Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 2.71 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Јордан Хаџи Константинов-Џинот
Author Message
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#41

Требва да се съгласиш иначе с мен за нещо.Ето в случая и на двама ни е ясно:
1.Струмица е в пределите на Р.Македония и
2.Пандев играе за националния отбор на Р.Македония
Е,сега кога тие работи се ясни за цел свет и аз въпреки тоа се опитвам да ги оспора и показвам некои фалшификации и случайни грешки(ефектни Icon_lol) на чужди телевизии,с цел да те убеда,че Пандев е българин,това те дразни,така?
Тогава защо мислиш,че нас не ни дразни кога обябябате Жинзифов,Пърличев,Шапкаров,Миладиновци и всичките преродбеници за македонци,въпреки това,че се сами записали българи и целото им творчество се върти около-България,българско,българи,българска земя и т.н.
Вземи за пример Шапкаров кой написал-"Бугарски буквар","Голема бугарска читанка","Сборник на бугарски народни умотворения" и др.
Не е ли същото да гледаш Пандев с екипа на Македония и да знаеш оти е роден в Македония и да викаш оти не е македонец и да гледаш творчеството на Шапкарев и да твърдиш оти не е българин,ами нещо друго?
02-05-2010, 12:26 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#42

(02-05-2010, 11:31 AM)Път Wrote:
(02-05-2010, 11:09 AM)ivan mihajlov Wrote: Ове е исто дека Jaс като сам роден во Македония некой да дойде и да ми каже дека не съм българин ...е па разбрах дека во фейсбук имало сраница на "македонскиот фудболер" Димитър Бербатов ...без коментар Shok
Не бе, има за „бугарскиот“ Горан Пандев Devil3

Път не трещи глупости Горен Пандев го писаха австралиците бугарин --бугарите немаме нищо со таа работа .....ама има една работа дека май имал Пандев бугарски пасоиш ове друго прашане .....Nee_taka
за Бербатов македнците му наравиха во фейсбук профил и го пишат македонец !!!..има разлика, нели ?
02-05-2010, 01:11 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#43

(02-05-2010, 12:26 PM)Paradigm Wrote: Требва да се съгласиш иначе с мен за нещо.Ето в случая и на двама ни е ясно:
1.Струмица е в пределите на Р.Македония и
2.Пандев играе за националния отбор на Р.Македония
Е,сега кога тие работи се ясни за цел свет и аз въпреки тоа се опитвам да ги оспора и показвам некои фалшификации и случайни грешки(ефектни Icon_lol) на чужди телевизии,с цел да те убеда,че Пандев е българин,това те дразни,така?
Тогава защо мислиш,че нас не ни дразни кога обябябате Жинзифов,Пърличев,Шапкаров,Миладиновци и всичките преродбеници за македонци,въпреки това,че се сами записали българи и целото им творчество се върти около-България,българско,българи,българска земя и т.н.
Вземи за пример Шапкаров кой написал-"Бугарски буквар","Голема бугарска читанка","Сборник на бугарски народни умотворения" и др.
Не е ли същото да гледаш Пандев с екипа на Македония и да знаеш оти е роден в Македония и да викаш оти не е македонец и да гледаш творчеството на Шапкарев и да твърдиш оти не е българин,ами нещо друго?

Точно, така е, ама еве па да те прашам јас нешто друго:

- Дали знаеш за разочарувањето на Прличев од митрополитот Натанаил?
- Или на пример, за истото такво разочарување на Иван Хаџи Николов од извесен К’нчов?
- Ти кажав и на темата за јазикот, прашај го Каснакоски за Лозарите, има таму многу важни моменти.

Како може Цепенков или Мисирков да не бидат Македонци и дел од македонското културно и историско наследство кога нивниот јазик е речиси еднаков на македонскиот литературен јазик

И не сакам да продолжам понатаму на тој начин затоа што ќе испадне нешто како сепаратистичка метафизика, меѓутоа мислам дека и македонската и бугарската историографија грешат кога на тоа гледаат од ограничени гледни точки, гледаат еднодимензионално и една временска перспектива пресликуваат врз цел даден историски период, а кога всушност станува збор за цел еден развоен процес, во кој што ако еден настан се случил поинаку, следниот момент ќе бил исто така поинаков.

Еве, во тој клипот од Јутуб за живите Илинденци- бабата вели на едно место- „турчинот знаеше бугарски“, ама пак старецот на друго место вели „врховистите сакаа да ја донесат Бугарија тука, ама па ние централистите не давааме, ние гонехме самостојателна Македонија, без да се меша ни Бугарин, ни Србин, ни Грк“.

Еве спореди и на овој начин- чиј херој е Џорџ Вашингтон- англиски или американски?

Дента кога и македонските, но и бугарските историчари ќе се ослободат од посесивноста во однос на историјата, како и од догматичноста во погледите за тоа како настанува или исчезнува одредена нација, проблемот ќе биде решен.
02-05-2010, 01:35 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#44

(02-05-2010, 01:11 PM)ivan mihajlov Wrote: Път не трещи глупости Горен Пандев го писаха австралиците бугарин --бугарите немаме нищо со таа работа .....ама има една работа дека май имал Пандев бугарски пасоиш ове друго прашане .....Nee_taka
за Бербатов македнците му наравиха во фейсбук профил и го пишат македонец !!!..има разлика, нели ?
Абе да ти кажам право, не се врткам многу на фејсбук, ама ми личи на провокација како одговор на провокацијата, а особено со оглед на тоа дека Бербатов е од Благевград, што си е- МакедонијаIcon_wink
02-05-2010, 01:38 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#45

Не бегај от темата за Јордан Хаџи Константинов-Џинот ! Човекот ясно се изеснил дека е бугарин защто вие сега македонците го пишете дека е македонец ??????
02-05-2010, 01:40 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#46

Добре размишляваш.Имаше некои в друга тема имаше постирано кратък списък за водачите на централисти и върховисти,нели централисти-"ваши" и върховисти "наши".Всичко е ок,догде не погледнеш каде се родени водачите на едните и другите.
Воеводите на върховистите се родени македонци,а на централистите българи в по-голем дел от пределите на днешна Р.България.Е каде е тогава логиката в македонските твърдения?Вземи Трайко Китанчев основатела на Върховния Македонски комитет.Каде е роден знаеш ли?
Затова е добра идея общо честване на тие личности и дати от ОБЩАТА ни история,пошто е глупаво да се делят на наши и ваши,кога ти е се ОБЩИ!
Се разбира Пърличев и Шапкарев,Мисирков и Цепенков се колко македонски толко и личности от българската история и нема как да се поделят,а още по-глупаво е затова да се дърляме и караме.Тие работи требва да не свързват,а не да не делят.
Всеки българин го дразни,това "присвояване" на тия личности и отричане на било каква техна връзка с България и заличаване на историческата истина.
Дали се знае,примерно за Мисирков,че освен "македонец на векот",човека бил учител в България,главен експерт и отговорник за българските училища в Бесарабия на държавна служба и погребан в София,като сега целата му рода са нищо друго ами българи.Па човека сам се подписал македонски българин.Мисля това е и най-добро определение за всички тия личности българи от Македония или македонски българи!
(This post was last modified: 02-05-2010, 01:50 PM by Paradigm.)
02-05-2010, 01:48 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#47

България стои твърдо на тия позиции и нема да мръдне и педа назад в позицията си за отстояване на историческата истина и родова памет на македонските българи.Ако Македония иска да оди напред и да получи подкрепа от България требва да се соочи с тие работи и да им даде гласност,както и да почита истината за миналото си,наместо упорно да се опитва да премълчава "спорните моменти" от историята и да бега в античността за да найде основа за градене на македонска нация.
Тогава е само тогава ще има прогрес в нашите отношения и ще могат да се преодолеят стериотипите от миналото.Без това не само оти нема да се реши проблема,ами ще се задалбочава с тек на времето...
02-05-2010, 01:56 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#48

Не, ама јас и ти сепак не преговараме и не се пазариме. Значи баш поради тоа што јас ја знам горе долу добро таа историја од пред два века, сум свесен за нејзината вредност без никакви предрасуди, и знам дека тие „спорни“ личности повеќе и припаѓаат на историјата и традицијата на Македонија отколку на Бугарија, освен ако и ти не си Македонец во која и да е смисла. Е сега, дека оние од МАНУ треба да си го редефинираат приодот- треба.
02-05-2010, 05:22 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#49

(02-05-2010, 05:22 PM)Път Wrote: Не, ама јас и ти сепак не преговараме и не се пазариме. Значи баш поради тоа што јас ја знам горе долу добро таа историја од пред два века, сум свесен за нејзината вредност без никакви предрасуди, и знам дека тие „спорни“ личности повеќе и припаѓаат на историјата и традицијата на Македонија отколку на Бугарија, освен ако и ти не си Македонец во која и да е смисла. Е сега, дека оние од МАНУ треба да си го редефинираат приодот- треба.

НЕ БЕГАЙ ОТ ТЕМАТА ЗА Јордан Хаџи Константинов-Џинот ПРИЗНАЙ КАКВ Е БИЛ... КОГА САМ СЕ Е САМОПРЕДЕЛИЛ КАКО БЪЛГАРИН !!!!!!

И ЧЕКАМ КОМЕТАР КОГА САМ СЕ Е САМООПРЕДЕЛИЛ Јордан Хаџи Константинов-Џинот ДЕКА Е БЪЛГАРИН КОЙ ВО МАНУ ИМА ПРАВО ДА ГО ПИШЕ МАКЕДОНЕЦ ?
02-05-2010, 06:50 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#50

Иван Михайлов, голяма досада си.

Ти кажи защо в България не се знае за това, което показа Афион.
Можеш ли да предположиш колко още скрити документи има от българското общество по македонския въпрос?

МАНУто има кусури, ама и БАНуто крие някои факти.
Факт!
02-05-2010, 07:00 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#51

Kasnakovski темата е Јордан Хаџи Константинов-Џинот аде придържа се ако искаш да говорим за БАН отвори отделна тема тук все пак си има правила.Тук се сега дебата е за Јордан Хаџи Константинов-Џинот !
02-05-2010, 07:20 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#52

Каснакоски правилно попита когато някой пише в македонски форум защо го прави...Темата въобще не беше дали Джинот е македонец или българин ,а за творчеството му като цяло Nee_taka Демек това си е историческа дискусия ,не да се докаже ,че имал българско самосъзнание Sepotsmeva

Каснакоски нали каза ,че на автора на книгата не може много да му се вярва, намерили го това в оригинал някъде?Razmisluva
02-05-2010, 07:51 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#53

Не, но сега като го чета, ми се стори автентично. Поне в частта, к`дето иска подпомагане от С`рбија.
Може да е искал да им се подмаже на с`рбите.
02-05-2010, 07:58 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#54

Така, Афион вади снимки от македонска книга, на македонската азбука измислена след 1944г. приемате го като чиста монета ,така ли ?...нека да покаже снимки на оригинала (не ,че неможе фалшифицира) но тога ще се рабере по-лесно ако е фалшификат.
Темата е като цяло за Јордан Хаџи Константинов-Џинот не само за творчеството му както се вижда Афион пренебрегва какво е писъл Джинот в Царигратски весник и въз основа на тази книга го провъзгласява за македонец при положение ,че в царигратски ясно се е самоопределил като българин !
02-05-2010, 08:14 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#55

(02-05-2010, 05:22 PM)Път Wrote: Не, ама јас и ти сепак не преговараме и не се пазариме. Значи баш поради тоа што јас ја знам горе долу добро таа историја од пред два века, сум свесен за нејзината вредност без никакви предрасуди, и знам дека тие „спорни“ личности повеќе и припаѓаат на историјата и традицијата на Македонија отколку на Бугарија, освен ако и ти не си Македонец во која и да е смисла. Е сега, дека оние од МАНУ треба да си го редефинираат приодот- треба.
Tи самия го спомна по-горе Натанаил.Айде да видиме некои работи от историята.
[Image: 380px-Natanail-Zografski-Kratko-Izyasnenie.jpg]
[Image: 369px-Natanail-Zografski-Bukvar-Slaveno-Balgarski.JPG]
Така Натанаил Охридски и митрополит Пловдивски превежда Богослужебни книги на български и издава Български буквари за българските училища в Македония.Как точно тоя човек " и припага повеке на Македониа",отколко на България,можеш ли да ми кажеш?
А аз съм македонец да и се гордея с това,по-точно Македонски Българин!Само дето моите представи за македонец не се покриват с твоите и аз се срамувам от това,което става днес в Македония,от това което върши сърбокомунистическия криминал с жална Македония.
Еве гледаш що направиле и аз македонец и ти македонец ,а очи да си извадиме...
02-05-2010, 08:35 PM
Reply
raspberry Offline
Senior Member
****

Posts: 287
Joined: Feb 2010
Reputation: 9
#56

Натанаил не беше ли от македония?
02-05-2010, 08:45 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#57

От Кутмичевица е да.Ти май не следиш отблизо дискусията.И майка Тереза е родена в Македония,а дали е македонка?
02-05-2010, 09:06 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#58

(02-05-2010, 08:45 PM)raspberry Wrote: Натанаил не беше ли от македония?

Даааа бе, од Македонија бил. Епа сега е јасно како ден дека и тој е Македонец Icon_lol Само Македонец на Македонец може да му биде толку голем враг.


Добро, значи еден помалку.

Ајде да видиме за К’нчов на Хаџи Николов. Дали тој е истиот овој К’нчов?

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B...0%BE%D0%B2
(This post was last modified: 02-05-2010, 09:12 PM by Пат.)
02-05-2010, 09:11 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#59

Каде сте бугариииии,појма немате од историја,освен каснаковски другите само една реченица си ја препишвате.
02-05-2010, 10:27 PM
Reply
Pirinec-Vrhovist Offline
Воjвода
****

Posts: 399
Joined: Dec 2009
Reputation: 15
#60

(02-05-2010, 10:27 PM)афион Wrote: Каде сте бугариииии,појма немате од историја,освен каснаковски другите само една реченица си ја препишвате.

Седи мирен бе афионе,хората тук со факти говорат не како теб : сакам кажам,незнам речамSmiley-happy068
Којшто има очи ќе види.
Којшто има уши ќе чуе.
Којшто ја љуби вистината ќе разбере.
02-05-2010, 10:29 PM
Reply