Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЈОРДАН ПЕТРОВСКИ-ЗОРАН БОЈАРОВСКИ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,358
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1 

Quote:[Image: 10377540_967416709953777_690575159433528...e=56E346F2]Зоран Бојаровски
11 hrs · Edited ·

Фактите се проверени: Разликата меѓу 20 милиони евра и 1,31 милион за поддршка на медиумите евра е драматична, какво што е произволното расфрлање со износи на колешката Слаѓана Димишкова.
[Image: safe_image.php?d=AQAfUVSOBKjknowK&w=470&...&upscale=1]

20 милиони евра годишно медиумите можат да само да сонуваат, но не и да ги добијат од донаторите
Информациите за некаков износ од 20 милиони евра, кој странските донатори наводно го потрошиле за финансирање на медиуми и медиумски…
proverkanafakti.mk


LikeCommentShare
Vladimir Vangelov, Teo Blazevski and 6 others like this.
Comments

Quote:[Image: 10610930_744864215598006_605666551787946...e=56DC0585]Jordan Petrovski
-"Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Анализата е овозможена со поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на анализата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД."

Би било интересно да се прикажат хонорарите на текстописците за да можеме да створиме јасна слика колу овој проект на УСАИД навистина помага за демократизирање на Македониа или пак според листата на текстписците е чувар тоталитарниот едноумен комуњарски ситем. Ова го пишувам бидејки не видов рецензија на текстови, интервјуа на луѓе блиски до текстписците а тие текстови и интервјуа беа само гола пропаганда и извртување на вистината.
Оградата дека текстовите не ги одразуваат ставовите Метаморфозис е само параван за наивните.
Like · Reply · 8 hrs

Quote:[Image: 10377540_967416709953777_690575159433528...e=56DC9AF6]Зоран Бојаровски
Jordan, ако има(ш) добра волја, доволно ќе беше да прочиташ текстот на колегата Vladimir Petreski што го коментираш. Во него е објавен грантот што го добил проектот Сервис за проверка на факти од медиумите (СПФМ).

Второ, секако дека нема тебе да те прашаат колкави треба да бидат хонорарите за соработниците на проектот за труд кој е исклучително одговорен, деликатен, особено значаен и спроведувам според претходно точно утврдена методологија заради најголема објективност.

Трето, ајде вака да ја поставиме перспективата, според твоето гледање и според твојата логика: Ако проектот СПФМ е „ чувар тоталитарниот едноумен комуњарски ситем“, заедно со останатите медиумски проекти помогнати од УСАИД, вреди 5, 24 милиони евра, тогаш што се медиумите подржани од владата на Република Македонија, освен чувари на еден тоталитарен режим кој се чува со 20 милиони евра, наши, пари на граѓаните на Македонија:

Ја забалежуваш оваа чудна, многу чудна контрадикција: УСАИД со парите на американскиот народ чува „тоталитарен едноумен комуњарски ситем“, а македонскиот народ чува тоталитарен систем?!?
Like · Reply · 2 · 5 hrs

Quote:[Image: 10610930_744864215598006_605666551787946...e=56DC0585]Jordan Petrovski
Господине Бојаровски, јас никогаш и никаде не сум напишал дека медиумите кои ги плаќа владата се демократски и дека се борци за демократија и тие се исти како гласилата на СОРОС, поточно гласилата и новинарите на Владе Милчин. Во Македонија ниту имало ниту има демокрстски гласила , да ве потсетам ако сте заборавиле има една изјава на бившиот министер на полиција Чокревски во која вели дека во Македонија новинарите се во брак со полицијата со онаа која ја водеше до пред некој ден Сашо Мијалков.
Во "проверките на факти" видов само еден текст од поратал кој е финасиран од СОРОС како е подложен на обработка.
Ако нема обработка или таа е минорна на текстови од групљцијата на СОРОС ке ми кажете дека медимуте кои се финасирани од СОРОС ја пишуваат вистината?? Што правиме со онаа што свесно тие медиуми одмолчуваат теми и настани кои говорат за злоделата на тоталитарците блиски до нив, до опцијата на Владе Милчин. Што нема збор за многу работи кои ја откриваат вистинската улога на фондацијата СОРОС а таа улога е зачувување на тоталитарниот едноумен систем.
Хонорарите ако се исплатени од приватна фирма можете да ги сокривате и тоа не е спорно. Но хонорари исплатени од донација која има за цел да врши "провека на факти" а проверката на факти да ја вршат луѓе блиски, поточно финасирани долги низ години од фондацијата СОРОС е дискутабилно. Ме интересира а верувам не само мене колку хонорари се исплатени на: Мирјана Најчевска, Сашо Орданоски, Жарко Трајански ... да повторам луѓе кои многу години се на јаслите на СОРОС, фондација која беше и сеуште е подржувач и пропагатор на тоталитарниот едноумен систем, луѓе кои имаат голем удел во поречувањето на демократизирањето на Македонија. Луѓе кои водеа организации за заштита на човекови права и слободи а не напишаа збор за неуставното прислушкување, за неуставната употреба на ДБК во партиски цели ...
Like · Reply · 1 · 3 hrs

Quote:[Image: 10377540_967416709953777_690575159433528...e=56DC9AF6]Зоран Бојаровски
Време е за една од моите омилени параболи: Рускиот хрт е многу интересно куче. Кога тргнуваат во лов, ништо не ги запира. Фокусирани се на пленот и ниту една пречка не може да ги отргне од него. Толку се брзи што ја претркуваат и разумноста. Не ги запира, ниту едно предупредување, ниту еден совет. Дури и ниту едно дрво. Така затрчани знаат да удрат во дрво со сета сила. Ќе паднат од ударот, но за миг стануваат, ја стресуваат главата и - ете ги повторно со истата упорност и брзина. До следното дрво. И повторно: удар со главата, пад, протресување и повторно кон пленот... До следното дрво...
Like · Reply · 3 hrs

Quote:[url=https://www.facebook.com/jordan.petrovski.1?fref=ufi][Image: 10610930_744864215598006_605666551787946...e=56DC0585]Jordan Petrovski
За мене употреба на приказни, басни, параболи, .... кога дискутирам за конкретен проблем, проблем кој е многу сериозен а згора кога во дискусијата споменувам конкретни имиња, организации е одбегнување на одговор. Бегање од дискуија со која ке се дојде до вистината а нели "провека на факти" е проект кој води "битка" за вистината.
Like · Reply · 2 hrs
26-11-2015, 12:52 AM
Reply