Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
СМРТ НА КОМУНИЗМОТ СЛОБОДА ЗА МАКЕДОНИЈА
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:СМРТ НА КОМУНИЗМОТ СЛОБОДА ЗА МАКЕДОНИЈА !!!

[Image: a3193da9f744508278b55342b9cabd86_L.jpg]
 Јордан Петровски 18.05.2016 

Текстот ке го започнам со три пршања на кои се надевам дека ке се одважи да одговори некој од таборот на "враќачите" на слободтата и демократијата и од таборот на бранителите на Груевски
Прашањата се :

1. Дали постои бесплатен ручек?
2. Каде и кога комунистите створиле држава која била демократска и каде биле почитувани индивидуалните човекови права и слободи?
3. Зошто СДСМ, ДПМНЕ и "Граѓанскитре Здруженија" не го подржаа предлогот на Ванхауте. Та нели на сите им е полна устата со демократија, слобоба!!
Еве да ги потсетам што предложи Ванхауте!!
Ванхауте:


Quote:-Проблемот не е една партија да се замени со друга, односно да се тргне ВМРО-ДПМНЕ и да дојде СДСМ.


Ванхауте јасно и прецизно го лоцира проблемот и уште појасно го кажува РЕШЕНИЕТО на проблемот:


Quote:-Вие имате системски проблем и тоа е она што треба да се промени.

Странциве не притискаат со сета сила и моќ бидејки немаат јасна слика кој ке дојде на власт со падот на Грујо, поточно немаат јасна слика кого Заев ке донесе на власт.
Чекор број еден кој треба да го стори Заев е, да се изјасни што е неговара партија? Дали се таму СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИ или КОМУНИСТИ.
Број два ако се СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИ да набрка се што се занесува со борба против фажизмот. Да излезе на протесто со пароли СМРТ на КОМУНИЗМОT СЛОБОДА за МАКЕДОНИЈА.
Се друго е ветер и магла.

пс. "ЦИВИЛ" новото име на Милчиновит ГЕМ, организира дебати. На модераторите на дискусиите никако да им "текнe" да го постават предлогот на Ванхауте како тема за дебата.
22-05-2016, 12:44 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:ЛАЖНИОТ МОРАЛ НА КОМУЊАРИШТЕТО ТРАЈЧЕ ГРУЈОСКИ


[Image: 5c856eb25b3e1fc73f244a7686864411_L.jpg]
Јордан Петровски
20.05.2016
 
Трајче ГРУЈОСКИ
Quote:Како поранешен судија на Уставниот суд од времето на социјализмот (1967-1974) чувствувам морална обврска да се искажам за улогата на Уставниот суд

Трајче Грујоски се повикува на морлана обврска да се искаже за улогата на Уставниот суд.
Моралот кај комуњарите од ков на Трајче Грујоски се буди кога ке заминат од функција и кога ке треба да продават невинoст и демократски вредности а со тоа и оправдување на сопствените злостори кои ги чинеле за да опстане Комунистичкиот Антимакедонски Тоталитарен Систем, систем кој таквите како Трајче Грујоски ги наградуваше со функции, звања, бенефиции ...
Во Уставот на СФРЈ, значи во времето кога Трајче Грујоски бил член на Уставниот Суд, постоела одредба/член кој велел дека народите на Југославија:

Quote:   ИМААТ ПРАВО НА САМООПРЕДЕЛУВАЊЕ ДО ОТЦЕПУВАЊЕ ОД ЈУГОСЛАВИЈА

Во тоа време УДБа апсела и судовите суделе и осудувале на затворски казни луѓе кои само се обидувале да го искоритат своето со Устав загарантирано право, право на самоопределување до отцепување. Каде во тоа време бил моралот на Трајче Грујоски, на кој како Уставен Судија обврската му била да го брани Уставот. 
пс. на крај на умот немам да го бранам Греуевски и бандата, целта ми е да укажам дека Груевски неговата дружина ги критикува оној кој бил ист како нив.

ппс. ЕУ и САД ни укажуваат дека  решението на проблемот во Македонија не е во тoa една партија да се замени со друга, односно да се тргне ВМРО-ДПМНЕ и да дојде СДСМ !!

Ванхауте:

Quote:-Проблемот не е една партија да се замени со друга, односно да се тргне ВМРО-ДПМНЕ и да дојде СДСМ.


Ванхауте јасно и прецизно го лоцира проблемот и уште појасно го кажува РЕШЕНИЕТО на проблемот:


Quote:-Вие имате СИТЕМСКИ  проблем и тоа е она што треба да се промени.
 


За размуни луѓе појасна порака здравје ама по се, комунистите ниту се разумни ниту пак се Македонци. 
22-05-2016, 12:46 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:СУДНИОТ ЧАС Е БЛИЗУ, КОМУЊАРИ ВИ НЕМА СПАС И НА ВАС И НА ВАШИОТ СИСТЕМ


[Image: ca0d6da997c7f811cdca8d4563c6a22c_L.jpg]


Јордан Петровски
21.05.2016
Читајки ги деновиве платениците на Црвениот Кардинал станува јасно дека нивниот страв од непоколебливоста на ЕУ и САД за смена на Комуњарскиот Систем во Македонија е неколкукратно поголем од стравот кај Грујовци и неговата банда. Кожените гаќи кои заедно со кожените мантили ги облекоа 1945 а 1990 само ги фрлија старите и облекоа нови со нова кројка, приспособена на новите времиња и новата лага повекепартизам, демократија и самостојност попуштија, кожените гаќи недржат повеке, насобраните фекалии се излеаа деновиве како цунами и им дојдоа до нос, за некој ден ке мора и да ја отворат устата и да почнат да си ги голтаат сопствените фекалии.
Краделе и едни и другите во име и за потребите на Тајната Идеолошка Антимакедонска Полиција, разликата е само во процентот кој го задржале за себе и по таа основа Грујовци и неговите  ке добијат некоја година повеке во однос на Црвениот Кардинал и неговите аргати.
Но во попречувањето на демократизацијата, осамостојувањето, плурализмот, Црвениот Кардинал и неговите аргати заслужуваат смртна казна, смртна казна која мора да се воведе во Македонскиот закон, смртна казна со бесење на Камениот Мост.
Го читам едниот аргат на Црвениот Кардинал кoj жали што Заев згрешил што во старт се откажал од насилство, па странците сега не го сметаат за силен фактор во преговорите!

Quote:Заев згреши што во старт се откажа од насилство, странците сега не го сметаат за силен фактор во преговорите!

Насилно рушење на власта никаде не е изведено без желба и учество на Тајната Идеолошка Полиција!! Значи смена на власта би била жми да те л'жу. Курто ке беше заменет со Мурто и се друго ке беше по старо.

Вториот аргат на Црвениот Кардинал вели:

Quote:Го имаме секако „Протестирам“ како апсолутна придобивка од сиот овој процес до сега, но некој треба и партиска политика да води за демократија и слобода, некој треба да ги направи политичките завршни удари!
 

Поракава која ја праќа Црвениот Кардинал преку аргатот, Заев сигурно ја разбира, голем е, мислам возрасен е, не би требело ваква порака да не разбере. Што ке стори незнам, но едно знам а тоа е дека Заев стори многу за да Тоталитарниот Антимакедонски Комињарски Систем е пред уништување и со тоа Заев ке си обезбеди место во историјата. Дали Заев ќе ја направи грешката на Љупчо па кога треба да го зададе завршниот удар да се откаже, ке покаже времето.
22-05-2016, 12:48 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:СВЕТНА АЛАРМОТ ЗА ПАНИКА


[Image: 0f18514092300971a1d9467fe5706101_L.jpg]


Злате Мирчевски
21.05.2016
Ги читам Ордановски и Фрчковски нешто многу песимисти бе дечки. Што вака одеднаш ? А до скоро какви ноншалатни прогнози дававте како да кај да е евего дедо мраз дојде и кај нас и ги истури подароците, подароците кои беа плодови од макотрпаната работа на опозицијата. Само Геровски единствен мртов ладен како руски танкер во северно море: дечки без паника кај да е ке се уклучи и Т.О (територијална одбарна) во одбрана на системот што си го скроивме во почетокот на 90-тите години. Борците од Н.О.Б вејке се уклучија во првите редови , ведаш се стресе Пентагон и Брисел, "тресла се гора појавилисе сталнисти, титовисти, маовисти и марксисти ленинисти". Голем уплав во капиталистикиот запад, кој зема вонреден одмор кој отиде на бајачка во Вашингтон и Брисел. Инаку кога сме кај системот, абе Ордановски и Фрчковски па зарем сега се "пробудивте" од зимски сон и ви текна дека мора да се менува системот, мора да се примени извештајот на Прибе и да се имплементира. Мора да се смени се она што помина во мозочните виуги на тогаш младиот комунист и професор Фрчковски, сите закони, акти, подакти што се вметнаа во системот на младата демократија на Македонија и дека дојде ред овој систем под силен притисок на западот да се смени. Систем кој раѓа нов Бранко нов Груевски, нов диктатор, автократ, кој ќе ја зграпчи власта ке си намести свој јавен обвинител, ке си ги зграпчи медиумите под свое, МВР, АРМ ,Финансии, ке си намести свои судии и после тоа ни далекометен топ со 100 кг. Т.Н.Т не го руши а камоли Шарената Револуција. Зоран Заев, зарем не е време да се збогуваш од услугите на овие стари борци ?? Час во една колумна ке те нападнат, час ке те фалат, час делуваат дезориентирано, сите оние нивни прогнози им пајѓаат во вода. Па уште кога ке прочитам од еден нивни другар соборец оние колумните, Тричковски деее, како ке расчистувал со ВМРО со Македонци и кога ке излезам на протести кога ке се сетам на ова Шарената Револуција ми се претвора во Шарен Гастритис. Па Тричковски бе а вие другите од сдс-м што плукате по ВМРО, плукате во исто време и по Гоце, Даме, Карев, Тодор, Дане, СмиЧко сите оние великани што ги родила оваа грутка земја Македонија. Не заборавајте дека во Шарената Револуција има и чесни десничари кој сакаат да падне овој режим, мислете и на нив дека се почитувачи на историското ВМРО не на ова дпмне, сегашново. Верувам дека има и неутралци на кој им смета се ова. Тоа е дечки, дојде време за тешката разделба, мора да ви падне системот од раните 90-ти. Инаку пошто сите по нешто прогнозираат и гатаат , сите оние силни аналитичари кој на крај се дават во своите анализи, еве и јас ке дадам свое мислење како оваа сага може да заврши за многу кратко време. Западот нека им воведе поединечни санкции на врхушката на дпмне, според мене кај да е ке мора да се разбуди оној десен заспан капацитет во дпмне кој е сега во хибернација во длабок сон, кога ке се освестат дека лидерот на партијата ке не смее да појде до Европа ,ке не смее да се подружи со пријателите од Е.П.П семејството европско, народните десни партии, ке мора некој да му рече: Ајде Г-дине Груевски доволно е, кај ти несмееш по Европа и САД зарем и партијава ке ја ставиш во домашен притовор. Во меѓувреме се оди се разговара со Заев со барање дали е спремен да го имплементира она од Прибе, да се смени системот и да им ја растури забавата на Радмила & ЦО или да си побара западот нов лик. Ако не прифати можеби и во дпмне нов лик има, а такви ликови има , лик кој не извештајот на Прибе туку и Прибејца ке ја имплементира во сменетиот систем. И така ке мора овој пат ако се случи ова, ке мора сдс-м да претирпи голем ремонт, нешто слично по примерот на нивниот другар Тито кога ревидираше сталнисти и И.Б-еовци во верни Југословени и почитувачи на ликот и делото на Тито, ама сега обратно, овие да се ревидираат од Југословени во Македонци и почитувачи на Независноста на Македонија. Според мене вака би било најдоброто решение и Македонија повторно да се врати назад по колосекот кој го тргна, по патот на демократија и евроатланскиот пат. Јас овој текст ке го завршам со слоганот , непријатен за некој ама тоа ееее, тоа е единственот начин да се врати назад од безданата во која тргна Македонија. КРАЈ НА ЈУГОКОМУНИЗМОТ - СЛОБОДА НА ДЕМОКРАТИЈА. Она СМРТ го заменив со КРАЈ , несакам да делувам патетично како нив. Не им посакувам злобно смрт, демократијата не посакува смрт, им посакувам само да ја почитуваат независноста на Македонија а тробојките со петокраката да си ги чуваат по дома.
22-05-2016, 12:49 AM
Reply