Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Глобална верзија на “Фабрика за афери“- аферата Панама Пејперс
Author Message
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#1

Ги фатија нашиве гашници со подготвени фалсификувани обрасци како се обидуваат да конструираат афери во текот на акцијата “Фабрика за афери“. Не помина ни еден месец, операцијата се здоби со глобална верзија- Панама Пејперс.
Сите што му згрешиле на Сорос и/или американската влада сега се објавуваат како вмешани во Панама Пејперс. Многу аспекти на аферата б`здат на разузнавачка конструкција:
- ниту еден документ од илјадниците кои наводно истекле од Масек Фонсека не е достапен онлајн во оригинал. Се` се базира на извештаи на овој или оној новинар.
- во документите нема ниту една видна личност од Америка или од Германија. Сите што се споменуваат во негативно светло порано се имаат судрено со Сорос и со американската влада.
- јавноста нема никаков увид во остатокот на документите. Се објавува доста селективно и еднострано. Моментот сега не е веќе кој уште друг има офшор компанија во Панама, сега ајде да ги запознаеме новинарите кои ги објавуваат документите. Освен алатка за атентат врз личноста, сега оваа разузнавачка конструкција ќе се користи и за самопромоција. Објективно и независно новинарство?
- основачот на самата фирма откаде наводно истекуваат документите е поврзан со ЦИА.
Викиликс и Сноуден објавија се` што имаа онлајн за сите да видат во оригинал што е пресретнато. Панама Пејперс се држи во рацете на неколкумина за пригодна манипулација “у датом тренутку“. Исто како бомбите на Заев. Којшто си приреди караван со прислушкуваните материјали и пушти во јавност само она што тој си најде за сходно.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
06-04-2016, 06:47 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#2

Викиликс за Панама Пејперс: оваа афера е конструирана директно од американската влада и од Сорос. Па Викиликс продолжува со доста описен твит за Панама Пејперс: ако цензурирате 99% од материјалите, кај вас има само 1% новинарство.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
07-04-2016, 05:32 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#3

Листа донатори на фондацијата чии новинари ги објавија Панама Пејперс. Фондација Отворено Општество- звучи познато? Нели Јордане звучи познато?


[Image: pp-mf-tally-01.jpg]
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
30-04-2016, 10:25 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#4

Фарсата со Панама Пејперс разобличена од новинар на Фокс Њуз... само тоа за Јордан не е вест. Он је на задатку, да штракне нешто против Русија оти така гласи новата депеша.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
20-05-2016, 10:58 PM
Reply