕТО НА МАКЕДОНЦИ ЗА БУГАРИ И БУГАРАШИ

Ако Македонија 1945 година навистина станеше САМОСТОЈНА и БЕЖАНЦИТЕ од СРПСКИОТ ТЕРОР 1912-1940 година се вратеа во Македонија, големо прашање е дали ке се декларираа како Македонски Б"лгари.(25-04-2010, 03:54 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(25-04-2010, 02:47 PM)афион Wrote: Jordan Petrovski CRNI (crni) sto si ti Makedonec ili Bugarin?Македонец....кој заради тоа што се залагал за САМОСТОЈНА Македонија бил прогонуван од СРПСКИТЕ ИНСТАЛАЦИИ во Македонија. Сум бил прогонуван (а можеби и сеуште сум прогонуван) за МАКЕДОНСКИ национализам и ВРХОВИЗАМ и дека се занимавам со разузнавачка активност во корист на БНРС, насочена кон насилна промена или загрозување на Уставниот поредок и безбедност на Републиката.

Едно појаснување. Сега не ме спречува никој да се изјаснам како што сакам и ја се изјаснувам како МАКЕДОНЕЦ. Во процесот за добивање АЗИЛ да кажев дека сум се чувствувал како Македонски Бугарин и како таков сум БИЛ ПРОГОНУВАН ке добиев АЗИЛ во рекордно краток рок..


За да не се повторувам, оваа не е тема за тоа, еве неколку линка до мои мислења по прашањето кое ми го поставуваш:

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...98#pid6798
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...93#pid6893
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...97#pid6897
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...09#pid6909

Ако имаш уште нејаснотии, прашај ме конкретно што те интересира.
03-06-2010, 01:16 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Ч Е Н Т О, првин читај внимателно, па потоа се расправај со мене. Патритотизам на мене немој да вежбаш!

Не се разбираме едноставно, ти си верглаш тоа што сакаш, а не тоа за што се дискутира. Јас напишав за масите, а не за поединците. И знаеш ли ти што значи ’политичка и државна мисла’? Ти ми нудиш гледиште на човек, со кое јас може да се каже дека и се сложувам. Но, тоа како прво, нема голема поврзаност, со тоа што јас го напишав, како второ, Мисирков и Методија Андонов - Ченто, велеа нешто друго, па не значи дека тие се предавници. Но, ќе ти повторам, тоа што јас го пишав нема врска со тоа што ти го нудиш...

Водиш борба со замислен непријател за да изигруваш голем Македонец. Јас знам што сум, и никогаш не сум се посомневал дека сум Македонец, затоа нема таа реторика што ти можеш да ми ја понудиш а да направи погордо да се чуствувам!

Околу фалсификатот... Јас ќе ти дадам подобар предлог! Icon_razz

Ајде кажи ми каде може да го најдам јас тој Устав? Зошто Славко чекаше Кирил да почине, па дури тогаш да го објави Уставот? Зошто од него имаме само неколку страни (граматички погрешно напишани!), а оригиналот никаде?

Ченте, не бива да браниме се, само затоа што е дело на нашите... Имаше и такви кои што докторираа на овој фалсификат, што е жалосно за нашата наука!

03-06-2010, 01:18 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(03-06-2010, 01:04 PM)hristo Wrote: Ако може да продожите на темата. Кој сака може да отвори тема за македонскиот јазик


Како бе не е по темата- па некој од вас го гледаше ли интервјуто, за што да зборуваме за ставовите на Георгиевски или за тоа дали Георгиевски носи гаќи мејд ин Булгариа или мејд ин Маседониа?

Нели Георгиевски карикираше дека ние Македонците сме Срби со говорна мана. Оној абдалот Ефтов тоа го сфати буквално, и не му даваше да дојде до збор на Герогиевски цело време нафрлувајќи му „ги навредувате Македонците дека се Срби со говорна мана“.

Значи да продолжиме по темата Icon_razz Ченто, не е нормално србизирањето на нашиот јазик колку и да се трудиш да ме убедиш дека и нашиот јазик е подложен на промени. Ако на нас ни е присушто толкаво величие како што велиш, зошто ние не влијаеме на Србите, туку тие влијаат на нас? Тоа што ни се случува не е нормално културно влијание, туку е ПРОЦЕС НА АСИМИЛАЦИЈА!!!!

Едно време на МРТВ одеше една емисија „Говорете македонски“. Се зборува дека ја симнале од програма бидејќи на некој му се видела навредувачка содржината, имено дека емисијата била „не говорете српски“. Самото тоа кажува доста за тоа што се случува во Македонија.

Вчера на некаква емисија со Иван Мирчевски, еден тинејџер кажа за себе: „јас сум доста шаловит“ Shok И иван Мирчевски му вика: што си ти, шаловит?! Тоа што значи, дека си обвиткан со шал? Да не мислиш на шеговит?“ и момчето вика: „да, да, шеговит“. А зошто е тоа така? Затоа што скопјаните викаат „се шалам“ ,а не „се шегувам“ па од тука прават нов вид на србизми, кои што ги нема ни во српскиот јазик Pos Исто е и со „секад“ кое што е аналогија на „никад“, т.е. од македонското „секогаш “ и од српското „никад“ е направен мутантскиот збор „секад“. Но сепак, вреди да се забележи дека скопјаните се поправаат, во последно време го употребуваат правилниот српски збор „увек“.
(This post was last modified: 03-06-2010, 01:30 PM by Пат.)
03-06-2010, 01:26 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Некогаш се прашувам дали вреди да се дискутира во Македонија...

Па, да пишуваш и за тревата, повторно ќе се појаваат луѓе кои што ќе те прогласат за предавник и ќе бараат да се изјаснуваш за Бугарите, за Макдонците... Па, ќе те приклучат на нивниот мерач за патриотизам, па бидејќи не мислиш како нив ќе бидеш предавник... а потоа веќе нема дискусија, туку бранење од нивните обвинувања...

03-06-2010, 01:50 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Затоа Ацко, најдобро е да се пишува за албанската трева, така на никого нема да му пречиш 38 Makedonija
03-06-2010, 01:55 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,135
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(03-06-2010, 10:35 AM)Alexandro Wrote:
(28-05-2010, 10:14 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Alexandro oдговорот на предходниот пост ке го добиеш подоцна . Сега би те замолил ако сакаш да го разјасниш одењето кај Љубиш Гергиевски, епизодата со прислушните уреди:

Quote:Знам сигурно дека Љубиша Георгиевски беше против оденје во Бугарија, претпоставувајки ги негативните последици од таа посета. По тој настан се заладија односите меѓу Љубиша и Доста. Александар Диневски, наговорен од страна на Змејковски дека Љубиша Георгиевски работи против ВМРО – ДПМНЕ, ја прифаќа сугестијата на Змејковски да оди со прислушен апарат кај Љубиша да го провоцира, и така обезбедува “доказен” материал. Крајната цел на тоа е оддалечување на Љубиша Георгиевски од Љубчо Георгиевски, што тогаш и им успеа.
објавено во "ФОКУС" на 06.08.1999 година.

Јордане, ако имаш малку човечка доблест треба јавно да ми се извиниш за оваа гнасна лага што ја пласираш. Тогаш погрешив (признавам!) што не те дадов на суд па таму да докажеш тоа што го тврдиш.
Еве ако имаш докази и аргументи те повикувам јавно - ајде да се најдеме на суд и таму да ги расчистиме работите машки! Еве од моја страна ти ветувам дека нема да барам никаква оштета туку само ЈАВНО извинување!!!
Ако сакаш пак, можеме и овде да ја расчлениме оваа гнасна и подомолна лага. Пред тоа должен си да кажеш неколку работи:
- кога се случило тоа и каде?
- имаш ли било каков доказ - снимка транскрипт, присутен сведок...
- дали ти се познати моите лични релации со Љубиша токму во тој период од 1992 година до 1997 година?
-што било тоа толку страшно што Љубиша го изјавил па се заладиле односите со Љубчо?
- кој му го стопира одењето на Љубиша во Австралија буквално 15 минути пред полетување на аеродром и зошто?
- и на крај - кога јас и ти сме биле блиски (не сме биле ни непријатели, колку јас знам) та сум можел да разговарам со тебе за било какви теми од работата на партијата???
Кога ќе ми одговориш на сето ова можеби и ќе го корегирам мојот став кон тебе!
Вака и натаму ќе те третирам како обичен татаромански манипулатор
Без поздрав!
(03-06-2010, 11:02 AM)Alexandro Wrote:
(03-06-2010, 10:35 AM)Alexandro Wrote:
(28-05-2010, 10:14 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Alexandro oдговорот на предходниот пост ке го добиеш подоцна . Сега би те замолил ако сакаш да го разјасниш одењето кај Љубиш Гергиевски, епизодата со прислушните уреди:

Quote:Знам сигурно дека Љубиша Георгиевски беше против оденје во Бугарија, претпоставувајки ги негативните последици од таа посета. По тој настан се заладија односите меѓу Љубиша и Доста. Александар Диневски, наговорен од страна на Змејковски дека Љубиша Георгиевски работи против ВМРО – ДПМНЕ, ја прифаќа сугестијата на Змејковски да оди со прислушен апарат кај Љубиша да го провоцира, и така обезбедува “доказен” материал. Крајната цел на тоа е оддалечување на Љубиша Георгиевски од Љубчо Георгиевски, што тогаш и им успеа.
објавено во "ФОКУС" на 06.08.1999 година.

Јордане, ако имаш малку човечка доблест треба јавно да ми се извиниш за оваа гнасна лага што ја пласираш. Тогаш погрешив (признавам!) што не те дадов на суд па таму да докажеш тоа што го тврдиш.
Еве ако имаш докази и аргументи те повикувам јавно - ајде да се најдеме на суд и таму да ги расчистиме работите машки! Еве од моја страна ти ветувам дека нема да барам никаква оштета туку само ЈАВНО извинување!!!
Ако сакаш пак, можеме и овде да ја расчлениме оваа гнасна и подомолна лага. Пред тоа должен си да кажеш неколку работи:
- кога се случило тоа и каде?
- имаш ли било каков доказ - снимка транскрипт, присутен сведок...
- дали ти се познати моите лични релации со Љубиша токму во тој период од 1992 година до 1997 година?
-што било тоа толку страшно што Љубиша го изјавил па се заладиле односите со Љубчо?
- кој му го стопира одењето на Љубиша во Австралија буквално 15 минути пред полетување на аеродром и зошто?
- и на крај - кога јас и ти сме биле блиски (не сме биле ни непријатели, колку јас знам) та сум можел да разговарам со тебе за било какви теми од работата на партијата???
Кога ќе ми одговориш на сето ова можеби и ќе го корегирам мојот став кон тебе!
Вака и натаму ќе те третирам како обичен татаромански манипулатор
Без поздрав!

Во меѓувреме се потсетив уште на некои битни моменти:
- дали ти е познато колку трибини сме одржале јас и Љубиша самите до изборите во 1994 година?
- дали ти е познато колку пати јас сум бил домашен гостин кај него дома односно тој кај мене на гости во Преспа, фамилијарно?
- дали ти е познато кој беше негов личен претставник во Државната изборна комисија на претседателските избори во 1994 година?
- дали ти е познат текстот на оставката на тој негов претставник по откривањето на фалсификатот (да ти помогнам ако не знаеш - ѕирни во книгата на Ставре Џиков, таму е пренесена интегрално)?
- дали ти е познат составот не делегацијата која на Љубиша му понуди да го истакне како противкандидат на Љубчо пред Кичевскиот конгрес и уште еднаш една година подоцна???
- дали знаеш кој беше единствениот функционер на ВМРО ДПМНЕ што го придружуваше на претседателската кампања откако Љубчо од „необјаснети причини“ го остави сам да ја води кампањата!!!
Доволно засега!

Откако ќе одговориш чесно и коректно можеби ќе одлучам и натаму да дискутирам со тебе. Засега останувам на стендбај освен тогаш кога морам да ги негирам твоите параноични небулози!
Пак без поздрав!


Сум ти одговорил ама еве пак ке го сторам тоа:

(29-05-2010, 12:44 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Оваа го постирав да ти ја видам чесноста.
Два три дена по излегување на текстот се сретнавме во ГТЦ, ти ми пријде и ми рече дека напишаното е точно, ми даде и твој телефон да се слушнеме за да ми кажеш уште неко работи. Телефонскиот број уште го чувам!!

Доказ е ИЗЈАВАТА на Љубиша Георгиевски и твојата изјава на мене пред сведок во ГТЦ.


Снимањето си га направил кај Љубиша дома.
Дали ти е познато Аlexandro дека на МОЈ НАГОВОР, Љупчо Георгиевски го номинираше Љубиша за председателски кандидат.
Дали ти е познато дека јас и Љубиша после изборите 1994 година, заминавме за Одеса.
Дали тие познато дека за изборите 1994 година, сиот печатен пропаганден материјал го финансирав јас.
Дали тие познато дека за изборите 1994 година, озвучувањето и бината за сите митинзи низ Македонија како и за протестниот митинг во Скопје ги платив јас.
Дали ти е познато дека со Љубиша се обидовме да собере 10.000 потписи и да се номинира за независен председателски камдидат.
Дали ти е познато дека јас, Љубиша и Стијменов почнавме со формирањето на Унијата на Демократски сили. Па откако Павле Трајанов ја формира неговата ДП, се свртевме ко формираЊе на ВМРО и се ке беше во ред да не се појавеше Змејковски и Бранко Црвенковски.

Прочитај го ова:

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...59#pid9659

И ова:

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...63#pid1263
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...66#pid1266

пс. до утре попладене ке сум отсатен, да не се грижиш. Тогаш ке пишувам поопширно за настаните.
03-06-2010, 01:58 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(03-06-2010, 01:55 PM)Път Wrote: Затоа Ацко, најдобро е да се пишува за албанската трева, така на никого нема да му пречиш 38 Makedonija

тогаш ќе бидеш или албанофил или албанофоб... во зависност од тоа дали ќе ја фалиш или критикуваш... Icon_razz Само што многумина од ’занесените’ не се на трева, нешто посилно е во прашање... Icon_razz

03-06-2010, 01:59 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(03-06-2010, 01:59 PM)acko Wrote: тогаш ќе бидеш или албанофил или албанофоб... во зависност од тоа дали ќе ја фалиш или критикуваш... Icon_razz Само што многумина од ’занесените’ не се на трева, нешто посилно е во прашање... Icon_razz

Абе и јас се прашувам на што се. Не дека многу сум по лебдењето, ама мора да се признае дека ефектот е импресивен и буди љубопитност да се проба Icon_razz
03-06-2010, 02:02 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(03-06-2010, 12:56 PM)Ч Е Н Т О Wrote: ...критична маса на луѓе што го зборуваат и пишуваат литературниот Македонски јазик...
...ТВ водителите беше пример за тоа како треба да се зборува и звучи Македонскиот јазик.
...затоа што они не знаат како звучи или треба да се пишува на литературен Македонски.
Македонски јазик е жив јазик и подлежи на секојдневни измени и дополнувања...
...едно чудо литература на Српско-Хрватски па пак се зборуваше...

Штом толку те интересира македонскиот јазик не можам да не ти укажам дека јазиците се пишуваат со мала почетна буква.
03-06-2010, 02:09 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(03-06-2010, 01:50 PM)acko Wrote: Некогаш се прашувам дали вреди да се дискутира во Македонија...

Па, да пишуваш и за тревата, повторно ќе се појаваат луѓе кои што ќе те прогласат за предавник и ќе бараат да се изјаснуваш за Бугарите, за Макдонците... Па, ќе те приклучат на нивниот мерач за патриотизам, па бидејќи не мислиш како нив ќе бидеш предавник... а потоа веќе нема дискусија, туку бранење од нивните обвинувања...

Абе Ацко, секогаш ме засмејува твојот стил на пишување. Браво.
03-06-2010, 02:24 PM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

(03-06-2010, 01:58 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(03-06-2010, 10:35 AM)Alexandro Wrote:
(28-05-2010, 10:14 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Alexandro oдговорот на предходниот пост ке го добиеш подоцна . Сега би те замолил ако сакаш да го разјасниш одењето кај Љубиш Гергиевски, епизодата со прислушните уреди:

Quote:Знам сигурно дека Љубиша Георгиевски беше против оденје во Бугарија, претпоставувајки ги негативните последици од таа посета. По тој настан се заладија односите меѓу Љубиша и Доста. Александар Диневски, наговорен од страна на Змејковски дека Љубиша Георгиевски работи против ВМРО – ДПМНЕ, ја прифаќа сугестијата на Змејковски да оди со прислушен апарат кај Љубиша да го провоцира, и така обезбедува “доказен” материал. Крајната цел на тоа е оддалечување на Љубиша Георгиевски од Љубчо Георгиевски, што тогаш и им успеа.
објавено во "ФОКУС" на 06.08.1999 година.

Јордане, ако имаш малку човечка доблест треба јавно да ми се извиниш за оваа гнасна лага што ја пласираш. Тогаш погрешив (признавам!) што не те дадов на суд па таму да докажеш тоа што го тврдиш.
Еве ако имаш докази и аргументи те повикувам јавно - ајде да се најдеме на суд и таму да ги расчистиме работите машки! Еве од моја страна ти ветувам дека нема да барам никаква оштета туку само ЈАВНО извинување!!!
Ако сакаш пак, можеме и овде да ја расчлениме оваа гнасна и подомолна лага. Пред тоа должен си да кажеш неколку работи:
- кога се случило тоа и каде?
- имаш ли било каков доказ - снимка транскрипт, присутен сведок...
- дали ти се познати моите лични релации со Љубиша токму во тој период од 1992 година до 1997 година?
-што било тоа толку страшно што Љубиша го изјавил па се заладиле односите со Љубчо?
- кој му го стопира одењето на Љубиша во Австралија буквално 15 минути пред полетување на аеродром и зошто?
- и на крај - кога јас и ти сме биле блиски (не сме биле ни непријатели, колку јас знам) та сум можел да разговарам со тебе за било какви теми од работата на партијата???
Кога ќе ми одговориш на сето ова можеби и ќе го корегирам мојот став кон тебе!
Вака и натаму ќе те третирам како обичен татаромански манипулатор
Без поздрав!
(03-06-2010, 11:02 AM)Alexandro Wrote:
(03-06-2010, 10:35 AM)Alexandro Wrote:
(28-05-2010, 10:14 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Alexandro oдговорот на предходниот пост ке го добиеш подоцна . Сега би те замолил ако сакаш да го разјасниш одењето кај Љубиш Гергиевски, епизодата со прислушните уреди:

Quote:Знам сигурно дека Љубиша Георгиевски беше против оденје во Бугарија, претпоставувајки ги негативните последици од таа посета. По тој настан се заладија односите меѓу Љубиша и Доста. Александар Диневски, наговорен од страна на Змејковски дека Љубиша Георгиевски работи против ВМРО – ДПМНЕ, ја прифаќа сугестијата на Змејковски да оди со прислушен апарат кај Љубиша да го провоцира, и така обезбедува “доказен” материал. Крајната цел на тоа е оддалечување на Љубиша Георгиевски од Љубчо Георгиевски, што тогаш и им успеа.
објавено во "ФОКУС" на 06.08.1999 година.

Јордане, ако имаш малку човечка доблест треба јавно да ми се извиниш за оваа гнасна лага што ја пласираш. Тогаш погрешив (признавам!) што не те дадов на суд па таму да докажеш тоа што го тврдиш.
Еве ако имаш докази и аргументи те повикувам јавно - ајде да се најдеме на суд и таму да ги расчистиме работите машки! Еве од моја страна ти ветувам дека нема да барам никаква оштета туку само ЈАВНО извинување!!!
Ако сакаш пак, можеме и овде да ја расчлениме оваа гнасна и подомолна лага. Пред тоа должен си да кажеш неколку работи:
- кога се случило тоа и каде?
- имаш ли било каков доказ - снимка транскрипт, присутен сведок...
- дали ти се познати моите лични релации со Љубиша токму во тој период од 1992 година до 1997 година?
-што било тоа толку страшно што Љубиша го изјавил па се заладиле односите со Љубчо?
- кој му го стопира одењето на Љубиша во Австралија буквално 15 минути пред полетување на аеродром и зошто?
- и на крај - кога јас и ти сме биле блиски (не сме биле ни непријатели, колку јас знам) та сум можел да разговарам со тебе за било какви теми од работата на партијата???
Кога ќе ми одговориш на сето ова можеби и ќе го корегирам мојот став кон тебе!
Вака и натаму ќе те третирам како обичен татаромански манипулатор
Без поздрав!

Во меѓувреме се потсетив уште на некои битни моменти:
- дали ти е познато колку трибини сме одржале јас и Љубиша самите до изборите во 1994 година?
- дали ти е познато колку пати јас сум бил домашен гостин кај него дома односно тој кај мене на гости во Преспа, фамилијарно?
- дали ти е познато кој беше негов личен претставник во Државната изборна комисија на претседателските избори во 1994 година?
- дали ти е познат текстот на оставката на тој негов претставник по откривањето на фалсификатот (да ти помогнам ако не знаеш - ѕирни во книгата на Ставре Џиков, таму е пренесена интегрално)?
- дали ти е познат составот не делегацијата која на Љубиша му понуди да го истакне како противкандидат на Љубчо пред Кичевскиот конгрес и уште еднаш една година подоцна???
- дали знаеш кој беше единствениот функционер на ВМРО ДПМНЕ што го придружуваше на претседателската кампања откако Љубчо од „необјаснети причини“ го остави сам да ја води кампањата!!!
Доволно засега!

Откако ќе одговориш чесно и коректно можеби ќе одлучам и натаму да дискутирам со тебе. Засега останувам на стендбај освен тогаш кога морам да ги негирам твоите параноични небулози!
Пак без поздрав!


Сум ти одговорил ама еве пак ке го сторам тоа:

(29-05-2010, 12:44 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Оваа го постирав да ти ја видам чесноста.
Два три дена по излегување на текстот се сретнавме во ГТЦ, ти ми пријде и ми рече дека напишаното е точно, ми даде и твој телефон да се слушнеме за да ми кажеш уште неко работи. Телефонскиот број уште го чувам!!

Доказ е ИЗЈАВАТА на Љубиша Георгиевски и твојата изјава на мене пред сведок во ГТЦ.


Снимањето си га направил кај Љубиша дома.
Дали ти е познато Аlexandro дека на МОЈ НАГОВОР, Љупчо Георгиевски го номинираше Љубиша за председателски кандидат.
Дали ти е познато дека јас и Љубиша после изборите 1994 година, заминавме за Одеса.
Дали тие познато дека за изборите 1994 година, сиот печатен пропаганден материјал го финансирав јас.
Дали тие познато дека за изборите 1994 година, озвучувањето и бината за сите митинзи низ Македонија како и за протестниот митинг во Скопје ги платив јас.
Дали ти е познато дека со Љубиша се обидовме да собере 10.000 потписи и да се номинира за независен председателски камдидат.
Дали ти е познато дека јас, Љубиша и Стијменов почнавме со формирањето на Унијата на Демократски сили. Па откако Павле Трајанов ја формира неговата ДП, се свртевме ко формираЊе на ВМРО и се ке беше во ред да не се појавеше Змејковски и Бранко Црвенковски.

Прочитај го ова:

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...59#pid9659

И ова:

http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...63#pid1263
http://forum.kotle.ca/showthread.php?tid...66#pid1266

пс. до утре попладене ке сум отсатен, да не се грижиш. Тогаш ке пишувам поопширно за настаните.

Црни Јордане, новокомпониран Татар Бугарине

Пак си ги помешал апчињата или си ја пропуштил денешната доза!

Знаев дека нема да одговориш на прашањата. Ти досега не одговори на ниедно што ти поставив!
Наместо тоа во познат стил поставуваш некои твои прашања кои ниту сум ги коментирал ниту пак негирал. Ти си бил никој и ништо во тие настани освен обичен оговарач кај Доста (само таму влегуваше колку што знам) што ти „нормално“ го премолчуваш! И каква врска има тоа што го пишуваш со темата???
Предмет на расправа е твојата ДРСКА, БЕЗОБРАЗНА И ПАРАНОИЧНА ЛАГА за која ти пишувам! Lazgo
Приказната дека јас тебе (?!?!?!) сум ти признал (види мајката?!) може да биде плод само на твојата болна шизофренична психа која те турна во кал од која тешко ќе се извлечеш! Која будала ќе ти поверува Јордане дека професионален разузнавач кој ете направил тајна снимка по твојата болна логика и те нашол тебе шалабајзер и му признал? Оооо Господе што крепи оваа земја!
Ај посочи каде е таа фамозна изјава на Љубиша? Или тебе треба да ти веруваме на чесен збор. Ај да беше салам може и да прифатевме. Вака трудно Јордане!
Осве паранојата и шизофренијата Јордане, скараноста со логиката, гледам кај тебе осетно напредувала и склерозата. До вчера тврдеше дека КСИО кое за тебе е ноќна мора (и треба да е така се додека играш за туѓи интереси!) во тие години било Алфа и Омега во партијата. Сега читам дека ТИ јадо и бедо си бил кклучниот играч кој имал најголемо влијание врз Љубчо Георгиевски и дури ТИ си бил човекот што водел кадровска политика во партијата! Да можеш да предложиш претседателски кандидат во организирана партија со претседател, ИК; ЦК, членство, Конвенција... признавам не можел секој! Најмлаку ебиветар од твој калибар! Но ете ТИ си бил човекот од сенка што си ги влечел главните кадровски решенија!
Па кој QR ги обвинуваш за тоа и Змејко и КСИО и Доста, Јордане овцо забегана????
Или така ти дале задача...
Незнаев дека ќе бидеш доведен во таква бедна позииција на обичен лајач по туѓи ноти! Но ти сам си ја одбра таа позиција... Сажаљевам!
И сега пак не ми одговори на прашњето - ќе дојдеш ли на суд или сам да те побарам?
На УДБА може и избега, мене и на КСИО нема! Гарантирам....
03-06-2010, 03:09 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(03-06-2010, 11:29 AM)Ч Е Н Т О Wrote: Жалам, ојде јабана твојава упорна кампања овде да не по-бугарчуваш.
Icon_wink
Of-topicЧенто, ти като си толкова голем македонец и патриот и като знаеш много за историjата и Гоце Делчев(коjто кажал: Ама какво да се прави като сме си бугари и секаш за тебе го е казал), што не дебатираш во форум историjа да те видим какви документи и докази ке извадиш, ами тук се правиш на по-велик от Братот(от Каjгана, известен форум, каде Братот основно брише постове, кои што не му одговарат и не може да им отговори нормално )? И наjлесно е да заплашваш и навредуваш, но бегаш от истината като дявол от тамян....Добре си дошал на форум историjа Icon_razz!
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
03-06-2010, 03:10 PM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

(03-06-2010, 03:09 PM)Alexandro Wrote: Која будала ќе ти поверува Јордане дека професионален разузнавач кој ете направил тајна снимка по твојата болна логика и те нашол тебе шалабајзер и му признал? Оооо Господе што крепи оваа земја!
Павле Трајанов, кој ти беше соборец, те обвинува за ’долг јазик’, значи не баш професионално однесување... Еве што вели во едно интервју...

Quote:Од истиот центар што и претходно ги контролирал состојбите во Македонија...

- Смешно е тоа што го велите. Јас се гордеам што бев со тие луѓе, што ги водевме тие процеси во РСВР. Работите се многу едноставни. Јас и Богоески бевме високи службени во РСВР и имавме пристап до сите информации за сето она што се случува во Југославија. Многу добро знаевме дека почнаа процеси на подготовка за распад на Југославија. Ги знаевме и процените на ЦИА дека не подолго од десет години по смртта на Тито ќе почне распадот на СФРЈ. Почнаа и процесите на плурализација во земјите од источниот блок. Во тоа време РСВР се занимаваше со дискредитација на луѓето што не се согласуваа со едноумието. Ние сметавме дека нешто треба да се направи за да го извлечеме РСВР од канџите на Централниот комитет на СК. Разговарав долго време на оваа тема со Богоески, и јас лично ја подготвив стратегијата за раздвижување на состојбите во РСВР во тоа време. Со нас беше и Александар Диневски, кого никогаш не успеавме да го спречиме предвреме да ги коментира работите што ќе ги договоревме. Така работата се рашири. Почнеме една партиска и самоуправна активност за да ги посочиме деформациите, односно случаите каде што СКМ е директно инволвирана во контролата на РСВР и посебно на СДБ. И што е најважно, кон тој процес се приклучија скоро сите припадници на РСВР. Само мал број луѓе, едно тврдо крило од СДБ, по директна контрола на Лазар Колишевски и на другите раководители во тоа време, беа против. Тогаш не ставија под класична полициска обработка, не следеа, не прислушуваа и на крајот не суспендираа. Подоцна добивме поддршка од Васил Тупурковски, кој беше член на Претседателството на СФРЈ, и од Петар Гошев, кој подоцна стана и претседател на ЦК СКМ. Се раководевме од високи демократски и патриотски цели, знаеме дека ако МВР не се стави на страната на народот, на страната на граѓаните, тогаш тешко дека ќе дојдеме до демократската пролет и до прогласување независност на Македонија. Ќе останевме во прегратките на Србија.
http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.a...leID=45141

03-06-2010, 04:25 PM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

Ц, ц ц... која ли е сега оваа ЕДИТ???
Јордане, под колку никови си на форумов?
Ако се повлечеме ние три четворица ќе почнеш сам со себе да си правиш муабет!
А за изјавата на другар ми Павле, ти Ацко (кој и да си!) мал си за да разбереш што сакал да каже...
Јордане не се кри ко п... под кошула и одговори на мал милион прашања што ти ги поставив!
И ќе дојдеш ли на суд заедно сосе докази, сведоци плус Љубиша!
Одговори веќе еднаш!
Или ако не јас ќе те побарам кај и да си! Icon_razz)))
03-06-2010, 04:50 PM
Reply
razurnuvac Offline
Senior Member
****

Posts: 376
Joined: Mar 2010
Reputation: 6

AJDE i jas da se obidam , povikuvam da prestanete ponataka so megusebni obvinuvanja eden kon drug JORDAN PETROVSKI i ALEKSANDAR DINEVSKI eden kon drug i povratno a ZASTO e toa potrebno , za da dojdeme da nesto razjasnime znacajno za nas i za sledni MAKEDONCI.

Morate da snajdete snagi vie sami vnatresno vo sebe i da se zaedno site na forum stavime vo razglleduvanje na nastani od 1990 pa navaka ili nekoja godina i ponazad a za toa e potrebno vasa zelba i pozitivna energija.


Deka ALAKSANDAR DINEVSKI ne e pod kontrola i rakovodstvo na SRBSKI instalacii jasno e kako den , vo sprotivno ke e nekoj funkcioner vo MWR ili AGENCIJA za RAZUZNAVANJE ili vo odbrana ili nekade, vaka po se da se znae deka e pominal dosta loso iako e eden od tie 8 , ama ete ne e kako PAVLETA TRAJANOV nema politicka partija i se taka , nema biznis , nego trudno e pominal site godini do denes, i eve edno POMISLI JORDANE i site drugi kako e bilo na nekoj od tie sluzbi da zamine u VMRO-DPMNE togas i da tamo se sooci so se sto se e soocil , a ZAREM MISLITE deka drugarite sa sedele mirni prema nego i kako e toj pominal seto toa vreme , INTERESNO e da zamislete tie vreminja premrezija koga sekoj sekoga ga e demnal a zivot ne e vredel ni 5 pare TOGASNI YU


JORDAN PETROVSKI poveke treba da se nasocis kon ukazuvanje na DINEVSKI deka mnogu raboti sto se slucuvale vo RM sa odele voninstucionalno preku KUMANOVSKO lobi , oti KUMANOVO ne e STARAVINA neli razbira se.

Moras da se posvetis poveke na KUMANOVO na policija togasna , na VOJSKATA , na SUDOT , na OBVINITELSTVO , na SOK , na site firmi vo KUAMNOVO , na politicari od KUMANOVO.

Eve edna rabota na DINEVSKI , zenata e doktorka na OCNA KLINIKA profesor bese pratenik od redovi na SDSM tatko i bese eden od klucnite ljuge na TOGASNA UDBA vo RM , nekako tragicno umre a sto mreza imase bre denes mislam deka seuste funkcionira samo rabotam na toa koj e toj koj se toa go rakovode , od KUMANOVO e ama ne e vo KUMANOVO

Znaci site denesni firmi na privaten biznis vo KUAMNOVO samo treba da se pogleda tekot na pari i se ke se vidi. DINEVSKI mozebi go pameti pokoen nacalnik od KUMANOVO vo tija godini policaec vo KRV ama sega nemoze da progovri , a ima bajagi pomladi kolegi.

ZNACI za da se sostavi siot mozaik treba da se trgne od baranje kako TOME DALAVERA stana VMRO-DPMNE i pratenik i kako po site padovi i stanuvanje se vivna sega DRDIK u BEOGRADU

Togas vo tie vreminja pri odenje na vojskata od KUMANOVO a mnogu oficeri imaase od KUMANOVO vo taja YU , preku eden sega veke pokoen OFICER koj bese dosta popularen na sluzba vo BANJA LUKA i dotera daleko ama po VUKOVAR se najde vo strukturi nadvor od JNA i go ima vo SERIJALOT "VRATICE SE RODE" kade igra ALBANEC svercer so droga sto kazuva se , inace e clen na KOS drugar na DRAGANA DRDIKA i inicijalna kapisla za se so DALAVERSKI


KOJ nemu mu e toa sepnal , sega i denes zivee u BEOGRAD na DEDINJE a e visok oficer na JNA po poteklo od KUMANOVO


Znaci site nastani DNEVSKI kako sluzbenik vo MWR mozebi gi pratel i sledel i imal soznanija dodeka e bil u MWR , megutoa mora da se zaprasa ne sebe nego postari kolegi kako KUMANOVO se spremase za sledni nastani sto dojdoa vo RM uste nekade vo 1985-1986 koga izbuvna edna afera u KUMANOVO so tamosen nezamenliv nacalnik na POLICIJA edno dobri 20 godini ako ne se lazam ama sepak JORADAN ke me ispravi.

Kakvi puski i pistoli se prodavni na naselenie od LIPKOVO preku endna prodavnica za SPORTSKA OPREMA , koe del od oruzje e od JNA a del e od faten sverc.


Znaci togas se se podgotvi vo KUMANOVO za da polse se odi polesno , denes pogledajte go KUAMNOVO kakvi firmi i fabriki ima i koi bile tie ljuge do 1990 a koj stoi pozadi niv toa go apeliram postojano ama vie si izvadivte satari eden na drug i gabe ke e krv a se ke si ostane pak isto.

Znaci DINEVSKI ima zadaca profesionalna da go razgleda KUMANOVO od do vo zavisnost od vreme kako ima na raspolaganje a JORDAN e povikan da toa go stori zaradi uveruvanje deka e nastrana od site tie ljuge i semi vo KUMANOVO i deka e PRAV MAKEDONEC


Znaci dvaicata pomoganati do se sto e na raspolaganje pojacani od FORUMGII od KUMANOVO i sekogas jas ke davam iminja i se sto e potrebno za da dokazeme deka VONINSTUCIONALNO odelo se preko KUMANOVO

Znaci zemajte koi sa DOKTORI od KUMANOVO vo toa VREME , STOLE AMERIKANAC ,BOBI GINEKOLOG koj e od kaj poteknuva , sto imot imal pred vojna , SISKOV hirurg , ADAMOV hirurg , TODOROVIK hirurg , potoa seto doktosko lobi vo SKOPJE i podaleku, znaci eden podatok denesen AMBASADOR na RM vo ITALIJA e od KUMANOVO vo diplomatija e od vreme na MARKOVIC i KERIM tatko e bil pratenik od KUAMNOVO za SDSM. ZEMAJTE site pratenici od KUMANOVO , dr.KELESOV ginekolog i prv inicijator za privatno zdravstvo u RM , preku nego u fond e rabotil eden nas KUAMNOVEC koj so edno KAMIONCE e odel u KUMANOVO i za 6 togasni iljadi markicki e otoral PRIVATNI ORDINACII po KUMANOVO mozebi se nekade okolu 50 vo prvi nekolku godini dodeka vo SKOPJE i sirum RM nema aber za se toa.

Pa povelete pogledajte kako funkcionira ZDRAVSTVO koe ne e vo taa sostojba zaradi KUMANOVSKI privatni ordinacii , zbor mi e za paricki koi mesecno se zemat od FOND samo i samo eden doktor i edna sestra opsta praksa , bez specijlizacija i poveke , pogledajte koi ordinacii funkcionirat od togas i eve vi denes rezultati.
Pogledajte kako TATKO na FILIPA ne stana direktor na TKK zaradi dogovor na DRDE so LJUBCE ako saka da e premier TKK odi pod kontrola na DRDIK i togasni SEVEREN PROTEZE kako sekogas.

Znaci denes e za ocekuvanje da na celo na nekoja partija kako lider se pojavi KUMANOVCANEC i da dobie nekade okolu 5 PRATENIKA a se znae od kaj ke e logistika , kako vo 1994 koga zenit imase KUMANOVO so nekoi 7-8 pratenika , ili sam DRDIK zaposli novi 70 posto u carina od KUMANOVO koi potoa gi izbrkaa del SDSM a del i VMRO-DPMNE ama sepak niti edni niti drugi ke cekat da gi dobijat glasovi od KUMANOVO.


Znaci doaga toa vreme eden obid e preku FILIP PETROVSKI a ke ocekuvame i novi ljuge ama po se mislam deka ke se odi so sami KUMANOVCANI ZA KUMANOVO i sigurno ke dobie taa opcija do 6 pratenika a vo ova pluarno vreme toa ke e presudno sto i kako za da prodolzi ponatamu.


Taka e noseno zeleni kaj ljuge na NIKOLA GRUEVSKI , preku aktuelen pratenik segasen od VMRO-DPMNE a pare su iz BEOGRADA toa e i FILIP PETROVSKI so plan da ja prezeme partija na LJUBE BOSKOVSKI vo koja masovno clenuvat NEZADOVOLNI CLENOVI I SIMPATIZIERI od KUMANOVSKO najbrojno kako i vo KARPOSOVO VOSTANIE , vo PARTIZANI , vo SDSM i vo VMRO-DPMNE a i vo DA , pa zdravje soberete sili za tie slucuvanja toa doaga.


ZNACI JORADAN site razgovori sto se odele megu KSIO i LIDERO i nekoi visoki clenovi na togasno rakovodstvo ne si imal prilika da gi znaes , ama vsusnost i seta aktivnost taa i na KSIO treba da razbere i DINEVSKI e bila pezorativno kazano igrale se deca , se e bilo na druga strana .

GRANICEN premin kon SRBIJA , BUGARIJA , prva carina , potoa onoj famozen kolski premin demek za SILEKS na PELJINCE sega legalen drzaven postoi i CARINA so site nisani.


PA se okolu SOK , pa so CENTRALEN REGISTAR , pa so STOPANSKA BANKA , STOKOVNA KUCA , depo milioni dinari koi nikoj ne pokazuvate interes da se prasa kolku bea sto stana i zosto tolku milioni milijardi i se toa.KOLKU PATI BESE ARKAN u KUMANOVO , koj e TODOR CUSKAROVSKI , koj e BORIS PROTIK , koj e ZORAN DAMJANOVSKI , koj e DRAGISA , koj e TOME STOJANOVSKI , kako vo se toa funkionirase D.S-M ne e kiselo , kako vo se toa bese i I.B profesor na BEZBEDNSOT , sto agenda imaja. KAKO ne go cuvme buntot na KUAMNOVCANI dolgi godini po mitingot vo SPORTSKA SALA za podrska za YUGOSLAVIJA


STO se sluci so nezadovolnicite od VMRO-DPMNE vednas po pobeda na parlamentarni izbori vo 1998, sto e so site tie nastani , kade e togasen pratenik koj javno progovori ama zavrsi kaj STOJMENOV so ZMEJKOVSKI

Znaci MAKEDONIJA mora da razbere bez KUMANOVCANEC vo vrvot na POLITIKATA na RM so ogromni PARI od BUGET nasoceni kon KUMANOVO i taja INDUSTRIJA sekogas ke imate likovi tazni kako BRANKO i LJUBCE , sekoj koj mami u KUMANOVO bez razlika sto seuste sme sopartici ama sekogas na opasot mu se vrzuva madalo u KUMANOVO

TOA go znae i BRANKO i LJUBCE , pojacani ponekojpat od PETAR GOSEV , VASIL TUPURKOVSKI , ama sekogas zadolziteno se pusteni i ponekoj KUMANOVSKI NUZNIK ili KENEF ili pa ti SEPTICKA JAMA ke da e

Pogledajte go MAKEDONSKO novinarstvo se e nekako fino i zalutano bez energija , zagina eden TOSE PROEVSKI nikoj nema muda da se sprotivstavi na PRIPADNIK na ZEMUNSKI KLAN doticna MENAGERICA samo eden KUAMNOVEC koj za zal morase da go napusti KUMANOVO

NIKOJ ne postavi dilema zasto TOSE i KAROLINA zavrsija u SRBIJA zasto TIJANA zavrsi kako snaja na KOCA POPOVIC

Nikoj vo RM ne zaprasa kako TOSE zaseni se sto bese COLA , DUGME , BRENA i se iz SRBIJE ama po SMRTA na TOSE u RM doagaat site tie iz SRBIE da nam PJAVAJU KADA dobijemo BEZVIZAN REZIM zaedno so SRBIJA i nikoj ic ne go bole da go puste BRANKO i LJUBCO u nekoja jama septicka

TIE srabotile tolku vo minati 20 godini kolku SRBIJA samo za period od nekolku godini PROEVROPSKA VLADA so PARTIJA na MILOSEVIC

Pa zar mislite deka KUMANOVCI sa ludi da veruvat na NIKOLA ne sekoe negovo tvrdenje deka ke bide i EU i NATO a sekoj KUMANOVCANEC vika abe da si bemo ss SRBIJU i u EU i u NATO oni ke ne moliv a ne mi ebago , znaci ke dobieme datum koga toa ke bide i za SRBIJA t.e nas ke ni dadat datum zaradi toa sto i go titra EU na SRBIJA ta i nas od nemaj kade ke ne spakuvat

Kako sto denes USA ja titra SRBIJA koja ne e kako u vreme na SLOBODAN MILSOEVIC ama sepak u voenite krugovi u SAD , SRBIJA so svoja tvrdoglavost i resenost da se istrae na eden pravec po cene na ona koja ja plati SRBIJA ama sepak SRBIJA pokazuva deka OSTATCI od taja SLUZBA se spremni da se sprotivstavat na USA bez razlika deka se vo gresaka ama platija cena .Toa se analizira i komunicira vo KUMANOVSKI biznis i politicki krugovi , toa e zadaca denes OSOBENO NA JORDANA I DINEVSKI plus site nie na FORUM da pojasnime deka RM i KUMANOVO i site u MAKEDONIJA imat eden pat MAKEDONIJA
03-06-2010, 05:45 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Ченто за сликата јас не знам ништо таква ја најдов на фб од профилот на Љубчо Горгиевски,значи тој лаже,ако не веруваш провери си самиот.

А Црни кога ќе имаш храброст одговори.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
03-06-2010, 05:50 PM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3

(03-06-2010, 10:55 AM)Път Wrote: [Image: KrstoTrajkov_MakCrkva.jpg]

И ајде пак да видиме за овој документ, Ченто. Ете јас сум еден заблуден Македонец, повлијаен од бугарската пропаганда. На документот се потцртани некои работи, ама јас пак таков тврдоглав каков што сум го прочитав целиот, и некои нешта малку ме збунуваат. Ајде бидејќи ти си поумен од мене, објасни ми што значат овие редови:

„Ами както сме си курдисани сега, викаме за автономна Македония, а очитѣ ни сѫ за кѫм България, Българския синодъ и проче.
Ама еднакви сме съ България, мани това, секи го знае, обаче......."
Cento i Път,so mali nijansi doagate do isti zaklucoci.
Sto se odensuva na pismoto od Krsto Trajkov,isprateno do MPO,covekot bara
da MPO se zalozi da se sozdade Sinod na MPC,isto onaka kako sto imaat
site odeleni SLOVENSKI NARODI.Toj samiot znae deka za ova sto go bara,
za posebna MAKEDONSKA CRKVA i POSEBEN NAROD,razlicen od svoite
bratucedi ,ke dobie odgovor od rakovotstvoto na MPO,ama nie sme ednakvi so Bugarite.
Takviot odgovor ne mu se dopaga, i veli:
Ostavi go toa,neli sme razlicni.
Slavjani + staro makedonci
Slavjani+pra bugari
03-06-2010, 06:26 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18

(03-06-2010, 06:26 PM)braniteli Wrote: Toj samiot znae deka za ova sto go bara,
za posebna MAKEDONSKA CRKVA i POSEBEN NAROD,razlicen od svoite
bratucedi ,ke dobie odgovor od rakovotstvoto na MPO,ama nie sme ednakvi so Bugarite.
Takviot odgovor ne mu se dopaga, i veli:
Ostavi go toa,neli sme razlicni.
Slavjani + staro makedonci
Slavjani+pra bugari
Това, че Toj samiot znae deka za ova sto go bara......ke dobie odgovor od rakovotstvoto na MPO,ama nie sme ednakvi so Bugarite си е твоя интерпретация.
Ама еднакви сме с България, мани това, СЕКИ ГО ЗНАЕ, обаче борбата УЖ е насочена да сме отделни, нали? ПОНЕ ДА СЕ БОЯДИШИМ С БОЯТА, КОЯТО ПРОПОВЕДВАМЕ - МАКИДОНЦИ И ТУЙ ТО, НИКАКВИ ДРУГИ, при все, че аз ......

ГОРНОТО Е ОТКЛОНЕНИЕ САМО ДА НЕ СТАНЕ НЕКОМУ МНОГО ДЕРД, когато Макидонската черква се образува отделна...


Според мен, авторът на писмото търси аргументи за СЕПАРАЦИЯТА!!!

Т.е. това, че македонците са отделни от българите от България, не е съвсем безпочвено.
(This post was last modified: 03-06-2010, 07:00 PM by Kasnakovski.)
03-06-2010, 06:57 PM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

Разурнувач,
Ги респектирам твоите сугестии и добри намери. Вака како што стојат работите тешко дека ќе допреме до вистинските случувања во тој период. Причината не е во мене и покрај жестокоста со која настапувам во последно време изиритиран од подмолните лаги на Јордана за кои допрва ќе се расчистуваме. Само трпение...
Уште кога дојдов на форумот нагласив дека сум подготвен да дадам свој придонес за рсветлување на сите настани не бегајки ниту од сопствената одговорност! Никогаш не сум тврдел дека сум безгрешен или дека некогаш не сум имал погрешни проценки.
Но едно е сигурно - совеста ми е наполно чиста!!!
Не сум направил ниту еден потег или постапка спротивна на интересите на мојот македонски народ и вистинската идеја на ВМРО!
Се појавија стотици досиеја на членови на ВМРО ДПМНЕ. Барем во едно од нив ќе се најдеше некое компромитирачко ливче за мене! Нема Разурнувач, нема...Има некои други ама за мене со многу многу потешки оценки за мене од оние на Јордана. Доволно е да ги објавам само насловите...
На некој од актуелните постови ја ставив и мојата неодамнешна изјава за Дневник за списокот на СДБ за соработниците на КОС во клучните моменти на осамостојувањето на Македонија. Се разбира Јордан и неа ја премолчува оти не му оди во прилог на неговите шупливи тези извадени од малиот мозок.
Инсталации, па инсталации, иснталации, па пак инсталации... папагалски повторува без да каже барем еден припадник, која им е целта, центарот... Сега барем може, го засолни газот на сигурно!
Но јасно е кога немаш конкретни и опипливи аргументи тогаш врескај, па може некој ќе ти поверува!
Незнам по кој пат треба да напоменам дека КСИО не беше полициска или разузнавачка служба туку партиска политичка комисија! Немаше ни таква голема моќ и средства за да можеме да следиме и знаеме се’ што се случуваше во цела Македонија. Дали да работиме на организацијата, внатрепартиските проблеми или пак целото внимание да го посветиме на шпионирање на МВР?
Ако забележа, јас воопшто не ги негирам злоупотребите на таа вмровска гарнитура од 1998 - 2002 година во кои главната улога ја има токму Далавера! Но, некој очигледно намерно премолчува дека јас сум надвор и од партијата и од системот! Колку пати треба да го споменам тоа?
И не се случуваше криминалот само во Куманово. Исти информации има и за Прилеп каде главен беше Пеце Трајковски Газло, денес „бизнисмен“ во Софија! Зошто никој не го споменува него?
Како и да е, јас му верувам на истражуавањата на новинарот Божиновски (и му честитам на храброста!) како добра основа за целосно расветлување на сето она што тогаш се случуваше.
03-06-2010, 07:35 PM
Reply
braniteli Offline
Member
***

Posts: 132
Joined: May 2010
Reputation: 3

(03-06-2010, 07:35 PM)Alexandro Wrote: Разурнувач,
Ги респектирам твоите сугестии и добри намери. Вака како што стојат работите тешко дека ќе допреме до вистинските случувања во тој период. Причината не е во мене и покрај жестокоста со која настапувам во последно време изиритиран од подмолните лаги на Јордана за кои допрва ќе се расчистуваме. Само трпение...
Уште кога дојдов на форумот нагласив дека сум подготвен да дадам свој придонес за рсветлување на сите настани не бегајки ниту од сопствената одговорност! Никогаш не сум тврдел дека сум безгрешен или дека некогаш не сум имал погрешни проценки.
Но едно е сигурно - совеста ми е наполно чиста!!!
Не сум направил ниту еден потег или постапка спротивна на интересите на мојот македонски народ и вистинската идеја на ВМРО!
Се појавија стотици досиеја на членови на ВМРО ДПМНЕ. Барем во едно од нив ќе се најдеше некое компромитирачко ливче за мене! Нема Разурнувач, нема...Има некои други ама за мене со многу многу потешки оценки за мене од оние на Јордана. Доволно е да ги објавам само насловите...
На некој од актуелните постови ја ставив и мојата неодамнешна изјава за Дневник за списокот на СДБ за соработниците на КОС во клучните моменти на осамостојувањето на Македонија. Се разбира Јордан и неа ја премолчува оти не му оди во прилог на неговите шупливи тези извадени од малиот мозок.
Инсталации, па инсталации, иснталации, па пак инсталации... папагалски повторува без да каже барем еден припадник, која им е целта, центарот... Сега барем може, го засолни газот на сигурно!
Но јасно е кога немаш конкретни и опипливи аргументи тогаш врескај, па може некој ќе ти поверува!
Незнам по кој пат треба да напоменам дека КСИО не беше полициска или разузнавачка служба туку партиска политичка комисија! Немаше ни таква голема моќ и средства за да можеме да следиме и знаеме се’ што се случуваше во цела Македонија. Дали да работиме на организацијата, внатрепартиските проблеми или пак целото внимание да го посветиме на шпионирање на МВР?
Ако забележа, јас воопшто не ги негирам злоупотребите на таа вмровска гарнитура од 1998 - 2002 година во кои главната улога ја има токму Далавера! Но, некој очигледно намерно премолчува дека јас сум надвор и од партијата и од системот! Колку пати треба да го споменам тоа?
И не се случуваше криминалот само во Куманово. Исти информации има и за Прилеп каде главен беше Пеце Трајковски Газло, денес „бизнисмен“ во Софија! Зошто никој не го споменува него?
Како и да е, јас му верувам на истражуавањата на новинарот Божиновски (и му честитам на храброста!) како добра основа за целосно расветлување на сето она што тогаш се случуваше.
Aleksandro,koga se ispovedas bidi 100 % iskren.Tocno e
toa sto go kazuvas no,98 %.Ne gi navreduvaj lugeto,ne ti dolikuva
na tvoeto renome i tvojata intelegencija.
P.S
Ti licno stori mnogu za demokratijata vo Makedonija.
Ostani dosleden.
03-06-2010, 08:34 PM
Reply