Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ПОВАМПИРУВАЊЕ НА ЈУГОНОСТАЛГИЈАТА!!
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,567
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote: 29 Ноември треба да се празнува

[Image: DSCN6863-759x500.jpg]

Бранко Героски
 29 ноември 2015| Прочитано 2645 

Сакал некој да признае или не, 29 Ноември, денот кога во 1943 година е одржано Второто заседание на АВНОЈ, е исклучително значаен датум за македонската историја. Југословенската федерација е создадена како израз на суверената волја на сите југословенски народи да живеат заеднички. Во документите на АВНОЈ, за прв пат во нашата историја, се дефинира изворниот суверенитет на македонската држава, потврден една година подоцна, со одлуките на АСНОМ.
Во доцните осумдесетти години на минатиот век, непосредно пред распадот на социјалистичка Југославија, неколку проминентни македонски автори пишуваа токму за изворниот суверенитет на македонската држава и за неотуѓивото право на Македонија самата да одлучи за својата судбина. Две-три години подоцна, нашата земја го оствари тоа право и се отцепи од југословенската федерација. Одлуките на АВНОЈ се правна основа на референдумот за осамостојување на Република Македонија.
За жал, под влијание на ретуширањето и на фалсификувањето на нашата историја, од античко време до денес, Македонија денес не го одбележува 29 Ноември. Не го спомнува ни опозицијата, веројатно во страв да не биде прогласена за југоносталгична. Јас, пак, се уште си го славам празникот. Скромно, со меѓусебни поздрави со пријателите, со чварки и со винце за ручек и со песна.
А бре Македонче, каде се спремаш, борба те чека, борба за слобода... Повик да се слави 29 ноември во Мaкедонија, поточно 29 Ноември да го слават Македонците е исто како Евреите да го слават денот кога Хитлер дошол на власт.
30-11-2015, 10:32 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,567
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

[Image: Gero291173d3.jpg]


Quote:[Image: 10610930_744864215598006_605666551787946...e=56DC0585]
 Jordan Petrovski

Повик да се слави 29 ноември е исто како Евреите да го слават денот кога Хитлер дошол на власт.
Like · Reply · 2 · 19 hrs

Quote:[Image: 10610930_744864215598006_605666551787946...e=56DC0585]
Jordan Petrovski 

[Image: MPijade_1db9d.jpg]

ЈУГОНОСТАЛГИЧАРИВЕ, ДЕНЕШНИ "БОРЦИ" ЗА ДЕМОКРАТИЈА

Like · Reply · Remove Preview · 1 · 19 hrs

Quote:[Image: 10407116_10200681784524572_8356068005511...e=56EDEB28]
Doneski Ilija

Петровски сепак ќе го задржам моето ниво да ве ословам со Г-дин. Очигледното не треба да се докажува. Тешко на таа земја и народ ако се ослонува на национализам и шовинизам. За да влезе Америка во војна Черчил го жртвува американскиот брод Лузитанија тоа е факт, а дали инцидентни изјави на поединци како Пијаде беа само сезонски или трајна политичка определба на КП па знаеме сите. ВМРО е партија формирана во Бугарија со цел за обединување на изгубените територии после мировната конференција и толку. Македонија во овие граници е секако само дел од некогашната, дали имавме можност и сила и ова да ја сочуваме ако концептот беше една држава без републики ? Зарем не чуствувате дека внатрепартиските апетити на ДПМНЕ и СДСМ само му одат во прилог за албанизација на западна Македонија, зошто се плашите и срамите да признаете дека сега е најголемата закана за губење и ова што ни остана. Македонија ја делеле, кроеле, парчосувале токму поради сопствените радикални, терористички квислиншки родољуби. Крушевска република и АСНОМ се историјата со која сме горди. А дали и ова парче ќе се вика Македонија утре е предизвик во овие немирни времиња. Постилатите на ВМРО а не на неговите сурогати повеќе не важат, кој ќе дозволи прекројување на границите на Балканот сега - та нели ние сме поборници во ОН за неменливост само затоа што ние први ќе страдаме, како и секогаш.
Like · Reply · 2 · 13 hrs
[url=https://www.facebook.com/vitomir.dolinski/posts/1073694172716844?comment_id=1073970029355925&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R9%22%7D][/url]
30-11-2015, 11:22 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,567
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#3

Quote:15 hrs
[Image: 11152701_975111552575107_749973201166588...e=56E47C0F]
Vitomir Dolinski Јордан, не е проблем да се коментира, па, се разбира, ниту да се полемизира за нешто, еве дури и со така прелесното расфрлање со навредливиот епитет "југоносталгичар" кој, претпоставувам, го упатуваш кон авторот на текстот што го пренесувам, па и кон мене, веројатно, заради придружниот коментар што го давам...
Најпрво, ако добро читаш, јасно е дека се работи за самиот ЧИН на настанот, имено вбројувањето (и) на Македонците како еден од шесте рамноправни, конститутивни народи на тогаш (1943) проектираната државна творба. Ако добро ја познаваш историјата на тоа турбулентно време, и ако притоа поаѓаш од добронамерни, про-македонски позиции, верувам дека нема потреба од многу дополнителни расправии зошто е тоа исклучително голем настан.Јордан, ние можеме да негираме, да замаглуваме и да манипулираме до бесвест, но едно не можеме да негираме - гледано со децении и децении наназад, тоа е ПРВИОТ значаен историски момент во кој Македонците добиваат конкретна регионална поддршка од политички претставници на повеќето соседни народи, во својата борба за национална слобода и сопствен политички суверенитет. Тоа, за жал, не се случило ниту 1903-та, ниту 1912-та, ниту 1918-та и, сите други расправи, дали можело повеќе, дали имало поповолни алтернативи, дали и што подоцна се случувало во рамките на така проектираната држава и слично, според мене, се апсолутно небитни и СО НИШТО не го намалуваат значењето на тој чин...
На крајот на краиштата, гледаме на какви се препреки и опструкции наидуваме во овие две ипол децении, откако ја стекнавме сопствената независност излегувајќи од таа држава како РАМНОПРАВЕН ПРАВЕН НАСЛЕДНИК.....Замисли, еве, можеш ли барем тоа да го претпоставиш, г-не Петровски, ШТО се ќе се случуваше сега со нас, пред какви се други предизвици ќе бевме исправени, ако во оваа глобална турли-тава не влезевме со таа придобивка, со тој адут в рака....?
Ќе повторам на крајот, ниту имам некакви лични комплекси околу тој настан, ниту пак мислам дека треба да ги имаме како народ.Напротив, треба да бидеме горди на таа генерација Македонци, за сето она што го сторила, во тоа тешко историско време, за постепениот, макотрпен но убав, опстој и подем на македонската национална борба и поширока, меѓународна афирмација...
Like · Reply · 3 · 14 hrs


Quote:[Image: 10610930_744864215598006_605666551787946...e=56DC0585]
Jordan Petrovski Почитува господине Долински ако Македонија во рамките на Југословенската федерација ги стекнала сите атрибути на државност, Македонија ке немаше никаков проблем со никого од соседите па и од членките на Југословенската федерација.
-Грците ни го оспоруваат името, а дали се само Грците или планот со оспорување на името е врзан и за една од бившите Југословенски Републики ке каже времето пред нас, поточно ке рабереме кога во Македонија ке се спроведе вистинита лустрација.
-Бугарија не ни го признава јазикот и нацијата.
-Србија не ни ја признава Црквата.

Што стори Југославија као федеративна држава за својата членка Македонија во решавањето на овие проблеми? Сторила едно големо ништо!. Проблемите, оспорувањата беа искажани веднаш после војната, веднаш по констуирањето на федерацијата.
Aко не се залажувавме дека во Југаславија сме добиле се, во осамостојувањето ке влезевме подготвени, ке знаевме дека почнуваме од НУЛА. Несреќата на Македонија дополнително беше што преседател стана Глигоров големиот Југословен.
Like · Reply · 9 hrs


Quote:[Image: 11152701_975111552575107_749973201166588...e=56E47C0F]
Vitomir Dolinski Се согласувам за дел од забелешките, тоа се секако објективни проблеми настанати потоа за кои е сосем легитимно да ги проучуваме, добро да ги сфатиме и да не дозволуваме како грешки да ни се повторуваат во иднина. Инаку, се надевам оти не мислиш дека за нас Македонците тој ден има ИСТО значење со 1-ви декември, датумот на основањето на претходната југословенска држава! Дури и никаква друга придобивка да немавме од 29-ти ноември (а ги имавме многу, многу повеќе), ќе беше доволно, барем за мене, а се надевам и за сите добронамерни проучувачи, тој ден да се означи како голем историски исчекор во споредба со се претходно...Поздрав и до вас, ви посакувам се најубаво!
Like · Reply · 9 hrs
[/url]
Quote:[Image: 10610930_744864215598006_605666551787946...e=56DC0585]
Jordan Petrovski За Македеонците нема никаква разлика, дури можам да кажам дека 29.11 е многу полош и попогубен за Македонците од 01.12, кралската Југославија.
Зошто велам така. Македонците САМОСТОЈНО ја извојуваа слободата, Македонската борба некаде до крајот на 1943 беше НАЦИНАЛНА а не идеолоШка. Најмногу Македонци загинаа за ослободување на Југославија и тоа не по сопствен избор, туку по диктата на Македонските Југокомунисти.
Онаа што е уште пострашно во однос на онаа кралска Југославија е тоа што во Уставот на Федерална Југославија јасно беше назначено дека НАРОДИТЕ на Југославија со влезот во Федерацијата го ЗАДРЖУВААТ ПРАВОТО НА РАЗДРУЖУВАЊЕ ДО ОТЦЕПУВАЊЕ. Само во период 1948-1951 Југополицијата уапсила и судела повеке од 7300 луѓе, грото СРЕДНОШКОЛЦИ кои сакале да се организираат во парија ВМРО СДРМА-ПРАВДА и така по демократски пат да делуваат и ако добијат подршка на демократски и фер избори да го започнат процесот на РАЗДРУЖУВАЊЕ од Југославија.
Во период 1947-1986 година, затворени и ОСУДЕНИ на затворски казни заради обидот да го искористат со Устав загарантираното право на Раздружување до Отцепување, Југокомунистите тоа го подвеле под "ванчомијаловизам", осудени на казни затвор се преку ДВАЕСЕТ ИЛЈАДИ МАКЕДОНЦИ. Во ист тој период прогонувани за истата Уставан заложба се преку 14 илјади Македонци.
Каде е разликата помеѓу 01.12 и 29.11, па разликата е во тоа што кралска Југославија биле третирана како непријател на Македонијците а онаа комунистичка Југославија била третирана како федерација која им дала слобода и држава на Македонците.
Ако погледнеме низ бројки ке видиме дека од одењето на Сремски фронт па се до 1986 година, за тој период има податоци многу повеке Македонци пострадале во Југофедерацијата одошто во кралска Југославија.
Да се спроведеше вистинска лустрација, лустрација по препораките на Советот на Европа ке можевме да ги согледаме злоделата на Југофедерацијата починети врз Македонците.
Like · Reply · 8 hrs
[url=https://www.facebook.com/vitomir.dolinski/posts/1073694172716844?comment_id=1074085889344339&comment_tracking=%7B%22tn%22%3A%22R4%22%7D]
(This post was last modified: 01-12-2015, 02:37 AM by ЈорданПетровски.)
01-12-2015, 01:17 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,567
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#4

Quote:[Image: 11152701_975111552575107_749973201166588...e=56E47C0F]

Vitomir DolinskiЈордан, имам разбирање за твоите поинакви сфаќања за работите, можам да толерирам дури и одредени лични комплекси или фрустрации на соговорникот по одредена тема, дури и кога е очигледна свесно наметнуваната манипулација, па ако допуштиш еве, можам дури и да поентирам врз основа на таквите бесмислено искривени факти - еве, ако во ТАКВА диктаторска држава-зандана, Македонците конечно УСПЕАЛЕ да се изборат за правото слободно да се нарекуваат Македонци, да можат да учат на мајчиниот начин, да се стекнат со правото на Универзитет, Академија на науките и уметностите и уште бројни други придобивки, тогаш тоа е, всушност, најголемиот аргумент што го даваш во прилог на мојата теза дека треба да им честитаме на успехот и да се гордееме со тие генерации Македонци! Дај Боже, нешто слично да им успее и на нашите браќа во другите, толку многу "демократски" земји какви што, претпоставувам според тебе, се сега Грција, Бугарија и другите...

Like · Reply · 9 hrs · Edited


Quote:[Image: 10610930_744864215598006_605666551787946...e=56DC0585]

 Jordan Petrovski
Почитуван господине Долински, вие заборавате дека и окупаторите ги менувале методите на окупација. Окупациите од забрани на користење на мајчниот јазик, забрани за верски проповеди на јазикот на окупираното население, забраната за пеење песни од фолклорот на окупираното население се надминати методи.
Окупаторите применуваат многу пософтицирани методи, свртете се окoлу вас, на секој чекор пее Цеца, Лукас или некој на нив соодветен, нели е тоа асимилација!!
Hо да се вратам на битното иако веке еднаш го напишав, МАКЕДОНСКИОТ јазик бил признаен внатре во границите на Македонија онаа што била во Федерална Југославија, името Македонија исто така, сте заборавиле дека кога сте оделе за Грција со Југословенски пасош како Македонец пополнувавте картонче на кое МОРАВТЕ да се дкларирате ка ЈУГОСЛОВЕН.
Значи сите тие признанвања кои вие ги споменувате, јазик, држава биле само за внатре. Кога ке сме излезеле надвор од Македонија сме наидувале на проблеми, непризнавање на име, јазик, нација, црква.
Гледам не напишавте ни збор за судените, затвораните, прогонуваните дали со одмолчувањето го оправдувате кршењето на со Устав загарантиранотот право на НАРОДИТЕ на осамостојување до ОТЦЕПУВАЊЕ oд Југославија.
Ке ви дам скен од кој ке видите каква тортура доживувале Македонци во таа Југославија која на Македонците им "дала право на школување" на мајчин јазик:


[Image: makedonska7955.jpg]


Like · Reply · 2 hrs


Quote:[Image: 11152701_975111552575107_749973201166588...e=56E47C0F]

Vitomir Dolinski Г-не Петровски, ни малку не сакам да ги одмолчам или релативизирам слабостите на таа држава, напротив, во рамките на моите можности, сум пишувал за некои од нив тогаш кога тоа било најпотребно, во 80-те години. ....Ај, да не се чукаме сега сите в гради дека кој знае што многу сме направиле, веројатно сите сме ставиле по едно малечко камче во мозаикот, но кој знае знае, на крајот на краиштата, сега веќе не е ниту толку важно...Најмалку ми е целта да ве навредам лично за некои несогласувања што ги имаме, уште помалку да ве омаловажам, верувам дека и вие подеднакво многу ја сакате оваа земја како и мене, но простете, не можам да се оттргнам од впечатокот дека, од само вам познати причини, свесно и тенденциозно ги извртувате фактите, перфидно ги заменувате тезите и, едноставно, со вас не може аргументирано и човечки да се разговара на овие теми. Зашто, еве, ако тоа толку ви значи, можам да прифатам се што ќе кажете, но простете, не можам да се согласам со едно толку лефтерно, непромислено и "од ракав" (да не речам недугаво) мислење дека, во однос на Македонците и Македонија, всушност и немало никаква суштинска разлика меѓу кралска Југославија и повоената југословенска Федерација...Ви се молам, можете да зборувате се и сешто, допуштам дури мене и да ме навредувате, верувајте ми, воопшто не сум суетен околу тоа, но, ве молам, потрудете се барем да не ги навредите елементарната логика и интелигенцијата на овој народ...

Like · Reply · 1 · 2 hrs
01-12-2015, 03:03 AM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#5

Удбашите како Геро, оркестарот соросни медиуми и Јордан Удбашевиќ се најголемите југоносталгичари. СДСМ е дувло на југоносталгијата, таму се се` офицерски деца хранети од ЈНА и глаучи од времето на Југославија шо се дограбале до позиција преку кодошење и клевета.
За време југословенско меѓутоа, ваквите мрачни ликови како Геро, Заев и Јордан ОД ЗАТВОР НЕ ИЗЛЕВАА...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
04-12-2015, 05:52 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,567
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6

Quote:Jordan Petrovski Почитуван господине Долински, за да докажете дека ги извртувам фактите треба да ги демантирате аргументите со кои ги поткрепувам моите тврдења.
Да почнам со ред:

-Дали во Македонија не се осудени повеке од ДВАЕСЕТ ИЛЈАДИ Македонци заради нивната активност за раздружување од Југославија.

-Дали не се следени, биле под ПРЕДХОДНА или под ОПЕРАТИВНА ОБРАБОТКА повеке од ЧЕТИРИНАЕСЕТ ИЛЈАДИ Македонци заради нината активност за раздружување од Југославија.

-Дали со тие активности УДБа, СДБ не го кршеле со Устав загарантираното право на Народите за осамостојување до отцепување од Југославија.

Кога ке го разјасниме овој дел ке повторам дел од фактите кои ги зинесов досега а кои не беа од вас дематирани.

пс. податоците за осудените и прогонуваните се заклучно со 1986 година
Like · Reply · 1 · 30 November at 21:37

Quote:Ljupco Siljanovski Репресивниот апарат во во ФРМ па и во НРМ и СРМ беше мошне агилен, дури и претеруваше, но мора да се имаат предвид околностите во кои е создавана таа втора македонска република. Сервилната поставеност на македонските кадри во Белград, континуираното дејствување на сојузните УДБ и КОС на македонскиот простор, како и низа други причини врзани со ропскиот менталитет на Македонецот (секоја чест на вашите 14.000 или 20 илјади Македонци, макар што и меѓу нив имало цвеќиња што не биле за мирисање) погодувале нештата да се одвиваат така како што се одвивале. А се одвивале на штета на македонскиот народ, исто како што на негова штета треба да му се припишат илјадниците загинати, ѕверски убивани и мачени од окупаторот Македонци по род и идеја за самостојна македонска држава. Тоа што не им успеа на Бугарите и Германците, го довршија самите Македонци, меѓу себе и против себе. Затоа нека не ве изненадува што еднаш годишно, како на парастос, се потсетуваме не само на нив туку и на пошироката татковина која тогаш се викаше Федеративна народна република Југославија. И уште нешто со кое би требало, но не мора да се согласите - Вака поделена на Македонци и Антимакедонци, при што доминираат бројчано тие што се АНТИ, на патриоти и предавници, на бранители и соросоиди Македонија не била никогаш во својата историја, најмалку во историјата на поранешна Југославија.

Like · Reply · 1 · 1 December at 02:15

Quote:Jordan Petrovski Господине Siljanovski, ке коментирам само дел од вашето мислење од причина што на голем дел од коментарите во вашето мислење веке сум дал одговори во дискусијава.

Првин да разјасниме околу жртвите во ВСВ. Според историчарот, академикот Блаже Ристевски, најмногу МАКЕДОНЦИ загинале на Сремски Фронт, второрангирани по убиства на Македонци се БАЛИСТИТЕ, па потоа би дошле Бугарите, па Германците. Но има една "чудна" работа а тоа е што скоро никаде не се споменуваат Четниците. Не се споменува дали Четниците убиле воопшто некој Македонец а не пак да се зборува колку Македонци убиле четниците на Држа Михајловиќ.

пс.вашето презиме го напишав на латиница бидејки не бев сигурен дали сте Сиљановски или сте Силјановски.


[Image: Blaze-Bali7bbf.jpg]

Like · Reply · 2 hrs

[/url]


Quote:Jordan Petrovski Податоците за повекето од 14 илади Македонци кои биле под полициска обработка и преку 20 ИЛЈАДИ осудени се официјални податоци кои се однесуваат на период 1945 - 1985 година:

-"Според првата и единствена официјална "Информација за преземените мерки на органите на власта спрема државјани на Р. Македонија за кои во периодот 1945-1993 година се располагало со основани сомненија дека дејствувале за формирање самостојна и обединета Македонија", изработена од МВР во 1993 година, во периодот 1945-1985 година вкупно во Македонија биле откриени 105 илегални групи и организации со над 1.200 припадници, чие дејствување било насочено кон "отцепување на Македонија од заедницата на југословенските народи и создавање самостојна и обединета Македонија". Од нив од слобода биле лишени 1.045 припадници на илегалните групи и организации, од кои 242 биле осудени на смрт или на временска казна до 15 години.
Во периодот од 1945 до 1980 година се одржале околу 700 политички процеси против членовите и припадниците на тајните организации и групи, на кои биле изречени стотици смртни пресуди и долгогодишни затворски казни.
За бројот на прогонуваните, затвораните и осудуваните лица со поинакви политички убедувања од постојниот комунистички режим доволно говорат 14.000 политички досиеја што ги водела Службата за државна безбедност при МВР и 22.000 затворски досиеја на затворените политички лица во затворот "Идризово", или вкупно 36.000 досиеја. Тоа се политички досиеја на лица (од разни возрасти и професии - револуционери, интелектуалци, лекари, студенти, обични и полуписмени селани, лица во поодмината возраст и ученици-гимназисти, деца на 16 години), затворани, осудувани, прогонувани и стрелани во периодот 1945-1985 година од новата македонска комунистичка власт само затоа што се бореле за самостојна, независна, демократска и граѓанска Република Македонија и за идеалите на ВМРО. Ова е можеби единствен пример во историјата на човештвото некој да биде осуден од сопствената власт за патриотизам, за љубов спрема сопствената татковина.
Според неофицијалните податоци, во периодот 1949-1951 биле затворени 7.330 средношколци, а само во затворот "Идризово" биле затворени 2.500 политички затвореници."
[url=https://www.facebook.com/vitomir.dolinski/posts/1073694172716844?comment_id=1076194072466854&notif_t=feed_comment_reply#]Like · Reply · 38 mins
(This post was last modified: 06-12-2015, 01:30 AM by ЈорданПетровски.)
06-12-2015, 01:23 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 16,567
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7

Quote:Vitomir Dolinski Јордан, ако веќе разговараме, не е лошо, одвреме-навреме, да се потсетуваме за што тоа, всушност, ние разговараме...Мислам дека не е на одмет да потсетам, наједноставно кажано, темата што се наметна беше значењето на 29-ти ноември во однос на Македонија и Македонците.Ја разбирам твојата потреба да ги набројуваш грешките и слабостите на таа заедничка држава, расчекорот меѓу прокламираното и спроведеното и слично, за добар дел од нив и јас се согласив, дел ги сметам за претерани, но независно од тоа - апсолутно е неважно сето тоа за она што јас го постирав, а со што ти, претпоставувам, се обидуваш да полемизираш: Имено, мојот став е дека, како народ, имаме многу оправдани причини тој ден да го сметаме за многу значаен за нас во тој историски контекст во кој што се случил. Секој мислечки човек - Македонец, по сите оние трауматични случувања во првата половина од XX-от век, крвавото фијаско на илинденската епопеја, меѓусебните братоубиства по софиските и други балкански и европски улици, Букурешт и трагичната поделба, новиот свиреп јарем наметнат од алчните соседи и слично, значи после сето тоа, се случува чин на конкретна историска валоризација, макар и на дел од нашето распарчено национално ткиво, со , конечно, стекнати моќни регионални и меѓународни сојузници во правефната борба, значи, споменатиот мислечки Македонец треба да е политички слеп, историски залутан и национално обезглавен, за да не го сфати вонвременското ЗНАЧЕЊЕ на тој миг....Сите помалку или повеќе реални слабости на новата држава, дел заради конкретниот историски контекс, карактеристиките на самиот систем, па и заради сопственото национално неснаоѓање, ни малку не го намалуваат значењето на тој миг....На крајот на краиштата, ако нешто научивме од историјата, од Платон па навака, е дека не постојат идеални држави, идеални системи и општества.По твоите критериуми, верувај ми, ако се наведе регистерот на грешки, заблуди и обесправени, дури и Американците ќе треба едноставно да го избришат нивниот 4-ти Јули од календарот, да го повлечат од употреба како дресовите на нивните НБА-sвезди, но, според мене со право, воопшто не помислуваат на тоа...Само уште нешто, на крајот, еве, потруди се, макар и хипотетички, да замислиш КАКОВ ќе беше нашиот 8-ми Септември, без АВНОЈ и АСНОМ..... Icon_lol


Like · Reply · 3 · 1 December at 05:17

Quote:Jordan Petrovski Сега само ке ве потсетам што е тема на дискусијата почитуван господине Долински. Тема е предлогот на Героски, 29 ноември да се празнува како државен празник во Македонија.

пс. за остнатото искажано во вашето мислење подоцна.


29 Ноември треба да се празнува

[Image: geroski.jpg]

Да, без страв без комплекси, треба да се празнува денот кога е дефиниран изворниот суверенитет на…

пс. за остнатото искажано во вашето мислење подоцна.

Like · Reply · Remove Preview · 1 · 1 December at 20:04


Quote:Jordan Petrovski Темата на дискусијата помеѓу нас господине Долински беше дали да се празнува 29.11
Инаку ако не бил 29.11 ке немало потреба од 08.09 бидејки Македонија уште со завршеток на Втората Светска Војна ке излегла како Самостојна Држава.
Јас немам на крај памет да барам сега тој датум да се избрише од историјата, тој треба да стои но от тој датум и од таа Југославиај да не се прават бајки. Премногу жртви зеде Југословенскиот режим во Македонија.
Like · Reply · 1 · Yesterday at 18:51


Quote:Todor Belkokeski VITOMIRE I JORDANE! NE TROSHETEJA VASHATA KORISNA ENERGIJA NEPOTREBNO EDEN NASPROTI DRUG, TUKU NASOCETEJA DENES PROTIV OVOJ REZHIM I PROTIV DENSHNIVE FASHISTI I "PARTIZANI". ZNAM DEKA I DVAJCATA STE PROTIV REZHIM.OVOJ GEROSKI SAMO VE SSKA ZA DA SE CITA PORTALOT A MOZHEBI I PO NALOG NA KOMSHIJATA GRUEVSKI(VO ISTA ZGRADA NELI ZIVEELE...).

Like · Reply · 1 · 11 hrs


Quote:Vitomir Dolinski Тодор, има премногу с'скачи, за жал, се плашам дека и пријателот Јордан, свесно или не, е влезен во истиот филм на намерно поттикнување меѓу-македонски поделби и перфидно закрвување меѓу нас самите.Што би можело да е друго ако не тоа упорното покренување на толку јасни, веќе апсолвирану прашања од минатото.....Барем оние кои, колку толку беа плодотворни и обединувачки.Нека ми простат таквите како него, ама да се тврди дека Федеративна Југославија, во однос на македонското прашање, е подеднакво лоша и штетна како претходното Кралство на СХС е врвен историски цинизам, политичко слепило или нечија туѓа, антимакедонска ујдурма. Дека кревањето на Востанието од страна на искусни, прекалени национални дејци од калибарот на Влахов, Кузман Јосифоски - Питу, Ченто и другите било грешка и дека само требало од небо (без никаков АСНОМ) да се чека слобода и самостојност, ви се молам, тоа е смешно и апсурдно...

Like · Reply · 1 · 11 hrs

Quote:Jordan Petrovski Почитуван господне Долински дали од тоа што немате аргумети да го побеите онаа што го говорам или пак од некои други причини, причини само вам познати, почнувате да манупулирате и да полемизирате со мене за работи кои ниту сум ги кажал ниту сум ги помислил.

Првата ваша манипулација е причината за полемиката помеѓу нас дваица, а причината за полемиката е прелогот на Героски, 29.11 да биде ПРОГЛАЕН ЗА ДРЖАВЕН ПРАЗНИК ВО МАКЕДОНИЈА. Јас укажав преку примери зошто не се слагам со тоа 29.11 да биде прогласен за Државен Празник а бев јасен дека 29.11 е дел од Македонската Историја и дека ниту смееме ниту можеме да го избришеме, ниту датумот, ниту тоа што се случило на тој ден. Бришењето на датуми , луѓе беше многупати применувано во Федеративна Југославија. Па затоа не зневме дека вистинското востание во Македонија против фашистичкиот окупатор е кренато на 22.08.1941 година, незнаевме дека Ченто бил прв Председател на Макеонија.
Вие господине Долински ги оспорувавте моите аргументи не со докази туку со приказни што били кога било .... Таквиот ваш пристап јасно дава до знаење дека и Вие како и Героски сте 29.11 да биде ПРОГЛАСЕН ЗА ДРЖАВЕН ПРАЗНИК.
Потоа во полемиката ретериравте во ставот и почнавте да говорите да се одбележи, поточно да го сметаме како многу значен ден. Не се изјаснувате дали сеуште се слагате со Героски 29.11 да биде прогласен за Државен Празник??
Втората ваша манипулација е премногу сериозна а таа е дека моите аргументи и дискусија се со намера за "ЗАКРВУВАЊЕ И ПОДЕЛБА МАКЕДОНЦИТЕ".
Дали е поделба ако се бара оние кои окрвавиле раце со Македонска крв, конечно да бидат изведени пред лицето на правдата и да понесат одговорност која им следува според законот за злоделата кои ги сториле а со тоа и да се каже вистината кава била jугославија кон Македонија и Македонците.
Веке ми досади да повторувам дека во Федерална Југославија преку 20 ИЛЈАДИ Македонци се НЕУСТАВНО осудени и НЕУСТАВНО одлежале години на робија. 20 илјади луѓе провеле дел од животот по карцелите на Идризово, Добој, Зеница, .. само затоа што барале да се ПОЧИТУВА Уставот на Југославија.
На тие 20 илјади треба да се додат уште 14 ИЛЈАДИ, МАКЕДОНЦИ кои биле под НЕУСТАВАНА полициска обработка!!
Каде е проблем ДЕНЕСКА од тоа што оние кои правеле злостор во Југославија останале неказнети. До 1995 година, во "самостојна" Македонија беа на сила законите за работан на СДБ од Федерална Југославија, поточно со Правилникот 10/92 беше засилен прогонот протв Македонците, Македонците кои се определија дека МАКЕДОНСКОТО ПОРАШАЊЕ единствоно може да се реши само со Самостојна, Cуверена и Демократска Држава Македонија, во тој правилник за прв пат е воведена линија на работа на СДБ МАКЕДОНСКИ ВРХОВИЗАМ.
Да заклучам, несудењето на злосторниците од Федерална Југославија, продолжување на примената на Jугословенските закони за работа на СДБ, вториот дел од референдумското прашање, воведувањето 1992 година на линијата за работа МАКЕДОНСКИ ВРХОВИЗАМ, предлогот да се слави 29.11 е само прашање на ден кога ке се побара реализација на вториот дел од референдумското прашање.

Третата ваша манипулација е дека јас сум против тоа што 1941 година било кренато востание. Каде сум напишал такво нешто, и не само во оваа дискусија господине Долински, дали ке ми посочите.
Се пивкувате на Ченто, па кој го уапси, кој недозволи за него официјално да се говори до 1990 година.Зар не е лицемерие луѓе кои саката да го слават 29 .11 да го спименуваат Ченто, Кузман ...дали ја знаете причината за убиството на Кузман ...
Се до доаѓањето на Темпо, Бато ... и останатата србокомуњарска банда, МАКЕДОНСКАТА БОРБА БИЛА СТРОГО НАЦИОНАЛОСЛОБОДИТЕЛНА!!

За да докажете дека моето тврдење дека непостои разлика во однесувањето, бројот на жртвите, причините за прогонот помеѓу власта на СХС и власта на Федерална Југославија редно е да дадете некои докази, докази со бројки на затворени, иселени, прогонувани МАКЕДОНЦИ ...
Like · Reply · 9 hrs

Quote:Todor Belkokeski Jas sepak sakam da veruvam samo deka Jordan e premnogu strog vo kritikuvanjeto taka da toj gi izdvojuva samo zlodelata vo toa vreme koi sto i ti ne mu gi negiras,a za tie zlodela nemoze da e vinoven datumot 29 novembar zashto siguren sum deka na toj den ne se doneseni nikakvi odluki vrz baza na koi se izvrsheni site zlodela od toj rezhim a za koi zboruva Jordan.Daleku sme od nekakva posvetla idnina ako krivecot za tie zlodela go barame vo Belgrad ili Jajce ili Pelince, a ne vo samite nas...Nekade procitav deka idejata za antikvizacijata bila sozdadena tokmu vo Atina, za da so taa idea se razgori bratoubistvena vojna megju samite Makedonci, shto navistina im uspealo, ako veruvame na taa istoria od pred prviot Ilinden.Ako sakame da nise povtoruva istoriata, togah se plasham deka ke se povtorat i rezultatite, koi ne se mnogu za falenje za nas...

Like · Reply · 1 · 10 hrs


Quote:Vitomir Dolinski Г-дин Јордан, преобемна е темата и, искрено, ниту имам доволно време, ниту пак чувствувам толкава потреба од некое подлабоко навлегување во неа, а како што со право ни забележа нашиот пријател Тодор, и не мислам дека е толку неопходно или продуктивно целата енергија да се троши на нешто веќе апсолвирано, нешто што поминало, посебно во ситуација кога се соочуваме со толку многу предизвици во времето во кое живееме и чии последици непосредно и сериизно ги чувствуваме......Кога ќе бидам послободен, еве, ветувам за ден-два, би дал некаков мој заклучок по темава, за некои работи кои, гледам, недоволно сме се разбрале, сега само би ве демантирал околу импутацијата што ја правите со некаков наводен предлог за прогласување на 29-ти Ноември за ДРЖАВЕН ПРАЗНИК....
Имено, тоа го потенцирате 5-6 пати во вашиот претходен коментар, па дури и подвлечено со крупни букви, а за што, доколку внимателно го препрочитате првичниот текст, ќе се уверите дека, едноставно, НИКАДЕ го нема.....Веројатно, на тоа ве навело она "празнува" во насловот што, во најмала рака, е некоректно и тенденциозно. Нормално, симболиката (и) на тој ден е веќе соодветно вградена во самиот АСНОМ, така што ниту има потреба, ниту имало некаков предлог, а најмалку е тоа содржано во прилично прецизниот текст на Б. Геровски. Глаголот "празнува", како метафора содржана во насловот, е многу јасно според текстот дека е употребена единствено како синоним за "чествува", "слави", "одбележува", "припомнува" и слично.
Толку околу тоа, за другите наводни "манипулации" наскоро...
Like · Reply · 52 mins
06-12-2015, 01:53 AM
Reply