Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 1.92 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Хайде тука за историята на езиците!
Author Message
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

(16-10-2010, 10:34 PM)Dojkar Wrote: А да, имаш и пропусти: потпиша и исправат. Освен тоа ако се укине тоа Ј меѓу И и А, ќе изгледа вака: партиа, инициатива, енциклопедиа итн.

Бре мајката, божем поправав, ама пак сум утнал...Како и да е, ју гет ди ајдиЪ. Тоа за ке наместо ќе, може може. Па во основа согласките се омекнуваат пред отворени самогласки, па практично тоа к пред е е мека согласка. Исто така кибрит и ќибрит, кеф и ќеф, керамида и ќерамида, келеш и ќелеш, но кепец....
16-10-2010, 11:04 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(16-10-2010, 10:49 PM)Вовата Wrote: А бе я си вземете хубавата българска азбука, проверена във времето и пространството... Ползвали сте я, на нея всичко можете да напишете.... Ето например: Дойкар, стига вече любовно оденье по маките...

А сека сериозно. МакедониЯ не е точно като македониа. Изобщо ИА не е равно на Я. За произношението говоря.

В българския има две произношения на Л, за които няма специални букви. Твърдо Л. Образува се пред твърди гласни А, О, У, Ъ. И едно особено, по-меко Л, което обаче е не е точно толкова меко колкото ако би било с Ь. Образува се естествено пред меките гласни Е, И, Ю и Я. Има едни дървени шопи (ама от най-дървените), за коит мекото Л не съществува и казват думи като Левски, любов и т. н. с твърдо л. което звучи ужасно - нещо като ЛъЕВСКИ или ЛъЮБОВ (също като скопското хилЪяда). Най-ужасно звучи думата ЛЕЛЯ - ЛъЕЛъЯ. Идва ми да утрепя някой циганин за успокоение....

Знам дека ИА и Я не е исто. Велам дека е исто ИЯ и ИА. А за останатото ќе коментирам утре. Gone for a beer.
Let me hear you make decisions without your television.
16-10-2010, 11:07 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13

(16-10-2010, 08:51 PM)Dojkar Wrote:
(16-10-2010, 07:56 PM)Зора Wrote: Подобро Јота или обично латинично i одколку грозната Ј бљакккк.

Е аман де, со неа си пораснал. Не може сега да си искомандуваш да не ти се допаѓа ебаго. Убаво и здраво е да се погледне кон фактите и сопственото минато објективно во интерес на науката, да бидеш свесен од каде дошло ова и она, меѓутоа и реско „прекршување“ и враќање во некоја претходна состојба би било повторување на грешката промените да се прават вештачки. Буквите се само форма и заменување на една носталгија (Југо-носталгија на пример) со друга. Тоа не ми звучи како здрав процес. Ама ајде, кога веќе сме на форум нема ништо лошо малку да си пофантазираме. Icon_lol

- Ја ставам следната азбука на гласање:
А Б В Г Д Е Ж З И К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш
Ѕ Ь* Џ Ъ
* или некоја друга буква која би соодветствувала на Ј/Й/Ь или украинското I, важно нека биде една. Само не Й, некако ми изгледа гломазна за пишување: Лйубчо Гйоргиевски Icon_razz

- Да се укине правилото Ј задолжително да стои меѓу И и А, не гледам ништо лошо да се пишува Македониа, приател, приватизациа итн.

- Задолжително регламентирана латинична транскрипција на азбуката, за да се избегне хаос при пребарување на интернет, барем луѓето да имаат насока по која да се ориентираат:
A B V G D E Z I K L M N O P R S T U F H C
Ž за Ж
Č за Ч
Š за Ш
Dz за Ѕ
Y за Ь
Ď за Џ
Ă за Ъ

- Отфрлање на правописот потчинет на фонетиката и едначењето:
одфрлање, подчинет, предходно итн.

- Отфрлање на непотребните латинизми и англизми, за почеток најочигледните и најнепотребните: сатисфакција, комерцијалист, ступудно, перфидно, инфантилно. Grotesque некако ми се допаѓа, би можеле да го задржиме, но без да го македонизираме со наставки и слично.

- Пишување на странски имиња во оригинален правопис, по хрватскиот пример: Sean Connery, Jack Nickolson, Michael Jackson наместо Šon Konări, Ďek Nikolsăn, Maykăl Ďeksăn.

Можи и си во право за здебеленото, ама уште од мал не ме бендисваше та Ј кривата и се чудев оти немаме буква шо го бележи тој гласот ко ќе изговараме 'рж Icon_lol

Инаку
Quote:- Отфрлање на непотребните латинизми и англизми, за почеток најочигледните и најнепотребните: сатисфакција, комерцијалист, ступудно, перфидно, инфантилно. Grotesque некако ми се допаѓа, би можеле да го задржиме, но без да го македонизираме со наставки и слично.

Ова не треба да биди фантазија, туку приоритет.

А ме бендисва варијантата на Пат, ако имаме веќе Ј, да не биди Ј грозното или Й одврaтното.

А шо е до мене, јас сум за реконструирање на македонскиот јазик и азбука од корен.
Писмото :

а,
б,
в,
г,
д,
е,
ж,
з,
ѕ,
и,
ї,
к
л
м
н
о
п
р
с
т
к
у
ф
ч
ц
ч
џ
ш
я(ѩ,ѧ,ia)
ю
ѥ - лозје, грозје, Скопје, оружје, копје, снопје, класје, лисје итн.
ь - за омекнување
ъ
ѫ - заради диялектнaтa рaзновидност сум - сам / рака - рука / маж муж мъж итн.
ѣ - због имиџ(и оти ние ќе ја имаме а бугарите ќе се нервират оти ја немaт Jeee)
И на крај ѧ, ако сакаме скрос никој да не ни го разбира писмото Icon_lol

Пa еден текст нaпишaн со моьо прaвопис би изгледaл вaкa :

Не бѣше ни врѣмѧ, ни мѣсто, но я извaде рѫкaтa од џеп и сѧ почешa по яaїцa, мегютоa, никої не му обърнa внимaние.

Ако се земат во предвид сите дијалекти посебно на југ од Битола, ѧ то можи дa биди интереснa буквa.На пример ми беа дојдени едни роднини од Австралија заминати од Драгош пред 40тина и поќе години.За ноќе велеа ноќја, а дење, денја како во Костурско и старо Охридско и како на Руски Pos
После во архаичните говори како кај Корча и Костурско ѧ го изговорвaт скрос кaко пред 1000 и кусур години - ен.Пент, глендам, итн.А исто и ѫ - он, понт, ронка ...

Ама денес за жал од тая буквa нѣмa потрѣбa. Icon_sad

Ако сакаме да бидиме ептен хардкор - знаѩ, одѧ, Icon_lol, ама то поќе би одговарало за некоја бугарско/македонска варијанта на јазикот па да одговара и ходја и (х)одам итн...
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
(This post was last modified: 16-10-2010, 11:11 PM by Зора.)
16-10-2010, 11:08 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(16-10-2010, 11:08 PM)Зора Wrote:
(16-10-2010, 08:51 PM)Dojkar Wrote:
(16-10-2010, 07:56 PM)Зора Wrote: Подобро Јота или обично латинично i одколку грозната Ј бљакккк.

Е аман де, со неа си пораснал. Не може сега да си искомандуваш да не ти се допаѓа ебаго. Убаво и здраво е да се погледне кон фактите и сопственото минато објективно во интерес на науката, да бидеш свесен од каде дошло ова и она, меѓутоа и реско „прекршување“ и враќање во некоја претходна состојба би било повторување на грешката промените да се прават вештачки. Буквите се само форма и заменување на една носталгија (Југо-носталгија на пример) со друга. Тоа не ми звучи како здрав процес. Ама ајде, кога веќе сме на форум нема ништо лошо малку да си пофантазираме. Icon_lol

- Ја ставам следната азбука на гласање:
А Б В Г Д Е Ж З И К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ц Ч Ш
Ѕ Ь* Џ Ъ
* или некоја друга буква која би соодветствувала на Ј/Й/Ь или украинското I, важно нека биде една. Само не Й, некако ми изгледа гломазна за пишување: Лйубчо Гйоргиевски Icon_razz

- Да се укине правилото Ј задолжително да стои меѓу И и А, не гледам ништо лошо да се пишува Македониа, приател, приватизациа итн.

- Задолжително регламентирана латинична транскрипција на азбуката, за да се избегне хаос при пребарување на интернет, барем луѓето да имаат насока по која да се ориентираат:
A B V G D E Z I K L M N O P R S T U F H C
Ž за Ж
Č за Ч
Š за Ш
Dz за Ѕ
Y за Ь
Ď за Џ
Ă за Ъ

- Отфрлање на правописот потчинет на фонетиката и едначењето:
одфрлање, подчинет, предходно итн.

- Отфрлање на непотребните латинизми и англизми, за почеток најочигледните и најнепотребните: сатисфакција, комерцијалист, ступудно, перфидно, инфантилно. Grotesque некако ми се допаѓа, би можеле да го задржиме, но без да го македонизираме со наставки и слично.

- Пишување на странски имиња во оригинален правопис, по хрватскиот пример: Sean Connery, Jack Nickolson, Michael Jackson наместо Šon Konări, Ďek Nikolsăn, Maykăl Ďeksăn.

Можи и си во право за здебеленото, ама уште од мал не ме бендисваше та Ј кривата и се чудев оти немаме буква шо го бележи тој гласот ко ќе изговараме 'рж Icon_lol

Инаку
Quote:- Отфрлање на непотребните латинизми и англизми, за почеток најочигледните и најнепотребните: сатисфакција, комерцијалист, ступудно, перфидно, инфантилно. Grotesque некако ми се допаѓа, би можеле да го задржиме, но без да го македонизираме со наставки и слично.

Ова не треба да биди фантазија, туку приоритет.

А ме бендисва варијантата на Пат, ако имаме веќе Ј, да не биди Ј грозното или Й одврaтното.

А шо е до мене, јас сум за реконструирање на македонскиот јазик и азбука од корен.
Писмото :

а,
б,
в,
г,
д,
е,
ж,
з,
ѕ,
и,
ї,
к
л
м
н
о
п
р
с
т
к
у
ф
ч
ц
ч
џ
ш
я(ѩ,ѧ,ia)
ю
ѥ - лозје, грозје, Скопје, оружје, копје, снопје, класје, лисје итн.
ь - за омекнување
ъ
ѫ - заради диялектнaтa рaзновидност сум - сам / рака - рука / маж муж мъж итн.
ѣ - због имиџ(и оти ние ќе ја имаме а бугарите ќе се нервират оти ја немaт Jeee)
И на крај ѧ, ако сакаме скрос никој да не ни го разбира писмото Icon_lol

Пa еден текст нaпишaн со моьо прaвопис би изгледaл вaкa :

Не бѣше ни врѣмѧ, ни мѣсто, но я извaде рѫкaтa од џеп и сѧ почешa по яaїцa, мегютоa, никої не му обърнa внимaние.

Ако се земат во предвид сите дијалекти посебно на југ од Битола, ѧ то можи дa биди интереснa буквa.На пример ми беа дојдени едни роднини од Австралија заминати од Драгош пред 40тина и поќе години.За ноќе велеа ноќја, а дење, денја како во Костурско и старо Охридско и како на Руски Pos
После во архаичните говори како кај Корча и Костурско ѧ го изговорвaт скрос кaко пред 1000 и кусур години - ен.Пент, глендам, итн.А исто и ѫ - он, понт, ронка ...

Ама денес за жал од тая буквa нѣмa потрѣбa. Icon_sad

Ако сакаме да бидиме ептен хардкор - знаѩ, одѧ, Icon_lol, ама то поќе би одговарало за некоја бугарско/македонска варијанта на јазикот па да одговара и ходја и (х)одам итн...

Ти подобре кажи откъде я симна таа кийбоърд мапа со специалните букви? Трябва ми за макинтош, мразя уинтодус (а и нямам, а и никога няма да имам).
16-10-2010, 11:37 PM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13

Ауух, си спуштив виндоус aлaткa зa прaенѥ keyboard layots, и врз рускaтa тaстaтурa я нaпрaйв овa новaтa.Ама вероятно рaботи сaмо зa Win.
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
17-10-2010, 12:01 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Зора, азбуката ти е хубава-но много букви има бе, човек...от времето когато са били актуални за всеки звук и буква, е минало много време.
На мен ми се струва че си в правилната посока, но ми изгледа да няма потреба за отделни букви за ДЗ, ДЖ, Щ (то при теб и няма-има в БГ), Я, Ю, ЙЕ (нали с Ь ще се смекчава съгласна, а с йатата-ще се смекчава гласна?). Малката Носовка също е много архаична-отдавна е минала в Я/Е.
Твоята азбука но без горните букви, а с ѫ и с ЯТ (не зная как да го напиша), е моята азбука.
Без краесловни ерове (освен при С и В за благозвучие), с Ъ, с повече морфологични белези и по-малко фонетични принципи.

Ето един текст как би изглеждало македонско и българско писмо (трябва да са ни близки, за да пукнат сърбетата от яд):

1. БГ:
Гоце отива едно подир друго въ Джумаiско, Разложко и Малешевско, отдето съ мѫка сполучва да отбѣгне десетките тръгнали по дирите му потери и да се прехвърли въ Радовишко. През това време нѣкое си деморализирано момче отъ радовишката чета се предава въ Скопие, като открива и очакваното Гоцево пристигане. Така штото Гоце намира целиia радовишки краi въ смiaтение при слуховете, че Дервиш ефенди и скопскиiaт алаi бей се били приготовлiaвали за идване по разпит и обиски.

2. МК:
Таму каде што Екзархиiата била силна - со немного изклучоци - денес имаме Македониia и Бугариiа. Аiде да не го заборавиме тоа, сепак. Абсолутно никаква причина нѣма за антагонизъм помегьу денешните Македонци и денешните Бугари...По неуспешното востание доагьа до внатрешни поделби и обвинениiа мегьу емигарациiата, а тоа допринело да доiде со слабеенье на самиот Македонски комитет. Во него се нашле голем броi на привързаници на бугарската идеiа...Еден дел от деiците на Македонскиот комитет кье имаат значаiна улога во бугарската политика...

Всъщност за МК-версията не съм много сигурен дали ще е така и дали трябва да е така, а и в текста отсъства дума с ѫ.
Както и не зная дали трябва да има и ѣ-все пак при вас тя е минала в Е, няма "колебание" между Я и Е както е в лит. бълтгарски-"бягам" vs. "избегнат" (та да се налага да бележим двата звука с ѣ като различни в изговора, но едни и същи в писането).
Но това е за мен правилната посока!
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
17-10-2010, 08:20 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

А някой да препоръча линк към стар правопис, но да не е само за Win XP/Win Vista че тук на този компютър ми е по-стар?
Между другото, и на български и на МК трябва да е "възстание"/"возстание"-не знам що почнаха и на БГ да изпусат З-то...(като при въз-становявам).
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 17-10-2010, 08:37 AM by Il Schismatico.)
17-10-2010, 08:35 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Јатот има смисла само доколку се создава заедничка азбука. А што толку ти пречи Ѕ? Поради Џ?
(This post was last modified: 17-10-2010, 09:31 AM by Пат.)
17-10-2010, 09:29 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Не, не ми пречи-S е в старата азбука, другата буква се е употребявала и в България.
Но защо да означаваме два звука които и много не се срещат на всичко отгоре често с отделни букви като може с ДЗ и ДЖ?
Е, няма да е ДъжЪ и ДъЗъ (това не е същото като тези търкащи звукове, африкативи Дж и ДЗ), но е по-лесно и икономично.
По тази логика може да се мине и без Щ (стара хубава кирилска буква)-при ния звукът Щ не е различен от комбинацията ШТ (за разлика от ДЖ и ДЗ) и въпреки това може да отпадне и тя.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
17-10-2010, 09:34 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Добро, тоа навистина ѕ ја има во мал број на зборови:

ѕвон, ѕвони, ѕвезда, ѕвер, соѕерцува, ѕид, ѕуница, ѕирка, ѕвечи и можеби уште некои, ама тоа е карактеристика на македонските говори. Единствената логика во нејзиното исфрлање ја гледам доколку се официјализираат две паралелни писма - кирилично и латинично - по предлогот на Дојкар, каде што дз и дж би биле паралелни на dz и dž.
(This post was last modified: 17-10-2010, 09:51 AM by Пат.)
17-10-2010, 09:48 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

ДЗ (а и ДЖ) много рядко се срещат в България-особено ДЗ.
Дзвер, дзен будизъм, дзвек (шум от дрънчане на метал) и пр.; джафкам, джудо, джудже, джедай, Анджи Джоли, джаз, джамия, джанка, джапам, джоб, джебчия, джибри, джип, джоджен, джолан, джунгла и т.н....май ги свършихме
Е, защо да се официализират пък две писма-за какъв дявол ни е латиницата в случая?
Има си официални упътвания как се транскрибират кирилски букви и изрази на латиница и толкоз-който си вади документи, негова си грижа...пишеш си Майкъл (Маiкъл) Джексън или Уилиям (Уилиiам) Шекспир и нямаш грижи...
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 17-10-2010, 09:58 AM by Il Schismatico.)
17-10-2010, 09:54 AM
Reply
Зора Offline
Човѣкъ
****

Posts: 256
Joined: Mar 2010
Reputation: 13

(17-10-2010, 08:20 AM)Kosta Wrote: Зора, азбуката ти е хубава-но много букви има бе, човек...от времето когато са били актуални за всеки звук и буква, е минало много време.
На мен ми се струва че си в правилната посока, но ми изгледа да няма потреба за отделни букви за ДЗ, ДЖ, Щ (то при теб и няма-има в БГ), Я, Ю, ЙЕ (нали с Ь ще се смекчава съгласна, а с йатата-ще се смекчава гласна?). Малката Носовка също е много архаична-отдавна е минала в Я/Е.
Твоята азбука но без горните букви, а с ѫ и с ЯТ (не зная как да го напиша), е моята азбука.
Без краесловни ерове (освен при С и В за благозвучие), с Ъ, с повече морфологични белези и по-малко фонетични принципи.

За Ја,Је, нема потреба од одделни букви, исто и за шт, џ е дискутабилно, а ѕ мора да има.Исто ю е некaко многу полично од ьу.

Малата носовка ја пишам од ќеф, од неа нема никаква потреба.Освен во некой зaеднички ѧзик, во зборој како ѧзик, ѧтървa, ѧничaр ...

А зa ѥровитѣ нa крaйот нa зборойтѣ шо мислите ?Безврска е или ?
Азъ, кръвь ?
Прличев до крајот на својата учителска кариера па и во Солунската гимназија предавал на македонски и ги терал учениците да изговараат според гласовниот систем на македонски јазик

Прличев во Солунската гимназија предавал на македонски јазик, свесно и настојчиво.
(This post was last modified: 17-10-2010, 10:52 AM by Зора.)
17-10-2010, 10:47 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

(17-10-2010, 09:48 AM)Път Wrote: по предлогот на Дојкар, каде што дз и дж би биле паралелни на dz и dž.

Јас предложив одделна латинична буква за Џ: Ď.
Не знам каде ја имаат оваа буква и за кој глас ја користат, ама ми изгледа интуитивно сврзлива со гласот Џ. А инаку се мислев и за одделна буква за Ѕ, на пример Z со некаков додаток, ама не дојдов до некое графички задоволитетно решение, па оставив Dz за сега.
Let me hear you make decisions without your television.
17-10-2010, 11:06 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Всъщност ние смесваме поне 3 различни неща в последните постове:
1. Поправяне на осакатената от комунизма българска азбука и правопис (тук отделни знаци за ДЗ и ДЖ не са особено релевантни; важен е ЯТ-ът и може би ѫ).
2. Поправяне на неправилно посърбената македонска азбука и правопис (тук имат релевантност въпроси, по-други отколкото в т. 1).
3. Спекулации относно обща, заедничка за двете нации (българска и македонска) азбука и правопис-това вече е с откровено политически привкус (тук предизвикателствата вече са по-инакви, на по-високо ниво).
Най-лесното за БГ е да се върне правописът от преди 1945 г.-така се решават и въпросите с краесловните ерове и пр. (аз лично нямам особени възражения към тази възможност). Но при такова механично възстановяване може би няма да се решат спорове, които са съществували още в края на 19-ти век. Не знам...то ако беше лесно и хубаво, немците, французите и англичаните щяха да си сменят правописа и те през 50 години, нямаше да го оставят без промени по 300-400 години...може би наистина трябва просто да се върне старият, след-освобожденски правопис в БГ??

Тогава ще звучим тъй:

Така сѫдбоносно се свършилъ тоя знаменитъ походъ (трети) на Исаака II Ангелъ противъ току-що възобновена България, — походъ, на който се възлагали, както видѣхме, твърде голѣми надежди. Въ всѣки случай въ тоя походъ Исаакъ II не само не постигналъ първоначалния си планъ, но и завинаги изгубилъ северна България, която дотогава той все още продължавалъ да счита като византийска провинция, а за Византия завинаги билъ отрѣзанъ пѫтьтъ къмъ страната северно отъ Стара-планина.
(В. Златарски)
http://www.promacedonia.org/vz3/vz3_1_2.htm
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 17-10-2010, 11:15 AM by Il Schismatico.)
17-10-2010, 11:13 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

А тие „егзотичните“ букви... апсолутно сум против нив. Мразам букви со програмски кодови кои нема да знаеш како да ги прочиташ ако не ја знаеш цела приказна зад нив. На едно место се чита ЈА, на друго место - Е... Донт лајк ит. Згора на тоа нема никаква основа да ги воведуваме во Македонија. Инаку во однос на целава хипотетичка јазична реформа, мислам дека најлесно може да се започне од правописот. После толку време целосно го сменав мислењето за едначењето и ми изгледа како најдебилната работа измислена за еден јазик. Да знаеш како да го прочиташ зборот, а да немаш никаква идеја што значи и од каде доаѓа, освен ако некој на готово ти каже.
Let me hear you make decisions without your television.
17-10-2010, 11:19 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

Има тука един обръщач (преобразувател, конвертор) на БГ правописи-изглежда че работи и с МК=input (но е безсилен пред J и фонетските принципи):

А тие „егзотичнитѣ“ букви... апсолутно сумъ противъ нивъ. Мразамъ букви со програмски кодови кои нема да знаешъ како да ги прочиташъ ако не ја знаешъ цѣла приказна задъ нивъ. На едно мѣсто се чита ЈА, на друго мѣсто - Е... Донтъ лајкъ итъ. Згора на тоа нема никаква основа да ги воведуваме во Македонија. Инаку во односъ на целава хипотетичка јазична реформа, мисламъ дека најлесно може да се започне одъ правописотъ. После толку време цѣлосно го сменавъ мислењето за едначењето и ми изгледа како најдебилната работа измислена за еденъ јазикъ. Да знаешъ како да го прочиташъ зборотъ, а да немашъ никаква идеја што значи и одъ каде доаѓа, освѣнъ ако нѣкој на готово ти каже.
http://www.beinsadouno.us/pravopis.aspx
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
17-10-2010, 11:24 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,078
Joined: Sep 2010
Reputation: 19

С този конвертор ви предлагам на любезното внимание един българизиран Дойкаръ :-)))))

А тие „екзотичнитѣ“ букви... абсолутно сумъ противъ нивъ. Мразамъ букви со програмски кодови кои нѣма да знаешъ како да ги прочиташъ ако не я знаешъ цѣла приказна задъ нивъ. На едно мѣсто се чита ЈА, на друго мѣсто - Е... Донтъ лайкъ итъ. Сгора на тоа нѣма никаква основа да ги воведуваме во Македония. Инаку во относъ на целава хипотетичка язична реформа, мисламъ дека най-лесно може да се започне отъ правописотъ. После толку време цѣлостно го сменавъ мисленьето за едначеньето и ми изгледа како най-дебилната работа измислена за еденъ язикъ. Да знаешъ како да го прочиташъ сборотъ, а да немашъ никаква идея що значи и отъ каде доагьа, освѣнъ ако нѣкой наготово ти каже.
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 17-10-2010, 11:29 AM by Il Schismatico.)
17-10-2010, 11:27 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39

Доколку се решиме за правење на заедничка азбука, моето мислење е:

а) реформирање на мак. варијанта на тој начин што ќе се исфрли од употреба правописот на Караџиќ и ќе се воведат еровите секој за својата соодветна употреба, Ъ за темната самогласка а Ь за омекнување. Наместо Ј да се воведе Ї , Ѕ останува, за Џ не сум сигурен.
б) Од бугарската варијанта се исфрлуваат Я и Й, и се воведува Ѕ.

в) и во двете земји се воведува принципот еден глас една буква, со исклучок на Ѣ, со која што би се опфатиле говорите на двете страни од јатовата граница.

Можен исклучок би биле носовките за со нив да се опфатат и егејските дијалекти.
17-10-2010, 11:33 AM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја
*****

Posts: 1,169
Joined: Feb 2010
Reputation: 33

Коста, во ред со правописот што си го избрал да го испробуваш, само што не не е „относ“ туку „однос“. Го задржуваме „од-“ затоа што и кога стои одделно ние го изговараме „од“: од нас, од вас итн. А и тоа тирето после „нај-“ исто треба да се тргне, има причина зошто не се става и е поврзано со акцентот (ударението). Освен тоа и „јазик“ ти е погрешно напишано (язикъ), мислам дека треба „ѣзикъ“. Icon_razz И ова: доагьа -> доагя.
Let me hear you make decisions without your television.
17-10-2010, 11:36 AM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол
*****

Posts: 1,533
Joined: Aug 2010
Reputation: 35

(17-10-2010, 11:33 AM)Път Wrote: Доколку се решиме за правење на заедничка азбука, моето мислење е:

а) реформирање на мак. варијанта на тој начин што ќе се исфрли од употреба правописот на Караџиќ и ќе се воведат еровите секој за својата соодветна употреба, Ъ за темната самогласка а Ь за омекнување. Наместо Ј да се воведе Ї , Ѕ останува, за Џ не сум сигурен.
б) Од бугарската варијанта се исфрлуваат Я и Й, и се воведува Ѕ.

в) и во двете земји се воведува принципот еден глас една буква, со исклучок на Ѣ, со која што би се опфатиле говорите на двете страни од јатовата граница.

Можен исклучок би биле носовките за со нив да се опфатат и егејските дијалекти.

Път,осъзнаваш ли,че може да бъдеш обвинен във всички земни грехове?! Icon_wink
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
17-10-2010, 11:37 AM
Website Reply