Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
БИТКАТА МЕЃУ КОС И УДБА СЕ ВОДИ ВО МАКЕДОНИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:ДАЛИ СЛУЖБАТА ПАК КЕ ИЗБЕРЕ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ВМРО ДПМНЕ[Image: 6af8f580e799444e5a52119018e87a65_L.jpg]

 Јордан Петровски 15.05.2017
Во ова време—невреме веке почнаа да се јавуват многу „загрижени“ вмроОВЦИ што нудат решение за спас на вмро ДПМНЕ. Загрижените вмроОВЦИ како спасители на партијата нудат луѓе кои биле дел од криминалната и антимакедонската власт на Груевски и братучедите!! Луѓе кои молчеле за криминалите, луѓе кои и денеска не го осудуват Груевски, луѓе кои наместо после првите „бомби“ да побараат оставка од лидерот, тие се впуштија во беспоштедна одбрана на екс-Премиерот. Спас на ВМРО дпмне не е можен ако во Партијата остане и еден човек кој бил дел од власта на Груевски, како во партиската, така и во извршната власт. Без темелно чистење нема можност да се отстранат инсталациите на  Службите: УДБА и КОС-ОПЕРА во партијата.  Единствен начин за чистење на партијата  е да  се спречи човек на СЛУЖБАТА повторно да биде поставен за нејзин лидер!! За да не дојде повторно човек на Службата на чело на ВМРО ДПМНЕ ке се обидам преку текстов да објаснам некои работи. 
За да сѐ она што ке го напишам во продолжение стане доволно јасно треба да се потсетиме на изборите во Србија од 2012 година и формирањето на владата после тие избори. До изборите во 2012 година во Србија на власт беа КОС, Тадиќ и неговата  Демократска партија и УДБа, Дачиќ со неговата Социјалистичка партија. Коалицијата ДС и СПС победи на изборите во 2012 година, но ненадејно Дачиќ не ја продолжи коалицијата со Тадиќ. Преговорите и натегањата траеа неколку месеци за на крај Дачиќ да направи коалиција со Напредната Странка на Тома Николиќ и така да се прекине правењето заедничка влада помеѓу КОС и УДБа.
Кон ова ке додадам и една кратка фактографија за тоа што се случувало кога ВМРО ДПМНЕ „победувало“ на изборите. Имено во 1998 година ВМРО ДПМНЕ по победата на изборите направи влада коалицирајки со Демократска алтернатива, партија составена од луѓе кои биле членови или симпатизери на партијата на КОС, Савез Комуниста Покрет за Југославију, меѓу кои можеше да се најде и голобрадиот Никола Груевски. Во 2006 година после победата на ВМРО ДПМНЕ на изборите, тие коалицираа со Новата Социјал Демократска Партија чиј основач беше Тито Петковски, неформален председател на СК ПЈ. Во 2008 година ВМРО ДПМНЕ се обиде да не коалицира со партија чие потекло е поврзано со СК ПЈ, но тогаш службата го извлече својот џокер: партијата на Аца Антиќ, вработениот во GENEX и дружината. 
Пред да продолжам понатака ке напишам збор-два и за причината зошто судирот помеѓу КОС и УДБа, или поточно КОС-армискиот врв и следбениците на Mилошевиќевата визија за Македонија, досега не излезе со сета жестина на виделина. Имено, додека во ВМРО ДПМНЕ, ВМРО имаше влијание, односно имаше членови кои беа вистински следбеници на идеата и мотото на Организацијата: самостојна, демократска, прозападно, поточно проамерикански орјентирана македонска држава, и КОС и УДБа водеа битка ВМРО ДПМНЕ да ја исчистат од ВМРОвци и така да да ја исправат сопствената лоша проценка за ефектот од спојувањето на ДПМНЕ со ВМРО СДРМА/ПРАВДА, односно ефектот што кај Македонците ке го предизвикаат четирите златни букви: В М Р О. 
 

[Image: 47599_1778681546754_1230857287_2031940_2404991_n.jpg]
независните“ медиумски работници пред да почне битката помеѓу КОС и УДБа беа во нераскинлива дружба
потоа кој каде доби распоред !!
 
Чистката на ВМРОвци во ВМРО ДПМНЕ почнува со мал интензитет после Прилепскиот конгрес, но по Кичевскиот зема потполн замав и завршува некаде по изборите 2008 година, па откако  единствениот и вистинскиот чинител кој ги загрозуваше интерестие на СРБИЈА во Македонија беше поразен, неминовно беше да дојде до борба внатре во СРПСКИТЕ ИНСТАЛАЦИИ. Водството на КОС-ОПЕРА, уверен сум се надевале дека со активирањето во 2010/11 година на екипата од УЈДИ, формирањето на „Балканска Транзициона Правда“, „РЕКОМ“ итн., Тадиќ повторно ке победи во Србија и така ке му овозможи на КОС да тргне во конечна пресметка сo УДБа, сo промилошевиќевска определба. Пресметката беше најавена во текстот РЕЖИМОТ НА МИЛОШЕВИЌ КОРИСТЕЛ 150 АГЕНТИ ВО МАКЕДОНИЈА, текст кој беше преработка на на текстот ТАЈНИТЕ НА БАЛКАНСКИОТ ШТАЗИЛЕНД ама новинарите кои го обајвија ден после објавата на оргиналниот текст на КОТЛЕ никаде не споменаа дека автор на текстот е Даме Чкатроски!? Ке се присетите се надевам колку во медиумите финансирани од Владе Милчин беа споменувани:  „Балканска Транзициона Правда“ и „РЕКОМ“ ако се погледне кои сѐ луѓе од Македонија беа во структурите на тие две многу „битни“ организации, сликата е дека судирот е од домашен карактер. 
КОТЛЕ  беше избрано да го обајви текстот по основа на тоа што важиме за сајт кој не припаѓа ниту на СДСМ ниту на ДПМНЕ, а сме поборници за лустрација—за откривањето на работењето на службите на државна безбедност и санкционирање на злоделата вржени преку министерствата за внатрешни работи. Според мене текстот беше да ги подисплаши луѓето на УДБа. Колку текста со слична содржина се објавени во Србија незнам, но убеден сум дека цел на тестовите беше да се помогне на УДБа. Еве дел од текстот:
Quote:Инаку, анализите на групата Кооп и Капиниќ, која ја преставувал Зоран Петровиќ, на тој состанок излегле со следните бројки. Во бивша СФРЈ режимот на Милошевиќ користел 2100 агенти вон Србија – во Хрватска 450, во Словенија -150, во Македонија – 150, во Босна – 350, во Косово – 700 и во Црна Гора – 200. Останати граѓани со престој во соседните земји – Австрија, Кипар, Унгарија, Романија, Бугарија ,Грција и Албанија - вкупно 200. Сите граѓани на бивша СФРЈ, или лица со повеќе државјанства.

Сите овие 2100 лица биле поделени во повеќе категории - политичка, медиумска, бизнис сфера (кршење на ембарго и воено/економска и логистичка подршка на режимот на Милошевиќ),безбедносна сфера, со дискрипција на војска, полиција и тајни служби, посебни здружениа и лоби групи.

Сите овие 2100 лица биле поделени во повеќе категории - политичка, медиумска, бизнис сфера (кршење на ембарго и воено/економска и логистичка подршка на режимот на Милошевиќ),безбедносна сфера, со дискрипција на војска, полиција и тајни служби,посебни здружениа и лоби групи.

Интересно е да се спомне дека секоја политичка партија од бившата СФРЈ имала контакт со овие групи и поединци, по сите основи. Секоја опозициска партија, создадена во, пред и после распадот на СФРЈ, била создавана од овие служби. Посебно диспаритетот бил јасен и впечатлив во следното - на партиите кои произлегле од бившите комунистички партии не им се придавало големо значење, поради тоа што тие биле основани од републичките сојузи на комунистите, а пак опозиционерите или десницата во целост била под тајните служби на СФРЈ и на Милошевиќ.

Освртот за ова го поднел Радован Димитриевиќ од ЦЕИГ, а целата анализа за ова ќе се обидам да биде објавена скоро.  
Целиот текст на тука: ТАЈНИТЕ НА БАЛКАНСКИОТ ШТАЗИЛЕНД

Дека не бевме избраани случајно ми беше јасно од прв момент  и затоа се обидов да пронајдам повеке за тој состанок и да пронајдам некои од лицата кои наводно присуствувале на тој состанок. За таков состанок и за такви луѓе не пронајдов никакво инфо. Затоа побарав од Даме Чкатроски авторот на текстот да ми даде контакт со тие луѓе:

 
[Image: Dame_Ch_1.jpg]
 
 
До ден денешен не го добив бараните контакти а и најавените нови БОМБАСТИЧНИ текстови, причина КОС 2012 година ја изгуби битката.
После поразот во Србија на водството на КОС му станало јасно дека мора да изнајде нова стратегија за да стаса до победата. КОС донесе решение својот поход кон целосно освојување на целосната власт да ја започне од Македонија, тука структурите на КОС останале нечепнати a освојувањето на власта го планирале преку СДСМ. За реализација на планот се појавил неочекуван проблем, председателот на СДСМ Бранко Црвенковски, тој како и Глигоров еднакво ги почитувал/припаѓал и на двете служби и несакал да подржи нуту една од двете, затоа морaл да биде сменет од функцијата.  Кон крајот на 2012 се појавуват првите знаци за започнување на  кампањта за смена на
Црвенковски:[Image: GEM_BC_33.jpg]

 
Во секоја кампања за рушење на некоја личност, службата користи метод на девалавација на личноста!! Еве уште еден показател дека Црвенковски  морал да падне:
 [Image: GEM_BC_2.jpg]Во арсеналот на марифетлуците на Службата омилен марифетлук е формирање на група од незадоволници-СЕПАРАТИСТИ Icon_razz. Улогата на предводник на незадоволниците службата ја додели на проверен нивни играч, Борче Трајковски  „БОЈ“, но сега само под нов псевдоним „БОКИ—БУРГИЈА“.
Многумина ке кажат дека оваа што го напишав погоре не држи, дека сите гледаме какви притисоци вршат  САД, ЕУ, кон ВМРО ДПМНЕ, и затоа не станува збор за судир помеѓу УДБа и КОС -ОПЕРА туку странците решиле да ја разнебитат Македонија. Дали сте се запрашале како ЕУ и САД градат мислење за проблемот во Македонија? Некој ке каже па имаат свои разузнавачи. Да, имаат разузнавачи. Но, од кого и од каде тие разузнавачи прибираат информации? Прибирааат информации од македонските гласила, од селектирани „граѓани“ и од извештаи на „Невладините Организации“! Кој ги контролира „Невладините Организации“? Кој ги избира нивните челните луѓе? Во Тоталитарните Системи за да биде задоволена формата, поточно за да и тие тврдат дека се демократски, се формираат Граѓански Здруженија кои ги формира Тајната Идеолошка Полиција.
Според доказите со кои располагам  во Граѓанските здруженија во Македонија нема ни „Г“ од граѓанско. Тие здруженија се формирани од Тајната Идеолошка Полиција за да работат на зачувување на Тоталитарниот Едноумен Комунистички Систем, односно, да го попречат формирањето на вистиски граѓански здруженија, и со своето делување да блокираат секаква идеа, совет или препорака од институции надвор од Македонија за либерализација на државата и почитување на индивидуалните права.
Дали некој слушна дека невладините организации биле носители на притисокот врз власта да ги спороведување во дело на Резолуциите на Советот на Европа за осуда на комунитичките злодела?   
Дали некој слушна во Македонија дека „Граѓанските здруженија“ препоракава на ЕУ за тоа дека за да Македонија стане Демократска и Слободна држава треба ПРОМЕНА НА СИСТЕМОТ ја повторија барем еднаш откако ја искажа посредникот Ванхауте?
Зошто е тоа така? Зошто при толку „Граѓански здруженија“, ставот на сите е ист по прашањето за осуда на Комунистичките злодела и препораката на ЕУ за Промена на системот? Малку историја, поточно ХРОНОЛОГИЈА за да работите станат појасни:
Сите „Граѓански здруженија“, зборувам за оние влијателните, чии мислења секојдневно ни ги пренесуваат „независните медиуми“, потекнуваат, т.е. се финасирани и основани од еден центар: Фондацијата Отворено Општество ‒ Македонија! ФООМ е првото „Граѓанско Здружение“, формирано во „самостојна“ Македонија.  Владимир Милчин, од прв ден па сѐ до мината година беше на чело на ФООМ. Идејата на „отвореното општество“ што го промовираше Милчин, со мали исклучоци, беше во невладиниот и медиумски сектор да етаблира мрежа која по очекуваниот пад на државните монополи ќе биде алтернативна поддршка на олигархиската пост-комунистичка елита, како и најмоќното училиште за регрутација на нео-комунисти. Задача која до денеска ја изврши одлично! А зошто да не ја изврши одлично? Милчин во овие дваест и кусур години имаше на располагање СТО и кусур МИЛИОНИ долари. Во држава каде човечка душа се купува со сендвич и сокче и таа душа е подготвена да загине за тој што му го дава сендвичот и сокчето, се наметнува прашањето колку ли души има купено Владе Милчин и што сѐ се уште подготвени тие да сторат за исполнување на задачата: зачувување на Тоталитарниот Едноумен Комунистички Систем!!
Значи на САД и ЕУ информации им даваат луѓе на Службата. Ова сознание ми се потврди читајки ги извештаите на ЦИА од кои беше симната забраната за објавување. А читав извештаи за период 1945-2002 година. На тој начин е градена слика за хуманоста на Титовиот комунизам, како онаа дека Глигоров е прогресивен и умерен. Се разбира за да таквата слика биде веродостојна противниците на Глигоров и на продолжувачите на комунистичкиот систем, мораше да бидат, УЛТРАДЕСНИЧАРИ, ТЕРОРИСТИ, НАЦИОНАЛИСТИ,  НАЦИОНАЛШОВИНИСТИ, АНТИАЛБАНЦИ, ТОТАЛИТАРИСТИ, или во жаргонот на СДБ: Врховисти, Ванчомихајловисти, и Бугараши.
За ВМРО ДПМНЕ од дента на нејзиното основање се прави слика дека се, ТЕРОРИСТИ, НАЦИОНАЛИСТИ и АНТИАЛБАНЦИ. Денеска веке знаеме чии луѓе биле „ВИЈУГА“, БИКЧЕТО, „РАШОМОН“, „ПАТНИК“, „АДУТ“, „ЈАК“, „МАРТА“, „КНИГА“, „ЛЕДИ“ и уште стотици други. Но најбитни во последните десет години се Сашо Мијалков и Никола Груевски. Поголема потврда за тоа кој е нивниот наредбодавач, односно за тоа на која служба ѝ аргатуваат братучедите, нема од тоа што од прв ден на превземањето на власта од страна на „Фамилијата“, Силјан Аврамовски стана заменик директор на Сашо Мијалков. Кога Сашо замина во 2015 година, Силјан и ЛУСТРИРАН остана во УБК на местото заменик директор. Говорите и постапките на споменативе луѓе послужија како доказ во намера да се створи лажна слика дека во Македонија се води „битка“ помеѓу националисти/фашисти-ВМРО ДПМНЕ  и демократи-СДСМ. Дали е тоа така? Ако направиме мало претражување и ако судиме според фактите ке видиме дека тоа не е така. Паравојска “СИНА ПТИЦА“ беше дело на ОПЕРА, иницијаторите, луѓето на КОС—Млекце и УДБа—Добри Величковски не беа судени. „Конгрес во Солун“ е изјава на Драган Богдановски алијас „РАШОМОН“ дадена во ноември 1990 во Канада а повторена на когресот во Прилеп. За АНТИАЛБАСТВОТО на ВМРО ДПМНЕ ке говорам низ следното: Во времето на владење на СДСМ се случија најбруталните пресметики со Албанците, пресметки кои однесоа човечки цивилни животи.
Битпазарските настани (1992) во кои власта на СДСМ ја употреби полицијата имаа за цел структурите на државната безбедност да ги засилат своите позиции во црниот пазар на цигари. Тој пазар (особено во 1990тите) го водеа исклучиво луѓе од врвот на СДСМ, избрани од Службата. Најлесен и наједноставен начин за внесување на цигари без плаќање на царина и други давачки беше преку фри-шоповите. А, кои беа газдите на фри-шоповите? Бандитската пресметка на Битпазар до ден днеска ниту едно НВО не го окаратеризира како дивеење на нациналистите од СДСМ ниту пак како воспоставување на криминал на фамилијата која тогаш беше на чело на мафијата!
Вториот настан кој ке го спомнам е растурањето на „приватната журка“ во Мала Речица од страна на Фрчковски, и се разбира полицијата (1995). Во реастрањето на „приватната журката“ имаше и загинати, пак цивили. По повод тоа брутално кршење на човековите права од страна на СДСМ—попречување на отворање на ПРИВАТЕН униврзитет—не се огласи ниту Хелсиншки комитет, ниту Фондацијата Отворено Општество, а заради молкот на овие два битни центра на антимакедонизам и светската јавност беше ускратена од било какви полезни информации.
Третиот настен е „одбраната на Уставот„ преку пред неколку часа донесениот закон за знамиња во Гостивар (1997), овој пат во режија на Тито Петковски „предеседател на држава“ и потписник на законот во ниедно време, Чокревски министер на МВР, Црвенковски премиер!! Пак имаше човечки жртви и пак молк од оние кои наводно ги бранеа човековите права и слободи во Македонија. 
Како може после ваквите брутални употреби на полицијата СДСМ да не се НАЦИОНАЛИСТИ во очите на САД, ЕУ? 
Моето прво соочување со фактот дека демократскиот свет знае многу малку, односно незнае речиси ништо за случувањата во Македонија за периодот после 1991 година се случи откако ги добив документите од мојот судски процес за добивање азил во Канада. Она што е најинтересно е содржината на доказите кои би ги окарактеризирал како периферни, односно, материјалите кои правниците од двете стани, „одбраната и обвинителот“ ги користат да ја отсликаат позадината на случајот: каде е Македонија; кој живее во Македонија, односно, каков е етничкиот состав; кои/што се Македонците; каков е политичкиот живот до државата итн. Пред сѐ, се работи за мислења на дадени севрноамерикански академици (кои патем велат дека македонците легитимно се уникатен етникум), извештаи на ЦИА и ФБИ, како и извештаи за РМ од страна на невладини организации, како Хелсиншкиот комитет, Хјуман рајтс уач и слично, заклучно со 2002 година. Со други зборови речено материјалите се сликата која владиниот и т.н. „граѓански” сектор ја стварале за Македонија во очите на странците од 1990 до 2002 година.
Помеѓу другото, докуметнтацијата содржи извештај од Хјуман рајтс уач за случувањат во Љуботен долг 26 страници, како и кратка хронологија на српското прашање во Македонија. Севкупната документација изобилува со извештаи на „невладиниот” сектор по однос на прашањата на Ромите, Албанците, Турците, хомосексуалците и жените. Читајќи ги овие материјали помислив дека станува збор за некоја друга земја, а не за државата Макеонија во која сум живеел 50 години. Мислам дека ова не е мој личен феномен, оти во извештаите, особено оние од „граѓанскиот” сектор нема никаква напомена за маките на стечајните работници; за селективноста на судскиот систем; за жалбите на опозицијата (1992-1998) за изборните неисправности; за обвинувањата од страната на истата опозиција за двократниот државен удар сторен од Киро Глигоров во 1991 и 1992; или пак за постојаните обвинувања дека владини функционери се вмешани во шверцот на цигари, оружје и дрога, нема збор за мафијашката приватизација, нема збор за Битпазар, Куклиш, Радовиш, Ѓорче Петров, Мала Речица, или Гостивар.
Во извештаите на невладините за случувањата во Македонија нема да се најде ниту забелешка за моето јавно обзнанување  дека се сомневам дека нелегално сум обработуван од страна на СДБ (1998). Ниту пак ќе видите забелешка за фактот дека со отварањето на досиеата во 2000 година на јавноста ѝ се достапни непобитни докзи за НЕУСТАВНО користење на органите за државна безбедност од страна партијата на власт—проблем чие потелко може лесно да се најде во аналите на Комунистичкиот период. За да добиете слика во колкав обем било НУСТАВНОТО прислушкување во периодот 1992-1998 година, ке понудам докази за прислушкувањето но сега од еден друг агол. Докази преку кои се доаѓа до податок дека  биле прислушкувани околу ПЕДЕСТ илјади граѓани, ако сметам според методологијата на Заев. Ама затоа пак во извештаите можат да се прочитаат статии кои зборуваат за малтретирање на македонски Албанци и Роми од страна на МВР. Како и статии за тоа како српската Заедница во Македонија постојано се жали на дискриминација, небаре им се врши геноцид. Во извештаите, исто така може и да се најдат забелешки за „ултра-десничарските националисти“ од ВМРО-ДПМНЕ, како и за „прогресивните умерени сили“ предводени од Киро Глигоров, кој според овие извештаи бил глас на либерализмот уште додека бил дел од тесниот состав на Тито. Накратко, извештаите створаат слика слична на онаа на Германија од 1930-тите: општество на тешка етничка нетрпеливост и завојуваност; Македонците како народ кој ги поттиснува малцинствата, па дури се подготвува и да ги депортира; додека извештајот од Љуботен ја потврдува тезата дека македонците се варварски народ. 
Заради просторот нема да  навлегувам во подлабока анализа за кадровската екипираност на Невладините како „ПРОВЕРКА НА ФАКТИ“, „СВЕДОК“, ВОА итн., доволно ке е само да им ги погледнете анализите, извештаите, како и изборот на дописниците на странските списанија од Македонија. Ке спомнам само еден факт: дописник на CNN на почетокот на деведесетите била Камелија Шојлевска—и денеска тврдокорен бранител на Тоталитарниот Едноумен Комунистички Систем.
После овој долг увод се надевам дека станува јасно каква битка ке се води околу изборот на председател на ВМРО ДПМНЕ.  Аргатите на КОС-ОПЕРА и УДБа веке турбо промовираат свои кандидати меѓу нив и Никола Поповски, Никола Димитров, и Антонио Милошоски—сите до еден можат да ѝ парираат на Рада Шекеринска со својата негативна харизма—и на тој начин се обидуват партијата да ја заджат под контрола на Службата. Дали оној дел на членството кое во сите овие атаци на ДБК врз Партијата од 1990 година па до денеска, успеа да остане верно на идеалот на ВМРО: самостојна, демократска македонска држава—или како тие во 1947 година се изјаснувале за да бидат јасно разбрани: Македонија под протекторат на Америка—ке дозволи ВМРО ДПМНЕ да продоложи да биде раководено од Службата, или ке тргне во конечна битка за ослободување на Партијата, а со тоа и во битката за ослободување на Македонија од смртоносната прегратка на политичко-полициското, комунистичко подземје. Предгратка која води кон федерализација и распад на Македонија. 
За да се спречат игрите на органите за државната безбедност, изборот на председател несмее да се врши како досега, со помош на „гатачки“ или со прошетки со кајче низ езеро.
 
Или пак со предлог на некој центар на моќ кој ке се повикува на својот долгогодишен партиски стаж. Изборот мора да се отпочне со САМОКАНДИДИРАЊЕ  и овој пат мора да тргне од Опшинските Комитети, тие да бидат првите филтри на патот на кандидатите кон финалната битка . Финална битка со јавна ТВ дебата помеѓу неколкуте кандидати кои ке се “пробијат“ до финалето и избор несмее да биде на конгерс туку со гласање на сите членови на партијата. Гласање кое ке  одвива во просториите на Опшинските Комитети. 
пс уште многу има да се пишува, но колку и да напишам секогаш на ваква тема ке има недореченост.
(This post was last modified: 20-02-2019, 10:35 PM by ЈорданПетровски.)
28-05-2017, 05:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Српско-руски шпионски игри за “македонско сценарио”- Kој сака криза?

 


[Image: ZZCw8-cc1.jpg]

мај 28, 2017
НОВА ТВ ви открива како се убива мирот и стабилноста на една држава и еден регион. Главните актери во ова приказна се странски служби, домашни шпиони и политички агенти преправени во новинари. Сите во функција на скриените агенди на мали и големи држави. Настаните се локални, но играта е глобална и ги отсликува растечките тензии помеѓу Западот и Истокот во таканаречната пост студена војна – термин којшто годинава за прв пат беше формализиран и во Извештајот на Фридом Хаус „Нации во транзит“.

Пишуваат: Сашка Цветковска, Маја Јовановска, Борјан Јовановски, Биљана Секуловска,Стеван Дојчиновиќ

Новинарот и член на парламентот на Република Србија Мирослав Лазански заедно со Горан Живалевиќ, припадник на српските тајни служби и Иван Стоилковиќ, пратеник во македонскиот парламент, спроведувале медиумска пропаганда во Србија и Македонија во интерес на српските разузнавачки служби, на линија со руските интереси на континентот и со крајна цел влијание врз политичките состојби во Македонија и спречување на евроатлантските перспективи на земјата и регионот. За ова акција долго време знаеле и македонските служби, но за истите не се преземало ништо, а дел од актерите во оваа приказна учествувале и во безредијата во парламентот, додека во меѓувреме остварувале средби со високи функционери и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

Новинарот политичар

Мирослав Лазански е долгогодишен новинар кого медиумите во кои работи го опишуваат како „воено политички коментарот“. Од 2016  тој е и пратеник во српскиот  парламент како дел од пратеничката група на владејачката партија СНС водена од претседателот Александар Вучиќ. Но политичката и новинарската кариера продолжуваат паралелно. Тој има своја емисија на државниот канал и постојано пишува колумни и репортажи. Од неговите продукти, во последните неколку месеци во екот на македонската политичка криза Лазански се занимава со Македонија, дознаваат НОВА ТВ и КРИК.

[Image: lazanski-750x480-1-300x192.jpg]

Извори на НОВАТВ инволвирани во следењето на безбедносните ризици по Македонија, посочуваат дека пратеникот Иван Стоиљковиќ бил во редовна комуникација со српскиот државјанин, офицер на БИА и дипломат Горан Живаљевиќ,  а двајцата преку Мирослав Лазански ја спроведувале медиумската пропаганда непосредно пред крвавите настани во македонскиот парламент.
Информациите говорат дека припадникот на српската тајна служба БИА, Горан Живаљевиќ, во март оваа година разговарал со Иван Стоиљковиќ, пратеник, коалиционен партнер на ВМРО-ДПМНЕ и претседател на Демократската партија на Србите. Стоиљковиќ и Живалевиќ му биле домаќини на српскиот новинар и пратеник Мирослав Лазански и преку него ја насочувале српската пропагандна машинерија во функција на активности со потенцијал да ја дестабилизација на Македонија.
Информациите до кои дојдовме посочуваат дека Лазански имал средби  со Груевски во март годинава, еден ден пред да биде објавена неговата колумна во српскиот весник „Политика“ со наслов „Не ја даваме Македонија“ за којашто бил насочуван од Стоиљковиќ и Живаљевиќ. Во неа авторот јасно се става на страната на Груевски и соопштува дека „излезот за кризата во Македонија се нови избори“, што впрочем е и формалното партиско барање на ВМРО-ДПМНЕ од стратот на истата. Текстот е негативен за Заев, Европската унија и САД кои што Лазански ги терети како креатори на кризата и сили кои стојат зад сценариото за федерализирање на Македонија и создавање Голема Албанија. Следниот ден оваа колумна е реобјавена во десетина македонски медиуми под контрола на ВМРО-ДПМНЕ. Ова не е единствениот ваков текст. НОВАТВ идентификуваше речиси педесетина авторски текстови, интервјуа за телевизии, колумни на Лазански од почетокот на оваа година каде што секаде се повторувааат овие тези како и тезата дека ако Заев прави влада ќе има војна.
Лазански за КРИК и НОВАТВ потврди дека на почетокот на март бил во Скопје и се среќавал со Живаљевиќ и Стоилковиќ.

Quote:„Јас ниту сум служба, ниту сум портпарол на служба, јас дојдов доле како новинар, а не како народен пратеник. Како новинар на „Политика“ и како некој кој прави радио прилози за телевизија. Во новинарската кариера сум имал контакти со шефови на големи разузнавачки агенции како КГБ  и ЦИА, британската, француската служба, германската“, вели тој. “Мојот обичај е кога ќе дојдам во некоја странска земја да се јавам во нашата амбасада. Господинот Живаљевиќ е уредно и легално акредитиран претставник на нашата  БИА “.

Според информациите на НОВА ТВ Живаљевиќ и Стоиљковиќ биле оние кои ги организирале брифинзите, интервјуата и темите за Лазански. Овие активности и врските на македонскиот пратеник со српските разузнавачки служби биле „со цел да се влијае преку медиумска пропаганда врз дестабилизација на Македонија и долго време им биле познати и на македонските служби“, како што вели изворот.

Македонската врска и српската служба

Горан Живаљевиќ – долго време беше познат само во разузнавачките служби на Балканот, но излезе од анонимноста по крвавите протести во Собранието на 27. април. Разузнавачот на БИА, акредитиран како дипломат во српската амбасада во Скопје, со само едно селфи во Парламентот на крвавиот четврток ја разоткри целата македонско-српско-руска шема која роварела во земјава затскриена зад превезот на политичари, бизнисмени, новинари, разузнавачи и луѓе од подземјето.
Информациите укажуваат на тоа дека човек од доверба и најверен соработник на Живаљевиќ во Македонија е пратеникот од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ и лидер на Демократската партија на Србите, Иван Стоиљковиќ.

[Image: stoi.jpg]

Комуникацијата меѓу нив траела подолго време, а средбите се интензивирале во моменти на значајни политички и безбедносни настани во Македонија. Последниот таков настан е 27. април кога се случија насилните протести во Собранието, на кои според информациите на НОВА им претходела интензивна активност на сите соработници на Живаљевиќ во земјава.
Дневната работа на Живаљевиќ е во српската амбасада како офицер за врски со УБК и АР, но мисијата ја утврдува БИА.  Присуството на Горан Живаљевиќ во Македонија е задача од страна на српската разузнавачка агенција БИА со цел да ја дестабилизира Македонија, а делувал преку пратеникот и претседател на српската демократска странка Иван Стоилковиќ и член на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Неговото присуство во Македонија од страна на полицијата било забележано уште пролетта 2015 кога тој и други припандици на БИА доаѓале во Македонија на протестите на Шарената револуција. Во тоа време Живаљевиќ се уште не е акредитиран во српската амбасада во Македонија. Комуникацијата помеѓу Живаљевиќ и Стоиљковиќ имала длабоки корени во минатото.
„Живаљевиќ има цела мрежа на контакти со македонски бизнисмени, новинари, политичари и припадници на АР и УБК. Нивната соработка, а особено онаа со Стоиљковиќ, се интензивира во екот на политичката криза во Македонија по изборите во декември 2016“, вели изворот којшто своите тврдења пред новинарите ги поткрепи со факти.
„Стоиљковиќ и Живаљевиќ се среќаат интензивно во изминатите две години и во Скопје и во Белград каде што Стоиљковиќ се среќава и со лица блиски до Живаљевиќ, високи спрски функционери, агенти на БИА, луѓе од подземјето и бизнисмени. Негоите активности укажуваат и на сериозни и длабоки врски со БИА, но и сомнежи за контакти со руските тајни служби и политички кругови. Тој човек јасно е инструиран како да делува во Македонија согласно српските интереси“, вели изворот.

Антизападни сентименти

Неговата работа во последното сценарио поврзано со македонската политичка криза била да ја контролира медумската пропаганда и јавното мислење. Оваа кампања промовираше етнички тензии во Македонија преку неточните тврдења дека безбедноста во Македонија ќе биде загрозена и ќе се создаде Голема Албанија ако победи Заев.  Кампањата отворено го поддржуваше Груевски чии што јавни настапи и партиски соопштенија го делат истиот наратив, а се водеше и специјална војна против ЕУ, САД и НАТО како виновници за наводниот иден распад на Македонија кои што работат за албанската кауза. Овие поенти често коинцидираат  и со политичките ставови на Руското министерство за надорешни работи рефлектирано во официјалните соопштенија на руското МНР.
Стоилковиќ, според изворот во македонските служби е профилиран како пресметлива личност, српски националист, противник на евроатланските процеси во регинот и со про-руски  сентименти.
„Има релевантни сознанија поткрепени со докази за средби помеѓу Стоилковиќ и руски дипломати во Македонија во контекст на неговата политичка за руско влијание на Балканот, со цел отстранување на западните влијанија и откажување од евроатлантските интеграции“,  вели изворот. Непосредно пред носење на важни одлуки на владата или собранието на РМ во последните години Стоилковиќ ги информирал БИА и Живаљевиќ и добивал инструкции за тоа какви ставови да застапува пред владината коалиција водена од ВМРО-ДПМНЕ“, додава тој.

Quote:Стоиљковиќ одби да одговори на прашањата на НОВАТВ. На прашањето дали имал контакти со Живалевиќ тој рече: „ Ти кога одиш некаде со некого јас те прашувам ли? Сум те прашал ли со кого комуницираш, со кого се муваш, како не ти е срам, прашај ме нормално новинарско прашање, ме навредуваш“, вели Стоиљковиќ кој по ова веднаш ја спушти слушалката. Живаљевиќ, пак, одговори дека не е во можност веднаш да разговара со нас но би можел за 5 дена.

Живаљевиќ во Скопје, Вучиќ во негова одбрана

Српскиот претседател Александар Вучиќ по објавувањето на информацијата дека Живаљевиќ бил во парламентот за време на тепањето на опозицијата се стави во негова одбрана тврдејќи дека тоа било сосема вообичаена работа за еден офицер на БИА. Во сиот овој период иако српската влада не го поддржа јасно Груевски, српските медиуми кои важат за контролирани од владата на Србија ја водеа кампањата против македонската опозиција и Зоран Заев, како и против ЕУ, САД и НАТО.
[Image: slika-so-logo-1.png]

Најголемиот дел од овие текстовите создадени во рамки пропагандната активност се објавувани во спрскиот портал „Информер“, а сите се преземани од македонскиот портал „Инфомакс“, покажа анализата на содржините на НОВАТВ на овие медиуми.  Овие два медиума отворено го поддржуваат рускиот претседател Владимир Путин. Самиот Мирослав Лазански во 2014 го интервјуираше Путин, а во Србија важи за про-руски ориентиран новинар кој што со години гради имиџ на воено-безбедносен експерт.
Анализата на профилите на социјалните мрежи на македонскиот пратеник Иван Стоиљковиќ недвосмислено ги потврдува неговите силни симпатии за Русија, но и за француската екстремна десничарка Мари Ле Пен, унгарецот Виктор Орбан и претседателот на САД, Доналд Трамп. На мрежите не ги крие неговите анти ЕУ и НАТО ставови и често споделува и лажни вести од анонимни портали.
Нашиот извор вели дека за активностите на Стоилковиќ и врските со српските служби во службите во РМ се знаело уште од 2013 година. Во тоа време шеф на УБК е Сашо Мијалков, братучедот на Никола Груевски. Стоиљковиќ за изборите во декември 2016 настапи со ВМРО-ДПМНЕ. Тој беше и претседател на собраниската комисија за врски со Руската федерација. Во јуни 2016 година присуствува во Москва во својство на претседател на Демократската партија на Србите во Македонија каде што ја потпишува „Декларацијата за формирање на неутрална воена територија на Балканот“ заедно со партијата од која доаѓа Путин, „Единтвена Русија“.

Руско влијание

Информациите до кои дојде НОВА укажуваат и на значително влијание на руските разузнавачки служби. Нивната активност е во контекст на попречување на евроатлантските интеграциски процеси на Македонија. Според анализите на разузнавачката заедница Руската Федерација преку нејзините разузнавачки структури користејќи ги средствата и методите на таканаречената „мека моќ“ има за цел да да ја реализира стратегијата на официјална Москва за изолирање на Балканот од влијанијата на ЕУ и НАТО. Информациите до кои дојде НОВА укажуваат на зголемено руско присуство во Македонија чија цел е остварување на примерните интереси на Руската федерација за враќање на нејзината улога на Балканот со цел да обезбеди баланс на доминацијата на НАТО во овој регион. Рускиот амбасадор во ЕУ Владимир Чизов неодамна во Брисел пред група новинари изјави дека неговата земја може да и понуди на Македонија, на Западниот Балкан и на секоја друга земја, алтернатива за евроатлантските интеграции.

[Image: download-3.jpg]

Како што дознава НОВА ТВ, минатиот месец висок руски дипломат на претставници на македонските власти им пренел дека Москва е подготвена да поддржи создавање на неутрална воена зона на Балканот, таканаречена „Зона Б4“ во која би биле вклучени Македонија, Црна Гора, Босна и Херцеговина и Србија. Рускиот висок дипломат оваа иницијатива ја оправдувал како можност за земјите од регионот да заштедат пари, 2% од буџетот кои инаку би требало да се платат доколку овие држави се зачленат во НАТО. Истиот руски дипломат како алтернатива за ЕУ на Македонија и понудил членство во Евроазиската економска унија во која членуваат Руската Федерација, Белорусија, Киргистан , Ерменија и Казакстан.
„Словенската азбука и литература ни дојдоа од македонска почва“, изјави рускиот претседател Владимир Путин при средбата со претседателот Иванов во текот на посетата на македонскиот претседател на Москва.
Од аспект на руско-верското влијание во Македонија активности на руската дипломатија го потенцираат словенскиот идентитет и религија при што тие активности имаат изразена панславјанска реторика чија цел е реализирање на таканаречениот панславјански сојуз меѓу Македонија, Србија и Грција.
Во овој контекст посебно се забележува активноста на српскиот „Информер“ и македонскиот „Инфомакс“ кои речиси секојдневно објавуваат текстови и коментари со афирмативни содржини за руската политика.
Ги поздравувам напорите за формирање на Балкански сојуз на воено неутрални држави, кој е важен за безбедноста на целиот Балкан и Европа. Тоа е главниот пат за сочувување на мирот во регионот.“ …“изјави заменикот генералниот секретар на руската владеачка партија Сергеј Железњак“ јавува „Информер“ чиј написи редовно се пренесуваат во македонскиот „Инфомакс“ . Во овој контекст се и бројните коментари објавени во овие медиуми.
Во врска со руското влијание во Македонија, мандатарот Зоран Заев неодамна за „Еуроњус“ ја деде следнава изјава:

Quote:“Со едно зголемено кадровско присуство овде и со неколкуте соопштенија на министерот на Руската федераcија и активностите на нивната амбасада овде влијанието веќе се чувствува . Постои тренд на опаѓање на поддршката награѓаните за ЕУ и НАТО. Процентот на падот на подршката е многу мал но е видлив . Мислам дека ако се остави вакакако што беше случај во минатото со тој низок интерес на ЕУ и САД за овој регион, Руската федерација ке има сепоголем простор да наметнува свои интереси” изјави мандатарот Заев.

Уреднички коментар: Императив на нашата професија е да го штитиме јавниот интерес. Во оваа функција со Вас споделуваме информации кои сметаме дека се важни за Вас како наши читатели од кои големото мнозинство перспективите на нашата земја ги гледа во евроатлантските интеграциони процеси. Членството во ЕУ и НАТО го поддржуваат речиси 80% од нас кои живееме во Македонија. Ова наше истражување има за цел да предупреди дека постојат сериозни тенденции чија цел е да ја спречат реализацијата на нашите евроатлантски аспирации верификувани во парламентот со консензус на сите парламентарни и вонпарламентарни партии во меѓунардоните договори како Актот за стабилизација и асоцијација и Пристапувањето кон пактот за партнерство за мир – НАТО.  

Ова истражување е изработено со партнерство со Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) и нивните партнери во Србија Крик.

28-05-2017, 06:01 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#329-05-2017, 03:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Извештај од УБК, српскиот разузнавач Живаљевиќ влијаел врз македонската политичка ситуација преку Стоилковиќ


[Image: Photograph-65.jpg][Image: Photograph-66.jpg]
(This post was last modified: 20-02-2019, 10:43 PM by ЈорданПетровски.)
30-05-2017, 12:58 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

[Image: Photograph-67.jpg]
[Image: Photograph-68.jpg]
(This post was last modified: 20-02-2019, 10:47 PM by ЈорданПетровски.)
30-05-2017, 01:00 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

[Image: Photograph-69.jpg]

Малку повеке нелогичности!! Спред СДСМ Живаљевиќ му помагал на Груевски а УБК на Груевски го следела??
(This post was last modified: 20-02-2019, 10:49 PM by ЈорданПетровски.)
30-05-2017, 01:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Quote:Lazanski: Smešne su tvrdnje da sam sprovodio propagandu[Image: bg-tema-jutra-pcr-300517_1.Still001.jpg] Izvor: N1
Autor teksta:

Novinar i narodni poslanik Srpske napredne stranke Miroslav Lazanski izjavio je danas da su smešne tvrdnje da je sprovodio medijsku propagandu u Makedoniji u korist bivšeg premijera Nikole Gruevskog.
"Ja sam otišao u Makedoniju kada je kriza bila na vrhuncu, kad su bile demonstracije i normalno novinarski izazov je bio da se ode i da se vidi šta se radi i šta sadrži 'Tiranska platforma'", izjavio je on gostujući u Novom danu N1 televizije dodajući da se javljao uživo u program RT Republike Srpske sa demonstracija.
Kaže i da je normalno da, kad ode u stranu zemlju, da se o dešavanjima u toj zemlji obavesti od ljudi iz srpske ambasade.

Portal Krik objavio je transkripte presluškivanih razgovora službenika srpske ambasade i pripadnika BIA u Skoplju Gorana Živaljevića i Ivana Stoilkovića, poslanika u makedonskom parlamentu i predsednika Demokratske partije Srba na osnovi kojih se formira sumnja da su oni uticali na Lazanskog da objavi tekst pod naslovom „Ne damo Makedoniju“ u listu Politika.


Izvor: N1
Odgovarajući na pitanje da li su stvarno uticali na kreiranje teksta, Lazanski kaže da su to naivne procene.
"Na mene neko da utiče? Ja sam pokupio informacije od njih. Jel trebalo da razgovaram sa albanskim prvacima, pripadnicima CIA...... Pa, razgovaraću sa predstavnicima naše ambasade. I jednog i drugog sam prvi put video. Stoilković me nazvao i pitao hoću li da dođem da vidim šta se dešava i ja sam otišao".
Dodaje i da njega nisu prisluškivali u Makedoniji. "Ja kad odem u stranu zemlju, ja isključim telefon. Mene slušaju službe već 40 godina, ja sam na to navikao".

Živaljevića znaju svi u Skoplju, zašto praviti obaveštajnu famu?

Novinar Politike navodi da je sa Goranom Živaljevićem išao na večeru a komentarišući to što je pripadnik BIA išao u Sobranje tokom demonstracija, Lazanski kaže da je on bio tamo kako bi proverio da li među ljudima koji su upali ima državljana Srbije.
"On je legalno akreditovan oficir BIA u Makedoniji i saradjuje sa makedonskim službama i njega svi u Skoplju znaju. Zašto praviti obaveštajnu famu od toga?", pita Lazanski a na opasku da je makedonsko Ministarstvo spoljnih poslova reagovalo, navodi da su oni morali da reaguju jer se menja vlast i slede čistke u bezbednosnom aparatu pa pojedinci pokušavaju da se dokažu novoj vlasti, da se umile.
Ovo što se desilo u Makedoniji je direktna vrsta uvoda u prekrajanje granica na Balkanu...
 Na pitanje da li je normalno da pripadnik BIA pravi selfi u Sobranju, kaže: "Što ne bi pravio selfi", BIA nije tajna služba već javna" i dodaje da je tu noć u Sobranju bilo obaveštajaca iz najmanje pet zemalja regiona.
Prema njegovim rečima, Albanci koji rade u makedonskim bezbednosnim službama su možda produkovali ceo ovaj slučaj.
Lazanski kaže i da je tokom boravka u Makedoniji razgovarao sa Nikolom Gruevskim i da su dogovarali intervju ali da mu je Gruevski rekao da treba sačekati da prođe gužva. "Bio sam, kao novinar, u njegovom kabinetu", navodi on pojašnjavajući da ga je tada prvi put video.
Navodi da je problem Makedonije taj što je vlast uvek do sada formirala najjača stranka koja osvoji izbore i najjača albanska stranka a da je sada to pravilo prekršeno jer je na izborima pobedila VMRO DPMNE a Zaev je formirao vlast.
Sporna je, kako kaže Tiranska platforma koja može da inicira izmene Ustava i uvede albanski kao službeni jezik a sve to je put ka kantonizaciji Makedonije. "Gruevski, koga ne branim, javno je ponudio Zaevu da se odrekne albansku platforme a da će njegova stranka otići u opoziciju i podržati tu vlast, ali on to nije mogao i nije hteo".
Dodaje i da se, na osnovu svega, može reći da je u pitanju etička a ne politička kriza u Makedoniji jer u toj zemlji postoji nepoverenje između makedonskog i albanskog stanovništva.
Govoreći o Gruevskom i Zaevu, Lazanski kaže: "Ma, šta se meni fućka i za jednog i za drugog... Ja govorim o Makedoniji kao državi. Raspad Makedonije je problem za Srbiju..Obojica su apsolutno nebitni, to su mali igrači a preko njih se sukobljavaju velike sile... Interes Srbije je da se Makedonija ne federalizira", kaže on.
30-05-2017, 03:59 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#831-05-2017, 12:35 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

Quote:МОЖЕ ЛИ ЛАТАС ДА БИДЕ НАШИОТ ГИЈОМ


[Image: 83D9840EC791DA4AA406B9E436756809.jpg]
Власта на Груевски и oбвинетиот дека е српски шпиoн беа блиски затоа што споделуваа исти вредности: антиалбанството и антизападњаштвото

Пишува: Синиша Станковиќ 26.01.2010

Старата анегдота за комитска дружина во која од тројцата Македонци, едниот е војвода, другиот обичен комита, а третиот кодош, минатата недела се трансформираше низ речиси сите национални електронски и печатени медиуми, во најсвежата епизода на трагикомичниот серијал за македонските поделби на правоверни и продадени души, на заговорници и доушници или на патриоти и предавници... „Аферата Латас“ освен скокоткањето на фантазијата на кафеанските борци за националната кауза и збогатувањето на трач-партиите на домаќинките - со уште една тема за муабет меѓу две прикаски за Шехерезада - ги разгоре страстите и ја соголе до коска, и онака препознатливата врска на актуелната власт со нејзините мегафони во дел од медиумите. Еден од најголемите медиумски поддржувачи на актуелната власт, новинарот Драган Павловиќ-Латас стана централна личност на скандалот што создаде невиден метеж меѓу „свитата на дворот“ на Никола Груевски, која по којзнае кој пат последниве години, се најде растргната меѓу љубовта кон „најмакедонската партија“ и приврзаноста кон сопственото сфаќање на патриотизмот, од една, и лојалноста кон неприкосновеното партиското раководство и неговите советници и медиумски поддржувачи, од друга страна. Навистина, во Македонија, чиј претседател јавно ги напаѓа новинарите дека работат за странски интереси а против сопствената држава (и наместо да се извини за невидениот скандал и да се обиде колку-толку да го забошоти како бројните досегашни гафови, потоа, преку кабинетско соопштение невешто се „вади“ дека не бил разбран), веќе никого не можат да изненадат било какви сензационалистички стории за барање мангуп во сопствените редови, кој во слободно време „тезгарел“ и за други газди. Но, на збунетото членство на ВМРО-ДПМНЕ и на целата јавност и беше сервирана наводна службена белешка на оперативец на тогашната ДБК, според која новинарот Павловиќ, пред дест години бил дел од српската агентура во Македонија! 

ОБВИНУВАЊЕ Скопскиот весник „Време“ објави текст дека контроверзниот новинар, кој едновремено е главен и одговорен уредник на ТВ „Сител“ и на дневниот весник „Вечер“, наводно соработувал со српски разузнавачи во периодот во времето на Слободан Милошевиќ. Ваквите обвинувања ќе беа само уште еден дел од широката лепеза навреди и дисквалификации од крајно невкусната борба меѓу медиумите „Време“ и ТВ А1 од една и „Вечер“ и ТВ „Сител“ од друга страна, за трошка внимание од власта (читај: за поголемото парче од огромниот рекламен колач со кои Владата на Груевски ги „дисциплинира“ сопствениците на медиумите и ги постројува во редот на своите поддржувачи), да не беа обвинувањата дека новинарот Павловиќ во документацијата на македонската ДБК бил евидентиран како лице „за кое има податоци дека соработува со српската тајна служба која дејствувала преку амбасадата на тогашна СР Југославија во Скопје“., како и дека „во освртот на дејствувањето на амбасадата во нашата земја со евиденциски број 69 од март 2000 година во прегледот на лицата кои соработуваат со амбасадата под реден број седум е уредникот на телевизијата ’Сител‘ - Латас“.

Во текстот „Латас бил соработник на српската тајна служба“, весникот тврди и дека во една од службените белешки на ДБК од 19 март 1999, година детално била опишана подготовката на демонстрациите пред американската амбасада во Скопје, која потоа беше цел на напад од граѓани кои протестираа против воздушните напади на САД и на НАТО врз Србија, при што дел од објектот на амбасадата беше запален! Исто така „Време“ обвинува и дека Павловиќ со военополитичките коментатори од тогашна СРЈ, Милован Дрецун и Мирослав Лазански, биле една од тројките извршители за пренос на информации во Белград. „Уште од самиот почеток Ѓорѓевиќ му рече на Латас дека е многу несреќен поради тоа што се случува во неговата земја и дека го повикал за да му пренесе поздрав од Белград од „Големиот човек“, цитирајќи му ги неговите зборови: „Кажи Латасу да је ово тренутак да максимално помогне својој отаџбини“, пишува во наводниот извештај на информатор на ДБК за средбата на Павловиќ со лицето Раде Ѓорѓевиќ од Амбасадата на СРЈ и со уште едно лице (според самиот Павловиќ, се работело за неговиот колега Драган Поповски, уредник во „Сител“).

„Време“ тврди дека според службената белешка, „Ѓорѓевиќ му дал задача на Павловиќ да се види со видни личности од српската заедница во Македонија за да организираат демонстрации пред американската амбасада, но така што тоа да изгледа како спонтано собирање, на што Латас му одговорил дека ќе му се јави на некое лице со кое заедно успешно ќе се организираат и дека ‘американската амбасада ќе стане пепел’“. Весникот го обвинува Павловиќ и дека го шпионирал раководството на ВМРО-ДПМНЕ, во време кога на чело на партијата беше Љубчо Георгиевски, а еден од министрите Груевски, дека обезбедувал информации од партијата за Амбасадата на СРЈ, и дека прифатил да се обиде да се доближи до највисоките партиски структури. 

[Image: 3B7BF5259A9BFF46AC7A552E3281BDE1.jpg]

ОДБРАНА
Павловиќ кој е автор на книга за тајната служба на некогашна Југославија, веднаш демантираше дека соработувал со разузнавачите на Милошевиќ, со контраобвинението дека текстот е нарачан „од Љубе Бошкоски и Ден Дончев, структури што се избркани од ВМРО-ДПМНЕ. Написот треба да ме дискредитира пред членството на ВМРО-ДПМНЕ и да покаже дека партијата е под српско влијание и контрола, а дека тие се вистинските вмровци. Не може да се одговори на друг начин на вакви написи, освен да се дадат на суд за клевета и таму да докажуваат што напишале. Ќе има тужба и за фалсификат и за ред други кривични дела. Сум претрпел секакви обвинувања и озборувања, ќе го преживеам и ова“, изјави Латас во медиумите. Претходно, во настап во ТВ емисија која ја води колумнист во весникот што го уредува, уште истиот ден кога излезе „Време“ со сензационалната насловна страница, Павловиќ тврдеше дека наведената средба постоела, но дека документот е фалсификат, најави и тужби против конструкторите на аферата и покажа писмена потврда од МВР, која според него ја затвара аферата со тоа што нему му ја гарантира невиноста?! „Упатив официјално барање до МВР да ми одговорат дали имаат сознанија дека сум или сум бил соработник на која било странска служба и дали имаат сознание дека сум учествувал во организација на палењето на американската амбасада во март 1999 година. Во одговорот стои дека моето име не е поврзано со настаните пред американската амбасада и не постојат податоци дека сум соработувал со странски служби. Значи, јас имам црно на бело. Сопственикот на овој документ вели дека тој не постои. Значи се работи за фалсификат“, изјави Павловиќ во емисијата.

И токму тој документ на МВР отвора многу прашања. Во држава која со месеци не е способна на граѓаните да им издаде пасоши и лични карти (и покрај неизбежното кинење нерви и ракави во турканиците на збеснатите „обични смртници“), одеднаш МВР му излегува пресрет на новинарот кој ја брани власта по дифолт, и реагира со светлосна брзина за да му помогне?! За само неколку часа, сите надлежни служби на МВР („Ја однесов во МВР и до сите шефови на служби се јавив, за да се направи денеска најитно што се може. Имам право на тоа“, изјави Павловиќ во ТВ емисијата), со невидена ефикасност прават проверка на целокупната евиденција, и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска најажурно потпишува документ со печат на МВР, со кој се докажува дека „во евиденциите со кои располага МВР“, името на Павловиќ, „не е поврзано со организаторите и нарушителите на јавниот ред и мир за кои во тоа време биле поднесени кривични пријави“.

Откако и на Интернет почнаа да кружат мајтапења од типот - „Само Латас и Чак Норис, можат да извадат документ од МВР за еден ден!“, министерката Јанкуловска, виде - не виде, за ТВ А1 се обиде да дообјасни дека „МВР се труди во максимално краток рок да одговори на сите барања што ги доставуваат поединци и што се однесуваат на податоци со кои располагаме, односно податоци од евиденциите на МВР. Некогаш рокот може да е пократок, некогаш се потребни дополнителни проверки. Меѓутоа, за нас овие постапки се итни, што значи дека постапуваме веднаш и одговараме во најкраток можен рок, независно кој е подносителот на барањето и независно за каков тип информации се работи“. Независно нели, од подносителот на барањето, министерката беше децидна и дека „МВР воопшто не дава информации дали некој е соработник или како што велите вие, шпион, или не. Таква оценка дава само Комисијата за лустрација и за тоа постапката е пропишана во законот“. Министерката сепак, би морала да знае дека документот што лично го потпишала не е никава потврда дали некој е соработник на странските служби, како и дека тешкото обвинување на „Време“ против Павловиќ нема никаква врска со Законот за определување дополнителен услов за вршење јавна функција (во јавноста прифатен како Закон за лустрација), зашто соработката со странски служби, а особено заговорите за напад или за палење на странски дипломатски објекти, се опишани во Кривичниот законик и не се предмет на работа Комисијата на лустрација, туку на Обвинтелството. 

МВР ВО ЈАЗОЛ Покрај тоа, министерката и остана должна на јавноста зошто МВР година и пол, не одговара на слично барање на лидерот на ДПА Мендух Тачи или зошто на тогашниот претседател на собраниската комисија Есад Ракиќ, половина година не му издавало безбедносен сертификат за пратеникот Тахир Хани, поради што се одлагаа и комисиски седници. Од друга страна, податокот дека МВР нема во евиденциите со кои располага податоци за соработката на новинарот со странски служби може да зборува и за (не)способностите на македонските разузнавачи, а не да ја исклучи вината на Павловиќ засекогаш и „црно на бело“. Иако потврдата од МВР беше само за зајакнување на драмскиот впечаток во ТВ емисијата, според Павловиќ, конструкторите на аферата се веќе поразени. „Аферата е пресечена уште на старт, со писмена информација од МВР дека Латас има потполно чисто досие“, пишува „Вечер“ за својот главен уредник и ја цитира неговата изјава, според која со аферата се создава сериозен проблем меѓу Србија и Македонија „во момент кога двете земји се на чекор од решавање на спорот помеѓу двете цркви“. „Ова е провокација за да се одложи решавањето на тој проблем и начин да се занимаваме со Србија, како со непријател. Затоа планирам наскоро да одам во Белград и да прашам дали Србија го организирала палењето на амбасадата или не, со оглед на тоа дека јас не сум учествувал во тоа“, вели Павловиќ во весникот што го уредува.

Покрај МВР, во хаос се и дел од „завојуваните“ медиуми. Откако партијата на Љубе Бошкоски Обединети за Македонија, побара Обвинителството да го испита „Случајот Латас“, ТВ А1 излез со вест дека државниот обвинител Љупчо Шврговски изјавил дека нема основ за постапка и дека Обвинителството работи врз основа на докази, а не на индиции. За потоа, „Време“ да обелодени дека Скопското јавно обвинителство сепак, ќе истражува дали Павловиќ соработувал со српската разузнавачка служба и дали бил вмешан во организација на протестите во кои беше запалена американската амбасада во Скопје во март 1999 година. Според весникот, јавниот обвинител Јован Цветановски официјално побарал од редакцијата да му се достават на увид документите од македонските контраразунавачи кои ги следеле српските разузнавачи во Македонија, а државниот обвинител Шврговски изјавил оти сигурно ќе биде истражен случајот. Поранешниот директор на Управата за контраразузнавање Горан Митевски, пак, изјави дека додека бил на функцијата имал „информации дека Латас контактира со лица од странски амбасади, а тоа стои и во еден од документите што ги објави „Време“, односно освртот на дејствувањето на амбасадата на СРЈ, кој своевремено ми беше доставен и мене, но и на тогашниот државен врв“, за што следеше жестоко обвинување против него во „Вечер“. 

ОДГОВОРНОСТ И додека целиот случај полека се разводнува, а медиумите кои ги уредува Павловиќ се обидуваат да го кренат на ниво на државен спор меѓу Србија и Македонија или барем да се поврзе некако со спорот меѓу СПЦ и МПЦ (самиот Павловиќ причините за обвинувањата против него ги лоцираше во неговото залагање за неменување на името и во обидите премиерот Груевски да остане осамен и без медиумски гард во спорот со Грција), трагата која останува зад него, отвора многу прашања. Не навлегувајќи во прашањето на вината или невиноста на Павловиќ за конкретниот случај, што впрочем е работа на истражните органи и на судот, сепак, не може а да не се истакне дека токму Павловиќ (и неколкумината нему слични апологети и истурени играчи на владејачката врхушка во новинарските редови, со нивното сфаќање на „патриотизмот“ во новинарството и неговата практична примена во медиумите со единствена цел - глорифицирање на актуелната власт и сатанизирање на сите кои би се обиделе рационално да ги анализираат нејзините потези) беа меѓу инсипраторите на хајки против инакумислечките во медиумите, политиката и НВО, и меѓу главните креатори на атмосферата на заплашување на јавноста, преку маркирање на „инаквите“: на сите варијанти на „предавници“ , “странски платеници“, „шпиони“... Во држава во која медиумска ѕвезда се станува преку „хотлајн“ извори од политичките кабинети, со необјективно, проѕирно и крајно дегутано поддржување на една политичка опција и уште попроѕирно и подегутантно долносување на нејзините политички противници, начинот на кој Павловиќ ја градеше својата кариера можеби и не е исклучок. Но, тој и медиумите со кои раководеше ја промовираа изолационистичката политика на Груевски и преку форсирање на антиевропската опција и неретко и со антиалбански ставови. Тоа можеби и ги зближило новинарот и политичарот да се посетуваат и по дома, но по букнувањето на аферата, домаќинот го турна во небрано, „единствениот свој пријател меѓу политичарите“. 

РАСЧИСТУВАЊЕ Откако Златко Кесковски од Обединети за Македонија јавно праша - „Која е позицијата на Латас во ВМРО-ДПМНЕ? Ако тој се идентификува со ВМРО-ДПМНЕ, тогаш која е улогата на Никола Груевски, дали и тој се идентификува со Латас“, пред премиерот се многу разботи кои треба да и ги објасни на јавноста. Веднаш почнаа чаршиските приказни за тоа дека и самиот Груевски беше советник на Владата во Белград (навистина, не онаа на Милошевиќ, туку во демократска Србија), како и за тоа дека за поддршката која новинарот ургентно ја доби од власта, се заслужни токму информациите кои Павловиќ ги има за премиерот и за неговата работа... Преку медиумските прашања за тоа кој всушност ја креира политиката во ВМРО-ДПМНЕ и отворените прозивки на Груевски од политичките соперници, како Бошкоски на пример (види рамка), аферата околу Павловиќ станува преголем товар за целата Влада.

На крајот „аферата Латас“ е добар пример и за неподготвеноста на македонската држава да го спроведе процесот на лустрација. Иако, и кога би се докажала вината на Павловиќ тоа не би бил предмет кој подлежи на Законот за лустрација, ерупцијата на аферата во медиумите и во јавноста воопшто, им даде за право на сите кои предупредуваа дека процесот на лустрација во Македонија ќе биде особено чувствителен, и дека и ако веќе се донесе политичка одлука за неговото задоцнето спроведување и соодветен закон, тој мора да се води стриктно низ институциите. Зашто длабоката поделеност на македонската политичка сцена (па и на целото општество) “гарантира“ жестоки пресметки меѓу лустрираните и оние кои лустрираат, особено ако медиумите контролирани од политичарите или под диктат на бизнис интересите на соипствениците, ја преземат во свои раце законската постапка и ја сведат на законите на улицата. Во држава како Македонија во која безмалку сите министри за внатрешни работи си правеа „архиви за дома“, додека странски служби непречено ја „ораа“ целата нејзина територија, и денес постои широк простор за разноразни „местенки“. Досегашната работа на надлежната Комисија, во државава во која „кодошењето е национален спорт“, само ја прецизира опасноста - лустрацијата на носителите на јавни функции, како и на новинарите, да се сведе на театар.
Кој е всушност, Никола Груевски?

Quote:[Image: ED01863602C727438D3B7BDFF04B0A00.jpg]
Новинарот Павловиќ директно Ве обвини дека сте ја конструирале аферата за неговата наводна соработка со српската разузнавачка служба во 1999...

- Очекувана беше ваквата реакција на Павловиќ, како најблизок соработик на актуелниот премиер Никола Груевски. Нормално дека јас немам врска со тоа, но факт е дека за се што се случува во државата по појавувањето на партијата Обединети за Македонија како релевантен фактор на политичката сцена и како политичка сила која дневно расте и се развива, за ВМРО-ДПМНЕ сме виновни - јас и мојата партија. Фактот дека досега сме поделиле околу 35.000 пристапници е причина за стравот кој е всаден во коските на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. И тој и понатаму ќе кулминира низ разни конструкции, како онаа со лансирањето на случајот што ни Латас не го оспори – лансирањето на „Јутјуб“ на мојата наводна изјава од Пула со која сум го нападнал Јохан Тарчуловски. А, всушност, тоа беше читање на армиски извештај, кој претходно беше даден и од Владо Поповски и од други лица од тогашната гарнитура. И, иако најмалку пет пати претходно беше прочитан тој извештај, тогаш се направи една монструозна конструкција за да ме дискредитираат. Така, за очекување беше и актуелната реакција околу последнава афера со Латас.

Но, морам да кажам дека не се важни сега ликот и делото на Латас, зашто тој им е поодамна познат на безбедносните структури . За мене, а верувам и за мнозинството од членството на партијата која во деведеттите години ја формиравме јас и другите патриоти, е шокантно тоа што една таква политичка фигура (зашто Латас сега се декларира како политичар) стана најблизок соработник на премиерот и идеолог на ВМРО-ДПМНЕ!? Латас му е куќен пријател на Груевски, иако се уште живее во филмот на тоталитарниот режим на еден Милошевиќ?! Тој му е советник на Груевски!? Тогаш, морам на македонската јавност да и го поставам прашањето: кој е, всушност, Никола Груевски? И дали господинот Груевски и сега се згрозува, како што се згрозуваше од моите наводни низјави за Јохан, иако тие нмаа ниедна допорна точка со вистината. Сите знаат кој е Латас, и тука нема ништо спорно, но важно е - кој е всушност, Груевски?

Жестоко го напаѓате човекот кој напиша дека Ве спасувал од демонстрантите пред Собранието во 2001? Чаршијата зборуваше и дека сте му подариле џип... Какви беа Вашите лични релации со него во тој период и потоа?

- Со него никогаш не сум имал врски на лично ниво. Во тој период сум одржувал контакти со Латас како партиска задача, оти тој и тогаш и сега, имаше одредена моќ со медиумите. За тоа како ме „спасувал“ Латас, постои документарен филм. Па, живееме во 21 век, се се знае за настаните што се случуваа пред Собранието. Се знае и дека кога целиот државен врв беше сокриен во касарната „Илинден“, Љубе Бошковски како најодговорен човек во Министерството, излезе пред демонстрантите да ги замоли да се повлечат и да не го запалат Собранието. Но, интересно е тоа што истиот тој Латас се појавува и пред американската амбасада и пред Собранието! Чудно е и индикативно што тој човек се појавува секогаш кога нешто се напаѓа. Се појавува како „бранител“. па еднаш ѓоа ја брани Амбасадата, а другиот пат - Собранието и мене! Повторувам, ние никогаш не сме биле во блиски релации и јас немам ниедна допирна точка за која со него би можел да разговарам... А, за неговиот џип, ќе морате да прашате некои други луѓе од политичката партија ВМРО-ДПМНЕ.

Имавте ли за време на министерувањето или пред тоа, било какви сознанија за евентуалната соработка на Павловиќ со странски служби? Доста Димовска, на пример, на прашањето на „Глобус“, немаше коментар за аферата...

– Видете, тоа е работа на разузнавањето. Кога бев министер, јас немав добиено вакви документи што сега се објавуваат по медиумите, инаку ќе реагирав. За тоа можете да го прашате господинот Бојан Бојановски кој раководеше со разунавањето во тој период. Не знам зошто Димовска немала коментар, но претпоставувам дека по бурниот период додека беше министер и воопшто, по периодот на нејзиниот политички ангажман во Македонија, сега сака да се одмори од политиката. Јас пак, морам да бидам тука и активно да учествувам во се ова што се случува во и со Македонија денес. Оти, како одговорен политичар и патриот морам да реагирам секогаш кога се во прашање интересите на Македонија и на нејзините граѓани.

Тужба против Павловиќ за клевета

Quote:Драган ПавловиќЛатас кој при последниот јавен настап на еден електорнски медиум изјави дека имал повеќе тужби против новинари, ќе се најде и на спротивната страна. Како главен и одговорен уредник на весникот „Вечер“, Павловиќ ќе биде тужен од тринаесет негови колеги и членови на граѓански здруженија, заради непотпишаниот текст во весникот со наслов „Грција ги плаќа нивните, а во Македонија своите новинари за да помине грчкиот предлог”.

Павловиќ го тужат оштетените Никола Гелевски, Бранко Геровски, Владимир Милчин, Ивица Антевски, Маја Бојаџиева, Џабир Дерала, Лидија Димова, Гордана Дувњак, Ѓунер Исмаил, Жарко Јордановски, Ема Марковска - Милчин, Ида Протуѓер и Ерол Ризаов. Како спомнати во спорниот текст, новинарите и претставниците на граѓанските организации го тужат Павловиќ за „објавени невистини со кои им е нанесена штета на угледот и на честа“.
Латас е прв новинар со писмен доказ за чисто досие!

[Image: 0FE7DEC1123739488EA0AA1F63DAE661.jpg]„Последниот обид, најрадикален досега, е текстот на „Време“, во кој се тврди дека уредникот на „Сител“ и „Вечер“, Драган Павловиќ Латас бил соработник на српската амбасада, и органзатор на упадот во американската амбасада во март 1999 година. Фактот што со ова се провоцира сериозен меѓудржавен конфликт помеѓу Македонија и Србија, не им значеше ништо. Аферата е сосечена во корен. Тогашниот моинистер за полиција Павле Трајанов, кој заедно со Американците ја водеше истрагата за настанот, изјави дека се распрашани над 1.000 луѓе, и поднесени над 50 кривични пријави, и дека Латас ниту директно, ниту индиректно нема врска со тој настан. МВР даде информација дека не постојат сознанија дека Драган Павловиќ Латас бил соработник на било која странска служба, и дека нема никаква врска со упадот во Американската амбасада во 1999 година. Со ова аферите од овој тип се затворени. Засекогаш.“ („Вечер“, 20 јануари)

Домашните играчки стануваат меѓудржавни плачки!

„Некои македонски новинари упорно отвораат проблеми со монтирани афери со кои Македонија има проблем со соседните држави. Претседателот Иванов ги прозва за давање текстови во полза на грчките интереси и сега и Србија се смета за провоцирана за отворање на монтирани шпионски афери. Македонија нема текстови против себе надвор, колку што има во државата“

Горан Митевски тргува со досиеја

„Откако по објавувањето во „Време“ шпионските приказни паднаа во вода, на сцена стапи поранешниот полициски директор Горан Митевски функционер од времето на Доста Димовска и прв соработник на Љубе Бошковски. Митевски прераскажува како работи ДБК и ја информира јавноста дека за Латас имало материјали. Митевски не наведе ниту еден доказ, не презентираше ниту еден материјал. Она што го направи ексдиректорот е кривично дело и далеку потешко од клевета и за тоа ќе оди на суд. Дали Митевски најавува нова пракса полицајците со изјава без докази во медиуми да раскажуваат чија жена со кого спиела, кој каде трошел за пиење, кој каде бил на одмор и со кого седел на маса, а на новинарите да им влеваат страв да седат со вработени во амбасади без разлика дали тие се од американска, албанска, бугарска или српска амбасада. Пред суд ќе треба да се докаже дали навистина Митевски е информаторот на Време кој ги наместил новинарите од оговарање да направат скандал“.

(„Вечер“, 22 јануари)
31-05-2017, 02:12 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

Quote:Руски и српски обиди за мешање во внатрешните работи на Македонија
 

[Image: naslovna-rusko-srpsko-meshane-777x437.png]
Документите од тајните служби до кои дојдоа ОССРП, НОВАТВ и КРИК покажуваа како руски и српски оперативци работеле на оддалечување од евроатлантските интеграции на и онака ранливата Македонија.

Пишуваат: Сашка Цветковска, Аубри Белфорд, Биљана Секуловска, Маја Јовановска, Стеван Дојчиновиќ.

Ова е заедничко истражување помеѓу НОВАТВ и партнерите ОССРП (Мрежата за известување за оганизиран криминал и корупција OCCRP) и Српската мрежа за истражување кримнал и корупција КРИК во партнерство  со британскиот весник „Гардијан“.
Руски шпиони и дипломати биле вклучени во речици децениски долги напори за ширење пропаганда и провоцириње раздор во Македонија како дел од пошироки регионални напори за спречување на балканските држави да му се придружат на НАТО. Ова се заклучоците кои доаѓаат по траншата на документи од тајните македонски служби до кои дојдоа партнерите, а врз кои што тимот новинари од  четири држави правеше повеќенеделна проверка и потврда на фактите.
Оваа колекција од службени извештаи, исто така, ги опишува и напорите на српското разузнавање за поддршка на анти-западните и про-руските националисти во Македонија. Тие за прв пат го обезбедуваат досега најчистиот приказ врз руските тековни обиди за зголемување на своето влијание врз земјите од поранешна Југославија и напорите за оттргнување на регионот од Западот. Во Април годинава парламентот во Црна Гора гласаше за земјата да стане најновата члена на НАТО. Македонија и Босна и Херцеговина се кандидати за членство, а дури и Србија ги продлабочи своите врски на одбранбен план и покрај нивното длабоко незадоволство од трансатланската алијанса кои изведоа воздушни напади врз земјата во 1999 година.
Руските и српските напори допринесоа за комплексната политичка криза во Македонија во и онака поделената земја на етнички план особено со  немирното албанско малцинство кое што сочинува четвртина од населението во земјата.
Според еден од извештаите подготвен на почетокот на годинава за шефот на Управата за безбедност и контраразузнавање Владимир Атанасовски, во последните 9 години Македонија е „под силна субверзивна пропаганда и разузнавачки активности спроведувани преку Амбасадата на Руската федерација“. Почетокот на руските активности во Македонија коинцидира со уназадувањето на македонските напори за приклучување кон НАТО во 2008 година кога Грција става вето поради долгогодишниот спор со името.

[Image: ivanov-putin-1-640x395.jpg]
Средба помеѓу рускиот претседател Владимир Путин и македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов, мај 2017

„Со употреба на сите техники и методологии на такаранечата мека моќ, како дел од стратегијата на Руската федерација на Балканот, целтта е да изолација на земјата (Македонија) од влијанијата на Западоот“, се вели во еден од документите.  „Уште повеќе, руската надворешна политика е во тесна врска со енергетската стратегија чија што цел е контрола врз стратешките енергетски ресурси преку партнерства со балканските држави“, пишува во еден од извештаите според којшто долгорочно целта е Русија да Според документите, долгорочно целта е Русија да ја смести Македонија во состојба на „ексклузивна зависност од руските политики“.
Руските разузнавачки активности се спроведуваат од нивната амбасада во Скопје преку три агента на руското надворешно разузнавање (СВР), набљудувани од станицата на СВР во Белград, како и преку четворица воени разузнавачи координираи преку Софија, Бугарија, тврдат документите.
Исто така, помеѓу вмешаните се и локални претставници на новинската државна руска агенција ТАСС и претставник на Rossotrudnichestvo, руска владина агенција за помош која што, според Вашингтон Пост, претходно била истражуваана од страна на ФБИ за обиди за регрутирање тајни извори во институциите на САД.
Руските агенти работеле и на регрутирање сегашни и поранешни припадници на Македонската армија и министер за внатрешни работи со цел креираат „критична маса од воено обучени лица кои во одреден важен политички момент или ситуациија би биле корисни за постигнување на руските интереси“, се вели во еден од документите, но истите не откриваат дали овие обиди биле успешни.
Руските агенти преку парични фондови се обиделе да влијаат и врз македонски медиуми, но и медиуми на албански јазик во Македонија со цел „да шират информации и дезинформации за поддршка на руските политики“, се вели во документите.
Иако Македонија е партнер на Западотт од нејзината независност во 1990 годна, руското влијание во изминативе неколку години се зголеми. На пример, документите ги посочуваат руските почесни конзулати во Битола и Охрид како „разузнавачки бази“. Истите, заедно со почесниот конзулат во Скопје се отворени минатата пролет во исто време.
Русија, исто така, и има фрлено око на Македонија во однос на гасот и односите со Европа. Руската компанија „Стројтрансгаз“ започна со конструкција на гасни делници во земјата уште во 2015 година. Трошоците изнесуваа 75,7 милиони долари коишто во поголемиот дел беа покриени од Русија преку подмирувањето на клиринишкиот долг кон Македонија од 60 милиони долари наследен од Советскиот сојуз.
Русија, исто така, драстично го зголеми своето културолошко влијание во земјата туркајќи ја идејата за пан-словенски идентитет и заедничката Православна црква, се вели во документот.
Руската амбасада го надгледуваше отворањето на околу 30 македонско-руски пријателски асоциации во земјата, како и отворањето на рускиот културен центар во Скопје, но и спонзорирањето на изградбата на руски цркви и крстови низ земјата, се вели во документите.

[Image: samsoonenko.jpg]
Рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко ја осветува руската црква во Аеродром, Скопје 2014
 
Руските напори се чини дека имаат некаков ефект. На пример, македонската влада одби да се приклучи кон санкциите кон Русија во 2014 година поради воените интервенции во Украина, велејќи дека тоа би имало одраз врз економијата.
Но во македонската политика рускиот пристап  е голо партиски. Кремљ беше нескриен и силен поддржувач на до скоро владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ водена од Никола Груевски којшто истапи од позицијата премиер согласно Договорот од Пржино во 2015 година. Договорот дојде како обид за излез од тешката криза во која западна земјата по скандалот со прислушувањто на десетици илјади граѓани, како и корупциските афери кои го следеа, а се потврдија и со тие скандали.
По изборите во декември 2016 година коишто резултираа со крвав парламент, минатата недела Зоран Заев, лидерот на опозицијата конечно формираше влада. Периодот до истата беше еден од најнеизвесните досега, а на 27 април демонстранти блиски до ВМРО-ДПМНЕ и хулигани упаднаа во парламентот и ги линчуваа опозициските пратеници, меѓу нив и Зоран Заев. Документите до коишто дојдоа ОССРП, НОВАТВ и КРИК покажуваат дека во Собранието бил присутен и српски разузнавач.
 
Груевски и други високи функционери во ВМРО-ДПМНЕ во моментов се под истрага од страна на Специјалното јавно обвинителство за дела кои вклучуваат местење на изборите, перење пари, корупција и друго. Покрај руската поддршка, партијата на Груевски неодамна доби поддршка и до одредени десничарки американски медиуми и конгресмени кои и јавно тврдеа дека неговите противници се поддржани од страна на милијардерот Џорџ Сорос, човек кој е еднакво демонизиран и од Русија и од западните екстремни десничари.

[Image: antisoros-protest.jpg]

Протести „За Заедничка Македонија“ или анти-сорос протести поддражни и организирани од ВМРО-ДПМНЕ кои се одвиваа се оваа зима и пролет и доведоа до крвавите настани во парламентот на 27 април годинавва
 

Русија критикуваше дека за време не декемвриските избори имало мешања од страна на САД и ЕУ, пред се на како што велат „администрацијата на Обама“ и обвинија дека тие го поддржуваат Заев и идејата за „Голема Албанија“.
Во друг документ со датум од 7 април којшто претставува белешка по состанок помеѓу висок функционер во македонското МНР, Ненад Колев, и рускиот амбасадор Олег Шчербак, амбасадорот споменува дека руската цел на присуство овде е да „креира појаз на воено неутрални територии на Балканот кој ги вклучува Македонија, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина.
Шчербак ги изразува своите фрустрации дека македонските официјални лица не одговораат со ист реципроцитет на руската комлетна јавна поддршкка во однос на странските мешања и дека и имплицира дека тоа може негативно да влијае врз економските и дипломатските врски доколку официјална Македонија не почне да ги поддржува напорите кои ги вложува Кремљ.
„Не можеме да бидеме поголеми Македонци од Македонците“, се вели во белешката на Колев по состанокот. Тројца македонци службеници во МНР чии имиња не ги соопштуваме во интерес на нивната заштита ја потврдија средбата помеѓу Колев и рускиот амбасадор, како и тоа дека високи функционери на МНР имале зачестени средби со руските претставници особено во последните неколку месеци. Руската амбасада не одговори на прашањата испратени до нив. Во интервју за „Еуроњус“ во април годинава пред настаните во парламентот, Зоран Заев, сега премиер, изјави дека се плаши дека „Русија ќе има се поголем простор за наметнување на нивните интереси доколку не се преземат поголеми мерки од страна на ЕУ и НАТО и нивниот низок интерес за Македонија и регинот“.

 Соседот сплеткар – домашна пропаганда за надворешна употреба

„Стоиљковиќ и Живаљевиќ се среќаат интензивно во изминатите две години и во Скопје и во Белград каде што Стоиљковиќ се среќава и со лица блиски до Живаљевиќ, високи спрски функционери, агенти на БИА, луѓе од подземјето и бизнисмени. Негоите активности укажуваат и на сериозни и длабоки врски со БИА, но и сомнежи за контакти со руските тајни служби и политички кругови. Тој човек јасно е инструиран како да делува во Македонија согласно српските интереси“, вака е опишан македонскиот пратеник во документите. Тој со Живалевиќ ја организирал медиумската пропаганда во екот на политиката криза. 

[Image: foto-1024x480.png]

 
Обвинувањата во траншата документи упатуваат на тоа дека мешањата на странските служби не се ограничени само на Русија. Оваа колекција на документи, транскрипти од разговори и други документи го илустрираат и мешањето на српските разузнавачи од агенцијата БИА кои што ги поддржувале македонските националисти. Српскиот популистички претседател во јавноста не зазема отворено страни во македонската криза, но српските провладини медиуми кои важат за поддржувачи на неговата партија силно го поддржаа Груевски, но и Русија. Србија и Русија имаат длабоки културолошки и религиозни врски, но Србија често игра и со Американците и со Русите независно едни од други.
Документите покажуваат дека македонските тајни служби повеќе од една година ги следеле активностите на Горан Живељевиќ, агент на БИА и воедно дипломат во амбасадата на Србија во Скопје. Според нив, тој од 2015 година работи на тоа да ги успорува евроатланските интеграци на Македонија по инструкции на Белград. Документите покажуваат како Живаљевиќ му дава инструкции на Иван Стоилковиќ, про-руски пратеник во македонскиот парламент и српски националист. Тој е претседател на Демократската партија на Србите во Македонија и коалиционен партнер на ВМРО-ДПМНЕ.

[Image: stoilkovik-rusija-deklaratsija.jpg]
Иван Стоилковиќ во Русија во седиштето на владејачката партија минатата година во јуни потпишува договор за воена неутралност помеѓу балканските држави. За дејствувањата на Живалевиќ службите знаеле уште од 2013 година.
 
Живалевиќ и Стоилковиќ често се среќавале “секогаш кога требало да се донесат важни одлуки во парламентот или пред состаноци во владата“, се вели во документите.
Тој бил набљудуван и за него се тврди дека често се среќавал со руски дипломати и дописници на ТАСС, но не се споделуваат детали од тие средби. Тој е еден од оние пратеници кои минатата година патуваа во Москва за да ја потпишат Декларацијата за воена неутралност на балканските земји со партијата „Единтвена Русија“ на Владимир Путин, документ кој во суштина го исклучува пристапот кон НАТО. Во тоа време ниту Стоилковиќ ниту македонските власти не одговараа кого тој застапува во Москва.
Пратеникот, исто така, се среќавал и со политичари и активисти од соседна Црна Гора кои се противеа на приклучувањето на земјата во НАТО. Меѓу нив и Марко Миличиќ, активист за кого македонските власти веруваат дека и претодно се се среќавал со руски дипломати коишто работеле за руското воено разузнавање во Подгорица.
Миличиќ за нашите редакции ги потврди средбите посочени во документите помеѓу него и Стоилковиќ и руските дипломати, но вели дека во тоа немало ништо особено.
„Сум се среќавал со руски, но и со американски дипломати, вели тој. Она што го прави македонската тајна служа е дел од поширока пропаганда,“ вели тој. “Очигледно е политички мотивирано со цел да се консолидира политичката моќ во Македонија.“
 
Тајните служби го следеле Живаљевиќ во Скопје пред упадот на хулагинаите во парламентот во Скопје на 27 април. Тие поседуваат и фотографија од Живељавиќ во парламентот која што НОВАТВ веќе ја објави. Ниту тој ниту претседателот на Србија Александар Вучиќ не го негираа неговото присуство во парламентот, а Вучиќ дури и го оправда како „вообиечана работа на дипломат и разузнавач“.


[Image: zivaleivic-sobranie.png]
Спорното „селфи“ на агентот на БИА во македонскиот парламент на денот на упадот

 Минатата недела Македонското МНР ја повика српската амбасадорка за да го објасни присуството на агентот во парламентот. Истиот ден српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ рече дека „тој не ги нарушил дипломатските протоколи“.
Живелевиќ беше контактиран и од НОВАТВ, но тој одби да разговара велејќи дека можеби тоа и ќе го направи за неколку дена.
Во разговор со репотер од НОВАТВ, Стоилковиќ, пак, одби да разговара за неговите контакти со БИА.
 
„Кога ти среќаваш некого, јас те прашувам ли за тоа? Те  прашувам ли за твоите комуникации и со кого се гледаш ти? Срам да ти е“, рече тој и спушти слушалка.
 
Според документите, и двајцата се фатени како заговараат медумска пропаганда против опозицијата во Македонија во медиумите во соседна Србија каде што тие во огромни пропорции и ударно известуваа за кризата во Македонија. Преку нивните стории, често без никакви извори и факти, вршеа анти-западна пропаганда тврдејќи дека Западот сака да ја уништи Македонија и да создаде Голема Албанија директно давајќи му поддршка на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. Често тврдеа дека ако Заев го добие мандатот за влада во Македонија ќе има војна.
 
Во серијата разговори помеѓу Живаљевиќ и Стоилковиќ на почетокот на март, службите и двајцата ги опишуваат како луѓе кои треба да спроведат субверзивна медиумска пропаганда со цел дестабилизација на Македонија. На 3 март Живаљевиќ и Стоилковиќ договараат средба помеѓу Груевски и српскиот новинар Мирослав Лазанскки, про-Вучиќ и про-руски ориентиран новинар којшто од 2016 е и пратеник во српскиот парламент во владејачкото мнозинство. Транскриптите покажуваат дека Живељавиќ е тој што го брифира Лазански какваа колумна да напише за Македонија.
Посочената колумна е објавена во српскиот весник „Политика“ на 5 март и во неа тој ги застапува отворените ставови на ВМРО-ДПМНЕ дека потребни се нови избори, а не мандат за Заев. Истата вечер на 5 март пратеникот и разузнавачот разговараат пак и се радуваат на успехот на колумната.
„Зборував со Лазански…Вика дека колумната ги срушила сите рекорди на читаност. Ептен е среќен“, му вели Стоилковиќ на Живаљевиќ.
Засебен документ од македонските служби покажува список од повеќе од 50 артикли објавени во последните два месеци кои се коментари, прилози, интервјуа или колумни на Лазански – сите за Македонија и во сите тој ја демонизира опозицијата, ЕУ, САД и НАТО и  ги фали ВМРО-ДПМНЕ како и руската воена моќ, но и предупредува на распад на Македонија доколку опозицијата добие мандат. Речиси сите текстови се објавени во контроверзниот српски портал „Информер“, а во Македонија се пренесувани во исто така анонимниот и контроверзен портал „Инфомакс“, но и во дневниот весник „Вечер“, порталите „Курир“, „Нетпрес“, телевизијата „Нова“ и други медиуми кои се дел од пропагандата на ВМРО-ДПМНЕ.
На новинарските прашања Лазански негираше дека работел за служби.
„Во Македонија не бев како пратеник, туку како новинар“, вели тој. „Моите навики се такви кога одам во други држави се јавувам во нашата амбасада, а господинот Живаљевиќ работи таму како акредитиран претставник на БИА“.
 
(This post was last modified: 04-06-2017, 06:39 PM by ЈорданПетровски.)
04-06-2017, 06:36 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1105-06-2017, 01:32 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

(04-06-2017, 06:36 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:Руски и српски обиди за мешање во внатрешните работи на Македонија
 

[Image: naslovna-rusko-srpsko-meshane-777x437.png]
Документите од тајните служби до кои дојдоа ОССРП, НОВАТВ и КРИК покажуваа како руски и српски оперативци работеле на оддалечување од евроатлантските интеграции на и онака ранливата Македонија.

Пишуваат: Сашка Цветковска, Аубри Белфорд, Биљана Секуловска, Маја Јовановска, Стеван Дојчиновиќ.

Ова е заедничко истражување помеѓу НОВАТВ и партнерите ОССРП (Мрежата за известување за оганизиран криминал и корупција OCCRP) и Српската мрежа за истражување кримнал и корупција КРИК во партнерство  со британскиот весник „Гардијан“.
Руски шпиони и дипломати биле вклучени во речици децениски долги напори за ширење пропаганда и провоцириње раздор во Македонија како дел од пошироки регионални напори за спречување на балканските држави да му се придружат на НАТО. Ова се заклучоците кои доаѓаат по траншата на документи од тајните македонски служби до кои дојдоа партнерите, а врз кои што тимот новинари од  четири држави правеше повеќенеделна проверка и потврда на фактите.
Оваа колекција од службени извештаи, исто така, ги опишува и напорите на српското разузнавање за поддршка на анти-западните и про-руските националисти во Македонија. Тие за прв пат го обезбедуваат досега најчистиот приказ врз руските тековни обиди за зголемување на своето влијание врз земјите од поранешна Југославија и напорите за оттргнување на регионот од Западот. Во Април годинава парламентот во Црна Гора гласаше за земјата да стане најновата члена на НАТО. Македонија и Босна и Херцеговина се кандидати за членство, а дури и Србија ги продлабочи своите врски на одбранбен план и покрај нивното длабоко незадоволство од трансатланската алијанса кои изведоа воздушни напади врз земјата во 1999 година.
Руските и српските напори допринесоа за комплексната политичка криза во Македонија во и онака поделената земја на етнички план особено со  немирното албанско малцинство кое што сочинува четвртина од населението во земјата.


Quote:Russia actively stoking discord in Macedonia since 2008, intel files say


Leaked documents suggest Kremlin’s goal is to stop Balkan countries joining Nato and to pry them away from western influence

          [Image: 4608.jpg?w=300&q=55&auto=format&usm=12&f...0868e2b72c]
Central Skopje, Macedonia/ Photograph: Owen Hatherley for the Guardian

Luke Harding, Aubrey Belford and Saska Cvetkovska
Sunday 4 June 2017 18.00 BST Last modified on Sunday 4 June 2017 23.50 BST
Russian spies and diplomats have been involved in a nearly decade-long effort to spread propaganda and provoke discord in Macedonia, according to a leak of classified documents from the country’s intelligence agency.
The documents suggest that Moscow has been seeking to step up its influence all across the countries of the former Yugoslavia. The Kremlin’s goal is to stop them from joining Nato and to pry them away from western influence, the reports say.
The files were obtained by the Organised Crime and Corruption Reporting Project and shared with the Guardian. They also show efforts by Serbian intelligence to support pro-Russian and anti-western nationalists in Macedonia.
[/url]
      [Image: 998.jpg?w=300&q=55&auto=format&usm=12&fi...d761b785b3]


Screengrab of a briefing prepared for the director of Macedonia’s intelligence agency, the UBK. Photograph: OCCRP
The collection of secret reports comes from Macedonian counter-intelligence.
On Wednesday, the country’s Social Democrat leader, Zoran Zaev, was sworn in as prime minister, after six months of political crisis. His new centre-left coalition has the backing of two ethnic Albanian parties.
Zaev has promised to fight corruption and to introduce economic reforms. He wants Macedonia to join the EU and Nato. About a quarter of the country’s population of 2 million people are ethnic Albanians.

      [Image: 3000.jpg?w=300&q=55&auto=format&usm=12&f...0697e7fd36]


Nationalist protesters in the Macedonian parliament in April. Photograph: Nova TV
Macedonian nationalists and supporters of the former conservative prime minister Nikola Gruevski have accused Zaev of giving too much power to the country’s Albanian minority. In April pro-Gruevski crowds stormed the parliament building in the capital, Skopje. They beat up Zaev and injured others.
Russian and Serbian efforts to push Macedonia away from the west have contributed to the country’s long-running political and ethnic crisis, the leaked documents suggest.

      [Image: 4000.jpg?w=300&q=55&auto=format&usm=12&f...6e9f4e5492]


Zoran Zaev, then opposition leader, bloodied during violence in Macedonia’s parliament in April. Photograph: Nova TV
For the last nine years, Macedonia has been “undergoing strong subversive propaganda and intelligence activity” directed from the Russian embassy, according to a briefing prepared earlier this year for Vladimir Atanasovski, director of Macedonia’s administration for security and counter-intelligence (UBK).
That influence operation began in 2008 when Greece blocked Macedonia’s attempt to join Nato. Greece, its southern neighbour, disagrees with the use of Macedonia as the country’s name.

      [Image: 1089.jpg?w=300&q=55&auto=format&usm=12&f...10828b4007]


Screengrab of Macedonian intelligence files. Photograph: OCCRP
The document says: “By using the assets and methods of so-called soft power, as part of the strategy of the Russian Federation in the Balkans, the goal is to isolate the country [Macedonia] from the influence of the west.”
Advertisement
It says Russia’s foreign policy in the region is “in tight correlation” with its energy strategy. The Kremlin’s aim is to control “strategic energy resources through partnership with the Balkan countries” and to make Macedonia “exclusively dependent”.
The leaked files also shed light on how the Kremlin conducts espionage.
It says three agents from Russia’s SVR foreign intelligence service are based in Skopje, and overseen by the SVR’s sister station in the Serbian capital, Belgrade. The Russian embassy in Macedonia is also home to four spies from Russia’s GRU military intelligence agency, with their activities coordinated from the GRU’s base in Sofia, Bulgaria.
Journalists for Russia’s state news agency TASS and representatives of Rossotrudnichestvo, a state cultural body, worked with Russian intelligence. The FBI has investigated Rossotrudnichestvo on suspicion of trying to recruit Americans as “intelligence assets”.
The documents say Russian diplomats are “extremely cautious” when meeting contacts; frequently “change locations at the last minute”; do not use mobile phones; and employ passwords and legends (fake cover stories which mask real identity or purpose). Russian agents have offered cash to Macedonian media to spread “information and disinformation”, the files allege.
Russia has also drastically stepped up its cultural outreach in Macedonia, pushing an idea of “pan-Slavic” identity and shared Orthodox Christian faith.
Its embassy has overseen the creation of roughly 30 Macedonia-Russian “friendship associations”. It has opened a Russian cultural centre in Skopje and sponsored the construction of Orthodox crosses and Russian-style churches across the country, the documents say. It adds that Russian consulates in the towns of Bitola and Ohrid function as “intelligence bases”.
The results of Moscow’s influence efforts appear mixed. Russia has been a vociferous supporter of Gruevski, who was forced to step down as prime minister in January after allegations he had thousands of Macedonian citizens wiretapped.

      [Image: 1923.jpg?w=300&q=55&auto=format&usm=12&f...bf72b21e64]
[url=https://www.theguardian.com/world/2017/jun/04/russia-actively-stoking-discord-in-macedonia-since-2008-intel-files-say-leak-kremlin-balkan-nato-west-influence#img-6]

Macedonia’s former prime minister Nikola Gruevski. Photograph: Ognen Teofilovski/Reuters
Gruevski and scores of senior Conservative party figures are under indictment by a special prosecutor on charges that include abuse of power, money laundering and corruption. They deny any wrongdoing.
Advertisement
An election in December produced a hung parliament. Russia accused the US and EU of meddling in the poll and said the west, by supporting Zaev, wanted to carve up the Balkans and create a “Greater Albania”.
On Nato, the Kremlin has experienced setbacks. In April, Montenegro’s parliament voted to become the military alliance’s newest member. Bosnia and Herzegovina are candidates for entry. Even Serbia has deepened ties with Nato, despite the resentment many Serbs feel towards the alliance because of airstrikes against Serbia in the 1990s.
A separate leaked document details a meeting in April between the Russian ambassador to Macedonia, Oleg Shcherbak, and the country’s top foreign ministry official, Nenad Kolev. Shcherbak reportedly said Moscow’s goal was to “create a strip of militarily neutral countries” in the Balkans that comprised Montenegro, Bosnia and Herzegovina, Macedonia and Serbia.
The ambassador described the EU and Nato as “jackals” and said Russia was now “leading global politics”. He reportedly warned that Macedonia needed to support Kremlin policies publicly or possibly face economic and diplomatic consequences.
Russian foreign ministry officials did not respond to written questions sent by OCCRP and its partners, Macedonia’s NOVA TV and Serbia’s Crime and Corruption Reporting Network (KRIK).
Zaev did not comment directly but referred to a warning he made in April, in which he said that unless the EU and US showed an interest in the region Moscow would have “more space to impose its own interests”.

Additional reporting from Maja Jovanovska, Borjan Jovanovski, Biljana Sekulovska, Stevan Dojčinović and Aleksandra Denkovska

ГАРДИЈАН
(This post was last modified: 05-06-2017, 02:42 AM by ЈорданПетровски.)
05-06-2017, 02:40 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

Quote:САД и Сорос стојат зад измислените обвинувања за руско мешање
 

[Image: occrp.png]

05.06.2017
Москва ги смета за провокација обвинувањата на проектот ОССРП дека Русија се мешала во внатрешните работи на Македонија, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на Русија.
-Тоа не е ништо друго, освен уште еден слаб обид да се префрли одговорноста за ескалација на длабоката криза во македонската држава. Измислените обвинувања на сметка на руските интереси доаѓаат од организации чии главни спонзори се државните структури на САД и Фондацијата на Џорџ Сорос, се вели во соопштението.
Исто така се наведува дека „ОССРП премолчува што навистина го предизвикало сериозното заострување на ситуацијата: притисокот на Брисел и Вашингтон без преседан на легитимната влада на Македонија.
Целта, како што се наведува во соопштението од руското МНР е „да се наметне решение кое е спротивно на националните интереси на државата“, а Западот одбива д аја осуди „тиранската платформа“, која како што се наведува е „манифестација на големоалбанската идеологија“.
-Очигледно дека за надворешното мешање најдобро зборува приказната со демонстрацијата на албанско знаме на претседателот на Парламентот во неговиот кабинет, додека никој не креваше руска или српска хистерија, велат од руското МНР.
Во истражувањето на ОССРП, НОВАТВ и КРИК што го пренесе и британски Гардијан објавија дека руски шпиони и дипломати се вплеткани во рециси децениски обид за ширење пропаганда и предизвикување немири во Македонија. Во документите се гледа и дека српски разузнавачки служби пружаат поддршка на проруските и антизападните националисти во Македонија.
05-06-2017, 10:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

Quote:ЈУТАРЊИ: ИТНА АКЦИЈА НА НАТО ВО МАКЕДОНИЈА: Во Брисел сковаа план
11 Јуни, 2017
Итна акција на НАТО во Македонија, во Брисел сковаа план кој ќе го разбие руското влијание во регионот, а се треба да биде готово во пролетта 2018 година, пишува Јутарњи лист. 
Весникот пишува дека планот е скован во Брисел, а Македонија ќе го користи името ФИРОМ во НАТО, до влезот во ЕУ и решавање на спорот со Грција. 
Доаѓањето на Зоран Заев на премиерската позиција може да доведе до решавање на клучните пречки за влез и интеграција во ЕУ. 
Станува збор за спорот за името со Грција. 
Атина не сакала да ги укине визите за бивша Југославија заради постоењето на Република Македонија. 
Грција тоа го толкуваше како територијална претензија. 
По распаѓање на Југославија, името на Македонија стана прашање за сите прашања за Грција која воведе дури и копнена блокада, пишува Јутарњи. 
Потоа ретерираше, но остана на ставот дека Македонија не може да биде членка на ЕУ и НАТО. Скопје не беше подготвено да прифати влез во тие асоцијации како ФИРОМ, пишува Јутарњи.


Quote:HITNA AKCIJA NATO-a U MAKEDONIJI U Bruxellesu skovali plan koji će razbiti ruski utjecaj u regiji, sve bi trebalo biti gotovo već u proljeće 2018.!

  • 10.06.2017. u 15:30
[Image: zaev]

REUTERS  Zoran Zaev

Plan je skovan u Bruxellesu, a Makedonija će za NATO koristiti ime FYROM te do ulaska u EU pronaći konačno rješenje u razgovoru s Grčkom

Dolazak Zorana Zaeva na premijerski položaj u Makedoniji mogao bi potaknuti i rješavanje ključne prepreke za ulazak te zemlje u euroatlantske integracije. Riječ je, jasno, o sporu s Grčkom zbog imena.
Naime, Atena je odbijala ukinuti vize bivšoj Jugoslaviji upravo zbog postojanja Republike Makedonije. Grčka smatra da je riječ o njezinu povijesnom imenu te da se ovim nazivom sugeriraju teritorijalne pretenzije bivše Jugoslavije prema Grčkoj (iako nikad nisu pomislili da bi moglo biti suprotno). Raspadom bivše Jugoslavije ime samostalne Makedonije postalo je “pitanje svih pitanja” za Grčku koja je čak jedno vrijeme uvela kopnenu blokadu.

Prva blokada
No, poslije je reterirala, ali ostala čvrsto pri stavu da Republika Makedonija ne može postati članica ni EU, ni NATO-a. Skoplje, pak, nije bilo spremno prihvatiti ulazak u te asocijacije pod imenom Bivša Jugoslavenska Republika Makedonija (engleska kratica FYROM) koje koristi u UN-u. I tako je došlo do blokade koja se izravno reflektirala na unutarnje odnose u Makedoniji jačajući nacionalističku struju u zemlji te je i ovaj spor djelomično odgovoran za nedavnu krizu koja je okončana tek formiranjem nove vlade krajem svibnja. Tada je premijer Zaev obećao da će pojačati gospodarske reforme - cilj je gospodarski rast od pet posto - i ubrzati put Makedonije prema članstvu u Europskoj uniji i NATO-u. A da njegove najave nisu bile samo parole, potvrdila je prvo ruska novinska agencija Sputnik, poznata po svojim bliskim vezama s Kremljem koju u mnogim zemljama smatraju propagandnim alatom Moskve. Sputnik je tako najavio da Jens Stoltenberg, glavni tajnik NATO-a, planira posjetiti Skoplje sredinom srpnja kako bi se ubrzao proces pa da Makedonija postane članica već u proljeće 2018. godine.

Tajne službe
Naime, nedavno su objavljeni dokumenti makedonske, ali i nekih drugih tajnih službi koji su potvrdili da su u prosvjedima koji su doveli do nasilnog upada u zgradu Sobranja sudjelovali pripadnici srpske tajne službe te da je ruska tajna služba radila na destabilizaciji Makedonije poticanjem sukoba između Makedonaca i Albanaca. Rusija je izuzetno teško primila ovotjedni ulazak Crne Gore u NATO jer je tako izgubila jednu kockicu u svom puzzleu jačanja utjecaja na Zapadnom Balkanu, a Makedonija je trebala biti dio ruske interesne sfere. Stoga je odluka NATO-a sasvim razumljiva. Zaev je, pak, pokazao potrebnu fleksibilnost te najavio da je spreman na ulazak u NATO pod imenom FYROM, a da se pregovori o imenu s Grčkom nastave u sklopu približavanja članstvu u EU. Osim toga, članstvo u EU je na dugom štapu i vjerojatno će mu prethoditi formiranje ekonomske zajednice na Zapadnom Balkanu koju potiču Berlin i Bruxelles.
Zaev je razgovarao i s grčkim premijerom Aléxisom Tsiprasom koji mu je čestitao na izboru i potvrdio da je za Atenu i dalje neprihvatljivo ime Makedonija. No, FYROM ili neko drugo kompozitno ime za Grčku bi bilo prihvatljivo.

Za stabilnost
U Tsiprasovoj vladi su očito shvatili da i njima šteti nestabilnost u Makedoniji pa je ministar vanjskih poslova Nikos Kotzias izjavio da su “jedinstvo, integritet i stabilnost sjevernog susjeda izuzetno važni”.  “To je naša glavna briga i smatramo da rješenje pitanja imena na kreativan i demokratski način može olakšati budući smjer zemlje”, rekao je Kotzias.
(This post was last modified: 11-06-2017, 11:13 AM by ЈорданПетровски.)
11-06-2017, 11:12 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

Quote:Нова спирала на пропагандна војна околу Македонија

[Image: slika-Mirce-Adamcevski-2-e1423206711874.jpg]
09 Јуни, 2017
Руските и западните интереси одново се фаќаат во костец околу Македонија. Ако во изминатиов период Западот делуваше со директно влијание врз активните политички играчи во Македонија, за надминување на долготрајната политичка криза, а Русите со соопштенија, сега по се’ се чини ќе почне нова спирала во пропагандната војна. И тоа од двете страни. Се чини дека намерите на Македонија да влезе во НАТО што побрзо, па дури и со референцата, ќе бидат „поткрепени“ и од Западот и од Русија, но со обратен предзнак.
Деновиве се појави еден текст-истражувањеод неколку учесници во него за руски и српски обиди за мешање во внатрешните работи на Македонија. За мене појавувањето на ова истражување не е случајно. А и нема ништо ново во него, освен документи од Управата за безбедност и контраразузнавање и МНР. Тоа пак отвора други теми. На пример за протекување на доверливи документи и пасивноста на државата во поглед на „силна субверзивна пропаганда и разузнавачки активности спроведувани преку амбасадата на Руската федерација.“ Дотолку повеќе што, според авторите на тој извештај „Почетокот на руските активности коинцидираат со уназадувањето на македонските напори за приклучување кон НАТО во 2008 година...“
За тоа дека Скопје е Казабланка од времето на Втората светска војна на страниците на Фактор е пишувано многу одамна. Дека се води разузнавачка активност не е ништо ново. Таа е дел од работата на луѓе со дипломатско покритие, акредитирани новинари, но и домашни поединци.
Содржината на истражувањето во најголем дел и е позната на македонската јавност од порано. Но споменувањето „транша“ или „колекција“ документи зборува дека ова истражување е пишувано набрзина, а дека допрва треба да се очекува нова „порција“ истражувачка содржина. И треба да се биде повнимателен кон изворните документи за да нема „непрецизности“, како оние за гасот. Македонија не е играч на тој дел од теренот. Тоа не и беше јасно ни на досегашната власт, ниту на нејзините поддржувачи кои го обвинуваа Западот дека се противи на идејата - една ветка од „Турски тек“ да минува низ Македонија, а потоа низ Србија итн...Повеќе од сигурен сум дека „Турски тек“ ќе минува низ Бугарија! Или пак тврдењето дека „во македонската политика рускиот пристап е целосно партиски“. Не е точно. Односот на Русија кон Македонија е целосно прагматичен и воден од руските интереси, независно за која владеачка гарнитура да се работи.  А тоа, во моментов, е Македонија да стане дел од некаква воено неутрална зона или сојуз со Србија, и БиХ. Русите сметаа дека влада на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе ја спроведе таа идеја и затоа ја поддржуваа таа коалиција. Но домашниот есап и оној на пазар не се исти.
Токму со есапот Русија доживува и ќе доживенови политички порази на Балканот. Не еднаш сум кажал дека Руската Федерација го загуби Балканот политички многу одамна. Уште од времето на Борис Елцин. Речиси две децении Русите не беа против влегување на Балканот во ЕУ и НАТО, иако отворено кажуваа дека тоа не им е по волја. Една по друга балканските држави влегуваа во НАТО и ЕУ. Добра му беше идејата на Владимир Путин за јакнење на економските и културните врски на Балканот. И тоа денес го прави Русија прекрасно со Словенија. Лани Путин таму беше дочекан како „бог“. А Словенија е членка и на НАТО и на ЕУ. Хрватскиот министер за надворешни работи, Давор Иво Штиер, пред некоја недела беше кај неговиот руски колега Сергеј Лавров, тема на разговор, пред се економската соработка. Црна Гора од пред некој ден е исто така во НАТО. Русија се лути, а нема зошто. Применува двојни стандарди, ако се види односот кон Словенија. Дури се заканува со економски мерки. Наместо да ја поддржува малата Црна Гора во нејзината намера и да има иден пријател во НАТО или ЕУ, Русија прави се обратно. А што ќе прави кога и Србија ќе влезе во НАТО?
Ова што се случува со Црна Гора во наредниот период ќе се случува и со Македонија. За такво нешто мора да бидеме подготвени. Русија и покрај очигледните факти, над 70 проценти од населението во Македонија е за евроатлантски интеграции, ќе направи се да ни го загорчи тој пат. Нема да се откаже од пропагандата, дали директно преку руските медиуми или српските и наши домашни, таа ќе продолжи со нејзината приказна.А во неа ќе доминира она на кое сме најранливи, меѓуетничките односи. Па ќе се труби за „тиранската платформа“, за „Албанецот“ Зоран Заев, за неговото „предавство“ на Македонија на Албанците и слично. Ќе читаме наслови од типот „Голема Албанија ќе почне со смртта на малата Македонија“. Можеби ќе влијае и врз Грција да биде непопустлива. И се така до влегувањето во НАТО, а потоа може да не снајде и судбината сегашна на Црна Гора. Ако дотогаш Русија не ја промени својата политика кон нас.
Не знам точно, но мислам дека Русија се уште не му ја честитала на Заев премиерската функција или пак, ако не сака нему, на македонските граѓани новата влада. Но затоа жестоко реагираше на погоре споменатото истражување.
Мирче Адамчевски
11-06-2017, 12:25 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

Quote:Dali „besu“ da će srušiti Vučića?!


Quote:Pod komandom zapadnih tajnih službi,  u Skoplju se kuje plan za smenu vlasti u Srbiji:

01.07.2017
Tajna  organizacija takozvane „keče demokratije“, (Srbi otpadnici, Makedonci i Šiptari sa prostora Makedonije)  okupljena pod direktnom komandom američko-britanske tajne službe sa sedištem u Skoplju – ima  zadatak da pokuša da prekroji  volju srpskog naroda – da lažnom propagandom i sa ogromnim  finansijskim sredstvima sruši  režim u Srbiji!? I sve to kroz akcije pomoći i saradnje sa opozicijom u Srbiji, ali i ličnim direktnim  pokušajem lobiranja i potkupljivanja uticajnih ljudi iz Vučićevog okruženja..
To je i glavni zadatak  ove pre svega  „interesno-lopovske“ političke  grupe locirane u Skoplju: pokušaj  urušavanja rejtinga aktuelnog predsednika Srbije –Aleksandra Vučića. Predsednik Srbije „ je kriv“ što ova interesna družina nije  ostvarila svoje prljave biznis poslove u Srbiji, što im nije dozvolio pljačku javnih preduzeća – pa veruju, da će njegovim svrgavanjem sa vlasti, povratiti ono što umišljeno veruju da njima,  po samo njima poznatim zaslugama  pripada?!

[Image: majm.jpg]
Fotomontaža: http://www.embargo.rsVeruje se, da naše obaveštajne službe pomno prate dešavanja u komšiluku i aktivnosti „naših“, ali to sigurno niko neće zvanično potvrditi.
Glavni organizator ove interesne grupe, koja je utočište i podršku pronašla u Makedoniji, je Zoran Zaev aktuelni premijer, političar, zapadni satelit, dugogodišnji saradnik  tajnih službi sa zapada, koji je uz primenu  sile moći svojih mentora preuzeo vlast u ovoj zemlji, posle pobede na nameštenim izborima.
Njegove  prljave, pa čak i preteće izjave koje je davao o Srbiji, još u vreme kampanje za parlamentarne izbore u Makedoniji – uopšte nisu bile slučajnost, već rezultat već započete saradnje sa pojedincima iz Srbije, otpadnicima aktuelnog režima i lične saradnje sa Aleksandrom Vučićem. Baš zato  su i izjave Zaeva bile uperene direktno protiv Vučića, da bi ih kasnije, tobože demantovao, tvrdeći, kako to uopšte nije rekao? Pre će biti da je samo uz pomoć saradnika iz Srbije prešao na suptilnije metode rada  protiv aktuelnog režima u Srbiji i Srpske napredne stranke.
U ovoj hijerarhiji političkih otpadnika od Srbije i svog naroda,  prvi do Zaeva i najbliži saradnik na ovom zadatku, je bivši estradni menadžer Zoran Bašanović, nekadašnji bliski prijatelj Aleksandra Vučića?! Spominje se čak, da su u kumovskim vezama…
-Zanimljivo je kako su se Bašanović i Zaev upoznali – priča izvor Embarga iz jedne obaveštajne službe. – Zoki je  po dolasku Vučića na vlast vrlo brzo shvatio da Srbija i veliki poslovi nisu njegova lična lovina i da mu kum to neće dozvoliti!?  Sebe je ubedio da on mora imati koristi i da treba da se obogati na tenderima, da pljačka javna preduzeća… Setite se samo onog tendera za dečije paketiće u EPS-u, u vreme  direktorovanja njegovog prijatelja Aleksandra Obradovića… Trebalo je da uzmu skoro 2 miliona evra provizije?! Bašanović je  sebe već video i u fotelji direktora RTS-a. I kad je shvatio da od toga nema ništa, da mu kum ne dozvoljava  da se nezakonito  bogati, čovek je „ okrenuo ćurak naopako“… Počeo je prvo da oko sebe okuplja  iz itih razloga nezadovoljne u stranci… Da se sklanja iz Srbije, da provodi dosta vremena u Grčkoj.  Upućeniji tvrde, da se sklanjao zbog nekih drugih neizmirenih obaveza prema nekim  jakim ljudima u Srbiji… Tako je počelo..
Naš sagovornik posebno naglašava kako su se upoznali Zaev i Bašanović i kako ga je Zoki, „za tili   čas obrlatio“.. Ali, i kako su skoro u istom trenu postali predmet obrade  jedne tajne službe:
-Devojka jednog operativca, nemojte me pitati čije službe, svratila je u jedan super luksuzni hotel na obali grčkog mora u jednom  mondeskom mestu – priča naš sagovornik. – Super zgodna, tražila  je infomaciju na recepciji, kad joj je prišao jedan crnomanjasti čovek u letnjem odelu, sa jednom rukom u džepu, dok je u drugoj držao tompus… Bio je to Bašanović. Odmah je počeo na lošem engleskom da se udvara, priča i da rukom pokazuje na separe gde je sedeo Zoran Zaev. I njega je predstavio, kako bi je impresionirao.   Otkačila ga je, ali je sve ispričala svom dečku…
Zoran Bašanović se ubedljivom pričom nametnuo  Zaevu kao čovek od Vučićevog  poverenja i velikog medijskog uticaja u Srbiji. Počeo je da mu radi kampanju u srpskim medijima, da pred njim zivka urednike novina… Da bi utisak bio jači, „pozivao se na kuma Vučića, dodajući kako se sve to radi u dogovoru sa njim“, što naravno nije bilo tačno. Čak se nekima obraćao preteći, opet pozivajući se na Vučića…
Kako je vreme prolazilo Bašanovićeve akcije kod Zaeva su rasle, pogotovo u periodu kada se sudbina Makedonije lomila i tučama u parlamentu.. Zaev je Bašanovića upoznao sa mnogobrojnim  šefovima agentura u Skoplju, počev od zapadnih do albanskih, bugarskih… Zaev ga upoznaje sa američkim ambasadorom u Makedoniji. Ubrzo Bašanović svoju tv „Naša“ velikodušno nudi za njihove ciljeve. Zbog stvaranja jakog medijskog lobija, Bašanović u igru uvodi još jednog  igrača iz Srbije, koji je, poput njega takođe  „ okrenuo ćurak naopako“. Ne tako davno Rodić se hvalio kako je bio deo Vučićeve kampanje… Bašanović ga upoznaje sa Zoranom Zaevim, znajući da mu je našao dobru mušteriju. Rodić  se slika sa njim i tu sliku pokazuje u sopstvenim  novinama kao neki veliki uspeh? Da nije tužno bilo bi smešno!  Rodiću se omogućava da kupi „Sloboden pečat“, niskotiražni list  u koji su počele da se upumpavaju velike sume novca kroz reklame?!To je  vraćanje usluge Rodiću od Zaeva za medijsku podršku u Srbiji tokom krize u Makedoniji. Makedonska javna preduzeća i drugi jači privrednici  moraju da se reklamiraju  za velike pare. Plaćanja su mesečna.  Da li se tim istim parama  finansira  u Srbiji najprljavija, ikad viđenja u medijima,  kampanja protiv predsednika Srbije, Aleksandra Vučića?
-Bašanović u ime Zaeva, po direktnom naređenju američke i britanske tajne službe,  okuplja nezadovoljne kadrove iz SNS-a, koji su bliski sa njim, i koji su,  poput njega  verovali da će im biti dozvoljena pljačka države u ime naroda – nastavlja priču sagovornik  – Ti kadrovi trebaju kod Zaeva da dobiju visoka rukovodeća mesta u javnim  preduzećima, kako bi iz njih isisavali ogromne sume novca  radi  finansiranja  opozicije u Srbiji i kampanje protiv Aleksandra Vučića lično. Da se sve odvija po unapred pripremljenom scenariju zapadnih tajnih službi,  dokaz je i činjenica, da je Aleksandar Obradović, bivši direktor EPS-a, kome nije bilo dozvoljeno u Srbiji  da namešta tendere, kako bi sa kompanjonima zgrnuo  milione evra, za vozila „Kolubare“ i druge poslove – volšebno je nedavno  dobio makedonsko državljanstvo!?  Sve je to urađeno kako bi postao direktor makedonske Elektroiprivrede. Prema  obaveštajnim saznanjima, još nekoliko Bašanovićevih prijatelja, otpadnika iz SNS-a  je u postupku dobijanja državljanstva, čime će steći uslove za dobijanje  važnih državnih funkcija…

Ekipa Embarga
(This post was last modified: 02-07-2017, 02:11 AM by ЈорданПетровски.)
02-07-2017, 01:44 AM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,338
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

Quote:КОЈ ЈА КОНТРОЛИРА ТАЈНАТА ПОЛИЦИЈА ТОЈ ЈА ВЛАДЕЕ МАКЕДОНИЈА ИЛИ И ЗАЕВ КЕ ЈА ДОЖИВЕЕ СУДБИНАТА НА ГРУЕВСКИ 1


[Image: 90c8a860751b252e58c26f97e05856c4_L.jpg]
Јордан Петровски 03.07.2017


За полесно да се разбере текстот во уводот ке ги наведам задачите на СБД/УБК според Уставот на РМ:Quote:ОБВРСКИ на: Службата за Државна Безбедност / Управата за Безбедност и Контраразузнавање
1.Заштита на БЕЗБЕДНОСТА на Р. Македонија.
2.Откривање и спречување дејствија усмерени на подривање или рушење на со Устав утврдениот поредок на Р. Македонија, поточно  заштита од шпионажа, тероризам или други активности насочени кон загрозување или уривање на демократските институции утврдени со Уствот на Р. Македонја со насилни средства, како и заштита од потешки форми на организиран криминал.

 

Тоа што пишувало и пишува во Уставот било и е само мртво слово на хартијата. Од цитатов јасно се гледа која е улогата на Тајната Полиција, цитатов ни го објаснува и србизирањето и комунизирањето на ВМРО ДПМНЕ кое започнало уште со основањето на ДПМНЕ

 
Quote:[Image: POLITCKA_POLICIJA_A_1111.jpg]

Планот на Воениот врв на ЈНА за зачувување на Југославија и КОМУНИСТИЧКИОТ Систем:

Quote:Адмиралот Бранко Мамула, во својата книга "Случај Југославија" во детали го објасни идејниот, програмскиот и спроведувачкиот пристап на ЈНА, како политички фактор во југословенската државна заедница. Планот бил да се задржи "статустот кво" додека да се смири антикомунистичкото движење во Европа.
Како неопходна мерка за остварување на оваа цел е створена широка мрежа на агенти на КОС низ просторите на бивша Југославија. Воспоставувањето на широка мрежа на свои соработници КОС ја започнува во 1989. година а ја продолжува интензивно низ 1990. и 1991. година. Соработниците на КОС имаат за задача да спроведат подготовки за ДРЖАВЕН УДАР кој би го спровела ЈНА. Главниот елемент кој би послужил како повод за државен удар на ЈНА е национализмот, поточно националшовинистичките „делувања“ на новоснованите национални партии.  Заложбата за „припојување“ на Македонија кон Бугарија-БУГАРСКИТЕ ЛЕТОЦИ, прогласување на Албанска автономија –ИЛИРИДА, прогласување на Српска Автономна Област –САО КУМАНОВО. Тука спаѓа и „ОПЕРА“, оделение за пропагандна војна!! 

Моќта на „ОПЕРА“ ја гледаме на дело, НЕУСТАВНОТО прислушкување на СДБ/УБК кога е на власт СДСМ е легитимно, дури и соработниците, поточно злосторниците кои работеа и работат под покровителство на УКБ против интересите на Македонија како држава , деновиве кренаа глас дека тие биле жртви на „процерсот на лустрација“. Процес кој беше смислен да им ги измие окрвавените раце.

„Изненаѓеноста и Увреѓеноста“ на Милчиново-заевистичката ОПЕРСКА дружина околу замешаноста на СРБИЈА во случувањта во Собранието уште еднаш покажа дека Титовите србокомунисти од СДСМ, Македонците ги сметаат за глупи и тупи и им го потценуваат интелектот!! Милчиново-заевистичката ОПЕРСКА дружина се обидува да не убеди дека од 2006 навака Србија, поточно  СРПСКИТЕ Тајни Служби во Македонија се сметаат како дома а тоа им го овозможила власта на Груевски, а нудат и „сериозен“ доказ за тоа трвдејки дека ете Србија ги формирала  „патриотските“ здруженија, српски разузнавач се сликал за време на случувањата од 27.04.,  „патриотските“ здриженија да ти биле со поголема тежина и важност од: Председатели, Премиери на влади, Министри, Пратеници, Советници, Амбасадори „избрани“ во овие 27 години во Македонија а по налог на Белград!!
Приказната која се обидува да ја протне Милчиново-заевистичката ОПЕРСКА дружина, дека со откривање на Живаљeвиќ се растураат СРПСКИТЕ инсталации во Македонија кои ете за среќа на Македонија кратко траеа, формирани се 2006 ама еве 2017 откриени се,  е толку тенка што верувам дека и самите составувачи на приказнава знаат дека освен оние кои се надеваат на некоја коска од СДСМ како власт, друг нема да поверува. Српската окупација на Вардарскиот дел на Македонија започнала 1912 година и со мал прекин 1914-1918 и 1941-1944/5  трае до ден денешен! Во текстот ке се задржам само на периодот на  „осамостојувањето“ и  „самостојноста“  на Македонија!!  
Да почнам според хронологијата на настаните, не за друго туку да го потсетам Заев каде се корените на СРПСКОТО ВЛИЈАНИЕ во „самостојна“ Македонија и да му укажам дека без ИСТРАГА  и СУДСКА постапка за работата на СДБ/УБК за период 1990 па до отпочнувањето на судскиот процес, СРПСКОТО влијание нема да биде отстрането од Македонија!!
Голубовски после првите повеке партиски избори и победата на ВМРО ДПМНЕ добива задача од СЛУЖБАТА да  „преговора“  со членови на комунистичката „влада“ односно Извршен Совет на чело со Глигорие Гоговски тој Извршен Совет со мали дополни да биде предложен од  ВМРО ДПМНЕ како влада на ВМРО ДПМНЕ. По неуспехот на мисијата на Голубовски, случувањата на езерото Младост, следи нов жесток атак од СЛУЖБИТЕ за растурање на ВМРО ДПМНЕ,   бидејки СЛУЖБИТЕ сватија дека со дозволата да се активира ВМРО ја изгубиле контролата врз паријата ВМРО ДПМНЕ . Атакот на СЛУЖБАТА беше дел од сценариото на ОПЕРА  БУГАРШТИНАТА во ВМРО ДПМНЕ и беше навестен со расфрлање на Бугарските летоци во предизборито . Драган Богдановски, Голубовски, Странката на Југословените, Лигата за Демократија, особено Тортевски ...  се главните кои ке го детектират Бугарофилството на ВМРО ДПМНЕ , а Доста Димовска со својата екипа ке им дава материјали со кои нападите на Богдановски, Голубовски, СЈ, ЛД, .... ке добиваат потврда за вистинитост!!  Сите кои укажуваа на Бугарофилството во ВМРО ДПМНЕ добиваа голема медиумска подршка а со цел да се растури ВМРО ДПМНЕ. Почнаа да се формираат разни вмроа, па така и Голубовски  ја формира  ВМРО ДП! И тој обид на СЛУЖБАТА пропаѓа! Но за жал нанесува огромна штета на ВМРО ДПМНЕ!!
По се веднаш по неуспехот на Голубовски се случува спонтана  "собиранката" на „ загрижен и патриотски народ“ во вилата на Михајло Апостолски: 

Quote:„Се собравме во вилата на Михајло Апостолски, кој беше оженет за сестрата на Киро Глигоров, Цвета. Таму бевме јас (Кљусев), Ѓорѓи Наумов, Јордан Мијалков и Борис Змејковски. Ние одлучивме дека, преку Пане Велев, треба да го вратиме Киро во Македонија, зашто тој има доволно искуство да ја води државата’.“

На секој разумен ке му се наметне прашањето по која основа се состанале, што ги поврзувало. КОЈ ГИ ПОВРЗАЛ: Кљусев, Наумов, Мијалков од една страна и Борис Змејковски и Пане Велев од друга страна за заедничка акција да го „донесат“ Киро Глигоров  во Македонија и да го устоличат за Председател!

Уште едно битно прашање, кој кого избрал, дали експертската влада го избрала Председателот на државата за да и даде мандат  Icon_razz или пак Председателот на државата експертската влада. Но едно е сигурно дека зад играта стои Белград:

Quote:СЕГА: Врз основа на што тврдите дека однесувањето на Глигоров во тие години беше раководено од Белград? Имате ли некакви докази за тоа?

Андов: Дека Глигоров сам не решил да не го даде мандатот на било кој предлог за премиер што ќе дојде од ВМРО-ДПМНЕ, туку дека тој став дошол од Белград, на македонската јавност и беше соопштено од еден наш врвен разузнавач, уште пред неколку години, во телевизиската емисија на новинарот Васко Ефтов “Во центарот”. Таа изјава Глигоров не ја демантираше. А како што знае јавноста, тој со деманти реагира многу често и на поблаги изјави.

Врвниот разузнавач врз чија изјава се базира сведочењето на Андов е сведочење на човек кој бил:

Quote:„ шеф на Службата за државна безбедност на Македонија, на која должност бев од март 1991 до јануари 1997 година. Претходно, целиот работен век го минав во областа на безбедноста.“

Еве уште едно сведочење од понов датум, 2011 година а дадено од човек кој бил во самиот врв на СЛУЖБИТЕ:

Quote:Водителот: ајде, ова е момент на вистината:

-„Дали е можно некој да дојде на власт во овие бившите ЈУ-републики, да стане некој претседател или премиер, а да не бил агент на УДБА? Дали има некој што е сега на власт во овие нови држави што никнаа на урнатините на СФРЈ, а да не бил Ваш агент?“

Божидар Спасиќ
- „Не мора да бил наш агент, ама мораше ние да се согласиме!' Тоа е важно!!"
 
Со операцијата Дувло во 1992 година за времето на владеењето на СДСМ, неовластено беа прислушувани и следени функционери на ВМРО-ДПМНЕ!!

„Сина птица“ тогашната Служба за државна безбедност користи и прислушување и инфилтрирање, за да „намести” припадници на ВМРО-ДПМНЕ во внатрешноста да формират паравоена формација.

    [Image: strogo-doverlivo-520x232.jpg] 

Да ја спроведат местенката во дело задача имале полковникот на КОС Драган Стојковски Млекце и Добри Величковски Началник на II Управа при СДБ! Дека се работи за местенка можам да тврдам со 100% сигурност заради фактот што обидот за „формирање“ на ПАРАВОЈСКА првин беше направен во Куманово, а меѓу другите цел на местенката бев и јас. Службата испрати свој човек во Куманово, „минер“ од Пробиштип кој беше подготвен да не обучи во поставување на динамит и се разбира да не снабди со динамит, динамит кој требаше да биде поставен во објекти на ЈНА. Благодарејки на Ѓоре Бојаџиев, провокаторот беше откриен. бидејки Ѓоре своето откритие го соопшти јавно некој од соработниците на СДБ, кои ги имало во поголем број во наше опкружување веднаш ги известил неговите претпоставени во СДБ дека нивниот човек е откриен. Трајче така се викаше провокаторот во ист момент го снема, после неколку месеци дознавме дека истиот ден СДБ го префрлила во Белгија!!
Битно за осознавање на вистината за тоа дека СДБ како и власта во Македонија е водена од Белград лежи во причината зошто е употребено сценариото на КОС- ОПЕРА, „ПАРАВОЈСКА“, скоро две години, подоцна од кога требело да биде реализирано и да послужи како причина ЈНА да спроведе државен удар и да ги испоапси „нациналистичките политички водства“ во Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина и Македонија-ја нема Србија!! . Во Хрватска сценариото ПАРАВОЈСКА е реализиранао во октомври 1990 година, случајот Шпегељ!
Првата и најважната причината зошто не е употребено сценариото на КОС- ОПЕРА, „ПАРАВОЈСКА“ е тоа што власта во Македонија била под 100% котрола на КОС-ОПЕРА, односно избрана од Белград!! 
Причина зошто е спроведена операцијата „ПАРАВОЈСКА“ две години подоцна ја кажал самиот Добри Величковски, на состанокот кога е подготвувана акцијата:

Quote: "Вам  Ви е познато дека пред два дена е покрената иницијатива за нови избори. Тоа значи промена на структурата на власта...Сосема јасно. Непосредно пред изборите ќе ги осудиме оние од Велес, ќе направиме еден краток документарен филм од состанокот во "Сина птица", ќе го емитуваме на телевизијата и ќе ја искомпромитираме ВМРО - ДПМНЕ како терористичка. Ако треба и ќе ја забраниме.

Смената на „експертската влада“ мораше да се изврши бидејки „експертската влаада“ беше исклучиво ОПЕРСКА влада, влада за зачувување на Југославија а новите ветришта од Белград бараа влада која ке биде јасно про Милошевиќевска, влада која ке прати порака  дека Македонија ги следи новите ветришта од Белград!! Според член 10 од Уставниот закон единствен ЛЕГАЛЕН И ЛЕГИТИМЕН начин за смена на „експертската влада“ беа нови избори!! Затоа  во април 1992 година во Македонија се реализира ОПЕРСКАТА акција „ПАРАВОЈСКА“ ! Но „Сина Птица“ не ги даде очекуваните резултати, компромитација и забрана на ВМРО ДПМНЕ!! На Глигоров и службата за да ја исполнат НАРЕДБАТА од Белград не и останува ништо друго туку да го прекршат Уставниот закон и Уставот повторно!!

Откако е наметната новата Белградска влада, предводена од Црвенковски, влада која ке биде составена од мешан состав, ред УДБа, Ранковиќевски просрпска и ред КОС, ред КОС ама не од оној тврдо пројугословенскиот бидејки таков КОС во Македонија никогаш и немало!! Дека немало најдобро зборува тоа што во Македонија биле на служба во ЈНА сите големосрби Младиќ, Паниќ, Шљивичанин, ..... значи КОС просрпски,  КОС само со по некој Југословен и тоа заради тоа што е мешан брак во прашање. Таквата влада се прави бидејки Белград нема време да води битка против ВМРО, битка против единствените борци за Самостојна, Суверена и Демократска Македонија. Нема време во тој момент да ја исправи грешката што дозволи да се формира партија која во името ке го носи ВМРО. Таквата влада, владата на Црвенковски, ведаш прави дополнувања на Правилникот за работа на СДБ. Дополнување со кое ке го озакони прогонот на Македонци, членови и симпатизери на ВМРО ДПМНЕ, луѓе кои се за фактичко одвојување на Македонија од Белград и во работата на СДБ воведува прогон по линија за работа МАКЕДОНСКИ ВРХОВИЗАМ*. Линија за работа на СДБ  „МАКЕДОНСКИ ВРХОВИЗАМ“ е најсилниот доказ за тоа дека СДБ работела против Македонски интереси, бидејки со таа линија на работа биле прогонувани сите оние кои решение на Македонското прашање го гледале во формирање на Самостојна и суверена Македонска Држава.
(This post was last modified: 03-07-2017, 01:48 PM by ЈорданПетровски.)
03-07-2017, 01:47 PM
Reply