Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 3.45 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ден на Победата-День победы
Author Message
Sava Offline
Member

(25-05-2010, 03:21 PM)basilius_2 Wrote: Sava OS Linux e popularen kaj eden del na opstestvoto i vo svetot. No eve da te prasam tebe: Rabotis mnogu, se macis na kraj si ja zavrsil rabotata gazdata e pred edna golema dilema kako da te nagradi? So pari ili slava? Ili pak so nisto, bidejki tvojot trud, tvojta maka, tvojot pot mu pripaga samo na gazdata?

Този пример с OS Linux е само като куриоз, който не е нормален за капиталистическите производствени отношения и никой не очаква, че такива отношения да могат да заменят утре сегашните .

Ето каква е философията капиталиста (между другото, тука 90% от капиталистите са бивши комунисти). Що би казал другаря капиталист на своите работници:
„Вие ме храните и ми изкарвате парите, а за това аз ви се отблагодарявам като ви давам толкова от изкараните от вас пари, колкото да преживявате, за да продължите да увеличавате МОЕТО благоденствие. Тъй като (бидейки) средствата ви за съществуване трябва да бъдат произведени, а средствата за производство са в мои ръце, вие трябва да избирате: или ще ме обогатявате, или няма да живеете...”
Това е малко пресилено казано, защото ако си работодател нямаш друг избор, освен да изтискваш работника. Иначе твоя конкурент ще те унищожи много бързо.
Обикновен капитализъм.
25-05-2010, 08:23 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(25-05-2010, 08:23 PM)Sava Wrote:
(25-05-2010, 03:21 PM)basilius_2 Wrote: Sava OS Linux e popularen kaj eden del na opstestvoto i vo svetot. No eve da te prasam tebe: Rabotis mnogu, se macis na kraj si ja zavrsil rabotata gazdata e pred edna golema dilema kako da te nagradi? So pari ili slava? Ili pak so nisto, bidejki tvojot trud, tvojta maka, tvojot pot mu pripaga samo na gazdata?

Този пример с OS Linux е само като куриоз, който не е нормален за капиталистическите производствени отношения и никой не очаква, че такива отношения да могат да заменят утре сегашните .

Ето каква е философията капиталиста (между другото, тука 90% от капиталистите са бивши комунисти). Що би казал другаря капиталист на своите работници:
„Вие ме храните и ми изкарвате парите, а за това аз ви се отблагодарявам като ви давам толкова от изкараните от вас пари, колкото да преживявате, за да продължите да увеличавате МОЕТО благоденствие. Тъй като (бидейки) средствата ви за съществуване трябва да бъдат произведени, а средствата за производство са в мои ръце, вие трябва да избирате: или ще ме обогатявате, или няма да живеете...”
Това е малко пресилено казано, защото ако си работодател нямаш друг избор, освен да изтискваш работника. Иначе твоя конкурент ще те унищожи много бързо.
Обикновен капитализъм.

Тази бясня къде я прочете?

Да си чувал за профсъюзи. За законовото регулиране на намните условия? За още много работи...

Не си.

Невежеството ти по въпроса е от такъв размер, че нямам нито време нито намерение да те просветлявам по въпроса. Освен това винаги има нужда и от неудачни мечтатели.

Само едно се запитай: По време на социализма и капитализма, дори и в най-добрите години на социализма, защо стотици хора си рискуваха живота (за друго да не говорим), за да додраскат до този капитализъм?

Колко души емигрираха от запад на изток? За 80 години социализъм, пресеклите от запад на изток са не повече от двадесет. По мое време един американец тарикат, пишман певец, Дийн Рийд направи кариера в Германия от това чудо невидяно. Носиха го на ръце, показваха го като куриоз из целия социалистически лагер, докато източните германци, опитали се да напуснат социалисическия концлагер, висяха разстреляни с дни на бодливата тел за назидание.

Защо към страната на най-разкрепостения капитализъм опашките не секват и хора от цял свят, от неграмотни селяни до астрофизици се натискат с години, а в страната на най-уредения социализъм - Северна Корея никой не се натиска, а са се оградили с бодлива тел за да си държат "щастливото и неексплоатирано население" в кошарата?

Защо кубинците непрекъснато рискуват живота си, тръгвайки само с голия си задник качени на автомобилни гуми, и напускат обществото, в което няма "експлоатация на човек от човека" и отчаяно драскат към Флорида от мерак да ги експлоатират?

Защо в моя град е фрашкано с руснаци, поляци, украинци, чехи, българи и се кефят на експлоатацията и плащат с хиляди долари на адвокати, за да не им се случи да се върнат в страните на справедливостта?

Всички тези МИЛИОНИ мераклии, лелеещи за капитализма, по-глупави ли са от тебе, който си клъвнал нещо от тук оттам, главно марскистки постулатчета, и развиваш теории, които историята е доказала за несъстоятелни?

Отгвори си на тези въпроси. На мене не си давай зор - аз отговорите ги зная. И катоси отговориш, задай си и последния въпрос: Дали няма шанс да си в грешка?
26-05-2010, 02:25 AM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(25-05-2010, 10:24 AM)Vodno konche Wrote:
(25-05-2010, 08:15 AM)Sava Wrote:
(25-05-2010, 02:50 AM)ЈорданПетровски-ЦРНИ Wrote:
(22-05-2010, 11:54 PM)Вовата Wrote: Научи се да правиш нещо, което е потребно на хората, прави го по-добре от всеки друг и искай честно заплащане според Н. В. ПАЗАРЪТ (пълният член е нарочен).

Se_klanjamSe_klanjam

Както на Вовата му е втръснало от комунистическа идеология, така на мене ми се повръща от капиталистическа.
Любимата фраза на идеолозите на капитализма е, че бил лош строй, но по-добро нямало измислено...и може би имат известно право, но не и напълно. Засега най-добрите държави за живеене според мен са скандинавските страни - Дания, Швеция и Норвегия, където са съчетани капитализъм и социализъм(в смисъл грижа за хората)
А, че комунизмът се провали с гръм и трясък също си има причини, но за мен и този строй си беше разновидност на капитализма. Може би не му е мястото тук да разсъждаваме относно това, но не мога да се сдържа. Във всеки случай по-добрият строй от капитализма все още предстои да бъде открит...(но старите строеве се доказаха, че не стават - такива като монархията например)). Комунизмът имаше и добри страни, но пък греховете му бяха прекалено много - тоталитаризъм, закрепостеност на хората, ограниченост и т.н. На мен например не ми позволиха да стана летец, защото на дядо ми брат му бил беглец от фронта - дезертьор, но аз дори не съм ги виждал тези хора никога през живота си. След това не ми разрешаваха да уча медицина в София, защото съм бил от Силистра и т.н. Иначе имаше храна, работа и сигурност....Но....стига толкова по тази тема Icon_razz

Фразата е на Чърчил и не е за капитализма, а за демокрацията като обществено-политическо устройство. Цитира се, като контрапункт на атлернативни форми на управление.
Другата ти неточност е, че определяш капитализма като "строй". Капитализмът не е строй, а е Божият ред на земята и е съществувал още от момента, в който първата торба сол е била разменена за първата меча кожа. Независимо какви са фазите и формите, прес които божият ред е минал (примитивен, аграрен, занаятчийски, индустриален или информационен), той винаги е почивал на принципа на взаимната договореност и честната размяна. Танто за кукуригу, защото няма безплатен обяд.
Третата ти неточност е терминът "измислен". Никой нищо не е измислял и подреждал - виж по горе за Божия ред. Измислените "строеве" са точно тези, които се измукват от пръстите на "идеолози" "велики мислители" "вождове и учители" "фюрери" и друга изперкала пасмина. И от техните обществени експерименти още ни боли гъза.
26-05-2010, 02:38 AM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member

(26-05-2010, 02:25 AM)Вовата Wrote: Да си чувал за профсъюзи. За законовото регулиране на намните условия? За още много работи...
Не си.
Братле, точно това е проблемът на проблемите в България!!!!Тук, такова животно като профсъюз нямааааа!Има едни послушни организации, наречени профсъюзи, които само слушкат и папкат и колкото повече слушкат, толкова повече папкат Icon_razz И това опорочава изобщо идеята на наемния труд в България. Няма мърдане - ниски заплати, работно време, каквото му изнася на работодателя, а ти ако се оплачеш и те гонят на секундата, безработни мнооого. Понеже ние живеем в България и си познаваме нашият недоносен местен двайсетгодишен капитализъм, който се прероди, като птицата Феникс от бившите комунисти. В тях си бяха парите, те си превзеха всичко и си разполагат, пребоядисаха се като капиталисти, а ние одим да берем джоджен по света. Ето ти си в Америка. Един мой приятел дълги години беше главен експерт в Национала служба, но се принуди да си вдигне багажа и да отиде да прави пици в Испания, защото му плащат мнооого повече....Не искам да се излагаме тука пред нашите приятели македонците, но те си ни знаят така или иначе. Преди 9.09.1944 г сме били водеща икономика на Балканите, но днес тази псевдотрансформация от комунизъм в "демокрация" досъсипа държавата, колкото я бяха разсипали комунистите, днес това е в пъти повече....И все си викаме, айде да потърпиме още малко, айде още малко.....но да видим докога Icon_razz))
Всяко глупаво деяние си има своето умно оправдание.
(This post was last modified: 26-05-2010, 12:37 PM by Vodno konche.)
26-05-2010, 12:36 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member

(26-05-2010, 02:38 AM)Вовата Wrote: Фразата е на Чърчил и не е за капитализма, а за демокрацията като обществено-политическо устройство. Цитира се, като контрапункт на атлернативни форми на управление.
Добре Icon_razz
Другата ти неточност е, че определяш капитализма като "строй". Капитализмът не е строй, а е Божият ред на земята и е съществувал още от момента, в който първата торба сол е била разменена за първата меча кожа. Независимо какви са фазите и формите, прес които божият ред е минал (примитивен, аграрен, занаятчийски, индустриален или информационен), той винаги е почивал на принципа на взаимната договореност и честната размяна. Танто за кукуригу, защото няма безплатен обяд.
Е, тук навлизаме в дебри като Божият редIcon_wink Icon_razz
А нима Божият ред не изисква солидарност и взаимопощ? Не е ли казано "Обичай ближния си, като самия себе си", ако ще споменаваме за Божия ред. Не са толкова простички нещата, разменяй едно за друго и опа, ще цъфнеш и завържеш. Добре, но ако нямаш вуйчо Владика, как брат ми ще станеш поп. Трябва и мая и средства, за да станеш нещо. Как аз ще пратя децата ми да учат в един престижен университет, като си нямам средства и по-честно ли е, когато едни новобогаташки деца лигльовци си позволяват всичко без да са пили вода изпотени, неееее...не е така просто.
Третата ти неточност е терминът "измислен". Никой нищо не е измислял и подреждал - виж по горе за Божия ред. Измислените "строеве" са точно тези, които се измукват от пръстите на "идеолози" "велики мислители" "вождове и учители" "фюрери" и друга изперкала пасмина. И от техните обществени експерименти още ни боли гъза.
Хе-хе-хе, нали знаеш на какво се базира английското и американското право - на прецедента. Щом веднъж има "измислени" строеве или имаме такъв прецедент, то това не означава ли, че винаги е имало такива. Не забравяй, че правилата се определят не от мене и от тебе, а от силните на деня. По принцип демокрация означава участие на народа в управлението. Ти да си видял случайно народа да участва в управлението? Не. Народът излива бетон и бере домати. А елитът управлява и при комунизма и при демокрацията. В Америка като е толкова демократична страна не забелязваш ли случайно, че си има точно определени хора, които си стават сенатори и управници и ако те не те допуснат, ти не може така да пробиеш, защото ти си работникът, не управителят.
Но това беше едно описание от мене с черната ми четка. Но ако трябва да описвам живота с бялата си четка бих казал, че човек си живее живота независимо от това кой управлява и какъв е климата, защото има неща, които не можем да променим, тогава защо да се тормозим за тях. Но това, което можем да променим и да направим за своя живот, това е важното. Например е добре да сме оптимисти Icon_razz и да виждаме чашата наполовина пълна, а не наполовина празна Icon_razzIcon_wink
(This post was last modified: 26-05-2010, 12:53 PM by Vodno konche.)
26-05-2010, 12:52 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak

(26-05-2010, 12:36 PM)Vodno konche Wrote:
(26-05-2010, 02:25 AM)Вовата Wrote: Да си чувал за профсъюзи. За законовото регулиране на намните условия? За още много работи...
Не си.
Братле, точно това е проблемът на проблемите в България!!!!Тук, такова животно като профсъюз нямааааа!Има едни послушни организации, наречени профсъюзи, които само слушкат и папкат и колкото повече слушкат, толкова повече папкат Icon_razz И това опорочава изобщо идеята на наемния труд в България. Няма мърдане - ниски заплати, работно време, каквото му изнася на работодателя, а ти ако се оплачеш и те гонят на секундата, безработни мнооого. Понеже ние живеем в България и си познаваме нашият недоносен местен двайсетгодишен капитализъм, който се прероди, като птицата Феникс от бившите комунисти. В тях си бяха парите, те си превзеха всичко и си разполагат, пребоядисаха се като капиталисти, а ние одим да берем джоджен по света. Ето ти си в Америка. Един мой приятел дълги години беше главен експерт в Национала служба, но се принуди да си вдигне багажа и да отиде да прави пици в Испания, защото му плащат мнооого повече....Не искам да се излагаме тука пред нашите приятели македонците, но те си ни знаят така или иначе. Преди 9.09.1944 г сме били водеща икономика на Балканите, но днес тази псевдотрансформация от комунизъм в "демокрация" досъсипа държавата, колкото я бяха разсипали комунистите, днес това е в пъти повече....И все си викаме, айде да потърпиме още малко, айде още малко.....но да видим докога Icon_razz))
Како да сме един народIcon_razz
26-05-2010, 02:08 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member

(26-05-2010, 02:08 PM)Път Wrote: Како да сме един народIcon_razz
Ами много сме търпеливи и ние во Бугария, а като гледам и денешните македонци. Много трпиме, много чекаме, но един ден, като му доjде времето ке се вдигнем и ке метеме наред Icon_razz
А србите и грците не са толкова трпеливи. Ето, гледаj ги грците што правjат. Малко да им вземеш от храната и веднага скокват и се бунjат.
26-05-2010, 03:03 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(26-05-2010, 12:36 PM)Vodno konche Wrote:
Не си.

Проблемът на България е 50 години комунизъм с всички негативни последици от това. Ако не сте живели в развита капиталистическа страна (в смисъл не 6 месеца или година гурбет, а отглеждане на деца, работа, плащане на данъци, съдебни дела – изобщо – живеене в пълния смисъл на думата), ако не сте наблюдавали отвътре процесите, политически и социални, вие приказвате наизуст и на ангро. Това което имате в момента в България е безкрайно отдалечено от нормалния, непрекъсван от експерименти капитализъм, това е посткомунистичски бандитизъм. Да не си губим времето с неща, които аз с=м изпитал на гърба си (и двете системи), а вие – нито едната.

"Божи ред" в смисъл нормално състояние на нещата, а не проповеди от катехизиса. От пещерно време даваш и получаваш. Подаръци се правят за рожден ден, но и за тях някой някъде е положил заплатен труд.

Чул си за английско и американско право през плет – не ме занимавай с каламбури.
26-05-2010, 04:25 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak

(26-05-2010, 04:25 PM)Вовата Wrote: Проблемът на България е 50 години комунизъм с всички негативни последици от това. Ако не сте живели в развита капиталистическа страна (в смисъл не 6 месеца или година гурбет, а отглеждане на деца, работа, плащане на данъци, съдебни дела – изобщо – живеене в пълния смисъл на думата), ако не сте наблюдавали отвътре процесите, политически и социални, вие приказвате наизуст и на ангро. Това което имате в момента в България е безкрайно отдалечено от нормалния, непрекъсван от експерименти капитализъм, това е посткомунистичски бандитизъм. Да не си губим времето с неща, които аз с=м изпитал на гърба си (и двете системи), а вие – нито едната.

"Божи ред" в смисъл нормално състояние на нещата, а не проповеди от катехизиса. От пещерно време даваш и получаваш. Подаръци се правят за рожден ден, но и за тях някой някъде е положил заплатен труд.

Чул си за английско и американско право през плет – не ме занимавай с каламбури.
Вистина ли е дека во Америка на капачињата од теглите има обележано на која страна се отвараат за да не се збунат Американците? Ако и ти ја читаш таа литература, добро си се „консолидирал“ Pos
26-05-2010, 05:33 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member

Ако не сте живели в развита капиталистическа страна (в смисъл не 6 месеца или година гурбет, а отглеждане на деца, работа, плащане на данъци, съдебни дела – изобщо – живеене в пълния смисъл на думата), ако не сте наблюдавали отвътре процесите, политически и социални, вие приказвате наизуст и на ангро.
Живял съм, живял съм Icon_razz Живял съм години в Испания и по-малко в Англия и Норвегия, отделно съм бил поне за месец време в повечето европейски държави. Аз и в момента си имам испански документи(социален осигурителен номер) и адрес -(ако за теб седем години са малко, за мен не са), сестра ми си живее и до ден днешен там. А аз се върнах, защото майка ми остана сама. Имам голяма къща и голям двор в България и реших да се направя на овощар и лозар, да си гледам градинка с цветя, каквито екстри нямаше в Испания - там живеех на квартира.

Това което имате в момента в България е безкрайно отдалечено от нормалния, непрекъсван от експерименти капитализъм, това е посткомунистичски бандитизъм. Да не си губим времето с неща, които аз с=м изпитал на гърба си (и двете системи), а вие – нито едната.
Е, силно казано, че не съм изпитал нито една система на гърба си. Познавам и Тодор Живков, познавам и сегашната система и както казах бях доста време в Европа. А отделно, когато си реша винаги мога да си хвана самолета за Лондон или Палма де Майорка Icon_razz

Това го разбрах веднага Icon_razz, но с него може да се обясни нещо на малките деца. Исках да кажа, че нещата не са толкова прости. Такова животно - даваш и получаваш нито е имало нито има, нито ще има. Не си ли чувал за различни социални прослойки, за касти, ако ти е противна думата класи. Пак ще ти повторя, ако баща ти е много богат ти ще даваш много по-малко и ще получаваш много повече по подразбиране, не че няма изключения. И ако си беден, независимо къде живееш и да се претрепеш от работа няма да вземеш толкова, колкото ще вземе един човек с привилегии.

Ето, аз ти казах, че ти уважавам мнението и целта ми не е била да те убеждавам в нещо по-различно от това, което си знаеш, просто споделям моето виждане за нещата.
[/quote]
(This post was last modified: 26-05-2010, 05:55 PM by Vodno konche.)
26-05-2010, 05:50 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member

(26-05-2010, 04:25 PM)Вовата Wrote: Чул си за английско и американско право през плет – не ме занимавай с каламбури.
Само не ме разбирай погрешно. Нали идеята на форума е да си разменяме мисли и идеи. А другото Алеко Константинов го е казал :"Разни хора, разни идеали.".
(This post was last modified: 26-05-2010, 06:49 PM by Vodno konche.)
26-05-2010, 06:48 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

Е, тогава би трябвало да знаеш за какво говоря.

И аз може би ще се пенсионирам в България или някыде по средиземноморието, но това са лични и емоционални неща.

Върнал си се защото майката ти осстанала сама. Съжалявам да го чуя. Но ако това не бе се случило, подразбирам, че не би се върнал.

Нещата с правото не са толкова прости. Има и прецедентно и комон лоъ и системата е смесица от тях. Особено в щатите федералните закони са по скоро малко. Сташа дума за отделни общностти все пак.

Големите въпроси обаче остават:

Защо в САЩ 12 000 000 нелегални емигранти се натискат да бъдат екплоатирани. Защо още 1 000 000 годишно влизат легално, а опашките пред послоствата на САЩ са непрекъснати? В срашнения със САЩ, страните, в които си живял са направо направо социалистически (само сравнени със САЩ обаче - да не стане грешка).
26-05-2010, 10:45 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator

Обикновен капитализъм.

Za razlika od socijalizmot kapitalizmot ti dava izbor kako da se zbogatis i da si go zivees zivotot.
Toj kapitalizam sto go opisuvas ne e ni socijalizam toa e distopija (negativna utopija) kako novite pravila na svinjata Napoleon vo "Zivotinska Farma"napisana na zidot na ambarot:Site sme ednakvi, no nekoi se podeednakvi.
(This post was last modified: 01-06-2010, 12:44 AM by basilius_2.)
01-06-2010, 12:43 AM
Reply
Sava Offline
Member

(01-06-2010, 12:43 AM)basilius_2 Wrote:

Обикновен капитализъм.

Za razlika od socijalizmot kapitalizmot ti dava izbor kako da se zbogatis i da si go zivees zivotot.
Toj kapitalizam sto go opisuvas ne e ni socijalizam toa e distopija (negativna utopija) kako novite pravila na svinjata Napoleon vo "Zivotinska Farma"napisana na zidot na ambarot:Site sme ednakvi, no nekoi se podeednakvi.

оф, немой да мислиш! Огледаj се малко! Не ли са некои по-еднакви?
01-06-2010, 10:34 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator

Sava spored tebe Socijalizmot e ubav sistem bidejki ti davase ekonomska blagosostojba koja ne se realizira vo politicki prava, bidejki vo socijalizmot se otkazavme od naseto pravo nie samite da odlucuvame za sebe. Odlucuvaa edna mala grupa na luge koi se vikase Politbiro.
03-06-2010, 02:04 PM
Reply
Sava Offline
Member

(03-06-2010, 02:04 PM)basilius_2 Wrote: Sava spored tebe Socijalizmot e ubav sistem bidejki ti davase ekonomska blagosostojba koja ne se realizira vo politicki prava, bidejki vo socijalizmot se otkazavme od naseto pravo nie samite da odlucuvame za sebe. Odlucuvaa edna mala grupa na luge koi se vikase Politbiro.
Не съм за това що беше, но сметам дека МОРА да има нещо по-добро от сегашното положениеIcon_wink
04-06-2010, 09:32 PM
Reply
basilius_2 Offline
Moderator

Ima resenie za ovaa, treba da se apsat tie sto kradat, a ne da se ostavat i da se nagraduvaat so pozicii i privilegii. Sistemot koj e idealen e toj sto funckionira, toj sto gi kaznuva kradcite itn.Treba site da sfatime edna rabota sega e demokratija nie obicnite smrtnici ja imame taa mok da odlucuvame, od nas zapocnuva se.
05-06-2010, 02:57 PM
Reply
Sava Offline
Member

(05-06-2010, 02:57 PM)basilius_2 Wrote: Treba site da sfatime edna rabota sega e demokratija nie obicniteja imame taa mok da odlucuvame, od nas zapocnuva se.

Абе, треба, ама не се получава- зощо? За то що крадците ги пишат законите. Ете за тоа нема да стане!
05-06-2010, 09:07 PM
Reply