Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 2.56 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Србизмите во македонскиот литературен јазик
Author Message
ЗАГАДЪЧНА Offline
Българка

(04-10-2011, 08:04 PM)Илиян_Луков Wrote: Споко,след 20 години и на македонски ще стане рукомет ... нема страшно ...

Тогава ще направиме тема - Македонизмите в сръбския език

Pos23Pos23Pos23

Хахаха!!!
BravoBravoBravo
Съкращавайте фразите до размера на мисъл!
04-10-2011, 08:08 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја

(04-10-2011, 08:04 PM)Илиян_Луков Wrote:
(04-10-2011, 07:59 PM)ЗАГАДЪЧНА Wrote:
(04-10-2011, 04:33 PM)Gnoj Wrote: Ракомет е за handball. Топката се „метнува“ и „преметнува“ со рака.
Да, а на сръбски е "рукомет".

Споко,след 20 години и на македонски ще стане рукомет ... нема страшно ...

Тогава ще направиме тема - Македонизмите в сръбския език

Pos23Pos23Pos23

Духовито.
Let me hear you make decisions without your television.
04-10-2011, 10:24 PM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member

Хуморът краси човека ...
05-10-2011, 09:18 AM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Хайде, хайде...съжалявам че го няма Пѫт да ви го обясни по-хубаво от мене за n-ти път, но и без това знаете много добре че в македонския език няма никакви сърбизми!
Всички думи, които са подобни или направо същите, са всъщност общославянски.
А че са като сръбски думи а не като български думи, се обяснява много просто-българският е татарски език /което не може да се заличи от факта че българите са откраднали македонския език от македонците, заедно с 95% от историята им и 99% от гените им/, а сръбският е славянски език, понеже нали българите са монголи, а сърбите са небесен народ...
Стига плачове! Всяка луна е ужасна,
всяко слънце – горчиво, додето умре.
Любовта в сладки спазми защо ли ме тласна…
Разтвори се, мой трюм! Погълни ме, море!

http://tsvetno.blogspot.com/2008/07/blog-post_257.html
(This post was last modified: 05-10-2011, 10:12 AM by Il Schismatico.)
05-10-2011, 10:08 AM
Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member

Извинявам се Черни Вълко, ама се повлиях от великобългарската пропаганда и машинации ... рекох малко шега и хумор не е излишен, ама и това е опасно за теориите на македонизма.

Ще гледам за в бъдеще да не се съмнявам в аксиомите на македонизма и основнополагащата роля на македонците за европейската цивилизация ... Surrender

05-10-2011, 10:58 AM
Reply
ЗАГАДЪЧНА Offline
Българка

(05-10-2011, 10:08 AM)Black Wolf Wrote: Хайде, хайде...съжалявам че го няма Пѫт да ви го обясни по-хубаво от мене за n-ти път, но и без това знаете много добре че в македонския език няма никакви сърбизми!
А че са като сръбски думи а не като български думи, се обяснява много просто-българският е татарски език /което не може да се заличи от факта че българите са откраднали македонския език от македонците, заедно с 95% от историята им и 99% от гените им/, а сръбският е славянски език, понеже нали българите са монголи, а сърбите са небесен народ...
Този Пѫт е много незнаещ човек. Sm_bigeek Да не знае, че сръбският език възниква и се формира на основата на старобалгарския (църковнославянски) език. Явно малко чете, а повече слуша антибългарска пропаганда. Da_ne_si_lud
05-10-2011, 12:54 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол

Ако Път е "незнаещ" то тогава трябва ние всичките да си дигаме дърмите от компютрите и да вървим да пасем некаква стока-овце,кози,патки и т.н.
поне аз...
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
(This post was last modified: 05-10-2011, 01:16 PM by TATAP.)
05-10-2011, 01:15 PM
Website Reply
Gnoj Offline
кабадаја

(05-10-2011, 10:08 AM)Black Wolf Wrote: Хайде, хайде...съжалявам че го няма Пѫт да ви го обясни по-хубаво от мене за n-ти път, но и без това знаете много добре че в македонския език няма никакви сърбизми!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Волчко, кога тоа Пѫт зборувал така???
05-10-2011, 02:11 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Длъжен съм да призная че се изразих неточно, за което се извинявам-теорията на Пѫт се отнася само до първите две "реченици" в поста ми.

Третото изречение е мое резюме на преобладаващия възглед в РМ /който се съмнява в него, явно не е чел скоро* МК-форуми/-но това не променя значението на първите две изречения.

Иначе, Пѫт е много разумен и приятен съговорник и съжалявам че не пише вече тук-но това не значи че не поддържа горното /от патриотически мотиви, което е разбираемо донякъде/, както и не значи че аз съм съгласен с тази гледна точка въобще и с него в частност-ама точно обратното!

Поздрави,

*след 1944-45 г.

(This post was last modified: 05-10-2011, 04:30 PM by Il Schismatico.)
05-10-2011, 04:29 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја

Волчко, меѓу другото и самиот Пѫт има посочено многу србизми, далеку е од закоравеноста која му ја припишуваш, дека „македонския език няма никакви сърбизми“. Јас сметам, а мислам дека и Пѫт би се согласил со мене, дека во отсуство на сопствен збор е подобро да се позајми готов „србизам“ како одбојка, отколку да се земе од некого друг којшто наместо сопствен збор, ја има само транскрипцијата волејбол (апропо, на англиски се изговара волибол). Ти, како пурист би требало да имаш најмногу разбирање за ова. Icon_razz
05-10-2011, 05:19 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Абе, горе-долу така е, ама защо пък само от сърбите да се взима?
Е, славянски народи колко ти душа сака: руснаци, поляци, словенци...па, казват, и българи имало наблизо :-)

(This post was last modified: 05-10-2011, 05:26 PM by Il Schismatico.)
05-10-2011, 05:25 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја

(05-10-2011, 05:25 PM)Black Wolf Wrote: Абе, горе-долу така е, ама защо пък само от сърбите да се взима?
Е, славянски народи колко ти душа сака: руснаци, поляци, словенци...па, казват, и българи имало наблизо :-)

Хехе, българи има наблизо, обаче все още не са си измислили собствена дума за волейбол. Icon_razz

Само што се сетив за еден обратен случај: Вие го имате латинизмот дистанционно, а ние - сопствен збор далечинско.
05-10-2011, 05:37 PM
Reply
ЗАГАДЪЧНА Offline
Българка

(05-10-2011, 01:15 PM)TATAP Wrote: Ако Път е "незнаещ" то тогава трябва ние всичките да си дигаме дърмите от компютрите и да вървим да пасем некаква стока-овце,кози,патки и т.н.
поне аз...

Академик ли е? Smeshko
Да не е от МАНУ? Там знаят всичко.
05-10-2011, 07:42 PM
Reply
TATAP Offline
турко-монгол

(05-10-2011, 07:42 PM)ЗАГАДЪЧНА Wrote:
(05-10-2011, 01:15 PM)TATAP Wrote: Ако Път е "незнаещ" то тогава трябва ние всичките да си дигаме дърмите от компютрите и да вървим да пасем некаква стока-овце,кози,патки и т.н.
поне аз...

Академик ли е? Smeshko
Да не е от МАНУ? Там знаят всичко.

Не знам дали е от МАНУ.Не змам дали е академик.Знам,че е човечен и разумен съфорумник,който не заслужава прибързано етикетиране.Ако имаш време и желание просто почети из форума...
Когато говориш на Бог, това е молитва. Когато Господ ти говори - това е шизофрения.
05-10-2011, 08:09 PM
Website Reply
Илиян_Луков Offline
Senior Member

(05-10-2011, 05:37 PM)Gnoj Wrote:
(05-10-2011, 05:25 PM)Black Wolf Wrote: Абе, горе-долу така е, ама защо пък само от сърбите да се взима?

Хехе, българи има наблизо, обаче все още не са си измислили собствена дума за волейбол. Icon_razz

Само што се сетив за еден обратен случај: Вие го имате латинизмот дистанционно, а ние - сопствен збор далечинско.

На мене ми прави впечатление,че термините или имената не се превеждат на български или с некаква транскрипция специфична за българския.

Веднъж четох един учебник по програмиране (C#) и там имаше една дума "шлюз". Требваше ми около половин страница да прочета нататък,че се има предвид "gateway" ... така съм се смял, щото наистина това е превода ... ама никога не съм свързвал шлюз с "gateway" .... лудница ...

(This post was last modified: 05-10-2011, 08:14 PM by Илиян_Луков.)
05-10-2011, 08:13 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја

(05-10-2011, 08:09 PM)TATAP Wrote: Не знам дали е от МАНУ.Не змам дали е академик.Знам,че е човечен и разумен съфорумник,който не заслужава прибързано етикетиране.Ако имаш време и желание просто почети из форума...

На алл.бг имаше можност еднаш да прочита нешто од него (јас го цитирав), но го сфати погрешно и го нападна, како што впрочем имаат навика да прават повеќето учесници на тој форум. Загадъчна, ако претпочиташ толку смело да судиш според тоа што другите го кажуваат за Пѫт наместо да читаш што напишал самиот, можеш и тука да погледнеш: http://forum.kotle.ca/reputation.php?uid=96
05-10-2011, 08:26 PM
Reply
Il Schismatico Offline
Posting Freak

Да, и на мен ми липсва Пѫт, макар че не съм съгласен с всичко което пише, и особено с ината му относно сърбизмите в МК-език: но за разлика от мнозина, той пише тезите си повече от любов към Македония, отколкото от омраза към България-което веднага го прави симпатичен.

(This post was last modified: 06-10-2011, 07:48 AM by Il Schismatico.)
06-10-2011, 07:48 AM
Reply
ЗАГАДЪЧНА Offline
Българка

(05-10-2011, 08:09 PM)TATAP Wrote: Не знам дали е от МАНУ.Не змам дали е академик.Знам,че е човечен и разумен съфорумник,който не заслужава прибързано етикетиране.Ако имаш време и желание просто почети из форума...
Не бързам да етикирам, Татар. Естествено е, че не съм прочела всички коментари по различните теми. Естествено е също и да прочета поне началните коментари в тази тема. А тя е пусната именно то въпросния Път. И започва така:

(01-05-2010, 03:50 PM)Пѫт Wrote:
(01-05-2010, 02:12 PM)ivan mihajlov Wrote: литературниот македнски е пален со србизми оти 55 сколие беше протекторат на Београд.

Еве оваа глупост сум ја сретнал на сите бугарски форуми, а бидејќи јас одлично го познавам македонскиот литературен јазик, и многу добро бугарскиот и српскиот, сметам дека ова не е точно. А најинтересно ми е кога некој Бугарин што не го владее добро ни сопствениот литературен јазик има „мудрост“ да ми ја вади р’ската од моето око, а не си гледа гредата во своето.
Ајде да видиме кои се србизмите во македонскиот литературен јазик, кажете ми ги еден по еден.

И да, за да не се чувствувате дискриминирани, во оваа тема ќе ги разгледуваме и русизмите во вашиот јазик. Или дааааа, како не се сетив, во вашиот јазик нема русизми, тоа се всушност бугарски думи кои заминале на печалба во Русија, па се вратиле пак дома.Tuktuk0ni

Мисля, че няма нужда да пействам повече от коментарите му по темата. Дали е от любов по Македония не мога да зная, но подобни постове не будят симпатии у някои българи. Както и това да се имаш за всезнаещ, а останалите за лаици.

06-10-2011, 01:04 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја

Пѫт Wrote:Така што, како заклучок, точно е дека во македонскиот јазик има србизми, меѓутоа не се толку колку што вие мислите и тие коишто вие ги мислите.
06-10-2011, 01:14 PM
Reply
ЗАГАДЪЧНА Offline
Българка

(05-10-2011, 08:26 PM)Gnoj Wrote:

На алл.бг имаше можност еднаш да прочита нешто од него (јас го цитирав), но го сфати погрешно и го нападна, како што впрочем имаат навика да прават повеќето учесници на тој форум. Загадъчна, ако претпочиташ толку смело да судиш според тоа што другите го кажуваат за Пѫт наместо да читаш што напишал самиот, можеш и тука да погледнеш: http://forum.kotle.ca/reputation.php?uid=96

Гной, кой цитат на Път имаш предвид? Ако е като първите му коментари по тази тема е естествено да не събужда симпатии.

Преди да ти отговоря, поне обясни в какво се сътоеше въпросния цитат. Защото ти беше пейстнал и размишления на някакъв македонец, че за обикновения човек в БЮРМ не било лесно да се нарече българин. След като те попитах защо е така, ти ме обвини че не разбирам какво е искал да каже авторът на въпросния цитат.

Прочетох посочения от теб линк. Рейтингът не ми говори нищо. Меко казано смехотворното начало на темата е по-описателно.

Що се отнася до сърбизмите във вашия език, много добре знеш, че ги има и то в изобилие. Знаеш и за произхода на сръбския език.
06-10-2011, 01:16 PM
Reply