Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 2.71 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Јордан Хаџи Константинов-Џинот
Author Message
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#1

[Image: Dzinot.jpg]
Јордан Хаџи Константинов - Џинот бил македонски просветител (еден од зачетниците на просветителството во Македонија), роден кон крајот на 1821 или на почетокот на 1822 година, во Велес на Прцорек (познато велешко маало), на левата страна на Вардар.
По завршувањето на ќелијните школи во родниот град, Јордан своето школување го продолжил во Самоков и Солун. Работата како учител во Велес ја започнува во 1838 година кога отпочнува со реализирање на идејата за воведување на народен македонски јазик во училиштата. Покрај воведувањето на народниот македонски јазик во училиштата Џинот е заслужен и за осовременувањето на наставата, бидејќи вовел нови предмети. Со тоа учениците покрај тоа што добивале знаења за свештени лица, со новите предмети внесени од Хаџи Константинов, учениците се здобивале и со знаења кои подоцна со успех ги применувале во трговијата и занаетчиството. Училиштето во Велес се наоѓало во црква во која клисар бил неговиот татко. По несогласувањата со гркоманско настроените градски големци околу употребата на народниот македонски јазик во наставата, тој бил протеран од Велес. По протерувањето од и затворањето на неговото училиште во Велес, Хаџи Константинов патувал во Солун, Света Гора, Србија и Влашко. Во 1848 година заминал на работа како учител во Скопје во познатата скопска црква Света Богородица каде останал 10 години. Во Скопје како учител бил повикан од побогати трговци од македонска националност како Константин Икономов, браќата Попови, Кочови, Зафир Малев и други угледни граѓани од Пајко Маало, за што бил плаќан со годишна плата. За време на својот престој во Скопје, Џинот ги извршил и првите метеоролошки мерења на времето во Македонија. Од Скопје на големо незадоволство на македонското население бил истеран од турските власти кои биле потплатени од гркоманските фамилии и свештеници. Интензивно работел на организирање приредби и училишни претстави, соработувал со “Цариградски весник”, ги интензивирал врските и преписките со разни културни установи, а особено во Русија. Неговата развиена просветителска дејност предизвикала прогони од власта и губење на работата. Учителствувал и во Прилеп од каде истотака бил протеран поради жестоките судири со фанариотите, а од Западна Македонија собирал стари книжевно-историски документи. По прогонот од Прилеп, кратко време учителствувал и во селото Ваташа во ќелијните училишта во Моклишиот и Полошкиот манастир. Од 1860-1866 година бил прогонет на 101 година робија во Мала Азија, која со помош на негови пријатели се смалила до 3 години и каде го изгубил едното око. Сите години по враќањето ги поминал во родниот Велес. Умрел на 29 август, 1882 година. Неговиот гроб се наоѓа во дворот на црквата “Св. Спас”.
Јордан Хаџи-Константинов Џинот четири децении работел на воведување на просвета на народен јазик како писател и сестран творец од областа на културата. Прво дело му е “Таблица перваја” внесена во употреба во 1845 година, кое служело како учебно помагало при основното описменување на учениците. Составил две збирки на афоризми. Во првата збирка сите афоризми почнуваат со зборот “човек”, а втората содржи 34 мисли за човекот, животот и светот. Џинот две децении пишувал стихови за одредени поводи и потреби. Во нив ги воспевал образованието, просветата, убавината, слободата, патриотските чувства и сопствената биографија. Негови дела се: “Плач на скопското училиште многотрудное” (објавена во „Цариградски весник“ во 1851 година) во која се зборува за неговите напори за отворање на училишта и борбата со гркоманските свештеници и чорбаџии; “Дионис Вакхо” ; “Труд ми е името”, која е вистинска апотеоза на трудот; “Рај божји”; “Аврора” во која се воспеваат патриотските чувства и патриотската функција на просветата; “Крај реката Вардар” и “Горка чаша кнеза Лазара последна тајна вечера”, која е една од најдолгите песни во Македонија од овој книжевен период. Драмските обиди на Џинот се првите од овој вид во македонската книжевност. Нив ги изведувале неговите ученици од Скопското училиште во дворот на црквата Света Богородица. Тоа се “Миневра и девет музи”, “Разговор или прави человек”, “Училиште и учение”, “Басна”, “Сербија шетаетсја в земел своих”. Првите четири од наведените драмски обиди отпечатени се во “Цариградски весник”, а во драмите „Минерва и девет музи“ и „Сербија шетаетсја в земел своих“ ја изразуваат неговата идеја дека ослободувањето од долговековното турско ропство и од духовното туторство на грчката црква лежи во македонското национално единство и слободната соработка на словенските земји. Џинот исто така се занимавал и со преведувачка дејност, со собирање на народни умотворби и лексички материјал. Намерата да издаде повеќе јазичен речник не успеал да ја реализира. Џинот е првиот македонски драмски писател и просветител заедно со Кирил Пејчиновиќ и Јоаким Крчовски.

Во "Цариградски весник" Јордан Хаџи-Константинов - Џинот на два пати се изјаснува како Бугарин, а Македонците во целост ги определува како Бугари.
01-05-2010, 08:08 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#2

[Image: dsci9786.jpg]
[Image: dsci9787.jpg]
[Image: dsci9788.jpg]

Значи да ви објаснам јас Џинот го сметам за Македонец,а оваа е само показател какви беа времињата.

Пат се надевам дека си задоволен,а Каснаковски каде што плукаше сега ќе треба да лижеш.За останатите бугари не сте интересни одете научете малку.

БлефYeaYeaYeaYeaYea
01-05-2010, 08:12 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#3

Одлично, ама со тоа требаше да започнеш, не да не мачиш.

А дали знаеш каде е оригиналот. Ми има некои нелогичности, а и твоето е гледам цитирано по Поленаковиќ. Не му верувам многу на овој. Кажи каде може да биде оригиналот.
01-05-2010, 08:37 AM
Reply
афион Offline
Posting Freak
*****

Posts: 2,509
Joined: Mar 2010
Reputation: 3
#4

Каснаковски оди малку одмори,Поленаковиќ само го користи нештото а оваа е книга од сите пронајдени записи на Џинот.Оригиналот е кај Гаврило Поповиќ.
(This post was last modified: 01-05-2010, 09:03 AM by афион.)
01-05-2010, 09:02 AM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#5

Nema da odmoram.
Vo kniskata za 1857 ima pregled na 1856.
[Image: 1856.png]
01-05-2010, 09:07 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#6

Айде па сега и Джинот бил македонец....ц-ц-ц ....Icon_wink....е нека да видим що е писал во Цариградски веник .

http://www.promacedonia.org/bugarash/pre...hinot.html
(This post was last modified: 01-05-2010, 10:39 AM by ivan mihajlov.)
01-05-2010, 10:38 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#7

Както се вижда во Република Македния лажите за историята са навсекате само дека кога има докази е лесно да се разбере вистината.Както се вижда от статиите на Джинот той се самоопределя като българин а езика на който пише славяно-български !!!Човека ясно си пише "ние българите " ..за македнци нема никаде написино оти тогава македнци непостоят .....постоят само горди македонски българи а сега после три века техните потомци несакат да си признаат дека са со български корен....нормално за еничрите Icon_wink
http://www.promacedonia.org/bugarash/pre...hinot.html

[Image: dzhinot4.jpg]
01-05-2010, 10:46 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#8

Хайде оше малко ...за стихотворението "Река Вардар" там пише ние БЪЛГАРИТЕ !!!!!!! ShokJeee
За македонци никаде не пише ,защо ли ????

http://www.promacedonia.org/bmark/jhk/jhk_izdanieto.htm

Река ВардарВардар тече низ Македония,

Поперечно уздол Пеония.

Скопия, Велес она обросява,

Витло тихо влада во Егея.Реки Лепен, още Треска буйна,

Сладка Пчиня, Тополка, Бабунка,

Брегалница и давница Церна,

И Бошава удавница земна.Това ти е Вардарова вода,

За търговци на служба, на сгода.

Болгарин е от стари времена,

Населен е с болгарски племена.Гъстивирци, тетовци, мияци,

Прав-болгари, най-стари скопянци,

Велешани, бедни тиквешани,

Мегленчани и поливачани.Ето, братя, етнографья,

Не вервайте грчка географья!

[color]Македония, страна толко славна,

Българска е от веки, отдавна.[/color]Не вервайте странни описатели,

Они си са све ласкатели.

Нищо право за нас не писуват,

Болгарството они заривуват.Но хайдите дружно да търгнеме,

[color]Ний болгари да си загърнеме[/color]

В едно писмо обща ПИСМЕННИЦА

Во вси школа една спомощница.Правописни и кривописци,

Сос ерици или со строчици,

Со ерови, с юсови достойни,

Всички ови все са наши войни.Доста това, ний да сме согласни,

Да с'не хулим, да с'не явим гнъсни.

Постепенно учените идат,

Полека же всичко ще наредат.


[color]Ний, болгари[/color], требе да търпимe,

Защ, високо име ний носиме:

От Благота, даровита слава,

Нек, трпиме с непонизна глава.
01-05-2010, 10:55 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#9

(01-05-2010, 10:46 AM)ivan mihajlov Wrote: ....нормално за еничрите

Такви квалификации можеш да си даваш во некој бугарски форум, а наше е дали ние ќе одиме на таков форум или не, а тука, на македонски форум подобро би било да внимаваш како се однесуваш.

ПА ДА МУ ЕБАМ МАЈКАТА ОВОЈ ФОРУМ ИМА МОДЕРАТОРИ ИЛИ НЕМА!!!!
01-05-2010, 11:00 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#10

ХЕ-ХЕ насмея ме ....Път защо се палиш бе брат ..оти не я сакаш вистината история или несакаш да е вкаква каква е ????....много се радвам дека се сетоихте да дебатираме за Джинот един голем македнски българн !
(This post was last modified: 01-05-2010, 11:16 AM by ivan mihajlov.)
01-05-2010, 11:15 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#11

Джинот во една своја статија насловена како „Бог“ во „Цариградски Вестник“ пишува дека „Болгарин“ произлегува от Бог и дека навистина нема повеличествено от Болгарин:

„Болгаринъ е производанъ отъ Богъ... Поистина нема по величество отъ Болгаринъ...“

„Болгаринъ сам. Не е честно на моето Славяно-Болгарство да творам зло и лукавство, прави Болгаринъ нелажи, незавидуе, неденгубуе, нелицемерствуе, неблудуе, за печена кокошка верата неразменуе. Болгаринъ е производанъ отъ Богъ. Болг-а ри река Богата. Река или Ри, а прилагателно неправилно степенно: Болiй Болшiй вишшiй величаищiй. Нема по величество от Болгарин. Болгарин чрезмерно ради, оре, сее, торгуе, воинствуе, верност има, гостолюбie, страх Божiй, почитанie своего царя, и всичко колкото що е узаконено Богу и царю.‘‘

Що повеке да дебатираме само не ми е ясно как и него МАНУ го писаха македонец !!!
01-05-2010, 11:22 AM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#12

(01-05-2010, 11:15 AM)ivan mihajlov Wrote: ХЕ-ХЕ насмея ме ....Път защо се палиш бе брат ..оти не я сакаш вистината история или несакаш да е вкаква каква е ????....много се радвам дека се сетоихте да дебатираме за Джинот един голем македнски българн !
Што трескаш глупости бе па ти?!! Каква вистинска историја? Си седнал удобно зад мониторот и си лечиш фрустрации, овој бил Бугарин, оној бил Бугарин, ти- божем големиот Бугарин, а секогаш кога и да дошле Бугарите во Македонија секогаш се посрале. Читај го и Иван Хаџи Николов и Григор Прличев, па и Герџиков, ете тука и Црни постави некои интересни нешта од Тодор Александров за тоа како сте имале полтронска влада која соработувала со СРБИЈА против нас, „македонските бандити“. Да биде трагедијата уште поголема, истото го пишува и Ванчо Михајлов, а кога сте дошле тука во 1941 пак истото, дури било забранувано и да се зборува македонски.

Еве слушај што зборува човек кој учествувал во Илинденското востание, слушај после 4:35. А потоа земи изгледај го и целиот филм на Јутуб.


Врска немаат таквите лиглевци како тебе за Македонија!!! „Јаничар“- да не сум ти дошол дома да те колам и бесам па да ме викаш јаничар ебати простакот ебати!!!
(This post was last modified: 01-05-2010, 11:51 AM by Пат.)
01-05-2010, 11:51 AM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#13

Алооо не бегай от темата овой пост е за Джинот той винаги е бил българин ...сакаш или не !!!!!...тугите съм ги чел сите са биле българи оти по това време македонец,таркиец,мизиец,добруджанец,шоп и българин е било едно исто колко и да не сакате да си го признаете ове е вистината това са фактите !!!!!!!!...Другото е голи сборове на измислени от србо-комунарските еничари на МАНУ !
01-05-2010, 12:20 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#14

(01-05-2010, 10:46 AM)ivan mihajlov Wrote: Както се вижда во Република Македния лажите за историята са навсекате само дека кога има докази е лесно да се разбере вистината.Както се вижда от статиите на Джинот той се самоопределя като българин а езика на който пише славяно-български !!!Човека ясно си пише "ние българите " ..за македнци нема никаде написино оти тогава македнци непостоят .....постоят само горди македонски българи а сега после три века техните потомци несакат да си признаат дека са со български корен....нормално за еничрите Icon_wink
http://www.promacedonia.org/bugarash/pre...hinot.html

[Image: dzhinot4.jpg]

не съм кажал дека ти си еничър туко дека проблемот со негледанито во своят корен е нормално за еничарите те нескат да си го знаат коренот ове вистината ....не съм писал дека ти или некой друк е еничър .

Има едина българска книга " Време разделно " от Антони Дончев има и български филм прочети я книгата или го гледай филма после ке дебатираме !

http://www.zamunda.net/browse.php?search...incldead=1
01-05-2010, 12:35 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#15

За еничарите колко е,прав еничара "вие няма да е насърце машата вяра но вонуците ви еди ден ще са по-правоверни и от нас турците "....http://vbox7.com/play:e2e3ec7c&al=1&vid=
(This post was last modified: 01-05-2010, 12:44 PM by ivan mihajlov.)
01-05-2010, 12:41 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#16

А зошто ти не си одиш на Кајгана, или на форумот на ВМРО БНД? Овој форум сепак ги надминува твоите интелектуални способности.

Мислам дека во никој случај не би требало да те санкционираат, ниту да ти ги бришат постовите, туку да ти ги остават како пример за тупавост.
(This post was last modified: 01-05-2010, 01:19 PM by Пат.)
01-05-2010, 01:18 PM
Reply
ivan mihajlov Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,067
Joined: Feb 2010
Reputation: 8
#17

(01-05-2010, 01:18 PM)Път Wrote: А зошто ти не си одиш на Кајгана, или на форумот на ВМРО БНД? Овој форум сепак ги надминува твоите интелектуални способности.

Мислам дека во никој случај не би требало да те санкционираат, ниту да ти ги бришат постовите, туку да ти ги остават како пример за тупавост.

Кајгана е фором во който има цензура ,ВМРО БНД са националисти и там немам работа.За интелектоланите способности нема да дебатирам на кой колко са....Само скам да знеш дека имам дипломи от Велика Британия и Русия ....за култура ...е па гледам ти псуеш кое значи дека те немало во учлище првите седем години....Треба ли да те прашам какво ти е интелектолното ниво кога псуеш како каруцар?
(This post was last modified: 01-05-2010, 01:46 PM by ivan mihajlov.)
01-05-2010, 01:44 PM
Reply
Пат Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,630
Joined: Apr 2010
Reputation: 39
#18

(01-05-2010, 01:44 PM)ivan mihajlov Wrote: Кајгана е фором во който има цензура
Ајде бе....А Котле е фроум без цензура и тука ќе можеш да не навредуваш и да се чаталиш колку што ти душа сака, така ли?!

(01-05-2010, 01:44 PM)ivan mihajlov Wrote: За интелектоланите способности нема да дебатирам на кой колко са....Само скам да знеш дека имам дипломи от Велика Британия и Русия ....за култура ...е па гледам ти псуеш кое значи дека те немало во учлище првите седем години....Треба ли да те прашам какво ти е интелектолното ниво кога псуеш како каруцар?

Море шо те ебам
01-05-2010, 02:24 PM
Reply
Paradigm Offline
Senior Member
****

Posts: 499
Joined: Feb 2010
Reputation: 12
#19

Ей това сръбските подлоги срама немат.Бе сопрете се малко


01-05-2010, 02:33 PM
Reply
Kasnakovski Offline
Posting Freak
*****

Posts: 1,223
Joined: Mar 2010
Reputation: 18
#20

Мене ми е интересна српската врска на Џинот.
Афионе, кажал си „А“, те чекаме и со „Б“.
01-05-2010, 02:39 PM
Reply