Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 3.42 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Љубчо Георгиевски најави враќање или политичко самоубиство?
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

Конечно го видов интервјуто на Љупчо Георгиевски. Добив впечаток дека Диневски, афион и "ченто" не го гледале интервјуто односно тие само го СЛУШАЛЕ Васко Ефтов. А пак Ефтов се представи во светло на манипулант од висок маштраб а па за патриотизмот на Ефтов, да не зборуваме. Како да го слушам оној председателот на "Савез Комуниста Покрет за Југославију" Драгишa Aтанасовски, како денеска се фали дека тој бил за Самостојна Македонија.Tuktuk0niTuktuk0niБидејки сум ги читал порано, Катарџиев, Терзиоски, Ачковсака, добив впечаток дека и Љупчо го читал Академик Катарџиев, Др. Терзиоски и затоа така говори.Почитува АКАДЕМСКИ ЗВАЊА. Можеби вие троица не сте го читале па еве да се запознаете малку со нивните НАУЧНИ ставови:


Quote:ФОРУМ: Неодамна, во едно интервју, висока функционерка на ВМРО-ДПМНЕ, зборувајќи за тезата дека левицата во Македонија секогаш била ориентирана кон Белград, а десницата кон Софија, ми го посочи примерот на Димитар Влахов - левичар од ВМРО (Обединета), кој се декларирал како Бугарин.

КАТАРЏИЕВ: Да, тоа е точно. И не само Димитар Влахов. Павел Шатев, Панко Брашнаров, Ризо Ризов и др. Меѓутоа, овде тезата е погрешно поставена. Не е работата во тоа дали левицата се определуваше за Србија, а десницата за Бугарија. Тука се мешаат поимите. Практично, ни левицата ни десницата не ја доведуваа во прашање својата бугарска провениенција. Тоа ќе го доведе дури и Димитар Влахов во 1948 година на седница на Политбирото, кога говореше за постоењето на македонска нација, да рече дека во 1931-32 година е направена грешка. Сите тие ветерани останаа само на нивото на политички, а не и на национален сепаратизам. Тука мора да се спомене еден феномен. Поделбата на Македонија 1913 година одигра извонредно штетна улога во свеста на Македонецот. Зошто? Затоа што ја прекина нормалната комуникација - политичка, културна, економска - меѓу Македонците. Го прекина процесот на создавање на единствена македонска историја на целиот македонски простор. Македонските прогресивни сили ги врза за прогресивните сили на земјите во коишто опстојуваа. Тие почнаа да ја прифаќаат политичката определба и филозофија на земјите меѓу кои Македонија беше поделена. Така, во текот на НОБ, кога дојде времето за поврзување, постоеше огромен јаз во свеста на Македонецот од трите дела на земјата. Сите велеа дека се Македонци, ама сите на тој поим му даваа поинаква содржина. Кои доаѓаа од Бугарија, тие сметаа дека треба да дојдат на чело и да ја водат Македонија, особено ветераните како Шатев и Влахов. Тие, практично, се чувствуваа како Бугари. ВМРО (Об.) ...


Дел од излагањето на Растислав Терзиоски. Излагање во кое нуди куп документи дека Мисирков се декларирал како Македонски Бугарин. Пак ви нисте из ту.


Quote:" МАНУ-Скопје Меѓународен научен собир 100 години За македонцките работи на Мисирков."

Ноември 2003


Растислав Тезиоски: "Во овие документи постојат некои содржини, коишто не се вклопуваат со неговите пишувања во За македонцките работи. Тие отстапуваат од тоа за што, според нашата наука (!!!), тој континуирано се залагал. Дали во случајот се работи за дилеми или за таканаречени дилеми (!!!)?

Така например, во писмо до рускиот министер за надворешни работи, Мисирков се декларира како македонски Бугарин, зборува за беспорното бугарско население во Македонија, за своето бугарско потекло, за бугарскиот народ во Македонија.

Мисирков жали за Санстефанска Бугарија, вели дека Македонија била коренна бугарска земја, за потиснатиот од Србите бугарски народ во Македонија, за трите бугарски земји Северна Бугарија, Тракија и Македонија.

Мисирков вели, дека два и пол милиона бугарско население било поробено. Дека Русија ја одделила Македонија од Бугарија. Вели дека тезата за бугарски национални права над Македонија била беспорна. Жали дека Македонија е отргната од Бугарија.

Мисирков се залага против српската пропаганда, којашто според него работела во Русија. Вели дека по Букурешткиот мир два милиона Бугари во Македонија биле поробени од Србите. Мисирков бара обединета етнографска Бугарија со цела Македонија, Добруџа, Источна Тракија. Тврди дека Србија добила чисто бугарски етнографски земји, а Грците го грабнале од Бугарите Солун.

Мисирков има и некои како да кажам... чисто расистички ставови за Србите. Вели, дека тие биле шумадински овчари. Дека Србија била заснована од свинскиот трговец Караѓорѓе, дека истава Србија била единствен виновник за ропството на македонските Бугари. Зборува за некаква карактеристичка црта на српските овчари цареубијци. Вели дека Србите поробиле вековна бугарска култура во Македонија.

Мисирков тврди, дека населението во Македонија е бугарско и треба да живее во единствена бугарска земја. Бара да се спречи српската асимилација на бугарското население во Македонија."


Љупчо во интервјуто вели дека Македонската нација е стара преку сто години. Вие троица и Васко Ефтов, СКОКАТЕ, ГЛУМИТЕ ПАТРИОТИ ... Акладемик Катарџиев вели дека Македонската Нација е створена после ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА. Ама вие молчите нисте из ту.

Quote:Катарџиев: "А во времето на Мисирков немало такви прилики. Тука многу се зборува за “политички” и за “национален сепаратизам”.

Луѓето не праваат дистинкција, не го употребуваат коректно.

Националниот сепаратизам претпоставува изградена нација со национална свест и оттаму – сепарација. Така ВРЗ ОСНОВА НА ВЕKЕ ФОРМИРАНАТА БУГАРСКА НАЦИJА ВО МАКЕДОНИJА се прави сепарација.

ТИЕ БЕА СО БУГАРСКА НАЦИОНАЛНА СВЕСТ, А МАКЕДОНСКА НАЦИJА СЕ СОЗДАДЕ ПО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОJНА ОД ПОЛИТИЧКИ ПРИЧИНИ . Тука се работи за правото на национално самоопределување, а не национална сепарација.”

27 - 29 Ноември, 2003 - МАНУ-Скопје “Меѓународен научен собир 100 години “За македонцките работи” на Мисирков

Сега би ве замолил вас троица да ги демантирате Катарџиев и Терзиоски или да се извините.
01-06-2010, 02:44 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21

Ч Е Н Т О што се буниш за етикетирање кога прв ти почна со таа практика?!

Ч Е Н Т О Wrote:Ти, а гледам и читам овде сите други немате елементарни познавања за историјата на древна Македонија

Тука никој не зборуваше за антиката (омилена дисциплина последниве години), туку за нашите револуционери и преродбеници (овој термин можеби и не е најдобар). Колку и да се форсира антиката и личностите од тој период, тие никогаш нема да бидат дел од нас како (В)МРО. Тие ја запечатија идејата за автономна ( и независна) Македонија и ја раширија меѓу масите. Тоа што се случувало во антиката, немало скоро никаква влијание врз масите во создавање на нивната политичка и државна мисла. Процесот на создавање на македонската нација не бил едноставен како што сакаат да го прикажат многумина. Јасно е дека ретко кој внимателно го читал Мисирков. Ние ќе прочитаме нешто на интернет и ќе се правиме најпаметни, а никој не седнува да прочита што пишувале нашите предци. Излегува дека поголем патриот е тој што е викач, отколку тој што се труди да ја истражува својата историја. Тоа не е предавство како што сакате да кажете, предавство е да ги судиш тие личности.

Одредени прикривања и измислувања во историјата ни создаваат проблеми на нас самите. Дебатата за Македонија треба да ја водиш и надвор од нашите граници, а таму научниците ќе ти ги плеснат тие работи во фаца, па ние поради лошиот однос кон минатото доживуваме шокови и веднаш плачеме како целиот свет е против нас. Таков пример е со фалсификатите на Славко Димевски, најпознат е оној Устав што се однесува за Македонското востание. А, што е најлошо за тоа немаше никаква потреба, има доволно аргументи со кои се докажува македонскиот карактер на тоа востание и без неговиот фалсификат. И неговото дело секој научник ќе ти го плесне во фаца, а Бугарите ќе не обвинуваат за фалсификување на бугарската историја пред целиот свет.

П.С. ЧЕНТО, а зошто Из-Но-Гуд? Icon_razz

Едит...

Еве еден текст од Германец.... Инаку Арно се занимава со Блаканот... Одбрани дипломска поврзана со спорот меѓу Грција и Македонија. Тој си се смета македонофил... Текстот можеби има некои граматички грешки, но, со оглед дека е Германец, не би требало тоа да е проблем... многу добро го има совладано македонскиот јазик...

Quote:Предлог за размислување!
НА СИТЕ МОИ ДРАГИ ПРИЈАТЕЛИ МАКЕДОНЦИ И МАКЕДОНОФИЛИ:

Можеби знаете дека јас во моментов го пишувам бачелор-трудот. Пишувам за јавните (новинарски) дискурси околу спорот за името Македонија, а и за дискурси што се поврзани со името, а тоа се македонскиот национален идентитет и својата историја, меѓуетнички конфликти во МК, особено со Албанците. Cе ова влијае во јавниот дискурс (= значи сите текстови, коментари, дискусии коишто има) за Македонија и својот однос кон соседските земји и нации, пред сѐ Грција и Грците (а нивните проблеми со македонското малцинство), а и Србите и Бугарите. Особено Бугарската јавност до ден денес трдува дека не постои одделен македонски (словенски) народ, само Бугари од Македонија. Истовремено има луѓе во Македонија, „горди Македонци“, како велат, што ги прават истите грешки како Грците со антиквизација на сопствениот народ. Антиквизацијата провоцира шовинизам и национализам (гледај фашистичка Италија и Гермаинија во 1930/40те – државните и општествените раководители го стилизираа народот како „предци на древните Римјани и Германци“, како и Грците и денес учат во училишта дека се потомци на древните Елини). Цел свет кажува дека древните Македонци на Александар биле посебен народ со многумина културни врски со Елините, ама никако се предци на Словените, коишто се – културно-јазично – најважен етногенетски елемент во денешниот македонски народ. Тоа нема врска со името, што е Македонија и Македонци, се разбира!

Тоа се моите мислења, што се формираа преку моите истражувања. Сега еден предлог за pазмислување: Најдов статија за Австрииците во англиската Википедија. Пред да коментирате, читајте ја:

„Austrians (German: Österreicher) are a nation(!) and an ethnic group(!) originating from the Republic of Austria and its historical predecessor states who share a common Austrian culture and Austrian descent(!). Due to their common history and belonging to the Holy Roman Empire until 1806, German-speaking Austrians were historically regarded and understood themselves as Germans until 1945(!), but after the events of World War II and Nazism, Austrians developed their own distinct identity separated from Germans(!).

The term Austrian in the 19th century applied to any citizen of the Empire of Austria(!) between 1804 and 1867, and until 1918 to any citizen of Cisleithania, the western half of Austria-Hungary, regardless of his nationality(!). Before the 19th century, the term Austrian meant subjects of the Habsburg realm in the Holy Roman Empire empire, to which Transleithania did not belong. In these senses, the definition included speakers of up to twelve different languages(!).

In the closest sense, the term Austrian ever since meant inhabitants of Lower Austria and Upper Austria, constituting the first lands to be called Austria in the early middle ages. These were German speaking people only(!).“

Таму кадешто ставив „(!)“ се наоѓат клучните зборови за Австрииската нација. Да споредуваме малку: За да се најде добар компромис за македонската нација со Бугарија и Грција, можеби таков концепт за македонската нација е „најздрава“, да речеме, оти не ги исклучува оние македонски граѓани што не се словенојазични (Турци, Власи, Албанци), т. е. не се етнички Македонци, ни оние што имаат – од политичко-семејни причини – бугарско или српско самочувство. Јасно е од статијата дека „Австриец“ до 1945. бил регионален идентитет, а не етничко-национален. Дали е можно, по вашето мислење, дека „Македонец“ до почетокот на 20иот век само бил регионален идентитет, а македонски Словени имале или ниту национално самочувство, или грчко/турско/бугарско/српско…??? Во Бугарија и Грција трвдуват слично, ами со цел да се негира македонската нација. Ова е срамота. Јас како Германец не ја негирам Австриската нација, но се разбира, исто така кај Австриците, дека таква нација произлезе од германојазичното културно-етничко тело. Што мислите?
http://germanecvoskopje.wordpress.com/20...5/predlog/

01-06-2010, 03:09 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Koja e razlikata pomegu narodniot sud od 45 godina i Crni i Hristo?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
01-06-2010, 07:14 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(01-06-2010, 02:44 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Конечно го видов интервјуто на Љупчо Георгиевски. Добив впечаток дека Диневски, афион и "ченто" не го гледале интервјуто односно тие само го СЛУШАЛЕ Васко Ефтов. А пак Ефтов се представи во светло на манипулант од висок маштраб а па за патриотизмот на Ефтов, да не зборуваме. Како да го слушам оној председателот на "Савез Комуниста Покрет за Југославију" Драгишa Aтанасовски, како денеска се фали дека тој бил за Самостојна Македонија.Tuktuk0niTuktuk0niБидејки сум ги читал порано, Катарџиев, Терзиоски, Ачковсака, добив впечаток дека и Љупчо го читал Академик Катарџиев, Др. Терзиоски и затоа така говори.Почитува АКАДЕМСКИ ЗВАЊА. Можеби вие троица не сте го читале па еве да се запознаете малку со нивните НАУЧНИ ставови:


Quote:ФОРУМ: Неодамна, во едно интервју, висока функционерка на ВМРО-ДПМНЕ, зборувајќи за тезата дека левицата во Македонија секогаш била ориентирана кон Белград, а десницата кон Софија, ми го посочи примерот на Димитар Влахов - левичар од ВМРО (Обединета), кој се декларирал како Бугарин.

КАТАРЏИЕВ: Да, тоа е точно. И не само Димитар Влахов. Павел Шатев, Панко Брашнаров, Ризо Ризов и др. Меѓутоа, овде тезата е погрешно поставена. Не е работата во тоа дали левицата се определуваше за Србија, а десницата за Бугарија. Тука се мешаат поимите. Практично, ни левицата ни десницата не ја доведуваа во прашање својата бугарска провениенција. Тоа ќе го доведе дури и Димитар Влахов во 1948 година на седница на Политбирото, кога говореше за постоењето на македонска нација, да рече дека во 1931-32 година е направена грешка. Сите тие ветерани останаа само на нивото на политички, а не и на национален сепаратизам. Тука мора да се спомене еден феномен. Поделбата на Македонија 1913 година одигра извонредно штетна улога во свеста на Македонецот. Зошто? Затоа што ја прекина нормалната комуникација - политичка, културна, економска - меѓу Македонците. Го прекина процесот на создавање на единствена македонска историја на целиот македонски простор. Македонските прогресивни сили ги врза за прогресивните сили на земјите во коишто опстојуваа. Тие почнаа да ја прифаќаат политичката определба и филозофија на земјите меѓу кои Македонија беше поделена. Така, во текот на НОБ, кога дојде времето за поврзување, постоеше огромен јаз во свеста на Македонецот од трите дела на земјата. Сите велеа дека се Македонци, ама сите на тој поим му даваа поинаква содржина. Кои доаѓаа од Бугарија, тие сметаа дека треба да дојдат на чело и да ја водат Македонија, особено ветераните како Шатев и Влахов. Тие, практично, се чувствуваа како Бугари. ВМРО (Об.) ...


Дел од излагањето на Растислав Терзиоски. Излагање во кое нуди куп документи дека Мисирков се декларирал како Македонски Бугарин. Пак ви нисте из ту.


Quote:" МАНУ-Скопје Меѓународен научен собир 100 години За македонцките работи на Мисирков."

Ноември 2003


Растислав Тезиоски: "Во овие документи постојат некои содржини, коишто не се вклопуваат со неговите пишувања во За македонцките работи. Тие отстапуваат од тоа за што, според нашата наука (!!!), тој континуирано се залагал. Дали во случајот се работи за дилеми или за таканаречени дилеми (!!!)?

Така например, во писмо до рускиот министер за надворешни работи, Мисирков се декларира како македонски Бугарин, зборува за беспорното бугарско население во Македонија, за своето бугарско потекло, за бугарскиот народ во Македонија.

Мисирков жали за Санстефанска Бугарија, вели дека Македонија била коренна бугарска земја, за потиснатиот од Србите бугарски народ во Македонија, за трите бугарски земји Северна Бугарија, Тракија и Македонија.

Мисирков вели, дека два и пол милиона бугарско население било поробено. Дека Русија ја одделила Македонија од Бугарија. Вели дека тезата за бугарски национални права над Македонија била беспорна. Жали дека Македонија е отргната од Бугарија.

Мисирков се залага против српската пропаганда, којашто според него работела во Русија. Вели дека по Букурешткиот мир два милиона Бугари во Македонија биле поробени од Србите. Мисирков бара обединета етнографска Бугарија со цела Македонија, Добруџа, Источна Тракија. Тврди дека Србија добила чисто бугарски етнографски земји, а Грците го грабнале од Бугарите Солун.

Мисирков има и некои како да кажам... чисто расистички ставови за Србите. Вели, дека тие биле шумадински овчари. Дека Србија била заснована од свинскиот трговец Караѓорѓе, дека истава Србија била единствен виновник за ропството на македонските Бугари. Зборува за некаква карактеристичка црта на српските овчари цареубијци. Вели дека Србите поробиле вековна бугарска култура во Македонија.

Мисирков тврди, дека населението во Македонија е бугарско и треба да живее во единствена бугарска земја. Бара да се спречи српската асимилација на бугарското население во Македонија."


Љупчо во интервјуто вели дека Македонската нација е стара преку сто години. Вие троица и Васко Ефтов, СКОКАТЕ, ГЛУМИТЕ ПАТРИОТИ ... Акладемик Катарџиев вели дека Македонската Нација е створена после ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА. Ама вие молчите нисте из ту.

Quote:Катарџиев: "А во времето на Мисирков немало такви прилики. Тука многу се зборува за “политички” и за “национален сепаратизам”.

Луѓето не праваат дистинкција, не го употребуваат коректно.

Националниот сепаратизам претпоставува изградена нација со национална свест и оттаму – сепарација. Така ВРЗ ОСНОВА НА ВЕKЕ ФОРМИРАНАТА БУГАРСКА НАЦИJА ВО МАКЕДОНИJА се прави сепарација.

ТИЕ БЕА СО БУГАРСКА НАЦИОНАЛНА СВЕСТ, А МАКЕДОНСКА НАЦИJА СЕ СОЗДАДЕ ПО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОJНА ОД ПОЛИТИЧКИ ПРИЧИНИ . Тука се работи за правото на национално самоопределување, а не национална сепарација.”

27 - 29 Ноември, 2003 - МАНУ-Скопје “Меѓународен научен собир 100 години “За македонцките работи” на Мисирков

Сега би ве замолил вас троица да ги демантирате Катарџиев и Терзиоски или да се извините.
Znaes kolku imas procitano od niv?Nisto samo nekoe intervbju koe ti odgovara za tvoite tezi.
E.J,Hobsbawm ima mnogu dobra kniga,pa ti i tvoite potrckovci procitajte sto e narod i nacija.
Sigurno i bugarite bea nacija koga ucea grcki,koga vo crkvata zboruva na grcki i koga se strameja od svoeto poteklo pa aristoratijata vo Bugarija se deklarirase kako Grci.
Ili popisite od pred 18 vek kade site ziteli na balkanot se grci.
Dali lici covek vo godini da nema osnovni poznavnja a da se pali koga nekoj ke rece deka bil makedonski bugarin.
Eve ti uste eden spisok:
Gorce Petrov,Dimo haci Dimov,Petar pop Arsov itn,ama da naucis prvo sto znacelo za niv toa makedonski bugarin.

I pobaraj ja novo otkrienata pesna na eden makedonski vojvoda nameneta za bugarite.Vidi sto ima Cakalarov napisano za niv.
Ajde malku razmrdajte se otvorete knigiteSepotsmeva
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
(This post was last modified: 01-06-2010, 07:24 AM by афион.)
01-06-2010, 07:21 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(01-06-2010, 01:04 AM)Ч Е Н Т О Wrote: .....


И сега пак ќе те прашам: ШЧО ПРАИМЕ бре Патче..?!?
Кои се сега најголемите Србомани, Србофили и љубители и сесрдни восприемачи на Српската "култура" на Балканскиот полуостров..?

Како прво, да, во право си за двојните стандарди на Бугарите кога нас не обвинуваат за србоманија и што ти не, или пак кога ни го опшишуваат јазикот како србизиран, при се што се во право кога станува збор за секојдневниот говор, особено на скопјаните, на пример кога велат „сумливо“ или „могуче“ или „секад“, „јеби га“, прича“ итн.

Второ, не ти наметнувам јас на тебе никаква србоманија, само ти кажав АКО си од тие кои што сметаат така, не за друго, туку за да не си го трошиме времето залудно во убедувања и неискрени задкулисни глупости.

За тоа какви се моите ставови, јас сум отворен и искрен, но за тоа како и за „прашањето“ за мојата националност малку подоцна. Најпрвин за древна Македонија, и за тоа колку јас знам или не знам. Гледај вака, можам да ти дадам докази дека Македоните биле само грчко племе- на пример, кажи ми едно нивно име кое што не може да се објасни со грчката етимологија. Или пак, можам да ти дадам докази и дека не биле Грци, на пример судењето на Филота,или Демостеновите говори, или случајот кој што го опишува Плутарх кога Александар ја извикал својата лична стража на јазик непознат за грчките војници. Можам да ти посочам и на докази кои зборуваат за тоа дека биле хеленизирани- читај го Микулчиќ. Меѓутоа, ниту ти, ниту јас, нтиу Паско Кузман не можеме да докажеме дека ние сме тие само затоа што наоѓаме споменици од тоа време под земјата која што денес ја газиме. Можеме само да докажеме дека и ние исто така можеме да се сметаме за наследници на таа култура, или поточно кажано на дел од неа, исто како што прави секоја нормална земја. Ама ова што ние го правиме не е нормално

[Image: fyromian-redic2.jpg]

Нашата нација, како и секоја друга нација на овие простори своите почетоци ги има во крајот на деветнаесеттиот и почетокот на дваесеттиот век, и ние не треба да се чувствуваме инфериорни поради тоа, и тоа е нашиот главен адут во борбата со Грците. Си ја читал ли „Полиња од жито, ридови од крв“ напишана од Анастасиа Каракасиду, да видиш како била изградена грчката нација и колку современата грчка нација е грчка? Мислиш ли дека светот не го знае тоа? Ама светот ито така знае и дека Александар ширел хеленизам и токму затоа тој период е наречен хеленистички период од Дројзен, ама ете некои наши ревизионисти сакаат истиот да го наречат „македонистички период“.Tuktuk0ni

Е сега, тука во едно ќе ти одговорам и на тебе и на Афион- и јас сум Македонец како тебе, само што не сакам да се чувствувам искомплексиран ако прочитам дека речиси сите наши историски личности од периодот 19-20 век кои што ги славиме како темели на нашата модерна национална историја се изјаснувале како Бугари, што и да значело тоа за нив, тие се изјасниле како такви и тоа е дел од нашата историја, го сакале ние тоа или не. Па и на крајот на краиштата, и од антрополошка и од културна гледна точка поблиски ни се оние од Варна отколку Калашите и Хунзите, исто како што ние сме им поблиски на Бугарите, отколку оние од Татарстан.

Или еве да го земеме јазикот за пример- во право е Вовата на темата за јазикот на историја- падежите ги нема само кај нас и кај Бугарите. Нашиот фолклор е најсличен со бугарскиот, јас не разбирам што е толку проблематично во сето тоа? И се повеќе ми личи на тоа дека таа наша бугарофобија и таквиот наш однос кон Бугарите е комплекс наметнат од Србите. Ние се однесуваме како посвоено дете кое што било воспитувано на омраза кон сопствениот брат.

И ти кажав, можам да ти посочам на парадоксални спротивставености во нашите историски читанки, човеку, без воопшто да ти посочувам на оригинали, или пак на бугарски сајтови итн.

А таа бугарофобија си има и своја политичка примена- тоа е да не држи под влијание на Србите и Грците, бидејќи доколку Македонија се отвори кон Бугарија, па и кон Албанија, нема да биде зависна од претходните две земји, барем не во таа мера. И се си има своја логична причина, почнувајќи од очигледните фалсификати, па до очигледната српска пропаганда која што ни се случува сега, во 21. век. Бидејќи, не можеш да ми зборуваш за бугарска пропаганда, бугарскиот јазик не се слуша никаде по нашите медиуми, а вчера на некаква реклама за вино на Сител слушнав и дека Александар Караѓорѓевиќ бил наш крал.
(This post was last modified: 01-06-2010, 09:30 AM by Пат.)
01-06-2010, 09:26 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-06-2010, 07:21 AM)афион Wrote:
(01-06-2010, 02:44 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Конечно го видов интервјуто на Љупчо Георгиевски. Добив впечаток дека Диневски, афион и "ченто" не го гледале интервјуто односно тие само го СЛУШАЛЕ Васко Ефтов. А пак Ефтов се представи во светло на манипулант од висок маштраб а па за патриотизмот на Ефтов, да не зборуваме. Како да го слушам оној председателот на "Савез Комуниста Покрет за Југославију" Драгишa Aтанасовски, како денеска се фали дека тој бил за Самостојна Македонија.Tuktuk0niTuktuk0niБидејки сум ги читал порано, Катарџиев, Терзиоски, Ачковсака, добив впечаток дека и Љупчо го читал Академик Катарџиев, Др. Терзиоски и затоа така говори.Почитува АКАДЕМСКИ ЗВАЊА. Можеби вие троица не сте го читале па еве да се запознаете малку со нивните НАУЧНИ ставови:


Quote:ФОРУМ: Неодамна, во едно интервју, висока функционерка на ВМРО-ДПМНЕ, зборувајќи за тезата дека левицата во Македонија секогаш била ориентирана кон Белград, а десницата кон Софија, ми го посочи примерот на Димитар Влахов - левичар од ВМРО (Обединета), кој се декларирал како Бугарин.

КАТАРЏИЕВ: Да, тоа е точно. И не само Димитар Влахов. Павел Шатев, Панко Брашнаров, Ризо Ризов и др. Меѓутоа, овде тезата е погрешно поставена. Не е работата во тоа дали левицата се определуваше за Србија, а десницата за Бугарија. Тука се мешаат поимите. Практично, ни левицата ни десницата не ја доведуваа во прашање својата бугарска провениенција. Тоа ќе го доведе дури и Димитар Влахов во 1948 година на седница на Политбирото, кога говореше за постоењето на македонска нација, да рече дека во 1931-32 година е направена грешка. Сите тие ветерани останаа само на нивото на политички, а не и на национален сепаратизам. Тука мора да се спомене еден феномен. Поделбата на Македонија 1913 година одигра извонредно штетна улога во свеста на Македонецот. Зошто? Затоа што ја прекина нормалната комуникација - политичка, културна, економска - меѓу Македонците. Го прекина процесот на создавање на единствена македонска историја на целиот македонски простор. Македонските прогресивни сили ги врза за прогресивните сили на земјите во коишто опстојуваа. Тие почнаа да ја прифаќаат политичката определба и филозофија на земјите меѓу кои Македонија беше поделена. Така, во текот на НОБ, кога дојде времето за поврзување, постоеше огромен јаз во свеста на Македонецот од трите дела на земјата. Сите велеа дека се Македонци, ама сите на тој поим му даваа поинаква содржина. Кои доаѓаа од Бугарија, тие сметаа дека треба да дојдат на чело и да ја водат Македонија, особено ветераните како Шатев и Влахов. Тие, практично, се чувствуваа како Бугари. ВМРО (Об.) ...


Дел од излагањето на Растислав Терзиоски. Излагање во кое нуди куп документи дека Мисирков се декларирал како Македонски Бугарин. Пак ви нисте из ту.


Quote:" МАНУ-Скопје Меѓународен научен собир 100 години За македонцките работи на Мисирков."

Ноември 2003


Растислав Тезиоски: "Во овие документи постојат некои содржини, коишто не се вклопуваат со неговите пишувања во За македонцките работи. Тие отстапуваат од тоа за што, според нашата наука (!!!), тој континуирано се залагал. Дали во случајот се работи за дилеми или за таканаречени дилеми (!!!)?

Така например, во писмо до рускиот министер за надворешни работи, Мисирков се декларира како македонски Бугарин, зборува за беспорното бугарско население во Македонија, за своето бугарско потекло, за бугарскиот народ во Македонија.

Мисирков жали за Санстефанска Бугарија, вели дека Македонија била коренна бугарска земја, за потиснатиот од Србите бугарски народ во Македонија, за трите бугарски земји Северна Бугарија, Тракија и Македонија.

Мисирков вели, дека два и пол милиона бугарско население било поробено. Дека Русија ја одделила Македонија од Бугарија. Вели дека тезата за бугарски национални права над Македонија била беспорна. Жали дека Македонија е отргната од Бугарија.

Мисирков се залага против српската пропаганда, којашто според него работела во Русија. Вели дека по Букурешткиот мир два милиона Бугари во Македонија биле поробени од Србите. Мисирков бара обединета етнографска Бугарија со цела Македонија, Добруџа, Источна Тракија. Тврди дека Србија добила чисто бугарски етнографски земји, а Грците го грабнале од Бугарите Солун.

Мисирков има и некои како да кажам... чисто расистички ставови за Србите. Вели, дека тие биле шумадински овчари. Дека Србија била заснована од свинскиот трговец Караѓорѓе, дека истава Србија била единствен виновник за ропството на македонските Бугари. Зборува за некаква карактеристичка црта на српските овчари цареубијци. Вели дека Србите поробиле вековна бугарска култура во Македонија.

Мисирков тврди, дека населението во Македонија е бугарско и треба да живее во единствена бугарска земја. Бара да се спречи српската асимилација на бугарското население во Македонија."


Љупчо во интервјуто вели дека Македонската нација е стара преку сто години. Вие троица и Васко Ефтов, СКОКАТЕ, ГЛУМИТЕ ПАТРИОТИ ... Акладемик Катарџиев вели дека Македонската Нација е створена после ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА. Ама вие молчите нисте из ту.

Quote:Катарџиев: "А во времето на Мисирков немало такви прилики. Тука многу се зборува за “политички” и за “национален сепаратизам”.

Луѓето не праваат дистинкција, не го употребуваат коректно.

Националниот сепаратизам претпоставува изградена нација со национална свест и оттаму – сепарација. Така ВРЗ ОСНОВА НА ВЕKЕ ФОРМИРАНАТА БУГАРСКА НАЦИJА ВО МАКЕДОНИJА се прави сепарација.

ТИЕ БЕА СО БУГАРСКА НАЦИОНАЛНА СВЕСТ, А МАКЕДОНСКА НАЦИJА СЕ СОЗДАДЕ ПО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОJНА ОД ПОЛИТИЧКИ ПРИЧИНИ . Тука се работи за правото на национално самоопределување, а не национална сепарација.”

27 - 29 Ноември, 2003 - МАНУ-Скопје “Меѓународен научен собир 100 години “За македонцките работи” на Мисирков

Сега би ве замолил вас троица да ги демантирате Катарџиев и Терзиоски или да се извините.
Znaes kolku imas procitano od niv?Nisto samo nekoe intervbju koe ti odgovara za tvoite tezi.
E.J,Hobsbawm ima mnogu dobra kniga,pa ti i tvoite potrckovci procitajte sto e narod i nacija.
Sigurno i bugarite bea nacija koga ucea grcki,koga vo crkvata zboruva na grcki i koga se strameja od svoeto poteklo pa aristoratijata vo Bugarija se deklarirase kako Grci.
Ili popisite od pred 18 vek kade site ziteli na balkanot se grci.
Dali lici covek vo godini da nema osnovni poznavnja a da se pali koga nekoj ke rece deka bil makedonski bugarin.
Eve ti uste eden spisok:
Gorce Petrov,Dimo haci Dimov,Petar pop Arsov itn,ama da naucis prvo sto znacelo za niv toa makedonski bugarin.

I pobaraj ja novo otkrienata pesna na eden makedonski vojvoda nameneta za bugarite.Vidi sto ima Cakalarov napisano za niv.
Ajde malku razmrdajte se otvorete knigiteSepotsmeva


Не полемизирај со мене. Полемизирај со Терзиоски и Катаеџиев и демантирај ги нивните НАУЧНИ трудови.

Кажи ги твоите АКАДЕМСКИ звања.????

пс. јас само укажувам дека и други, односно НАУЧНИЦИ, значи ВЕРИФИКУВАНИ луѓе ја потврдуваат изјавата ан Љупчо дека во одреден период " ни левицата ни десницата не ја доведуваа во прашање својата бугарска провениенција."

Тоа теба да го демантираш.
01-06-2010, 09:57 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(01-06-2010, 09:26 AM)Път Wrote: Гледај вака, можам да ти дадам докази дека Македоните биле само грчко племе- на пример, кажи ми едно нивно име кое што не може да се објасни со грчката етимологија. Или пак, можам да ти дадам докази и дека не биле Грци, на пример судењето на Филота,или Демостеновите говори, или случајот кој што го опишува Плутарх кога Александар ја извикал својата лична стража на јазик непознат за грчките војници. Можам да ти посочам и на докази кои зборуваат за тоа дека биле хеленизирани- читај го Микулчиќ. Меѓутоа, ниту ти, ниту јас, нтиу Паско Кузман не можеме да докажеме дека ние сме тие само затоа што наоѓаме споменици од тоа време под земјата која што денес ја газиме. Можеме само да докажеме дека и ние исто така можеме да се сметаме за наследници на таа култура, или поточно кажано на дел од неа, исто како што прави секоја нормална земја. Ама ова што ние го правиме не е нормално.

Како копирано од мојот мозок. Текстот во црвено е лекцијата. Секоја чест за целиот пост, вкучително и за делот кој не го вклучив во цитатот.
(This post was last modified: 01-06-2010, 11:44 AM by Gnoj.)
01-06-2010, 11:40 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33

(01-06-2010, 09:26 AM)Път Wrote: Како прво, да, во право си за двојните стандарди на Бугарите кога нас не обвинуваат за србоманија и што ти не, или пак кога ни го опшишуваат јазикот како србизиран, при се што се во право кога станува збор за секојдневниот говор, особено на скопјаните, на пример кога велат „сумливо“ или „могуче“ или „секад“, „јеби га“, прича“ итн.

Второ, не ти наметнувам јас на тебе никаква србоманија, само ти кажав АКО си од тие кои што сметаат така, не за друго, туку за да не си го трошиме времето залудно во убедувања и неискрени задкулисни глупости.

За тоа какви се моите ставови, јас сум отворен и искрен, но за тоа како и за „прашањето“ за мојата националност малку подоцна. Најпрвин за древна Македонија, и за тоа колку јас знам или не знам. Гледај вака, можам да ти дадам докази дека Македоните биле само грчко племе- на пример, кажи ми едно нивно име кое што не може да се објасни со грчката етимологија. Или пак, можам да ти дадам докази и дека не биле Грци, на пример судењето на Филота,или Демостеновите говори, или случајот кој што го опишува Плутарх кога Александар ја извикал својата лична стража на јазик непознат за грчките војници. Можам да ти посочам и на докази кои зборуваат за тоа дека биле хеленизирани- читај го Микулчиќ. Меѓутоа, ниту ти, ниту јас, нтиу Паско Кузман не можеме да докажеме дека ние сме тие само затоа што наоѓаме споменици од тоа време под земјата која што денес ја газиме. Можеме само да докажеме дека и ние исто така можеме да се сметаме за наследници на таа култура, или поточно кажано на дел од неа, исто како што прави секоја нормална земја. Ама ова што ние го правиме не е нормално

[Image: fyromian-redic2.jpg]

Нашата нација, како и секоја друга нација на овие простори своите почетоци ги има во крајот на деветнаесеттиот и почетокот на дваесеттиот век, и ние не треба да се чувствуваме инфериорни поради тоа, и тоа е нашиот главен адут во борбата со Грците. Си ја читал ли „Полиња од жито, ридови од крв“ напишана од Анастасиа Каракасиду, да видиш како била изградена грчката нација и колку современата грчка нација е грчка? Мислиш ли дека светот не го знае тоа? Ама светот ито така знае и дека Александар ширел хеленизам и токму затоа тој период е наречен хеленистички период од Дројзен, ама ете некои наши ревизионисти сакаат истиот да го наречат „македонистички период“.Tuktuk0ni

Е сега, тука во едно ќе ти одговорам и на тебе и на Афион- и јас сум Македонец како тебе, само што не сакам да се чувствувам искомплексиран ако прочитам дека речиси сите наши историски личности од периодот 19-20 век кои што ги славиме како темели на нашата модерна национална историја се изјаснувале како Бугари, што и да значело тоа за нив, тие се изјасниле како такви и тоа е дел од нашата историја, го сакале ние тоа или не. Па и на крајот на краиштата, и од антрополошка и од културна гледна точка поблиски ни се оние од Варна отколку Калашите и Хунзите, исто како што ние сме им поблиски на Бугарите, отколку оние од Татарстан.

Или еве да го земеме јазикот за пример- во право е Вовата на темата за јазикот на историја- падежите ги нема само кај нас и кај Бугарите. Нашиот фолклор е најсличен со бугарскиот, јас не разбирам што е толку проблематично во сето тоа? И се повеќе ми личи на тоа дека таа наша бугарофобија и таквиот наш однос кон Бугарите е комплекс наметнат од Србите. Ние се однесуваме како посвоено дете кое што било воспитувано на омраза кон сопствениот брат.

И ти кажав, можам да ти посочам на парадоксални спротивставености во нашите историски читанки, човеку, без воопшто да ти посочувам на оригинали, или пак на бугарски сајтови итн.

А таа бугарофобија си има и своја политичка примена- тоа е да не држи под влијание на Србите и Грците, бидејќи доколку Македонија се отвори кон Бугарија, па и кон Албанија, нема да биде зависна од претходните две земји, барем не во таа мера. И се си има своја логична причина, почнувајќи од очигледните фалсификати, па до очигледната српска пропаганда која што ни се случува сега, во 21. век. Бидејќи, не можеш да ми зборуваш за бугарска пропаганда, бугарскиот јазик не се слуша никаде по нашите медиуми, а вчера на некаква реклама за вино на Сител слушнав и дека Александар Караѓорѓевиќ бил наш крал.

Еве, да го поздравам твојот добар пост, а длабоко се сложувам со поцртаното. Знаеш кај е проблемот со Афион, Ченто и Александро.Од нивите постови јасно се гледа дека тоа се интелигентни, начитани луѓе. Смешно е да се им се кажуваат работи кои тие мора да ги знаат . И ги знаат. Проблемот кај нив е што играат по друга агенда, по која историската невистина фабрикувана од нашите србокомунистички партиски историографи ( Фолклористот Блаже и неговата компанија) за потребите на македонско србокомунистички братство МОРАЛО да ја исфабрикува таа македонска историја од крајот на 19 и почетокот на 20-век, за да создаде нова историка вистина која ке одговара на нинвниот интерес. И, тогаш, како и ние сега. има луѓе кои ја почитувале висината, но србокомунистичкиот терор ги задушувал тие луѓе и нивните ставови. Примерот од “ Документираната историја на расколот на вМРО-ДПМНЕ“ од А.Диневски, многу јасно покажува дека тие кругови во МК сеуште се активни и дека сакаат и понатаму со фабрикување на историските настани да ја држат МК под српската орбита.. Но, КОТЛЕ, има историска одговорност да ја кажува вистината за македонските состојби. Затоа, нивна паника. Затоа толку нивни луѓе се уфрлуваат на форумот, да секој со свој стил и пристап го дисквалифицира форумот, посебно Јордан Петровски-Црни кого го направија и шизофреничар, и будала и медицински случај, што ли не, само да се почестите гости на форумот имаат резерва спрема искажаната вистина и аргументација.
01-06-2010, 01:27 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(01-06-2010, 09:57 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(01-06-2010, 07:21 AM)афион Wrote:
(01-06-2010, 02:44 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Конечно го видов интервјуто на Љупчо Георгиевски. Добив впечаток дека Диневски, афион и "ченто" не го гледале интервјуто односно тие само го СЛУШАЛЕ Васко Ефтов. А пак Ефтов се представи во светло на манипулант од висок маштраб а па за патриотизмот на Ефтов, да не зборуваме. Како да го слушам оној председателот на "Савез Комуниста Покрет за Југославију" Драгишa Aтанасовски, како денеска се фали дека тој бил за Самостојна Македонија.Tuktuk0niTuktuk0niБидејки сум ги читал порано, Катарџиев, Терзиоски, Ачковсака, добив впечаток дека и Љупчо го читал Академик Катарџиев, Др. Терзиоски и затоа така говори.Почитува АКАДЕМСКИ ЗВАЊА. Можеби вие троица не сте го читале па еве да се запознаете малку со нивните НАУЧНИ ставови:


Quote:ФОРУМ: Неодамна, во едно интервју, висока функционерка на ВМРО-ДПМНЕ, зборувајќи за тезата дека левицата во Македонија секогаш била ориентирана кон Белград, а десницата кон Софија, ми го посочи примерот на Димитар Влахов - левичар од ВМРО (Обединета), кој се декларирал како Бугарин.

КАТАРЏИЕВ: Да, тоа е точно. И не само Димитар Влахов. Павел Шатев, Панко Брашнаров, Ризо Ризов и др. Меѓутоа, овде тезата е погрешно поставена. Не е работата во тоа дали левицата се определуваше за Србија, а десницата за Бугарија. Тука се мешаат поимите. Практично, ни левицата ни десницата не ја доведуваа во прашање својата бугарска провениенција. Тоа ќе го доведе дури и Димитар Влахов во 1948 година на седница на Политбирото, кога говореше за постоењето на македонска нација, да рече дека во 1931-32 година е направена грешка. Сите тие ветерани останаа само на нивото на политички, а не и на национален сепаратизам. Тука мора да се спомене еден феномен. Поделбата на Македонија 1913 година одигра извонредно штетна улога во свеста на Македонецот. Зошто? Затоа што ја прекина нормалната комуникација - политичка, културна, економска - меѓу Македонците. Го прекина процесот на создавање на единствена македонска историја на целиот македонски простор. Македонските прогресивни сили ги врза за прогресивните сили на земјите во коишто опстојуваа. Тие почнаа да ја прифаќаат политичката определба и филозофија на земјите меѓу кои Македонија беше поделена. Така, во текот на НОБ, кога дојде времето за поврзување, постоеше огромен јаз во свеста на Македонецот од трите дела на земјата. Сите велеа дека се Македонци, ама сите на тој поим му даваа поинаква содржина. Кои доаѓаа од Бугарија, тие сметаа дека треба да дојдат на чело и да ја водат Македонија, особено ветераните како Шатев и Влахов. Тие, практично, се чувствуваа како Бугари. ВМРО (Об.) ...


Дел од излагањето на Растислав Терзиоски. Излагање во кое нуди куп документи дека Мисирков се декларирал како Македонски Бугарин. Пак ви нисте из ту.


Quote:" МАНУ-Скопје Меѓународен научен собир 100 години За македонцките работи на Мисирков."

Ноември 2003


Растислав Тезиоски: "Во овие документи постојат некои содржини, коишто не се вклопуваат со неговите пишувања во За македонцките работи. Тие отстапуваат од тоа за што, според нашата наука (!!!), тој континуирано се залагал. Дали во случајот се работи за дилеми или за таканаречени дилеми (!!!)?

Така например, во писмо до рускиот министер за надворешни работи, Мисирков се декларира како македонски Бугарин, зборува за беспорното бугарско население во Македонија, за своето бугарско потекло, за бугарскиот народ во Македонија.

Мисирков жали за Санстефанска Бугарија, вели дека Македонија била коренна бугарска земја, за потиснатиот од Србите бугарски народ во Македонија, за трите бугарски земји Северна Бугарија, Тракија и Македонија.

Мисирков вели, дека два и пол милиона бугарско население било поробено. Дека Русија ја одделила Македонија од Бугарија. Вели дека тезата за бугарски национални права над Македонија била беспорна. Жали дека Македонија е отргната од Бугарија.

Мисирков се залага против српската пропаганда, којашто според него работела во Русија. Вели дека по Букурешткиот мир два милиона Бугари во Македонија биле поробени од Србите. Мисирков бара обединета етнографска Бугарија со цела Македонија, Добруџа, Источна Тракија. Тврди дека Србија добила чисто бугарски етнографски земји, а Грците го грабнале од Бугарите Солун.

Мисирков има и некои како да кажам... чисто расистички ставови за Србите. Вели, дека тие биле шумадински овчари. Дека Србија била заснована од свинскиот трговец Караѓорѓе, дека истава Србија била единствен виновник за ропството на македонските Бугари. Зборува за некаква карактеристичка црта на српските овчари цареубијци. Вели дека Србите поробиле вековна бугарска култура во Македонија.

Мисирков тврди, дека населението во Македонија е бугарско и треба да живее во единствена бугарска земја. Бара да се спречи српската асимилација на бугарското население во Македонија."


Љупчо во интервјуто вели дека Македонската нација е стара преку сто години. Вие троица и Васко Ефтов, СКОКАТЕ, ГЛУМИТЕ ПАТРИОТИ ... Акладемик Катарџиев вели дека Македонската Нација е створена после ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА. Ама вие молчите нисте из ту.

Quote:Катарџиев: "А во времето на Мисирков немало такви прилики. Тука многу се зборува за “политички” и за “национален сепаратизам”.

Луѓето не праваат дистинкција, не го употребуваат коректно.

Националниот сепаратизам претпоставува изградена нација со национална свест и оттаму – сепарација. Така ВРЗ ОСНОВА НА ВЕKЕ ФОРМИРАНАТА БУГАРСКА НАЦИJА ВО МАКЕДОНИJА се прави сепарација.

ТИЕ БЕА СО БУГАРСКА НАЦИОНАЛНА СВЕСТ, А МАКЕДОНСКА НАЦИJА СЕ СОЗДАДЕ ПО ВТОРАТА СВЕТСКА ВОJНА ОД ПОЛИТИЧКИ ПРИЧИНИ . Тука се работи за правото на национално самоопределување, а не национална сепарација.”

27 - 29 Ноември, 2003 - МАНУ-Скопје “Меѓународен научен собир 100 години “За македонцките работи” на Мисирков

Сега би ве замолил вас троица да ги демантирате Катарџиев и Терзиоски или да се извините.
Znaes kolku imas procitano od niv?Nisto samo nekoe intervbju koe ti odgovara za tvoite tezi.
E.J,Hobsbawm ima mnogu dobra kniga,pa ti i tvoite potrckovci procitajte sto e narod i nacija.
Sigurno i bugarite bea nacija koga ucea grcki,koga vo crkvata zboruva na grcki i koga se strameja od svoeto poteklo pa aristoratijata vo Bugarija se deklarirase kako Grci.
Ili popisite od pred 18 vek kade site ziteli na balkanot se grci.
Dali lici covek vo godini da nema osnovni poznavnja a da se pali koga nekoj ke rece deka bil makedonski bugarin.
Eve ti uste eden spisok:
Gorce Petrov,Dimo haci Dimov,Petar pop Arsov itn,ama da naucis prvo sto znacelo za niv toa makedonski bugarin.

I pobaraj ja novo otkrienata pesna na eden makedonski vojvoda nameneta za bugarite.Vidi sto ima Cakalarov napisano za niv.
Ajde malku razmrdajte se otvorete knigiteSepotsmeva


Не полемизирај со мене. Полемизирај со Терзиоски и Катаеџиев и демантирај ги нивните НАУЧНИ трудови.

Кажи ги твоите АКАДЕМСКИ звања.????

пс. јас само укажувам дека и други, односно НАУЧНИЦИ, значи ВЕРИФИКУВАНИ луѓе ја потврдуваат изјавата ан Љупчо дека во одреден период " ни левицата ни десницата не ја доведуваа во прашање својата бугарска провениенција."

Тоа теба да го демантираш.
A ti crni prvo pollimiziraj so A.V.Amfitearov i negovoto delo "Zemja na razdor" pa poslem da mi objasnuvas koj e sto vo minatoto.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
01-06-2010, 01:43 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Христо, ќе ти кажам нешто, најискрено. На некои бугарски форуми ме нарекуваа србоман, а македонски Бугари од Р. Македонија ме нарекуваа и Јужен Србин, а го пишував таму истото што го пишувам и овде, ама кога сум на нивна страна сум добар и веројатно „благонадежен“, а кога се спротивставувам е тогаш сум „Јужен Србин“, дури ме обвинуваа и дека сум платен УДБА-ш кој што доаѓа на бугарски форум да шири србомакедонистичка пропаганда. Истото се случуваше и на македонските форуми, кога ќе се спречкав со Бугарите, е тогаш и најголемите „антични македонисти“ беа на моја страна, ама кога ќе се спротивставев на Македонците, тогаш ме објавуваа за бугарофил. Ете нека ти каже и Каснаковски, кога тој на бугарските форуми ги пишува нештата за нас онака како што ги гледа со свои очи му префрлаат дека станал македонист. Епа до кога со таа параноја? Тоа навистина и има платени луѓе кои што се задолжени да сеат магла во јавното мнение, ама не и секој кој што не мисли како нас е платеник. Во спорот се раѓа вистината, ако не е така, тогаш започнете и тука да банирате и да бришете мненија.

Ова најмногу го напишав поради Афион, бидејќи имам впечаток како да го знам и од друг форум Icon_razz
01-06-2010, 01:47 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Pat a koj ke ti dade dokaz deka ti ne si potomok na falangata?Ona samo kako kontra na tvojata teza.

Zosto ako veke vikas deka nacite se gradat vo 19 i 20 vek,zosto nema pravo Makedonecot vo 21 vek da bidi posebana nacija.I ne mi objasnuvaj za toa kako se izjasnuvale nasite predci,zatoa sto toa e isto kako site bugari da gi vodis kako grci zatoa sto nivnite predci bile vodeni kako grci.
Sto se odnesuva do srbite,koj veli deka ne se isti cverovi kako bugarite i grcite,pa vidi samo vo istoriskite dogovori pomegu ovie tri monarhii kako se pazarele so nas,kako so stoka na pazar.

Pat jas ne sum fil,edinstveno sum Makedonec.A i moite predci bile Makedonci i nikoj nemozi da mi go odzemi pravoto da se deklariram kako Makedonec.

A dodeka tvoite prijateli od bugarija,pisuvaat po forumi i sekakvi mesta deka nema makedonski jazik i nacija,prijatelite na srbite koj ne ni ja priznavaa crkvata i narodot,ili grckite prijateli koj ne ni go priznavaat narodot i imeto,dotogas na sekoj napad ke sledi kontra napad.
Ne sme poveke vo 19 vek sega vo ovaa vreme koga se ni e dostapno smenati se rabotite.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
01-06-2010, 01:52 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Път, Христо, моите сфаќања застануваат на нешто фундаментално. Разбирам таков приод, со манипулации и фалсификување во некои минати времиња, разбирам дека во некогаш биле свежи сеќавањата од Втората Светска Војна и сите контроверзи кои можат да се родат од тоа, па Студената војна итн. Други времиња биле. Не ја сфаќам само потребата по исто да се тера и денес, истите стравови и стереотипи да се наметнуваат на луѓето, едноставно постојано да се биде во лов на духови. До толкава мера ми е несфатливо, што не ми се ни трошат толку зборови за објаснување на елементарни и фундаментални работи. Јас длабоко сум уверен дека ни самите Срби, Работите ми изгледаат толку прости, решливи во 5 минути, доволно е само човек да е истрениран да се стави во ситуација на робот - без емоции и можност за субјективизам да ги процесуираш расположливите факти. Но некои луѓе упорно одбиваат, како од нив да се бара некаква жртва и услуга, а не како тоа да е за самите нив. Кај нас сѐ нешто е контроверзно, кога нешто треба да се разјасни, секогаш се врти одоколу и се прогласува темата за „контроверзна”, и премолчувањето и извртувањето на фактите се оправдува токму со таа „контроверзност”. Многу несфатливо за мене.
01-06-2010, 02:16 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(01-06-2010, 01:47 PM)Път Wrote: Христо, ќе ти кажам нешто, најискрено. На некои бугарски форуми ме нарекуваа србоман, а македонски Бугари од Р. Македонија ме нарекуваа и Јужен Србин, а го пишував таму истото што го пишувам и овде, ама кога сум на нивна страна сум добар и веројатно „благонадежен“, а кога се спротивставувам е тогаш сум „Јужен Србин“, дури ме обвинуваа и дека сум платен УДБА-ш кој што доаѓа на бугарски форум да шири србомакедонистичка пропаганда. Истото се случуваше и на македонските форуми, кога ќе се спречкав со Бугарите, е тогаш и најголемите „антични македонисти“ беа на моја страна, ама кога ќе се спротивставев на Македонците, тогаш ме објавуваа за бугарофил. Ете нека ти каже и Каснаковски, кога тој на бугарските форуми ги пишува нештата за нас онака како што ги гледа со свои очи му префрлаат дека станал македонист. Епа до кога со таа параноја? Тоа навистина и има платени луѓе кои што се задолжени да сеат магла во јавното мнение, ама не и секој кој што не мисли како нас е платеник. Во спорот се раѓа вистината, ако не е така, тогаш започнете и тука да банирате и да бришете мненија.

Ова најмногу го напишав поради Афион, бидејќи имам впечаток како да го знам и од друг форум Icon_razz

Pogresen vpecatok,a sto se odnesuva do etiketiranjeto si apolutno vo pravo,i imas mnogu dobar post.Na dva bugarski forumi me napravija udbas,i ovde ista prikazna.Na idividi i kajgana se nemam obideno,zosto ne gledam deka ima sloboda vo izrazuvanjeto.Sto se odnesuva do eden makedonsko- bugarski forum "preobrazenie " ili nesto slicno tamu odma me izbrisaja i sote postovi.A se deklariraa za demokratski forum.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
01-06-2010, 02:24 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member
****

Posts: 601
Joined: Feb 2010
Reputation: 6

(01-06-2010, 01:04 AM)Ч Е Н Т О Wrote: А, овде што пишува бре Пат, за кого тоа твоите љубими Б'лгари плаќаат највисоки цени на карти за концерт, цели 250 Евра...?

И сега пак ќе те прашам: ШЧО ПРАИМЕ бре Патче..?!?
Кои се сега најголемите Србомани, Србофили и љубители и сесрдни восприемачи на Српската "култура" на Балканскиот полуостров..?
Of-topic
Моля без евтини манипулации! Ти ако мислиш, че с това доказваш нешто се лажеш. Ние бугарите не сме толкова ограничени за разлика от другите балкански народи и освен нашата си бугарска музика(в това число и македонската) слушаме и србско, както ти го показа и грцко и турско и руманско (такива концерти като србските са правили во България звезди от сите соседи на Бугария. Каролина Гочева исто е пяла во Народниот дворец на културата в НДК.
Така, че без манипулации. И
И да ти стане jасно веднаж засекогаш...Ние наjобичаме бугарската музика, но това не значи, че не можем да слушаме тази на соседите Icon_razz
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
01-06-2010, 02:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-06-2010, 01:43 PM)афион Wrote:
(01-06-2010, 09:57 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Не полемизирај со мене. Полемизирај со Терзиоски и Катаеџиев и демантирај ги нивните НАУЧНИ трудови.

Кажи ги твоите АКАДЕМСКИ звања.????

пс. јас само укажувам дека и други, односно НАУЧНИЦИ, значи ВЕРИФИКУВАНИ луѓе ја потврдуваат изјавата ан Љупчо дека во одреден период " ни левицата ни десницата не ја доведуваа во прашање својата бугарска провениенција."

Тоа теба да го демантираш.


A ti crni prvo pollimiziraj so A.V.Amfitearov i negovoto delo "Zemja na razdor" pa poslem da mi objasnuvas koj e sto vo minatoto.

Знам дека не ти останува ништо друго освен да се обидеш да МАНИПУЛИРАШ.

Академик Катарџиев е МАКЕДОНСКИ историчар , член на МАКЕДОHСКАTA АКАДЕМИЈА НА НАУКИ И УМЕТНОСТ. Др. Растислав Терзиоски е МАКЕДОНСКИ ИСTОРИЧАР. Погоре цитираните нивни стручни работи се изнесени на "Меѓународен научен собир 100 години За македонцките работи на Мисирков". КОЛКУ ШТО ЗНАМ НЕ СЕ оспорени од НАУЧНИТЕ кругови во Македонија.
Затоа ВИ посочив од каде може да е материјалот на кој се повикува Љупчо Георгевски. Ве упатив да спорите со АКАДЕМИЦИ И НАУЧНИЦИ. Јас и останатите обични луѓе сме небитни.
Или пак преку странициве на форумов КОТЛЕ да се преставите ти и "ченто" (Диневски веке знаеме која му е титулата), со име и презиме и вашите Академски титули и да го оспорите онаа што го говорат: Академик Катарџиев, Др. Терзиоски, Др. Тодоровски. Др. Ачкоска....
На нив презентирај им го А.В.Амфитеаров бидејки мислиш дека не го прочитале или не го разбрале.
(This post was last modified: 01-06-2010, 03:34 PM by ЈорданПетровски.)
01-06-2010, 03:34 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(01-06-2010, 02:36 PM)Vodno konche Wrote: Of-topic
Моля без евтини манипулации! Ти ако мислиш, че с това доказваш нешто се лажеш. Ние бугарите не сме толкова ограничени за разлика от другите балкански народи и освен нашата си бугарска музика(в това число и македонската) слушаме и србско, както ти го показа и грцко и турско и руманско (такива концерти като србските са правили во България звезди от сите соседи на Бугария. Каролина Гочева исто е пяла во Народниот дворец на културата в НДК.
Така, че без манипулации. И
И да ти стане jасно веднаж засекогаш...Ние наjобичаме бугарската музика, но това не значи, че не можем да слушаме тази на соседите Icon_razz

Коњче, а во право ли е Канзуров, кого што го гледав на Јутуб или не знам каде на некоја прес- конференција во Бугарија каде што ги обвинува бугарските власти дека имаат пари да платат на Цеца, или Бреговиќ беше не знам, гооооолема сума на евра, а немаат пари да дадат за бугарски весник во Македонија, а?

Баш ме интересира твоето мислење.

А инаку, Ченто тука е 100% во право. Значи вие можете да си слушате и српска и грчка музика, и во вашите шопски дијалекти да има двојно повеќе србиизми отколку во македонскиот јазик, ама вие сте слободоумни- а ние србомани. Заебана логика некоја, да ми простиш, ама не ја разбирам.Nee_taka
(This post was last modified: 01-06-2010, 03:41 PM by Пат.)
01-06-2010, 03:41 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(01-06-2010, 03:34 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(01-06-2010, 01:43 PM)афион Wrote:
(01-06-2010, 09:57 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Не полемизирај со мене. Полемизирај со Терзиоски и Катаеџиев и демантирај ги нивните НАУЧНИ трудови.

Кажи ги твоите АКАДЕМСКИ звања.????

пс. јас само укажувам дека и други, односно НАУЧНИЦИ, значи ВЕРИФИКУВАНИ луѓе ја потврдуваат изјавата ан Љупчо дека во одреден период " ни левицата ни десницата не ја доведуваа во прашање својата бугарска провениенција."

Тоа теба да го демантираш.


A ti crni prvo pollimiziraj so A.V.Amfitearov i negovoto delo "Zemja na razdor" pa poslem da mi objasnuvas koj e sto vo minatoto.

Знам дека не ти останува ништо друго освен да се обидеш да МАНИПУЛИРАШ.

Академик Катарџиев е МАКЕДОНСКИ историчар , член на МАКЕДОHСКАTA АКАДЕМИЈА НА НАУКИ И УМЕТНОСТ. Др. Растислав Терзиоски е МАКЕДОНСКИ ИСTОРИЧАР. Погоре цитираните нивни стручни работи се изнесени на "Меѓународен научен собир 100 години За македонцките работи на Мисирков". КОЛКУ ШТО ЗНАМ НЕ СЕ оспорени од НАУЧНИТЕ кругови во Македонија.
Затоа ВИ посочив од каде може да е материјалот на кој се повикува Љупчо Георгевски. Ве упатив да спорите со АКАДЕМИЦИ И НАУЧНИЦИ. Јас и останатите обични луѓе сме небитни.
Или пак преку странициве на форумов КОТЛЕ да се преставите ти и "ченто" (Диневски веке знаеме која му е титулата), со име и презиме и вашите Академски титули и да го оспорите онаа што го говорат: Академик Катарџиев, Др. Терзиоски, Др. Тодоровски. Др. Ачкоска....
На нив презентирај им го А.В.Амфитеаров бидејки мислиш дека не го прочитале или не го разбрале.
Crni i jas koga ke zaminam vo kanada ke izigravam ludilo,dotogas procitaj nesto od stranskite avtori ako pred se znaes koj e ovoj avtor.
A ovie za nekoj srbomanski istoricari za nekoj makedoncki istoricari sami neka si se razbiraat.Jas ne sum vo nivnite krugovi,obicen graganin sum koj go interesira istorijata.

Ti dadov nekolku stranski dela,ama nekako ne te bendisuvaat.

Todorovski vikas?,e ajde vidi ja knigata za "VMRO od 1924 godina do 1934 godina",i sporedija so novite negovi dela.

Crni,vikni go napomos Hristo toj isto kako tebe e tapa od istorija pa ke se nadopolnuvate.PishtoldzijaSmiley-happy068
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
(This post was last modified: 01-06-2010, 04:03 PM by афион.)
01-06-2010, 04:02 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

(01-06-2010, 03:41 PM)Път Wrote:
(01-06-2010, 02:36 PM)Vodno konche Wrote: Of-topic
Моля без евтини манипулации! Ти ако мислиш, че с това доказваш нешто се лажеш. Ние бугарите не сме толкова ограничени за разлика от другите балкански народи и освен нашата си бугарска музика(в това число и македонската) слушаме и србско, както ти го показа и грцко и турско и руманско (такива концерти като србските са правили во България звезди от сите соседи на Бугария. Каролина Гочева исто е пяла во Народниот дворец на културата в НДК.
Така, че без манипулации. И
И да ти стане jасно веднаж засекогаш...Ние наjобичаме бугарската музика, но това не значи, че не можем да слушаме тази на соседите Icon_razz

Коњче, а во право ли е Канзуров, кого што го гледав на Јутуб или не знам каде на некоја прес- конференција во Бугарија каде што ги обвинува бугарските власти дека имаат пари да платат на Цеца, или Бреговиќ беше не знам, гооооолема сума на евра, а немаат пари да дадат за бугарски весник во Македонија, а?

Баш ме интересира твоето мислење.

А инаку, Ченто тука е 100% во право. Значи вие можете да си слушате и српска и грчка музика, и во вашите шопски дијалекти да има двојно повеќе србиизми отколку во македонскиот јазик, ама вие сте слободоумни- а ние србомани. Заебана логика некоја, да ми простиш, ама не ја разбирам.Nee_taka
Pat ovdeka si vo prvo,no tuka lezi i problemot kaj nasite bugarofili,tie mislat deka za da gi mrazis srbite treba da si bugaroman.
Spored mene site sosedski propagandi se stetni za Makedonija i za etnickite Makedonci.Zatoa e prasanje za koj igra Grujo(kosava),Singo(poznato),Ljubco,Ali Ahmeti(spomnuvana e vrska so grcija),ili sega vidov BRAT Ljube zemal Kosovski pari.
Znaci za koj igrat ovie istureni igraci?
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
01-06-2010, 04:06 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(01-06-2010, 01:52 PM)афион Wrote: Pat a koj ke ti dade dokaz deka ti ne si potomok na falangata?Ona samo kako kontra na tvojata teza.

Zosto ako veke vikas deka nacite se gradat vo 19 i 20 vek,zosto nema pravo Makedonecot vo 21 vek da bidi posebana nacija.I ne mi objasnuvaj za toa kako se izjasnuvale nasite predci,zatoa sto toa e isto kako site bugari da gi vodis kako grci zatoa sto nivnite predci bile vodeni kako grci.
Sto se odnesuva do srbite,koj veli deka ne se isti cverovi kako bugarite i grcite,pa vidi samo vo istoriskite dogovori pomegu ovie tri monarhii kako se pazarele so nas,kako so stoka na pazar.

Pat jas ne sum fil,edinstveno sum Makedonec.A i moite predci bile Makedonci i nikoj nemozi da mi go odzemi pravoto da se deklariram kako Makedonec.

A dodeka tvoite prijateli od bugarija,pisuvaat po forumi i sekakvi mesta deka nema makedonski jazik i nacija,prijatelite na srbite koj ne ni ja priznavaa crkvata i narodot,ili grckite prijateli koj ne ni go priznavaat narodot i imeto,dotogas na sekoj napad ke sledi kontra napad.
Ne sme poveke vo 19 vek sega vo ovaa vreme koga se ni e dostapno smenati se rabotite.

А кој ти го негира тоа право, и кои мои пријатели? Колку се мои, толку се и твои. Овде зборуваме за историјата. И сигурен ли си дека некој твој дедо не бил на пример врховист? Ти си од Битола, и од таму имало врховисти. А тука има и уште една работа, нема остра граница помеѓу нив. Христо Татарчев од каде е и на која организација е основач- на ВМРО- марсовска?

И го спомнуваш Амфитеатров. Едно логично прашање ми се наметнува- дали еден Русин кој дошол таму од мајчината му да спроведува некоја своја политика тука на Балканот е поголем авторитет од оние личности кои што ние ги славиме? Мислам, треба да си направиме селекција, ако не пак, да го земеме Амфитеатров за наш преродбеник и готово. А сега ќе ти дадам и еден негов цитат:

„За да стане Македонија бугарска, требало да се побугарат Македонците. И ете, по Бугарско-српската војна од 1885 г., најтешки сили и значителни жртви на бугарскиот државен организам се насочени кон бугаризација на Македонските Словени. Бугарскиот агент - свештеникот, учителот, комитата, четникот - станува тајна влада на земјата и некаква нејзина душа“.

Што пишува тука бе Афион? Што пишува, и за кого пишува?
(This post was last modified: 01-06-2010, 04:26 PM by Пат.)
01-06-2010, 04:26 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,926
Joined: Mar 2010
Reputation: 36

(01-06-2010, 04:02 PM)афион Wrote:
(01-06-2010, 03:34 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(01-06-2010, 01:43 PM)афион Wrote:
(01-06-2010, 09:57 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Не полемизирај со мене. Полемизирај со Терзиоски и Катаеџиев и демантирај ги нивните НАУЧНИ трудови.

Кажи ги твоите АКАДЕМСКИ звања.????

пс. јас само укажувам дека и други, односно НАУЧНИЦИ, значи ВЕРИФИКУВАНИ луѓе ја потврдуваат изјавата ан Љупчо дека во одреден период " ни левицата ни десницата не ја доведуваа во прашање својата бугарска провениенција."

Тоа теба да го демантираш.


A ti crni prvo pollimiziraj so A.V.Amfitearov i negovoto delo "Zemja na razdor" pa poslem da mi objasnuvas koj e sto vo minatoto.

Знам дека не ти останува ништо друго освен да се обидеш да МАНИПУЛИРАШ.

Академик Катарџиев е МАКЕДОНСКИ историчар , член на МАКЕДОHСКАTA АКАДЕМИЈА НА НАУКИ И УМЕТНОСТ. Др. Растислав Терзиоски е МАКЕДОНСКИ ИСTОРИЧАР. Погоре цитираните нивни стручни работи се изнесени на "Меѓународен научен собир 100 години За македонцките работи на Мисирков". КОЛКУ ШТО ЗНАМ НЕ СЕ оспорени од НАУЧНИТЕ кругови во Македонија.
Затоа ВИ посочив од каде може да е материјалот на кој се повикува Љупчо Георгевски. Ве упатив да спорите со АКАДЕМИЦИ И НАУЧНИЦИ. Јас и останатите обични луѓе сме небитни.
Или пак преку странициве на форумов КОТЛЕ да се преставите ти и "ченто" (Диневски веке знаеме која му е титулата), со име и презиме и вашите Академски титули и да го оспорите онаа што го говорат: Академик Катарџиев, Др. Терзиоски, Др. Тодоровски. Др. Ачкоска....
На нив презентирај им го А.В.Амфитеаров бидејки мислиш дека не го прочитале или не го разбрале.


Crni i jas koga ke zaminam vo kanada ke izigravam ludilo,dotogas procitaj nesto od stranskite avtori ako pred se znaes koj e ovoj avtor.
A ovie za nekoj srbomanski istoricari za nekoj makedoncki istoricari sami neka si se razbiraat.Jas ne sum vo nivnite krugovi,obicen graganin sum koj go interesira istorijata.

Ti dadov nekolku stranski dela,ama nekako ne te bendisuvaat.

Todorovski vikas?,e ajde vidi ja knigata za "VMRO od 1924 godina do 1934 godina",i sporedija so novite negovi dela.

Crni,vikni go napomos Hristo toj isto kako tebe e tapa od istorija pa ke se nadopolnuvate.PishtoldzijaSmiley-happy068


Афионе. Ти полемизираш со ставот на Љупчо Георгиевски. Јас само те упатив од каде можеби е превземен тој став. Тоа НАЧУЧНО ТОЛКУВАЊЕ. И побарав од тебе, "ченто" и Диневски научно да ги демантирате тврдењата на Академик Катарџиев и Др. Терзиоски.

Уште еден твој бисер велиш дека Академик Катарџиев, Др. Терзиоски се србомански историчари. Што ли ке напишеле да се Бугарофилски историчари. ????
(This post was last modified: 01-06-2010, 04:30 PM by ЈорданПетровски.)
01-06-2010, 04:29 PM
Reply