Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ЛАЖЕЊЕТО, ЗА АРГАТИТЕ НА УДБА, Е ДОБЛЕСТ И ВРВ НА ПАТРИОТИЗАМ??
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

Бидејки АДМИНИСТРАТОРИТЕ на групата ја избришале дискусијата, морам да ви одговорам на ваков начин.
Дискусијата е избришана за да сокриете нешто, дали вистината, дали незнаењето на Игор, на Спасеновски, ... дали подмолноста на Васко или пак сите три заедно, за мене не е битно. Битно е да научите дека вистината е како ШИЛО  Da_ne_si_lud  [Image: Robert-vasdea7.jpg]

Да му одговорам на Спасеновски!!

Спасеновски делумно е точно дека за да станеш Професор мора да си почнал како УЧИТЕЛ. Но во многу случаеви да не кажам во 99%  Професорите никогаш не биле Учители.
Од напишаното се гледа дека ако имаш основни познавања за проблематикава за која сакаш да делиш ум не би пишувал вакви глупости.
До АКАДЕМСКОТО ЗВАЊЕ ПРОФЕСОР  Спасеновски се стасува со наобразба, значи потребно е: да дипломираш , да магистрираш и да докторираш !!!! Стекнување на академски звања оди отприлика вака: млад соработник, помлад асистент, асистент, доцент, вонреден професор, па дури потоа редовен професор. Врвот е академик !!! Значи без да станеш ДОКТОР НА НАУКИ неможе да станеш ПРОФЕСОР!!


Бидејки Англискиот, Спасеновски ти е јака страна еве ти и на Англиски:

Quote:Professors in the United States

In the U.S., "professors" commonly occupy any of several positions in academia, typically the ranks of assistant professor, associate professor, or professor.
The same terms are used outside the U.S., although they often denote different roles from in the U.S. system. However, the majority of university lecturers and instructors in the United States today (2015) do not occupy these tenure-track ranks, but are part-time adjuncts.

The term "professors" in the United States refers to a group of educators at the college and university level. In the United States, while "Professor" as a proper noun (with a capital "P") generally implies a position title officially bestowed by a university or college to faculty members with a PhD or the highest level terminal degree in a non-academic field (e.g. MFA),[citation needed] the common noun "professor" is often used casually to refer to anyone teaching at the college level, regardless of rank or degree. At some junior colleges without a formal ranking system, instructors are accorded the courtesy title of "professor."
Tenured and tenure-track positions

These full-time faculty members with PhDs or other highest level terminal degrees (designated as acceptable by a university or college), engage in both undergraduate and graduate teaching, mentoring, research, and service. Only faculty in these positions are eligible for tenure.

    Assistant professor: An introductory level professor. A position generally taken after receiving a PhD and often, especially in the sciences, completing a post-doctoral fellowship. After 7 years, in most American colleges and universities, a tenure-track faculty member (usually assistant professor) must be either awarded tenure, or dismissed from the university.
    Associate professor: A mid-level, usually tenured, professor.
    Professor (sometimes referred to as "full professor"): a senior, tenured professor.
    Distinguished professor or endowed chair (e.g., "the Brian S. Smith Professor of Physics"): An honorary position in which a full professor's salary may be increased, perhaps by being tied to an endowment derived from the university, private individuals, firms, or foundations.

The top administrative post in many academic departments is the "department chair." Prior to the 1970s, such administrators were called "chairmen" or "chairwomen," but the term in most institutions has since been shortened to the gender-neutral "chair." While many department chairs also hold endowed chair positions, the two positions are distinct.

Educators who hold a formal title of "Professor" (referred to as tenured/tenure-track faculty) typically begin their careers as assistant professors, (or "lecturers" and "senior lecturers") with subsequent promotions to the ranks of associate professor and finally professor. The titles are historical traditions; for example, it is not implied that an assistant professor "assists" more senior faculty. There is often a strict timeline for application for promotion from assistant to associate professor, most often 5 or 6 years following the initial appointment. Applicants are evaluated based on their contributions to research, teaching, and administration. The relative weightings of these contributions differ by institution, with PhD-granting universities usually placing more emphasis on research and liberal arts colleges placing more emphasis on teaching. The decision to grant tenure and promotion from assistant to associate professor usually requires numerous levels of approval, with a common sequence being:........


Се надевам сега Спасеновски ти или некои од твоите бранители ке дадете доказ кога ДОКТОРИРАЛ Огинар, на кој Универзитет ја градел кариерата за да стаса до звањето ПРОФЕСОР. Оваа е потребно за да потврдите дека ја говорите вистината а и Васко да докаже дека невистината е слабост на пордмолните!! Се надевам дека ке ги одговорите овие одноставни прашања.
[url=http://imgup.net][/url]
18-10-2015, 12:21 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 14,296
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#2

Овој мој ѕекст е предмет за полемиката помеѓу мене и бранителите на ликот и делото на Нестор Огинар


Quote:ЕМ БУГАРСКИ ВРХОВИСТ ЕМ УДБАШ


[Image: Oginar_1-be059.jpg]

Јордан Петровски 18.09.2015

Што се нема човек да прочита?? и после прочитаното да се запраша дали авторот на напишаното го прочитал тоа што го пишува или пак авторот мислел дека читачката публика на која цели е толку глупава па нема да согледа дека напишаното нема никаква логична поткрепа.

Во првиот пасус, TEACHER - наставникот, Нестор Огинар вели:

[Image: Oginar_A_1ae4a.jpg]

Ако Љупчо и Доста биле БУГАРСКИ ВРХОВИСТИ зошто наставникот Нестор Огинар прифатил да биде ИМЕНУВАН од БУГАРСКИ ВРХОВИСТ Љупчо за прв представник на задрганичниот комитет на ВМРО ДПМНЕ за цела Северна Америка ?? За изјавта дека наставникот Нестор Огинар е основач на ВМРО ДПМНЕ, така го разбирам онаа ОСНОВАЧ, нема да пишувам сега.


Во текстот понатаму наставникот Нестор Огинар вели:

[Image: Oginar_A_2c99f.jpg]

дека Георгиевски широко ја отворил вратата на УДБа. Салто мортале на НАСТАВНИКОТ Нестор Огинар!! И глеј чудо вакава глупост: "Бугарски Врховист ја помага УДБа" поминува кај дел од "патриотиштата" !!

Жалам што наставникот Нестор Огинар не напишал што е денеска Љупчо Георгиевски?? Дали е сеуште БУГАРСКИ ВРХОВИСТ или е човек на УДБа ...!!
Целиот текст ТУКА
На крај малку околу самотитулирањето на НАСТАВНИКОТ Нестор Огинар со ПРОФЕСОР. Секаде во свет тутулата ПРОФЕСОР подразбира дека се работи за професор на Универзитет и дека лицето е ДОКТОР на Науки. 

[Image: Oginar_A_32028.jpg]

[Image: Oginar_A_45080.jpg]

Целиот текст од фејсбук статусот тука!!

Така мислеле, што не е нивна вина и од Народното Движење за Македонија, па НАСТАВНИКОТ Нестор Огинар го титулиратат со Др.Нестор Огинар.

[Image: Oginar-A31ca.jpg]

Но еве ја вистината:

[Image: Oginar_1-be059.jpg]
18-10-2015, 01:45 AM
Reply