Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 2.71 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Јордан Хаџи Константинов-Џинот
Author Message
Пат Offline
Posting Freak

(01-05-2010, 02:33 PM)Paradigm Wrote: Ей това сръбските подлоги срама немат.Бе сопрете се малко

Да те прашам јас тебе нешто, дали и ние треба сега да започнеме со „татари и турко-монголи“ и слично, тоа ли го сакаш бе дебилу некој калпав? ! Ти си се нашол на некого да му викаш „српска подлога“. Оди да им го дудлаш на руските војници на черното море, да ви ебам тоа идиотите да ви ебам.

ДО МОДЕРАТОРИТЕ- НЕМА ДА ПРЕСТАНАМ ДА ПЦУЈАМ СЕ ДОДЕКА СПИЕТЕ И ДОЗВОЛУВАТЕ НЕКОИ ЛИГУШИ БЕЗ НИКАКОВ ПОВОД ДА ГИ НАВРЕДУВААТ МАКЕДОНЦИТЕ!
01-05-2010, 02:59 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

(01-05-2010, 02:24 PM)Път Wrote:
(01-05-2010, 01:44 PM)ivan mihajlov Wrote: Кајгана е фором во който има цензура
Ајде бе....А Котле е фроум без цензура и тука ќе можеш да не навредуваш и да се чаталиш колку што ти душа сака, така ли?!

(01-05-2010, 01:44 PM)ivan mihajlov Wrote: За интелектоланите способности нема да дебатирам на кой колко са....Само скам да знеш дека имам дипломи от Велика Британия и Русия ....за култура ...е па гледам ти псуеш кое значи дека те немало во учлище првите седем години....Треба ли да те прашам какво ти е интелектолното ниво кога псуеш како каруцар?

Море шо те ебам

никой не съм навредил никой не псувал не негирам македнското чуство на лугето во македония ...дебатирам за историята со факти...Jас писах само што са еничарите ...е па ове дека ти ти се осекаш како еничар си е твоя работа...и да псуеш и да не псуеш нема да промениш факта дека Јордан Хаџи Константинов-Џинот ,Гоце Делчев,Яне Сандаски и сите от ВМРО са биле со българско самосазнание.това са исторически факти сакаш ли или не ,псуеш или не .
01-05-2010, 03:02 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak

(01-05-2010, 03:02 PM)ivan mihajlov Wrote: никой не съм навредил никой не псувал не негирам македнското чуство на лугето во македония ...дебатирам за историята со факти...Jас писах само што са еничарите ...е па ове дека ти ти се осекаш како еничар си е твоя работа...и да псуеш и да не псуеш нема да промениш факта дека Јордан Хаџи Константинов-Џинот ,Гоце Делчев,Яне Сандаски и сите от ВМРО са биле со българско самосазнание.това са исторически факти сакаш ли или не ,псуеш или не .
Врска немаш ти што значи јаничар бе...како и да е...

Тешко се наоѓаат Бугари како Каснакоски, а вие останатите сте гола вода.
01-05-2010, 03:08 PM
Reply
Администратор Offline
Administrator

Of-topic

Ке ве замолам Ivan Mihajlov, Paradigm, Път да се држите до темата. Обидете се да дискутиреате со помалку страст а со повеке разум и аргументи
01-05-2010, 03:17 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

„Србија се шета...“ што ја покажа Афион многу ми личи на

Сценката „M и н е р в а и д е в е т м у з и и О с т р и м е ч с е р а з г о в а р я т р а д и и з г у б е н а Б о л г а р и я” облича в класицистична одежда образа на възраждащата се България. Просвещенецът Джинот неведнъж осъжда своите съотечественици за тяхната изостаналост и ги призовава към напредък, към културен живот. В сценката той повежда разговор за „чадата Болгарини”, извежда на сцената и самата „Болгария”. Богинята на мъдростта Минерва (Атина) е тръгнала заедно с деветте музи и момчето Аполон да „венчае” Болгария и да „даруе” нейните чеда с дарове — „ум, разсудок и размишление”. На срещналия я Остримеч, който е българин, но вече просветен, тя разкрива своите намерения. Остримеч е скептик по отношение на просветата на своите съграждани. Очевидно сам има горчив опит от просветителските усилия, когато говори: „Аз сам болгарин, но ся мучам от моите бракя, защо не любат наука и просвещение, все си бичам да би негде нашел една корка хлеб на живим”. Разговорът между Минерва и Остримеч разкрива изостаналостта на българите. Те са „упорни” и „неохотливи” за Минервиния дар. Живеят в неслога и всеки ги „влече” за носа: „изгубен род и мързелив за доброто”. Такива са особено в „Долна Болгария”.

На сцената излиза самата България. Тя е „най-добрата земя”. Джинот очертава нейната територия: Тракия тучная, Подунавието болгарское с Татария, Романия, Македония и Албанское — от Черното море и Дунай река до Средиземното и Адриатическото море. Но тя е печална. „Нашла се е” „между зли нрави и други опаки обходи во сухо место”. Нейните българи „не седат” да учат. „Малку колку да пишат опаку ке принаучат, после ке се возвишат, ке се предадат во глупости и несовършени художества и живеят како миш во смрадливата рупа во стените и мислат, от слепотата да нема друго по-сладко.”

Минерва взема думата, за да я убеди да приеме нейните дарове и да я убеди да ги отнесе на своите българи. „Ако некят — говори тя, — има бог, който ке ги накаже како фараона. Защо кой народ наука неке и не люби, той род бога неке и не люби.” След това заповядва на музите да дадат своите науки и изкуства на България. Една по една те вършат това като съобщават коя каква е и колко дава.

Сценката „Минерва и девет музи и Остримеч разговарят ради изгубена Болгария” е най-сполучливото литературно произведение на Джинот. Тя е добре замислена и, може да се каже, добре изпълнена. Идеите на Просвещението — издигане културното и нравственото равнище на народа — и патриотичният порив за пробуждане на нацията са получили литературно-художествен израз. Класицистичните образи са намерили локализация на българска почва. Особен драматизъм, разбира се, не можем да търсим. Сам авторът разбира това и озаглавява произведението си не драма, а „Минерва и девет музи се разговарят ради изгубена Болгария”.
01-05-2010, 04:45 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member

(01-05-2010, 03:17 PM)Администратор Wrote: Of-topic

Ке ве замолам Ivan Mihajlov, Paradigm, Път да се држите до темата. Обидете се да дискутиреате со помалку страст а со повеке разум и аргументи
Teшко е да спориш с некои кой нема никакви аргументи в защита на своята теза.Аргументите са само от наша страна.Как може да правиш посмъртно некои македонец,кога самия той приживе написал 1000 пати,че е българин и се подписал отдолу?Или и Райко Жинзифов и Пърличев и Миладиновци се македонци?!
Kaко оной градоначалникот на Велес кои бараше споменик на Райко Жинзифов във Велес Smiley-happy068

Или па Марко Цепенков кой сам написал-"Лоши арни,сите бугари наши сме си".Дали неговите творби и на Райко и всички други преродбеници се учат в МК и ако не защо?
Quote:Григор Соколович

Глигоре, синко Глигоре,

Глигоре, бог да те убие,

що голем срам ни донесе

откога ти се посърби:

Името си го поцрни

татка ти, ти го засрами,

майка ти си я поцърни -

ти се продаде за пари,

на месец за пет минцои -

народо да го предаваш,

на сила да го посърбиш!

Синко, како не се срамиш,

на старост ти да се сърбиш

и за маскара да бидиш,

од народо да се делиш?

Нели сме ние бугари

од две илјади години,

се бугарски зборуваме,

никой сръбски не знаиме

и сам ти сръбски не знаиш

каков сърбин ти ке бидиш?

Глигоре, синко Глигоре,

кешке да се потурчеше,

одощо ти се посърбе

толку жал не ке ми беше.

Цепенков, М.; Македонско народно творештво; Скопjе, 1972; страна 254-255
01-05-2010, 06:06 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

А зошто во Бугарија не е познато ова?
(01-05-2010, 08:12 AM)афион Wrote: [Image: dsci9786.jpg]

[Image: dsci9787.jpg]

[Image: dsci9788.jpg]
01-05-2010, 06:22 PM
Reply
афион Offline
Posting Freak

Затоа што БАН не ви кажува се.(и сега сите вие сте со испрани мозоци по логиката на некој)
02-05-2010, 09:06 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

Афионе, чекам да кажеш дали тоа е се` или има и друго. Ако е само ова можеме да започнеме да го ништиме.
02-05-2010, 10:26 AM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member

Aз мисля не е сериозно да се дискутира нещо написано на език кои просто не съществувал на дадената дата 6 ноември 1856г.ОТ едната страна се дават автентични документи и статии от вестник писани от самия Джинот,от друга се дават некои ексюгославски бумаги най-вероятно печатани в Белград за да бъдат гръбнак на македонизма.
02-05-2010, 10:31 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak

(02-05-2010, 10:26 AM)Kasnakovski Wrote: Афионе, чекам да кажеш дали тоа е се` или има и друго. Ако е само ова можеме да започнеме да го ништиме.

Shok Почнете да ништитеShokDevil3
02-05-2010, 10:41 AM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member

(02-05-2010, 10:41 AM)афион Wrote:
(02-05-2010, 10:26 AM)Kasnakovski Wrote: Афионе, чекам да кажеш дали тоа е се` или има и друго. Ако е само ова можеме да започнеме да го ништиме.

Целата история на Македония е сошита с бели конци.Всичко е вече разнищено,само за тебе и такви като тебе не е...
02-05-2010, 10:48 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak

(02-05-2010, 10:48 AM)Paradigm Wrote:
(02-05-2010, 10:41 AM)афион Wrote:

Целата история на Македония е сошита с бели конци.Всичко е вече разнищено,само за тебе и такви като тебе не е...

HeilMusic5TapshanjeClassic
02-05-2010, 11:03 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak

(02-05-2010, 09:06 AM)афион Wrote: Затоа што БАН не ви кажува се.(и сега сите вие сте со испрани мозоци по логиката на некој)

Афион темата е за Јордан Хаџи Константинов-Џинот един човек кой се самопределил ясно дека е българин само дека МАНУ го писа дека бил македонец.Човекот има написани песни,стаий во бългаския "Цариградски весник" и е там си пиеше дека е български патриот....Нема написано ни един ред за постоенето на македонци или македонски език.

Кажи ми сега как го оределиха МАНУ овой голем българин за македонец ?..само защото е раган во Македония е па там има и албанци,турци и т.н. кой ви го дава правото кога некой е умерл да му я сменяте идентичноста кога ясно се е самоопределил!!!

Ове е исто дека Jaс като сам роден во Македония некой да дойде и да ми каже дека не съм българин ...е па разбрах дека во фейсбук имало сраница на "македонскиот фудболер" Димитър Бербатов ...без коментар Shok
02-05-2010, 11:09 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak

(02-05-2010, 10:31 AM)Paradigm Wrote: Aз мисля не е сериозно да се дискутира нещо написано на език кои просто не съществувал на дадената дата 6 ноември 1856г.ОТ едната страна се дават автентични документи и статии от вестник писани от самия Джинот,от друга се дават некои ексюгославски бумаги най-вероятно печатани в Белград за да бъдат гръбнак на македонизма.
Много повърхностно гледате на нещата с Иван Михайлов.
Афион предлага една сценка от Джинот. Езикът си е автентичен от 19 век, предаден с македонската нова азбука.
Факт е, че Джинот е сътрудничел със сръбските учени. В броевете 7 и 8 на "Гласник..." има материали изпратени от него. В тях не личи да има нещо сърбоманско.
Сценката "Сербия шетается из земель своих" не се връзва с останалото творчество на Йордан Хаджи Константинов.

Дайте да задълбаем в детайлите и да видим дали сценката е автентична или е преработка на Поленакович по подобие на една друга сценка за "Минерва...", която показах по-горе (преразказана от Е. Георгиев).
02-05-2010, 11:25 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak

(02-05-2010, 11:09 AM)ivan mihajlov Wrote: Ове е исто дека Jaс като сам роден во Македония некой да дойде и да ми каже дека не съм българин ...е па разбрах дека во фейсбук имало сраница на "македонскиот фудболер" Димитър Бербатов ...без коментар Shok
Не бе, има за „бугарскиот“ Горан Пандев Devil3
(This post was last modified: 02-05-2010, 11:32 AM by Пат.)
02-05-2010, 11:31 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak

(02-05-2010, 11:25 AM)Kasnakovski Wrote:
(02-05-2010, 10:31 AM)Paradigm Wrote: Aз мисля не е сериозно да се дискутира нещо написано на език кои просто не съществувал на дадената дата 6 ноември 1856г.ОТ едната страна се дават автентични документи и статии от вестник писани от самия Джинот,от друга се дават некои ексюгославски бумаги най-вероятно печатани в Белград за да бъдат гръбнак на македонизма.
Много повърхностно гледате на нещата с Иван Михайлов.
Афион предлага една сценка от Джинот. Езикът си е автентичен от 19 век, предаден с македонската нова азбука.
Факт е, че Джинот е сътрудничел със сръбските учени. В броевете 7 и 8 на "Гласник..." има материали изпратени от него. В тях не личи да има нещо сърбоманско.
Сценката "Сербия шетается из земель своих" не се връзва с останалото творчество на Йордан Хаджи Константинов.

Дайте да задълбаем в детайлите и да видим дали сценката е автентична или е преработка на Поленакович по подобие на една друга сценка за "Минерва...", която показах по-горе (преразказана от Е. Георгиев).
Или тоа, или можеби „доработена“ и во редакцијата во Србија, исто како што се наоѓаат слични противречности кај Пулески, ако се сеќаваш.
02-05-2010, 11:34 AM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member

(02-05-2010, 11:31 AM)Път Wrote:
(02-05-2010, 11:09 AM)ivan mihajlov Wrote: Ове е исто дека Jaс като сам роден во Македония некой да дойде и да ми каже дека не съм българин ...е па разбрах дека во фейсбук имало сраница на "македонскиот фудболер" Димитър Бербатов ...без коментар Shok
Не бе, има за „бугарскиот“ Горан Пандев Devil3Icon_lolIcon_lol
Що за него Icon_lol
[Image: 018499533.jpg]
02-05-2010, 11:56 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak

(02-05-2010, 11:56 AM)Paradigm Wrote:
(02-05-2010, 11:31 AM)Път Wrote:
Не бе, има за „бугарскиот“ Горан Пандев Devil3Icon_lolIcon_lol
Що за него Icon_lol
[Image: 018499533.jpg]

Ништо бе, само што Струмица не е во Бугарија, и само што Пандев игра за македонската репрезентација, инаку ништо Da_ne_si_lud

http://www.ffm.com.mk/index.php?option=c...75&lang=mk
02-05-2010, 12:01 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member

Ma ебавам се пати аз ли не знам каде Струмица Icon_wink
Глупави се тие работи и от двете страни,нито Пандев е българин ,нити па Бербатов македонец.
02-05-2010, 12:09 PM
Reply