Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ЈОРДАН ПЕТРОВСКИ-ВЛАДИМИР ПЕТРЕСКИ
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,358
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Quote:
Vladimir Petreski
9 hrs ·

Пишува: Владимир Петрески
Информациите за некаков износ од 20 милиони евра, кој странските донатори, наводно, го потрошиле за финансирање медиуми и медиумски активности во Македонија, и тоа само лани, покрај тоа што е комплетно неточен, е и крајно манипулативен.
[Image: safe_image.php?d=AQAfUVSOBKjknowK&w=470&...&upscale=1]

20 милиони евра годишно медиумите можат да само да сонуваат, но не и да ги добијат од донаторите
Информациите за некаков износ од 20 милиони евра, кој странските донатори наводно го потрошиле за финансирање на медиуми и медиумски…
proverkanafakti.mk


LikeCommentShare
Teo Blazevski, Svetlana Jovanovska, Vlade Gjorcev and 8 others like this.
Comments

Quote:Jordan Petrovski -"Проектот на УСАИД за зајакнување на медиумите во Македонија – Компонента Сервис за проверка на факти од медиумите, имплементирана од Метаморфозис. Анализата е овозможена со поддршка на Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД). Содржината на анализата е одговорност на авторот и не ги одразува ставовите на Метаморфозис, УСАИД или Владата на САД."

Би било интересно да се прикажат хонорарите на текстописците за да можеме да створиме јасна слика колу овој проект на УСАИД навистина помага за демократизирање на Македониа или пак според листата на текстписците е чувар тоталитарниот едноумен комуњарски ситем. Ова го пишувам бидејки не видов рецензија на текстови, интервјуа на луѓе блиски до текстписците а тие текстови и интервјуа беа само гола пропаганда и извртување на вистината.
Оградата дека текстовите не ги одразуваат ставовите Метаморфозис е само параван за наивните.
Like · Reply · 8 hrs
[/url]
Quote:Vladimir Petreski
Еве ги Јордан, види ги: http://proverkanafakti.mk/nauchi-barem-da-pcuesh-na.../
[Image: safe_image.php?d=AQBIJ7JgAOlh53Wo&w=90&h...&upscale=1]


Научи барем да пцуеш на македонски
[Рецензија: МАРШ ВО “ТРИ ЛЕПЕ….”: Зборуваат за сиромаштија, нееднаквост и лажат! Земале…
proverkanafakti.mk

Like · Reply · 7 hrs

Quote:Pavle Ancevski
По логиката на претходниот коментатор, се што е платено од некого треба да биде јавен пропагатор на истиот. Дали тоа значи дека сите организации [то се финансирани од bilo koja влада треба да ја бранат истата по секоја цена, на пример, судскиот систем. По оваа логика не смее да ја чепне таа влада, бидејќи е платен од буџетот која истата го креира???
Like · Reply · 6 hrs · Edited

Quote:Jordan Petrovski
Јас побарав конкретен одговор. Ме интересира а верувам не само мене колку хонорари се исплатени на: Мирјана Најчевска, Сашо Орданоски, Жарко Трајански ... луѓе кои многу години се на јаслите на СОРОС, фондација која беше и сеуште е подржувач и пропагатор на тоталитарниот едноумен систем, луѓе кои имаат голем удел во поречувањето на демократизирањето на Македонија. Луѓе кои водеа организации за заштита на човекови права и слободи а не напишаа збор за неуставното прислушкување, за неуставната употреба на ДБК во партиски цели
Like · Reply · 3 hrs

Quote:Gorjan Tozija
Jordan,Frcovski i Janeva ke ti kazat koga ke bides deportiran i toa naskoro,se sto te interesira,ama i ti ke im kazes niv sto gi interesira,e dojde vreme i tebe da te prasat.
Like · Reply · 1 hr

Quote:Jordan Petrovski Горјан пракса на луѓе кои припаѓаат на одредени структури, групации е кога продолжувањето на дискусијата по темата, која е основ на дикусјата, представува опасност за наметната "вистина" која е многу далеку од реалната вистина ке се употреби спин со кој ке се направи обид дискусијата да се сврти кон лични препукувања.
Еве еден текст во кој и ти а и луѓето од "проверка на факти" ке можат да видат што се невиделе во изјавите на луѓе блиски до СОРОС а што требело да биде третирано од нив, поточно да укажат на невистините и манипулациите кои ги изнеле тие луѓе во свои јавни настапи.

пс. текстот е објавен од МКДЕНЕС но јас ке дадам линк од сајтот котле:


[Image: safe_image.php?d=AQB9MqU4-sUTxVDa&w=90&h...829&sh=829]


ИЗЈАВИ КОИ ЈА ПОПРЕЧУВААТ ДЕМОКРАТИЗАЦИЈАТА НА…
kotle1.ca

Like · Reply · Remove Preview · 28 mins


Quote:Vladimir Petreski
Јордан, тоа што го бараш, малце од малце ако се разбираш како функционира светот, треба да знаеш дека не можам да ти го дадам. Ај што е безобразно, ама Метаморфозис има и договорни и статутарни и законски обврски во однос на објавување лични финансиски податоци во јавност. Едноставно, ќе мора да ми веруваш - јас во моите текстови не лажам. Особено кога знам дека таква лага може да ми донесе ревизори на работа, кои и онака не проверуваат неколку пати годишно.

Од друга страна, кога веќе имаш изграден став дека јас како текстописец сум "чувар на тоталитарниот едноумен комуњарски систем" што си запнал од мене да бараш вакви работи и да ми бидеш пријател на ФБ. Јас кога би мислел за некого дека е "чувар на тоталитарниот едноумен комуњарски систем" никогаш не би се спријателил со него.
Like · Reply · 3 hrs


Quote:Jordan Petrovski
Владимир јас многу јасно посочив кои луѓе ги сметам за чувари на тоталитарниот едноумен комунистички систем. Таму не Ве гледам Вас и уште неколкумина кои пишуваат "проверка на факти".
Like · Reply · 2 hrs · Edited
[url=https://www.facebook.com/vladimir.petreski.56/posts/10206891600722883?comment_id=10206892875274746&reply_comment_id=10206893574092216&notif_t=feed_comment_reply#]
(This post was last modified: 12-04-2017, 12:53 PM by ЈорданПетровски.)
26-11-2015, 12:36 AM
Reply