Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ НА 15 МАРТ НА МАКЕДОНИЈА КЕ И СЕ СЛУЧИ СРПСКИОТ 5 ОКТОМВРИ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,251
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:[Image: Peti-oktobfc38.jpg]
[url=http://www.kotle.ca/media/k2/items/cache/97d1d3d17841d6d3353ed857f6573ac4_XL.jpg][/url]
Јордан Петровски
14.03.2016
Повикување на протест во овој момент е само пружање на рака на спасот на тоталитраниот Едноумен Комунистички Систем а со него и спас на Тајната АНТИМАКЕДОНСКА Идеолошка Полиција.
Дали ке се спаси Греувски и Фамилијата зависи од "рекомпонирањето" на силите во МВР а посебно во УБК, рекомпонирање кое било дозволено/извршено од ...
За да се вратам на битното ке потсетам на изјавата на Ванхауте:

Quote:-Проблемот не е една партија да се замени со друга, односно да се тргне ВМРО-ДПМНЕ и да дојде СДСМ.
-Вие имате системски проблем и тоа е она што треба да се промени.

Ке потсетам и на фактот дека веке нема преговори за исполнување на договорот "ПРЖИНО". Договор кој не е исполнет во најбитното, избирачкиот список, медиумите, задолжувањата ...
Ке потсетам и на тоа дека мегафоните на СДСМ не убедуваат дека Фуере и Ванхауте се исти во желбата да и помогнат на Македонија. Обидот да се изедначат Ванхауте и Фуере е преголема манипулација. Манипулација е заради тоа што го изедначува Ванхауте, човек кој јасно и гласно укажа на вистинскиот проблем кој го има Македонија-КОМУНИСТИЧКИОТ СИСТЕМ и Фуере, човекот чија битка беше да го врати на власт тврдокорното комуњарско крило во СДСМ.
Овие неколку работи на кои потсетувам ме плашат дека протестите се закажани за да дојде до судир. Веројатност за судир помеѓу протестантите на Заев и контарапротестантите на Грујо, "организирани" и предводени од Стевица подржикоњски се можни. 
Судирот, Македонскиот "пети октобар" е единстевен начин да се "прекине", без исполнување, на договорот "ПРЖИНО" кризата во Македонија  и Тајната АНТИМАКЕДОНСКА Идеолошка Полиција чуварот на СИСТЕМОТ да продолжи да ги влече конците и понатаму.
(This post was last modified: 15-03-2016, 02:02 PM by ЈорданПетровски.)
14-03-2016, 11:28 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,251
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Quote:Стевче повикува, ВМРО-ДПМНЕ се организира за протест пред Уставен [Image: povik-1-315x320.jpg]


Член на ВМРО-ДПМНЕ ни ја испрати оваа порака која денеска ја добиваат членови на партијата и вработени во јавната администрација.
„Ве известувам дека утре е задолжително присуство на членството пред платото на Македонската опера и балет во 17:30 часот. Секое отсуство ќе биде евидентирано. Во недела, 20.03.2016, во салата јане Сандански ќе се оддржи Отчет со почеток во 18 часот. Имате обврска да ми доставите инф. за присуството“, стои во пораката.
Граѓанската платформа „Ајде“, организира протест и повикува на одбрана на Уставот од уставните судии и на спречување на криминалот ,
Стевче Јакимовски, од ГРОМ, денеска објави дека организира протест во исто време и на исто место, но како што рече во одбрана на судиите.
15-03-2016, 12:02 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,251
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:Јакимовски со шатори ги затвори сите приоди до Уставниот суд 


[Image: jakimovskiUstaven-2-685x320.jpg]

15.03.2016
Стевче Јакимовски со дел од вработените од Општината Карпош го опколија целиот простор околу Уставен суд, на местото каде што граѓанската платформа АЈДЕ најави дека вечерва ќе организира протест и ќе бдее цела ноќ.Дополително постојано се носат вработени во администрацијата и членство на ВМРО-ДПМНЕ.

[Image: stevceustaven.jpg]

Јакимовски во одбрана на Уставниот суд, на истото место постави шатори, буквално блокирајќи ги сите влезови до Уставниот суд иако маршрутата и местото за протест пред Уставниот суд веќе се пријавени и најавени во МВР од платформата АЈДЕ.

[Image: jakimovskiUstaven-1.jpg]

На протестот на АЈДЕ кој ќе започне од пред Владата на РМ и ќе се движи преку Собрание до Уставен суд се приклучи и опозицијата предводена од СДСМ, ОМ, ПЕИ, ПЕП 21, ДС, ДОМ, ТХП, ФРОДЕМ, ЛЕВИЦА, како и многу невладини организации и граѓани.

[Image: jakimovskiUstaven-3.jpg]
15-03-2016, 01:19 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,251
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:
Quote:Dusica Mrgja

6 mins · Skopje, Republic of Macedonia ·

Анкета на 24 ВЕСТИ:
- Зошто протестирате?
- За да го заштитиме Уставниот суд.
- Што мислите за одлуката да може да се помилува за изборни измами.
- Мислам дека не треба са помилува за изборен криминал.

[Image: Cdl4OI3WEAQjfug1.jpg]
[Image: Cdl-8E1UsAEX6Hp1.jpg]
(This post was last modified: 15-03-2016, 07:09 PM by ЈорданПетровски.)
15-03-2016, 02:33 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,251
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5[Image: 25377582175_b51bd75614_z-640x320.jpg]

[Image: 12674237_10207467947709626_2049552521_n.jpg]

[Image: 12674228_10207467947629624_358310558_n.jpg]
[Image: 12421308_10207467957989883_978810324_n.jpg]
15-03-2016, 07:47 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,251
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Над 6.000 граѓани во одбрана на Уставниот суд


 

[Image: kontraprotest.jpg]

15 март 2016, 19:10

Над 6.000 лица попладнево застаа во одбрана на институциите и против деструкцијата на најголемата опозициска партија СДСМ. Бројот на поддржувачи на собирот кој го најави ГРОМ, постојано се зголемува.
Повеќе здруженија предвоени од ГРОМ велат дека ќе го чуваат Уставниот суд, а со тоа и уставниот поредок. Тие сметаат дека никој нема право да врши притисок на институциите и да му забранува на уставниот суд да донесе одлука кој треба да си ја работи својата работа.
[Image: kontraprotest1.jpg]
-Ги повикувам граѓаните собирот да биде мирен, достоинствен да ги одбраниме македонските институции, да не дозволиме врз нив да се врши притисок затоа што ако нема институции, нема ни држава. Затоа што сите оние што се обидуваат да ни ги урнат институциите, да го урнат водството во Р. Македонија сакаат да не постои Р. Македонија. Очигледно е дека граѓаните сакаат да ги одбранат институциите и навистина се наоѓаме во едена шизофрена  ситуација каде што министерот за внатрешни работи на Р. Македонија, кој што Граѓанската опција за Македонија не го признава и тој вечерва ќе протестира, потенцираше Јакимовски.
Тој јавно постави прашање, што ќе прават полицајците кога нивниот министер за внатрешни работи ќе тргне да протестира против највисоката институција во Р. Македонија, Уставниот суд.
[Image: kontraprotest2.jpg]
-Тоа значи дека граѓаните ќе бидат подготвени со жив штит  да си ги бранат сопствените институции ако ја сакаат сопствената држава без разлика дали некој во моментов ја извршува функцијата министер или било што. Напротив јас сметам дека оние што се наоѓаат на највисоки државни функции треба да создаваат ред и поредок и да допринесат за смирување на тензиите во Р. Македонија и надминување на оваа политичка криза во која се наоѓа нашата држава, рече Јакимовски.
15-03-2016, 07:50 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,251
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#715-03-2016, 08:08 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,251
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

Quote:И од Прилеп тргнаа автобуси со членови на ВМРО-ДПМНЕ [Image: 1931942_10206422451304489_2136578320_n-685x320.jpg]


23:04, 15/03/2016
Вечерва од Прилеп и Битола тргнаа автобуси со членови на ВМРО-ДПМНЕ кои веќе се истоварија пред Уставниот суд. ВМРО-ДПМНЕ носи луѓе од цела Македонија пред утрешната седница на Уставниот суд. Мобилизацијата вечерва следуваше по протестот организиран од невладината АЈДЕ, а кој го поддржа целата опозиција.
Се носат вработени во администрација со протисок накај Скопје, а голем дел ќе доаѓаат во раните утрински часови. Сето ова се прави за да се даде поддршка на петмината уставни судии кои по политички диктат на власта треба да изгласаат претседателот да може да амнестира извршители на изборен криминал како и педофили.
Уставните судии во 9 часот изутрина ќе гласаат по точката, и се очекува пемината судии кои се поврзуваат со ВМРО-ДПМНЕ да ја изгласаат. Уставниот суд дури и забрани присуство на јавноста и одлуката имаат намера да ја носат зад затворени врати.
15-03-2016, 11:38 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,251
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

Quote:
Додека Милчин е предводник, ниту ке се смени системот ниту ке започне демократизирањето на Македонија.
15-03-2016, 11:46 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,251
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10Контрадемонстранти: Па што ако сме од ВМРО, браниме да нема помилување на педофили   Da_ne_si_lud Da_ne_si_lud Tuktuk0ni Tuktuk0ni
16-03-2016, 01:52 PM
Reply
fetak Offline
Senior Member
****

Posts: 320
Joined: Oct 2010
Reputation: 0
#11

Na Balkanot poveke nema da ima "5 Oktobar" se e toa sega sitna boranija.Se iscrtuva nova idnina za Balkanot t.e za poranesna drzava ,od koja proizlegoa novi drzavicki.Pred poveke od 5 godini B.Tadic go turkase proektot SXS(obnova) protiv koj trubese togasen radikal Toma Nikolic i dovojvoda so silikosnki usni ligavici Aca(Antic ne e )Vucic e.Sega se tie vojvodi demokrati i ja preobratija Srbija ,potpisaa dogovor so NATO i mu dadoa formalno praven legitimitet za prestoj vo baza Bonstil.Poseta na prestolonaslednik na Angiliska stolica(sto nema da bide po negova zasluga) Princ Carls so sopruga , na Zagreb i Belgrad nosi nov pat za Hrvatska,Slovenija i Srbija.Drugite go popusija i doaga vreme da si go dopusat vo naredni godini.Vo taa linija e zadolzitelno da se sledi i gleda sled na nastani ,sto ke povlece i donese informacija od strana na DIK na RM deka nema 90 iljadi pripadnici od Albanci.Na vreme SDSM se dade , sega doaga vreme pak SDSM se ke odzeme.Togas toa e dogovoreno so podrska na vlijatelni krugovi koi odat prema Austro-Ungarska monarhija i restlovi od taa stolica, koja e ne tolku vozljubena od Vindzor.Informacija na UN za zdravstvena sostojba na gragani na Kosovo i preporaka deka za spas na Kosovo mora da se primeni mini plan od Masalov plan.Koja godina aktuelna Kralica Elizabeta go e posetila Zagreb ili Belgrad se sekava te li,i sto sledi godini potoa ili ova poseta e nov bran na Balkan.Vojna,prosperitet,igri,muzika,med i mleko,prosperitet ili naguzitet.Vreme bi ni potvrdilo no sekako e deka nesto i nekoj vo idnina dobiva a drug dobiva i u dupe.
16-03-2016, 04:57 PM
Reply