Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 2.56 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Србизмите во македонскиот литературен јазик
Author Message
Gnoj Offline
кабадаја

(17-05-2010, 07:34 PM)Път Wrote: Тоа е она што го заклучивме со Дојкарот и Афион претходно- на македонски е сериозно, а сериозно има многу луѓе кои што не си го познаваат доволно литературниот јазик а работат токму со истиот и на тој начин го трујат. А згора на тоа, чисто се сомневам дека одредени весници и телевизиски куќи и воопшто имат вработено лектор, и најверојатно кај нив работното место „лектор“ е фиктивно.

Път, претпоставувам дека ова ти е ненамерна грешка. „Обавезно” значи „задолжително”, а „озбиљно” или македонизираното „озбилно” значи „сериозно”. А дали знаеш дека и „одредено” всушност треба да биде „определено”? Ова како жиг ми е врежано во главата уште од учителката во прво одделение, ми се појавува на сон секогаш кога ќе речам „одредено”. Icon_lol
17-05-2010, 07:50 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak

(17-05-2010, 07:50 PM)Dojkar Wrote:
(17-05-2010, 07:34 PM)Път Wrote: Тоа е она што го заклучивме со Дојкарот и Афион претходно- на македонски е сериозно, а сериозно има многу луѓе кои што не си го познаваат доволно литературниот јазик а работат токму со истиот и на тој начин го трујат. А згора на тоа, чисто се сомневам дека одредени весници и телевизиски куќи и воопшто имат вработено лектор, и најверојатно кај нив работното место „лектор“ е фиктивно.

Път, претпоставувам дека ова ти е ненамерна грешка. „Обавезно” значи „задолжително”, а „озбиљно” или македонизираното „озбилно” значи „сериозно”. А дали знаеш дека и „одредено” всушност треба да биде „определено”? Ова како жиг ми е врежано во главата уште од учителката во прво одделение, ми се појавува на сон секогаш кога ќе речам „одредено”. Icon_lol
Точно, ненамерна грешка е, можеби бидејќи малку се изморив и од нашите кои што постојано внесуваат србизми во нашите медиуми, како и од Бугарите кои постојано пукаат „насумице“ што би рекле Србите, па така го имам чувството како да ме сецираат и да покажувам, еве види ова е бубрег, порано некои го пишувале бубрек, еве ова е срце а порано се викало сердце итн.

Така и со тоа „одредено“, мислам дека понекогаш е глупаво да ги употребуваме само оние синоними кои што ретко или воопшто не се употребуваат во соседните јазици. Така ќе стигнеме до многу извештачен и осакатен и осиромашен јазик.

Еве, дали ти го разбираш тоа „одредено“? Дали можеш да го разложиш на неговите составни зборови, а исто и тоа „определено“?
17-05-2010, 08:59 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

(17-05-2010, 07:19 PM)Dojkar Wrote:
(17-05-2010, 06:21 PM)Вовата Wrote: Ама исто си имате и "благОдарам", да? Саму прашам.

Па да де, веќе напишав погоре.
Само прашуваш.

Фала лепа Icon_razz
17-05-2010, 09:08 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak

(17-05-2010, 09:08 PM)Вовата Wrote: Фала лепа Icon_razz

Добро да те прашам најсериозно, дали сте свесни колку се усерувате со вакви глупости, на пример ти и тој Вал? Ајде кажи кога и каде си слушнал некој Македонец да каже „фала лепа“? Ама биди искрен, доколку си способен за такво нешто!
17-05-2010, 09:18 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја

(17-05-2010, 09:18 PM)Път Wrote:

Добро да те прашам најсериозно, дали сте свесни колку се усерувате со вакви глупости, на пример ти и тој Вал? Ајде кажи кога и каде си слушнал некој Македонец да каже „фала лепа“? Ама биди искрен, доколку си способен за такво нешто!

Кулирај, очигледно само (си) се дупи. Icon_wink
@Вовата: Повели и друг пат. B)
(This post was last modified: 17-05-2010, 10:05 PM by Gnoj.)
17-05-2010, 10:02 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

Аз винаги съм искрен приятел - това ми е проклятието в живота. Затова много малко хора ме обичат, останалите искат да им казвам това, което искат да чуят. Така че, спести си намеците (или как беше по модерному "импликациите")...

"Фала лепа" ли? Не съм го чул от македонец. Ама някъде съм го чул и съм 100% сигурен, че това чуване е свързано с Югославия (което за мене като дете си беше Сърбия - апартаментът ми в София е до посолството).

Тука го казах на майтап (виж смайлито - ти уж си екперт, пък...)

Каквио толкова те ухапа по гъза това фала лепа?
17-05-2010, 10:33 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member

Аз ке ти кажа искрено - кога беше музичкиот айдол заедно с македонците. Тогава гледах по телевизора младите македонци не викаха Благодарам или Благодарjа ами Фалим. И дури направиха веднаж забележка на едното момче дето вика фалим и то тогава взе да вика мерси, нарочно заштото така викаме вместо благодарjа понякога в България, но едно си е мерси, друго фалим.
А и чувал съм и от други места това србско фалим да се казва от младите македонци и това не е добре...Но чудното е, че всеки македонец казва - нееее, нема србизми во македонскиот jазик. Да, ама не. Пълно еIcon_razz)
18-05-2010, 07:09 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak

Кој идиот вика фалим???Вие да не сте изроди?

Фала,Благодарам, каде вие глупи бугари најдовте фалим.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija

http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
18-05-2010, 08:16 AM
Reply
val Offline
Member

(17-05-2010, 04:21 PM)Път Wrote: Како прво, се вели „здебелен“ а не „подебљан“.

Како прво - заебанциjа, бе Път. Знам що тоа е србски збор. БТВ, многу кул зборче - благодатно за словообразуване, например: "задебљан", "одебљан", "надебљан", "предебљан" и т.н.Icon_wink

Път Wrote:Како второ, и на македонски е ревнив само што тоа „љубоморен“ е последица на уште еден неписмен новинар.
Писмен, неписмен - србизам си е србизам. Не можам на окапито да му кажам що е жираф, нели?

Път Wrote:Како трето, полицај е германски израз, а полицаец е македонизиран збор, додека на српски е полицајац, а ти врска немаш.

Тука си во право. Везе немам що напишав. Разликата мегю "полицаец" и "полицаjац" е огромна. Извини, не я видов добро.Icon_lol

Път Wrote:Како четврто, пред да се зафатиш да ни пишуваш глупости и да ни ги чешаш јајцата за една буква во и така туѓ збор, првин запрашај се зошто па кај вас е токму „с“, при се што се слуша „з“ при изговорот, а?

http://translate.google.com/?hl=en&tab=wT#en|ru|retiree

Tapshanje
Зависи кого слушаш. Ако е некой немец или србин - да. Ако пак некой инглишспийкин' - тогаш мора да го пишеш со "ш", нели?
А, и нещо друго - се чудам пензии или пенсии посакувале Крсте Мисирков, Никола Делчев, етц. пред едно стотина години, а?
18-05-2010, 11:35 AM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member

(18-05-2010, 08:16 AM)афион Wrote: Кој идиот вика фалим???Вие да не сте изроди?

Добре, де Фала, не го знам така добре србскиот jазик като тебе. Е, като кажеш Фала, да не би да не е србско? На македонски си е Благодарам, не е Фала.
18-05-2010, 01:46 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

(18-05-2010, 11:35 AM)val Wrote:
Път Wrote:Како трето, полицај е германски израз, а полицаец е македонизиран збор, додека на српски е полицајац, а ти врска немаш.

Тука си во право. Везе немам що напишав. Разликата мегю "полицаец" и "полицаjац" е огромна. Извини, не я видов добро.Icon_lol

Тука ми се чини дека нашиот ПОЛИЦАЈ не е многу соодветен на бугарскиот јазик.
Полиција - полицај
Милиција - милицај?
Рецепција - рецепцај?
(This post was last modified: 18-05-2010, 02:38 PM by Kasnakovski.)
18-05-2010, 02:36 PM
Reply
Gnoj Offline
кабадаја

(18-05-2010, 02:36 PM)Kasnakovski Wrote: Тука ми се чини дека нашиот ПОЛИЦАЈ не е многу соодветен на бугарскиот јазик.
Полиција - полицај
Милиција - милицај?
Рецепција - рецепцај?

Smeshko Smeshko Smeshko Smeshko Smeshko Smeshko Smeshko Smeshko Smeshko Smeshko Smeshko Smeshko Smeshko Smeshko
18-05-2010, 03:29 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak

(18-05-2010, 01:46 PM)Vodno konche Wrote:
(18-05-2010, 08:16 AM)афион Wrote: Кој идиот вика фалим???Вие да не сте изроди?

Добре, де Фала, не го знам така добре србскиот jазик като тебе. Е, като кажеш Фала, да не би да не е србско? На македонски си е Благодарам, не е Фала.
КОЊ ние српски немаме учено,ама колку што знам мерси ќе да беше бугарски збор,ама никој во ниедно македонско село од старите не вели мерси внучко,туку велат благодарам или фала ти чедо мое.
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija

18-05-2010, 03:41 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member

[/quote]
КОЊ ние српски немаме учено,ама колку што знам мерси ќе да беше бугарски збор,ама никој во ниедно македонско село од старите не вели мерси внучко,туку велат благодарам или фала ти чедо мое.
[/quote]
Аjде, сега от тебе научих, дека мерси е български збор. Това е френски збор и ти го знаеш. То е чуждица. Българската дума е Благодарjа - наj хубавата българска дума е тази, ако не знаеш. Icon_wink
А вашите баби велат фала ама друг пат. Взехте веке да припознавате србските думи и србскиот збор за ваш. А и друго. Как като немате учено србски го знаете србскиот збор? Или има друго - колкото повеке мешате вашиот збор со србскиот, толкова повеке се отдалечава македонскиот от бугарскиот и става по-посебен jазик. Иначе как може да кажете, че имате ваш jазик коjто не е бугарски диалект. Но ние во Бугария имаме диалекти по-трудни дури от македонскиот измешан со србски.
18-05-2010, 04:37 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak

Коњ јас не сум учел србски,но тоа не значи дека не разбирам,исто како што знам бугарски,руски,хрватски,англиски,турски,значи сум сакал и сум ги научил овие јазици, а можи ќе научам уште некој друг јазик.
А не да си смешен туку треба да се организирате и да направите една тура по македонските села да видите како зборуваат нашите предци.

Убав си.

Makedonija

18-05-2010, 04:48 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

"по македонските села да видите како зборуваат нашите предци."

Видели сме. Като нашите.
18-05-2010, 05:00 PM
Reply
Vodno konche Offline
Senior Member

(18-05-2010, 04:48 PM)афион Wrote: Коњ јас не сум учел србски,но тоа не значи дека не разбирам,исто како што знам бугарски,руски,хрватски,англиски,турски,значи сум сакал и сум ги научил овие јазици, а можи ќе научам уште некој друг јазик.
А не да си смешен туку треба да се организирате и да направите една тура по македонските села да видите како зборуваат нашите предци.

Убав си.
А што забравяш дето има македонски села и в България. Не само при вас има македонски села. И знам и съм сигурен, че никоj не вика фала в българско македонско село. И, питаj Пиринец дали се вика Фала в Пиринско. Или те не са македонци(български), само вие? Значи дето е бил србинот (а он е во Вардарско от 1913г) се вика фала и не само това, но и много други србски думи и то е логично, само не ми казваj дека това е посебен македонски збор. Посебен македонски збор е този на К. Мисирков, на Гоце Делчев, на Пере Тошев, на Ванче Михаjлов и т.н., а това е чист бугарски збор и са писали на чист бугарски. Това не ти одговара?
(This post was last modified: 18-05-2010, 05:04 PM by Vodno konche.)
18-05-2010, 05:03 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода

(18-05-2010, 04:48 PM)афион Wrote: А не да си смешен туку треба да се организирате и да направите една тура по македонските села да видите како зборуваат нашите предци.

Убав си.

Не сборуват кат внуците им ...нито като интонация/коя е присутна кай младите поземена от србо-тв-аудио-манията низ целио Вардар/ нито като лексикаSmiley-happy068

Арен си.
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
18-05-2010, 05:07 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak

Убав си значи „Како си„ во Струшко.Ама вие од Миладиновци знаете колку и за Маите.
Ајде кажете во кое село викаат мерси.
Во Македонските не,значи дека само во бугарските послем пирин планина викаат мерси.
А кловнот од пирин прво тврди дека нема македонци а сега имате македонски села.
Бугарски села -бугари
Македонски села - македонци

Односно според вашата логика секакви села -бугари.

Makedonija

18-05-2010, 05:51 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak

Баварски села - Германци.

Тоскански села – Италяинци.

Швейцарски села – Италиянци, Германци, Французи,

Не е само наша логиката.
18-05-2010, 06:00 PM
Reply