Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 14 Vote(s) - 2.07 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Вицови и хумор
Author Message
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#21

Приказна за мравката и штурецот (модерна верзија)
Било пролет и мравката си работела во нивата. Поминал штурецот со џип и со две згодни риби.
- Мравко, ај со нас ќе одиме на планина да се журкаме.
- Не можам, ќе дојде зимата ќе мора нешто да јадам.
Дошла есен и мравката пак си била во нивата. Пак поминал штурецот со џип и со две други згодни риби.
- Мравко, ај со нас ќе одиме некаде на топло да се бањаме, ќе се зезаме, женски, пиво, журки...
- Не можам, еве работам, еве ја зимата, ќе мора нешто да се јаде.
Дошло зима, мравката си седела во својот топол дом, си грицкала семки и гледала телевизија. Кога на вратата тропнал штурецот во скијачко одело и со две други риби.
- Мравко, ај со нас на скијање.
- А бе не можам... одете вие... ама ако го сретнете оној писателот Лафонтен, кажете му дека ќе му ебем матер.
15-03-2010, 06:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2223-04-2010, 12:49 AM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#23

Јас сум Црногорски Вирус! Влегов во
твојот компјутер, но не се плаши, не работам ништо!

Pos
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
13-05-2010, 04:54 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#24Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
23-05-2010, 11:19 AM
Reply
acko Offline
Moderator
*****

Posts: 1,437
Joined: Jan 2010
Reputation: 21
#25

подморници во Вардар
како најдобро да ги процените жените Icon_razz
џипо наркоман25-05-2010, 12:16 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#26

Еден човек задавил најстрашнио Лав в скопската зоолошка градина. Следнио ден весниците пишаа:
„Храбар Скопјанец задави страшнио Лав и спаси живото на едно девојче.
Следнио ден човеко се јавува в Редакцијата и вика „Јас не сум од Скопје„.
Насловите на весниците исправаа грешката:
„Храбар Македонец спаси живото на едно малечко дете, куга задави проблематичниот Лав„.
Па, се јавува спаситело и вика,„Не сам ни Македонец, Бугарин сам и работа в бугарската Амбасада в Скопје„.
Следните наслови, лесно можат да се насетат:
„Ненормален Бугарин задави Лаво, кој беше омилен на децата в скопската зоолошка градина„.
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
25-05-2010, 04:05 PM
Reply
@MILA@
Unregistered

 
#27

Фатиле златна рипка: Македонец, Србин и Грк. За да ја пуштат рипката им рекла дека ќе им исполни на сите по една желба.
Србинот прв кажал: јас сакам сите во Србија да бидат богати
- рипката го исполнила тоа...
Гркот рекол јас сакам Грција да биде заградена од сите страни со ѕид за да не ни влегуваат соседите,
- рипката го исполнила и тоа,
Македонецот дошол на ред и се подзамислил малку, па ја прашал рипката дали пропушта вода тој ѕидот од Грците?!
- рипкава рекла не,
- Македонецот ја прашал: сигурно?
и рипкава му одговорила сигурно
на тоа Македонецот и рекол: епа тогаш полни вода во Грција.
25-05-2010, 04:08 PM
Reply
@MILA@
Unregistered

 
#28

Си било некое ѓаволче и решило да краде низ светот. Отишло во Африка и рекло:„Јас сум мало ѓаволче со мало куферче, и дојдов тука да се испокдарам“. И тие му рекле: „Бегај бе, ние пари за леб немаме, ај оди таму во Америка, тие се богати“.Отишло во Америка, го рекло истото, и американците му рекле „Оди бе во Европа, тие се богати, ние сега со војни се расправаме, немаме ништо.И отишло ѓаволчето во Бугарија, и рекло: „Јас сум мало ѓаволче со мало куферче... Еј, кај ми е куферчето“?
25-05-2010, 04:10 PM
Reply
@MILA@
Unregistered

 
#29

Војувале Македонија и Бугарија. Македонија ја бомбардирала Бугарија и и нанела големи штети. Ги погодила најважните објекти и Бугариве сакале да ни се реваншираат. Арно ама имале слаба бомба и не можеле да бомбардираат некој голем објект. Се мислеле цело време што да прават, кај да најдат некој помал објект, на Македонците мора да им се врати за штетата. Му текнало на некој генерал да проверат на google maps да најдат некој помал објект. Барале така некое времи и нашле некоја напуштена, стара куќа пред распаѓање и решиле неа да ја бомбардираат. Следниот ден на сите телевизии ударна вест била: „Непознати лица ја бомбардираа Бугарската амбасада во Скопје“.
25-05-2010, 04:26 PM
Reply
mence Offline
Moderator
*****

Posts: 545
Joined: Dec 2009
Reputation: 2
#30

Си го мете Трпана дворот и си разговара со комшиката:
- Комшике, сакам да те прашам нешто, да не имаш некој проблем, да не си болна?
- Ја болна, нема везе, здрава сум ко дрен, шо ти текна тоа да ме прашаш?
- Па, глеам веќе три дена по ред, секое сабајле ти доаѓа доктор.
- Аман комшике, тебе коа ти доаѓаше секое сабајле оној капетанот, мене ни на крај памет не ми беше дека ќе има војна.[/b]
26-05-2010, 12:36 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator
*******

Posts: 716
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#31

(25-05-2010, 04:10 PM)@MILA@ Wrote: Си било некое ѓаволче и решило да краде низ светот. Отишло во Африка и рекло:„Јас сум мало ѓаволче со мало куферче, и дојдов тука да се испокдарам“. И тие му рекле: „Бегај бе, ние пари за леб немаме, ај оди таму во Америка, тие се богати“.Отишло во Америка, го рекло истото, и американците му рекле „Оди бе во Европа, тие се богати, ние сега со војни се расправаме, немаме ништо.И отишло ѓаволчето во Бугарија, и рекло: „Јас сум мало ѓаволче со мало куферче... Еј, кај ми е куферчето“?


Of-topic

@MILA@, добредојде на форумов. И ти пожелувам многу плодни и делотворни дискусии.
26-05-2010, 06:41 PM
Reply
mara-popara Offline
Posting Freak
*****

Posts: 769
Joined: Dec 2009
Reputation: 6
#3231-05-2010, 04:54 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator
*****

Posts: 1,136
Joined: Dec 2009
Reputation: 17
#3301-06-2010, 12:29 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#34

Отишол
некој Македонец во Софија и почнал да вика на улица:Јас сум Македонец!!
Дошле бугари и го истепале... Некој љубопитен бугарин го видел тоа и
...кога бил во Скопје почнал да вика на Камени мост:ас сам чист
б`лгарин...викал така цел ден и на крај му дошло едно детенце, му дало
5денари од жал и му рекло:тоа ти е чиче,-судбина
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
03-06-2010, 09:09 PM
Reply
perfectford Away
Administrator
*******

Posts: 69
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#35

Smajlito
10-07-2010, 01:02 AM
Website Reply
perfectford Away
Administrator
*******

Posts: 69
Joined: Dec 2009
Reputation: 0
#36

Фудбал играат Македонија и Бразил. Во 25 минута слободен удар за Бразил. Роналдињо ја мести топката за удар, а фудбалерите во живиот ѕид се вртат кон нашиот гол. Доаѓа судијата и ги прашува:
- Што е проблемот, зошто се свртевте кон голот?
Репрезентативците на тоа одговараат:
- Па сакаме и ние да го видиме голот.
10-07-2010, 02:16 AM
Website Reply
ЈорданПетровски Offline
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 17,489
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3710-07-2010, 04:09 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#38

(03-06-2010, 09:09 PM)афион Wrote: Отишол
некој Македонец во Софија и почнал да вика на улица:Јас сум Македонец!!
Дошле бугари и го истепале... Некој љубопитен бугарин го видел тоа и
...кога бил во Скопје почнал да вика на Камени мост:ас сам чист
б`лгарин...викал така цел ден и на крај му дошло едно детенце, му дало
5денари од жал и му рекло:тоа ти е чиче,-судбина

Кога се окъпеш в Охридското езеро ще станеш чист българинJeee
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
08-09-2010, 05:31 PM
Website Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#39

Видял веднъж един сиромах как богаташ яде диня. Богаташът разрязал динята, пообрал с лъжица само средата и захвърлил останалото.

Приискало му се на сиромахът и той така... Купил си една диня, седнал под едно дърво на сянка, разрязал я, па започнал да яде.

Изял набързо средата, както бил видял, че прави богаташът, но му се досвидяло.

— Е, – казал си – хората ще си помислят, че богаташът е имал и слуга.

И след тази мисъл, изял и остатъка от плода. Заоглеждал корите, па по едно време му хрумнало:

— Какво е богаташ без магаре. Хората ще си кажат "Ето, магарето изяло корите". И сиромахът изгризал и корите.

След това се поогледал наляво-надясно, па обрал семките от земята и ги изял и тях.

— Хората ще си помислят, че богаташът е имал и кокошки – рекъл си сиромахът, станал и си тръгнал по пътя.
(This post was last modified: 10-09-2010, 06:40 PM by Вовата.)
10-09-2010, 06:39 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35
#40

Акула учи сина си как се ядат хора:
-Приближаваш се и правиш бавно,бавно един голям кръг около плувеца,после правиш още един-по-малък и после още един-бавно,бавно...накрая нападаш и го ядеш!
-Ясно,ама защо трябва да правя толкова обиколки?!!
-Ще правиш,ако не искаш да го ядеш с говната!
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
12-09-2010, 11:32 PM
Website Reply