Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 2 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Велија Рамковски (клипчиња)
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,921
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8124-12-2010, 01:03 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,921
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#82

[Image: 164067_151870838198514_100001267960491_3...7842_n.jpg]
24-12-2010, 02:24 AM
Reply
NACIONALIST Offline
Senior Member
****

Posts: 485
Joined: Dec 2009
Reputation: -11
#83

Ehhh Jordane Jordane, ti da me slusas mene jas sto ke ti recam i toa e taka e, ne treba dolgi komentari, jas ti rekov da se strpis se ke si dojdi na svoe mesto, i ti samo prodolzi da plukas po Grujo.
24-12-2010, 05:43 AM
Reply
stater Offline
Junior Member
**

Posts: 8
Joined: Jul 2010
Reputation: 0
#84

Секоја честа на македонските институции.Време беше !!!!
МАКЕДОНИЈА ДО ГРОБ!!!!
24-12-2010, 09:58 AM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#85

Ако овој арамија лежи затвор, можеби и ќе размислам да гласам за ДПМНЕ. Ама да не се лажеме овој чин не е поради волјата на власта да го разбие криминалот туку поради некои лични пресметки. Искомплексираниот и одмаздољубив Грујо му се свети на шверцерот со батаци. Ама не му пречеше на Грујо дур Велија пушташе рекламчиња и неговите новинари лаеја за ДПМНЕ пред изборите. Тогаш демек, не можеле да го увидат неговиот криминал? Мижи Асан...
24-12-2010, 03:13 PM
Reply
Nikola Offline
Senior Member
****

Posts: 512
Joined: Dec 2010
Reputation: 12
#86

...а да не спомнувам за БС, Ѕинго, Бојо...Овие луѓе се демек чисти? Да да...Дур се со Грујо е така...
24-12-2010, 03:15 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,921
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#87

Бранко во одбрана на верниот другар.


Quote:Црвенковски: кривични пријави за Јанкуловска и Трајковски
24.12.2010
Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска изјави дека СДСМ поддржува секоја битка против криминалот и корупцијата, но не и ако таа се води селективно како што е случајот со приведувањето на сопственикот на А1 Велија Рамковски, заедно со 16 мина други. Тој, како што рече, кривичните пријави што СДСМ ќе поднесе против министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и директоророт на Управата за јавни приходи Горан Трајковски, по други случаи, ќе бидат тест за правната држава.
24-12-2010, 03:33 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#88

(24-12-2010, 03:33 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote: Бранко во одбрана на верниот другар.


Quote:Црвенковски: кривични пријави за Јанкуловска и Трајковски
24.12.2010
Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска изјави дека СДСМ поддржува секоја битка против криминалот и корупцијата, но не и ако таа се води селективно како што е случајот со приведувањето на сопственикот на А1 Велија Рамковски, заедно со 16 мина други. Тој, како што рече, кривичните пријави што СДСМ ќе поднесе против министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и директоророт на Управата за јавни приходи Горан Трајковски, по други случаи, ќе бидат тест за правната држава.

Велија има или имаше повеќе другарчиња. Еден од нив беше и Груевски. Откако се раскина дружбата, пак му се врати на Бранета. Да остана љубовта помеѓу Никола и Велија ништо од денешните спектакли. Стојменов и Зинго се “ живи докази“ за тоа.
24-12-2010, 05:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,921
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#89

(24-12-2010, 05:47 PM)hristo Wrote: Велија има или имаше повеќе другарчиња. Еден од нив беше и Груевски. Откако се раскина дружбата, пак му се врати на Бранета. Да остана љубовта помеѓу Никола и Велија ништо од денешните спектакли. Стојменов и Зинго се “ живи докази“ за тоа.


И Стојмен и Ѕинго беа другарчиња на Бранко. И Стојменов, Бранко ке го правеше премиер... газдата им кажа на Стојменов и на Ѕинго од денеска сте загари на Грујо и ке лаете отсега за дориот Грујо. Тие истренирани и послушни куженца веднаш прифатија и сега лајат и касаат за Грујо. Велија се дрзна да удира на Керима, го обвини во мај на клипот кој јас го пуштив дека WAZ пере милионски суми на пари.
24-12-2010, 06:10 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#90

(24-12-2010, 06:10 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(24-12-2010, 05:47 PM)hristo Wrote: Велија има или имаше повеќе другарчиња. Еден од нив беше и Груевски. Откако се раскина дружбата, пак му се врати на Бранета. Да остана љубовта помеѓу Никола и Велија ништо од денешните спектакли. Стојменов и Зинго се “ живи докази“ за тоа.


И Стојмен и Ѕинго беа другарчиња на Бранко. И Стојменов, Бранко ке го правеше премиер... газдата им кажа на Стојменов и на Ѕинго од денеска сте загари на Грујо и ке лаете отсега за дориот Грујо. Тие истренирани и послушни куженца веднаш прифатија и сега лајат и касаат за Грујо. Велија се дрзна да удира на Керима, го обвини во мај на клипот кој јас го пуштив дека WAZ пере милионски суми на пари.

Така де. И сега? Да се чека поединечно да се требат...по нивна потреба и желба, или Комитетот за демократизација на МК да прерасне во Партија за демократизација на МК...па една поголема метла ...YeaYeaYeaJeeeJeeeJeeeпартијаYeaYeaYeaJeeeJeeeJeee
24-12-2010, 06:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,921
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#91

(24-12-2010, 06:22 PM)hristo Wrote:
(24-12-2010, 06:10 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(24-12-2010, 05:47 PM)hristo Wrote: Велија има или имаше повеќе другарчиња. Еден од нив беше и Груевски. Откако се раскина дружбата, пак му се врати на Бранета. Да остана љубовта помеѓу Никола и Велија ништо од денешните спектакли. Стојменов и Зинго се “ живи докази“ за тоа.


И Стојмен и Ѕинго беа другарчиња на Бранко. И Стојменов, Бранко ке го правеше премиер... газдата им кажа на Стојменов и на Ѕинго од денеска сте загари на Грујо и ке лаете отсега за дориот Грујо. Тие истренирани и послушни куженца веднаш прифатија и сега лајат и касаат за Грујо. Велија се дрзна да удира на Керима, го обвини во мај на клипот кој јас го пуштив дека WAZ пере милионски суми на пари.

Така де. И сега? Да се чека поединечно да се требат...по нивна потреба и желба, или Комитетот за демократизација на МК да прерасне во Партија за демократизација на МК...па една поголема метла ...YeaYeaYeaJeeeJeeeJeeeпартијаYeaYeaYeaJeeeJeeeJeee


Не сум овластен да одговорам на оваа прашање NeneneNenene
(This post was last modified: 24-12-2010, 06:31 PM by ЈорданПетровски.)
24-12-2010, 06:31 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#92

Treba da se pozdravi akcijata za priveduvanje na Velija Ramkovski od strana na MVR ako nivnata cel e da se presmetaat so kriminalot.
Imeno Amerikanskata ambasadorka vo Makedonija Julianne Milanovic i ambasadorite po nea go pritiskale Makedonskiot premier Vlado Buckovski i site primieri po nego da go uapsi Velija Ramkovski za pronevera na pari dobieni od Amerikanska fondacija.I negovoto apsenje e del od vistinskite uslovi za zapocnuvanje na pregovorite za stanuvanje clenka na EU i NATO,toa e Amerikanskiot uslov kako i borba protiv organiziraniot kriminal (no ne samo na zborovi,tuku i so dela)koj e zaednicki uslov na EU i SAD.
Gazdata na A1 i negoviot dezuren sut Borjan Jovanovski,vo emisijata Evrozum i nivnite Slovenecki gosti se obidoa da ja izvrtat vistinskata pricina poradi koj Makedonija ne moze da dobie datum za pregovori za priem vo NATO i EU i da go zasilat stavot na site Makedonski vladi deka problemot e SPOROT SO IMETO a ne KRIMINALOT.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 24-12-2010, 06:43 PM by basilius_2.)
24-12-2010, 06:41 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,921
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#93

[Image: 7B5511E126670740A9A031EC39C905CF.jpg]
24-12-2010, 06:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,921
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#94

Quote:на Zarko · Ѕидот на Zarko

[Image: 49864_548727043_7697_q.jpg] Zarko Trajanoski

Кој ги уапси и зошто се уапсени сопственикот на А1 и директорката на А1?
пред 18 часа ·Не ми се допаѓаМи се допаѓа · Коментирај

Quote: [Image: 23081_100000811005636_1048_q.jpg]Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

Господине Трајановски проценка за акција прави полицијата. Вас како активист за заштита на човекови права треба да ве занимава дали постои прекршување на правата на Велија Рамковски. Односно дали постои судски налог, дали апсењето е извршено по преописи дали имало или немало пречекорување на овластувањата, употреба на сила


Quote:Zarko Trajanoski

Јордан, искрено, досега не сум сретнал ваков „дисидент“ кој толку огнено ги брани полициските практики на спектакуларни апсења и јавни преки судења преку „Грујовизија“.
пред 17 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа · 5 лицаСе вчитува....Sashe Ivanovski ‎"Со него во студиото кај Латас гостуваше и портпаролот на МВР, Иво Котевски. Интересно е што повтроно овие двајца високи државни функционери, наместо на прес конференција на која ќе бидат поканети сите медиуми, овие факти промотивно ги соопштуваат на провладините медиуми." zdravo.com.mk


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

Господине Трајановски каде гледате одбрана на владината политика. Јас само ви посочив кои се вашите обврски како активист за човекови права. Ви посочив и каде можете да видите признание на самиот Велија Рамковски за неза...конското работење.
Луѓето кои се заслужни за моето дисиденство Вие ги штитите па јас не ве етикетирам како лажен активист за човекови права


Quote:Zarko Trajanoski

„Луѓето кои се заслужни за моето дисиденство Вие ги штитите“.
А каде тоа, дај просветли ме?


Quote:Zarko Trajanoski

‎"После прочешлувањето на запленетата документација од акцијата од 25 ноември на фирмите од Перо Наков бб, собрани се докази за остварен нелегален приход од 16 милиони евра", вели тој [Директорот на УЈП, Горан Трајковски,] и додава дека не ...стсанува збор за сива, туку за црна економија.“ zdravo.com.mk
И баш мораше у еден саат по полноќ тоа да ни го соопшти, за да можеме мирно да спиеме, нели? Icon_razz


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

Вие господине Трајановски бевте еден од најжестоките активисти да се укине важноста на законот за лустрација после 1991 година.Quote:Zarko Trajanoski

Не да се укине, туку да се поништи целиот закон. Затоа што не беше закон за лустрација, туку закон за амнестија на Маневски и компанија. А што токму сега за тоа, да не имаш случајно задача да ја спинуваш темава г-не „дисидент“?


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

господине Трајановски ако не сте замешан зошто изјавата на директорот на УЈП ке ве вознемирува. Имало могу понезаконски дејаниа на полицијата па Вас ве немало никаде. Сте спиеле мирно
пред 17 часа · Ми се допаѓаНе ми се допаѓа · 1 личностСе вчитува....Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски: господине Трајановски ние како ГРУПАЦИЈА а особена јас лично сум многу поголем критичар на Груевски од вас. се разликуваме во едно. Јас го критикувам Груевски за вистинските пропуст. Вие во случајов се ставате во улога на врховен судија. Ви посочив кои се вашите ингеренции како активист за човекови права, вие тоа не го искоментиравте. Така да спинот на дискусијава е кај Вас.


Quote:Zarko Trajanoski

Каде гледаш дека сум вознемирен? Јас само уживав во спектакуларното ТВ-шоу, и на А1 и на Канал 5 и Сител Icon_razz
Баш обратно, имам чувство дека ти си вознемирен г-не „дисиденту“. Ај, одговори ми: Зошто се приклучи во јавната пресуда на Велија ушт...е пред да започне судскиот процес, уште пред да бидат изнесени доказите на суд, пред да биде чуена одбраната? Многу симптоматично, нели? Се појавуваше во „Отворено со УБК“, јавно обвинуваше без никакви докази, а и сега го правиш истото. Тоа ли е суштината на твоето „дисидентство“?


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

господине Трајановски ожекувам од Вас да зборувате со аргументи. Каде сум го осудил Велија Рамковски посочетеми. Кој се појавувал на: "Отворено со УБК“, јавно обвинуваше без никакви докази, а и сега го правиш истото".
Јас само Ви посочив и каде можете да видите признание на самиот Велија Рамковски за незаконското работење.Quote:Zarko Trajanoski

Г-не Јордан Петровски, дозволете ми да ви одржам една мала лекција по човекови права.
Еве што велите вие: „што ке сторите ако навистина се докаже дека затајување на данок постоело и дека Велија Рамковски е виновен.
Или Вие денеска имате доказ...и за невиноста на Велија па акцијата ја представувате за тенденциозна.“
Г-не Јордан Петровски, во демократско општество не се докажува невиноста, туку се докажува вината.
Немам „докази за невиноста на Велија“, но самата ваша претпоставка дека треба да понудам докази за невиноста на Велија покажува колку малку знаете за човековите права и пресумцијата на невиност.
Замислете си ја оваа ситуација. Неколку автомобили на полноќ го сардисуваат и неуниформирани лица го апсат Јордан Петровски за којзнае што. Еден час подоцна, лично помошник министерот на МВР излегува само на една провладина ТВ (заедно со директорот на УЈП) и тврди дека сте затаиле данок. На форумите се води дискусија, некои почнуваат да прашуваат „чуму овој медиумски циркус пред католички Божик во ниедно време“, па се појавува некој тип и приговара:
„„што ке сторите ако навистина се докаже дека затајување на данок постоело и дека Јордан Петровски е виновен.
Или Вие денеска имате докази за невиноста на Јордан па акцијата ја представувате за тенденциозна.“
Како би се чувствувале тогаш, г-не „дисиденту“


Quote:Zarko Trajanoski

Иво Котевски „...министерството започна со реализирање на кривичните дела...“
http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=132087

Многу симптоматично, нели?


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

Господине Трајановски, вистинските активисти за човековите права не се служат со манипулации. За вас како активист секој човек е субјект за кои се борите да не му бидат кршени правата. Сте прескокнале еден дел од тој м...ој коментар за да изградите теза во која пак ке пресконете да ги кажете вашите ингеренции како активист. Вашата улога е да ја цените постапката на органите при извршувањето на приведувањето и она што го описхав погоре. Ваше не е да ја цените во овој момент виновноста или невиновноста. Но дали случајно го прескокнавте ова:

Но само да ве потсетам Велија Рамковски сам призна на снимките кои беа емитувани на Youtoube дека кај него има неправилности во работењето


Quote:Zarko Trajanoski

Г-дине Јордан Петровски. Facebook е социјална мрежа. Овде се дружиме и си муабетиме. Не работам 24/7 како бранител за човекови права. Само си коментирам. Зарем немам право, и тоа на својот профил?
Велите: „само да ве потсетам Велија Рамковск...и сам призна на снимките кои беа емитувани на Youtoube дека кај него има неправилности во работењето“.
Какви тоа неправилности признал? Колку што ми е познато, Велија кажа и дека му плаќале за реклами на ДПМНЕ со пари од државен буџет, па не видовме поолициски упад на специјалци во просториите на ДПМНЕ за да се запленат компјутерите и документацијата.
Некни Коњановски, веројатно во афект, кажа: „Јас категорично тврдам дека имам осум станови, дека плаќам кирија од две илјади евра на местото каде што живеам...“ И никој не го сфати сериозно.
Велија може да збори што ќе му ќефне.
Полицијата мора законски да ја оправда својата интервенција.
Да сме здрави и живи, ќе видиме како ќе го направи тоа.
Но, досега има и премногу индиции за повеќе пропусти при спектакуларната полициска акција и полноќниот ангажман на Котевски и Трајковски. Баш ме интересира, колку хонорари ќе им исплатат за овој полноќен ангажман?
Трајковски на ТВ соопштува дека имало даночни затајувања од над 4 милиони евра, уште пред да биде поднесена кривична пријава.
Никој не соопштува за кои фирми станува збор, дали А1 е осомничена за економски криминал и зошто е уапсена директорката на А1.
Со ваквото непрофесионално полициско постапување, МВР и УЈП оставаат премногу сомнеж дека станува збор за партиско-политички мотивирана акција, затоа што ниту еден друг осомничен за затајување на данок досега немал ваков полициски третман.


Quote:Zarko Trajanoski

Неколку релевантни цитати:
http://networkedblogs.com/cbSy9


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

Господине Трајановски зборувам за друг настан, се работи за аудио записите кои беа емитувани на во Мај годинава и за кој Велија Рамковски и Геровски се обидоа да манипулираат дека се од полициско прислушкување. Чудно б...еше што вие како активист за заштита на човекови права не рековте збор и не ги заштитивте новинарите кои Велија Рамковски ги избрка од работа не им ги исплати платите и придонесите. На снимката тоја сам призна дека е сопственик на печатени медиуими и на ТВ. За тие негови признанија зборувам . На тие снимки тој го обини WAZ и за перење пари.
Aко не сте во тек тука можете да го видите целото случување и обидите на Велија Рамковски и тој случај да го прикаже како полициска местенка. http://www.forum.kotle.ca/showthread.php?tid=348

Незнам што беше непристојно во интервенцијата на полицијата. Дали полицијата употреби прекумерна сила, дали беше тепан Велија, дали полицијата употреби солзавец дали му ставија врекја на главата и го врзаа со синџири....Времето на апсење е проценка на полицијата и тука неможете да спорите како активист.

ps.кога ке сте подготвени да дискутираме на темата за лустрација.


Quote:Zarko Trajanoski „Незнам што беше непристојно во интервенцијата на полицијата.“
Е, браво „дисиденту“!
А малку да се запрашаше: Зошто токму апсење во кругот на А1? Зошто токму апсење по 23.00 часот? Зошто било потребно ангажирање на толку полициски сили, и то...а без униформа, маскирани? Каде се судските налози за лишување од слобода? За кои кривични дела се осомничени уапсените? За кои кривични дела се врши претрес? Кои се причините за блокирање на сообраќајот и легитимирање на граѓани во близина на А1?
Се ќе беше појасно ако Иво Котевски дадеше одговор на овие прашања. Не сум сигурен дека даде одговор барем на едно.
П.С. Ќе има прилика, ќе отворам и за лустрација повторно тема, па ќе се разбереме тогаш. Веќе имам неколку колумни на таа тема објавено.


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

Господине Трајановски, ако сум дисдент незначи дека сум деспарадос. Моето неслагање со властите во Македонија било и е заради непочитување на законот. Сум бил повикуван на разговори, ми упаѓале во домот, на работното, ме...сто без налози, тогаш или немало активисти или пак активистите не биле активисти власт бил Бранко Црвенковски.
Сигурни сте дека полицијата немал никакви налози.??? Дали сте сигурен дека полицијата во овој случај немала налог. Така беше и на 25.11 па потоа излезе дека имало судски налог. Сигурни сте дека полицијата немал никакви налози.??? Полицијата има законско право да извршува приведувања и после 22 часот. Вие дадовте линк од Најчевска, таму е објаснето и тоа. Во дописите кои ги имам од Хелсиншкиот комитет за заштита на човекови права на чие чело тогаш беше госпоѓата Најчевска многу јасно е опишано што спаѓа под злоупотреба на службените овластувања на полицијата. Можеби пристапот на активистите не е ист заради тоа што тогаш на власт беше Бранко Црвенковски па правата/злоупотребите на полицијата не се предмет на мониторинг на активистите, освен во случаи кога е тепан некој Ром.


Quote:Zarko Trajanoski

Излегуваш од темата. темата е: „Кој ги уапси и зошто се уапсени сопственикот на А1 и директорката на А1?“


Quote:Групација Дисиденти

На темата сум. Само тешко ви да одговорите конкретно. Еве ги прашањата:
Дали сте сигурен дека полицијата во овој случај немала налог. Така беше и на 25.11 па потоа излезе дека имало судски налог. Полицијата има законско право да извршува при...ведувања и после 22 часот. Вие дадовте линк од Најчевска, таму е објаснето и тоа


Quote:Zarko Trajanoski

Има една песна - Одлази циркус... Многу тажна.

Стипион - кој одредува кој е криминалец? Судот или Котевски и Латас? Уште Миленко фали да почне јавно да пресудува за криминал.


Quote:Zarko Trajanoski

Да Котевски е претставник на МВР, кое почна спектакуларно да апси лица заради доведување на информативен разговор?!?


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

Господине Трајановски, изјавата на адвокатот ве демантира во однос на постапката на полицијата . Тој вели дека "Немав замерки за приведувањето."


Quote:Zarko Trajanoski

Господине Петровски, ако е паметен уапсениот, веднаш треба да си го смени адвокатот.


Quote:Zarko Trajanoski

Интересна е и таа тема. Уште поинтересна е темата: Кој и зошто му плаќал на Велија милионски суми буџетски пари за партиски реклами?


Quote:Групација Дисиденти ‎-Јордан Петровски:

господине Трајановски адокатот не е лажго. За жал кај нас улогата на адвокатите е така сватена. Водев еден многу сериозен процес пред правосудните органи на Канада- добивањето на политички азил. Првиот проблем кој го имав ми беше да го разберам однесувањето на мојот адвокат. Тој не барше пари за да го работи случајот туку докази со кои ке го добие случајот. Ми рече дословно ако немаш докази парите не ме интересираат. Го прашав зошто??? Моето реноме е стекнато со тоа што се трудам да не губам случаи. Вашите пари ке бидат премалку ако изгубам дел од репутацијата.

Адвокатот на Рамковски постапува умно бара законски пропусти со кој ке го спаси својот штитеник.
Во случајот О.Ј. Симпсон адвокатот најде законска основа во парафинската ракавица.

пс. малку е надвор од темата но е една поука за тоа како се брани сопствениот углед и угледот на професијата.
Кога кај нас сите ке си го штитат личниот углед и угледот на професијата ке функционира се.
24-12-2010, 07:32 PM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#95

Pozdrav do site na KOTLE. Go citam KOTLE podogo od eden mesec no ne sakam da se pletkam so politika, ama taka citajki razni postovi si velam na sebe ne sum sam, si najdov istomislenici za nekoi moi stavovi. Ova so apsenjeto na Velija me isprovocira da napisam zbor dva.
Minative mesec dena se kako poracani za rejtingot na vladata na RM.
Prvo BC gi napravi site budali so povicite na bunt i spasuvanje na Ramkovski, Sekerinska kako da cekase prilika da se izgrebe do liderot pa so povika na drzaven udar nebare ziveeme vo Uganda. Pa Velija se izvini I rece deka bilo AFEKAT. I site mislea deka se ispazarija.
Ama demek Grujo ne e igrac za pazarenje odma udri I ne mrdna. Odma toa EBR se aktivira i Gordana ima udaren termin na vesti. Prvo se apsat narko dileri kako od vedro nebo padnale u Makedonija I Ljupco Radnikot ni kazuva kako na mali deca deka ova grupa bila specijana brej. Nebare najbolji rasturaci na heroin u Evropa sme. Bravos majstore. Sto rabotea policiite na Veles, Sveti Nikole I Gevgelija izminatiov period. Nikoj ne zabelezal deka deca vozat koli od 20000 evra a takovcite im se bez rabota. Javna tajna e deka nekolku od ovie lica za vonrednite izbori u MK 2008 bea glavni organizatori na mitinzi za vladeackava koalicija. Drugo sto sum siguren deka istite likovi go rabotat toa mnogu poodamna ne samo poslednive dve godini. Mene ova mi izgleda deka nekoj ne sakal da dava ili ne dal kolku sto trebalo. Odma posle tolkava akcija za droga se apsi Velija so 16 milioni evra kriminal. Neznam dali e tolku sposobna nasata policija I drzavnite organi ama u dva dena 50-60 lugje, milioni evra ejjjjjjj. Ama si gledam omileniot mi SITEL (oti nikoj drug na svetot nema da ti otvori oci u kakva zemja zievees osven SITEL) I se trudam da citam megju redovi. Od silnite anketi za izbori mislan deka Gruica se uplasi od brojot na neopredelenite I ajde malku kampanja, da si e spremen covekot. Ke vidite za dve nedeli site ke se doma. Nedostatok na dokazi ili slicno. I pak po staro samo sto LATAS moze ke smeni redakcija I ke bide urednik na A1….. Moze li nekoj da zamisli kako ke bide so vestite vo MK. Premierot Gruevski rece… Premierot Gruevski ova….i slicno. Koj ne veruva ke vidi…
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
24-12-2010, 07:34 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,135
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#96

Kako prvo sto se odnesuva do apsenjeto i postapkata na policijata pri priveduvanjeto na Velija Ramkovksi mozam da zaklucam deka e napraveno mnogu profesionalno.Sepak ne vidovme deka so nitu eden akt pri postapkata za apsenje policijata ne go unisti likot i ugledot na Velija Ramkovski.
Vo Amerika do 1968 godina policajcite ne bea obvrzani da gi kazuvaat pravata koga lugeto se apsea.Potoa po odluka na Vrhovniot Sud na Amerika se donese sudska odluka koja kaza deka policijata e dolzna da im gi kaze i objasni pravata na Graganinot pri apsenje,bidejki i apseniot ima prava.
Koga se apsi postoi pravilo "Sekoj e nevin dodeka ne se dokaze sprotivnoto",vo ovoj slucaj Velija Ramkovski poradi osomniceninost a i poradi opasnosta da izbega nadvor od Makedonija a i namerata da go narusi JAVNIOT RED I MIR treba da se postapi malku poostro i pretpazlivo.
Praktika vo sekoja drzava e da sekoj osomnicen prvo bide priveden a potoa sudot da odluci dali postojat uslovi da se brani od sloboda ili pak za vremetraenjeto na sudskiot proces da ostane vo pritvor.
Samiot svat na Velija Ramkovski Fijat Nakovski izjavi deka nekoj mu liferuval na Velija Ramkovski deka ke dojdat da go apsat.Potoa Velija Ramkovski zaedno so svojot svat Fijat otisle vo A1 kade bile uapseni.Taka po ovaa izjava treba da se povede vnatresna postapka da se utvrdi koj e toj koj go predupredil Velija za sinokesnata akcija.
Zasega gospodinot Velija Ramkovski e osomnicen,a negovoto ucestvo i zamesanost vo site tie kriminalni slucuvanja treba da go utvrdi sudot.A drugite poradi nivnite potpisi,i nivnata hierhaska postavenost vo firmite na Velija Ramkovski se osomniceni.
"He who controls the present, controls the past. He who controls the past, controls the future." -- George Orwell
"Тој што ја контролира сегашноста,тој го контролира минатото.Тој што го контролира минатото ја контролира иднината." Џорџ Орвел
_____________________________________________________________

http://www.cd-macedonia.com
(This post was last modified: 24-12-2010, 08:15 PM by basilius_2.)
24-12-2010, 08:11 PM
Reply
Marko_Polog Offline
Member
***

Posts: 86
Joined: Jan 2010
Reputation: 6
#97

(24-12-2010, 07:34 PM)nikoj Wrote: Pozdrav do site na KOTLE. Go citam KOTLE podogo od eden mesec no ne sakam da se pletkam so politika, ama taka citajki razni postovi si velam na sebe ne sum sam, si najdov istomislenici za nekoi moi stavovi. Ova so apsenjeto na Velija me isprovocira da napisam zbor dva.
Minative mesec dena se kako poracani za rejtingot na vladata na RM.
Prvo BC gi napravi site budali so povicite na bunt i spasuvanje na Ramkovski, Sekerinska kako da cekase prilika da se izgrebe do liderot pa so povika na drzaven udar nebare ziveeme vo Uganda. Pa Velija se izvini I rece deka bilo AFEKAT. I site mislea deka se ispazarija.
Ama demek Grujo ne e igrac za pazarenje odma udri I ne mrdna. Odma toa EBR se aktivira i Gordana ima udaren termin na vesti. Prvo se apsat narko dileri kako od vedro nebo padnale u Makedonija I Ljupco Radnikot ni kazuva kako na mali deca deka ova grupa bila specijana brej. Nebare najbolji rasturaci na heroin u Evropa sme. Bravos majstore. Sto rabotea policiite na Veles, Sveti Nikole I Gevgelija izminatiov period. Nikoj ne zabelezal deka deca vozat koli od 20000 evra a takovcite im se bez rabota. Javna tajna e deka nekolku od ovie lica za vonrednite izbori u MK 2008 bea glavni organizatori na mitinzi za vladeackava koalicija. Drugo sto sum siguren deka istite likovi go rabotat toa mnogu poodamna ne samo poslednive dve godini. Mene ova mi izgleda deka nekoj ne sakal da dava ili ne dal kolku sto trebalo. Odma posle tolkava akcija za droga se apsi Velija so 16 milioni evra kriminal. Neznam dali e tolku sposobna nasata policija I drzavnite organi ama u dva dena 50-60 lugje, milioni evra ejjjjjjj. Ama si gledam omileniot mi SITEL (oti nikoj drug na svetot nema da ti otvori oci u kakva zemja zievees osven SITEL) I se trudam da citam megju redovi. Od silnite anketi za izbori mislan deka Gruica se uplasi od brojot na neopredelenite I ajde malku kampanja, da si e spremen covekot. Ke vidite za dve nedeli site ke se doma. Nedostatok na dokazi ili slicno. I pak po staro samo sto LATAS moze ke smeni redakcija I ke bide urednik na A1….. Moze li nekoj da zamisli kako ke bide so vestite vo MK. Premierot Gruevski rece… Premierot Gruevski ova….i slicno. Koj ne veruva ke vidi…

Mora da postoi dokaz za kriminal inache nema nikakva logika Gruevski sam da si kopa grob...ako i ovoj sluchaj zavrsi ko sto velis 'Ke vidite za dve nedeli site ke se doma' jas ti garantiram deka tie neopredeleni ke stanat pogolemi plukachi kon ovaa vlast nego sds , spored mene nema logika za takvo nesto, vremeto trebase samo da pokaze dali Gruevski i Velija napravile pazar...izgleda ne, za ponatamu...ke vidime.
24-12-2010, 08:12 PM
Reply
nikoj Offline
Member
***

Posts: 218
Joined: Dec 2010
Reputation: 6
#98

(24-12-2010, 08:12 PM)Marko_Polog Wrote:
(24-12-2010, 07:34 PM)nikoj Wrote: Pozdrav do site na KOTLE. Go citam KOTLE podogo od eden mesec no ne sakam da se pletkam so politika, ama taka citajki razni postovi si velam na sebe ne sum sam, si najdov istomislenici za nekoi moi stavovi. Ova so apsenjeto na Velija me isprovocira da napisam zbor dva.
Minative mesec dena se kako poracani za rejtingot na vladata na RM.
Prvo BC gi napravi site budali so povicite na bunt i spasuvanje na Ramkovski, Sekerinska kako da cekase prilika da se izgrebe do liderot pa so povika na drzaven udar nebare ziveeme vo Uganda. Pa Velija se izvini I rece deka bilo AFEKAT. I site mislea deka se ispazarija.
Ama demek Grujo ne e igrac za pazarenje odma udri I ne mrdna. Odma toa EBR se aktivira i Gordana ima udaren termin na vesti. Prvo se apsat narko dileri kako od vedro nebo padnale u Makedonija I Ljupco Radnikot ni kazuva kako na mali deca deka ova grupa bila specijana brej. Nebare najbolji rasturaci na heroin u Evropa sme. Bravos majstore. Sto rabotea policiite na Veles, Sveti Nikole I Gevgelija izminatiov period. Nikoj ne zabelezal deka deca vozat koli od 20000 evra a takovcite im se bez rabota. Javna tajna e deka nekolku od ovie lica za vonrednite izbori u MK 2008 bea glavni organizatori na mitinzi za vladeackava koalicija. Drugo sto sum siguren deka istite likovi go rabotat toa mnogu poodamna ne samo poslednive dve godini. Mene ova mi izgleda deka nekoj ne sakal da dava ili ne dal kolku sto trebalo. Odma posle tolkava akcija za droga se apsi Velija so 16 milioni evra kriminal. Neznam dali e tolku sposobna nasata policija I drzavnite organi ama u dva dena 50-60 lugje, milioni evra ejjjjjjj. Ama si gledam omileniot mi SITEL (oti nikoj drug na svetot nema da ti otvori oci u kakva zemja zievees osven SITEL) I se trudam da citam megju redovi. Od silnite anketi za izbori mislan deka Gruica se uplasi od brojot na neopredelenite I ajde malku kampanja, da si e spremen covekot. Ke vidite za dve nedeli site ke se doma. Nedostatok na dokazi ili slicno. I pak po staro samo sto LATAS moze ke smeni redakcija I ke bide urednik na A1….. Moze li nekoj da zamisli kako ke bide so vestite vo MK. Premierot Gruevski rece… Premierot Gruevski ova….i slicno. Koj ne veruva ke vidi…

Mora da postoi dokaz za kriminal inache nema nikakva logika Gruevski sam da si kopa grob...ako i ovoj sluchaj zavrsi ko sto velis 'Ke vidite za dve nedeli site ke se doma' jas ti garantiram deka tie neopredeleni ke stanat pogolemi plukachi kon ovaa vlast nego sds , spored mene nema logika za takvo nesto, vremeto trebase samo da pokaze dali Gruevski i Velija napravile pazar...izgleda ne, za ponatamu...ke vidime.

Mora da postoi dokaz i toa e tocno. Neli bese dovolno da go uapsat prviot den od nivoto vladenie za parite koi ne se vrateni na Amerikancite. Ili Velija sega pocna da preci...
DOBIV GREEN CARD FOR USA. VEKE SE OSEKAM KO AMERIKANEC.
24-12-2010, 08:34 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,921
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#99

(24-12-2010, 08:34 PM)nikoj Wrote: Mora da postoi dokaz i toa e tocno. Neli bese dovolno da go uapsat prviot den od nivoto vladenie za parite koi ne se vrateni na Amerikancite. Ili Velija sega pocna da preci...


Тоа е прашањето. Зошто не порано !!!! За американските пари, за неговото признание дека неплакјал искажано на клиповите кои ние ги обзнанивме.
24-12-2010, 09:26 PM
Reply
Makedonec Offline
Senior Member
****

Posts: 406
Joined: May 2010
Reputation: 8

(24-12-2010, 09:26 PM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(24-12-2010, 08:34 PM)nikoj Wrote: Mora da postoi dokaz i toa e tocno. Neli bese dovolno da go uapsat prviot den od nivoto vladenie za parite koi ne se vrateni na Amerikancite. Ili Velija sega pocna da preci...


Тоа е прашањето. Зошто не порано !!!! За американските пари, за неговото признание дека неплакјал искажано на клиповите кои ние ги обзнанивме.
Добро бе луѓе...па можеби не е секогаш финтата само да направиш спектакл....бидејќи се работи за мноооогу моќни луѓе(гледате порака му пратиле...значи имал некој свој крт)

И со такви луѓе мораш да имаш собрано цела соба докази оти со тие пари што ги имаат нивните адвокати можат сите во државава да ги замачкаат ако има пропусти во доказите!!!

Ми се свиѓа пораката која е пратена до сите матни фаци- "Крадете со исаф,оти инаку ја наебавте"

Сепак честитки за акцијата!!!
24-12-2010, 10:04 PM
Reply