Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
Ч Е Н Т О
Unregistered

 

(30-05-2010, 03:37 PM)афион Wrote: [Image: 3080_1003619947122_1723562374_2330_482105_n.jpg]
stevo doneski,boris zmejkoski, ljubco georieski,
gojko jakovleski- od levo na desno,
na minhenskata sredba za formiranje na
vmro-dpmne-juni 1990 godina

афион, фотографијава е направена пред влезот на Младинскиот Културен Центар-МКЦ во Скопје (помеѓу зградите на МАНУ и дискотеката Hard Rock)


(01-06-2010, 03:09 AM)acko Wrote: Ч Е Н Т О што се буниш за етикетирање кога прв ти почна со таа практика?!
acko, ти дете читаш кој тука на првиот пост ми залепи етикета Србоман, УДБАШ и слично или имаш проблем со видот..?

(01-06-2010, 03:09 AM)acko Wrote: ... Тоа што се случувало во антиката, немало скоро никаква влијание врз масите во создавање на нивната политичка и државна мисла....
Ти дете стварно не си ја познаваш историјата, не знам зошто е тоа така, ама редно е да си ја тргнеш пајажината од пред очи и да прочиташ некои рабоќе, коишто види мајката не им одат во прилог ни на Бугарите, ама ни на Србите, Грците или Албанците, а ти прашај се зошто е тоа така и чии се тие..? Icon_wink

Си слушнал ли некогаш за Петко Рачев Славејков..?
Знаеш ли што му рекле Македонците за тоа кои сме ние и од кого потекнуваме..?

Еве за да видиш дека историјата не е црно-бела, те молам "искоментирај" ми го писмово и види до кого е адресирано. Кога го постирав на форумот Историја, Пат се обиде да го омаловажи и бараше од Бугарите да му преведат што значело "уж", а човеков (Крсто Трајков) јасно и гласно си кажал уште во 1930 што и како мисли за својот Македонски "произход":

[Image: KrstoTrajkov_MakCrkva.jpg]

(01-06-2010, 03:09 AM)acko Wrote: Одредени прикривања и измислувања во историјата ни создаваат проблеми на нас самите. Дебатата за Македонија треба да ја водиш и надвор од нашите граници, а таму научниците ќе ти ги плеснат тие работи во фаца, па ние поради лошиот однос кон минатото доживуваме шокови и веднаш плачеме како целиот свет е против нас. Таков пример е со фалсификатите на Славко Димевски, најпознат е оној Устав што се однесува за Македонското востание. А, што е најлошо за тоа немаше никаква потреба, има доволно аргументи со кои се докажува македонскиот карактер на тоа востание и без неговиот фалсификат. И неговото дело секој научник ќе ти го плесне во фаца, а Бугарите ќе не обвинуваат за фалсификување на бугарската историја пред целиот свет.
За ова кога ќе прифатам дискусија ако ми презентираш странски историчар што го карактеризира како фалсификат, а не самонаречените "историци" од Б'лгарија.
Или, ако ги земаш нив за репер, тогаш би те замолил истото да го направиш со нашите Македонски историчари, па да видиме кој што напишал.

(01-06-2010, 03:09 AM)acko Wrote: П.С. ЧЕНТО, а зошто Из-Но-Гуд? Icon_razz
Лошо е кога целата "орбита на информации" ти се сведува само на еден форум кајшто нонстоп ти се сервираат исти теории и лаги зачинети со параноја.
Прелистај малку по другите форуми па провери што се пишува таму.

Еве зошто:
[Image: 20010212-e03f2.gif] ==> [Image: Iznogous-Chirac-2.jpg]

Сега појасно е..? Shok

(01-06-2010, 03:09 AM)acko Wrote: Еве еден текст од Германец.... Инаку Арно се занимава со Блаканот... Одбрани дипломска поврзана со спорот меѓу Грција и Македонија. Тој си се смета македонофил... Текстот можеби има некои граматички грешки, но, со оглед дека е Германец, не би требало тоа да е проблем... многу добро го има совладано македонскиот јазик...

Види вака, нас Македонците најчесто поради карактерот и сличната историја и револуционерно движење не споредуваат со Ирците. А дали Ирците се Англичани, мислам дека не треба да ти расправам. Или јазично сме споредувани со сличноста-различноста меѓу Холандија и Германија, ете овој е Германец нека ти каже дали е тоа "с'штија народ"..?
Ова со Австрија и Германија е стара и помалку смешна компарација, воглавном користена и подметнувана од Бугарите на форумите откако ќе им се разбијат смешните инсинуации кон нас Македонците.
А, прибидејќи човечево е сеуште студент, вреди да го насочиме кон некој што малку повеќе знае за оваа работа од него, а може да си го чита и на мајчин Германски јазик.
Еве ти линк, па помогни му ако сакаш да му се разјаснат некои рабоќе:
http://www.mazedonischerknoten.de/13.html

(01-06-2010, 09:26 AM)Път Wrote: За тоа какви се моите ставови, јас сум отворен и искрен, но за тоа како и за „прашањето“ за мојата националност малку подоцна. Најпрвин за древна Македонија, и за тоа колку јас знам или не знам. Гледај вака, можам да ти дадам докази дека Македоните биле само грчко племе- на пример, кажи ми едно нивно име кое што не може да се објасни со грчката етимологија.
Јас не сум ни лингвист, ни ономаст или етимолог, а се' некако ми се чини не си ни ти. Ако грешам постирај диплома или некаков сертификат што ќе ни потврди дека си стручен да коментираш етимологија на зборови па да те послушам. За разлика од секој втор форумџија (и Македонци, и Бугари, и Грци, итн.) и овде и на сите други форуми, јас не си земам за право да си тресам зелени од ракав зашто така ми одговара во дискусијата. Затоа таквите ефтини финти кај мене нема да ти поминат, се' додека или не ми потврдиш дека си стручен за тоа, или не ми покажеш валиден документ на кој се повикуваш во своите тврдења.

(01-06-2010, 09:26 AM)Път Wrote: Или пак, можам да ти дадам докази и дека не биле Грци, на пример судењето на Филота,или Демостеновите говори, или случајот кој што го опишува Плутарх кога Александар ја извикал својата лична стража на јазик непознат за грчките војници. Можам да ти посочам и на докази кои зборуваат за тоа дека биле хеленизирани- читај го Микулчиќ.

Микулчиќ ќе го читам ако имам потреба, ама јас имам одлично познавање на Англискиот јазик (и делумно добро на уште неколку други) па ги читам во оригинал научните трудови на Светски признатите врвни истражувачи на оваа тематика, од кои се учат сите други, па и нашиве Балкански, иако нешто слабо.

(01-06-2010, 09:26 AM)Път Wrote: Меѓутоа, ниту ти, ниту јас, нтиу Паско Кузман не можеме да докажеме дека ние сме тие само затоа што наоѓаме споменици од тоа време под земјата која што денес ја газиме. Можеме само да докажеме дека и ние исто така можеме да се сметаме за наследници на таа култура, или поточно кажано на дел од неа, исто како што прави секоја нормална земја. Ама ова што ние го правиме не е нормално

[Image: fyromian-redic2.jpg]

Види сега, можам тука да ти постирам мал милион вакви слични слики од просторите на сите можни Европски и Светски држави што го слават своето културно-историско наследство. Треба ли да спомнувам за Витешките турнири и цели ре-креации на познати средновековни битки или кампови-паркови во Америка каде актери глумат живот од 18-19 век за посетителите да научат како изгледало тоа..?
А, ти оваа слика ја постираш за да ги навредиш овие луѓе небаре се малоумни или тотално вон сите "нормални" текови, нели во согласност со твојата блискост со Бугарите, а забораваш дека има мал милион исти вакви случувања и слики токму од Бугарите во Бугарија. Арно ама таму се слават некои други претци, кои ли..?

[Image: bugariwl9.jpg]

Овде како што гледам не стои некој како Канго наш гитаристот wannabe-Jimi Hendrix, туку Бугарскиот Цар-Премиер и сегашниот и вечен Македономрзец и "Министер за Б'лгарите в џужбина, гоЉамиот историк и хуманист" Божо Димитров..! Tuktuk0ni
Којшто низ годиниве "многу ја задолжи светската историографија" со ваквите негови "врвни научни достигнувања":

[Image: 28065z.jpg]

Или вакви:

[Image: 59a94d43488029b103d92fcf856e7477.jpg]

Затоа, ако ти е целта да навредуваш со фотки, верувај ми дека нема да си поминеш арно.

(01-06-2010, 09:26 AM)Път Wrote: Нашата нација, како и секоја друга нација на овие простори своите почетоци ги има во крајот на деветнаесеттиот и почетокот на дваесеттиот век, и ние не треба да се чувствуваме инфериорни поради тоа,

Апсолутно точно..!

(01-06-2010, 09:26 AM)Път Wrote: и тоа е нашиот главен адут во борбата со Грците. Си ја читал ли „Полиња од жито, ридови од крв“ напишана од Анастасиа Каракасиду, да видиш како била изградена грчката нација и колку современата грчка нација е грчка? Мислиш ли дека светот не го знае тоа?

Сум ја читал, ама сум читал и многу други светски признати познавачи на таа историја што го тврдат истото.

(01-06-2010, 09:26 AM)Път Wrote: Ама светот ито така знае и дека Александар ширел хеленизам и токму затоа тој период е наречен хеленистички период од Дројзен, ама ете некои наши ревизионисти сакаат истиот да го наречат „македонистички период“.Tuktuk0ni

Е видиш тука ти паѓаш на испитот, и сакаш погорнава точна констатација да ја однесеш на погрешен заклучок.
И за да не ти прераскажувам јас колку не си во право и колку всушност немаш поим што зборуваш ќе ти дадам еден цитат, и два линка, па ти самиот прочитај (а и другите тука) што пишуваат оние што се најповикани во светски рамки да даваат такви констатации за темава.

Цитатот:
Arrian [Book II - Battle of Issus] "Darius' Greeks fought to thrust the Macedonians back into the water and save the day for their left wing, already in retreat, while the Macedonians, in their turn, with Alexander's triumph plain before their eyes, were determined to equal his success and not forfeit the proud title of invincible, hitherto universally bestowed upon them. The fight was further embittered by the old racial rivalry of Greek and Macedonian." [p.119]
Превод:
"Грците (во служба, з.м.) на Дариј се бореа да ги потиснат Македонците назад во водата и да ја спасат битката (денот, з.м.) за левото крило, коешто веќе се повлекуваше, додека Македонците од друга страна, со триумфот на Александар јасен пред нивните очи беа решени да постигнат ист успех како неговиот и да не ја изгубат гордата титула на непобедливи, оттука (после оваа битка, з.м) универзално доделена на нив. Борбата беше дополнително загорчена од стариот РАСЕН РИВАЛИТЕТ помеѓу Грците и Македонците." [стр.119]

Знаеш што значи еден од античките историчари да изрече ваква реченица..?

Можам да ти постирам уште стотици вакви цитати, аме еве прочитај го прво овој научен труд на професорот Ernst Badian од Harvard (и ти и сите други овде) којшто одамна го има на нет тука: http://www.gate.net/~mango/Badian.htm само Грците се бунеа и бараа завера зошто ги немало забелешките, па еве го најдов целиот текст:

http://www.scribd.com/doc/30954415/Greek...acedonians

А, околу тоа како треба да биде наречен периодот "хеленистички" или "Македонистички" читај тука:

http://www.scribd.com/doc/31698715/The-M...stic-World

Само една реченица од крајот:
"The history of what A. H. M. Jones called
the “Greek City” of the Hellenistic and Roman periods in Asia[56]
was rather the history of the Macedonian city—perhaps the
greatest contribution which the Macedonian State made to
human civilization."
Превод:
"Историјата на она што А.Х.М. Џонс го нарече "Грчки Град" од Хеленистичкиот и Римски период во Азија[56] е поточно историја на Македонскиот град--(што е, з.м.) можеби најголемиот допринос што Македонската Држава и го дала на човечката цивилизација." Yea

Сега појасно ли е зошто има основа тоа што го зборува Паско..?
Само што тој е кутриот не-елоквентен и од почит кон функцијата што ја извршуваше Љубче и од чисто меѓучовечки односи (според мене) не го испердаши и научи да не кака за работи што ниту ги знае, ниту е стручен да зборува.


(01-06-2010, 09:26 AM)Път Wrote: Е сега, тука во едно ќе ти одговорам и на тебе и на Афион- и јас сум Македонец како тебе, само што не сакам да се чувствувам искомплексиран ако прочитам дека речиси сите наши историски личности од периодот 19-20 век кои што ги славиме како темели на нашата модерна национална историја се изјаснувале како Бугари, што и да значело тоа за нив, тие се изјасниле како такви и тоа е дел од нашата историја, го сакале ние тоа или не. Па и на крајот на краиштата, и од антрополошка и од културна гледна точка поблиски ни се оние од Варна отколку Калашите и Хунзите, исто како што ние сме им поблиски на Бугарите, отколку оние од Татарстан.

1. Работите имаат свое зошто и како, за почеток нека ти послужи она што го постирал Каснакоски со интервјуто на Браун.
Го знаеш ли весникот "Македонска Искра" од Австралија.
Види што пишува тука:

[Image: Mak-Iskra_Oct1953_naslovna.png]

2. Пак сакаш да ми импутираш нешто, и да ја насочиш дискусијата кон "Хунзи и Калаши", нешто што јас никаде не сум го спомнал.
Во антрополошка и културна смисла ДА поблиски ни се тие од Варна, ама и оние од Подгорица, Сараево, Панчево, Пловдив, Волос, итн. е арно ама имаме и разлики со сите нив, и ние сме си поради тие разлики Македонци, како што си се тие Бугари, Црногорци, Босанци, Срби, Грци, итн.

(01-06-2010, 09:26 AM)Път Wrote: Или еве да го земеме јазикот за пример- во право е Вовата на темата за јазикот на историја- падежите ги нема само кај нас и кај Бугарите. Нашиот фолклор е најсличен со бугарскиот, јас не разбирам што е толку проблематично во сето тоа? И се повеќе ми личи на тоа дека таа наша бугарофобија и таквиот наш однос кон Бугарите е комплекс наметнат од Србите. Ние се однесуваме како посвоено дете кое што било воспитувано на омраза кон сопствениот брат.
Ти или "Вовата" сте лингвисти или имате елементарни познавања од лингвистика за да ве слушаме, или си вадите гачки тука како ќе ви прдне само за да ви поверуваат другите во исказите..?
Еве ви на двајцата, и на другите еден светски познат лингвист што кажува за Македонскиот Јазик. Се разбира, треба да се познава Англискиот ако сакате да разберете. Icon_wink

http://www.seelrc.org:8080/grammar/mainf...nguageID=3

И да се разбереме веќе еднаш.
Модерните Македонски и Бугарски јазици се Словенски јазици, а оригиналниот Македонски јазик е неистражен и само се знае дека бил различен од грчкиот, ама сеуште нема доволно докази за негова делумна или потполна дешифрација.
Од друга страна пак, оригиналниот Бугарски јазик си е јазик од Турската Јазична Група, и тоа го знае целиот свет.

Классификация Тюркских языков
Булгарская, или "р"-группа
- Булгарский
- Чувашский
http://s155239215.onlinehome.us/turkic/4...tionRu.htm

Не за бадијала и вашите Бугарски учени како Рашо Рашев го кажуваат истото:
"И така, въпросът е: тюрки ли са прабългарите? Тюркоезично ли е било населението, което Аспарух довежда на Долния Дунав> Всички съвременни автори отговарят на това утвърдително"
http://www.kroraina.com/bulgar/rashev_bg.html

Зашто гледам кај стигнете да постирате секогаш прашањето и констатацијата ви се: "Епа зошто вие Македонците не го зборувате Античкиот Македонски јазик (којшто го поистоветувате грешно со Грчки) и затоа немате ништо со нив"
А не правите една толку логична компарација за самите вас и не се прашувате зошто вие не го зборувате тој јазик на Аспаруховите Турко-Алтајски племиња..?
Одговорот е исто така повеќе од очигледен, нашето име за народот и јазикот си доаѓа од тие Древните Македонци, на вас пак од вас т.н. Пра-Б'лгари.
И што е тука толку страшно, што е нашето постаро ли, тоа ли ве мачи..?

А ве боли и фактот дека денешнава основа на нашиот и вашиот и на многу други јазици е ГОВОРОТ НА МАКЕДОНСКИТЕ СЛОВЕНИ ОД ОКОЛИНАТА НА СОЛУН, врз кој говор Св.Кирил и Методиј ја створија Глаголицата.
Тоа ви е болната точка што не можете да си ја преболите, историјата подразбира ХРОНОЛОГИЈА и временска подреденост на настаните, а и Македонската и Словенската е постара од Бугарската на овие простори.
И никакви фалсификати и нарекување на почетниот јазик со вештачки термини како "Б'лгаро-Славјански" или дури тоталниот фалсификат "Старо-Б'лгарски" јазик нема да ви поминат. Nenene

Еве ти го и Славејков си признава од каде се Св.Кирил и Методија:
[Image: Slaveikov_za_Kiril_i_Metodija.png]

(01-06-2010, 09:26 AM)Път Wrote: И ти кажав, можам да ти посочам на парадоксални спротивставености во нашите историски читанки, човеку, без воопшто да ти посочувам на оригинали, или пак на бугарски сајтови итн.

А таа бугарофобија си има и своја политичка примена- тоа е да не држи под влијание на Србите и Грците, бидејќи доколку Македонија се отвори кон Бугарија, па и кон Албанија, нема да биде зависна од претходните две земји, барем не во таа мера. И се си има своја логична причина, почнувајќи од очигледните фалсификати, па до очигледната српска пропаганда која што ни се случува сега, во 21. век. Бидејќи, не можеш да ми зборуваш за бугарска пропаганда, бугарскиот јазик не се слуша никаде по нашите медиуми, а вчера на некаква реклама за вино на Сител слушнав и дека Александар Караѓорѓевиќ бил наш крал.
Пак истото песниче си го пееш.
Знаеш ли колку теории за "произходот" имаат Бугарите низ овие 150-тина години..?

Народот наш Македонски, или било кој друг народ со приближно сличен културен напредок не може да се асимилира и претопи така лесно како што мислиш ти, па ако сакаш цели денови пуштај му Српски ТВ серии или музика. Не знам колку години имаш, ама јас се родив, израснав и станав зрел додека Македонија (овој дел) беше дел од Југославија, па не станав ни Југословен, ниту Србин.
Ти дадов видеа предходно да видиш кој е најголемиот восприемач на таа Српска "култура" на Балканот и затоа ако ти смета тоа, секогаш можеш да смениш канал или да си набавиш Бугарска музика или ТВ серии за т.н. "контра-доза". Арно ама ова звучи како расудување на параноик и прикриен про-Бугар, така да е смешно да се коментира.
Тоа зближувањето кон Бугарија и Албанија воопшто не е проблем, ако од нивна страна отворено и на форумиве не се заговара она што одсекогаш го прижелкуваа Српските и Грчки национал-шовинисти = да имаат заедничка граница.
Епа да ти кажам ЈАСНО и ГЛАСНО, "додека мое рамо крепи пушка тој филм нема да го гледате" Nenene

Разбери се веќе еднаш, ниту јас, ниту некој друг Македонец или Македонка има против Бугарите или Бугарија, се додека од нивна страна има отворен и пријателски однос на еднаква основа.
Јас читам секаква литература и не пребирам по националност или јазик. Ама мене ме интересираат и други работи освен историја. Сум го кажал ова и на Кајгана, па ниеден од Бугарите не ни слушнал за Јулија Кристева, а пак ако спомнам за концептот на интер-текстуалност ми се чини дека ќе ме направат улав.
Еве што е мој идеал за човечки и пристоен однос помеѓу нас Македонците и Бугарите, ќе се само-цитирам од Кајгана тука:

"Аз имам една мечта, че някога, поне в моя живот ще видя една България без комплекси и антагонизъм, без злобни и комплексарски изблици към македонци. Че някога ще видя една Македония, такава каквото е била винаги - без сърбомански, гръцки, че и български шовинисти. Македония в европейски съюз и НАТО, наш и гръцки партньор и сътрудник. Мечтая си че всички ще можем да живеем дружно тука, в съгласие мир и просперитет и ще преследваме нащите балкански общи цели за мир и благоденствие. Мечтая си аз, ама лошото е че от мен не зависи само а и от вас - македонци и българи."

Оваа "мечта" е напишана од еден чесен Бугарин, кого имам чест секогаш да го ословам со Големо "Б", зашто е пред се' човечен и искрен човек, а после Бугарин.

Ете како со 4-5 реченици се здобива човек со вечен пријател, а не како кретениве што се редат овде и на секоја тема гледаат да стават ни залепат на нас Македонците некаква си големо-болгарштина и благонадежност.
Сега јасен ли сум..?
03-06-2010, 05:33 AM
Reply
rekica
Unregistered

 

Пат, аз не ти вменявам вина. Не използвам думата сърбоман. Това което ти написах е защо хората които я използват, го правят. Изобщо не мисля по същия начин. Icon_wink
03-06-2010, 07:59 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(03-06-2010, 05:33 AM)Ч Е Н Т О Wrote: Епа да ти кажам ЈАСНО и ГЛАСНО, "додека мое рамо крепи пушка тој филм нема да го гледате" Nenene
.....
Сега јасен ли сум..?

Ченто, како прво немој многу да ми се закануваш со реченици како „лошо ќе си поминеш“ како да си во детската градинка „Кајгана“. Во демократските општества постои нешто што се вика слобода на мислата и слобода на говорот која се протега на се и сешто се додека не заговара насилство. Па така и историјата може и треба да се преиспитува во секое време. Не палат веќе старите комуњарски изговори за „судењата“ од типот „у име народа“.

Второ, не сум должен јас на тебе да ти поднесувам никаква диплома ниту пак да ти полагам сметка за тоа кој сум и што сум. Ова е форум на кој што секој може да си ги изнесе своите аргументи колку и да се смешни, па така и ти, а дали некој ќе му верува тоа си е негово лично право.

За античката фаланга со пресечени гумени топки наместо шлемови- човеку, толку ли не разбираш дека не те навредувам јас тебе ниту Македонците на кои што им припаѓам и јас, туку токму со ваквите пародии се навредува интелегенцијата на нормалниот македонски народ и се исмејува пред светот, исто како што не направија предмет на подсмев и во Австралија кога играа ора од минатиот век облечени во антички хитони и пееја песна која што грчките андарти ја пееле кога ги протерувале и масакрирале нашите сонародници во Егејска Македонија. Ама и тоа некој треба да го размисли, а мислењето не е лесно. Исто така бевме предмет на подсмев и кога на прославата за Илинден наместо бестрашните комити се појавија некакви смешковци со црвени фустанчиња и гумени тикви на главата, со стапови во рацете наместо малихерки. Македонија се претвора во големо Монти Пајтон шоу, а оние кои што ги мислиме за најголеми пријатели и кои што не тапкаат по рамо всушност ни се смејат зад грб и работат на принципот тивка вода брег рони. И навистина е така- ДЕВЕТ ЈУГОВИЌИ!!!


„...докато моето рамо крепи пушка, български офицер няма да стъпи в Македония..."

Од која книга е тој цитат, а Ченто? Колку сме само лицемерни! Авторот на таа книга го протеравме од Македонија како предавник и великобугарски шовинист, а цитатите од неговите романи, а не мисли кои што ги кажал Делчев, ги употребуваме за градење на нашиот национален идентитет.
(This post was last modified: 03-06-2010, 09:37 AM by Пат.)
03-06-2010, 09:32 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(03-06-2010, 07:59 AM)rekica Wrote: Пат, аз не ти вменявам вина. Не използвам думата сърбоман. Това което ти написах е защо хората които я използват, го правят. Изобщо не мисля по същия начин. Icon_wink
ОК, мило ми е што е така. Знам дека и во Бугарија има луѓе кои не размислуваат по стереотипи, се уверив во тоа. Поздрав!
03-06-2010, 09:39 AM
Reply
Ч Е Н Т О
Unregistered

 

(03-06-2010, 09:32 AM)Път Wrote:
(03-06-2010, 05:33 AM)Ч Е Н Т О Wrote: Епа да ти кажам ЈАСНО и ГЛАСНО, "додека мое рамо крепи пушка тој филм нема да го гледате" Nenene
.....
Сега јасен ли сум..?

Ченто, како прво немој многу да ми се закануваш со реченици како „лошо ќе си поминеш“ како да си во детската градинка „Кајгана“. Во демократските општества постои нешто што се вика слобода на мислата и слобода на говорот која се протега на се и сешто се додека не заговара насилство. Па така и историјата може и треба да се преиспитува во секое време. Не палат веќе старите комуњарски изговори за „судењата“ од типот „у име народа“.

Ееее, детуле недораснато...
Од целиот пост на тоа ли се фати..?

Ајде да видиме што точно сум напишал и дали се однесува тоа на тебе:
Тоа зближувањето кон Бугарија и Албанија воопшто не е проблем, ако од нивна страна отворено и на форумиве не се заговара она што одсекогаш го прижелкуваа Српските и Грчки национал-шовинисти = да имаат заедничка граница.
Епа да ти кажам ЈАСНО и ГЛАСНО, "додека мое рамо крепи пушка тој филм нема да го гледате" Nenene


Сега појасно ли е бре Пат..?!?
Што треба да разберам, дека ти самиот се ставаш во тие што "отворено и на форумиве го заговараат она што одсекогаш го прижелкуваа Српските и Грчки национал-шовинисти = да имаат заедничка граница."
Во тие ли се ставаш ти, таму ли води твојот "Пат"..?!? Бугарија и Албанија да имаат заедничка граница ли..?!?
Епа ако си од тие, и треба да се плашиш, искрено да ти кажам. Зашто тоа подразбира закана за мене, а не за тебе.
А јас во таков случај можам да бегам или да се бранам, и јас отворено ти кажувам што ќе правам, па ти мисли му ја.

(03-06-2010, 09:32 AM)Път Wrote: Второ, не сум должен јас на тебе да ти поднесувам никаква диплома ниту пак да ти полагам сметка за тоа кој сум и што сум. Ова е форум на кој што секој може да си ги изнесе своите аргументи колку и да се смешни, па така и ти, а дали некој ќе му верува тоа си е негово лично право.

Па јасно ми е со тебе уште од првиот твој пост што сум го прочитал тука дека ти немаш за цел "да стигнеш до вистината", ниту пак да се обидеш да ги погледнеш, а камоли прифатиш аргументите на Македонците тука. Твојата задача е да сееш магла и да шириш наводна прифатливост од Македонците за "заедничкиот произход со Бугарите", исто како Фрчко, Геро и компанија што шират лажна готовност од Македонска страна да се сменело името за влез во ЕУ и НАТО. Притоа да те тапшаат по рамо твоите верни Бугари овде.

Не ни очекувам да имаш некаква диплома или познавање за тоа што го пишуваш, таквите како тебе имаат јасно зацртана агенда, и ја тераат до бесвест, без разлика што е фалшлива и нема поткрепа во реалноста. Тој ќе кажувал етимологии, тинтири-минтири, бре, бре...

(03-06-2010, 09:32 AM)Път Wrote: За античката фаланга со пресечени гумени топки наместо шлемови- човеку, толку ли не разбираш дека не те навредувам јас тебе ниту Македонците на кои што им припаѓам и јас, туку токму со ваквите пародии се навредува интелегенцијата на нормалниот македонски народ и се исмејува пред светот, исто како што не направија предмет на подсмев и во Австралија кога играа ора од минатиот век облечени во антички хитони и пееја песна која што грчките андарти ја пееле кога ги протерувале и масакрирале нашите сонародници во Егејска Македонија. Ама и тоа некој треба да го размисли, а мислењето не е лесно. Исто така бевме предмет на подсмев и кога на прославата за Илинден наместо бестрашните комити се појавија некакви смешковци со црвени фустанчиња и гумени тикви на главата, со стапови во рацете наместо малихерки. Македонија се претвора во големо Монти Пајтон шоу, а оние кои што ги мислиме за најголеми пријатели и кои што не тапкаат по рамо всушност ни се смејат зад грб и работат на принципот тивка вода брег рони. И навистина е така- ДЕВЕТ ЈУГОВИЌИ!!!

Кој си бе ти да одредуваш дали е некој смешен или што тоа треба да прави во обид да си ја слави сопствената култура и минато..?
Кој тоа те овласти тебе да им кажуваш на сите што требало да се прави.
Впрочем и тие некои што ги прават тие работи се луѓе-поединци, и имаат свои глави за расмилување. Ако се смешни, смешни се тие, а не Македонците во целина како што сакаш да залепиш етикета, за да добиеш уште некој поен кај Бугариве тука.
Оди на нив објасни им колку и дали е смешно кога прават ре-креации на животот и обичаите на Пра-Б'лгарите и не ми се поставувај тука за некаков репер за нешта што се случуваат по ЦЕЛ СВЕТ, и да НОРМАЛНИ СЕ..!!!

Од Јапонија, Кина и Индија, преку Арапските земји, и да не зборам за Западна Европа, па и Америка = Сите прават такви "смешни", "сериозни", "добри", или "лоши" (кој е меродавен да каже..?) обиди за костимиран приказ во живо на своето минато.
Сакаш да ти најдам слики или видеа од такви настани од целиот свет..?


(03-06-2010, 09:32 AM)Път Wrote: „...докато моето рамо крепи пушка, български офицер няма да стъпи в Македония..."

Од која книга е тој цитат, а Ченто? Колку сме само лицемерни! Авторот на таа книга го протеравме од Македонија како предавник и великобугарски шовинист, а цитатите од неговите романи, а не мисли кои што ги кажал Делчев, ги употребуваме за градење на нашиот национален идентитет.

Гледаш ли дека си тотален игнорант и непознавач на својата историја, или свесно се обидуваш да манипулираш како мало детенце фатено во беља..?!?

Која книга бре црни Пату, кои ѓаоли-врагови те спопаднале..?!?
Што си мислиш Димитар Талев демек го напишал ова, а..?!?
Така ли те лажат овие твоиве ѓоа-браќа..?

Ми се претставуваш за поголем ВРХОВИСТ од Бугариве тука, а не си ги знаеш ни основните документи врз кои се темели твојата Бугаро-филија..!!!

Гоцевата мисла ја цитира ТВОЈОТ и на твојава братија весник, гласило на Врховистите бре празноглав..!
Еве ти да си го најдеш и да си го прочиташ, и да не ми скокаш и тресеш глупости друг пат вака како некое детуленце што му ја земале тропалката:

"Реформи" (София), год. 7, бр. 28 (25 јуни 1905), стр. 1.

Тој ќе ми кажувал на мене за Македонската историја... оди бе легни си, не се срами вака јавно, греота си.
03-06-2010, 10:24 AM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

(28-05-2010, 10:14 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Alexandro oдговорот на предходниот пост ке го добиеш подоцна . Сега би те замолил ако сакаш да го разјасниш одењето кај Љубиш Гергиевски, епизодата со прислушните уреди:

Quote:Знам сигурно дека Љубиша Георгиевски беше против оденје во Бугарија, претпоставувајки ги негативните последици од таа посета. По тој настан се заладија односите меѓу Љубиша и Доста. Александар Диневски, наговорен од страна на Змејковски дека Љубиша Георгиевски работи против ВМРО – ДПМНЕ, ја прифаќа сугестијата на Змејковски да оди со прислушен апарат кај Љубиша да го провоцира, и така обезбедува “доказен” материал. Крајната цел на тоа е оддалечување на Љубиша Георгиевски од Љубчо Георгиевски, што тогаш и им успеа.
објавено во "ФОКУС" на 06.08.1999 година.

Јордане, ако имаш малку човечка доблест треба јавно да ми се извиниш за оваа гнасна лага што ја пласираш. Тогаш погрешив (признавам!) што не те дадов на суд па таму да докажеш тоа што го тврдиш.
Еве ако имаш докази и аргументи те повикувам јавно - ајде да се најдеме на суд и таму да ги расчистиме работите машки! Еве од моја страна ти ветувам дека нема да барам никаква оштета туку само ЈАВНО извинување!!!
Ако сакаш пак, можеме и овде да ја расчлениме оваа гнасна и подомолна лага. Пред тоа должен си да кажеш неколку работи:
- кога се случило тоа и каде?
- имаш ли било каков доказ - снимка транскрипт, присутен сведок...
- дали ти се познати моите лични релации со Љубиша токму во тој период од 1992 година до 1997 година?
-што било тоа толку страшно што Љубиша го изјавил па се заладиле односите со Љубчо?
- кој му го стопира одењето на Љубиша во Австралија буквално 15 минути пред полетување на аеродром и зошто?
- и на крај - кога јас и ти сме биле блиски (не сме биле ни непријатели, колку јас знам) та сум можел да разговарам со тебе за било какви теми од работата на партијата???
Кога ќе ми одговориш на сето ова можеби и ќе го корегирам мојот став кон тебе!
Вака и натаму ќе те третирам како обичен татаромански манипулатор
Без поздрав!
03-06-2010, 10:35 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Ајде пак со тебе Ченто, и ако веќе ми стануваш патетичен. Напиша ли ти ж да не ги навредувам Македонците со сликите на Канго, инаку лошо ќе си поминам? Напиша или не напиша?

Второ, немој бе да се криеш под тоа „ние, Македонците“, ти кажав и јас сум Македонец, а тоа што го прават тие поединци ме засега и мене, бидејќи прават карикатура од македонскиот народ. Каде виде ти јас тоа да го припишувам на сите Македонци. Ефтини ти се тие финти и може да ги види секој човек кој што нормално размислува.

Трето

Quote:"Реформи" (София), год. 7, бр. 28 (25 јуни 1905), стр. 1.

Можно е. Можно е и Талев од таму да ја презел таа мисла, не викам не. Можеш ли да постираш фототипен документ за тоа?


п.с. Тоа што јас сакам да ја изучувам историјата на Македонија без предрасуди и комплекси не значи и дека сакам заедничка бугарско-албанска граница. А со тоа плашило „бугарско-албанска граница“ се ползуваше и еден Србин своевремено на еден форум за да внуши одвратност на Македонците кон Бугарите. Кога веќе се етикетираме, којзнае, можеби тој Србин си токму ти.
(This post was last modified: 03-06-2010, 10:43 AM by Пат.)
03-06-2010, 10:40 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

[Image: KrstoTrajkov_MakCrkva.jpg]

И ајде пак да видиме за овој документ, Ченто. Ете јас сум еден заблуден Македонец, повлијаен од бугарската пропаганда. На документот се потцртани некои работи, ама јас пак таков тврдоглав каков што сум го прочитав целиот, и некои нешта малку ме збунуваат. Ајде бидејќи ти си поумен од мене, објасни ми што значат овие редови:

„Ами както сме си курдисани сега, викаме за автономна Македония, а очитѣ ни сѫ за кѫм България, Българския синодъ и проче.
Ама еднакви сме съ България, мани това, секи го знае, обаче......."
03-06-2010, 10:55 AM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

(03-06-2010, 10:35 AM)Alexandro Wrote:
(28-05-2010, 10:14 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Alexandro oдговорот на предходниот пост ке го добиеш подоцна . Сега би те замолил ако сакаш да го разјасниш одењето кај Љубиш Гергиевски, епизодата со прислушните уреди:

Quote:Знам сигурно дека Љубиша Георгиевски беше против оденје во Бугарија, претпоставувајки ги негативните последици од таа посета. По тој настан се заладија односите меѓу Љубиша и Доста. Александар Диневски, наговорен од страна на Змејковски дека Љубиша Георгиевски работи против ВМРО – ДПМНЕ, ја прифаќа сугестијата на Змејковски да оди со прислушен апарат кај Љубиша да го провоцира, и така обезбедува “доказен” материал. Крајната цел на тоа е оддалечување на Љубиша Георгиевски од Љубчо Георгиевски, што тогаш и им успеа.
објавено во "ФОКУС" на 06.08.1999 година.

Јордане, ако имаш малку човечка доблест треба јавно да ми се извиниш за оваа гнасна лага што ја пласираш. Тогаш погрешив (признавам!) што не те дадов на суд па таму да докажеш тоа што го тврдиш.
Еве ако имаш докази и аргументи те повикувам јавно - ајде да се најдеме на суд и таму да ги расчистиме работите машки! Еве од моја страна ти ветувам дека нема да барам никаква оштета туку само ЈАВНО извинување!!!
Ако сакаш пак, можеме и овде да ја расчлениме оваа гнасна и подомолна лага. Пред тоа должен си да кажеш неколку работи:
- кога се случило тоа и каде?
- имаш ли било каков доказ - снимка транскрипт, присутен сведок...
- дали ти се познати моите лични релации со Љубиша токму во тој период од 1992 година до 1997 година?
-што било тоа толку страшно што Љубиша го изјавил па се заладиле односите со Љубчо?
- кој му го стопира одењето на Љубиша во Австралија буквално 15 минути пред полетување на аеродром и зошто?
- и на крај - кога јас и ти сме биле блиски (не сме биле ни непријатели, колку јас знам) та сум можел да разговарам со тебе за било какви теми од работата на партијата???
Кога ќе ми одговориш на сето ова можеби и ќе го корегирам мојот став кон тебе!
Вака и натаму ќе те третирам како обичен татаромански манипулатор
Без поздрав!

Во меѓувреме се потсетив уште на некои битни моменти:
- дали ти е познато колку трибини сме одржале јас и Љубиша самите до изборите во 1994 година?
- дали ти е познато колку пати јас сум бил домашен гостин кај него дома односно тој кај мене на гости во Преспа, фамилијарно?
- дали ти е познато кој беше негов личен претставник во Државната изборна комисија на претседателските избори во 1994 година?
- дали ти е познат текстот на оставката на тој негов претставник по откривањето на фалсификатот (да ти помогнам ако не знаеш - ѕирни во книгата на Ставре Џиков, таму е пренесена интегрално)?
- дали ти е познат составот не делегацијата која на Љубиша му понуди да го истакне како противкандидат на Љубчо пред Кичевскиот конгрес и уште еднаш една година подоцна???
- дали знаеш кој беше единствениот функционер на ВМРО ДПМНЕ што го придружуваше на претседателската кампања откако Љубчо од „необјаснети причини“ го остави сам да ја води кампањата!!!
Доволно засега!

Откако ќе одговориш чесно и коректно можеби ќе одлучам и натаму да дискутирам со тебе. Засега останувам на стендбај освен тогаш кога морам да ги негирам твоите параноични небулози!
Пак без поздрав!
03-06-2010, 11:02 AM
Reply
Ч Е Н Т О
Unregistered

 

(03-06-2010, 10:40 AM)Път Wrote: Ајде пак со тебе Ченто, и ако веќе ми стануваш патетичен. Напиша ли ти ж да не ги навредувам Македонците со сликите на Канго, инаку лошо ќе си поминам? Напиша или не напиша?

Абе ти ај што си прост, па и слеп си бил бе..?!?
Што пишува овде бре Пат-етеичен еден..!?!

(03-06-2010, 05:33 AM)Ч Е Н Т О Wrote: Затоа, ако ти е целта да навредуваш со фотки, верувај ми дека нема да си поминеш арно.

Појасно неможе да биде..!!!
На дете од градинка да му го дадам ова ќе го разбере, ама на бетониран бугарофилски ум, со тешка форма на параноја се' му се чини за закана.
Или па си имаш комплекс на пониска вредност и сакаш секогаш да се претставуваш како "недолжна жртва"..?

Ти реков, ако сакаш да навредуваш со фотки, верувај ми дека нема да си поминеш арно.
Зашто и јас можам да најдам и да постирам мал милион фотографии што се повеќе од смешни и патетични за твоите омилени Бугари, ЈАСНО ЛИ Е..?!?

(03-06-2010, 10:40 AM)Път Wrote: Второ, немој бе да се криеш под тоа „ние, Македонците“, ти кажав и јас сум Македонец, а тоа што го прават тие поединци ме засега и мене, бидејќи прават карикатура од македонскиот народ. Каде виде ти јас тоа да го припишувам на сите Македонци. Ефтини ти се тие финти и може да ги види секој човек кој што нормално размислува.

Не се кријам јас зад никого, стојам сам зад се' што сум напишал овде.
Ова што и на кого се однесува..?
(03-06-2010, 10:40 AM)Път Wrote: Македонија се претвора во големо Монти Пајтон шоу...


(03-06-2010, 10:40 AM)Път Wrote: Трето

Quote:"Реформи" (София), год. 7, бр. 28 (25 јуни 1905), стр. 1.

Можно е. Можно е и Талев од таму да ја презел таа мисла, не викам не. Можеш ли да постираш фототипен документ за тоа?

Кој Талев кои Талевци бе, немаш поим што зборуваш ти. Тој ќе расправал историја...
Само и само да не излезат на виделина гомнениците на твоиве ѓоа-побратими тука, ти за тоа си должен да ги "одбраниш" од "лошите Македонци" како мене.


(03-06-2010, 10:40 AM)Път Wrote: п.с. Тоа што јас сакам да ја изучувам историјата на Македонија без предрасуди и комплекси не значи и дека сакам заедничка бугарско-албанска граница. А со тоа плашило „бугарско-албанска граница“ се ползуваше и еден Србин своевремено на еден форум за да внуши одвратност на Македонците кон Бугарите. Ког веќе се етикетираме, којзнае, можеби тој Србин си токму ти.

1. Па што се препелкаш како рипче на суво и се препознаваш и одговараш на работи што ете тврдиш не се однесуваат на тебе..?
Или само да се напише нешто, така ли те научиле..?

2. Пак инсинуираш и ме правиш Србин, а..?
Ееее празна главо, друго нешто знаеш ли ти бе..?
Или како и секое благонадежно б'лгарче кога ќе го притеснат вреска како попарено: Србомани, Срби, Српски мекерета, Тито-Зомби, итн.

И после ќе ми се кажуваш дека си Македонец...?
Ти ако си Македонец, јас сум Гоце Делчев за тебе бе тапчо...
03-06-2010, 11:04 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Клапчо јас сум Македонец кој што ти не можеш да го разбереш бидејќи имаш понизок коефициент на интелегенција и залудно е со такви како тебе да се спори. Ајде сега пак од почеток.....
03-06-2010, 11:08 AM
Reply
Alexandro Offline
Member
***

Posts: 90
Joined: Apr 2010
Reputation: 0

(03-06-2010, 11:04 AM)Ч Е Н Т О Wrote:
(03-06-2010, 10:40 AM)Път Wrote: Ајде пак со тебе Ченто, и ако веќе ми стануваш патетичен. Напиша ли ти ж да не ги навредувам Македонците со сликите на Канго, инаку лошо ќе си поминам? Напиша или не напиша?

Абе ти ај што си прост, па и слеп си бил бе..?!?
Што пишува овде бре Пат-етеичен еден..!?!

(03-06-2010, 05:33 AM)Ч Е Н Т О Wrote: Затоа, ако ти е целта да навредуваш со фотки, верувај ми дека нема да си поминеш арно.

Појасно неможе да биде..!!!
На дете од градинка да му го дадам ова ќе го разбере, ама на бетониран бугарофилски ум, со тешка форма на параноја се' му се чини за закана.
Или па си имаш комплекс на пониска вредност и сакаш секогаш да се претставуваш како "недолжна жртва"..?

Ти реков, ако сакаш да навредуваш со фотки, верувај ми дека нема да си поминеш арно.
Зашто и јас можам да најдам и да постирам мал милион фотографии што се повеќе од смешни и патетични за твоите омилени Бугари, ЈАСНО ЛИ Е..?!?

(03-06-2010, 10:40 AM)Път Wrote: Второ, немој бе да се криеш под тоа „ние, Македонците“, ти кажав и јас сум Македонец, а тоа што го прават тие поединци ме засега и мене, бидејќи прават карикатура од македонскиот народ. Каде виде ти јас тоа да го припишувам на сите Македонци. Ефтини ти се тие финти и може да ги види секој човек кој што нормално размислува.

Не се кријам јас зад никого, стојам сам зад се' што сум напишал овде.
Ова што и на кого се однесува..?
(03-06-2010, 10:40 AM)Път Wrote: Македонија се претвора во големо Монти Пајтон шоу...


(03-06-2010, 10:40 AM)Път Wrote: Трето

Quote:"Реформи" (София), год. 7, бр. 28 (25 јуни 1905), стр. 1.

Можно е. Можно е и Талев од таму да ја презел таа мисла, не викам не. Можеш ли да постираш фототипен документ за тоа?

Кој Талев кои Талевци бе, немаш поим што зборуваш ти. Тој ќе расправал историја...
Само и само да не излезат на виделина гомнениците на твоиве ѓоа-побратими тука, ти за тоа си должен да ги "одбраниш" од "лошите Македонци" како мене.


(03-06-2010, 10:40 AM)Път Wrote: п.с. Тоа што јас сакам да ја изучувам историјата на Македонија без предрасуди и комплекси не значи и дека сакам заедничка бугарско-албанска граница. А со тоа плашило „бугарско-албанска граница“ се ползуваше и еден Србин своевремено на еден форум за да внуши одвратност на Македонците кон Бугарите. Ког веќе се етикетираме, којзнае, можеби тој Србин си токму ти.

1. Па што се препелкаш како рипче на суво и се препознаваш и одговараш на работи што ете тврдиш не се однесуваат на тебе..?
Или само да се напише нешто, така ли те научиле..?

2. Пак инсинуираш и ме правиш Србин, а..?
Ееее празна главо, друго нешто знаеш ли ти бе..?
Или како и секое благонадежно б'лгарче кога ќе го притеснат вреска како попарено: Србомани, Срби, Српски мекерета, Тито-Зомби, итн.

И после ќе ми се кажуваш дека си Македонец...?
Ти ако си Македонец, јас сум Гоце Делчев за тебе бе тапчо...

Ченто, не се нервирај!
Веќе се гледа улогата на Пат и на Црниот Јордана во оваа дискусија:
да ја дефокузираат расправата и ја насочат кон историски теми а не за актуелните антимакедонски тези на пролупаниот некогашен војвода чии ставови денес по ништо не се разликуваат од Шешељовата доктрина кон Македонија!
Кутрите тие, уште не го погледале интервјуто... им се расипал грамофонот... Icon_razz))))
03-06-2010, 11:16 AM
Reply
Ч Е Н Т О
Unregistered

 

(03-06-2010, 10:55 AM)Път Wrote: [Image: KrstoTrajkov_MakCrkva.jpg]

И ајде пак да видиме за овој документ, Ченто. Ете јас сум еден заблуден Македонец, повлијаен од бугарската пропаганда. На документот се потцртани некои работи, ама јас пак таков тврдоглав каков што сум го прочитав целиот, и некои нешта малку ме збунуваат. Ајде бидејќи ти си поумен од мене, објасни ми што значат овие редови:

„Ами както сме си курдисани сега, викаме за автономна Македония, а очитѣ ни сѫ за кѫм България, Българския синодъ и проче.
Ама еднакви сме съ България, мани това, секи го знае, обаче......."

1. Писмово прв пат го видов кога на Кајгана го постираше Каснакоски, јас од таму го превземав и не сум потцртувал ниту додавал или одземал ни точка ни запирка од него. Најди си го Каснакоски и нека ти потврди. Потцртаните делови си се така на оригиналот.

2. Јасно ми е дека си тврдоглав, не треба да ми се докажуваш, ама еве бидејќи се правиш на удрен и демек си "збунет" еве ќе ти објаснам како јас го читам (како и сите други што го виделе) писмово и таа реченица.

„Ами както сме си курдисани сега, викаме за автономна Македония, а очитѣ ни сѫ за кѫм България, Българския синодъ и проче."
- Ова како ти звучи тебе, како потврда или како осуда на таквиот став меѓу Македонците..?
Мене ми личи како осуда на таквата состојба за што сведочи целиот текст на писмото и насоката на која води Крсто Трајков во него.

- До кого е адресирано писмото..?
До седиштето на МПО т.е. врхушката на организацијата што од секогаш имала Бугарофилска провениенција и врски со Ванчо Михајлов. Значи може да се однесува и на нив и е согледување на Крсто за тоа како се однесува МПО.


"Ама еднакви сме съ България, мани това, секи го знае, обаче......."
- Тие точките на крајот што си ги ставил те издаваат, кога ќе му ја продолжиме мислата, како што сам си ја запишал Крсто станува јасно што мисли со "еднакви сме"
Имено, цитирам:
"...при се че аз одавна тврда че съ Българитѣ сме само пара-братя както сме и съ останали славяни, а имено:
- Македонеца по кръв е славянин смесен съ старо макидонци
- Българина е славянин смесен съ Аспаруховитѣ "волгари"..."


Толку е јасно, да појасно не може да биде..!!!
И ти не си воопшто збунет, туку си во шок и не ти е јасно што можеш (а не можеш ништо) да направиш да го занемариш, одвлечеш на погрешен колосек или поништиш писменцево.
Жалам, ојде јабана твојава упорна кампања овде да не по-бугарчуваш.
Icon_wink
03-06-2010, 11:29 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(03-06-2010, 11:29 AM)Ч Е Н Т О Wrote: "Ама еднакви сме съ България, мани това, секи го знае, обаче......."
- Тие точките на крајот што си ги ставил те издаваат, кога ќе му ја продолжиме мислата, како што сам си ја запишал Крсто станува јасно што мисли со "еднакви сме"
Имено, цитирам:
"...при се че аз одавна тврда че съ Българитѣ сме само пара-братя както сме и съ останали славяни, а имено:
- Македонеца по кръв е славянин смесен съ старо макидонци
- Българина е славянин смесен съ Аспаруховитѣ "волгари"..."


Толку е јасно, да појасно не може да биде..!!!
И ти не си воопшто збунет, туку си во шок и не ти е јасно што можеш (а не можеш ништо) да направиш да го занемариш, одвлечеш на погрешен колосек или поништиш писменцево.
Жалам, ојде јабана твојава упорна кампања овде да не по-бугарчуваш.
Icon_wink
Хаха, точките ги оставив за да те наведат до еден интересен дел, ама ти тој дел си го прескокнал. Како и да е....

Ченто, кажи ми, какви се тоа антички Македонци на Кајгана кои што пишуваат на половина српски? Не го велам ова конкретно за тебе, ама одсекогаш сум сакал да прашам некого за тоа што го имам забележано. Што мислиш ти за таа појава?
03-06-2010, 11:46 AM
Reply
Ч Е Н Т О
Unregistered

 

(03-06-2010, 11:16 AM)Alexandro Wrote: Ченто, не се нервирај!
Веќе се гледа улогата на Пат и на Црниот Јордана во оваа дискусија:
да ја дефокузираат расправата и ја насочат кон историски теми а не за актуелните антимакедонски тези на пролупаниот некогашен војвода чии ставови денес по ништо не се разликуваат од Шешељовата доктрина кон Македонија!
Кутрите тие, уште не го погледале интервјуто... им се расипал грамофонот... Icon_razz))))

Не се нервирам воопшто Alexandro, дури ми паѓа смешно и мајтапење ваквата "дискусија". Иако право да ти кажам, се кладам дека Бугарите тука се ситат кога гледаат како се расправаат Македонците меѓу себе и тоа не ми е баш мило, ама работиве мора да се истераат до крај.
А, за Љубчета што да се каже, за греота...
Се кладам дека ова беше всушност некоја Пи-Ар егзибиција во негова режија, а не на Ефтов, и набргу ќе видиме што била целта.


(03-06-2010, 11:46 AM)Път Wrote: Хаха, точките ги оставив за да те наведат до еден интересен дел, ама ти тој дел си го прескокнал. Како и да е...

Види, јас и ти може да се расправаме до утре сабајле ама ти очигледно си имаш зацртано агенда и на белото му викаш дека е црно, така да излишна е понатамошна дискусија за писмово. Впрочем за документи од ваков тип и не се дискутира, во нив е се' кажано јасно и гласно.
Нека го видат луѓето и сами нека си донесат заклучок што тоа кажува.

(03-06-2010, 11:46 AM)Път Wrote: Ченто, кажи ми, какви се тоа антички Македонци на Кајгана кои што пишуваат на половина српски? Не го велам ова конкретно за тебе, ама одсекогаш сум сакал да прашам некого за тоа што го имам забележано. Што мислиш ти за таа појава?

Сега за правописот и јазикот на Кајгана ли ќе правиме дебата..?
Отвори тема за тоа (не знам каде би ја ставил) па ќе продискутираме, нема проблем. Овде не знам каква врска има тоа со Љубчо и видеото негово, веќе славно.

Тоа "антички Македонци" како треба да го сфатам, како навреда или..?
Не постојат никакви "антички", "словенски" или не знам какви Македонци, туку едноставно само Македонци.

Еве накратко ако сакаш...
Да, сум забележал и јас не само на форумиве туку и на други интернет страни најчесто се масакрира нашиот преубав Македонски јазик.
Дали е "половина српски" не знам, јас не би рекол. Повеќе од третината од населението во Македонија живее во Скопје и околината, и по автоматизам го прифаќа, зборува и пишува на Скопскиот дијалект, којшто, да, е полн со Србизми, ама тоа не значи дека е "половина српски", ниту дека е помалку Македонски од некои други Македонски дијалекти.
Дури имам доста пријатели што се од други градови и села и кога зборуваат со луѓе од Скопје, зборуваат Скопски, а дома со своите си го зборуваат својот дијалект или локално наречје.
Не гледам ништо лошо во тоа.
03-06-2010, 12:09 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(03-06-2010, 12:09 PM)Ч Е Н Т О Wrote: Види, јас и ти може да се расправаме до утре сабајле ама ти очигледно си имаш зацртано агенда и на белото му викаш дека е црно, така да излишна е понатамошна дискусија за писмово. Впрочем за документи од ваков тип и не се дискутира, во нив е се' кажано јасно и гласно.
Нека го видат луѓето и сами нека си донесат заклучок што тоа кажува.
Немам никаква агенда бе, ниту сум некаков платеник туку сум едноставно Македонец кој што чита и прашува до што довело што и што не води кон што. Тоа е се. Се согласувам, секој си има своја глава и нека си ја употребува, за промена.

(03-06-2010, 12:09 PM)Ч Е Н Т О Wrote: Тоа "антички Македонци" како треба да го сфатам, како навреда или..?
Не постојат никакви "антички", "словенски" или не знам какви Македонци, туку едноставно само Македонци.

Еве накратко ако сакаш...
Да, сум забележал и јас не само на форумиве туку и на други интернет страни најчесто се масакрира нашиот преубав Македонски јазик.
Дали е "половина српски" не знам, јас не би рекол. Повеќе од третината од населението во Македонија живее во Скопје и околината, и по автоматизам го прифаќа, зборува и пишува на Скопскиот дијалект, којшто, да, е полн со Србизми, ама тоа не значи дека е "половина српски", ниту дека е помалку Македонски од некои други Македонски дијалекти.
Дури имам доста пријатели што се од други градови и села и кога зборуваат со луѓе од Скопје, зборуваат Скопски, а дома со своите си го зборуваат својот дијалект или локално наречје.
Не гледам ништо лошо во тоа.
Не е навреда, туку е автоиронија. Подобро е ние самите да се критикуваме и да се поправаме отколку тоа да го прават други. А зошто „антички Македонци“? Епа гледај сега, на Кајгана има еден куп тинејџери што паѓаат во транс по Александар Македонски, пишуваат едно чудо реченици за тоа колку се големи патриоти и не знам што, колку македонската нација е голема, колку македонскиот јазик е најубав,, и во истите тие реченици читаш изрази како „није могуче“, „нема везе“, „ваљда“, „сумљиво“, „некад“, „икад“, „секад“, „боље“, „јеби га“ итн. да не ги редам. Значи јас малку и преувеличувам кога вела половина српски, ама кажи ми искрено, зар не ти се чини дека на нас ни се случува истото што го константирал и Павел Шатев пред половина век- однадвор се правиме големи Македонци, а под површината (подсвесно) се србизираме.

А во тоа срдечно ни помагаат извесни „медиуми“.
03-06-2010, 12:19 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(03-06-2010, 12:19 PM)Път Wrote:
(03-06-2010, 12:09 PM)Ч Е Н Т О Wrote: Види, јас и ти може да се расправаме до утре сабајле ама ти очигледно си имаш зацртано агенда и на белото му викаш дека е црно, така да излишна е понатамошна дискусија за писмово. Впрочем за документи од ваков тип и не се дискутира, во нив е се' кажано јасно и гласно.
Нека го видат луѓето и сами нека си донесат заклучок што тоа кажува.
Немам никаква агенда бе, ниту сум некаков платеник туку сум едноставно Македонец кој што чита и прашува до што довело што и што не води кон што. Тоа е се. Се согласувам, секој си има своја глава и нека си ја употребува, за промена.

(03-06-2010, 12:09 PM)Ч Е Н Т О Wrote: Тоа "антички Македонци" како треба да го сфатам, како навреда или..?
Не постојат никакви "антички", "словенски" или не знам какви Македонци, туку едноставно само Македонци.

Еве накратко ако сакаш...
Да, сум забележал и јас не само на форумиве туку и на други интернет страни најчесто се масакрира нашиот преубав Македонски јазик.
Дали е "половина српски" не знам, јас не би рекол. Повеќе од третината од населението во Македонија живее во Скопје и околината, и по автоматизам го прифаќа, зборува и пишува на Скопскиот дијалект, којшто, да, е полн со Србизми, ама тоа не значи дека е "половина српски", ниту дека е помалку Македонски од некои други Македонски дијалекти.
Дури имам доста пријатели што се од други градови и села и кога зборуваат со луѓе од Скопје, зборуваат Скопски, а дома со своите си го зборуваат својот дијалект или локално наречје.
Не гледам ништо лошо во тоа.
Не е навреда, туку е автоиронија. Подобро е ние самите да се критикуваме и да се поправаме отколку тоа да го прават други. А зошто „антички Македонци“? Епа гледај сега, на Кајгана има еден куп тинејџери што паѓаат во транс по Александар Македонски, пишуваат едно чудо реченици за тоа колку се големи патриоти и не знам што, колку македонската нација е голема, колку македонскиот јазик е најубав,, и во истите тие реченици читаш изрази како „није могуче“, „нема везе“, „ваљда“, „сумљиво“, „некад“, „икад“, „секад“, „боље“, „јеби га“ итн. да не ги редам. Значи јас малку и преувеличувам кога вела половина српски, ама кажи ми искрено, зар не ти се чини дека на нас ни се случува истото што го константирал и Павел Шатев пред половина век- однадвор се правиме големи Македонци, а под површината (подсвесно) се србизираме.

А во тоа срдечно ни помагаат извесни „медиуми“.

Затоа што Павел Шатев е ликвидиран од србокомун истите на “ Ченто“, немој од него да очекуваш одговор на вакви незгодни прашања. Но, може ли назад на темата!
03-06-2010, 12:50 PM
Reply
Ч Е Н Т О
Unregistered

 

(03-06-2010, 12:19 PM)Път Wrote: Не е навреда, туку е автоиронија. Подобро е ние самите да се критикуваме и да се поправаме отколку тоа да го прават други.

Апсолутно се слагам.
Ама работата не е толку страшна иако иритира на моменти.
Мене ме плаши што се намалува т.н. критична маса на луѓе што го зборуваат и пишуваат литературниот Македонски јазик, а во тоа голем удел игра распадот на една важна институција како МРТВ, која пред се' со високиот стандард поставен од радио и делумно ТВ водителите беше пример за тоа како треба да се зборува и звучи Македонскиот јазик.

(03-06-2010, 12:19 PM)Път Wrote: А зошто „антички Македонци“? Епа гледај сега, на Кајгана има еден куп тинејџери што паѓаат во транс по Александар Македонски, пишуваат едно чудо реченици за тоа колку се големи патриоти и не знам што, колку македонската нација е голема, колку македонскиот јазик е најубав,, и во истите тие реченици читаш изрази како „није могуче“, „нема везе“, „ваљда“, „сумљиво“, „некад“, „икад“, „секад“, „боље“, „јеби га“ итн. да не ги редам.

Види, тоа за нашето "величие" не е наша измислица, го имаш на секој форум што и оддалеку засега некаква си локална историја по целиов свет, така да ич не се секирам за тоа.
Е сега, фактот што ретко кој вистински си ја познава историјата е друго прашање.
Инаку да, точна констатација на состојбата, ама е излишно да се спротивставува човек на тоа зашто не дава резултати (сум се обидел).

(03-06-2010, 12:19 PM)Път Wrote: Значи јас малку и преувеличувам кога вела половина српски, ама кажи ми искрено, зар не ти се чини дека на нас ни се случува истото што го константирал и Павел Шатев пред половина век- однадвор се правиме големи Македонци, а под површината (подсвесно) се србизираме.

А во тоа срдечно ни помагаат извесни „медиуми“.

Точно е за тинејџерите наши "насушни" Sepotsmeva ама тоа е што да се прави...
Значи генерално гледано од страна да, ама пак ќе речам не е толку страшно, и посебно не вади од такт кога тоа се дрзнува да ми го каже Бугарин. Не дека не смее, ама во скоро 100% случаи е обид за една ефтина и смешна навреда, затоа што они не знаат како звучи или треба да се пишува на литературен Македонски.

Како и да е, се слагам со Павел Шатев ама делумно.
Пред се' зашто секој, па и нашиот Македонски јазик е жив јазик и подлежи на секојдневни измени и дополнувања, што особено брзо се случува во говорната форма.
Арно ама, поминаа толку многу години и генерации се изначитаа едно чудо литература на Српско-Хрватски па пак се зборуваше и пишуваше на многу повисоко литературно ниво од денеска.
Затоа се слагам со последното за "медиумите". Иако пак ќе речам, најголемиот дел од нив се наоѓаат во Скопје и во нив работат живи луѓе, и во коишто (иако ми се чини порано беше и законска норма) никогаш не се вработувале лектори како во МРТВ. (којзнае дали и таму ги има веќе)
Значи генерално имаме зголемување на квантитет на медиуми и воедно пад на квалитетот на јазикот во нив.
Исто е и со пишуваните.

Тука игра улога и зголемениот број на високо-образовни институции, каде по ред на нештата треба да се добие финалната "политура" на јазикот што би бил достоен за еден академски граѓанин, а всушност денеска имаме (во јазична смисла) се повеќе неписмени дипломци...
За жалење, ама така е...
03-06-2010, 12:56 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

Ако може да продожите на темата. Кој сака може да отвори тема за македонскиот јазик
03-06-2010, 01:04 PM
Reply
Ч Е Н Т О
Unregistered

 

(03-06-2010, 12:50 PM)hristo Wrote: Затоа што Павел Шатев е ликвидиран од србокомун истите на “ Ченто“, немој од него да очекуваш одговор на вакви незгодни прашања. Но, може ли назад на темата!

hristo,
Колку што можам да забележам имаш титула не на "модератор", туку на "супер модератор", а тоа обично подразбира човек со високо ниво на толеранција и чувство за смирување или "модерирање" на потенцијално експлозивни ситуации.

А ти гледам овде со своите предрасуди сакаш да додадеш масло на оган.
Нема проблем, јас сум тука.
Навикнат сум на етикети од секаков тип, ама сум и пис на јазик ако некој го заслужува тоа, така да...

Инаку, и јас реков дека овој последниов разговор не е на темата.
03-06-2010, 01:09 PM
Reply