Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
РЕМЕНСКИ ЛУСТРАЦИЈАТА МОРА ДА СЕ ВОЗОБНОВИ И ОДВИВА СПОРЕД РЕЗОЛУЦИИТЕ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

[Image: 2q2oeaw.jpg]

Quote:
Frosina Remenski
1 hr 

Секој осознаен народ со национална свест и патриотско чувство што одговара на времето во кое живее, ќе знае дека грешките од минатото мора да бидат лекции за иднината на тој народ ...
Доживеавме нашата иднина да ја трасираат оживувачите на најконтроверзните личности од македонската револуционерна борба за кои тие тврдат дека биле следбеници на вистинските револуционери опеани и во химната на РМ ...
100 години по кукавичкото и предавничко убиство на последниот македонски револуционер Јане Сандански кој ги обеди сите народи и заедно со Младотурците се бореше за автономна Македонија која ќе добие независност по примерот на соседите, денес од оваа перспектива наликува на оној проглас за ненаучени лекции, проглас за омрази и братоубиства ...
Заборавот на Делчев, Сандански, Питу ..., наспроти величењето на ликвидаторите, нарачателите и убијците на македонските револуционери во комбинација со фашистичката реторика на потомци на колаборационистите со окупаторот за време на ВСВ, како и обидот за прикажување како некакви жртви на сомнителните типови преку антимакедонскиот процес на лустрација, требаше да бидат јасен знак на кој пат оди Македонија ...
Ако дозволиме и после 100 години по пропуштената шанса за независност на Македонија, да ја испуштиме шансата да си ја зачуваме Македонија од квазипатриотите и самопрогласените спасители и ако дозволиме повторно да го засадат семето на раздорот помеѓу нас, тогаш навистина треба да поработиме или на нашето описменување или на нашето ослободување ...
За разлика од нив, ние знаеме дека иднината и ослободувањето на Македонија лежило и лежи во заедничката борба за подобро утре и слобода на сите граѓани на Македонија независно од нивната етничка и верска припадност ..., наспроти сеењето омраза и шовинизам кои го дробат единството помеѓу граѓаните ...
Заради тоа, и заради РМ и сите нејзини граѓани ПОБЕДИВМЕ и ќе ви ја очитаме историската лекција која никогаш не ја научивте !
СМРТ НА ФАШИЗМОТ, СЛОБОДА НА НАРОДОТ!


Quote:Jordan Petrovski 

Вашата меморија има сериозна "дупка", никаде не споменувате за тоа кој и зошто ги елиминира од политичкиот живот на повоена Македонија НАЦИОНАЛИСТИТЕ: Ченто, Сколов, Смичковски, Поповски, Вељановски и уште стотици илјади други!
Aко толку бевте загрижени и правдољубиви зошто не инсистиравте на лустрација според Резолуциите 1096 ,1481 на Советот на Европа!! Cпоред мислењето на секретарот на Венецијанската комисија дека лустрација во Македонија МОРА да се спроведе и за период после 1991 година!

Малку да ги надаполнам Вашите историски знаења се еден сегмент од интервујито на Бранислав Нушиќ со Јане Сандански:

Сандански замолчи, ја протна раката низ брадата, па одговори:

- Во Бугарија не смеам!

Замолчи малку и по извесна пауза одлучно додаде:

- Ама и не ми треба. Тука е мојата Бугарија! 
Like · Reply · 46 minsQuote:Frosina Remenski

Јордан има многу "дупки" во знаењето не само на историјата, туку и познавањето на правото ...
Без да релативизирам се што напишавте, не сакам да го вадите од контекст тоа што го напишав ... Јас зборувам за периодот до 1919. Инаку, се согласувам дека лустрацијата од почеток беше погрешно поставена ...
[/url]Зошто некој не инсистирал ..., 
Денес во Македонија да ги цртате работите некои луѓе никогаш нема да ги препознаат ...
Инаку, очекував да консратирате дека, проглас(от) како некаков документ е комунистички термин, а не комитски [Image: 1f60a.png]?
Like · Reply · 35 minsQuote:Jordan Petrovski 

Интервјуто на Нушиќ со Сандански е пред 1919 година.
Дали сте подготвени ако дојдете на власт да ги прифатите препораките на Советот на Европа, поточно членот 7од Резолуцијата 1096 и Мислењето на секретарот на Венецијанската комисија и да овозможите спроведување на лустрацијата.
Инаку моето мислење за прогласот го напишав уште вчера:

http://www.kotle.ca/.../748...
[Image: safe_image.php?d=AQB6oxTh4xBL2W8G&w=90&h...237&sh=237]


ЗАПОЧНА ПОСЛЕДНИОТ ЧИН ОД ДРАМАТА "КАКО МАЛИ ГРУЦА…
kotle.ca


Like 2· Reply · Remove Preview ·  26 minsQuote:Frosina Remenski

Мора да се возобнови лустрацијата по споменатите резолуции се согласувам.[url=https://www.facebook.com/frosina.remenski/posts/1333366926694558?comment_id=1333378900026694&reply_comment_id=1333388553359062&notif_t=feed_comment_reply&notif_id=1482066959534145#]

Unlike · Reply · 1 · 16 mins


[Image: 1sd014.jpg]
18-12-2016, 03:12 PM
Reply