Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ШТО Е ПРИЧИНАТА ЗА АМНЕЗИЈА НА ЉУПЧО, ГРУЕВСКИ И ЗАЕВ ??
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:АМНЕЗИЈАТА НА ЉУПЧО ГЕОРГИЕВСКИ 1


[Image: 6423aed892dbf43714968caa3f627583_L.jpg]

Јордан Петровски
15.02.2016


На почеток да дам малку појаснување за амнезијата.

Quote:-Според Медилексон - медицински речник, амнезијата се дефинира како: Нарушување во меморијата составена од складирани информации со неколку различни времетраења, од минути до месеци и во спротивно на кратковременото губење на меморија се манифестира со целосна или парцијална неспособност да се сеќаваме на искуствата од минатото.

-Луѓето кои имаат амнезија најчесто тешко можат да ја замислат иднината, бидејќи креирањето на идните сценарија е тесно поврзано со нашите искуства од минатото. Истражувачите од Универзитетот Вашингтон користеле напредни техники за да покажат дека помнењето на минатото и замислата за иднината се поврзани, со тоа што двата процеси покажуваат скоро иста активност во еден ист мозочен регион.

Сите македонски политичари имаат еден посебен вид на амнезија, амнезија која медицината не јо обработила и тоа е голем пропуст, посебно за Македонија. 99% од оние кои биле и оние кои се на власт во Македонија имаат амнезија за алавантата која ја правеле и за нивното аргатување на УДБа и ОПЕРА заедничката операција на КОС и СИД, па затоа, бидејки бројот на такви лица не е мал, ке треба под итно да се направи испитување врз луѓето кои биле и се на власт и да се најде лек за болеста. Името на овој тип на амнезија ке мора да ги отсликува причините кои го предизвикуваат овој тип на амнезија. Дали ке се вика ШУТКА, ИДРИЗОВО, Чаушеску, Гадафи .... е само мој мал придонес во избор на вистинско име.

Да го напишам овој текст ме предизвика моментот во кој се наоѓа Македонија, момент во кој ЕУ и САД ни пружаат максимална помош да ја исправиме грешката која ја сторивме 1991 година, грешка што како држава не чини прескапо а таа грешка е во тоа што не направивме раскин со тоталитарниот едноумен комунистички систем. Раскинување со тоталитарниот едноумен комунистички систем нема ако не се елиминира чуварот на тој систем-тајната полиција!!

Текстот не го објавував досега бидејки се надевав дека СДСМ предводена од новото раководство на чело со Заев ке ја исправи грешката на своите предходници, грешката на водството на СДСМ се до изборот на Заев на чело на партијата. Но контактот кој го имав со Заев или некој кој се представувал во негово име, контактот беше преку меилови, ми ја згасна надежта. Причината за загаснувањето на надежта е во одговорите кои ги добив од Заев а кои беа одговор на моите прашања за мои сериозни сериозни индиции дека во снимените разговори има разговори кои се врзани за мојата отфрлена кривична пријава. Кривична пријава со која е опфатен и "херојот " на Заев, Зоран Верушевски.

Текстот се надевам ке даде јасна слика дека се што се случува во Македонија е контролирано и режирано од тајната полиција. Ке даде јасна потврда дека кога е во прашање зачувување на ситемот и врвните луѓе на тајната полиција, сите премиери и председатли го давале својот максимум да ја исполнат таа задача. Во текстот нема да го споменувам Црвенковски од причина што тој е веке деклариран заштитник на тоталитарниот едноумен комунистички систем. Во текстот ке говорам за поврзаноста на Георгиевски, Груевски и Заев ....


Затоа и текстот ке го започнам со ЉуПчо од 2015

 
ЉуПчо вели:
 
Quote:-Според мене аферата Сина Птица беше конструкција на одредени структури во службите .... сега .. дали можеме да кажеме дека е ...не мислам дека е ... можеби тие луѓе биле под некакво влијание на КОС, меѓутоа сепак мислам дека се работи тогаш за веке МАКЕДОНСКИТЕ, нели а служби ....
-Да се направи паравоена структура за да подоцна се искомпромитира партијата ...
-Оваа афера е многу моќна....затоа што има политичко криминална димензија .... оваа е да организираш, да разбиеш една политичка структура ... кога веке имаше демократизација!!
 

За да не бидам погрешно разбран на почетокот ке укажам дека немам ниту на крај памет да ја намалам големината и тежината на аферата Сина Птица,  Дувло .....

Моето потсетување на ЉуПчо е на аферите кои се случија во ВМРО ДПМНЕ непосредно пред изборите 1998 година, поточно во период 1996/97 година и аферата со обидот за рушење на владата на ЉуПчо 2000 година. Афери кои го трасираа патот на партијата за 100% УДБЕИЗАЦИЈА и србизација. Мојата желба да му "помогнам" да ја поврати меморијата е од причина што ЉуПчо иако бил запознаен барем со една од аферите не сторил ништо како премиер барем таа афера да добие судска разрешница. Иако како премиер имал можност со увид во досиеата да добие сознанија и за останатаите афери од пред 1998 година и така го попречи обидот за рушење на неговата влада во 2000 година. И уште една битна прижина за обидот да му помогнам да ја поврати меморијата е во тоа што во овој момемент е многу битно да ја каже вистината зошто не го сторил онаа што го ветуваше додека беше опозиционер:
 
Со таквото сведочење, ЉуПчо ке даде огромен придонес за исполнување на препораката на САД и ЕУ за промена на системот, а не да глуми човек паднат од Марс и ни раскажува за пријателски средби со Верушевски, човекот кој иако бил потпарол во МВР во времето на случувањата 1996/7 по се не бил само тоа, бидејки не би бил за назначен за директор на ДБК на почетокот на 1998 година

Се работи за пет Оперетивни Акции или АФЕРИ како што ОПЕРАТИВНИТЕ АКЦИИ ги нарекува ЉуПчo.  Афери осмислени од службата преку кои афери службата ке уфрли свои луѓе во партијата за да со тек на време тие луѓе се искачат во партиската хиерархија и стекнат потполна контрола врз партијата.

Quote:-Студенските протести
-Расколот-барањето на смена на Доста Димовска заради нејзините пробугарски ставови
-Шверцот на цигари
-Компромитација на партијата преку лажни докази дека е финансирана од Бугарија
-Рушење на неговата влада во 2000 година

Целта на ЉуПчо со оваа објаснување: "Според мене аферата Сина Птица беше конструкција на одредени структури во службите .... сега .. дали можеме да кажеме дека е ...не мислам дека е ... можеби тие луѓе биле под некакво влијание на КОС, меѓутоа сепак мислам дека се работи тогаш за веке МАКЕДОНСКИТЕ, нели а служби ...." е да се амнестира првин себеси, потоа да го минимизира влијанието на Српските служби. Велам Српските служби, бидејки КОС, кога е аферата Сина Птица веке ја нема силата, поточно водечката улога која ја имаше на почетокот на распадот на Југославија. КОС ја изгуби водечката позицијата на почетокот на 1992 година, од моментот кога Милошевиќ ја превзема контролата врз сојузната УДБа-СДБ го пензионира начлникот на КОС и спроведувач на планот ОПЕРА, план за зачувувањње на Југославија, Генерал Васиљевиќ а голем дел од луѓето ангажирана вo операцијата ги апси. Од тој момент Српската СДБ ја превзеде под целосна контрола и СДБ на Македонија и на голем дел и на соработниците на КОС.
Во текстов ке говорам делумно за третата афера бидејки бев еден од "кандидатите" за "представник" на ВМРО ДПМНЕ во шерцот на цигарите и со тоа купување на ЉуПчо од стана на Службата и целосно за четвртата афера. Афера во која јас требаше да бидам тој преку кој службата ке го обезбеди крунскиот доказ-торба со пари која ја изнесувам од Амбасадата на Бугарија во Скопје. Во петата афера, исто така бев учесник но само на почетокот, времето кога не беше замешана службата, време кога тоа беше исклучиво битка за спас на ВМРО ДПМНЕ во која носечка улога ја имаше таканареченото Докторски Крило во Куманово, затоа ке ја споменам само причината зошто се повелеков.
Продолжува
26-07-2016, 11:29 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:АМНЕЗИЈАТА НА ЉУПЧО ГЕОРГИЕВСКИ 2
[Image: 18325a37bf525b9d88d51a3441669c72_L.jpg]
Јордан Петровски
16.02.2016

Quote: 
Во јуни 1996 година, добивам покана да се јавам во полиција во соба бр. 7, таму сум бил неколку пати, тоа е соба каде се врши препознавање на откраднати предмети. Бидејки ништо не ми беше откраднато а и заради тоа што непрекинато бев на пат, надвор од Куманово ја игнорирав поканата. Неколку дена по моето неотповикување на поканата кај мене дома се јавило некое лице представувајки се дека е од МВР за да ме потсети да се отповикам на поканата и презакажувајки го терминот за прием. И тој термин заради обрски да патувам во Украина не го испочитував. Ден или два после моето неотповикувае на поканата кај мене дома се јавил инспекторот Кузман да ме побар, кога сопругата му рекла дека сум на пат и дека ке се задржам десетина дена тој и соопштил дека кога ке вратам било сабота или недала да му се јавам и за тоа го оставил неговиот домашен телефонски број ако не го сторам тоа, јас да се јавам, ке ме приведат со полиција. Кога дојдов од пат, беше сабота, сопругата беше видно вознемирена и ми раскажа за јавувањето на инспекторот Кузмам. Му се јавив веднаш за да видам во што е работата а и да ја смирам сопругата. Се слушнав со инспекторот кој ми рече со поканата која ја имам и во времето кое е на поканата да се јавам во понеделникот во станицата на полицијата во Куманово.
По разговорот работата ми стана зсомнителна, му се јавив на мојот адвокат да го консултирам, тој рече дека ке дојде во понеделникот во Куманово и ке ме сочека од сослушувањето.
Во понеделникот на 15.07 1996 година, сабајлето отидов во станицата. Кога се влегува до станицата по улицата која завршува со зградата на МВР и се наоѓа помеѓу судот и општината се гледаат кнацелариите, на еден од прозорците го забележав инспекторот Кузман а сигурно и тој мене, невозможно е да не ме видел. Со поканата се јавив на портирницата, таму незнаеа каде да ме упатат врз основа на поканата, одседев скоро еден час на клупата на влезот а тука поминуваа луѓе и оние кои ме познаваа ке ме запрашаа што тука, мојот одговор беше незнам, посомнителен одговор здравје, седиш во полиција а незнаеш зошто.

Конечно се појави инспекторот Кузман и ме поведе со него, влеговме во делот каде што вратите се отвораа со шифри, на вториот кат во ходникот единстено лице кое го сретнаме до тука беше сопругата на Драган Далаверски, таа работеше од 1992 година во АНАЛИТИКА на СДБ. Влеговме во канцеларијата таму седеше веке еден човек, човек кого не сум го срекјавал во Куманово. Почна испрашувањето-"разговорот"- ме зачудија прашањата и правецот во кој го насочуваа разговорот инспекторите. Негледав некоја оправданост да ме прашуваат за моите бизнис релации, кој ми должи и на кого должам, да ме прашуваат мене за политичкиот ангажман на Д.Далверски во ВМРО ДПМНЕ, кога сопруга на Д. Далаверски е нивни службеник и тоа во виталниот дел на СДБ-аналитика. Ме прашуваа за шверцот на цигари, добивав впечаток дека ги интересира што и колку знам. Тема на разговор стана и Огњен Петков, човек кого и сум го заборавил, човек кого сум го видел последен пат 1993 година. Тој момент веке ми стана јасно дека нешто големо се игра. При карајот на разговорот ми препорачаа ако можам да се сретнам со Огњен Петков кој бил назначен за трговско аташе на Бугарија во Белград и од него да побарам помош за наплата на моите побарувања од Бугарија. Оваа "прпорака" беше пресилен аларм кој одекна во мојата глава, благодарејки на високите дози на лексилиум , од 9 до 15 милиграма дневно кои ги земав по инфарктот останав мирен и без видна реакција.

После скоро 5 часа разговорот заврши со предупреден од испекторот Кузман да не го напуштам Куманово оти набргу ке бидам повикан на ново " сослушување". Но до тоа ново сослушување не дојде набргу како што рекоа инспекторите.

"Виновник" за носењето на брза оценка за резултатот од "тестот" и промена на планот УДБа, јас да бидам човекот кој ке го купи Љупчо Георгиевски, имал "оценувачот" надвор од зградата на полицијата. Главниот оценувач еден новоосознаен роднина кој му правеше "друштво" на мојот адвокат. Јас сметајки дека разговарам со мој блиски луѓе им реков дека се подготвува некоја голема игра, игра која ке биде вперена против ВМРО ДПМНЕ. Таквата моја изјава била доволна да "паднам на испитот" и да биде ангажиран вториот кандидат, ...!

Сослушувањето кое требеше да се случи во јули и по кое ако сум молчел пред моите пријатели, за моите сознанија и сомнежи за испрашувањето ке било во јули, ама УДБа ништо не препушта на случајот, така и тоа што ме чекаа дваицата мои пријатели не било случајно туку дел од планот на УДБа. Дел од плaнот кој требал да им обезбеди брза информација за моето видување на сослушувањето. Како би можеле да знаат како да постапуваат понатака со мене. И наместо брз повторен повик за сослушување, инспекторот ми се јави и за 03.09.1996 година закажа посета кај мене дома.

Таквиоте пресврти, односно промената на пристапот на УДБа кон мене ми створи сомнеж а воедно и ме заинтересира што е играта, што стои зад ненадејната и неочекувана "грижа", што е причината за итноста па откажување на итноста, што е причината на УДБа да се интересира да ги наплатам моите побарувања... многу прашања...

Од моментот на првото сослушување во јули 1996 година, се обидував да стапам во контакт со Љупчо Геоегиевски и да му го пренесам мојот впечаток што е намерата на СДБ. Никако не успевам да го "пронајдам", за тоа посебна заслуга имаше неговиот шеф на кабинет Филип Петровски, кој секогаш кога је се јавев на телефон ке ми објаснеше дека Љупчо не е тука, има состанок... Во Филип не се ни посомневав дека е можно тој да го попречува мојот контакт со Љупчо. Со такво уверување ке останев се до добивањето на досието, но да ја согледам вистината уште тогаш ми помогна посетата на Трајче Трпевски и Љупчо Јакимовски, пред крај на август 1997 година. Имено тие дваица по налог на Љупчо дојдоа кај мене во Куманово да видат во што е проблемот што не одговарам на пораките на ЉуПчо кои ги упатувал преку Томислав Стојановски, им реков дека Томе не ми пренел ниту една порака. Се договоривме утредента да дојдам во Скопје и да се сретнам со Љупчо. Утредента во договореното време бев во штабот и се пријавив на рецепцијата. момчето што беше на рецепција крена телефони по се се јави  за да ја пријави мојата посета. На момчето што беше на рецепција му одговорија дека Љупчо не е тука???? Бев изненаде заради одсутноста на ЉуПчо , доаѓав на негово инсистирање, но помислив дека нешто излегло непланирано па Љупчо морал да замине. Размислувам што да правам, дали да почекам пред зградата или да заминам за Куманово. Во тоа размислување се појави Трајче, реагираше изненадено со зборовите, "зошто стоиш тука", му одговорив дека Љупчо бил излезен. Трајче видно возбуден ми одговори "како излезен, тој тебе те чека". Му објаснив дека така ми рекоа на рецепција. Трајче го праша момчето на рецепција зошто ме излажал? Момчето одговори така ми кажа Филип. Се качивме со Трајче горе до кабинетот на Љупчо, кога влеговме внатре во канцеларијата на Филип, Филип беше видно изненаден. Трајче без збор да му каже на Филипа ме одведе кај Љупчо. Трајче му објасни на Љупчо што се случило. По краток разговор Љупчо ме замоли да се сретнеме попладенто во бавчата не едно кафуле до киното ВАРДАР. Тоа го објасни со поглед кон таванот и ѕидовите што требаше да ми каже дека просториите се озвучени.
Попладнето ја оставриме договорената средба, му обајснив за сослушувањето и за моите претпоставки зошто се испрашувањата и што е целат.
Судејки со денешни сознанија и онаа што се случи со ВМРО ДПМНЕ и со Македонија се што сум му кажал на Љупчо се обистини.
Филип после тој настан беше сменет, дали смената дојде заради тоа или заради петицијата за "смена" на Доста Димовска незнам и не би сакал да шпекулирам. Тоа Љупчо најдобро го знае."

На разговорот го запознав ЉуПчо во детали со однесувањето на ДБК и темите на сослушувањето како и инсистирањето на ДБК за мој контак со Амбасадорот на Бугарија и барање помош за наплата на моите побарувања од фирмата од Бугарија која ми должење.

Покрај тоа што сум му кажал лично на ЉуПчо за обидот на ДБК да исконструира афера со која ВМРО ДПМНЕ ке биде дискретидирана пред изборите, поточно ке се потврдат приказните за поврзаноста на врвот на ВМРО ДПМНЕ со Бугарија кои се плетеа од самото основање на ВМРО ДПМНЕ и ке беше дадена потврда на 54 четворицата порписници на петицијата на нивното тврдење дека водството на партијата е поврзано со Бугарија-со власта на Бугарија ... Денеска ми е јасно дека ако се случеше тоа, дас ја истерав играта до крај , да излезев со торба полана пари, оваа што го стори Груевски со партијата во овие десет години, комплетната УДБЕИЗАЦИЈА и србизација ке се случеа во период 1998-2002 година.

За да се спасам од притисоците на ДБК кои беа неподносливи за да ја истерам играта до крај, поточно да ги земам парите од должникот ама преку амбасадата на Бугарија во мај 1998 година, новинарот Илија Максимовски во негов текст ПОЛИЦИЈА И ПОЛИТИКА го обајви и моето сведочење за обидот на ДБК да исконструира докази дека ВМРО ДПМНЕ се финансира од Бугарија.
Интервју:„Црни“ го создадоа, а потоа сакаа и да го ликвидираат
 


Дел од петата афера:
 
Quote:БРАНКО СЕ ОТКАЖА ОТКАКО ГО ПРАШАВ ЗА ДРАГАН

За време на тие мои интензивни патувања во Скопје, преку еден мој роднина, на негово барање имав неколку пати видувања со таткото на Бранко Црвенковски. Тој се понуди да посредува во разговорите со син му, кои одеа во следнава насока: во случај новоформираната партија да преземе дел од пратениците и ако се формира нова влада, Бранко Црвенковски премиерското место да му го отстапи на Борис Стојменов. Но, откако го замолив да го праша својот син Бранко, кој го штител Драган Далаверски во судскиот процес против Народна Банка на Македонија и кој му овозможил да е дел од државниот шверц на цигари од почетокот на 1996-1998 год. човекот повеќе не ми се јави!
Во меѓувреме, на групата и се приклучи и Борис Змејковски. Се искристализира идеја за формирање нова партија. Името го даде Љубиша Георгиевски ( ВМРО – Вистинска - македонска реформска опција), а тој ги подготви и основните документи и платформата за новата партија.
Се беше готово... повторно да не се успее!   

Целиот текст:  КРИМИНАЛИЗЦАЦИЈА НА ВМРО ДПМНЕ
 

За крај еве го видеото во кое ЉуПчо зборува за средбата со Верушевски и за што разговарале на средбата:
 
Но и во тоа сведочење ЉуПчо манипулира со времето кога ги правел средбите. Тоа го докажа Среќко Поповски на една од неговите САБОТАЖИ од каде го превзедов тој дел со дозвола на Среќко.

 
Само ЉуПчо не е тој кој ја носи севкупната вина за амнестирањето на луѓето од тајната полиција кои со четирите Оперативни Акции, чија главна цел беше партијата да ги напушти изворните принципи на ВМРО.

Оперативни акции со кои беше постигната маргинизација и бркање на членовите на партијата кои цврсто стое на ВМРООВСКИТЕ идеали. Во тоа  "рекомпонирање" на водствата на ОК, отстранување на неподобните по оценака на службата носечка улога имаше КСИО и "противникот" на КСИО Доста Димовска!!  
 
Но сепак по моја оценка Оперативната Акција со која требаше да се  обезбеди доказ дека ВМРО ДПМНЕ се финсира од Бугарија е Оперативна Акција која има најголема тежина, Акција која најдобро го одсликува и потврдува АНТИ МАКЕДОНСКИОТ карактер на Тајната Полиција. Само на  НЕМАКЕДОЦИ кои сакаат да избришат секаква трага за тоа дека Македонци 1990 година, водени од ВМРО дпмне, може да им падне на ум идеа за прогласување на неколку стотици илјади Македонци за подржувачи на Бугаризирање на Македонија.  

Во амнестирањето на АНТИМАКЕДОНЦИТЕ во Тајната Полиција во времето на владата на ЉуПчо улога имаа и други луѓе. Ке цитирам делови од едно мое интервју и еден мој текст.

Quote:
ИНТЕРВЈУ СО ЈОРДАН ПЕТРОВСКИ, ДИСИДЕНТ ПРОГОНУВАН ОД ДБК (6 дел)


Сум разговарал и со Љубе Бошковски на оваа тема. Сметавме дека ќе се вклучи со нас во расчистување со криминалната група во ВМРО. Ништо не стори. Лустрација нема да има, а јасно е и зошто. Ако некој сакаше да направи било што, најлесно можеше Бошковски. Еве, јас сум тука со случајот со обидот за апсење натоварен со пари пред бугарската амбасада. Ме имате мене. Документите не знам дали постојат во полиција, но имате новински натпис. Бујрум, ќе сведочам. Зошто немаше реакција на еден од објавените текстови на Илија Максимовски? Нема ништо. Молк. Никој не сака да реагира на сите мои пишувања, на толку настапи. Имаше само една реакција објавена во "Дело", од 40-50 реда и толку

Дел од мое интервју дадено за весникот ВРЕМЕ во октомври 2007 година.
 
ЗОШТО МОЛЧЕА ЈАВНИТЕ ОБВИНИТЕЛИ ????

За последователниот период на Независност, противниците на “Лустрацијата” велат дека бил донесен демократски Устав, кој ги гарантирал правата и слободите на граѓаните. Тоа е точно. И токму тоа е она што ја прави неопходноста од ревизија дотолку поголема. Токму во тој период постојат лица на кои им се кршени правата и слободите загарантирани од тој Устав. Законите на Република Македонија предвидуваат дека, доколку постојат индиции, т.е. доколку вест за кршење на законите стане јавна, тогаш Јавното обвинителство е обврзано да спроведе истрага по тие индиции.

Таа вест ја допира јавноста, односно Јавното обвинителство, повеќе од десет години - од моментот на отварањето на досиеата, според Законот кој беше донесен од страна на Владата на Љубчо Георгиевски. Потелкото на овие индиции не е од шпекулации, туку, од досиеа на СДБ, кои претставуваат официјални државни документи. Тоа значи дека Јавното обвинителство веќе повеќе од десет години ја занемарува својата должност да ја спроведе таа истрага. Поради оваа заштита на прекршувачите на законите од страна на државните апарати, отпаѓа одбраната на застареност на кривично дело. Едноставно, поради тие прекршоци направени пред 10,15, 20 или повеќе години, жртвите сеуште страдаат, додека прекршувачите сеуште ги уживаат плодовите на своите злодела.
 
Продолжува
 
(This post was last modified: 15-09-2019, 01:50 AM by ЈорданПетровски.)
26-07-2016, 11:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:ДАЛИ МОЛКОТ НА ЉУПЧО Е ПОТВРДА НА НАПИШАНОТО ОД МЕНЕ ПРОЦЕНЕТЕ САМИ


[Image: 616bcb4070200eba2fbb3aacc645866b_L.jpg]
Јордан Петровски 17.02.2016
 
 
На фан страната на ЉуПчо на дискусијата врзана за појаснувањата кои ги дава ЉуПчо за неговите соопштенија врзани за Хари Kостов и Специјалното Јавно Обинителство ги прикачив двата линка :ШТО Е ПРИЧИНАТА ЗА АМНЕЗИЈА НА ЉУПЧО, ГРУЕВСКИ И ЗАЕВ ??  ,  ШТО Е ПРИЧИНАТА ЗА АМНЕЗИЈА НА ЉУПЧО, ГРУЕВСКИ И ЗАЕВ ?? 2 од текстот кој е врзан за него, со надеж дека ЉуПчо ке одговори на прашањата, ке даде некои појаcнувања .......
 
 
[Image: LjuPchoaedc.jpg]
 
 
 
 
[Image: LjuPcho-6b782.jpg]
 
 
[Image: LjuPcho-1f9b2.jpg]
 
 
[Image: LjuPcho-2f5dd.jpg]
 
[Image: LjuPcho-4ae1b.jpg]
 
 
Линковите ги прикачив повторно.
 
 
[Image: LjuPcho-3fb51.jpg]
 
 

Линковите сега не се избришани, по се на ЉуПчо или тој што ја одржува фан страната му станало јасно дека и од повторното прикачување сум направил принт скрин па со бришење ништо не би добил. Затоа се оставени линковите ама од ЉуПчо по се ке нема одговор. 
 


[Image: LjuPcho-79c0e.jpg]
26-07-2016, 11:48 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:
АМНЕЗИЈАТА НА НИКОЛА ГРУЕВСКИ 1
[Image: 4a606feeb074f807e1a3d37a1e32f62f_L.jpg]
 
Јордан Петровски
21.02.2016

Делот на текстот во кој ке зборувам за амнезата на Груевски е посветен и за разголување вистинската улога на подржувачите на Груевски, кои подршката која му ја даваат на Груевски ја оправдуваат со тоа што ако падне Груевски ќе се врателе комунистите на власт. Отрцан од употреба спин на службата, спин кој со својата плиткост е навреда за тие на кој им е наменет. Како одговор на спинот да се запрашаме, кој е на власт во овие 10 години или во овие 25 или во овие 71 година?? За да утврдиме точно кој бил на власт во овие десет години ке понудам хронологија на обид за отпочнување на судски процес. Судски процес со кој било можно ИНСТИТУЦИОНАЛНО, легално и легитимно да се елиминираат од политичката сцена за сите времиња комунистите, а со тоа да се смени тоталитарниот едноумен комунистички систем. Онаа на што инсистира ЕУ, САД а што јасно го искажа господинот Ванхауте..

[Image: -156d4.jpg]


 
За легитимноста и легалноста на постапката гаранција беа  Резолуцијата 1096 на Советот на Европа и мислењето на Венецијанската комисија  во параграфот 26*.

Со прифаќање на препораките од  Резолуцијата 1096, особене членот 7, член кој ја одстранува застареноста на делата не ке беше потребен закон за лустрација. Поточно носењето на законот за лустрација е уште еден доказ дека Груевски ни на крај на умот немал спроведување на лустрација која ке овозможи растурање на тајната идеолошка полиција а со тоа и крај на тоталитарниот едноумен комунистички систем.

Донесениот законот за лустрација и драмолетките околу него, "битката" на Грујовисти против Црвените Кмери. Црвените Кмери предводени од нивниот "духовен" водач, Владе Милчин заради доларските надници кои ги плаќа ФООМ, со исклучок на Мирјана Најчевска која во битката учествува заради љубовта кон демократијата во која злоделата на комунизмот се третираат како врв на демократија е уште еден доказ дека Груевски ни на крај на умот немал спроведување на лустрација која ке овозможи растурање на Тајната Идеолошка Полиција а со тоа и крај на тоталитарниот едноумен комунистички систем.

Ке потсетам само на една секвенца од драмолетката наречена Грујовата битка за лустрација. Протестите на ВЛАСТА пред Уставниот суд!! Тоа беше една театарска престава, изготвена во бункерите на Тајната Идеолошка Полиција, со која, Груевски покажа дека помеѓу него, Љупчо Георгиевски и Бранко Црвенковски, нема никаква разлика во тоа колку многу си ги потценуваат сопствените граѓани! А нема разлика бидејки сценаристот за кои аргатуваат е ист, Тајната Идеолошка Полиција. Никаде во светот ВЛАСТА не ПРОТЕСТИРА, таа ги има на РАСПОЛАГАЊЕ, законот, Уставот и ИНСТИТУЦИИТЕ НА СИСТЕМОТ.
Кога власта не си ги почитува сопствените закони и не ги користи сопствените институции, се поставува прашање која и е целта? Има два логични одговори зошто вака постапува - или од незнаење или со намера. Ако е од незнаење досега требаше да ги увиди грешките и да ги исправи, да сфати дека или ќе ја биде или ќе подлегне во борбата со Тајната Идеолошка Полиција менторот на Политичкото - Полициското подземје.
Вториот логичен одговор го добивме од самот Груевски.

Неверувам дека после овие десет години некој сеуште може да поверува дека Груевски ова го правел од незнаење, бидејки Груевски ја надгради лепезата на вонинституциоално делување на власта, измисли контра протести, контра кампери, контра пленуми,  чувари на ДЕМОКРАТИЈАТА, екипи за демолирање на општествени објекти ..... Тито, Сталин, Ленин, ... ке се горди на својот наследник !!

Од друга страна Уставниот суд за да го пoништи законот, прифати аргумент кој ни студент на право од прва година не би го прифатил, аргумент дека: "органите на државна безбедност и нивните соработници, информатори работеле во согласност наведените прописи како и налозите и ПОТРЕБИТЕ НА ВЛАДИТЕ". Уставен суд свесно дозволува да не се почитува Уставот. На неуставниот аргумент за поништување на законот за лустрациај кој да кажам дека не вредеше ни пет пари ниту еден од експертите на власта не укажа, Владата не побара толкување од Венецијанската Комисија, толкување со кое собранието, највисокиот законодавен дом на Македонија ке побара распуштање на таквиот Уставен суд.

Во Ноември 2007 година поднесов Кривична пријава :

 
[Image: krivicnapr9d94.jpg]
 

Кривичната пријава беше отфрлаена заради застареност!![Image: 873613002_d7bc.jpg]
Таквата одлука на Јавната Обвинителка Драгица Михајловска е флагрантен фалсификат.
Зошто тврдам дека е флагрантен фалсификат. Јавната Обвинителка Драгица Михајловска како последна Службена Белешка ја зема Службената Белешка од 18.11.1997 година, и по неа пресметува дека од последната службена белешка до поднесување на кривичната пријава поминале 10 годин и 12 дена и кривичната пријава за 12 дена го надминала законскиот рок за незастарување, што не е точно.
Имено последната службена белешка во моето досие е од 03.06.1988 година. Иако таа службена белешка била приложена како доказ, јавната обвинителка не ја прифатила:[Image: fotosken-0b97d.jpg]


 


Таквата одлука на Јавната Обинителка, Драгица Михајловска беше јасен сигнал каква ке биде судбината на мојот обид за поведување на судка постапка. Но за да не останам само на претпоставки решив да го водам случајот до крај! 
 
Продолжува
(This post was last modified: 27-07-2016, 12:54 AM by ЈорданПетровски.)
27-07-2016, 12:48 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Quote:АМНЕЗИЈАТА НА НИКОЛА ГРУЕВСКИ 2[Image: ab9083c4344a26f28a8b1378ce88e8e8_L.jpg]
 
Јордан Петровски
26.02.2016
Откако беше отфрлена Кривичната пријава заради наводна релативна застареност до истражниот оддел на Основниот суд Скопје 1, уште на 20 февруари 2008 година, поднесов Предлог за Давање Согласност за Подигање на Обвинителен Акт, Без да се Спроведува Истрага против девет лица поранешни и сегашни функционери и вработени во МВР и во македонската тајна полиција (Љубомир Фрчковски, Томислав Чокревски, Слободан Богоевски, Зоран Верушевски, Сиљан Аврамовски, Кузман Јовановски, Горан Станковски, Зоран Поповиќ, Тодор Димковски).
Морам да дам мал увод за да се добие јасна слика за настаните кои ке следат но и за онаа што денеска излезе на површина, состојбата во судството, поточно да ја разбијам лагата на СК ДЈ дека ДПМНЕ е фашисоизирана.
Ке искористам дел од мој текст напишан 2008 година:
Quote:За многумина вашето коалицирање и правење влада 2006 година со партијата на Тито Петковски беше необјаснив чин. ИНСТАЛАЦИИТЕ го објаснија со тоа дека Тито бил премногу лут на Бранко. Кумановци викаат "Жми да те л'жу". За помладите, ова е веќе видено. Партијата Демократска Алтернатива по налог и помош на инсталациите ја основаа најтврдокорните членови на Сојуз на Комунисти-Движење за Југославија (Србија), а причина за основање беше тоа што во ВМРО-ДПМНЕ по Кичевскиот Конгрес, сепак успеа да остане по некој вистински ВМРО-вец и со тоа да внесе повторно страв кај инсталациите. Потрошија толку пари,толку луѓе и пак работата незавршена. ВМРО-ДПМНЕ ке остане на ВМРОвци. Ве именуваа Вас за председател на ВМРО-ДПМНЕ, веројатно како цената која мораше да ја плати Љубчо Гергиевски за да не го гибаат инсталациите. Вашето доаѓање на чело на ВМРО ДПМНЕ значеше дека ширум се отворени вратите за кадрите на СК-ДЈ да ги освојат раководните општински и републички функции во ВМРО-ДПМНЕ.
Cо победата на изборите 2006 година и коалицирањето со Тито Петковски, кој никогаш не се откажа од СКЈ, и е вистинскиот лидер на СК-ДЈ во Македонија во сиве овие години, дојдовте на власт и така новата генерација на СК-ДЈ која своето искуство со "патриотизмот" и наводната ВМРОВШТИНА ја стекна преку студенско/средношколските демонстрации, кои по се се дело на инсталациите. Со што ja приведовте кон крај смена на генерациите што ја почнаа полициските инсталации донесувајќи го Бранко Црвенковски за председател на СДСМ. Единствено смена на генерациите нема во судската власт.

 
Председателката на Скопскиот суд госпоѓа Кацарска која мојот предметот го чуваше скоро една година нераспореден, односно се додека министерот Маневски не именува истажен судија! А го именува за истражен судија адвокатот Владимир Туфегџиќ, адвокат познат по приватизацијата на Жито мел Куманово од страна на Бајруш Сејдиу. Значи не се работи за неуспешен адвокат, адвокат кој барал заради егзистенција да се вдоми во суд до пензија, туку се работи за врвен стручњак во тоа што македонското подземје најдобро го прави. Кога ги осознав овие детали неможев да верувам дека човек од таков калибар ќе води истрага против врвот на македонската полиција?
Во декември 2008, 10 месеци по поднесувањето добивам известување од истражниот судија во кое бара точни адреси на обвинетит.
Барањето на адресите е само обид за опструкција, одолговлекување.

Во пријавата сум навел каде се вработени.
Имено, законот прифаќа достава на покана за на Суд на работно место (наместо на адреса на живеење), па во чен 115 вели: „Ако доставувањето се врши на работното место на лицето на кое треба да му се достави писменото, а тоа лице не се затече тука, доставувањето може да му се изврши на лице овластено за прием на пошта кое е должно да го прими писменото или на лице кое е вработено на истото место, ако тоа се согласи да го прими писменото.“ Значи проблемот со доставување на покани за сослушување не постоел од прв ден.

Покрај тоа што сум го исполнил условот од законот по член 115 јас пак испратив ПОДНЕСОК до истражниот судија во кој му дадов три адреси и го известив дека сум поднел барање до МВР да ми ги достават адресите на преостанатите обвинети.

Не чекав многу на нов специјалитет, поточно изненадување во начинот на водење на истрага од истражниот судија Туфегџиќ. Некаде пролета 2009 бев непријатно изненаден кога и од втор човек ми стаса иста порака од судијата Туфегџиќ, но, воедно, тоа ми помогна да разберам што е целта на пораката. Со тоа што тој наводно во доверба им го кажувал на овие дваица мои познаници  и којзнае на колку други луѓе,  системот преку Туфегџиќ ми праќа порака да се исплашам и да се откажам од понатамошниот прогон. Пораката е: види што ќе излезе ако не се откажеш:
Quote:-Дека имало докази за мојата разузнавачка активност.
-Дека сум должел пари на сите страни, а само во Куманово 20.000 евра.
-Дека не сум бил финансиер на ВМРО.
-Дека признанието кое јас го добив од канадскиот премиер и беше објавено во еден дневен весник во Македонија е лага и моја манипулација


Работи кои немаат никаква врска со истрагата која истражниот судија Туфегџиќ треба да ја води. Јас не сум тој против кого е поднесен предлог за давање согласност за подигање на обвинителен акт без да се спроведува истрага.
После објава на текстот во кој ги објавив "пораките" на Туфегџиќ доаѓа до негова смена. Смената на истажните судии е стара комуњарска пракса за да се дојде до застареност на предметот. Една година одработи Кацарска, една година одработи Туфегџиќ, новата судика која го доби предметот беше Весна Басотова, судија  кој не е дојден од Харвард туку и таа е производ на бастионот на Тоталитарниот Едноумен комунистички Систем - Правниот факултет во Скопје.
По неколкумесечните обиди да ја контактирам по телефон за да се информирам до каде е мојот предмет и нејзиното упорно криење и неодговарање на моите повици, испратив писмо до судот со кое побарав да бидам информиран.  На моето писмено барање добив одговор во кој јасно пишување дека ПРАТЕНИ СЕ ПОКАНИ ЗА СОСЛУШУВАЊЕ!![Image: Bosotovaod3abb.jpg]


После оваа писмо повторно молк од судијата Басотова. Праќам писмо до Републичкиот Судски Совет после кое на 10.05 2011 добивам осговор од РСС .

Бидејки бев незадоволен од одговорот на Републичкиот Судски Совет напишав повторно представка.  На 29.08.2011 по електронска пошта ја упатив  преставкатa .

На 27.08.2011 добивам и писмо од судијата Басотова во кое бара да и доставам адреси на обвинетите ?? 
[Image: Document_32_1_zpsf84bdde7.jpg]Мало но битно потсетување, истражниот судија Басотова, во писмото од 08.05.2010 година ме известува дека ПРАТЕНИ СЕ ПОКАНИ ЗА СОСЛУШУВАЊЕ.[Image: Bosotovaodgovor1_1_1_zps5b3cd350.jpg]

во овој дел на текстот врзан за "истрагата" на судијата Басотова ке укажам само на уште еден бисер на власта, овој пат МВР.


За да го исполнам барањето на судијата Басотова уптив повторно барање до МВР да ми ги даде адресите.


[Image: Document_35_zps78430817.jpg]


Известувањата од МВР уште еднаш ми укажаа на тоа дека почитување на законот е само мислена именка во Македонија, ми покажа дека толкување на законот е по сопствена волја на вработените. Од МВР добив два одговора: во едниот дека НЕМОЖАМ да ги добија адресите[Image: Document_36_zps1f0274b0.jpg]

Во вториот одговор добив две адреси?[Image: Document_38_zpsd1592a06.jpg]
 
Републичкиот Судски Совет не ми одговори во предвидениот рок. Се јавував неколкупати по телефон да интервенирам. Конечно кон крајот на октомри со одговор ме удостои Госпоѓата Државен Советник, Виолета Арнаудова. Разговорот го снимав:


Најинтересен е крајот на снимката. На крајот на снимката, Госпоѓата Државен Советник, Виолета Арнаудова се обраќа кон некој, по се нејзин предпоставен и му вели "ЗАТОА ВЕ ПРАШАВ ШТО ДА МУ КАЖАМ". Ако постапката на Републичкиот Судски Совет била според законот, дали ке треба да бара совет што да ми одговори/каже. Одговорот ке беше многу едноставен, ке се повикаше на член од правилникот за работа на РСС и ке одговорот ке го добиев во писмена форма.
 
 
Продолжува
27-07-2016, 12:52 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:АМНЕЗИЈАТА НА НИКОЛА ГРУЕВСКИ 3
[Image: dee4183b3eece6f1f1fda5b7115d2824_L.jpg]


Јордан Петровски
27.02.2016
Заради причината што од разговорот со Државниот серетар, госпоѓата Аларова обавен на 27.10.2011 подолг период немав никакво известување за текот на постапката на 31.05 2012 година поднесов повторно ПОДНЕСОК:


[Image: podnesok31fc75.jpg]


По неколку телефонски јавувања за да интервенирам за да добијам одговор, од судот, госпоѓата Лaличиќ ме убедуваше дека не сум поднел поднесок, иако јас тврдев дека на ПОДНЕСОКОТ кој сум го предал има печат од Архива со јасен датум. Барав да ми дадат број на факс за да им го пратам заведениот поднесок,"препукувањата" потрајаа две недели.

На крај госпоѓата Лaличиќ прифати да го пратам скениран по емаил. Еве го мејлот:

Quote:From: jordanpetrovski@hotmail.com
To: osnoven1s@yahoo.com
Subject: FW: Baranje izvestuvanje za Софија Лаличиќ - судски соработник
Date: Mon, 6 Aug 2012 15:06:43 +0200Gospodjo Лаличиќ ,
Vie bevte liceto so koe razgovarav na pochetokot na Juli, lice koe mi veti deka ke mi gi dade podatocite zoshto ne e odgovoreno na mojot podnesok, podnesok koj e podnesen na 30.05.2012 i koj e zaveden vo vashata arhiva i za koi bevte obvrzani so zakon da mi odgovorite vo rok od 30 dena.
Vo deneshniot telefonski razgovor so obidovte povtorno da "kupite" nekoj den i da ne dobijam odgovor pod izgovor deka mojot podnesok go nema i da vi go pratam povtorno. Vo prilog na meilov go imate podnesokot.
Gospodjo Лаличиќ , bevte dolzni da mi gi dadete baranite informacii bidejki zedovte obvrska ushte vo Juli mesec, pred da zaminete na odmor.
Da ve potsetam shto pishuva na vashata oficijalna stranica:

Граѓаните може да се информираат за сите прашања од нивен интерес што се поврзани со правото на слободен пристап до информации од јавен карактер и на телефон:02/3292-612.


Napishanoto e sprotivno na onaa shto mi go rekovte vo telefonskiot razgovor, deka nemozete da me informirate po telefon. Znam deka emajlov so moeto ukazuvanje nema da promeni nishto vo vasheto odnesuvanje, no sepak neka ostane pishana traga.


На 05.09.2012 година добив одговор потпишан од вд преседателот на судот:
[Image: izvSUD110910fb.jpg]
Од одговорот на вд председателот на судот, господинот Горан Бошевски јасно се гледаше дека власта донела конечно решение на мојот обид за судска разрешница да му стави крај. Решението пак е најдено во застареност, сега апсолутна. До такво решение е дојдено со прекфалификација на делото.

Ке го дадам на увид мојот одговор на писмото на вд. председателот на судот, господинот Горан Бошевски

[Image: poplaka110aa35.jpg]

На 25.12.2012 година, го добив РЕШЕНИЕТО за запирање на кривичната постапка. Образложение, ЗАСТАРЕНОСТ на случајот. Истражниот судиа проценил дека за такво дело максимална казна е три години и застареноста насталила 2001 година.
[Image: Otfrlenatuzba_zpsb251c810.jpg]


[Image: Otfrlenatuzba-1_zps54d0cb62.jpg]
Имав само ТРИ дена за жалба. Толку ми одредил истражниот судија. Ја направив жалбата и во предвидениот рок , 28.12.2012 ја испратив по пошта.

На 14.02.2013 година, се случува ИЗНЕНАДУВАЊЕ:


-Апалациониот суд со "брзина на светлината" ја решава мојата жалба, поточно ја прифаќа. Имено жалбата е пратена на 28.12 2012 по пошта. Во Македонија се празнува од 31.12 па до 08.01 значи Апелацијата донела решение за петнаесетина дена од денот на приемот, решението е донесено на 22.01.2013 година. Прашав неколкумина адвокати дали е вообичаена ваква практика, сите до еден беа зачудени со брзината со која судот донел ослука. Никој од нив незнаеше за таков случај.[Image: Krivichens2e48.jpg]

[Image: Krivichenseb59.jpg]
Повторно жалба. Иако сум свесен дека жалбата нема да промени ништо. Ке ја приложам жалбата во целост


[Image: ZalbaII1653.jpg]
[Image: ZalbaII-1_306d.jpg]
 
Продолжува
 
27-07-2016, 12:57 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Quote:АМНЕЗИЈАТА НА НИКОЛА ГРУЕВСКИ 4

[Image: a5cfeb7eb858a454222c6a713718c016_L.jpg]
Јордан Петровски
07.03.2016
 
Апелација ја отфрли мојата жалба и со тоа недозволи да отпочне судскиот процес![Image: apelacijake016.jpg]

[Image: apelacijakc8ab.jpg]
[Image: apelacijak702e.jpg]Ваквата завршница ми наметна многу прашања, но одговорот секогаш беше ист! Сите председатели, премиери, голем дел од министрите, голем дел од пратениците, голем дел од председателите на политичките партии биле или станале по изборот на функцијата луѓе на Тајната Идеолошка Полиција.
Инаку зошто ЉуПчо, Љубе, Груевски ги штитат своите идеолошки "непријатели",  Црвенковски, Фрчковски, Богоевски, Верушевски, Ѕинго, Тито Петковски .....
Зошто Груевски се мачеше да спроведува лустрација која ниту беше по препораките на Резолуциите на Советот на Европа, ниту според мислењето на Венецијанската комисија а ниту според Уставот на Р.Македонија. Да повторам таквата "мака" да се казни злосторот на комунистите беше само театарска представа за наивните, представа  која требаше да ја сочува Тајната Идеолошка Полиција а народот да добие уверување дека злосторорите на чуварите на комунистичкиот систем се казнети.
Дали можеме да кажеме дека се казнети кога законот на Груевски не дозволи Судска Постапка, кога законот не ги опфати Налогодавачите, Извршителите, значи законот на Груевски покрај тоа што нема никаква ниту правна ниту уставна валидност ги заштити Налогодавачите - луѓето кои го креираа делувањето на Тајната Идеолошка Полиција а тоа најубаво се покажа со случајот на Силјан Аврамовски, Фрчковски кои и по лустрацијата остана да си ги вршат  функциите.
Затоа во оваа продолжение пак ке проговорам за лустрацијата на Груевски. Поточно ке проговорам за причината зошто лустацијата се занимаваше со периферните работи "кодошите".

Битката помеѓу Грујовистите и Соросоидите да има или да нема лустрација беше како онаа тие: не сакаат да спороведат лустација а ние им помагаме во тоа.

Ако намерата на Груевски беше да се спроведе лустрација тој , комисијата која го работеше законот ке ги прифатеше препораките на Советот на Европа содржани во Резолуцијата 1096. За периодот после 1991 година, период кога е воведен "повекепратизам" и е донесен нов устав, собранието или владата ке побараа МИСЛЕЊЕ од ВЕНЕЦИЈАНСКАТА КОМИСИЈА. Ако го стореа тоа тогаш лустрацијата немаше кој да ја спори и што е најбитно и обвинетите и жртвите ке беа во еднаква положба, за нивните докази ке одлучуваше верификувана институција, судот, институција која е единствено верификувана да прогласи со правосилна пресуда некого за виновен. Во судските постапки ке се почнуваше од кодошите, ке се слушнеше и нивната приказна, како и зошто станале кодоши. Тие сведочења ке откриеа уште еден злостор на врхушката на Тајната Идеолошка Полиција, поточно најголемиот злостор на комунистичкиот сиситем, начинот на кој со помош на уцени, закани ја граделе мрежата на кодоши. За да се добие вистинската слика на бројот на "кодошите" ке посочам на следниот податок, после 1991 година, за близу 4 илјади луѓе е отворена Предходна Обработка, поточно следење заради Индиции за нивна неуставна дејност- Рушење на Уставниот Поредок на Р. Македонија. Скоро сите тие близу 4 илјади се прогонувани по линија на работа Македонски ЕКСТРЕМИЗА и соработка со Странска служба, во 99,9% од случаевите Бугарска Тајна Служба. Дали има логика или што е пораката кога се врзаува МАКЕДОНСКИ ЕКСТРЕМИЗАМ со соработка со Бугарска Тајна Полиција ке оставам сами да заклучите.

Да се вратам на бројката на "кодошите", во секое досие се среќаваат помеќ 20-40 луѓе кои се повикувани на информативни разговори и кои на тие разговори споменале неква случка за лицето за кое се интересирала Тајната Идеолошка Полиција, значи по законот на Груевски тие се КОДОШИ.  Ако го помножиме бројот на досиета со бројот на "кодошите" и тоа со долната бројка на луѓе кои ги среќавата во досиеата како "кодоши" се доаѓа до бројка од близу 100 ИЛЈАДИ "кодоши".

Јас според моето убедување а убедувањето е градено врз мое лично искуство и врз читање на други досиеа верувам дека ако имало / има судската постапка таа ке покажеше дека 90% од "кодошите" зборувам, да повторам за луѓе кои давале, биле повикувани со службени покани на информативни разговори и на тие разговори споменале неква случка за лицето за кое се интересирала Тајната Идеолошка Полиција со што по толкувањето на законот на Груевски тие станале "кодоши" а тие немале ни К од кодош. Неможе никој во судска постапка да биде осуден ако ја говорел вистината. Но има уште една категорија на "кодоши" а тоа се луѓето кои биле прогонувани луѓето кои биле под Предходна Обработка.

Тајната Идеолошка Полиција има еден специфичен начин на работа. Имено, прогонот не го прави за да на "Предмет на Обработка" му ги докаже наводните индиции кои формално послужиле како покритие за отворање на досието, и конечно да го уапси и осуди Осомничениот, бидејки такви докази НЕМОЖЕ да обезбеди.  Еве што вели "експертот" во чие време е донесен Правилникот за работа на ДБК, објавен во ТАЈНИОТ-неуставен-Службен Весник за тоа што е  ЕКСТРЕМИЗАМ.


Кога ке го ислушате "експертов" станува јасно дека во Македонија НЕПОСТОЕЛ МАКЕДОНСКИ ЕКСТРЕМИЗАМ!! Па тогаш каде е кваката, зар можела Тајната Идеолошка Полиција да направи таков голем пропуст, да покаже такво незнаење? Kе се сложите дека тоа не е возможно.! Тајната Идеолошка Полиција тоа не го прави од неспособност или од незнаење, туку заради тоа што целта на системот на работа е да се здобие со нов кодош - при што од секој противник, потенцијалната опасност од појава на инаку мислечки луѓе, луѓе кои би станале опасност за КОМУНИСТИЧКИОТ систем, да направи "свој" човек, да сосече во зародиш формирање на јадро кое ке води битка со политички средства, нели Македонија стана држава во која е воведен повекепартиски систем, "експетов" беше еден од творците на Уставот.
Да го дам и одговорот зошто на Груевски, поточнона Тајната Идеолошка Полиција и требаше играта со "кодошите". Играта е многу проѕирна, требаше да се створи одбојност кон казнувањетона злоделата на Тоталитарниот Комунистички Систем а одбојност најлесно се ствара кога како потенцијални виновници ке имате стотина илјади лица, додајте ги тука и членовите на нивните семејства се станува јасно.
Ако се спроведеше "лустрација" по препораките на Советот на Европа таа ке опфатеше не повеке од дветристотини луѓе и тој судски процес ке траеше многи кратко. На тој процес ке се откриеше и онаа најбитното, онаа од што се плаши врвoт на Тајната Идеолошка Полиција а тоа е дека во Македонија, Тајната Идеолошка Полиција работела против интерестина на Државата Македонија. Впрочем тоа најасно се гледа од  тоа што ДБК ги поврзува линиите на работа на ДБК: МАКЕДОНСКИ ЕКСТРЕМИЗАМ и Соработка со Бугарските Тајни Служби. Затоа ДБК-Тајната Идеолошка полиција го стори обидот да обезбеди доказ дека ВМРО ДПМНЕ се финасира од Бугарија.  
Ке споменам само кратко за мојот случај,

Тајната Идеолошка Полиција од 1992 година, почнала со подготовка да станам нивни соработник кога за тоа ке се јави потреба. Систематски почнала да ми го уништува бизнисот и така да ме осиромаши. Тоа најасно се гледа од реченицата во досието:  " бидејки западнал во финасиски проблеми сега е погоден за обавување на разговор" ...
.. Инаку и запаѓањето во финансиски проблеми е објаснето во досието: " денеска обавивме разговор со наша врсака xxxxxxxxxxx кој им зел стока за 1,5 милиони марки и нема да им ја плати ...."


Кривичниот Совет кога прави прекфалификација, за да го прогласи предметот за застарен и по апсолутна застареност и наместо од член 353 став 3 како што сум навел во тужбата прави прекфалификација во став 1 а за да ја поткрепи прекафлификацијата, наведува дека ми е нанесена штета од ИДЕОЛОШКИ и ПОЛИТИЧКИ причини. Материјалните загуби, претрпените трауми мои и на членовите на моето семејство за Кривичниот Совет не постојат. 
Продолжува
(This post was last modified: 28-07-2016, 01:30 AM by ЈорданПетровски.)
28-07-2016, 01:23 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Quote:АМНЕЗИЈАТА НА ЗОРАН ЗАЕВ 1[Image: ca0cf11bf5690b02c0c2b544bd40355c_L.jpg]
 
Јордан Петровски
12.03.2016
Третата личност, председателот на СДСМ Зоран Заев од насловот на мојот текст е најбитен во моментов. Најбитен е од неколку причини:
 
Првата причина е, што Заев потсетува на Гошев и неговата игра. Заев заигра на карта на  Македонизам, карта која досега многу успешно беше изгиграна двaпати и тоа од Гошев а се разбира по нарачка од Тајната АНТИМАКЕДОНСКА* Идеолошка Полиција .
 
Мало потсетување на Гошев и неговиот наменски Македонизам.
 
1. Македонизмот на Гошев беше во употреба се додека не ги изнесе македонски орјентираните членови во тогашниот СКМ-ПДП на бришан простор а со тоа и на показ на ДБК за да ги елиминира од врвовите на партиските ограноци.

Ако на Гошев Македонизмот не му беше наменски, тој по пучот ке поднесеше оставка, ке го обелоденеше договорот и ке истапеше од редовите на СКМ ПДП. Сигурно со него ке заминеше барем еден или дваица пратеници. Со тој потег Гошев ке овозможеше да се почитува волјата на гласачите и ке го потврдеше неговиот Македонизам. Прифаќањето на одлуката на ЦК на СКМ ПДП на седницата на 08.01.1990 договорот постигнат помеѓу Гошев, Андов и Георгиевски за формирање на власта кој беше постигнат да се прогласи за ништавен без борба покажа дека се било однапред испланирано.
 
[Image: Kriminalizb75d.jpg]
 

2. Да ја попречи изборната победа на ВМРО ДПМНЕ 1994 година со формирањето на Демократската Партија.

Да направам паралелата помеѓу Гошев и Заев ме натера ланската второавгустовска изјавата на Заев. На 2 Август мината година Заев деде една многу интересна, поточно ТодорАлексанровска или ВанчоМијаловистичка изјава, оваа карактиристика ја давам според пресудите кои ги изрекувал Комунистичкиот суд на они кои ја пееле и почитувале оваа химна .
Изјавата на Заев гласи:
 
[Image: ZaevZoranad0f7.jpg]
  
Изјавата со која химаната на ВМРО, онаа десното, онаа вистинското, "ИЗГРЕЈ ЗОРА НА СЛОБОДАТА", се бара од председател на СДСМ наследникот на КПЈ/КПМ ДА СЕ ПЕЕ ПОВТОРНО!! Гласилата и гласноговорниците на Црвените Кмери, онаа тврдото комуњарско крило, крило за кое ВМРО е непријател кој треба да се уништи, ја одмолча!! Да се одмолчи вакво нешто од докажани противници на ВМРО, невозможно е да не предизвика сомнеж, сомнеж дека пак ке се игра некоја игра, игра која пак ке е на штета на Македонија.
Пред полни пет години покренавме весник под името "ИЗГРЕЈ ЗОРА НА СЛОБОДАТА". Дали се работи за игра на случај или пак se raboti za уште еден доказ дека патиштата Господови до вистината се истрасирани, неможам со сигурност да кажам.
Во обраќањето до читателите сме укажале на патот и условите кога "ИЗГРЕЈ ЗОРА НА СЛОБОДАТА" ке се пее, повторно. Кога "ИЗГРЕЈ ЗОРА НА СЛОБОДАТА" ке биде алката што повторно ке не поврзе, повторно обедини. Обедини не во едноумие туку во љубовта кон државата Македонија а во истовреме ке не направи чесни а жестоки противници во битките на идеолошкото поле, битки за просперитетот на државата и благосостојбата на секој незјин државјанин.
Еве што сме напишале:
 
[Image: IZS-13ff4.jpg]

Дали е можно да се исполнат условите за обединување и заеднико пеење на ИЗГЕЈ ЗОРА НА СЛОБОДАТА ако луѓето кои продолжиле и по 1991 година со практикување на власт од комунистичка Југославија кон Македонците, оние Македонци кои се залагале за ВИСТИНСКА Самостојност и Демократичност на Македонија, се луѓе не само кои Заев ги амнестира туку се и луѓе од негово блиско опкружување, можеби ако СДСМ дојде на власт и носители на истите функции кои ги имале во време на владеењето на СДСМ.

Како потврда на оваа погоре напишано еве неколку цитати од изјави на релевантни луѓе:

Quote:Андов: Дека Глигоров сам не решил да не го даде мандатот на било кој предлог за премиер што ќе дојде од ВМРО-ДПМНЕ, туку дека тој став дошол од Белград,...
 
Vasiljević*: je detaljnije to ilustrirao, stanjem u Makedoniji, gdje radi razumnijih procesa razdruživanja, cijela infrastruktura vlasti, uključivši tu i sustav sigurnosti, ostala je nedirnuta.
 
Бабановски: Никому не му пречеше во 1991 година, Блаже Ристовски да биде потпретседател во Првата Македонска Експертска Влада, во која сите беа блиски на службата. Јас тоа не им го земам за грев.
 
Андов-Тајните служби на Р.Македонија не работат за Македонија, туку на задачите кои се поставени од претходниот систем.
 
Божидар Спасиќ**
Новинарот прашува, „Ајде, ова е момент на вистината: Дали е можно некој да дојде на власт во овие бившите ЈУ-републики, да стане некој претседател или премиер, а да не бил агент на УДБА? Дали има некој што е сега на власт во овие нови држави што никнаа на урнатините на СФРЈ, а да не бил Ваш агент?“
 
Божидар Спасиќ:'Не мора да бил наш агент, ама мораше НИЕ ДА СЕ СОГЛАСИМЕ!'
Vasiljevic*
Božidar Spasić**
 
Продолжува
(This post was last modified: 28-07-2016, 01:28 AM by ЈорданПетровски.)
28-07-2016, 01:26 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

Quote:АМНЕЗИЈАТА НА ЗОРАН ЗАЕВ 2


[Image: 9fadb6d3e28e2be47da4c87e012c5962_L.jpg]
Јордан Петровски
 
19.03.2016
 
Втората причина  за  моето убедување дека и Заев како и ЉуПчо и Груевски  се само епизодисти, најмени од Тајната Антимакедонска Идеолошка Полиција во театарската представа ПОВЕКЕПАРТИЗАМ, лежи во фактот што Заев  непрекинато повторува дека неговата битка и битката на СДСМ и "Граѓанските Здруженија" е битка за ВРАЌАЊЕ на Слободата и Демократијата. Јас сум малку повозрасен, живеев во: времето на Титовиот комунизам, во времето на Оазата на Мирот и Демократијата на Глигоров, во времето на ЉуПчовите демократски методи на превоспитување на оние што не мислат како него и во тие времиња не видов во Македонија ниту Демократија ниту Слобода.  Затоа ми е чудна, да бидам конкретен ЛАЖНА изјава на Заев дека ке ја ВРАЌА Слободата и Демократијата. Јас никако неможам да одгатнам кога тоа во Македонија имало Слобода и Демократија, поточно кои се критериумите на Заев за Демократија и Слобода?
 
Да тргнам по основните белези по кои се препознаваат демократски и слободни општества а тоа се Граѓанските Здруженија и Медиумите!! Тоа се двата најбитни столаба, кои секаде во демократскиот свет не се под контрола на власта, во Македонскиот случај дa не се под контрола на Тајната Идеолошка Полиција бидејки таа е власт!!  Тие два столба се оние на кои се потпираат луѓето за да ја КОНТРОЛИРААТ власта, поточно работата на институциите. Граѓанските здруженија во Македонија се центри на политичка моќ без легален и легитимен легитимитет, тоа се параполитички центри или тие станаа замена за политичките комесари .... тотално изместена функција на Граѓанските Здруженија ....
 
 

 
 
Во Тоталитарните Системи за да биде задоволена формата, поточно за да и тие велат дека се демократски се формираат Граѓански Здруженија ама тие здруженија ги формира Тајната Идеолошка Полиција.
Според доказите со кои располагам  во Граѓанските здруженија во Македонија нема ни Г од Граѓанско, тие здруженија се формирани од Тајната Идеолошка Полиција за да работат на зачувување на Тоталитарниот Едноумен Комунистички Систем, односно да попречат формирање на вистиски Граѓански Здруженија,  со своето делување да ја блокираат секавката идеа, совет или препорака од Институции надвор од Македонија. Најеклатантни премери се :
 
Quote:-Блокадата на Резолициите 1096, 1481 за Осуда на Tоталитарните Системи на Советот на Европа
 
-Недавањето подршка на Прашката Декларација
Манипулацијата на "Граѓанските Здруженија" за неприменување на Резолуциите за осуда на Злоделата на Тоталитарниот Комунистички Систем, систем кој е воспотавен 1945 и кој функционира и ден денешен е приказната дека Југословенскиот комунизам бил многу похуман, дека стандардот бил повисок во однос на другите држави со Комунистички систем, дека имало слобода на патување а манипулацијата за постјугословенскиот период, период на "Самостојана" Р. Македонија е дека е донесен нов устав! Устав јој бил "демократски".
Во Резолуцијата пишува:
 
Quote:-Tоталитарните комунистички режими во Централна и во Источна Европа, без исклучок, се карактеризирале со масовни кршења на човековите права, односно со индивидуални или колективни убиства и егзекуции, концентрациони логори, депортации, тортура, физички терор. Криминалните дејства биле оправдувани со класната борба и принципите на диктатурата на пролетеријатот.
 
Резолуциите на Советот на Европа, Прашката Декларација не прават проценки за стандардот, за слободата на патување, за тоа што е напишано во Уставот, тие укажуваат дека треба да се ОСУДИ кршењето на Индивидуалните Човекови Права и Слободи! А за степенот на кршење на индивидуалните човекови права говори тоа што во бившата "демократска" Југославија постоел закон за вербален деликт. За демократијата во "Самостојна" Македонија говори фактот што се до 1995 година, во работата на Тајната Антимакедонска Идеолошка Полиција се применувани "демократските" закони од Југославија, говори фактот што се прогонувани близу 4 илјади граѓани заради своите идеолошки и политички опредлеби а ниту еден од тие 4 илјади не бил кривично гонет.
  
Дали после оваа изјава на експертов слушнавте реакција на некое граѓанско здружение, реакција на осуда??
 
Во демократскиот свет улогата на институциите задолжени за безбедност на државата е да го откијат сторителот и да го изведат пред суд. Судот е ЕДИНСТВЕНА институција која носи одлука дали лицето е виновно или не и судот одредува мерка, казна со која ке го казни за стореното дотогаш но и таа мерка ке делува воспитно за да лицето не се занивава со такви активности во иднина.
 
 
Quote:-Недавањето подршка на договорот "ПРЖИНО", поточно недавањето подршка на ПРОМЕНА НА СИСТЕМОТ главната цел на договорот "ПРЖИНО", цел која беше соопштена на директен начин од посредникот Ванхауте.
 
 
Дали некој слушна во Македонија дека "Граѓанските Здруженија" препоракава на ЕУ за тоа дека за да Македонија стане Демократска и Слободна држава треба ПРОМЕНА НА СИСТЕМОТ ја повторија барем еднаш откако ја искажа посредникот Вабхауте.
 
Зошто е тоа така, зошто при толку "Граѓански здруженија", ставот на сите по прашање на Осуда на Комунистичките Злодела и препораката на ЕУ за Промена на СИСТЕМОТ се ист? Малку историја, поточно ХРОНОЛОГИЈА за да работите станат појасни!!
 
Сите "Граѓански Здруженија", зборувам за оние влијателните, оние чие мислење секојдневно ни го пренесуваат "независните медиуми" потекнуваат-се финасирани, основани од еден центар а тоа е Фондацијата Отворено Општество ‒ Македонија! ФООМ е првото "Граѓанско Здружение" , формирано во "Самостојна" Македонија.  Владимир Милчин,  од прв ден па се до мината година е на чело на ФООМ. Идејата на отвореното општество што го промовираше Милчин, со мали исклучоци, беше во невладиниот и медиумски сектор да етаблира мрежа која по очекуваниот пад на државните монополи ќе биде алтернативна поддршка на олигархиската пост-комунистичка елита, најмоќното училиште за регрутација на нео-комунисти ..... Задача која до денеска ја изврши одлично! А зошто да не ја изврши одлично? Милчин во овие дваест и кусур години имаше на располагање СТО и кусур МИЛИОНИ долари. Во држава каде човечка душа се купува со сендвич и сокче и таа душа е подготвена да загине за тој што му го дава сендвичот и сокчето, се наметнува прашањето колку ли души има купено Владе Милчин и што се се  уште подготвени тие да сторат за исполнување на задачата: зачувување на Тоталитарниот Едноумен Комунистички Систем !!

Збор два за дисперзираниот центар на најмоќното училиште за регрутација на нео-комунисти-Хелсиншкиот Комитет:
 
 
Quote:-Мандатот на Хелсиншкиот комитет се состои во набљудување и оценувањето на извршувањето на обврските на државата во врска со човековите права и слободи, како и предупредување за пропустите, грешките или директните повреди на правата и слободите направени од страна на државните органи. Овие функции Хелсиншкиот комитет ги остварува со цел натамошен развој на демократското општество и на владеењето на правото, како основни предуслови за практикување и за заштита на базичните човекови права и слободи.
 
 
Поаѓајки од овие начела на Хелсиншкиот кометет во моментот кога го добив известувањето дека моето барање за одобрување на азил е одобрено го известив Хелсиншкиот комитет во Македонија.  Причини за известувањето беа следните;
-Очекував стручна помош за поведување на сусдка постапка пред судот во Македонија
-Очекував дека пресудата на Канадскиот суд со која јасно се укажува дка СДБ за период 1991-2000 година ги кршела човековите права ке биде доволен доказ Хелсиншки комитет да се заинтересира за судбината на останатите блузу 4 илјади Македонци, прогонувани од ИДЕОЛОШКИ и ПОЛИТИЧКИ причини. Се повикувам на период 1991-2000 година, бидејки со законот за пристап кон личните досие за тој период даде непобитни докази, тој закон овозможи досиета да станат достапни.
 
Но Хелсиншки остана глув и нем!!
 
Еве доказ дека сум се обидел да ги контактирам!!
 
 
[Image: Helsinshki4411.jpg]
 
Од одговорот се гледа дека Хелсиншкиот комитет на чело со Мирјана Најчевска не слушнал за тоа дека досиета се достапни, неслушнал за злоупотребите и кршењата на Уставот кои ги правела ДБК а кои јасно се видливи од досиеата.
 
Во времето на Демократијата и Слободата која Заев сака да ја врати, Мирјана Најчевска беше Членка на Бордот на Хелсиншкиот комитет за човекови права во република Македонија (1994-2007) и беше Претседателка на Бордот на Хелсиншкиот комитет за човекови права во република Македонија (2001-2007).
Најчевска може слободно да се рече дека го водела Комитетот во време кога во Македонија со непобитни докази е докажано дека ДБК НЕУСТАВНО прислушкувала, следела близу 4 илјади граѓани на Македонија. За сите тие злоупотреби правени од ДБК Најчевска не кажала ниту еден збор, не напишала во ниту еден извештај дека во Македонија МАСОВНО се кршат индивидуалните човекови права и слободи на луѓето.
 
Мирјана Најчевска е:
 
Quote:Научнa советничка во Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања при Универзитетот “Св. Кирил и Методиј“ и Професорка на постдипломските студии во Институтот – Човекови права и правна држава.
Членка на Бордот на Хелсиншкиот комитет за човекови права во република Македонија (1994-2007)
Претседателка на Бордот на Хелсиншкиот комитет за човекови права во република Македонија (2001-2007)
 

А оваа е нејзинито поимиња за демократијата и индивидуалните човекови права:

[Image: Najchef202.jpg]

Заради статусот "експерт за човекови права", статус кој обезбедува "предводничка" улога во "Граѓанските Здруженија", Најчевска сигурно ужива од Заев и од водството на СДСМ голема почит. Затоа ке треба да очекуваме дека таа покрај, Милчин, Фрчковски, Ордановски, Малески, ..... ке биде еден од главните промотори на Враќањето на Слободата и Демократијата, таа по се ке работи на законот кој ке го уреди правото на глас, поточно закон кој ке прецизира дека "глупаците" ке немаат право на глас. Според критериумот на воспитаник на РЕВИДИРАН СТАЛИНИСТ, Најчевска, сите кои не се комунисти се глупаци и ке немаат право на глас. Со таков закон СДСМ ке нема потреба веке да фалсификува избори. Таквите избори ке бидат прогласувани за ФЕР и ДЕМОКРАТСКИ од "Грѓанските Здруженија" ...

За да не биде дека не сум побарал и од новиот председател на Хелсиншкиот комитет, господинот Калајџиев да си ги  покaже демократиските капацитети говори оваа преписка:
 
 
[Image: shtoprichinaamnezijaljupchogruevskizaev8.jpg]
 
 
Одговор сеуше не сум добил.
 
Пак да се вратам на Заев и какво ке биде неговото ВРАЌЊЕ на Слободата и Демократијата!!
Калаџиев да ти бил предлог број еден на Заев-СДСМ за Специјален Јавен Обинител.


продолжува 
28-07-2016, 01:35 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

Quote:АМНЕЗИЈАТА НА ЗОРАН ЗАЕВ 3[Image: b4787a4a5d6711adf08fa27fc1cba139_L.jpg]
ВИСТИНАТА ОСЛОБОДУВА, ЈА ВРАЌА МЕМОРИЈАТА И НАСМЕВКАТА
 
 
ПРИСЛУШКУВАНИ РАЗГОВОРИ ЗА КОИ ПОСТОЈАТ СЕРИОЗНИ ИНДИЦИИ ДЕКА НЕ СЕ ПРАДАДЕНИ НА СПЕЦИЈАЛНОТО ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО
 
Јордан Петровски
02.04.2016

 
Овој текст ке го упатам и до Специјалото Јавно Обинителство, од причина што по мене постојат сериозни индиции дека од страна на СДСМ не им се предадени сите прислушкувани разговори. Ако СЈО не најде начин да го истражи и поднесе кривични пријави за НЕУСТАВНОТО работоење на Тајната Идеолошка Антимакедонска Полиција од 1991 година до периодот за кои тие имаат материјали да покренат истаги, од прекинување на досегашното практикување на работењето на Тајната Идеолошка Антимакедонска Полиција ке нема ништо. Таa ке остане центар на моќ и извор на криминал, бидејки само така таа може да се финсира и да ја плаќа својата соработничка мрежа која брои десетици илјади луѓе.
Кон оваа би додал дека Резолуциите на Советот на Европа, 1096, 1481 за осуда на тоатлитарните режими и мислењето на Венецијанската комисија кое е многу јасно и во кое стои дека:
Quote:Томас Маркерт: „Тука би морал да кажам дека доколку Комисијата била запознаена со овие детали тогаш Мислењето би гласело поинаку, бидејќи во тој случај има смисла за лустрација, и покрај тоа што станува збор за период петнаесетина години подоцна. Сепак, сакам да сме на јасно дека ние даваме општи мислења, и се обидуваме да не носиме пресуди.“ КДРМ: „Тогаш да го заокружиме она што го велите: Со оглед на даденото дека СДБ водела досијеа за граѓани на РМ при што се служела со анти-уставни мерки, и земајќи ги в предвид Параграф 26 и 27, дали има смисла за лустрација во Македонија за пероидот кој му следи на 1991. год.?“ Томас Маркерт: „Земајќи го в предвид она што го велите, би рекол дека тоа ја менува сликата.“
 
Третата и најбитната причина за споменување на Заев во овој текст лежи во причината што во август 2014 г, добив неколку интересни пораки врзани за мене од човек кој по се бил вклучен во подготовка на "бомбите". Бидејки се работи за човек од врвот на СДСМ неможев да остнам рамнодушен.
Кога ги добив пораките почна да ме копка што е причината СДСМ да пројави интерес за мене во момент кога веке беа исцрпени сите правни средства во Македонија да отпочнам судска постапка против луѓето ја воделе и водат Тајната Идеолошка Антимакедонска Полиција во времето кога СДСМ бил на власт. За волја на вистината дел од тие луѓе останале во врвот на Идеолошката Полиција и во времето кога на власт биле "лутите" противници на "комуњарите", Георгиевски и Груевски.
Што би можело да е причината СДСМ да се заинтересира за мене неможев да најдам логично објаснување се до објавата на првите бомби од страна на господинот Заев. Тогаш полека почна да ми се склопува сликата. Во прслушкуваните разговори мора да имало и разговори врзани за мојот случај. Разговори за отфрлањето на кривичната пријава бидејки таа е отфрлена со флагрантен фалсификат, кој не би си го дозволил никој ако не знаел фалсификатот немада биде санкциониран. Тука мора да постојат и разговори во постапката после отфрлање на кривичната пријава, разговори и договори за одолговлекување, менување на истражни судии итн. Разговори за барање на послушен судија, судија кој после близу 7 години, постапка повторно со грубо кршење на законот ке ја отфрли мојата пријава како застарена по сите основи. Во предходните продолженија дадов кои се судии учествувале во попречувањето да започне судски процес. Имињата говорат дека тоа се најверните послушници на фамилијата, а тоа јасно укажува дека имало интервенции да не се дозволи да отпочне процесот. Доказ кој за СДСМ ке послужел да покаже дека ДПМНЕ , поточно фамилијата влијаела врз судот.
Кога врвот на СДСМ ги прибрал сите материјали станало јасно дека судскиот процес ако започнел по мојата кривична пријава ке бил процес преку кој ке била растурена до темел Тајната Идеолошка Антимакедонска Полиција.
Причина за моето уверување дека ке се растурела Идеолошката Полиција лежи во фактот што јас бев одбран "бидејки западнал во финасиски проблеми сега е погоден за обавување на разговор" од УБД/СДБ да обезбеди ЛАЖЕН доказ дека ВМРО ДПМНЕ е финсирана од Бугарија. Задачата не ја исполнив. Тој обид за местенка прејасно покажува дека ДБК не работела за МАКЕДОНСКИ интереси. Покажува дека и дваjцата "ВМРОВСКИ" премиери, Георгиевски и Груевски биле именувани за премиери од страна на Тајната Идеолошка Антимакедонска Полиција!!
Јас три пати поднесов  инцијатива за лустрирање на Љубомир Данаилов Фрчковски, министер на МВР во време кога ми е отворено досието. Ниедна од моите иницијативи не беше прифатена и тоа ми беше чудно. По телефон разговарав и со господинот Аџиев кој ми објасни дека моето досие не го добиле од органите од кои го барале. За да добијам официјален одговор поднесов барања до Aрхивот на Р. Македонија, каде по логика на нештата би требело да е моето досие, и барање до Kомисијата за лустрација.

 
[Image: 7sAqT.jpg]

 
Одговорот од Историскиот Архив беше дека мое досие нема во Архивот, ист одговор Архивот упатил и на комисијата за лустрација. Одговорот на Архивот до Комисијата за лустрација го добив од човекот на СДСМ. 
 
 
 
[Image: mnMhA.jpg]
 
 
 
Архив до Комисија за лустрација [Image: dosie-arhiv.jpg]

 
Но од човекот од СДСМ добив и порака дека моето досие се НАОЃА во Архивот, добив Архивски број на досието и број на Архивска кутија.
За сериозноста на известувањето, истрагата која ја правеле од СДСМ говори фактот дека директорот на Аривот сега веке починатиот господин Зоран Tодоровски НЕЗНАЕЛ дека моето досие се наоѓа во Aрхивот. Дека незнаел говорат писмата упатени до Комисијата за лустација и до мене, во кои се веле дека мое досие нема во Архивот.

 
[Image: o6mssn.jpg]
 
Новата приказна е дека ПОСТОИ мое досие, ама дека јас при подигање на досието сум дал изјава досието да не биде достапно за јавност во идните СТО години. Таквото тврдење на тогашниот директор на УБК господинот Сашо Мијалков е ноторна лага. Дека е така говори фактот што полномоштво на мојот адвокат да даде таква изјава не постои и второ, што јас веднаш по добивањето на досието почнав да објавувам делови од него, а во 2003 година го објавив целото доисе. Делот кој е кај мене а подоцна за потребите за процесот за добивање на Азил, по барање на судијата го преведов и на Англиски, и Англиската верзија беше достпна за јавноста. 
 

[Image: tOo2B.jpg]
 
Од полномоштво кое сум го дал на мојот адвокат се гледа дека нема збор со кој сум му наложил да даде изјава со која ке се оневозможи увид во моето досие во идните 100 години. 
 

[Image: BSNd9.jpg]
 
Уште едно многу битно обајснување кое го добивам од човекот од СДСМ, дека документите врзани за мене се во "надележност" само на врвот на власта. 
 

[Image: 33k7nzn.jpg]
 
 
Дека онааа што го крие моето досие и зошто Тајната Идеалошка Антимакедоска Полиција не дозволуваше и не дозволува можност да се отпочне судски процес врзан за моето досие говори и изјавата на Стево Пендаровски, председателскиот кандидат на СДСМ на последните избори, а во 2001 година потпарол во МВР. Изјавата Стево Пендаровкси ја дал на првиот човек кој имаше полномоштво да го земе моето досие. Изјавата гласи:

Quote:Тоа досие е бајаги волнено, поарно држи се настрана

Прашање кое се наметнува: како потпаролот на МВР бил запознаен со содржината на моето досие и згора на тоа тој донел пресуда дека хас сум навистина виновен, пресуда без суд? Oмилен комуњарски начин на поимиање на правдата, паравото, почитувањето на Уставот и почитувањето на индивидуалните човекови права и слободи.

 
За да бидам чист пред себе направив контакт и со господинот Заев (ако навистина беше тој на кого му ги упатував меиловите и од кого добивав одгори).
Еве го првиот меил и одговорот од господинот Заев:

 
 
[Image: GwtmM.jpg]
 
Одговорот на господинот Заев уште повеке ме изненади а воедно и го продлабочи мојот сомнеж. Ме изненади преголемата самоуверненост на господинот Заев дека неможел никој од неговото блиско опкружување да ми даде материјали!
Недавањето на никаков одговор а не пак логичен и уверлив одговор што била причината за прибирањето на документи од разни институции врзани за мојотето досие е преголема потврда за моите индиции. дека господинот Заев, НЕ ПО СВОЈ ИЗБОР, донел решение за иземањето од објавување на разговорите а потоа и од предавање на разговорите врзани за мојот судски процес на специјалното Јавно Обинителство.
Кога велам не по свој избор, ке потсетам дека неможе да има континуитет во попречувањето на судски процес против Тајната Идеалошка Антимакедоска Полиција од три различни лица од кои две, господата Георгиевски и Груевски се "идеолошки противници" на Тајната Идеолошка Антимакедонска Полиција и господинот Заев кој еве се колне дека ке ја врати слободата и демократијата која ја "одзел" Груевски.

На крај ке упатам едно јавно прашање до господинот Заев, што по негово мислење е причината Груевски да ги штити најголемите свои непријатели: Фрчковски, Верушевски, Богоевски .....?
 
Скенови од пораките за да некој не се посомнева во тоа дека докуметите кои ги прилагам не се навистина добиено од човек од СДСМ.
 


[Image: prislushkuvanje-_SDSM_-1.jpg]
 

[Image: couFq.jpg]
 
 
Можеби ке има продолжение
(This post was last modified: 03-10-2017, 09:40 PM by ЈорданПетровски.)
28-07-2016, 01:38 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,684
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

(28-07-2016, 01:38 AM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:АМНЕЗИЈАТА НА ЗОРАН ЗАЕВ 3[Image: b4787a4a5d6711adf08fa27fc1cba139_L.jpg]
ВИСТИНАТА ОСЛОБОДУВА, ЈА ВРАЌА МЕМОРИЈАТА И НАСМЕВКАТА
 
 
ПРИСЛУШКУВАНИ РАЗГОВОРИ ЗА КОИ ПОСТОЈАТ СЕРИОЗНИ ИНДИЦИИ ДЕКА НЕ СЕ ПРАДАДЕНИ НА СПЕЦИЈАЛНОТО ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО
 
Јордан Петровски
02.04.2016

 
Овој текст ке го упатам и до Специјалото Јавно Обинителство, од причина што по мене постојат сериозни индиции дека од страна на СДСМ не им се предадени сите прислушкувани разговори. Ако СЈО не најде начин да го истражи и поднесе кривични пријави за НЕУСТАВНОТО работоење на Тајната Идеолошка Антимакедонска Полиција од 1991 година до периодот за кои тие имаат материјали да покренат истаги, од прекинување на досегашното практикување на работењето на Тајната Идеолошка Антимакедонска Полиција ке нема ништо. Таa ке остане центар на моќ и извор на криминал, бидејки само така таа може да се финсира и да ја плаќа својата соработничка мрежа која брои десетици илјади луѓе.
Кон оваа би додал дека Резолуциите на Советот на Европа, 1096, 1481 за осуда на тоатлитарните режими и мислењето на Венецијанската комисија кое е многу јасно и во кое стои дека:
Quote:Томас Маркерт: „Тука би морал да кажам дека доколку Комисијата била запознаена со овие детали тогаш Мислењето би гласело поинаку, бидејќи во тој случај има смисла за лустрација, и покрај тоа што станува збор за период петнаесетина години подоцна. Сепак, сакам да сме на јасно дека ние даваме општи мислења, и се обидуваме да не носиме пресуди.“ КДРМ: „Тогаш да го заокружиме она што го велите: Со оглед на даденото дека СДБ водела досијеа за граѓани на РМ при што се служела со анти-уставни мерки, и земајќи ги в предвид Параграф 26 и 27, дали има смисла за лустрација во Македонија за пероидот кој му следи на 1991. год.?“ Томас Маркерт: „Земајќи го в предвид она што го велите, би рекол дека тоа ја менува сликата.“
 
Третата и најбитната причина за споменување на Заев во овој текст лежи во причината што во август 2014 г, добив неколку интересни пораки врзани за мене од човек кој по се бил вклучен во подготовка на "бомбите". Бидејки се работи за човек од врвот на СДСМ неможев да остнам рамнодушен.
Кога ги добив пораките почна да ме копка што е причината СДСМ да пројави интерес за мене во момент кога веке беа исцрпени сите правни средства во Македонија да отпочнам судска постапка против луѓето ја воделе и водат Тајната Идеолошка Антимакедонска Полиција во времето кога СДСМ бил на власт. За волја на вистината дел од тие луѓе останале во врвот на Идеолошката Полиција и во времето кога на власт биле "лутите" противници на "комуњарите", Георгиевски и Груевски.
Што би можело да е причината СДСМ да се заинтересира за мене неможев да најдам логично објаснување се до објавата на првите бомби од страна на господинот Заев. Тогаш полека почна да ми се склопува сликата. Во прслушкуваните разговори мора да имало и разговори врзани за мојот случај. Разговори за отфрлањето на кривичната пријава бидејки таа е отфрлена со флагрантен фалсификат, кој не би си го дозволил никој ако не знаел фалсификатот немада биде санкциониран. Тука мора да постојат и разговори во постапката после отфрлање на кривичната пријава, разговори и договори за одолговлекување, менување на истражни судии итн. Разговори за барање на послушен судија, судија кој после близу 7 години, постапка повторно со грубо кршење на законот ке ја отфрли мојата пријава како застарена по сите основи. Во предходните продолженија дадов кои се судии учествувале во попречувањето да започне судски процес. Имињата говорат дека тоа се најверните послушници на фамилијата, а тоа јасно укажува дека имало интервенции да не се дозволи да отпочне процесот. Доказ кој за СДСМ ке послужел да покаже дека ДПМНЕ , поточно фамилијата влијаела врз судот.
Кога врвот на СДСМ ги прибрал сите материјали станало јасно дека судскиот процес ако започнел по мојата кривична пријава ке бил процес преку кој ке била растурена до темел Тајната Идеолошка Антимакедонска Полиција.
Причина за моето уверување дека ке се растурела Идеолошката Полиција лежи во фактот што јас бев одбран "бидејки западнал во финасиски проблеми сега е погоден за обавување на разговор" од УБД/СДБ да обезбеди ЛАЖЕН доказ дека ВМРО ДПМНЕ е финсирана од Бугарија. Задачата не ја исполнив. Тој обид за местенка прејасно покажува дека ДБК не работела за МАКЕДОНСКИ интереси. Покажува дека и дваjцата "ВМРОВСКИ" премиери, Георгиевски и Груевски биле именувани за премиери од страна на Тајната Идеолошка Антимакедонска Полиција!!
Јас три пати поднесов  инцијатива за лустрирање на Љубомир Данаилов Фрчковски, министер на МВР во време кога ми е отворено досието. Ниедна од моите иницијативи не беше прифатена и тоа ми беше чудно. По телефон разговарав и со господинот Аџиев кој ми објасни дека моето досие не го добиле од органите од кои го барале. За да добијам официјален одговор поднесов барања до Aрхивот на Р. Македонија, каде по логика на нештата би требело да е моето досие, и барање до Kомисијата за лустрација.

 
[/url][Image: Baranje_KVD_1.jpg]


 
Одговорот од Историскиот Архив беше дека мое досие нема во Архивот, ист одговор Архивот упатил и на комисијата за лустрација.[Image: izvestuvanje_Arhiv.jpg]

Одговорот на Архивот до Комисијата за лустрација го добив од човекот на СДСМ. 

 
 
 

[Image: dosie_arhiv.jpg]


Архив до Комисија за лустрација


[Image: dosie_K_lustracija.jpg]

 
Но од човекот од СДСМ добив и порака дека моето досие се НАОЃА во Архивот, добив Архивски број на досието и број на Архивска кутија.
За сериозноста на известувањето, истрагата која ја правеле од СДСМ говори фактот дека директорот на Аривот сега веке починатиот господин Зоран Tодоровски НЕЗНАЕЛ дека моето досие се наоѓа во Aрхивот. Дека незнаел говорат писмата упатени до Комисијата за лустација и до мене, во кои се веле дека мое досие нема во Архивот.

 
[Image: o6mssn.jpg]
 [Image: Sasho_Mijalkov_dosie_1.jpg]Новата приказна е дека ПОСТОИ мое досие, ама дека јас при подигање на досието сум дал изјава досието да не биде достапно за јавност во идните СТО години. Таквото тврдење на тогашниот директор на УБК господинот Сашо Мијалков е ноторна лага. Дека е така говори фактот што полномоштво на мојот адвокат да даде таква изјава не постои и второ, што јас веднаш по добивањето на досието почнав да објавувам делови од него, а во 2003 година го објавив целото доисе. Делот кој е кај мене а подоцна за потребите за процесот за добивање на Азил, по барање на судијата го преведов и на Англиски, и Англиската верзија беше достпна за јавноста. 
 
Од полномоштво кое сум го дал на мојот адвокат се гледа дека нема збор со кој сум му наложил да даде изјава со која ке се оневозможи увид во моето досие во идните 100 години. 
 
[Image: polnomoshtvo-dosie-A.jpg]
[url=http://uploads.im/BSNd9.jpg]
Уште едно многу битно обајснување кое го добивам од човекот од СДСМ, дека документите врзани за мене се во "надележност" само на врвот на власта. 
 

[Image: 33k7nzn.jpg]
 
 
Дека онааа што го крие моето досие и зошто Тајната Идеалошка Антимакедоска Полиција не дозволуваше и не дозволува можност да се отпочне судски процес врзан за моето досие говори и изјавата на Стево Пендаровски, председателскиот кандидат на СДСМ на последните избори, а во 2001 година потпарол во МВР. Изјавата Стево Пендаровкси ја дал на првиот човек кој имаше полномоштво да го земе моето досие. Изјавата гласи:

Quote:Тоа досие е бајаги волнено, поарно држи се настрана

Прашање кое се наметнува: како потпаролот на МВР бил запознаен со содржината на моето досие и згора на тоа тој донел пресуда дека хас сум навистина виновен, пресуда без суд? Oмилен комуњарски начин на поимиање на правдата, паравото, почитувањето на Уставот и почитувањето на индивидуалните човекови права и слободи.

 
За да бидам чист пред себе направив контакт и со господинот Заев (ако навистина беше тој на кого му ги упатував меиловите и од кого добивав одгори).
Еве го првиот меил и одговорот од господинот Заев:

 

[Image: Zaev-meil-1.jpg]
 

Одговорот на господинот Заев уште повеке ме изненади а воедно и го продлабочи мојот сомнеж. Ме изненади преголемата самоуверненост на господинот Заев дека неможел никој од неговото блиско опкружување да ми даде материјали!
Недавањето на никаков одговор а не пак логичен и уверлив одговор што била причината за прибирањето на документи од разни институции врзани за мојотето досие е преголема потврда за моите индиции. дека господинот Заев, НЕ ПО СВОЈ ИЗБОР, донел решение за иземањето од објавување на разговорите а потоа и од предавање на разговорите врзани за мојот судски процес на специјалното Јавно Обинителство.
Кога велам не по свој избор, ке потсетам дека неможе да има континуитет во попречувањето на судски процес против Тајната Идеалошка Антимакедоска Полиција од три различни лица од кои две, господата Георгиевски и Груевски се "идеолошки противници" на Тајната Идеолошка Антимакедонска Полиција и господинот Заев кој еве се колне дека ке ја врати слободата и демократијата која ја "одзел" Груевски.

На крај ке упатам едно јавно прашање до господинот Заев, што по негово мислење е причината Груевски да ги штити најголемите свои непријатели: Фрчковски, Верушевски, Богоевски .....?
 
Скенови од пораките за да некој не се посомнева во тоа дека докуметите кои ги прилагам не се навистина добиено од човек од СДСМ.
 


[Image: prislushkuvanje_SDSM_1.jpg][Image: prislushkuvanje_SDSM_2.jpg]


[Image: prislushkuvanje_SDSM_3.jpg]

 
 
Можеби ке има продолжение
(This post was last modified: 16-07-2019, 05:35 PM by ЈорданПетровски.)
18-08-2018, 01:42 AM
Reply