Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ВАНЧО МИХАЈЛОВ ЗА НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА, МАКЕДОНЦИТЕ ПОСЕБЕН ЕТНИКУМ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Документот со се коментарот под него ги најдов на ФБ.

Quote:[Image: 2vi4d28.jpg]


[Image: 13179278_1413481872011032_86252130580297...e=57D1A948]
Macedonia : a True Endless Story ...

Like This Page · 10 September 2015 · Edited ·

 


Доверливи документи од американската ЦИА, од 1949 г.: Ванчо Михајлов промовирајќи ја идејата за независна Македонија, говорел за Македонците како посебен етникум.

Ова е еден од десетиците примери за ванчомихајловистичката лажна патриотска квази-македонска пропаганда. Во одредени прилики, бугарскиот послушник Ванчо Михајлов тактички говори за Македонците како засебен национален ентитет. Говори и за посебниот македонски јазик итн. Но, и во овие примери се гледа како тој тактизира, ретерира, ги менува изјавите, бега од кажаното и сл., сè со цел - да не ја компромитира целосно својата бугароманска агенда.

Но, иако интригантството на Ванчо Михајлов и луѓето околу него, се покажале како квази-македонска и квази-националистичка пропаганда, тоа сепак го докажува постоењето на македонскиот национализам. Caмото тоа што овие контраверзни и дискутабилни личности пред македонскиот народ и пред светската јавност, тактизирале со бугарштината и по потреба себеси се претставувале како македонски националисти, како дејци на македонското национално дело, докажува дека тие морале да ја изразуваат реалноста. A, peaлнoстa е дека македонскиот национализам бил веќе добро избрусен и дефиниран. Желбата и стремежот на Македонците за своја македонска национална држава постоеле децении претходно.

Ванчо Михајлов cвоите бугаристички погледи и велико-бугарски заложби јавно ги обзнанува неколку децении по ликвидацијата на ВМРО, кога почнува да пишува за тоа. И додека бил водач на Организацијата, можеби го правел тоа, но прикриено и тактички, и претежно пред про-бугарските елементи во ВМРО.

На Ванчо му било неопходно поддршката кон ВМРО да е масовна, од целото македонско население. 3атоа тогаш пред сè бил нагласуван нејзиниот македонски карактер, иако ванчомихајловистите биле марионети на бугарските власти. Тука ги имаме предвид само врхушката бугарски платеници пропагандисти на чело со Ванчо Михајлов; ВМРО никако не била бугаристичка формација. И, Ванчо тоа го правел заради Македонците во ВМРО, заради искрените македонски национал-патриоти кои ја поддржувале.

Има 10-ци, 100-ци сведоштва за лажната патриотска про-македонска пропаганда на ванчомихајловистите.

До 1934 г. Организацијата си имала свои македонски национални друштва, национални комитети, македонска национална банка, весниците говореле за Македонци, за Македонско дело, за Македонско движење итн. Во периодот додека Организацијата постоела, Македонците во голем дел верувале дека се работи за континуитет на Гоцевата и Дамева „внатрешна“ МРО и ТМОРО, за Гоцевиот идеал за македонска национална држава.
Мое внимание предизвика коментарот под скенираниот дел, некако ми беше чудно на еден таков краток скен од кој не се гледа од каде потекнува, таков жесток одговор. Затоа решива да пребарам малку и да се обидам да го најдам целиот текст.
(This post was last modified: 05-11-2017, 02:30 PM by ЈорданПетровски.)
02-06-2016, 02:50 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Еве го извештајот во оргинална форма каков го најдов.


[Image: 6ga9ue.jpg]


[Image: 1570ltl.jpg]


[Image: 14cu2y9.jpg]
03-06-2016, 12:37 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

[Image: 2ypbujl.jpg]

[Image: mr6841.jpg][Image: jicbhi.jpg]
03-06-2016, 12:38 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

[Image: wrgnpj.jpg]
[Image: 29mvn8k.jpg]
[Image: nbru6b.jpg]
03-06-2016, 12:40 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

Еве го и преводот на документот.


Quote:Парис, 9ти Мај, 1949

Ангел Кујумџиски
Хотел де Крион
10, Плаза де ла конкорд
Парис 8

Телефон Анџу 24-10

Г-дин Спенсер Феникс
Директор на финансискиот отсек
Администрација за економска соработка во Грција
Атина


Драги Спенсер,

Многу скоро после нашиот разговор за време на Вашиот престој во Парис, верувале или не, јас примив писмо од Лидерот на ВМРО: Ванче Михалов, во кое тој бара да се состанам со него. Ова писмо патувало до мене бајаги долго време поради тоа што прично било испратено на мојата пред-војна адреса (115 авенија Анри-Мартин) од каде што било препраќано се’ додека да стаса до мене.

Сигурно дека ќе разберете дека искушението да се сретнам лично со Ванче Михајлов беше преголемо да му се оддолее. Затоа му одговорив на писмото и се согласив да се сретнеме. Согласно, се сретнавме во некое мало градче помеѓу Рим и Винтимилиа .

Ванче Михајлов беше многу задоволен што се сретнавме. Двајцата обавивме два разговори: првиот во траење од три часа, а вториот во траење од четири и пол часа. Сигурно не треба да Ви потенцирам дека раговорите од ваква природа се сериозни, деликатни, како и денекаде опасни.

Од Ослободувањето, Ванче Михајлов е во бегство. Првин минал извесно време во Германија, па потоа во Австрија, па повторно во Италија, но секогаш во американската зона на овие држави.

Ванче Михајлов е тежок анти-комунист и е строго анти-Советски настроен. Тој отсекогаш се залагал за независна Македонија, т.е. Македонија која нема да е под јаремот ниту на Бугарија, ниту на Грција, ниту на Југославија, а особено не под јартемот на Русија. Ванче Михајлов е вистински Македонец, и јас само како таков го познавам.Тој е голем идеалист, и никакви материјални ниту морални интереси немаат улога кога е во прашање неговата политика.

Во пресрет на нашиот состанок, го замолив Михајлов црно-на-бело да ги подготви прашањата кои би сакал да ми ги постави како и фактите со кои сака да ме запознае. Согласно, тој подготвил неколку белешки, кои ви ги доставувам онака како што тој ми ги достави до мене. Од овие белешки Вие ќе можете сами да судите за неговите чувства во врска со неговата матична земја, Македонија, како и неговите мислења во однос на прашањето за создавање на независна македонска држава.

Претходно, со Ванче Михајлов пред војната се имав сретнато на два наврати. Мојот впечаток тогаш беше дека додека Михајлов е заинтересиран да формира независна Македонска држава, таа држава да биде под јаремот на Бугарија. Инаку речено, мојот впечаток беше дека Михајлов е заинтересиран да направи некаква федерација која би ги обединила Македонија и Бугарија. Затоа, на нашата скорешна средба го замолив да ми се изјасно по ова прашање. На најискрен начин Михајлов ме увери дека погрешно сум ја разбрал неговата намера. Точно е тоа дека македонскиот јазик има многу допирни точки со бугарскиот. Точно е и тоа дека Михајлов се има здобиено и со азил во Бугарија; но тој никогаш Бугарија не ја сметал за своја татковина; неговото срце и неговиот ум секогаш биле во Македонија.
Предлогот на Михајлов, кој е изложен во неговите белешки, кои Ви ги доставувам, е дека Македонија треба да е комплетно независна тампон држава, според примерот на Швајцарија. Тоа е доказ дека тој нема желба да ја види Македонија ниту во рамките на Бугарија, ниту на Југославија, ниту пак под јаремот на Русија (СССР).

Планот на Ванче Михајлов е да ги обедини Бугарскиот, Југословенскиот и Грчкиот дел на Македонија во една независна држава, чиишто граѓани, без разлика на нивното потекло ќе уживаат еднакви права и слободи, како што е случајот во Швајцарија. Емигрантите би се вратиле во својата матична татковина.

Понатаму, Михајлов предлага оваа независна македонска држава да биде ставена под контрола и управување од страна на Организацијата на обединети народи, и на тој начин да се саботира руската пропаганда која има за цел Македонија да ја стави под советски јарем.

Во интерес на САД и Грција, со цел да се сопре крвопролевот во Грција, како и за намалувањето на финансиските трошоци за САД, Михајлов исто така предлага воспоставување на времена независна македонска држава во рамките на Грција. Ова би било во грчкиот дел на јужна Македонија (Егејска Македонија). На овој начин би се расчистла недовербата на македонското население во однос на вистинските цели на Западните сили во однос на македонското прашање. Истовремено, овој потез би ја анулирал руската пропаганда.

Се чини дека во составувањето на неговиот предлог, Михајлов е предводен од информации кои ги има здобиено од компетентни извори, а информации кои сугерираат дека и покрај договорите и преговорите кои се водат во текот на месец мај, а во врска со решавање на германското прашање и конечното пронаоѓање на решение за траен мир, се чини дека Русија е решена комплетно да го уништи Тито. Според информациите со кои располага Михајлов, СССР сеуште се готви да прати нови трупи на воено обучени цивили во Бугарија и Албанија, со цел оваа маса подоцна комплетно да ги замени грчките, бугарски и албански герилци во грчката граѓанска војна. Се чини дека ништо не може да ја разубеди Русија од спроведување на овој план, и појкрај можноста дека таа евентуално ќе мора да направи отстапувања на Балканот, кои во секој случај би биле само привремени.

Ванче Михајлов ме потсети дека во моментов Сталин ја игра истата улога која ја играше Султан Абдул Хамид, кој исто така ги поддржување Комитите; тогаш овој дел на Балканот сеуште беше турска провинција.

Според информациите на Михајлов, Русија во моментов обучува војска од десет илјади души; веднаш штом оваа војска ќе заврши со својата обука, таа ќе биде испратена во Бугарија, војниците преправени како цивили. Веднаш по нивното пристигање во Бугарија, на војниците ќе им се дадат бугарски исправи (државјанства) и тие ќе им се придружат на бунтовниците во шумата.

Се чини, според информациите на Михајлов, дека СССР е решена на Балканот да гледа како на своја провинција, тука вклучувајќи ја не само и Грција, туку и Босфорскиот проток.

Мислење на Ванче Михајлов е дека со својата пропаганда во Македонија, Русија сака да ги убеди Македонците дека тие не можат да очекуваат никаква помош од Западните сили, чијашто цел, според Русите, е Македонија, Бугарија и Албанија да ги направат грчка провинција, и на тој начин да ги отсечат овие земји од Јадранот. Ова е причината зошто Михајлов се залага за формирањето на тампон држава.

Како што веќе објаснив, Михајлов инсистира дека прв чекор во овој план е САД да ја натера Грција да го дозволи формирањето на независна држава во Егејска Македонија, под контрола на Грција. Тој смета дека ова е најмудриот начин да се избегнат понатамошни трошоци за САД, бидејќи нема да е потребно да одржува таква важна организација во Грција.

Г-дин Михајлов исто така чувствува дека формирањето на оваа држава би произвело до зближување на македонското насение во Егејот: Бугарите, Ромите, Албанците и Грците, и дека тоа ќе го освести македонското население за потребата да ги обедини силите со цел да го заштити егејскиот брег од можна агресија од Северот.

Михајлов понатаму изјави дека формирањето на оваа независна тампон држава би придонело и до намалување на раздорот и поделбата коишто во моментов се присутни меѓу Грците.

Михајлов ме информираше дека намера на Русија (СССР н.з.) е да формира независна македонска држава - Пирин (во регионот на Петрич, Бугарија) со цел да го придобие населението од југословенскиот дел на Македонија, т.е. долината на Вардар. Ова е причината за поканата упатена до бугарскиот лидер за посета на Москва. Цел на овој план е македонското населние да се охрабри сериозно да се обедини со грчките бунтовници во нивната борба против грчката Влада, и на тој начин Бугарија да одбегне обвиненија дека испратила војници во Грција да им се придружат на бунтовниците. Доколку Русија успее во изведба на овој план, тогаш ќе се потврди сегашното мислење дека и покрај преговорите кои се моментално се одвиваат, граѓанската војна на Балканот ќе продолжи понатаму.

Го прашав Михајлов зошто тој и неговата организација соработувале со монархистичката Влада за време на војната, кога Цар Борис вети дека Македонија ќе ја направи независна држава. Михајлов категорично негираше било каква соработка со Цар Борис од негова страна; понатаму ми рече дека кога Цар Борис и германците предложиле тој да биде поставен на чело на независна и слободна македонска држава обединета со Бугарија, Михајлов, не само што го одбил предлогот, тој го советувал Царот и неговата влада и тие да ја одбијат оваа понуда, бидејќи како и да е оваа држава би била само привремена, и би била растурена со завршувањето на војната.

Михајлов ми кажа дека тој не може да го замисли формирањето на било каква независна македонска држава без претходна согласност од страна на САД. Михајлов многу директно ми рече дека ова тој не го зборува оти јас сум американски државјанин, туку ми објасни дека тој нема доверба кон Англија, и затоа што тој е убеден дека не може да се формира независна македонска држава без претходна согласност на САД. Според Михајлов, Англија има направено многу грешки во овј дел на светот, и дека таа сеуште продолжува да прави грешки тука. Според Михајлов, Англија има голема недоверба кон славонските народи. Михајлов вели дека оваа недоверба е неоснована, бидејќи, иако Македонците ја имаат истата вера како Русите, тие никогаш нема да ги имаат истите принципи, и дека Македонците никогаш нема да станат Руси, исто како и што не можат да станат Бугари или Срби. Македонците ќе си останат Македонци, секогаш, дали во рамките на незавнисна Македонија или пак под патронат на ООН или под контрола на грчката држава.

Михајлов ми објасни дека членството на неговата паритија претежно се состои од Македонци кои одамна станале натурализирани Американци, и од Американци од македонско потекло кои израснале во САД. Михајлов ми рече дека тој и припаѓа на втората група.

Кога зборува за “Американски” Македонци, Михајлов, секако тука мисли на анти-комунистите, бидејќи уште од време на војната имало и некој број на Американски Македонци кои се платени од Русија и бугарската мисија, и кои постанале Комунисти.

“Она што ми е на мене во срцето,” ми изјави Михајлов “е добробитот на мојата татковина и благонаклоноста на САД.”

Го познавам Ванче Михајлов доволно добро за да можам да ги земам неговите изјави како вистинити и искрени. Тој истакна дека доколку тој се залагал за некои лични интереси, тогаш ќе ја прифател германската понуда да биде поставен на чело на независната македонска држава (под бугарски патронат н.з.) за време на војната.

Ако се прифати неговиот предлог за тампон дражва, каде еднаквите права, слободи и привилегии за целото население би се подразбирале, тогаш Михајлов би бил подготвен да регрутира војска од Бугари и Румуни во јужниот дел на Македонија, и со тоа да ја унитшти работата на Болшевиците во тој дел на светот.

Михајлов чувстува дека ова симултано би ја совладало Болшевичката пропаганда во северна Македонија кон Бугарија и југословенските територии.

Понатаму Михајлов препорача независната македонска држава, како што напоменав погоре, да биде ставена под патронат на ООН за десет годишен период на чијшто крај би се одржал плебицит, кој би бил под надзор на ООН, на кој начин народот би имал можност да ги изјасни своите чувства.

Низ текот на нашите раговори, Михајлов се присети на содржината на меморандум од 1918 год. до покојниот претседател Вилсон, а од авторство на Џ.Д. Буше, сега покоен. Примерок од меморандумот е прикачен подолу, заедно со неколку кратки белешки за улогата која ја има одиграно г-дин Буше во еден друг период во однос на балканското прашање.

Quote: 
Меморандум до Претседател Т.В Вилсон


автор: Џ.Д. Буше

Во интерес на правдата и мирната иднина на Балканскиот полуостров, потребно е границите на балканските држави да се совпаѓаат со етничките граници на различните националности.
Доколку се појават случаи каде што оваа раграничување не е возможно, во тие случаи да се следи прниципот дека никој народ не смее да биде под туѓа надвласт, т.е. малцинството треба да има автономија.
Повикувањето на овој принцип е посебно пожелно во случајот на Македонија, земајќи ги в предвид ривалските тврдења на нејзините соседи, коишто беа извор на бесконечното страдање на македонското население низ последниов половина век. Под свое автономно управување, македонското население ќе има прилика да си ги врви своите интереси, и на тој начин би можело да просперира, ослободено од малтретирањата кои досега ги има поминато.
Ако ја прифатиме теоријата пропагирана од Србите и Грците дека нациолната совест на Македонците е “динамична” и дека тие немаа посебна пристрасност кон било која странска пропаганда, тогаш логичниот заклучок е дека тогаш тие треба да си се управуваат независно од друга држава, т.е. принципот “Македонија на Македонците” треба да се прифати. Доколку пак спротивно, навистина постојат симпатии кон страни држави, тогаш  Македоците ќе имаат можност слободно да ја изразат оваа тенденција во согласност принципите на самоуправа и самоопределување.
Автономната македонска држава би се простирала од Шар Планина на север (српската етничка граница), до Егејското Море на југ, од бугарската граница на исток до албанската граница на запад. Јужната граница би се просрирала до Касторското езеро и вливот на реката Вардар, залкучно со Нигрита и Халкидичкиот полуостров.
Би било пожелно автономната (македноска н.з.) држава во првите години од незјиното формирање да биде ставена под привремен патронат на задолжителна сила, претпочитливо САД.
Не е неразумно да се очекува Србија и Грција ќе се откажат од македонската територија која што ја имаат окупирано од 1913 год со оглед дека овие држави сега ќе се здобијат со значителни проширувања.
Солун, којшто комерцијално е неодделив од внатрешноста, природно би станал главен град на новата држава. Доколку сметате дека ова е невозможно, тогаш сеуште постои излез  на морето преку Кавала.
Поднесеново предлог-решение би ја задоволило желбата за автономија на Македонија и Солун, која надалеку се чувстува веќе подолг период, а истовремено е во согласност со Вашата државничка мудрост која е прифатена од Здружените Сили.


*******************

Господин Џ.Д. Буше


Г-дин Џејмс Д. Буше беше дописник за Балканот за Лондон Тајмс од 1888 г до 1920. Како таков тој беше сведок на четири војни на Балканот, како и на безброј востанија кои со себе ги носат сите ужаси на војната едно по друго, во Крит, Грција, Албанија и Македонија. Никој не ја знаеше внатрешната историја на Балканот подобро од Буше. Неговото големо симпатизерство спрема грчкиот и бугарскиот народ беше клучно за формирањето на Балканскиот сојуз против Турците во 1912 г.

Како голем експерт за Балканот, Буше остана непомирен со Букурешкиот мировен договор (1913 г) со кој Македонија остана поделена помеѓу нејзините соседи. Во писанија во ТАЈМС како и други периодични часописи тој постојано се молеше за праведно решение за Балканот. За време на 1919-1920 г живеејќи во Парис, Буше направи големи напори да придобие поддршка за македонската кауза од неговите пријатели и дипломати.

Буше своите надежи за праведен и конечен мир на Балканот ги насочи пред се кон американската делегација во Париската мировна конференција и Претседателот Вилсон. Буше изготви Меморандум до Претседателот во однос на македонската автономија (види погоре н.з.), на кој беа прикачени потписите на број луѓе кои имаа минато некое време на Балканскиот полуостров, и кои беа запознаени со желбите на населението. Листата на потписиниците на петицијата, меѓу другите, ги влкучува и имињата на Полковник Леон Ламуш, О’Маили, Сер Едвард Пирс, Др. Х.А. Гибонз, и г-ѓица М.Е. Дурам, сите познати авторитети за Балканот.

Според мислењето на г-дин Михајлов, постојат две можни решенија за завршување на војната во Грција: војна против Русија - и нејзин пораз; или неговиот план за независна Македонија.

Јас сум убеден дека Ванче Михајлов е идеалист, и поради тоа мислам дека неговите препораки треба да се земат во сериозен предвид. Мислам дека фактот што неговиот предлог предвидува ставање на независна Македонија под грчки патронат е доказ за неговата добра волја, затоа што ова е прв пат да чујам Македонец да даде ваков предлог.

*********************

  

На кратко, идеите на Михајлов се следниве:


Quote:Да се формира независна македонска држава, под грчки патронат, во Егејска Македонија. Оваа држава да ги гарантира еднаквите права , слободи и привилегии на сите граѓани (Македонци, Грци, Бугари, Румуни, и др.)
Креирањето на ваква држава би ги имало следниве предности:
(а) Би ја завршило граѓанската војна во Грција;
(б) Грција би добила тампон зона од рускиот комунизам на северот;
(в) Формирањето на оваа автономна држава би ја саботирало креацијата на независна македонска држава во бугарскиот дел на Македонија (Пирин-Петрич). СССР има желба да формира македонска држава во Пирин со цел да го примами Македонското население од Егејска и Вардарска Македонија и ја тој начин да ја засили својата позиција во Југославија против Тито, како и својата улога во војната во Грција.

Како Американец, и чисто од американска перспектива, мое мислење е дека предлогот на Михајлов ги нуди следниве предности:

Ставајќи ја новата независна држава под патронат на ООН, оваа организација заедно со САД ќе имаат слободна рака да ја штитат Македонија, како што ќе сметаат за најдобро, од Комунизмот, како и од руските аспирации кон Егејот, Јадранот и Медитеранот.


* * * * * * * * * 


Прашањето е сложено, но сметам дека предлогот на Михајлов е еднисвтениот начин Русите да се истиснат од Црното Море и Јадранот.

Меѓу последните прашања кои му ги поставив на Михајлов беа следниве:

“Дали го познавате г-дин Ѓорѓи Димитров (Г.Е.М.Е.Т.О.), Лидер на Земјоделската партија на Бугарија, моментално во бегство во САД?”

Г-дин Михајлов ми одговори дека не се познава со лично со Ѓорѓи Димитров, но дека, секако, знае дека тој ја претставува Земјоделската патрија во САД.

Моето следно прашање беше:

“Дали имате врска со Г-дин Ѓорѓи Димитров”?

Г-дин Михајлов ми објасни дека има врска со Димитров, но ислкучиво преку негов посредник во САД.

Моето трето прашање беше:

“Дали сте во потполна согласност со г-дин Димитров во однос на политиката кон Бугарија?”

Г-дин Михајлов ми изајви дека с# додека Димитров е претседател на Земјоделската партија на Бугарија, и с# додека тој се придржува до антикомунистичките и антиболшевистички идеали, до тогаш Димитров ќе ја има неговата поддршка.

************************

За крај, драги Спенсер, сакам да нагласам дека мене лично Македонија не ми е интерес, ниту пак Бугарија, бидејќи сите мои работи во оваа држава се ликвидирани. Како што знаете, и монархистите и комунистите во Бугарија си се почестија кога ми ги конфискуваа поседите за време на војната. Ме уништија морално и финансиски, и со тоа ги уништија сите мои чувства кои ме врзуваа со Бугарија. Балканското, како и македонското прашање за мене не претставуваат личен ниту материјален интерес. Но лично чувствувам одговорност, да не се запостави ништо што може да е подобно решение за траен мир. Истовремено се чувствувам задолжен да бидам од корист на мојата нова татковина.

Како што најавив погоре, а со цел да се избегнат било какви недоразбирања во однос на проектот на г-дин Михајлов, ги прикачувам неговите белешки, на чија основа беа водени нашите разговори. Белешките на г-дин Михајлов се автентични, како што тој ми ги даде.

Сакав да му пишам и на Кавендиш Канон, но, за жал, не сум во можност. Ви оставам Вам да решите дали ќе му ја пренесете содржината на нашата комуникација. Едниствено би ве замолил доколку е можно да одбегнете да ме споменете по име.

С# наубаво,
 Ангел Којунџијски

Ангел Кујумџиски, агент на ЦИА,  во Втората Светска Војна Полковник во Американска Армија и тајната служба (ОСС - КСС - Канцеларија за Стратешки Служби).
(This post was last modified: 03-06-2016, 06:07 PM by ЈорданПетровски.)
03-06-2016, 12:56 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Ке издвојам неколку работи кои сум ги напишал врз база на информации кои сум ги добил од луѓето кои биле основачи на ВМРО СДРМА-Самостојна Демократска Република Македонија под ПРОТЕКТОРАТ на АМЕРИКА. Работи кои може да се поврзат со оваа сведоштво на Ангел Којнуџиски:


Quote:1947 година е формирана ВМРО-СДРМА-ПРАВДА која за неколку месеци постоење собра преку 28.000 членови, со што продолжи борбата за самостојна, суверена и ОБЕДИНЕТА Македонија. Србокомуњарските историографи ја прескокнуваат оваа бројка и употребваат израз "ВМРООВСКИ ГРУПИ", групи кои не биле поврзани и кои никнувале самоинцијативно, на тој начин сакајки да ја оспорат организираноста на ВМРО ПРАВДА.
На формирањето на ВМРО-СДРМА-ПРАВДА никој не приговараше, па ниту Ванчо Михајлов, иако знаеше за основањето и делувањето на ВМРО-ПРАВДА.
Дека Михајлов знаел, за госпоѓата Боева ке е доволно да споменам дека во групата која ја основала ВМРО СДРМА-ПРАВДА е Благоја Мрмевски од Прилеп, брат на Петар Мрмев.Quote: Но, како што му е познато на секој читател,транзицијата од Михајлов до Смичковски нема да се случи. Промената нема дојде благодарение на дворските игри на луѓето околу Ванчо Михајлов. Тука мора да се издвои Вида Боева (сестрата на Проф. Георги Боев и лична секретарка на Михајлов), чија основна грижа и задача е Ванчо да остане на чело на Организацијата, при што етикетата за пробугарскиот карактер на ВМРО би останал негибнатa. Од колкава важност за УДБа е да не дојде до промена во врвот на Организацијата зборува и фактот што луѓето на УДБа во овој период прават обид да го ликвидираат Костадин Смичковски. „Смичко“ ќе мине цели две години во Германија сокривајќе се од џелатите на УДБа. Откако се стекнува со впечаток дека заканата по неговиот живот е мината, Смичковски се враќа во Лугано. Кратко по неговото враќање во Лугано го напаѓа чудна болест за која ниту тој иако бил лекар до крајот на животот не ја утврдил диагнозата. Интересно е што истата болест го зафаќа и зетот на Анте Павелиќ со кој Костадин е многу близок пријател. Смичковски е убеден дека болеста е резултат на обид за негово труење од страна на УДБа.


Михајлов по се знаел која е улогата на Вида Боева Попова.

Уште една информација ке споделам за прв пат јавно. Информацијата е од висок функционер на УДБа, Македонец по потекло која вели дека на почетокот на шеесетите години на минатиот век кај политичкото раководство на Македонија постоело расположение Ванчо Михајлов да биде рехабилитиран, рехабилитиран во политичка смисла бидејки колку јас знам Михајлов не е суден ниту пак осуден за соработка со фашистите
и да му се овозможи враќање во Македонија.
Дали навистина постоела таква идеа и ако постоела што е причината да не се реализира ке треба да се бара во архивите на Сојузната УДБа.

Знам дека отворање на тема за Ванчо Михајлов е сеуште неблагодарна работа и дека ке ми лепат секакви етикети, ке ме плукаат ама ВИСТИНАТА БАРА ЖРТВИ, ВИСИНАТА ОСЛОБОДУВА, ВИСТИНАТА ГО ПОКАЖУВА ЕДИНСТВЕНИОТ ПАТ КОЈ ТРЕБА ДА ГО ФАТИ МАКЕДОНИЈА ЗА ДА СТАНЕ ДЕМОКРАТСКА И СЛОБОДНА!!
(This post was last modified: 03-06-2016, 01:53 AM by ЈорданПетровски.)
03-06-2016, 01:36 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Quote:Меморандум до Претседател Т.В Вилсон


автор: Џ.Д. Буше

Во интерес на правдата и мирната иднина на Балканскиот полуостров, потребно е границите на балканските држави да се совпаѓаат со етничките граници на различните националности.
Доколку се појават случаи каде што оваа раграничување не е возможно, во тие случаи да се следи прниципот дека никој народ не смее да биде под туѓа надвласт, т.е. малцинството треба да има автономија.
Повикувањето на овој принцип е посебно пожелно во случајот на Македонија, земајќи ги в предвид ривалските тврдења на нејзините соседи, коишто беа извор на бесконечното страдање на македонското население низ последниов половина век. Под свое автономно управување, македонското население ќе има прилика да си ги врви своите интереси, и на тој начин би можело да просперира, ослободено од малтретирањата кои досега ги има поминато.
Ако ја прифатиме теоријата пропагирана од Србите и Грците дека нациолната совест на Македонците е “динамична” и дека тие немаа посебна пристрасност кон било која странска пропаганда, тогаш логичниот заклучок е дека тогаш тие треба да си се управуваат независно од друга држава, т.е. принципот “Македонија на Македонците” треба да се прифати. Доколку пак спротивно, навистина постојат симпатии кон страни држави, тогаш  Македоците ќе имаат можност слободно да ја изразат оваа тенденција во согласност принципите на самоуправа и самоопределување.
Автономната македонска држава би се простирала од Шар Планина на север (српската етничка граница), до Егејското Море на југ, од бугарската граница на исток до албанската граница на запад. Јужната граница би се просрирала до Касторското езеро и вливот на реката Вардар, залкучно со Нигрита и Халкидичкиот полуостров.
Би било пожелно автономната (македноска н.з.) држава во првите години од незјиното формирање да биде ставена под привремен патронат на задолжителна сила, претпочитливо САД.
Не е неразумно да се очекува Србија и Грција ќе се откажат од македонската територија која што ја имаат окупирано од 1913 год со оглед дека овие држави сега ќе се здобијат со значителни проширувања.
Солун, којшто комерцијално е неодделив од внатрешноста, природно би станал главен град на новата држава. Доколку сметате дека ова е невозможно, тогаш сеуште постои излез  на морето преку Кавала.
Поднесеново предлог-решение би ја задоволило желбата за автономија на Македонија и Солун, која надалеку се чувстува веќе подолг период, а истовремено е во согласност со Вашата државничка мудрост која е прифатена од Здружените Сили.


*******************

Господин Џ.Д. Буше


Мислењето на Џејмс Буше во однос на македонското прашање за нас е многу интересно, особено ако се земе впредвид дека од една страна, е игнорирано од страна на Вудро Вилсон, а од друга страна од историјата е потврдено како исправното решение, не само за Македонија и Балканот, туку како општ принцип. Кореспонденцијата помеѓу Којунџијски и Спенсер Финикс ни ја дава генезата на идејата за “Македонија - Швајцарија на Балканот,” недоразбраната идеја чиј патрон бил Ванчо Михајлов - една од најисцрентите личности во официјалната македонска историја. Но, уште поважно, добиваме концизна дефиниција за тоа што значи слоганот “Македонија на Македонците.”

На еден начин можеме да кажеме дека неповолната по Македонија разврска на Букурешкиот мировен договор е последица на Граѓанската војна во САД (1861-1865 г.). Тоа е првиот момент кога американската политичка сцена се запознава со прото-прогресивците (Линкон и контрадикторно именуваната Републиканска партија). Дотогаш американската политичка сцена била доминирана од Демократската партија, која била заснована на класична либерална идеологија. Имено, оттука и причинината за американската Граѓанска војна: идеолошкиот судир помеѓу прогресивните Републиканци кои залагале за поголеми ингереции на федералната влада и извршна моќ во рацете на претседателот (централизација на моќта); додека Демократите се залагале за оптшо намалено влијание на владата.

Да забарзаме за триесетина години кога на голема сцена настапува Вилијам Џенингс Брајан и прогресивното (читај социјал-демократско) крило на Демократската патрија. Ова превземање на ДП од страна на социјал-демократите често погрешно се толкува како “менување на половите” помеѓу двата политички блока во САД, но всушност ова е само прегрупирање на целата американска политичка сцена кон левицата. Односно, САД останува без вистинска класично либерално насртоена десница. Ова е истото прегрупирање кое се случува во Европа во 1848 год. - зачетоците на национал-социјалзимот (читај социјал-демократија). Вудро Вилсон е првиот претседател на САД од крилото на Вилијам Џенингс Брајан.

Буше, ако се потсетиме е на Балканот од доцните 1880-ти години. Она што е воочливо во неговиот Меморандум до Вилсон, е дека тој припаѓа на една друга генерација на интелектуалци. Имено, првите “грижливци” за поробените народи биле Боемите, од ковот на ТС Елиот и Лорд Бајрон. Буше и припаѓа на оваа група на слободоумни интелектуалци, кои низ нивните лични искуства во поробените земји се здобиле со уникатна перспектива во однос на проблемите и решенијата за овие земји и народите кои живеат таму.

Оттука, Буше се залага за државни граници кои строго ќе коинцидираат со етничките граници на Балканот: до 1918 г. на Буше му станало јасно дека давањето хегемонија на една или друга народност ќе донесе крвопролевање. Оттука и предлогот за ставање на Македонија по патронат на ООН за период во кој македонското население (од сите верски и етнички позадини) би имало прилика да воспостави демократска традиција.

“Македонија - Швајцарија на Балканот” и “Македонија на Македонците” добиваат слободарска конотација: станува збор за држава која еднакво ќе ги почитува правата и слободите на секоја личност, без оглед на нивната верска или ентничка само-определба.

Оттука и идеолошкиот судир со социјал-демократот Вилсон. Прогресивците тежнеат кон централизација, мега-држава (ООН) заснована на етатизмот како вероисповест. “Македонија - Швајцарија на Балканот” значи комплетна децентрализација, економско-политички сојуз на локални самоуправи, предводени од невидливата рака на пазарната економија.

За оние  како Буше и Михајлов ООН претставува организација низ која етаблираните демократии ќе ги коорднираат своите напори за демократска едукација за новоформираните, новоослободени национални држави, кои никогаш ја немале можноста да се самоуправуваат. Претежно на доброволен принцип. За Вилсон ООН претставува чекор кон Светска влада - демократски спакувано Информбиро. 

“Македонија на Македонците” сега добива контекст на пазарна идеологија: држава како Швајцарија, кадешто и покрај различните лингвистички кантони, секој граѓанин се чувствува пред се како Швајцарец, поради економските благодети кои ги нуди слободната соработка. Партијата на Вилсон во 1921 г. воведува Прохибиција на алкохолот во САД. Очигледно, станува збор за комплетен идеолошки судир. Михајлов се залага за слободно пазарно општество, Вилсон се залага да одреди како секој граѓанин ќе го живее својот приватен живот. 

Сведоци сме дека заклучоците на Букурешкиот мировен договор, како и париските мировни договори, кои го игнорираат принципот на национална држава, се покажуваат како еден голем трагичен неуспех, токму поради неприфаќањето на овој прицип. Односно, сведоци сме дека принципот на хегемонија носи трагедија.

Душан Петровски
03-06-2016, 01:46 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Дочев е Бугарин и е соработник на американската разузнавачка служба по ВСВ.
Делот кој го издвоив со црвено е по мене најбитното. Зошто?? Затоа што нема логика Бугаринот Дочев да го попречува вооружениот бунт, бунт за ослободување на "БУГАРИТЕ" во Македонија од Југословенско ропство.
По логика, за секој Бугарин востание на "БУГАРИТЕ" во Македонија ке било добредојдено па макар тие биле и ПЕТ души! Со тоа востание ке се докажело дека во Македонија живеат Бугари ама Дочев бил против! Зошто бил против тоа САД да го вооружат движењето во Македонија а тоа е ВМРО СДРМА ПРАВДА која во моментот кога почнале апсењата броела околу 28 илјади члена. Значи се работи за сериозна сила. Повторно и оваа, бројката на членови на ВМРО СДРМА ПРАВДА го дематира Дочев бидејки од тие 28 илјади сигурно дека неколку илјади би се одважиле да поведат оружен бунт. Единствен одговор на сите прашање е еден, а тоа е дека Дочев ја знаел вистината, востанието кое го подготвувал Ванчо Михајлов со ВМРО СДРМА ПРАВДА не би било во полза на Бугарија!! Востанието ке било чисто МАКЕДОНСКО и се рабира постоела опасност тоа востание да се прошири и на Пиринскиот дел од Македонија.

Quote: Wrote:[Image: DochevzaMi2fc8.jpg]

Дочев изјави дека го лично го познава Ванчо Михајлов, и дека го има криено во Австрија после ВСВ, како и дека му обезбедил фалсификувани патни исправи за да може да влезе во Италија. Тој ни објасни дека тогаш работел за ЦИЦ, и дека документацијата ја набавил од нив (ЦИЦ), но без да ги информира дека станува збор за Михајлов. (Ова можеби е вистина, или не; можно е, но треба да се провери)

Понатаму Дочев ни објасни дека Михајлов му бил лут после следниов инцидент: во 1950 г Михајлов поднел извештај до американската војска во Германија, изјавувајќи дека има илјадници следбеници кои се подготвени и расположени за вооружено востание против југословенската влада доколку САД ги снабди со оружје.
ЦИЦ го запраша Дочев да прокоментира за ова, при што тој (Дочев), одговори дека според негово мислење тврдењето на Михајлов е далеку преувеличено; дека Михалов несомнемо имал неколкумина следбеници кои би се кренале по наредба на Михајлов, но дека нивната бројка не е ни од далеку блиска до онаа која ја тврди Михајлов. Дочев бил на мнение дека оваа сознание протекло до Михајлов бидејќи брзу после неговото пристигнување во Канада, во време кога Македонците биле срдечни спрема него, стасало писмо од Михајлов во кое тој им рекол на сето МПО дека Дочев е нивни непријател, и да не му помагаат на никаков начин.
03-06-2016, 02:04 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#9

Аз сега на кое да вервам? На това,което съм чул лично Иван Михайлов да казва или на някакви съчинения?
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
03-06-2016, 02:49 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

[Image: 5ambed.jpg][Image: 11snk8m.jpg]
Дополна на извештајот или појаснување. Преводот ке биде за некој ден
04-06-2016, 11:42 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#11

Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
05-06-2016, 09:59 PM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#12

Оказа се,че резиденцията на американския посланик в София е дарена от Куюмджийски Icon_razz
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
05-06-2016, 10:01 PM
Website Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#13

Mr. Vantche Michailoff feels, too, that this would have the effect ofbringing the entire Macedonian population on the Aegian sea closer together: Bulgarians, Rumanians, Albanians and Greeks,and would make the Macedonian population realize and would make the Macedonian population realize the necessity of uniting its forces to protect the Aegian Coast against any possible aggression from the North.
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
05-06-2016, 10:17 PM
Website Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

ИВАН МИХАЙЛОВ И ТРЕТИЯТ РАЙХ


[Image: 1.jpg]

Иван Михайлов и съпругата му Менча Кърничева напускат окупираната Варшава през февруари 1940 г., съпровождани от тогавашният български търговски съвет­ник във Варшава Крум Цоков. През следващата година семейството на революционера пребивава в Германия и Унгария. Документите и сведенията за това време са оскъдни. Съвсем кратки са мемоарните бележки на Кр. Цоков, които бяха публикувани във в. „Македония”. След обявяването на независимата Хърватска държава през 1941 г. до края на Втората световна война Ив. Михайлов и съпругата му са лични гости на хърватския държавник и политически деец, поглавника на усташите д-р Анте Павелич. Този период е изключително добре документиран, тъй като хърватските и българските архивисти издадоха четири документални тома. (N. Kisic Kolanovic, Prijatelstvo po mjeri ratnog vremena 1941–1945, Zagreb, Hrvatski drzavni arhiv, 2003, s. 331; Poslanstvo NDH u Sofiji. Diplomatski izvjestaji 1941–1945. Priredila N. Kisic Kolanovic, Svezak 1-2, Zagreb, Hrvatski drzavni arhiv, 2003, s. 782-742; България и Независимата хърватска държава (1941–1944). Дипломатически документи. Съст. М. Тодоракова. С., 2004. Вж. и M. Ristovic, Ivan – Vanco Mihailov izmedu nezavisne drzave Hrvatske I Bulgarske (1941–1944), Istorija 20 veka, Br. 1–2, Beograd, 1986, s. 139–153.)
В началото на септември 1944 г. с благословията на Адолф Хитлер Третият райх възлага на Ив. Михайлов да застане начело на независима Македонска държава по подобие на Хърватската, но той след среща със съратниците си в Скопие отказва.
През времето на Втората световна война Ив. Михайлов е в контакт с германските тайни служби. За тези контакти разказват в спомените си шефът на нацисткото разузнаване Валтер Шеленберг („Лабиринт”) и референтът в отдела за Югоизточна Европа на Шесто управление в РСХА (Главното управление за имперска сигурност) на Третия райх Валтер Хаген (Вилхелм Хьотл) („Тайният фронт”). В 35 глава на спомените си В. Шеленберг разказва следното:

[Image: 2.jpg]
Валтер Шеленберг

„Скоро след споменатите събития на Балканите [1943 г.] в Германия пристигна Ванче Михайлов. Той беше лидер на така наречената ВМРО (Вътрешномакедонска революционна организация), създадена още в края на миналия век - при­вържениците й бяха национално малцинство и се бореха за отделянето на Македония в самостоятелна и независима държава. ВМРО водеше с години тази борба толкова умело и ожесточено, че понякога извършваните по нейна присъда политически убийства и други наказателни акции хвърляха в ужас всички страни на Балканите. Ръководена от анти­комунисти, спадащи към дясното й крило, организацията беше яростен противник на Съветите, чиито опити да прив­лекат ВМРО на своя страна винаги завършваха с неуспех, сблъсквайки се с непреклонния отказ и съпротива на Ванче Михайлов.
Опитахме се след несполучилото покушение срещу Тито да използваме по-широко ВМРО в нашата борба със Съветите. Ето защо лично се запознах с Ванче Михайлов при посещението му в Берлин. Той беше нисичък и слаб мъж с бледо лице, чиито енергични черти и светли очи го­вореха за фанатичен и целенасочен борец. Още от 1941 го­дина нашето разузнаване се мъчеше да склони Хитлер към мисълта за създаването на самостоятелна Македония, като му изпрати съответен меморан­дум. Но чак през 1943 година той се съгласи да обмисли по-детайлно тази идея. Окончателното си съгласие за провъзгласяването на Македония за независима държа­ва даде едва през лятото на 1944 година (след смъртта на Борис III, царя на България). Но беше вече късно - събитията по фронтове­те попречиха за реализацията на това решение.

Quote:Михайлов: тук ще повторя казаното от мен в италианското списание „Ла стория илустрата”. Към края на войната германците ми предложиха да проглася и застана начело на македонска държава. Отидох в Скопие и там на място отказах предложението, като добавих пред тях следното: „Не желая да поемам пред своя народ отговорност за твърде вероятни кръвопролития, които може да се явят при дебнещия комунизъм”. Самите немци в книгата „Дер гехайме фронт” [Секретният фронт] от Валтер Хаген [Вилхелм Хьотл] писаха, че колкото и да им е неудобен този отговор, те считат, че Михайлов правилно изпълнява дълга си към своя народ.
(This post was last modified: 16-08-2016, 12:14 AM by ЈорданПетровски.)
16-08-2016, 12:11 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

Quote:Какво казват докладите на ЦРУ за дейността на Иван Михайлов


от
Мартин Чорбаджийски
-
28 септември 2017


Защо една от най-големите разузнавателни служби проявява интерес към последния водач на ВМРО Иван Михайлов? Преди близо година ЦРУ разсекрети и публикува на сайта си множество документи, свързани с дейността на агенцията през годините. В тази богата колекция място намира и бележитият македонски българин, сведенията за когото се разглеждат като част от по-голямата тема за Македония.
Централно разузнавателно управление, ЦРУ (на английски: Central Intelligence Agency, CIA) е създадено през 1947 година от президента на САЩ Хари Труман. Организацията е наследник на Управлението за стратегически служби, чийто ръководител е полк. Уилям Донован, известен в българската история със своя план за откъсване на България от Оста през 1943 година. ЦРУ се утвърждава като една от най-мощните и способни разузнавателни агенции, която работи тясно за реализиране на американските външнополитически цели и стратегии.

[Image: Ivan_Mihaylov_Mencha_Karnicheva_and_Mark...00x348.jpg]
Иван Михайлов с неговата съпруга Менча Кърничева и хърватския политик Марко Дошен на гроба на Тодор Александров, 1933 година.

Докладите и анализите на ЦРУ за Македония са изключително интересни, макар понякога да се отличават с неточност или свободно използване на термини, например когато става дума за етническата принадлежност на населението. Периодът, през който е разгледана дейността на българския революционер сякаш определя и причината за американския интерес – това е началният етап на Студената война, времето на разрива между Тито и Сталин (формално обявен година след официалното създаване на ЦРУ), след който България трябва да преформулира своята политика по македонския въпрос и да следва съветските указания за пълно настъпление спрямо режима в  Белград.
Името на Михайлов за първи път се споменава в доклад от 21 ноември 1949 година, който разглежда антиюгославските дейности в България:

„Изглежда българите се възползват максимално от македонския национализъм. Мнозинството от агентите им, въвлечени в антиюгославски дейности, са от македонски произход. Иван Михайлов, македонският лидер на ВМРО, играе и за двете страни, но изглежда изпитва трудности. Из цяла югославска Македония се изграждат клетки на Коминформбюро. Българите си осигуряват македонската помощ чрез експлоатация на национализма и антиюгославските и антибългарските чувства. Българите обаче са наясно, че макар и засега да са възприемчиви, при първа възможност македонците ще започнат въоръжена борба за независимост.“

Следващият доклад, в който е отделено особено внимание на Михайлов, е от 27 март 1950 година и е свързан с отношението на правителството на БКП към протогеровистките и михайловистките крила на ВМРО. Докладът посочва, че:

„Понастоящем българското правителство извършва арести на членове на протогеровистката група на ВМРО. Има сведения, че протогеровистите споделят идеята за обединение с югославска Македония.

Членовете на ВМРО от групата начело с Иван Михайлов биват освобождавани от затворите в България. Правителство се надява, че антититовските чувства на михайловистите ще доведат до подкрепата им за СССР срещу югославското правителство.“
Доклад от 16 април 1953 година, озаглавен, „Биографични данни, местонахождение и дейност на Иван Михайлов“ разглежда в детайли миналото и настоящето на революционера. Докладчикът представя лидера на Вътрешната организация в изключително негативна светлина:

„През последните трийсет години ВМРО напълно промени своя курс. От истинска революционна организация, тя е деградирала до степен, в която днес е една частна група, използвана от Иван Михайлов, чийто амбиции са да управлява една свободна и независима Македония.

[Image: An_artists_rendering_of_the_CIA_Original...00x304.jpg]
Първата централа на ЦРУ, в Лангли, Вирджиния, художествена интерпретация, 1959 година.

Клонът на ВМРО в Съединените щати е Македонската политическа организация (МПО) (Македонска патриотична организация след 1956 година) , която, чрез своя секретар Любен Димитров, действа като орган за събиране на пари за Иван Михайлов. Димитров е напълно подчинен на Михайлов, който определя насоките за дейността на МПО в САЩ. Димитров и някои от членовете на неговия екип получават заплащане за своята работа, докато Иван Михайлов получава годишно по 8000 щатски долара нето. Въпреки че сумата за заплатите се събира в САЩ, малцина знаят, че Иван Михайлов се укрива в Италия под предполагаем псевдоним, който за съжаление не зная.“ (имайки предвид периода вероятно става дума за неговия псевдоним „Радко“).
Най-любопитната част от доклада са спекулациите за предполагаеми връзки с Москва:

„Отдавна съществуват подозрения, че Михайлов „флиртува“ със Съветите“. Докладчикът твърди, че: „През 1928 година Михайлов изпраща някой си Влахов  в Съветския съюз, за да се срещне със Сталин и Георги Димитров и да обсъдят възможността за създаване на свободна македонска държава.“

Тук е възможно да става дума за Димитър Влахов, който по времето на Тодор Александров действително е натоварен с посреднически връзки между ВМРО и СССР. За периода след смъртта на Александров това обаче е малко вероятно, имайки предвид ролята на Влахов в създаването на близката до Москва ВМРО (обединена). Самият Иван Михайлов многократно изразява негативното си отношение към него.
Заключението в документа определя българския водач на ВМРО като: „гангстер, терорист, на когото нито САЩ, нито който и да е не бива да се доверява; той ръководи ВМРО и МПО изцяло за собствената си изгода.“
[Image: 759px-Allen_w_dulles-371x500.jpg]Алън Дълес
Въпросът за доверието от страна на САЩ заслужава известно внимание. Тук е възможно да се намеква за опит на Иван Михайлов да установи официален контакт с ЦРУ. Това кореспондира с други съществуващи сведения, според които той предлага на Алън Дълес (бъдещият директор на ЦРУ) услугите на ВМРО, чийто членове могат да бъдат прехвърлени като тайни агенти в България.
Близо година по-късно (18 март 1954 година) в друг доклад на ЦРУ се говори за посещения на Иван Михайлов в Атина, Солун и Рим през 1953 година, където той „полага усилия за установяване на нови контакти и възраждане на стари такива. Въпреки затрудненията, които изпитва след войната, Михайлов остава човек с големи способности и целеустременост, който едва ли ще се откаже от своята житейска цел за създаване на автономна Македония(…)Той многократно е заявявал, че всеки „метод“, използван за постигането на тази цел е легитимен.“
Документът завършва с подчертаване връзките на Михайлов с лидера на хърватските усташи д-р Анте Павелич:

„Той е близък приятел и сътрудник на Анте Павелич, лидерът на хърватските усташи, който сега живее в Аржентина. Следователно, винаги съществува възможност Михайлов да установи близки връзки с антититовската опозиция в Хърватия.“

Сведенията на ЦРУ за Иван Михайлов тепърва ще станат обект на сериозни изследвания, които да определят тяхната достоверност и значение. Някои от твърденията действително предизвикват скептицизъм, но същевременно подчертават лидерските умения на българския революционер, въпреки негативната оценка. Наред с това ясно личат неговите усилия да запази съществуването на ВМРО дори след разтурянето му от българските и югославските власти.
29-09-2017, 12:35 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,750
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

[Image: 44253175_10156713649756550_5964537331540...e=5C4FEA5D]


[Image: 44339317_10156713649711550_2424244636110...e=5C57D196]


Југословенскиот пакт со движењето на македонската независност
1. Официјален состанок се одржа во Анкара, Турција во текот на месец март 1949 година помеѓу југословенските делегати и делегација на ВМРО, на чело со Ванчо Михајлов. Михајлов побара и прими од југословенската делегација писмен договор со кој Југославија ќе ги посочи сите дипломатски активности и активности кон формирање на независна македонска држава. Југословенската влада се согласи да вложи максимални напори за добивање меѓународни отстапки за оваа нова држава и да влијае на јавното мислење во Грција, Бугарија и Југославија во корист на овој план. Понатаму, југословенската влада ќе се обврзе да ја субвенционира ВМРО во период од две години по склучувањето на овој договор.
2. Михајлов, пак, дејствувајќи за ВМРО, се согласил да се откаже од сите антијугословенски активности и ќе промовира агитација за независност кај Македонците од Бугарија. ВМРО ќе се обиде да ги претвори симпатиите на Македонците, и во Бугарија и во Грција, во корист на Југославија.
3. Значајно, договорот предвидува дека македонската држава треба да има демократска влада, која не е ниту про, ниту антикомунистичка.
4. Исто така, со Југославија ќе биде склучен и заеднички одбранбен пакт, ќе престане да важи, во моментот кога Југославија се обидува да изврши притисок врз внатрешните работи на Македонија. Договорот понатаму предвидува дека разузнавачките служби на ВМРО, кои се активни во Романија, Бугарија, Грција и Албанија, ќе бидат ставени на располагање на Југословените. Во случај на вооружен конфликт, на македонските групи на отпорот ќе им биде наредено да работат со југословенските сили.
5. Југословенските делегации направија обид да се вметне клаузула во договорот со кој македонската држава би се изјаснила за една балканска федерација.Меѓутоа, ВМРО одби да се посвети на ова прашање, а потоа беше одложено на подоцнежен датум.
Коментар: Според мислењето на изворот, ниту една од страните не постапувала со добра волја во влегувањето во овој пакт. Југославија се надева дека ќе добие контрола врз ВМРО, додека вторите сметаат дека е профитабилно да добијат барем привремена поддршка за независна Македонија, додека растот на Тито-Коминформ продолжува.

Коментар: Во првата половина на 1946 година, Михајлов беше пријавен дека го изгубил животот во ангажман со бугарските безбедносни единици. Во наредните две години, беа примени многу малку извештаи за Михајлов и ВМРО, освен што Михајлов под претпоставено име беше пријавен како криење "некаде во Австрија". Кон крајот на 1948 и почетокот на 1949 година, разните југословенски извозни извори објавија дека Михајлов влезе во Италија и сега живее во Рим. Сепак, за време на овој период, Михајлов беше пријавен дека е жител на Буенос Аирес, Аргентина веќе неколку години и дека неодамна тој му се обрати на југословенските проконски форми со предлог да се поттикне ВМРО да преземе активен отпор против Тито во замена за независна Македонија.
18-10-2018, 01:32 AM
Reply