Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Атеистичка Црква и 10 Атеистички Заповеди
Author Message
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#1

Атеистичка Црква и 10 Атеистички Заповеди

Прво да видиме за што станува збор па потоа ќе прокоментираме .Првиот дел за Атеистичката Црква а Втор дел за Атеистичките Заповеди . А потоа и коментарите .

ПРВ ДЕЛ - АТЕИСТИЧКА ЦРКВА

„Црква“ за атеисти

Published 25.02.2014

Каде се собираат оние Американци кои велат дека се духовно, но не и верски настроени.

http://mk.voanews.com/media/video/1859129.htmlthe Atheist Church - Open Every Sunday, Catering to the Religion of Atheism


Atheist 'Church' on CNNThe Atheist Church Have a Little Fait


Atheist Experience #870 HD + Aftershow: The Catholic Church Is a Criminal OrganizationBritain's 'atheist church' proves a hit


first church of atheism


http://firstchurchofatheism.org/events/locations/


4 February 2013


What happens at an atheist church?

http://www.bbc.com/news/magazine-21319945


November 28, 2007

A Church Of Atheism?

http://www.atheistrev.com/2007/11/church...heism.html


Agnostic and Atheist Student Association

The Agnostic and Atheist Student Association, or AgASA is a campus organization with the purpose of fostering a community for the many agnostics, secularists, skeptics, and atheists at UC Davis. AgASA’s ideal community is inclusive: atheists, agnostics, and others of goodwill who would like to join. AgASA conducts a variety of activities, including social events, community service, regular meetings, and fundraisers, with the following goals:


ВТОР ДЕЛ – АТЕИСТИЧКИ ЗАПОВЕДИ

23/12/2014 -

И атеистите имаат 10 заповеди

Постапувајте кон другите онака како што сакате тие да постапуваат кон вас и на
начин на кој е разумно да се очекува како сакаат кон нив да постапувате. Имајте ги
на ум нивните ставови

Атеистите во рамките на натпреварот што го распиша организацијата
Atheist Mind Humanist Heart напишаа своја верзија на Десетте заповеди, кои
ги избраа 13 судии.
Екипата предводена од познатиот разбивач на митови Адам Севиџ имаше

тешка задача да ги избере најдобрите меѓу повеќе од 2.800 предлози. Но на
крајот успеа и избраните поделија награда од десет илјади долари.
Еве ги Десетте заповеди од атеистички агол, а вие одлучете дали можете да се
согласите со нив, пренесуваат хрватските портали.

1. Бидете со отворен ум и менувајте ги своите уверувања согласно новите
докази.

2. Стремете се кон разбирање на она што најверојатно е вистина, а не верување во
она што сакате да е вистина.

3. Научните методи се најверодостоен начин на разбирање на природниот
свет.

4. Секое лице има право да го контролира сопственото тело.

5. Бог не е неопходен за да бидете подобра личност или да живеете целосен и
значаен живот.

6.Водете грижа за последиците што ги предизвикуваат вашите постапки и
препознајте дека за нив мора да преземете одговорност.

7. Постапувајте кон другите онака како што сакате тие да постапуваат кон вас
и на начин на кој е разумно да се очекува како сакаат кон нив да
постапувате. Имајте ги на ум нивните ставови.

8. Наша одговорност е да се грижиме за другите, а тоа ги вклучува и идните
генерации.

9. Не постои само еден исправен начин на живеење.

10. Оставете го светот подобро место отколку што сте го нашле.

(Телеграф.мк/МИА)

http://www.telegraf.mk/zabava/od-se-po-n...0-zapovediкрај на воведот
Сега коментарите.........
(This post was last modified: 11-05-2015, 01:51 PM by Flok.)
11-05-2015, 01:50 PM
Reply