Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Фатени со гаќите доле- и босанскиот пуч финансиран од Сорос
Author Message
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#21

Се сеќаваме нели на Ирена Ѓузелова и нејзиниот “придонес“ како портпарол на ЕУ. И види каде Ирена ја почнала својата кариера: како новинар на Фајненшел Тајмс... во истиот весник во кој пред некој ден осамна крајно пристран напис полн со пофалби за Катица Јанева...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
30-04-2016, 10:21 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#22

(28-04-2016, 11:15 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Фино, по име и презиме и дела- раскринкани ороводците на пучот во Македонија:

Quote:    Антони Леополд Колие од Велика Британија, инаку, дел од ненаследната британска аристократија, кои со кралски указ стануваат новопечени лордови. Како таков типов има титула лорд Монктон. Инаку, бил шеф на базата на МИ 6 во Виена и база на нашиве несреќници изнајмени како егзекутори на пучот, чиј водач е Зоран Заев. Заштитникот на Верушевски, Заев, но и нивната банда, работел со лажен идентитет на советник при британската амбасада во Австрија од 2011 до 2015 година по што е пензиониран ,,дипломат“, ама нормално не и како специјалец, задолжен за операции на Балканот и во Северна Африка. Зошто ни се битни датите кога почнува комуникацијата на Верушевски со помошниците, односно со Зоран Заев, кој по неколку иницијални најави за бомбите неколкупати го одлагаше нападот со објаснување дека СДСМ ќе одлучел кога е вистинското време. Шипинки! Се чекала командата од лордот. А тој, ,,дипломатот“ Антони Леополд, темелно го подготвувал теренот во Македонија за да ја почне операцијава. Уште од 2014 година. Согласно со мапата на настани во Македонија во 2014, поврзани со акциите на МВР и ДБК, изгледа дека доста бил загрижен од неколкуте ултрауспешни акции на македонските специјалци кои му го нарушувале планот за изведба. За увид во теренот одблизу човеков доаѓа во посета на Скопје и Приштина на 20 јануари 2014 година. Ова совршено се вклопува во времето на комуникацијата на нашите домашни шпиони и укажува на насоките за работа што ги добиле. Лордот Монктон е интересна фаца со уште позгодна биографија. Тој заедно со својот американски колега од ЦИА, чија регионална база исто така е во Виена, учествува во уште три познати операции на Балканот и во Либија. Тандем „динамична двојка“. Бетмен и Робин за изведување преврати и револуции. Младичот од ЦИА се вика Дејвид Блејк и е шеф на одделот на ЦИА за Југоисточна Европа, односно Балканот. Но тој својата официјална позиција ја крие зад звањето директор на УСАИД за Балканот.

   Атентат на Коштуница


   Еве ги имињата на нивните досегашни потфати за „демократизација“, слобода и правна држава, кои ни се длабоко вкоренети во сеќавањето. Лордот Монктон бил во Белград на 5 октомври кога револуционерите од „демократски“ отпор, предводени од подоцна ликвидираниот Зоран Ѓинѓиќ, изведуваа пуч врз Слободан Милошевиќ. Случајно Британецот бил исклучително близок со Влаимир Поповиќ - Беба, инаку задолжен за безбедноста на Ѓинѓиќ. Во тој период, во тандемот американско-британски специјалци, наместо Блејк, главен за Балканот бил Џон Нејбор. Нејбор по убиството на Ѓинѓиќ бидува уапсен, односно провален, па на негово место за шеф на ЦИА за регионот доаѓа Блејк. Обајцата и денес имаат контрола врз разузнавачките служби на Србија: ДБ, ДБК и ВБ. Оваа двојка, но под раководство на британскиот тим за специјални операции, односно под раководство на лордот Монктон, ја изведува операцијата ,,Бандит“ под чие кодно име се крие атентатот врз Воислав Коштуница, претседател на СРЈ, кој, за среќа, заврши неуспешно на 15 јули 2002 година во Сараево. Атентатот бил испланиран како убиство со снајпер.
   За на содржината на овој текст да му дадеме и малку сочност, односно да ги обоиме црнилата што ни ги изведуваат вакви специјални убијци со помош на регрутирани домашни предавници и купени активистички, експертски и медиумски „спонзоруши“, еве и дел од комуникацијата на двојкава - чадорот од Виена, снимена на 7 август во 2002 година, веднаш по неуспехот на атентатот.
   Монктон: Не разбирам зошто не успеа операцијата. Беа избрани најдоверливите луѓе.
   Блејк: Изгледа потфрли логистиката. Едноставно, на муслиманите не може да им се верува.
   Монктон: Кој од сараевските оперативци беше инволвиран?
   Блејк: Нашите доверливи луѓе.
   Монктон: Беше ли одреден само еден снајперист или имаше и тим за покривање?
   Блејк: Еден беше. Но нашиот тим од Загреб треба да го покрие за секој случај. Не знам каде згрешија.
   Монктон: Кој ја обезбедуваше целта?
   Блејк: БИА досега го чува претседателот Коштуница. Но Крга и Томиќ беа под постојана присмотра. Пред Педи Ешдаун да се сретне со Стипе Месиќ, Коштуница и претседателството на БиХ, под присмотра ги ставивме и авторитетите на БИА...
   Ете сега знаете како се одвиваат валканите работи на државите што извезуваат демократија во државите што сакаат да ги претворат во свои колонии. Колку за потсетување, овие две братски служби тесно соработуваа во сите медитеранските држави, на Блискиот и на Средниот исток, во Латинска Америка, каде што дојде до промена на властите преку револуции, преврати и граѓански војни. А конкретно МИ 6, САС и останатите специјални служби ексклузивно ги работат балканските држави, Ирак, Пакистан и Либија. Шеф на службата е сер Ричард Диерлав. И на крајот едно предупредување: Во ненадејна посета (како во Турција кога почна Таксим-револуцијата како еколошки протест) во Сараево пристигна шефот на ЦИА, Џон Бренен. Што метеоролошки кажано означува почеток на балканското торнадо.
Quote:Ljupco Palevski
6 hrs ·

БЕЛОМОРСКО - РУСКИ ОЧАЈ

Денес празнично со вишак време, сиротата грда бабетина што мисли дека е многу паметна ми овозможи да ги фатам живи, неа, Мирка Велиновска, Латас плавушата селска со СТАРТ.МК ахахахахах како тоа фалисикуваат, лажат и прават комиплации. Со еден збор дилетанти. Имено, во намерата за ширење анти-западни политики во корист на Русија со што си резервираа посебен црнечки третман многу брзо, jа зеле статијата од блогот БАЛКАН БЛОГ, статија од 2008 година а во врска со атентатот на Џинџиќ и неуспешниот на Коштуница, настани од 2008, ги префрлаат со леснотија во 2014 и сето тоа како податок го лепат на Зоран Верушевски и Зоран Заев. Очигледно имале помош од Руската амбасада за стилот и концизноста затоа што и Плавушата и Мирка се дилетанти за концизно пишување. Оваа новинарска измама, позајмување на туѓи текстови и правење компилации е доказ дека ДПМНЕ и Беломорскава банда која станува проблем и на Мијалков со нивниот доброволен елстремизам, се штетни за државава за општеството. Дефинитивно Идриз не им бега, јебига Руски шпион ќе прави севте и Идриз, доста само грчки и маџарски.
Инаку и нашата УБК има многу помагано затоа што пасошот на Антони Монктон вештите срби не го стаиле на блогот но Мирка и Плавушата ете го ископале и го ставиле. Епа сега дечки кога штампате пасоши на офицери ма Ми6 има и последици за една дебела беломорка и плавуша геџованска, наздравје.
блогот со текстот кликни тука http://balkanblog.org/…/anthony-monckton-mi6-and-david-bla…/
во пдф верзија оригиналниот текст кликни тука
https://www.dropbox.com/…/Anthony%20Monckton%20%5BMI6%5D%20…
Мирка компилација кликни тука
http://start.mk/…/sokantni-razuznavacki-otkritija-na-mirka-…Anthony Monckton [MI6] and David Black [CIA] and the operation „Bandit“
Posted 6.7.2008 by CrniLabudovi
July 05, 2008
Kostunica Assassination Attempt


MI6 chief operative for the Balkans Anthony Monckton on the cover of Nedeljni telegraf (full figure), with an article titled „Ministers escort the spy out: Powerful chief of the British secret service leaves Serbia“


Operation Bandit

The Operation Bandit, in which then-President of the Federal Republic of Yugoslavia Vojislav Kostunica was to be assassinated by the sniper hit in Sarajevo on July 15, 2002, was planned and organized by the Western intelligence services.
According to Belgrade daily Kurir, Vojislav Kostunica was to be assassinated by the sniper hit on July 15, 2002 in Sarajevo, ahead of the start of the tripartite conference of the leaders of Yugoslavia, Bosnia and Herzegovina [BiH] and Croatia. The assassination was planned by the western intelligence services, and the operation was codenamed „Bandit“. The action was discovered in time, and the assassins who should have arrived from Croatia never reached Sarajevo.

Busted

Security services from Serbia and Republic of Srpska have captured the conversation at the meeting of the two main foreign operatives in Serbia at the time, Anthony Monckton [MI6] and David Black [CIA], as they discussed the Operation Bandit. Published by Kurir, the following is an exclusive transcript of their conversation taking place on August 7, 2002, in a restaurant of one of Belgrade hotels.
Monckton: I don’t understand how was the operation busted. The most trustworthy men were selected.
Black: It seems that the logistics have failed. The Muslims simply can’t be trusted.
Monckton: Who was involved among the Sarajevo operatives?
Black: Our men. Reliable.
Monckton: Was the planned trigger a solo-act, or were there few more teams for cover?
Black: One man, but our team from Zagreb should have covered him, just in case. I don’t know what went wrong.
Monckton: Who was securing the target?
Black: BIA [Serbian security service] was securing President Kostunica up until now, but as a part of a deeper protection it is possible that some intelligence centers of Republika Srpska security services have gotten involved too.
Monckton: Krga and Tomic were constantly under surveillance before the [Paddy] Ashdown’s meeting with President Mesic, Kostunica and the members of the BiH presidency. The authorities from BIA were also observed. Our operatives on the ground in Bosnia were reporting that their intelligence services are under control.
Black: Yes, but the army intelligence service of Republic of Srpska is still strong and it is obviously not under control.
Monckton: A mistake was made with Biljana Plavsic. Things were quickly put in order while she was there!
Black: Was Ashdown aware of the operation Bandit?
Monckton: The operation was a top secret and only three men knew about it.


Head of CIA for the Balkans David Black (with glasses), here in the role of USAID Director, at the donors conference in Pristina on January 20, 2004. Kosovo and Metohija, Serbia

Who are Anthony Monckton and David Black?

Anthony Monckton (full name Anthony Leopold Colyer Monckton) was the chief of British Intelligence Service MI6 for the Balkan region. Monckton came to Belgrade immediately ahead of the October 5, 2000 coup, and his most important task was delivering Milosevic to Hague, which he successfully completed.
He had close ties with Vladimir Beba Popovic [chief of the Intelligence Office in Djindjic’s government], Cedomir Jovanovic [former head of Djindjic’s parliamentary caucus, currently the LDP leader] and especially with Dusan Mihajlovic, then an Internal Affairs Minister [in Djindjic’s government]. These ties were confirmed by the deputy leader of the Republic Security Service [RDB] Zoran Mijatovic, in his book „Requiem for the State Secret“. Regarding President Milosevic’s delivery to the Hague, he wrote:
„… Mr. Monckton, adviser for the British embassy in Belgrade, called to say he will be late because he’s in Montengro… From the conversation with Monckton, I can see that the whole business of transferring Milosevic to the Hague was conducted between Mr. Monckton, British military attache and Minister Mihajlovic. Who has played which role, what was the general plan, that is entirely unknown to me … The very fact Mr. Monckton was involved was a bad omen for the following, somewhat unusual reasons. Monckton, officially an adviser of the British embassy, was an intelligence operative, and in the well-informed intelligence circles his name was also tied to the death of Lady Di…“
Monckton made another precedent. According to the reliable sources, this British operative was extremely well connected with the Serbian underground, so well that he knew much more about the activities of the so-called Zemun and Surcin gangs than the heads of the state security services in Serbia.
David Black was the man who, together with John Neighbor, controlled the work of Serbian Intelligence Services. He was assigned with the task of controlling the work of the DB [Drzavna Bezbednost, State Security], while Neighbor was in charge of keeping Serbia’s Military Intelligence Services in check. After Neighbor was arrested, David Black became CIA’s Balkan chief.
http://www.byzantinesacredart.com/blog/
30-04-2016, 11:58 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#23

Јордан заробен во ехо-комората на Геро, и овојпат со цитат на “автор“ од мувлосаната соросова визба- Љупчо Палевски:
Quote:Љупчо Палевски познат бизнисмен и член на СДСМ...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
01-05-2016, 06:36 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#24

Увезените демонстранти протерани: двајца чешки државјани протерани од Македонија заради учество во демолирањето за време на протестите на “Протестирам“. По приведувањето на водачите на соросовата Левица, нема баш толку комотно “Протестирам“ да шљака фарба и да демолира јавна сопственост...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
01-05-2016, 06:54 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#25

(01-05-2016, 06:36 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Јордан заробен во ехо-комората на Геро, и овојпат со цитат на “автор“ од мувлосаната соросова визба- Љупчо Палевски:


Quote:Љупчо Палевски познат бизнисмен и член на СДСМ...Палевски е споменат како човек кој ја открил лагата на Мирка. Затоа и го пренесов текстот од 2008 година кој го украла Мирка ама ти Коњанику за тоа немаш коментар. Јас очекував дека ке дадеш докази дека текст од 2008 не постои!!
02-05-2016, 02:48 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#26

Палевски без налог од це-ка не ги мења ни чорапите а камоли да “разоткрива лаги“ и открива руски врски. Лажовот Палевски открил лага. Како да не. Па уште насред неговото откритие кажува за тајни врски со Русија.
Палевски ти Јордане си го спомнал оти си заборавил да му избришеш име при копи-пејст. А за докази, луѓе и порано ти докажувале па ти и понатаму си продолжувал по твоето.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
02-05-2016, 06:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#27

(02-05-2016, 06:19 PM)МрачниотКоњаник Wrote: Палевски без налог од це-ка не ги мења ни чорапите а камоли да “разоткрива лаги“ и открива руски врски. Лажовот Палевски открил лага. Како да не. Па уште насред неговото откритие кажува за тајни врски со Русија.
Палевски ти Јордане си го спомнал оти си заборавил да му избришеш име при копи-пејст. А за докази, луѓе и порано ти докажувале па ти и понатаму си продолжувал по твоето.За текстот говориме. Текстот кој твојата омилена комуњарка Мирка го украла.

Жалам што непостои веке форумот ВМакедонија па да те потсетам што си пишувал  ...
02-05-2016, 06:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#28

Снимателот од пред МРТ, кога не снима за ББС, снима за полицијата
Објавено: 11:31, 08/05/2016 Прегледано: 4,776 пати.
[Image: 20160421_190439-685x320.jpg]

Снимателот кој синоќа од блиску ги снимаше демонстрантите, но и новинарите и снимателите на медиумите, сепак е припадник на Единицата за брзо распоредување во МВР.
Постои фотографија на која снимателот од синоќа наликува на човекот кој со оваа единица на МВР пред десетина дена ги снимаше демонстраците пред зградата на Нова Македонија.

Тој синоќа кажа дека снимал за Ал Џезеира и ББС, по што веднаш беше јасно дека не ја зборува вистината. ЕБР е под контрола на заменскиот министер Митко Чавков кој се закануваше дека ќе снима и ќе поднесува пријави.

Меѓутоа, во последниве денови снимките им беа неуспешни поради досетливост на демонстрантите, со што се наметна потреба од блиску да снимаат, па почнаа да пуштаат сниматели меѓу демонстрантите.
(This post was last modified: 08-05-2016, 12:47 PM by ЈорданПетровски.)
08-05-2016, 10:29 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,937
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#29

Quote:Полицаецот Саше М. снимал демонстранти за Чавков?


[Image: meta3.jpg&h=auto&w=620&zc=1]


Исто така, преку Секторот за внатрешна контрола на МВР може да се изврши посета во единицата на Саше и да се открие кој го пратил, кој му ја доверил задачата, за какви потреби биле снимките од протестите?
Фокус 8 мај 2016, 11:45

Лицето кое синоќа ги снимаше демонстрантите на протестот против аболицијата на Иванов е вработено во специјалната единица за брзо распоредување на МВР. Според нашите извори станува збор за полицаецот Саше М. кој извршува одговорна функција во единицата. Нејасно им е на многумина како толкав професионалец бил задолжен да ги снима демонстрантите и по чија наредба? И дали тоа спаѓа во неговиот опис на работни задачи?
Сега тоа што треба да го истражи министерот Оливер Спасовски е дали Саше бил на работа во тоа време, која смена ја извршувал, од колку до колку саат бил ангажиран и кого? Тоа, велат упатените, се прави со лесна проверка на Книгата за евиденција за да се види каде бил испратен полицаецот, што сработил, каква белешка поднел после работните задачи, дали евидентирал дека бил нападнат од граѓаните кои го забележале како тајно снима?
Исто така, преку Секторот за внатрешна контрола на МВР може да се изврши посета во единицата на Саше и да се открие кој го пратил, кој му ја доверил задачата, за какви потреби биле снимките од протестите? Ако нешто се знае тоа е лагата која на пристуните им ја кажа полицаецот- дека приватно снимал и материјалите ги продавал на странски телевизии, како ББЦ или Алџезеира, кои патем, имаат свои сниматели и новинари во Македонија или во регионот.
Но, за да се извлече од поголем инциднет тој ја искористи ситуацијата за да излаже и да дефокусира дека снима за странски телевизии. Како и да е, идентититетот на полицаецот е познат и сега останува само една внатрешна истрага да открие за кого снимал специјалецот Саше и кој ангажира такви припадници за снимање на демонстрантите?
Инаку, Саше на протестот пред МРТВ беше забележан како тајно снима, но по реакцијата на неколкумина демонстранти од Шарената револузија, тој се повлече зад кордонот и се оправда дека приватно работи.
Да потсетиме дека дополнителниот заменик министер од ВМРО ДПМНЕ, Чавков самиот јавно призна и се закани дека полицијата снима и ќе гони кривично.
08-05-2016, 12:43 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#30

И оп, фатени на дело како делат пари за фиансирање пуч во Босна, соросовата фондација (чие чираче и симпатизер е и Јордан):
[Image: 87121_soros_iff-640x853.jpg]

Како беше онаа за фактите, боговите и молчењето?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
13-05-2016, 11:53 PM
Reply