Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 2.71 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Јордан Хаџи Константинов-Џинот
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

А си видел некое писмо на Џинот до српското друштво ,до тоа друштво каде ги носел книгите? Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
27-01-2011, 09:35 PM
Reply
Zoograf Offline
Senior Member
****

Posts: 643
Joined: Jul 2010
Reputation: 30

Најдов на ова неодамна, ако веќе е спомнато, се извинувам.
Во оваа српска пропаганда книга, Џинот се спомнува на неколку места, но овој дел ми е посебно интересен. Пишува зошто и како пренесува многу од старините за Србија и на кому му ги дава. Исто така, зборува за ‘тија проклети Блгари - Шопови‘, ‘варварски грабеж на проклети букови шопски глави‘ итн. Како и сите други преродбеници, (и впрочем сите луѓе) така и тој имал фази, каде менувал мислење за идеите кои биле модерни во тоа време. А сигурно не бил равнодушен на исмејувањето на неговиот ‘бугарски‘ јазик од страна на пуристите од исток...

[Image: books?id=cKM8AAAAYAAJ&pg=PA439&img=1&zoo...763&edge=0]


Бензинoт e ваш, a идејите наши.
О. Б.
26-05-2011, 03:44 PM
Reply