Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 2.71 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Јордан Хаџи Константинов-Џинот
Author Message
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12

(21-08-2010, 03:55 PM)Taridin Wrote: Jinzifov bil Vlav. Sega i vlasite stanale Bugari.
Ako ne veruvas, citaj go Kozma Pashali. I toj Vlav.
Da ne zboruvame za Miladinovci. Vlasi po majka.
Toше Проески /лека му земя/ и он беше влах,ама не пречи да го имате за най-велик македонски певец,нали така?
Нема какво да ги увърташ нещата и Питу Гули беше влах,а четата му беше 60% от българи от старите граници на България и брат му се биеше в Българската армия.
Да кажеме,че си прав Миладиновци били власи и Жинзифов и он.
Тогава Йоаким Кърчовски,Христофор Жефарович,Кузман Шапкарев,Кирил Пейчинович,Йосиф Ковачев какви били?И они власи?
Власи ве будиле?Кои били македонци?
21-08-2010, 08:14 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Site bile ruski platenici, koi go bugarizirale makedonskiot narod. A duri ne bile i Makedonci.
Kozma Pashali edno pisuval do nekoe vreme, a koga gi pomirisal ruskite pari drugo zasviril.

Citaj za nego vo pismata na Slavejkov do Egzarhot.
22-08-2010, 08:24 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(22-08-2010, 08:24 AM)Taridin Wrote: Site bile ruski platenici, koi go bugarizirale makedonskiot narod. A duri ne bile i Makedonci.
Kozma Pashali edno pisuval do nekoe vreme, a koga gi pomirisal ruskite pari drugo zasviril.

Citaj za nego vo pismata na Slavejkov do Egzarhot.


Ааа добреееее,е това ми харсе пак я намеси рускта агента Jeee.и Пайсии Хилендарски от Банско дека 1762г. написа "история славянобългарская " и той ли руски пропагндатор а може и турския султан да е руски пропагандатор който с ферман дава милет на българите и им разрешата да стоят училища и читалища...когато няма доказателсва намесвате руснаците.Интересно когато Вардарска Македония е владана от сърбите цели 71 години коя е била най-голямата пропаганда во Вардаро ????
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

22-08-2010, 06:53 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Зборувам за конкретни луѓе!
22-08-2010, 07:29 PM
Reply
Вовата Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,983
Joined: Jan 2010
Reputation: 33

(22-08-2010, 07:29 PM)Taridin Wrote: Зборувам за конкретни луѓе!

"Site bile ruski platenici"

тоа е твојата определба за "конкретност"?
22-08-2010, 07:49 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8

(22-08-2010, 07:29 PM)Taridin Wrote: Зборувам за конкретни луѓе!
Ами да ...за конкретни луге ако зборуваме и защо ли се сещам за Кристе Мисирков който беше под сръбската пропаганда на Соян Новакович таткото на макдонизма в сръбскта политика...Icon_wink
"Който ми каже дека не съм македонец ке му го скинам езикот, който ми каже дека не съм българин ке му секам главата"
Тодор Александров

"Македония без Българи огин ке я гори "
Иван Михайлов

22-08-2010, 07:54 PM
Reply
Playboytaxi Offline
Senior Member
****

Posts: 614
Joined: Jun 2010
Reputation: 24

(02-05-2010, 11:13 PM)афион Wrote: Имам се пробано моментално ебавам бугарки,тоа ми е најдобра роба што ја имам пробано.И тоа за твоја информација сега сум во Софија,во еден Хотел кај Плиска.Ги растурам овие бугарките за 50 евра.Ако си маж повели дојди ќе платам и за тебе една бугарка.


Plashtash pari za nekoja ciganka bre budala. I nali znaesh koj plashta za jeni? Toj koj ne moje da si nameri jena bez pari. Ili si mnogu grozen ili si glup,pa nikoja normalna jena ke dojde so tebe bez pari?
My Blog with hundreds of original VMRO and other old documents related to Macedonia:
http://macedoniandocuments.blogspot.com/...lchev.html22-08-2010, 08:08 PM
Website Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Охо пиринец како си те нема???
Новата Македонска кауза е да ги оплодиме сите бугарки и по 20 години на пописот во Бугарија да излезат 5 милиони МАКЕДОНЦИ. Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
23-08-2010, 04:13 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12

(23-08-2010, 04:13 PM)афион Wrote: Охо пиринец како си те нема???
Новата Македонска кауза е да ги оплодиме сите бугарки и по 20 години на пописот во Бугарија да излезат 5 милиони МАКЕДОНЦИ. Icon_razz
Седи мирен афион,ти си изпитан хомосексуалец.Рече еден циганин оти си му дал 10 евра зад Плиска да те лечи от хемороиди Devil3
23-08-2010, 08:48 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3

Администраторе во духот на правичноста,барам доказ дека тврдењето на Парадигм е вистина,ако не јавно да се извини или трајно да се банира.
Icon_razz Icon_razz Icon_razz
Низ срцето на Македонија тече Вардар,а не Дунав...Нашиот бисер е Охрид, а не Јадран...Нашето наследство се патриотските песни, а не ТВ Пинк...Јас навивам за ПЕЛИСТЕР, а не за Ѕвезда...Слобода ми донесе мојот дедо,а не КПЈ...Македонија ја создаде Господ,а не Тито...МАКЕДОНИЈА е вечна, а Југославија е мртва!!

Makedonija


http://macedoniahistorydocuments.blogspo...-post.html
23-08-2010, 11:32 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12

(23-08-2010, 11:32 PM)афион Wrote: ако не јавно да се извини или трајно да се банира.
Icon_razz Icon_razz Icon_razz
...и се банира Yea
Аман бре афион, пишман форумджия, по два саата не можеш да изкараш на форума без да те банират...ай завалията....
Хасан от Плиска ти прака многу поздрави Smiley-happy068
24-08-2010, 08:12 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Мислам не добив никаков одговор. Кога се јави Строубери ќе прашам пак за овие работи.(21-08-2010, 11:13 AM)Taridin Wrote: Ти видиш БОЛГАРИН и мислиш дека за Џинот БОЛГАРИН е исто со твоето разбирање. Види што пишува за Охрид.

„ В Охрид всекаков емиш (овощия) има и това овощие с насадено от руците на святаго Наума, Климента и Геразма — много древеса ся називаят Наумови круши, Климентови чреши, Геразмови т.е. Грозданови лози, защо по всичка Македония, Албания и Тесалия таквия овощия ся находат како охридските.Жители в крепостта има 4000, вон из крепостта има 7000.Религия: магомеданска и православна.Язик: турски, славянски (болгаро-сербски), фечески, арнаутски, цинцарски и цигански.


Народ: турци, славяни и нещо цинцари.Мошей има 16 с едно теке и едно добро медресе.Охридчани имаят 4 училища, в кои на гречески язик учат. Они не знаят да речат „Христос воскресе”, но „Христо-са-нески а не Гристос апести”. Они не знаят да речат „ке идеме в рай”, но „на парадисо”. И други таквия много речови, а това е, защо си немаят училище на славянскаго язика и са изгубени како в язико, тако и в развитоко на умо. Защо всекое древо от своето корена може плод да даде.В крепостта има два палата прекрасни, един мужки и един харем женски, зградени от Желадин бега.“


Jazik славянски (болгаро-сербски),
Народ: турци, славяни и нещо цинцари.

(21-08-2010, 11:46 AM)Taridin Wrote: Za Bitola sto pisuva

Жители има 28 000.Религия: магометанска, православна, западна и йудейска.Язик: славянски (болгаро-сербски), турски, гречески, цинцарски, еврейски, арнаутски, ерменски, цигански и пр.Манастирските граждани на 1847 соградиха едно училище, което беше най-достославно в Турция и го украсиха с библиотека на разни книги и поставиха учители трима греци — первий да предава класически уроци, другий — взаимоучителни, последний — охтойци и псалтирци. Но в това училище, будучи нощя ся чинеха прекоестествени завети и догми от цинцарските деца, невнимайки ся запали училището и изгоре в пепел...
11-11-2010, 03:20 PM
Reply
jingiby Offline
Posting Freak
*****

Posts: 994
Joined: Aug 2010
Reputation: 15

(11-11-2010, 03:20 PM)Taridin Wrote: Мислам не добив никаков одговор. Кога се јави Строубери ќе прашам пак за овие работи.[quote='Taridin' pid='15874' dateline='1282387579']
Za Bitola sto pisuva

Жители има 28 000.

Религия: магометанска, православна, западна и йудейска.


Язик: славянски (болгаро-сербски), турски, гречески, цинцарски, еврейски, арнаутски, ерменски, цигански и пр.


Тия са ранни югославяни да знаеш!

[Image: milad1.png]

[Image: milad2.png]
[Image: 03079b0284b1ec94.jpg]
12-11-2010, 04:48 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Каква врска има тоа со Џинот?
Тоа го покажа Каснаковски пред време и му беше одговорено. Нема да се повторуваме. Оди на форумот од каде си го краднал и читај!!!
12-11-2010, 05:05 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Ајде да ве потсетам на една творба од Џинот.

(01-05-2010, 08:12 AM)афион Wrote: [Image: dsci9786.jpg]
[Image: dsci9787.jpg]
[Image: dsci9788.jpg]

Значи да ви објаснам јас Џинот го сметам за Македонец,а оваа е само показател какви беа времињата.

Пат се надевам дека си задоволен,а Каснаковски каде што плукаше сега ќе треба да лижеш.За останатите бугари не сте интересни одете научете малку.

БлефYeaYeaYeaYeaYea
22-11-2010, 03:32 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

И къде е написал Джинот, че е македонец?
... Да не говорим, че "доказот" е написан САМО 120 години след оригинала.
(This post was last modified: 22-11-2010, 03:45 PM by Han Solo.)
22-11-2010, 03:43 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Нешто не ти се чита. Доказот е препис на оригиналот. Ти дали си видел барем еден оригинален документ? Не верувам.
22-11-2010, 03:51 PM
Reply
Han Solo Offline
Senior Member
****

Posts: 676
Joined: Aug 2010
Reputation: 12

(22-11-2010, 03:51 PM)Taridin Wrote: Нешто не ти се чита. Доказот е препис на оригиналот. Ти дали си видел барем еден оригинален документ? Не верувам.

Доказот, че Джинот е македонец? Tuktuk0ni
Аз дотук предимно оригинални показвам, точно твоите са само преписи от комунистическия период в Македония!
(This post was last modified: 22-11-2010, 03:57 PM by Han Solo.)
22-11-2010, 03:56 PM
Reply
Taridin Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,352
Joined: Aug 2010
Reputation: -2

Кој оригинал си покажал?
22-11-2010, 04:05 PM
Reply
val Offline
Member
***

Posts: 120
Joined: May 2010
Reputation: 0

"Сине србски" = Македонец.
Тоа ти е през целото време поентата, а Таридине?Sepotsmeva
22-11-2010, 04:22 PM
Reply