Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Иван Михайлов е Бугарин.
Author Message
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,978
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#1

Иван Михайлов е Бугарин. Само го кажува, сам го тврди и точка:

90 години от забравената 10 дневна война
23-10-2015, 06:28 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,292
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

(23-10-2015, 06:28 AM)Вовата Wrote: Иван Михайлов е Бугарин. Само го кажува, сам го тврди и точка:

90 години от забравената 10 дневна война

Иван Михајлов не бил Бугарин, тој бил МАКЕДОНСКИ бугарин!! Исто како и Мисирков, Александров ....
24-10-2015, 06:33 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,978
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#3

(24-10-2015, 06:33 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(23-10-2015, 06:28 AM)Вовата Wrote: Иван Михайлов е Бугарин. Само го кажува, сам го тврди и точка:

90 години от забравената 10 дневна война

Иван Михајлов не бил Бугарин, тој бил МАКЕДОНСКИ бугарин!! Исто како и Мисирков, Александров ....

Тоа е точно. Бугарин од Македонија. Но каква е разликата со останатите Бугари? Диалектот? Носијата? Песните? Да. Но исти се разликите меѓу мене и секој шоп — дури поголеми. Тоа не пречи да сме заедно Бугари. Или да?

Каква е разликата мегу Анадолски Турчин и Тракијски Турчин? Каква е разликата меѓу Баварски Германец и Швабски Германец, па дури и Австријски Германец? Каква е разликата мегу Иван Михајлов — Македонски Бугарин, (как што ти правилно одбележа) и Тракијски Бугарин — јаз?
23-12-2015, 03:46 PM
Reply
Cesen Makedonec Offline
Member
***

Posts: 182
Joined: Nov 2010
Reputation: 0
#4

(23-12-2015, 03:46 PM)Вовата Wrote:
(24-10-2015, 06:33 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(23-10-2015, 06:28 AM)Вовата Wrote: Иван Михайлов е Бугарин. Само го кажува, сам го тврди и точка:

90 години от забравената 10 дневна война

Иван Михајлов не бил Бугарин, тој бил МАКЕДОНСКИ бугарин!! Исто како и Мисирков, Александров ....

Тоа е точно. Бугарин од Македонија. Но каква е разликата со останатите Бугари? Диалектот? Носијата? Песните? Да. Но исти се разликите меѓу мене и секој шоп — дури поголеми. Тоа не пречи да сме заедно Бугари. Или да?

Каква е разликата мегу Анадолски Турчин и Тракијски Турчин? Каква е разликата меѓу Баварски Германец и Швабски Германец, па дури и Австријски Германец? Каква е разликата мегу Иван Михајлов — Македонски Бугарин, (как што ти правилно одбележа) и Тракијски Бугарин — јаз?

Која е разликата меѓу еден Канаѓанец и Американец? После толку децении на форумиве не разбра ич дека разлики секогаш можат да се најдат, но исто може да се каже дека и двајца од два различни краеви на планетава имаат многу повеќе сличности од разлики. На луѓето им треба сигурност, ред, закон да функционира, мир, просперитет. Тоа е заедничко. И на тоа треба да биде тежиштето. Концептот на нација е само еден од транзитните идентификации од поново време и е на заминување. Да се човек фокусира на некој лик од пред 120 години и некој флоскули како нешто што го имаме заедничко е екстремно губење на време. Ниту сме имале национално чувство пред пред 19 век а и тоа што го имаме е создавано како и на секаде по светов и за среќа е на одминување. Бизнисот е тој што се важи. Секој и во нацијата е практички оставен на себе си и единствено на фамилија може да се ослони. Иднината е во владеење на законот и секој според способностите. Без граници и национални глупости и карања.
25-12-2015, 03:23 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,292
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#5

(23-12-2015, 03:46 PM)Вовата Wrote:
(24-10-2015, 06:33 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(23-10-2015, 06:28 AM)Вовата Wrote: Иван Михайлов е Бугарин. Само го кажува, сам го тврди и точка:

90 години от забравената 10 дневна война

Иван Михајлов не бил Бугарин, тој бил МАКЕДОНСКИ бугарин!! Исто како и Мисирков, Александров ....

Тоа е точно. Бугарин од Македонија. Но каква е разликата со останатите Бугари? Диалектот? Носијата? Песните? Да. Но исти се разликите меѓу мене и секој шоп — дури поголеми. Тоа не пречи да сме заедно Бугари. Или да?

Каква е разликата мегу Анадолски Турчин и Тракијски Турчин? Каква е разликата меѓу Баварски Германец и Швабски Германец, па дури и Австријски Германец? Каква е разликата мегу Иван Михајлов — Македонски Бугарин, (как што ти правилно одбележа) и Тракијски Бугарин — јаз?


Вова подгреваш стара и разјаснета приказна се разбира сега со мала манипулација. Не е  "Бугарин од Македонија" туку МАКЕДОНСКИ бугарин:

ЗОШТО МАКЕДОНСКИ БУГАРИ А НЕ СМО БУГАРИ???
25-12-2015, 07:50 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,978
Joined: Jan 2010
Reputation: 33
#6

(25-12-2015, 07:50 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(23-12-2015, 03:46 PM)Вовата Wrote:
(24-10-2015, 06:33 PM)ЈорданПетровски Wrote:
(23-10-2015, 06:28 AM)Вовата Wrote: Иван Михайлов е Бугарин. Само го кажува, сам го тврди и точка:

90 години от забравената 10 дневна война

Иван Михајлов не бил Бугарин, тој бил МАКЕДОНСКИ бугарин!! Исто како и Мисирков, Александров ....

Тоа е точно. Бугарин од Македонија. Но каква е разликата со останатите Бугари? Диалектот? Носијата? Песните? Да. Но исти се разликите меѓу мене и секој шоп — дури поголеми. Тоа не пречи да сме заедно Бугари. Или да?

Каква е разликата мегу Анадолски Турчин и Тракијски Турчин? Каква е разликата меѓу Баварски Германец и Швабски Германец, па дури и Австријски Германец? Каква е разликата мегу Иван Михајлов — Македонски Бугарин, (как што ти правилно одбележа) и Тракијски Бугарин — јаз?


Вова подгреваш стара и разјаснета приказна се разбира сега со мала манипулација. Не е  "Бугарин од Македонија" туку МАКЕДОНСКИ бугарин:

ЗОШТО МАКЕДОНСКИ БУГАРИ А НЕ СМО БУГАРИ???

Сега малце граматика.... и логика. Не знам какви се македонските термини, но ете бугарските (и английските). Има значи съществително (noun), и со него се означува НЕЩОТО, да кажеме зборот "дрво" (Бугарин). Кон тоа съществително (noun) може да се предпостават различни прилагателни (adjectives), со кои се изяснуват различни признаци, особености и квалитети на съществителлното (noun). Така, кон зборот кой го изпрахме запример "дрво" (Бугарин), може да се прилагаат различни прилагателни (adjectives), например "зелено", "големо", "старо", "младо", "суво" и в. н. за да се изяани за какво точно дрво станува збор. Вака ако пославиме "зелено" дрво. тоа не прави от дрвото нещо друго ("зелен крокодил" например) току си остава дрво, кое пре зимата ќе нема лисќе, а през летото ќе има. Така важно не е adjective току е важен noun.
Така Ванчо е БУГАРИН, а фактот дека тој Бугарин е роден во Македонија означуваме со Македонски. Во истијот ќуп се Кемал Ататјурк (Македонски Турчин), Майка Тереза (Македонска Албанка) и Караманлис (Македоснки Грк).
Сега, мислам, ти е јасно.
Сега мислам ти е ясно.
06-08-2016, 04:49 PM
Reply