Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
КОЈ И ЗОШТО ПУКА ВО КУМАНОВО ??
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6112-05-2015, 07:45 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#62

http://www.standard.rs/politika/31658-%D...0%BD%D0%B0
Србија може дати допринос да се одбрани Македонија, али шта после тога. Показало се, после Првог светског рата да је покушај прикључивања Македоније Србији само ојачао антисрпска осећања на том подручју, док се, опет, касније испоставило да се без механизама за заштиту српских интереса у Македонији, ова држава може претворити у стални извор проблема за Србију. Неопходно је дакле тражити неко ново решење, како би Македонци могли да развијају сопствени идентитет, очувају своју државу, а Србија оствари сопствене интересе и ојача свој јужни, моравско-вардарски геополитички вектор.

И, на крају, пето, имати на уму да је ово почетак кризе која ће дуго трајати. Зато не треба правити нагле потезе нити показивати нервозу. За сваки потез који се предузима оправдање треба тражити у претходним акцијама непријатеља. Позиција Србије у македонској кризи, онако како је описана, је морално исправна и – са становишта реалполитике посматрано – потпуно оправдана.
12-05-2015, 08:35 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#63

Сличности на настани од 2001 год и Куманово 2015 год

1)

А)

Љубчо Георгиевски се правеше мутав на сите предупредувања дури и репортажи на Снежана Лупевска

Б)

Такуџере иста фнта и Груевски

Селаните цел месец гледале вооружена група кај Гошинце

Објавеново 21 април 2015

Жители од Липковскиот регион велат дека не се изненадени од инцидентот, бидејќи речиси цел месец во тој реон „се движела група и вршела одредени притисоци“, јави Дојче веле.

„Состојбата во општина Липково е мирна“, вели градоначалникот Садула Дураку, чија канцеларија се наоѓа на 10 километри од Гошинце, односно на 20 километри од полициска станица која рано утрово, според МВР, била нападната од 40-тина лица во маскирни униформи на УЧК, а четворицата дежурни полицајци - врзани и потоа избркани.

- Добро е што состојбата е мирна. Засега нема никаква вознемиреност, но факт е и дека многу од граѓаните се уште не знаат што се случило. Генерално, во целиот изминат период состојбата на ова подрачје беше мирна и без никакви инциденти досега - вели Дураку, нагласувајќи дека сите информации треба да се бараат од полицијата, бидејќи тој нема никакви сознанија за настанот.

Спротивно од тврдењето на градоначалникот, за локалните жители не е изненадување тоа што се случило, бидејќи речиси цел месец во тој реон „се движела поголема непозната група и вршела одредени притисоци“. Слични информации обелоденуваат и поранешни команданти на ОНА од липковскиот крај, кои денес се маргинализирани, отфрлени и без никаква можност за ресоцијализација и интеграција во системот. Тие тврдат дека целиот настан е „местенка“ од страна на владејачките елити, со цел да го оттргнат вниманието од скандалите во кои се вмешани, а ги обелоденува опозицијата преку т.н. „бомби“, пишува Дојче веле.

Целосниот текст прочитајте го тука.

Фото: Борче Поповски

http://www.plusinfo.mk/vest/23023/selani...j-goshince

2)

А)

Љубчо се правеше мутав дека незнаел а после призна дека бил предупреден од Српски тајни служби

Б)

Такуџере иста фнта и Груевски

А1ON.Понеделник, Мај 11, 2015

Македонските служби не верувале, српските колеги ги предупредиле за Куманово

Објавено: 11/05/2015

Српските безбедносни служби ги предупредиле македонските колеги дека може да дојде до вооружен напад во Куманово но нашите безбедносни служби не поверувале во овие информации пренесува Ал Џезира.

Откако Србија и официјално ја известила Македонија дека се подготвува напад на вооружена група одговорот на нашите служби бил дека информациите се преувеличуваат.

„Службите за безбедност на Србија ги предупредија македонските колеги за можноста од нападот во Куманово, но тие веруваа дека информациите се преувеличуваат“, изјавил директорот на Воената-безбедносна агенција (ВБА) Петар Цветковиќ.

Според Цветковиќ наоружаната група која се судри со полицијата во Куманово, долг период била стационирана на територија на Македонија. Уште во април ги известиле безбедносните структури во земјава дека големи се шансите групата да нападне но информациите не биле серизоно сфатени.

Целиот текст може да го прочитате тука.http://balkans.aljazeera.net/vijesti/obavjestajci-iz-srbije-upozorili-na-kumanovo

http://a1on.mk/wordpress/archives/489095

3)

А)

Љубчо вмешан во афера прислушкување
Тогаш за прислушкување бил сменет и Сашо Мијалков со цел негов тим

СЕГА Е ЈАСНО ДЕКА МИЈАЛКОВ НЕ БИЛ СЛУЧАЈНО СМЕНЕТ ВО 2000-ТА ГОДИНА!

01-05-2015

Во мојата професионална кариера во Управата за безбедност и контраразузнавање никогаш се немам сретнато со г-дин Мијалков, иако до нас во периодот 1999-2000 година пристигнуваа одредени информации поради кои беше сменет од функцијата помошник на министерот за безбедност и разузнавање во Министерството за одбрана, очекувам за тие работи јавно да се проговори во судскиот процес против него,вели во интервјуто за неделникот Фокус екс директорот на УБК, Горан Митевски.

Прашан колку луѓе би требело да бидат ангажирани во скандалот прислушување од кои аудио снимки и транскрипти објавува СДСМ на прес конференции Митевски вели-За актуелната бројка би требало да шпекулирам, но секако во целата операција биле вклучени поголем број лица.

Само би напоменал дека е невозможно лица вработени во Управата за оперативна техника неовластено да прислушуваат и да снимаат разговори подолго од 4 години, а за тоа да не знаат нивните претпоставени. Системот на хиерархија и контрола не го дозволува тоа, бидејќи таму има началник на Управата, негов заменик, началник на сектор, началник на одделение и невозможно е некои вработени толкав период да доаѓаат на работа, да ја злоупотребуваат опремата за прислушување за потребите на странски служби, а тоа да не го забележат нивните претпоставени. Тоа е апсурдМитевски претпоставува дека прислушувањата се нарачани од Груевски и од Мијалков, верува дека тоа ќе мора да се расветлат во судскиот процес. Поточно, убеден сум дека ќе биде така. Не би сакал да откривам повеќе деталивели тој за неделникот.

Поранешниот директор на УБК појаснува дека е моѓно министерката Јанкуловска,која и самата е прислушувана да не била информирана за оваа масовна операција на примена на вакви мерки и дека најверојатно се правело со усна наредба на актуелниот директор на УБК.

Целото интервју со Горан Митевски можете да го прочитате во Фокус.мк

http://libertas.mk/фокус-сега-е-јасно-де...ов-не-бил/


Б)

Груевски вмешан во прислушкување

Сашо Мијалков СО ИСТИОТ ТИМ ОД 2000 година сега прави ршум низ цела Македонија

(ВИДЕО) „360 степени“: Мијалков со ИСТА ЕКИПА ОД ОДБРАНА прислушувал и во МВР?!


24-03-2015

Со доаѓањето во УБК во 2006 година Сашо Мијалков повлекол дел од луѓето на кои им бил шеф во Министертвото за одбрана во периодот 1999-2000 година кога тој е помошник-министер за безбедност и кои тогаш алармирале за злоупотреби во овој сектор – изјави екс-директорот на УБК Горан Митевски во синоќешното издание на емисијата „360 степени“ на Алсат ТВ.

На прашањето кои се неговите сознанија за тоа од каде потекнуваат прислушуваните разговори што ги обајвува опозицијата Митевски одговори: „Луѓе кои работеле во Секторот за безбедност и разузнавање во Министерството за одбрана во периодот 1999-2000 година кога помошник-министер за безбедност е токму Сашо Мијалков информираа за одредени случувања. Чудно беше што одредени луѓе кои во тој период информираа за одредени злоупотреби, потоа се најдоа во МВР кон крајот на 2006, односно тајмингот кога Мијалков доаѓа во МВР и ја презема УБК. Јас верувам дека дел од тие луѓе ќе имаат што да кажат во евентуалниот судски процес и оптимист сум дека ќе се расветлат сите овие работи“.

Тој изјави дека нема дилеми дека разговорите се веродостојни потврдувајќи дека во 2008 година имало средба меѓу министерката Јанкуловска и директорот на УБК Мијалков со Ехуд Барак во Израел на која е потпишан договор за соработка во делот на безбедност и меѓусебно информирање што, според него, кажува дека е разговарано за купување на одредена софистицирана технологија која подоцна и е набавена и користена.

За автентичноста на објавените телефонски разговори за „360 степени“ објаснуваше и Мимоза Ристова- универзитетски професор и овластен судски вештак.

„Знаете јас сега еве пробав од оние разговори што ги водел Мијалков, јас пробав да закрпам, да направам нешто меѓутоа секој збор е изречен со посебна интонација, во посебен контекст, во посебен амбиент, во посебен шум, во посебно расположение во посебен дел од денот каде што гласот во утринските часови е пожив. Вибрираат полесно гласните жици додека во текот на денот тоа опаѓа, така што толку многу треба да има материјал, толку многу знаење во човекот што ќе го прави тоа. И тоа не треба да биде еден човек треба да бидат десет души што ќе ги секвенционираат зборовите, ќе ги редат во контекст, ќе ги редат во расположение. Мислам толку многу фактори на поделба тука имате да навистина тешко можам да поверувам дека тоа може некој да го стори. Инаку, ако можеше така, лесно да се прави тоа, тогаш од нашите големи ѕвезди во светската естрада, од Мајкл Џексон досега ќе направеа нова песна“ – рече Ристова.

Погледнете ја емисијата во целост:

http://libertas.mk/видео-360-степени-миј...со-иста-е/

4)

А)

После војната Љубчо испадна среден спастрен бизнисмен

Б)
А Мијалковци Груевски клептомаска гатутија ќе испаднат дебели мрсни бизнисмени после невидената пљачка пустошење на Македонија


САД- на балканот имате политичари клептомани

14 јул 2014

Американската администрација за прв пат без ракавици им прати сериозна порака на корумпираните балкански политичари дека САД знаат за нивната коруптивна практика и за нивното недемократско владеење.

Помошникот на државниот секретар за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд, во петокот учествуваше на форумот “Кроатиа 2014″, каде што побара борба против корупцијата и демократскиот регрес за да се зачуваат вредностите на трансатлантската заедница.

“Европа не може да биде цела кога КЛЕПТОКРАТИТЕ ги третираат нивните држави како ИЗВОР ЗА ПРОФИТ за нив и нивните пријатели. Не може да биде слободна кога изборите се манипулираат, кога слободните медиуми за замолчуваат и кога малцинствата се под закана. Не може да има мир кога корумпираните политичари се служат со политички, економски и судски закани за да се задуши опозицијата и да ги оплачкат нивните граѓани”, изјавила Нуланд пред учесниците на форумот.

Според неа, корупцијата претставува опасност за националниот суверенитет на земјите од Балканот до Балтичкото и Црното Море, затоа што секој извалкан политичар и секоја нетранспарентна зделка која се толерира, создаваат можност за надворешни влијанија.

“Корупцијата не е само убиец на демократијата туку е уште еден дополнителен инструмент во арсеналот на автократите и клептократите, кои бараат да го прошират нивното влијание и ги ослабуваат нашите демократии и да се збогатат на сметка на нашите граѓани”, истакна Нуланд.

http://narodenglas.com/сад-на-балканот-и...чари-клеп/

5)

Никому не му беше логична војната од 2001 год а и сега нема никаква логика

Стојанче Ангелов: Денес Албанците не ги нападнаа Македонците

Објавено: , 09/05/2015

ГАДОВИ!!!

Добро бе гадови!!! Имате ли барем малку совест??? Остана ли барем малку човечност во вас??? Гадови!!! Ќе бидете казнети!!! Ќе одговарате за смртта на моите другари!!! Ќе одговарате за се што му направивте на мојот народ!!!! Ќе одговарате и тоа бргу!!! Ништо не ве спасува!!! Ниту филмот со нова војна!!! Ни тој филм нема да ви помине!!! До неќни Бранко ви беше крив за сѐ, од неодамна Заев ви е крив за сѐ, па јас сум ви крив за сѐ, па исламски фундаменталисти биле криви за сѐ… Знаете ли што???

На крајот, нема да ве средам ниту јас, ниту Заев, ниту Бранко!!! Ќе ве средат македонските граѓани!!! Ќе ве средат Македонците!!! Бидејки, кога Македонецот се буди, никој не би сакал да му се испречи на патот!!! А тој момент доаѓа!!! Доаѓа моментот кога Македонецот ќе го разбуди заспаниот лав во себе!!! Ќе рикне силно, ќе тргне во мирен напад и ќе ве избрка како стаорци!!!

Граѓани македонски!!! Без разлика на верската, етничката или политичката припадност!!! Сите на протести!!! Без насилство!!! Мирно!!! Срушете ги гадовите!!! Повторувам, без насилство!!! Со бројност!!! Со масовност!!! Возможно е!!! Излезете сите!!! Гадовите ќе побегнат веднаш!!! Бидејки, во основа се кукавици!!! Насилство никако!!! Секој кој ќе биде насилен сметајте го за провокатор!!! Насилството не ни одговара нам! Насилството не и одговара на Република Македонја! Насилството не и прилега на мојата татковина!!! Насилството им одговара само на гадовите кои се виновни за смртта на моите другари!!!

Граѓани македонски!!! Денес Албанците не ги нападнаа Македонците!!! Денес Албанците не ги нападнаа полицајците!!! Денес криминалците ги нападнаа полицајците!!! Денес полицајците војуваат против криминалците!!! Денес полицајците Македонци заедно со полицајците Албанци војуваат против криминалците!!! Да го следиме нивниот пример. На мирни протести, Македонци и Албанци заедно против криминалци!!!

За неколку часа, можеби за неколку дена, специјалците ќе ги средат криминалците. Дел ќе убијат, дел ќе заробат. Полицајци, прашајте ги заробените веднаш штом ги обезбедите, што сакале? Зошто се таму? Кој им рекол да дојдат? Кој им наредил? Што им било ветено како награда? Што добиле за возврат? Ако добиете одговор на некои од овие прашања, многу работи ќе се разјаснат.

Бог да ги прости загинатите полицајци. Бог да ги прости загинатите цивили. Ќе платат сите кои на било кој начин се виновни за нивната смрт. Чувствувам болка, тажен сум и страдам поради нивната смрт. Сочувствувам со нивните семејства. Со нивните мали деца. Со нивните родители. Со нивните сопруги. Со сите нивни блиски. Силно се молам да преживеат тешко ранетите. Се молам побргу да оздрават полесно ранетите. Бог нека биде со нив.

П.С. Немам време да ги следам вашите пораки и коментари. Има и песочна бура.

09.05.2015 година, 16.26 по МК време.

Генерал Стојанче Ангелов

http://a1on.mk/wordpress/archives/488285

(ВИДЕО) Кумановци за Алсат: Ова е масло на Груевски, нема етнички судири

Објавено: 09/05/2015

Жители на Куманово, во анкета на Алсат-м, велат дека нема да дозволат меѓуетнички судири.

„Ова е лошо, само на будали ова им одовара, малоумник може ова да го направи. Нашите политичари се виновни. Тие треба да бидат со народот кој е гладен и блокиран. Нема и нема да има етнички судири, ова е масло на Груевски“, велат кумановци.

http://a1on.mk/wordpress/archives/488249


Anketa Kumanovo Alsat-M gragjani 09/05/15


ВИДЕО: Еве како предупреди Ангелов за инцидентот во Гошинце

Објавено: 21/04/2015


Некој во нашата држава направил монструозен план за меѓуетнички судир-имам информации дека се дадени 2 милиони евра на Албанци кои немаат врска со УЧК, кои се некои криминалци во Липковскиот регион.

Нивната задача била да се претстават како УЧК и да извршат убиство на неколку припадници на полицијата или армијата и така да превизикаат меѓуетнички конфикт.

http://a1on.mk/wordpress/archives/480393


Стојанче Ангелов 04-04-2015

Не смееме да дозволиме нашите животи да си ги трошиме и даваме заради нивните пари!

21-04-2015

Би сакал да искажам апел… обичен, човечки, до сите граѓани на Република Македонија, особено до Македонците и Албанците:

Ве замолувам, сите Вие сте мои сограѓани… Се што се случува, гледајте го со разум, без грам емоција.

Сите имаме една цел. Да се ослободиме од оваа мафија и да создадеме држава, наша, заедничка, нова, слободна и праведна. Имаме љубов едни кон други, имаме заедничка историја, заеднички години, заеднички маки и проблеми.

Не смееме да дозволиме нашите животи да си ги трошиме и даваме заради нивните пари. НЕ… Нашата цел е СЛОБОДА ЗА МАКЕДОНИЈА.

Фејсбук статус на Златко Ориѓански

http://libertas.mk/не-смееме-да-дозволим...-животи-д/

Обидот за режиран етнички судир е велепредавнички и антидржавен акт за кој се одговара кривично

април 21, 2015

Обидот за вовлекување на Македонија во платен, режиран и свесно
инициран етнички судир, како сценарио за извлекување на власта од
кривичната одговорност е велепредавнички и антидржавен акт на сите
инволвирани против сопствениот народ и сопствената држава !

Секое вид на подготвување, овозможување, помагање и свесно учество
во вакови и други видови на насилство се акти на директно помагање во
избегнување на одговорноста на оваа криминална власт !

Платеното и медиумски осмисленото сценарио на власта за подгревање
на меѓуетничката нетрпеливост и измислувањето на непријатели и
напад е одговорот и местото за барање на одговорност за се што се
случува и би се случувало !

Власта треба да сфати дека со секој изминат ден со нив штетите и
срамот за државата и за народот се се поголеми ! Државните
институции што ги претворија во партиски штабови заборавија на
нивната вистинска задача …

Граѓаните на Македонија (Македонци, Албанци, Турци, Бошњаци …), се
мудри за да оценат кој сака да им го украде мирот и спокојството …
ОДГОВОРНОСТА ЗА СЕ Е НА ВЛАСТА !

Фејсбук статус на Фросина Ременски, потпредседател на СДСМ

http://brif.mk/?p=181656

Ангелов: Власта платила 2 милиони евра за меѓуетнички судир?!

Ангелов се обрати пред насобраните граѓани пред МТВ

Фокус 4 апр 2015,

Претседателот на Достоинство Стојанче Ангелов и денеска во 12 часот со своите приврзаници и истомисленици одржа протест пред зградата на Македонската радио-телевизија, бидејќи јавниот сервис и понатаму ги игнорира аудио-снимките од телефонските разговори на властодршците кои што ги објавува лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

-Ни случајно да не сте помислиле да ги апсите Заев, зашто ќе падне крв. Бараме техничка влада, одржување избори во нормална атмосфера, а потоа народот нека каже дали власта ќе биде Заев, Ангелов или Груевски. Не им се плашете, не се страшни. Народот треба да се ослободи од стравот, рече Ангелов.

Стојанче Ангелов во говорот пред МРТ кажа дека власта платила 2 милиони евра за да предизвика меѓуетнички судир, а за тоа да ги обвини него и лидерот на СДСМ, Заев.

- Некој во нашата држава направил монструозен план за меѓуетнички судир-имам информации дека се дадени 2 милиони евра на Албанци кои немаат врска со УЧК, кои се некои криминалци во Липковскиот регион. Нивната задача била да се претстават како УЧК и да извршат убиство на неколку припадници на полицијата или армијата и така да превизикаат меѓуетнички конфикт. Токму затоа се појави она монструозно соопштение потпишано од господинот Нетпрес дека Стојанче Ангелов и Зоран Заев подготвуваат крваво сценарио. Некој друг подготвувал такво сценарио, затоа излегоа со соопштение, наредните денови требаше да има ескалација, но тоа не им го дозволивме, рече Ангелов.


Тој уште еднаш истакна дека нема да дозволат некој да предизвика етнички конфликт.

-Доста беше омраза и убивање, сакаме да живееме како повеќето народи во Европа, нема да дозволиме да предизвикаат етнички конфликт. Нивната намера беше да го одвлечат вниманието а потоа да ги обвинат Заев и Англелов. Нивната намера е да ги уапсат Заев, но немаат храброст да го направат тоа. Можеби Заев грешел во минатото, можеби имаме различни ставови и сфаќања, но тој покажа голема храброст објавувајќи ги политичките бомби, рече Ангелов.

Ангелов кажа дека Македонија е во поголема економска криза и од конфиктот во 2001 година кога беа потрошени една милијарда марки.

-Нивното деветгодишно владеење не чини 5 милијарди евра кои треба нашите деца да ги враќаат. Додека ние гиневме, Груевски си купи неколку стана, а сега да глуми декаа скромно живее во своето старо станче. Груевски лично не потпиша бранителите да се обештетат, тој не ги потпиша решенијата за работа на Лавoвите, не дозволи да биде одликуван ниту еден бранител од 2001 година, рече Ангелов.

http://fokus.mk/angelov-vlasta-platila-2...hki-sudir/


12-05-2015, 08:38 PM
Reply
Flok Offline
Senior Member
****

Posts: 442
Joined: Jan 2012
Reputation: 3
#64

Сличности на настани од 2001 год и Куманово 2015 год

1)

А)

Љубчо Георгиевски се правеше мутав на сите предупредувања дури и репортажи на Снежана Лупевска

Б)

Такуџере иста фнта и Груевски

Селаните цел месец гледале вооружена група кај Гошинце

Објавеново 21 април 2015

Жители од Липковскиот регион велат дека не се изненадени од инцидентот, бидејќи речиси цел месец во тој реон „се движела група и вршела одредени притисоци“, јави Дојче веле.

„Состојбата во општина Липково е мирна“, вели градоначалникот Садула Дураку, чија канцеларија се наоѓа на 10 километри од Гошинце, односно на 20 километри од полициска станица која рано утрово, според МВР, била нападната од 40-тина лица во маскирни униформи на УЧК, а четворицата дежурни полицајци - врзани и потоа избркани.

- Добро е што состојбата е мирна. Засега нема никаква вознемиреност, но факт е и дека многу од граѓаните се уште не знаат што се случило. Генерално, во целиот изминат период состојбата на ова подрачје беше мирна и без никакви инциденти досега - вели Дураку, нагласувајќи дека сите информации треба да се бараат од полицијата, бидејќи тој нема никакви сознанија за настанот.

Спротивно од тврдењето на градоначалникот, за локалните жители не е изненадување тоа што се случило, бидејќи речиси цел месец во тој реон „се движела поголема непозната група и вршела одредени притисоци“. Слични информации обелоденуваат и поранешни команданти на ОНА од липковскиот крај, кои денес се маргинализирани, отфрлени и без никаква можност за ресоцијализација и интеграција во системот. Тие тврдат дека целиот настан е „местенка“ од страна на владејачките елити, со цел да го оттргнат вниманието од скандалите во кои се вмешани, а ги обелоденува опозицијата преку т.н. „бомби“, пишува Дојче веле.

Целосниот текст прочитајте го тука.

Фото: Борче Поповски

http://www.plusinfo.mk/vest/23023/selani...j-goshince

2)

А)

Љубчо се правеше мутав дека незнаел а после призна дека бил предупреден од Српски тајни служби

Б)

Такуџере иста фнта и Груевски

А1ON.Понеделник, Мај 11, 2015

Македонските служби не верувале, српските колеги ги предупредиле за Куманово

Објавено: 11/05/2015

Српските безбедносни служби ги предупредиле македонските колеги дека може да дојде до вооружен напад во Куманово но нашите безбедносни служби не поверувале во овие информации пренесува Ал Џезира.

Откако Србија и официјално ја известила Македонија дека се подготвува напад на вооружена група одговорот на нашите служби бил дека информациите се преувеличуваат.

„Службите за безбедност на Србија ги предупредија македонските колеги за можноста од нападот во Куманово, но тие веруваа дека информациите се преувеличуваат“, изјавил директорот на Воената-безбедносна агенција (ВБА) Петар Цветковиќ.

Според Цветковиќ наоружаната група која се судри со полицијата во Куманово, долг период била стационирана на територија на Македонија. Уште во април ги известиле безбедносните структури во земјава дека големи се шансите групата да нападне но информациите не биле серизоно сфатени.

Целиот текст може да го прочитате тука.http://balkans.aljazeera.net/vijesti/obavjestajci-iz-srbije-upozorili-na-kumanovo

http://a1on.mk/wordpress/archives/489095

3)

А)

Љубчо вмешан во афера прислушкување
Тогаш за прислушкување бил сменет и Сашо Мијалков со цел негов тим

СЕГА Е ЈАСНО ДЕКА МИЈАЛКОВ НЕ БИЛ СЛУЧАЈНО СМЕНЕТ ВО 2000-ТА ГОДИНА!

01-05-2015

Во мојата професионална кариера во Управата за безбедност и контраразузнавање никогаш се немам сретнато со г-дин Мијалков, иако до нас во периодот 1999-2000 година пристигнуваа одредени информации поради кои беше сменет од функцијата помошник на министерот за безбедност и разузнавање во Министерството за одбрана, очекувам за тие работи јавно да се проговори во судскиот процес против него,вели во интервјуто за неделникот Фокус екс директорот на УБК, Горан Митевски.

Прашан колку луѓе би требело да бидат ангажирани во скандалот прислушување од кои аудио снимки и транскрипти објавува СДСМ на прес конференции Митевски вели-За актуелната бројка би требало да шпекулирам, но секако во целата операција биле вклучени поголем број лица.

Само би напоменал дека е невозможно лица вработени во Управата за оперативна техника неовластено да прислушуваат и да снимаат разговори подолго од 4 години, а за тоа да не знаат нивните претпоставени. Системот на хиерархија и контрола не го дозволува тоа, бидејќи таму има началник на Управата, негов заменик, началник на сектор, началник на одделение и невозможно е некои вработени толкав период да доаѓаат на работа, да ја злоупотребуваат опремата за прислушување за потребите на странски служби, а тоа да не го забележат нивните претпоставени. Тоа е апсурдМитевски претпоставува дека прислушувањата се нарачани од Груевски и од Мијалков, верува дека тоа ќе мора да се расветлат во судскиот процес. Поточно, убеден сум дека ќе биде така. Не би сакал да откривам повеќе деталивели тој за неделникот.

Поранешниот директор на УБК појаснува дека е моѓно министерката Јанкуловска,која и самата е прислушувана да не била информирана за оваа масовна операција на примена на вакви мерки и дека најверојатно се правело со усна наредба на актуелниот директор на УБК.

Целото интервју со Горан Митевски можете да го прочитате во Фокус.мк

http://libertas.mk/фокус-сега-е-јасно-де...ов-не-бил/


Б)

Груевски вмешан во прислушкување

Сашо Мијалков СО ИСТИОТ ТИМ ОД 2000 година сега прави ршум низ цела Македонија

(ВИДЕО) „360 степени“: Мијалков со ИСТА ЕКИПА ОД ОДБРАНА прислушувал и во МВР?!


24-03-2015

Со доаѓањето во УБК во 2006 година Сашо Мијалков повлекол дел од луѓето на кои им бил шеф во Министертвото за одбрана во периодот 1999-2000 година кога тој е помошник-министер за безбедност и кои тогаш алармирале за злоупотреби во овој сектор – изјави екс-директорот на УБК Горан Митевски во синоќешното издание на емисијата „360 степени“ на Алсат ТВ.

На прашањето кои се неговите сознанија за тоа од каде потекнуваат прислушуваните разговори што ги обајвува опозицијата Митевски одговори: „Луѓе кои работеле во Секторот за безбедност и разузнавање во Министерството за одбрана во периодот 1999-2000 година кога помошник-министер за безбедност е токму Сашо Мијалков информираа за одредени случувања. Чудно беше што одредени луѓе кои во тој период информираа за одредени злоупотреби, потоа се најдоа во МВР кон крајот на 2006, односно тајмингот кога Мијалков доаѓа во МВР и ја презема УБК. Јас верувам дека дел од тие луѓе ќе имаат што да кажат во евентуалниот судски процес и оптимист сум дека ќе се расветлат сите овие работи“.

Тој изјави дека нема дилеми дека разговорите се веродостојни потврдувајќи дека во 2008 година имало средба меѓу министерката Јанкуловска и директорот на УБК Мијалков со Ехуд Барак во Израел на која е потпишан договор за соработка во делот на безбедност и меѓусебно информирање што, според него, кажува дека е разговарано за купување на одредена софистицирана технологија која подоцна и е набавена и користена.

За автентичноста на објавените телефонски разговори за „360 степени“ објаснуваше и Мимоза Ристова- универзитетски професор и овластен судски вештак.

„Знаете јас сега еве пробав од оние разговори што ги водел Мијалков, јас пробав да закрпам, да направам нешто меѓутоа секој збор е изречен со посебна интонација, во посебен контекст, во посебен амбиент, во посебен шум, во посебно расположение во посебен дел од денот каде што гласот во утринските часови е пожив. Вибрираат полесно гласните жици додека во текот на денот тоа опаѓа, така што толку многу треба да има материјал, толку многу знаење во човекот што ќе го прави тоа. И тоа не треба да биде еден човек треба да бидат десет души што ќе ги секвенционираат зборовите, ќе ги редат во контекст, ќе ги редат во расположение. Мислам толку многу фактори на поделба тука имате да навистина тешко можам да поверувам дека тоа може некој да го стори. Инаку, ако можеше така, лесно да се прави тоа, тогаш од нашите големи ѕвезди во светската естрада, од Мајкл Џексон досега ќе направеа нова песна“ – рече Ристова.

Погледнете ја емисијата во целост:

http://libertas.mk/видео-360-степени-миј...со-иста-е/

4)

А)

После војната Љубчо испадна среден спастрен бизнисмен

Б)
А Мијалковци Груевски клептомаска гатутија ќе испаднат дебели мрсни бизнисмени после невидената пљачка пустошење на Македонија


САД- на балканот имате политичари клептомани

14 јул 2014

Американската администрација за прв пат без ракавици им прати сериозна порака на корумпираните балкански политичари дека САД знаат за нивната коруптивна практика и за нивното недемократско владеење.

Помошникот на државниот секретар за Европа и Евроазија, Викторија Нуланд, во петокот учествуваше на форумот “Кроатиа 2014″, каде што побара борба против корупцијата и демократскиот регрес за да се зачуваат вредностите на трансатлантската заедница.

“Европа не може да биде цела кога КЛЕПТОКРАТИТЕ ги третираат нивните држави како ИЗВОР ЗА ПРОФИТ за нив и нивните пријатели. Не може да биде слободна кога изборите се манипулираат, кога слободните медиуми за замолчуваат и кога малцинствата се под закана. Не може да има мир кога корумпираните политичари се служат со политички, економски и судски закани за да се задуши опозицијата и да ги оплачкат нивните граѓани”, изјавила Нуланд пред учесниците на форумот.

Според неа, корупцијата претставува опасност за националниот суверенитет на земјите од Балканот до Балтичкото и Црното Море, затоа што секој извалкан политичар и секоја нетранспарентна зделка која се толерира, создаваат можност за надворешни влијанија.

“Корупцијата не е само убиец на демократијата туку е уште еден дополнителен инструмент во арсеналот на автократите и клептократите, кои бараат да го прошират нивното влијание и ги ослабуваат нашите демократии и да се збогатат на сметка на нашите граѓани”, истакна Нуланд.

http://narodenglas.com/сад-на-балканот-и...чари-клеп/

5)

Никому не му беше логична војната од 2001 год а и сега нема никаква логика

Стојанче Ангелов: Денес Албанците не ги нападнаа Македонците

Објавено: , 09/05/2015

ГАДОВИ!!!

Добро бе гадови!!! Имате ли барем малку совест??? Остана ли барем малку човечност во вас??? Гадови!!! Ќе бидете казнети!!! Ќе одговарате за смртта на моите другари!!! Ќе одговарате за се што му направивте на мојот народ!!!! Ќе одговарате и тоа бргу!!! Ништо не ве спасува!!! Ниту филмот со нова војна!!! Ни тој филм нема да ви помине!!! До неќни Бранко ви беше крив за сѐ, од неодамна Заев ви е крив за сѐ, па јас сум ви крив за сѐ, па исламски фундаменталисти биле криви за сѐ… Знаете ли што???

На крајот, нема да ве средам ниту јас, ниту Заев, ниту Бранко!!! Ќе ве средат македонските граѓани!!! Ќе ве средат Македонците!!! Бидејки, кога Македонецот се буди, никој не би сакал да му се испречи на патот!!! А тој момент доаѓа!!! Доаѓа моментот кога Македонецот ќе го разбуди заспаниот лав во себе!!! Ќе рикне силно, ќе тргне во мирен напад и ќе ве избрка како стаорци!!!

Граѓани македонски!!! Без разлика на верската, етничката или политичката припадност!!! Сите на протести!!! Без насилство!!! Мирно!!! Срушете ги гадовите!!! Повторувам, без насилство!!! Со бројност!!! Со масовност!!! Возможно е!!! Излезете сите!!! Гадовите ќе побегнат веднаш!!! Бидејки, во основа се кукавици!!! Насилство никако!!! Секој кој ќе биде насилен сметајте го за провокатор!!! Насилството не ни одговара нам! Насилството не и одговара на Република Македонја! Насилството не и прилега на мојата татковина!!! Насилството им одговара само на гадовите кои се виновни за смртта на моите другари!!!

Граѓани македонски!!! Денес Албанците не ги нападнаа Македонците!!! Денес Албанците не ги нападнаа полицајците!!! Денес криминалците ги нападнаа полицајците!!! Денес полицајците војуваат против криминалците!!! Денес полицајците Македонци заедно со полицајците Албанци војуваат против криминалците!!! Да го следиме нивниот пример. На мирни протести, Македонци и Албанци заедно против криминалци!!!

За неколку часа, можеби за неколку дена, специјалците ќе ги средат криминалците. Дел ќе убијат, дел ќе заробат. Полицајци, прашајте ги заробените веднаш штом ги обезбедите, што сакале? Зошто се таму? Кој им рекол да дојдат? Кој им наредил? Што им било ветено како награда? Што добиле за возврат? Ако добиете одговор на некои од овие прашања, многу работи ќе се разјаснат.

Бог да ги прости загинатите полицајци. Бог да ги прости загинатите цивили. Ќе платат сите кои на било кој начин се виновни за нивната смрт. Чувствувам болка, тажен сум и страдам поради нивната смрт. Сочувствувам со нивните семејства. Со нивните мали деца. Со нивните родители. Со нивните сопруги. Со сите нивни блиски. Силно се молам да преживеат тешко ранетите. Се молам побргу да оздрават полесно ранетите. Бог нека биде со нив.

П.С. Немам време да ги следам вашите пораки и коментари. Има и песочна бура.

09.05.2015 година, 16.26 по МК време.

Генерал Стојанче Ангелов

http://a1on.mk/wordpress/archives/488285

(ВИДЕО) Кумановци за Алсат: Ова е масло на Груевски, нема етнички судири

Објавено: 09/05/2015

Жители на Куманово, во анкета на Алсат-м, велат дека нема да дозволат меѓуетнички судири.

„Ова е лошо, само на будали ова им одовара, малоумник може ова да го направи. Нашите политичари се виновни. Тие треба да бидат со народот кој е гладен и блокиран. Нема и нема да има етнички судири, ова е масло на Груевски“, велат кумановци.

http://a1on.mk/wordpress/archives/488249


Anketa Kumanovo Alsat-M gragjani 09/05/15


ВИДЕО: Еве како предупреди Ангелов за инцидентот во Гошинце

Објавено: 21/04/2015


Некој во нашата држава направил монструозен план за меѓуетнички судир-имам информации дека се дадени 2 милиони евра на Албанци кои немаат врска со УЧК, кои се некои криминалци во Липковскиот регион.

Нивната задача била да се претстават како УЧК и да извршат убиство на неколку припадници на полицијата или армијата и така да превизикаат меѓуетнички конфикт.

http://a1on.mk/wordpress/archives/480393


Стојанче Ангелов 04-04-2015

Не смееме да дозволиме нашите животи да си ги трошиме и даваме заради нивните пари!

21-04-2015

Би сакал да искажам апел… обичен, човечки, до сите граѓани на Република Македонија, особено до Македонците и Албанците:

Ве замолувам, сите Вие сте мои сограѓани… Се што се случува, гледајте го со разум, без грам емоција.

Сите имаме една цел. Да се ослободиме од оваа мафија и да создадеме држава, наша, заедничка, нова, слободна и праведна. Имаме љубов едни кон други, имаме заедничка историја, заеднички години, заеднички маки и проблеми.

Не смееме да дозволиме нашите животи да си ги трошиме и даваме заради нивните пари. НЕ… Нашата цел е СЛОБОДА ЗА МАКЕДОНИЈА.

Фејсбук статус на Златко Ориѓански

http://libertas.mk/не-смееме-да-дозволим...-животи-д/

Обидот за режиран етнички судир е велепредавнички и антидржавен акт за кој се одговара кривично

април 21, 2015

Обидот за вовлекување на Македонија во платен, режиран и свесно
инициран етнички судир, како сценарио за извлекување на власта од
кривичната одговорност е велепредавнички и антидржавен акт на сите
инволвирани против сопствениот народ и сопствената држава !

Секое вид на подготвување, овозможување, помагање и свесно учество
во вакови и други видови на насилство се акти на директно помагање во
избегнување на одговорноста на оваа криминална власт !

Платеното и медиумски осмисленото сценарио на власта за подгревање
на меѓуетничката нетрпеливост и измислувањето на непријатели и
напад е одговорот и местото за барање на одговорност за се што се
случува и би се случувало !

Власта треба да сфати дека со секој изминат ден со нив штетите и
срамот за државата и за народот се се поголеми ! Државните
институции што ги претворија во партиски штабови заборавија на
нивната вистинска задача …

Граѓаните на Македонија (Македонци, Албанци, Турци, Бошњаци …), се
мудри за да оценат кој сака да им го украде мирот и спокојството …
ОДГОВОРНОСТА ЗА СЕ Е НА ВЛАСТА !

Фејсбук статус на Фросина Ременски, потпредседател на СДСМ

http://brif.mk/?p=181656

Ангелов: Власта платила 2 милиони евра за меѓуетнички судир?!

Ангелов се обрати пред насобраните граѓани пред МТВ

Фокус 4 апр 2015,

Претседателот на Достоинство Стојанче Ангелов и денеска во 12 часот со своите приврзаници и истомисленици одржа протест пред зградата на Македонската радио-телевизија, бидејќи јавниот сервис и понатаму ги игнорира аудио-снимките од телефонските разговори на властодршците кои што ги објавува лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

-Ни случајно да не сте помислиле да ги апсите Заев, зашто ќе падне крв. Бараме техничка влада, одржување избори во нормална атмосфера, а потоа народот нека каже дали власта ќе биде Заев, Ангелов или Груевски. Не им се плашете, не се страшни. Народот треба да се ослободи од стравот, рече Ангелов.

Стојанче Ангелов во говорот пред МРТ кажа дека власта платила 2 милиони евра за да предизвика меѓуетнички судир, а за тоа да ги обвини него и лидерот на СДСМ, Заев.

- Некој во нашата држава направил монструозен план за меѓуетнички судир-имам информации дека се дадени 2 милиони евра на Албанци кои немаат врска со УЧК, кои се некои криминалци во Липковскиот регион. Нивната задача била да се претстават како УЧК и да извршат убиство на неколку припадници на полицијата или армијата и така да превизикаат меѓуетнички конфикт. Токму затоа се појави она монструозно соопштение потпишано од господинот Нетпрес дека Стојанче Ангелов и Зоран Заев подготвуваат крваво сценарио. Некој друг подготвувал такво сценарио, затоа излегоа со соопштение, наредните денови требаше да има ескалација, но тоа не им го дозволивме, рече Ангелов.


Тој уште еднаш истакна дека нема да дозволат некој да предизвика етнички конфликт.

-Доста беше омраза и убивање, сакаме да живееме како повеќето народи во Европа, нема да дозволиме да предизвикаат етнички конфликт. Нивната намера беше да го одвлечат вниманието а потоа да ги обвинат Заев и Англелов. Нивната намера е да ги уапсат Заев, но немаат храброст да го направат тоа. Можеби Заев грешел во минатото, можеби имаме различни ставови и сфаќања, но тој покажа голема храброст објавувајќи ги политичките бомби, рече Ангелов.

Ангелов кажа дека Македонија е во поголема економска криза и од конфиктот во 2001 година кога беа потрошени една милијарда марки.

-Нивното деветгодишно владеење не чини 5 милијарди евра кои треба нашите деца да ги враќаат. Додека ние гиневме, Груевски си купи неколку стана, а сега да глуми декаа скромно живее во своето старо станче. Груевски лично не потпиша бранителите да се обештетат, тој не ги потпиша решенијата за работа на Лавoвите, не дозволи да биде одликуван ниту еден бранител од 2001 година, рече Ангелов.

http://fokus.mk/angelov-vlasta-platila-2...hki-sudir/

12-05-2015, 08:40 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#65

(12-05-2015, 08:35 PM)Larsson Wrote: Србија може дати допринос да се одбрани Македонија, али шта после тога. Показало се, после Првог светског рата да је покушај прикључивања Македоније Србији само ојачао антисрпска осећања на том подручју, док се, опет, касније испоставило да се без механизама за заштиту српских интереса у Македонији, ова држава може претворити у стални извор проблема за Србију. Неопходно је дакле тражити неко ново решење, како би Македонци могли да развијају сопствени идентитет, очувају своју државу, а Србија оствари сопствене интересе и ојача свој јужни, моравско-вардарски геополитички вектор.

И, на крају, пето, имати на уму да је ово почетак кризе која ће дуго трајати. Зато не треба правити нагле потезе нити показивати нервозу. За сваки потез који се предузима оправдање треба тражити у претходним акцијама непријатеља. Позиција Србије у македонској кризи, онако како је описана, је морално исправна и – са становишта реалполитике посматрано – потпуно оправдана.

STANDARD


Quote:ЗАШТО ЈЕ ЗА СРБИЈУ ВАЖНО ДА МАКЕДОНИЈА БУДЕ ОДБРАЊЕНА


недеља, 10 мај 2015 15:34
ДУШАН ПРОРОКОВИЋ

Попуштање Србије је дало крила албанском екстремизму и коси се са нашим дугорочним интересима


Сукоб у Македонији почиње због тешког пораза САД у Украјини. То би унајкараћем био закључак. Сви остали аргументи, који ће се наводити у прилог тези због чега је у Македонији активиран нови оружани сукоб су такође важни, али ипак мање битни. Чак и онај о Турском току. Јер и руско-турски енергетски споразум је потписан као последица ескалације украјинске кризе. Да Американцима није баш било толико запело да од Украјине направе ново велико ратиште, стратешки гасовод између Русије и ЕУ би био Јужни ток или би се постојеће инсталације преко Украјине реконструисале. Турског тока уопште не би било. Такође, да је америчка позиција у Украјини боља, Турској не би падало напамет да улази у аранжман са Русијом. Елем, ако су у Вашингтону решили да зауставе градњу стратешког цевовода који би спајао Турску и Аустрију, постојао је сто и један начин да то учине. Нису морали да изазивају рат у Македонији.

А, да су последња дешавања у Куманову „операција под лажном заставом“ (False flag operation), не треба уопште сумњати. У Тирани се десило, када већ сами Албанци нису могли да преброје, да амерички амбасадор уђе у централну изборну комисију и прогласи резултате локалних избора. И ко ће на то да се жали? Зна се ко је врховни ауторитет. Када је о лажној држави Косово реч, ствари су још очигледније: Ахтисаријевим планом је утврђено како је врховни ауторитет „међународно војно присуство“. У преводу, НАТО је властан да поништи сваку одлуку председника, владе, скупштине, локалних самоуправа. И онда треба размишљати како се обновљена УЧК јавља сама од себе, као неки аутохтони покрет, који ће се борити за права Албанаца у Македонији.

ПО НАЛОГУ АМЕРИКЕ
О томе да потезе за дестабилизацију Македоније вуче „дуга рука атлантизма“, делимично говори и саопштење за јавност најутицајнијег албанског политичара у Македонији Али Ахметија, који је „позвао грађане Куманова да остану смирени и не наседају на провокације. Дестабилизација Македоније није у интересу Албанаца“. Али Ахмети, сада је већ извесно, није био сасвим у току са тим шта се спрема у Куманову. При томе, Ахмети је ратни лидер из 2001. године! Није искључено да ће се и он придружити некој новој „албанској интифади“ на Балкану. Ако му буду тако рекли организатори „операције под лажном заставом“ – хоће колико већ сутра. Међутим, јуче, у Куманову, он није био „део пакета“. Њега су у организацији свега заобишли.

E сада, да су сами Албанци, без својих западних спонзора, организовали акцију, то би сасвим другачије изгледало, и Ахмети би не само био део те приче од самог њеног почетка већ и ударна песница. Ахмети контролише тетовско-кичевски део Македоније, то је његова изборна база и ту су му сународници најлојалнији. Ту би успех терористима био загарантован, а могућност за противудар македонских снага је сведен на минимум.

У Македонији је превише конфликтног потенцијала, али се дакле текући сукоб индукује споља. Као што је наведено на почетку текста, иницирају га САД, а због тешког пораза у Украјини. Годину и по дана од ескалације украјинске кризе, Американци нису успели да остваре ниједан од три стратешка циља који се могу назрети у Украјини. Први је био да се дестабилизацијом Украјине дестабилизује и Русија (пре свега директним увлачењем оружаних снага Русије у украјински конфликт), што би било увод у рушење Путина. Други је био да се Украјина чврсто веже за НАТО, чиме би се геостратешка позиција Русије драматично погоршала. Трећи се тицао стварања новог таласа антируске хистерије у Европи, због чега би се ЕУ још чвршће везала за САД. Шта се десило?

Крим се вратио Русији, кијевске снаге су доживеле тежак војни пораз у Новорусији, Путин никада није имао већу подршку међу бирачима, а ЕУ се под теретом кризе почела раслојавати. Већи број руских војних аналитичара је упозоравао претходних недеља како се може очекивати нова офанзива кијевских снага на истоку Украјине. Све је требало да се одигра између 1-8. маја, па би на такав начин била бачена сенка на војну параду у Москви за Дан победе. Збиља, оружје стиже у Кијев у невероватним количинама, број инструктора је све већи, а поступци украјинских екстремиста све бруталнији (убиство Олеса Бузине треба истаћи као илустративан пример). Ипак, до велике акције кијевских снага није дошло. Пре свега због тога, што Кијев више нема снаге да организује било какав озбиљан подухват који би угрозио Новорусију. Растислав Ишћенко упозорава да ће нових сукоба бити, али да се они више неће правити због покушаја освајања Доњецке и Луганске Народне Републике (то ће бити само изговори), већ ће за циљ имати потпуно уништење инфраструктуре и економских ресурса Украјине. Излазна стратегија САД у Украјини је „спржена земља“, како се дугорочно Русима не би оставило ништа, а како би се краткорочно Русији стално наметали нови задаци. Уосталом, ово је идентично као и у Сирији, само што у овом случају неће бити џихадиста из Исламске државе, који ће на крвопролићу и хаосу успостављати неки свој режим, већ ће то чинити галицијски бандеровци.

АМЕРИЧКИ БАЛКАНСКИ УДАР НА ЕУ
Боље је да се Путин бави Кијевом него Европом. А док се Путин буде бавио Кијевом, САД ће се бавити Европом. Само, сада ће на ЕУ притисак бити вршен не преко Кијева, већ провереном и утабаном стазом – преко Балкана. Отварањем нове велике кризе на Балкану САД поново дестабилизују двориште ЕУ, дају домаћи задатак Бриселу по истој матрици већ виђеној од 1992-99. године и оправдавају задржавање обимних војних снага на континенту. Када није хтео брег Мухамеду, доћи ће Мухамед брегу. Европске чланице НАТО нису послушале САД и драстично повећале своје војне буџете због украјинске кризе, па самим тим нису ни повећале сопствене одбрамбене капацитете. Да јесу, отвориле би врата за низ нових аранжмана између европских чланица НАТО и САД којима би се повећало америчко присуство на континенту. Али, пошто није могло тако, онда ће САД да појача своје војно присуство у Европи на конвенционалан начин, уз изговор појаве нове кризе на Балкану, па ће притисак Вашингтона на Брисел бити већи. Лидери земаља ЕУ, осим пар часних изузетака, нису схватили ни после годину и по дана агоније у Украјини, да је отварање фронта против Русије једнако било уперено против њих, као и против Владимира Путина. На крају, да би Вашингтон могао да врши „обуздавање Русије“ потребна му је потпуна лојалност контиенталне Европе.

Отуда индуковање новог сукоба у Македонији и отварање новог поглавља балканске кризе. Не мора бити тачно, али, посматрајући из данашње перспективе, формат сукоба у Македонији би могао бити нешто другачији од виђеног у Сирији и Украјини. У Сирији и Украјини су им требала брза решења, били су то својеврсни блицкригови. За претпоставити је да би за САД у Македонији било боље постепено развијање конфликта, уз континуално понављање инцидената попут виђеног у Куманову и „увлачење“ суседних земаља у македонску кризу. Наравно, било би најбоље да македонски суседи имају дијаметрално супротне ставове. Посвађати Србију, Бугарску и Грчку је вишеструки добитак за САД. А онда, како се Европа буде постављала, тако и додавати или смањивати гас. У једној од варијанти, ако ЕУ покуша да игра самостално, не треба искључити ни давање подршке стварању Велике Албаније. Без обзира што, дугорочно гледано, великоалбанска идеја није оптималан оквир за заштиту америчких интереса на Балкану, краткорочно ће им то завршити посао.

НОВИ КРУГ ТЕКТОНСКИХ ПРОМЕНА НА БАЛКАНУ
Политичке егзибиције Едија Раме са најавама „свеалбанског уједињавања“ и употребом заставе са оцртаним границама Велике Албаније то и најављују. Али, више од тога, великоалбанску мобилизацију најављују последње реакције Министарства спољних послова Албаније. Најпре је, због осуде идеје о промени граница на Балкану од стране руског Министарства иностраних дела, албанска дипломатија ушла у тешку преписку са званичном Москвом, а затим је уследила и реакција на дешавања у Куманову. Дитмир Бушати, шеф албанске дипломатије је навео како га је амбасада Албаније у Скопљу обавестила да су снаге безбедности Македоније „покренуле широку операцију на уласку у Куманово, у делу који је углавном насељен Албанцима“. Остао је забринут зато што је операција „довела до смрти великог броја људи“, и додао: „Сматрамо неприхватљивом чињеницу да се свака особа или група наоружаних људи идентификује на националној основи, баш као што је неприхватљиво да се губитак живота цивила и полицајаца посматра на основу етничких предрасуда“. Пројекат Велике Албаније је дакле поново у игри, и вероватније је у овом тренутку да буде активиран (или је већ активиран) него да превлада став како га треба мало „пустити из боце“ па онда вратити.

Ескалацијом вишегодишње напетости у Македонији почиње нови круг тектонских поремећаја на Балкану, са великим последицама по све земље и народе који у овом региону живе. Зато ову ситуацију треба озбиљно анализирати и пратити.

Што се Србије тиче, у свему овоме је важно неколико ствари. Прво, за Србију је од огромног значаја опстанак Македоније. Евентуалним распадом Македоније би дугорочно био угрожен комуникациони правац ка Егејском региону, а у средњорочној перспективи би могло доћи и до озбиљне дестабилизације југа централне Србије. Македонију треба подржати у сваком погледу. У том контексту, неопходно је интензивирати комуникацију са Бугарском и Грчком. Без обзира на то што су Србија и Бугарска већ у режиму „меке окупације“, а Грчка је суштински банкротирала, не сме се дозволити да нас други посвађају. Отварати сада приче на тему зашто су Македонци и Бугари признали лажну државу Косово и слична питања је глупо и штетно. Преко свих билатералних проблема једноставно прећи, до даљњег.

Друго, тачно перципирати одакле проблем долази. Дестабилизација Македоније се индукује споља. Кључну улогу у свему имају САД, и због тога у односима са Вашингтоном треба бити двоструко опрезан. У сваком случају, Албанцима се не сме олакшавати посао новим уступцима на Косову и Метохији и неодговорним најавама промене Устава Србије. Све што се тиче преговора са Приштином мора бити замрзнуто до даљњег. Не одступати ни један милиметар. Сваки милиметар одступања нас може коштати једне жртве. Попуштање Србије је дало крила албанском екстремизму и коси се са нашим дугорочним интересима.

СПРЕМАТИ СЕ ЗА ДУГУ КРИЗУ
Треће, спремати се за најгори могући сценарио-проглашавање Велике Албаније. Кукњаву како је то претња за регион и позивање на међународно право – заборавити. То ће бити само изрази немоћи. Албанско питање ће се, највероватније, решавати војним путем, при чему ће Албанци имати у овој фази подршку најмоћније земље на свету. Дакле, са једне стране, треба јачати сопствене војне потенцијале, док, са друге стране, треба отварати простор за нове актере у балканској геополитичкој рачуници како би се амортизовао амерички притисак. Има ли логичнијег решења него крчити простор за руски утицај и обнављати војну сарадњу са Москвом. Поред тога, оставити отворена врата за стратешки договор са Ердоганом и користити његов утицај на Сарајево. Сукоб у Македонији не сме да послужи као окидач за репризу и БиХ, што би, такође, било у интересу Вашингтона. Што већа криза, то је њима шири маневраски простор.

Четврто, размишљати о томе: шта када победимо? Јер до сада у историји нам је понекад теже било да артикулишемо своје дугорочне циљеве после победа, него да истрпимо све несреће после пораза. Србија може дати допринос да се одбрани Македонија, али шта после тога. Показало се, после Првог светског рата да је покушај прикључивања Македоније Србији само ојачао антисрпска осећања на том подручју, док се, опет, касније испоставило да се без механизама за заштиту српских интереса у Македонији, ова држава може претворити у стални извор проблема за Србију. Неопходно је дакле тражити неко ново решење, како би Македонци могли да развијају сопствени идентитет, очувају своју државу, а Србија оствари сопствене интересе и ојача свој јужни, моравско-вардарски геополитички вектор.

И, на крају, пето, имати на уму да је ово почетак кризе која ће дуго трајати. Зато не треба правити нагле потезе нити показивати нервозу. За сваки потез који се предузима оправдање треба тражити у претходним акцијама непријатеља. Позиција Србије у македонској кризи, онако како је описана, је морално исправна и – са становишта реалполитике посматрано – потпуно оправдана. Али треба имати у виду и пропагандну димензију хибридног рата и зато се у појединим тренуцима не залетати. Искушења и подметања ће ионако бити превише.
12-05-2015, 09:11 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#6612-05-2015, 11:53 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#67

Ај пак да повторам, може вие удбашите ќе се свестите и ќе видите накаде покажува стрелката:
Quote:Ќе има уште од тој циркусо бомбашки на Заев, ако не им упали со фрлање пити гомнарки наоколу (треба една барем да се залепи на ѕид) се оди на варијанта “оружје в рака“, едноставно нема одмор за тебе кога си пијунче на Викторија Нуланд.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
13-05-2015, 02:50 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#68

13-05-2015, 11:53 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#69

Quote:Командант Хоџа: Али Ахмети не излегувај од Влада додека не го ослободиш комантант Соколи

мај 13, 2015 Македонија

[Image: komandant-hoca.jpg]

Џезаир Шаќири, познат како командант Хоџа му се обрати лично на лидерот на ДУИ, Али Ахмети:

“Верувам дека и на Али не му останало друго, мора да излезе од Влада, но пред тоа ќе ти се обратам лично тебе Али Ахмети. Знаеш до сега што сме барале од тебе да излезеш од Влада, но немој да грешиш и да излезеш додека не го ослободиш нашиот брат командант Соколи пошто јас лично ќе дадам наредба да те пратат како зајак додека да те фатиме, нема да ти биде лесно ова што го намести во Куманово командант Соколи. Ти давам беса дека нема да ти биде лесно да се извлечиш од ова зло што го направи”

Се погласно се зборува за притисокот кој што го има Али Ахмети од ветераните на УЧК поради апсењето на командант Соколи. Тие бараат Ахмети да го ослободи од притвор безусловно.

Командант Хоџа во вчерашното гостување во косовските медиуми изјави дека има докази дека пред два и пол месеци, Ш.М., агент во Агенцијата за државна безбедност, што е под команда на шефот на државата, Ѓорѓе Иванов, имал средба со две лица чиешто име тука се спомнува, не само Соколи. Два и пол часа. Таа средба е снимена збор до збор. Што барале тие од овие момчиња?“
13-05-2015, 02:04 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#70

Sašo Mijalkov, šef makedonske kontraobaveštajne službe, koji je pod pritiskom u utorak podneo ostavku, prema sumnjama srpskih bezbednosnih službi imao je aktivnu ulogu u organizaciji terorističkog napada u Kumanovu.

Mijalkov već deceniju važi za najmoćnijeg čoveka u Makedoniji koji na vezi drži najuticajnije političare i kriminalce iz Albanije i regiona. Cilj napada bio je da se izazove međuetnički incident koji bi Vladu Makedonije zaštitio od napada opozicije, koja je za 17. maj spremala miting i obaranje vlasti. Stvari su, međutim, izmakle kontroli i planirani „međuetnički incident” se pretvorio u teroristički napad – kaže izvor upoznat sa saznanjima srpskih službi bezbednosti.

Mijalkov se, prema istim sumnjama, dovodi i u direktnu vezu sa organizatorom napada Mirsadom Ndrecajem, zvanim Komandant Nato. Ndrecaj je prvi ispalio rafal u Kumanovu i usmrtio policajca.

Ndrecaj je izvučen iz obruča i prebačen na Kosovo. Sumnja se da je to urađeno po nalogu Mijalkova – kaže izvor.

Biografija Mijalkova je jedna od najinteresantnijih u Makedoniji, u kojoj važi za jednog od najbogatijih ljudi.

– Ima razvijen biznis u Slovačkoj i Češkoj. Takođe je pod prismotrom stranih tajnih službi, koje uveliko spremaju dokaze za njegov sumnjivo stečen kapital – kaže izvor.

Čest je gost i u Beogradu, gde ima blisku prijateljicu, na koju za dva dana troši i do pet hiljada evra.

– Zahvaljujući vezama, Mijalkov u Srbiju ulazi bez registracije prolaza na granici – kaže izvor.

Kako saznajemo, kriminalci koji su upali u Kumanovo planirali su još tri napada.

– Posle Gošinca i Kumanova, meta terorista je bilo Preševo, i još dva mesta. U Preševo je trebalo da upadnu dve grupe od po 50 naoružanih terorista, dok su druga dva napada planirana u Crnoj Gori i novi u Makedoniji – kaže izvor.

(Blic)

http://webtribune.rs/otkrice-srpskih-oba...-kumanovu/[/i]
15-05-2015, 10:28 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7115-05-2015, 05:44 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#7215-05-2015, 11:04 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,434
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#73

Ухапшена кртица из АНБ-а: Помагао терористима у Македонији

субота, 16 мај 2015 9:03 Аутор: Агенције 3 Одговора

Македонска полиција ухапсиле је прије три дана држављанина Црне Горе за којег се спекулише да је помагао терористима у Македонији и да их је наводно информаисао о појединим метама, сазнају Вечерњу новости.

Према сазнањима Новости мушкарац који је осумњичен је претходно водио око 80 добровољаца да се боре на страни Украјине против Русије, у новим акцијама је имао улогу “кртице” која ће екстремисте да обавјештава о српским положајима.

Са српским презименом, како се претпоставља, овај Подгоричанин је тешко могао да „упадне у око“ македонским безбједњацима, док се активно на терену распитивао и прикупљао податке о положајима српских јединица на територији Србије.

Подгоричанин је одмах након хапшења предат Амбасади Сједињених Америчких Држава у Скопљу.

„Он већ десетак година са братом држи највећу агенцију за техничку и физичку заштиту у Црној Гори која има сједиште у Подгорици“
, пишу Новости.

Како пишу Новости, осумњичени је био припадник Агенције за националну безбједност Црне Горе АНБ, завршио је више специјалистичких курсева из те области, а котирао се и као успјешан црногорски каратиста.

Колеге не знају разлоге његовог одласка из АНБ-а, али је, наводно, убрзо по престанку службе основао агенцију за безбједност.


?????????????????
‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
(This post was last modified: 16-05-2015, 05:39 PM by montehristo.)
16-05-2015, 05:38 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,434
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#74

Rusija:Plan za destabilizaciju Makedonije pokrenut spolja

Tanjug | 16. maj 2015. 14:25 > 16:44 | Komentara: 8

Informacija o hapšenju u Makedoniji crnogorskog državljanina koji je pružao podršku kosovsko-albanskim ektremistima, predstavlja ubedljiv dokaz da su planovi za destabilizaciju te zemlje pokrenuti spolja

Informacija o hapšenju u Makedoniji crnogorskog državljanina koji je pružao podršku kosovsko-albanskim ektremistima, predstavlja ubedljiv dokaz da su planovi za destabilizaciju unutrašnjepolitičke situacije u toj zemlji pokrenuti spolja, saopštilo je danas rusko Ministarstvo spoljnih poslova.


"Ova informacija, objavljena u srpskim medijima, predstavlja ubedljiv dokaz pokušaja guranja Makedonije u pakao obojene revolucije. To je istovremeno i dokaz da zapadni organizatori ovakvih scenarija-katastrofa više vole da to za njih radi neko drugi, koristeći u Ukrajini, a sada u Makedoniji, državljane upravo onih zemalja, koje su, kao na primer Crna Gora, zagrizli mamac NATO-a", navodi se u saopštenju.

"Provociranje haosa i na Balkanu i rasplamsavanje žarišta u regionu koji se još nije oporavio od krvoprolića 90-ih godina, velika je opasnost za Evropu", dodaje se u saopštenju ruskog Ministarstva spoljnih poslova.JAHJAGA: TRAŽIM KREDIBILNU ISTRAGU

Kosovska predsednica Atifete Jahjaga zatražila je danas kredibilnu i transparentnu istragu povodom tragičnih događaja u Kumanovu prošle sedmice, pišu prištinski mediji.

To se navodi u odgovoru Jahjage povodom pisma predsednika Makedonije Đorđa Ivanova koje je uputio svetskim liderima i u kome je ocenio da Kosovo snosi odgovornost za tragične događaje u Kumanovu.

Savetnik Jahjage Arber Vlahiu je rekao za kosovske portale da strane u Makedoniji treba da se uzdrže od nasilja i da otvore mogućnost detaljne istrage događaja u Kumanovu.

Vlahiu rekao da je zbog događaja u Makedonija Jahjaga bila u redovnoj komunikaciji sa svim nadležnim funkcionerima na Kosovu.

Reagujući na te događaje ona je zatražila da se strane uzdrže od nasilja, rekao je Vlahiu.

Jahjaga je, takođe, izrazila spremnost kosovskih institucija za pružanje pomoći u potpunom rasvetljavanju događaja u Kumanovu, rekao je Vlahiu.

On je ponovio da je Kosovo za multietničku i stabilnu Makedoniju, za ravopravnost svih zajednica i sprovođenje Ohridskog Sporazuma.
‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
16-05-2015, 05:59 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,434
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#75

Quote:U sukobima u Kumanovu poginulo 10, a ne 14 albanskih terorista

Tanjug | 15. maj 2015. 20:12 | Komentara: 3

Iz kancelarije makedonskog državnog tužioca danas je saopšteno da su posle sukoba prošlog vikenda u Kumanovu pronađena tela 10 albanskih militanata, a ne 14, kao što je prvobitno objavljeno

SKOPLjE - Iz kancelarije makedonskog državnog tužioca danas je saopšteno da su posle sukoba prošlog vikenda u Kumanovu pronađena tela 10 albanskih militanata, a ne 14, kao što je prvobitno objavljeno.

Upitan kako je došlo do razlike između prvobitno objavljenih podataka i ovih najnovijih, portparol MUP-a Ivo Kotevski je rekao da je prvobitna informacija o broju poginulih militanata bila "preliminarna, prikupljena od policajaca na terenu", preneo je Rojters.

U oružanom sukobu policije i terorista, koji je trajao 30 sati, prošlog vikenda u Kumanovu je poginulo osam pripadnika bezbednosnih snaga i 14 pripadnika terorističke grupe, saopštila je policija.

Kako su saopštili makedonski zvaničnici najviše terorista je u Makedoniju došlo s Kosova, a među njima je i određeni broj onih koji su odavno poznati policija, pa i neki za kojima su raspisane međunarodne poternice.

Privedenim teroristima, a njih je 37, određen je pritvor do 30 dana.

Makedonska ministarka unutrašnjih poslova Gordana Jankulovska, ministar za saobraćaj i veze Mile Janakijeski i šef obaveštajne službe Sašo Mijalkov podneli su ostavke.


Или некој во основно не одел на часови по математика или многу ги почитува Гебелсовите дела и методи
‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
16-05-2015, 06:13 PM
Reply
montehristo Online
Неверен Тома
*****

Posts: 1,434
Joined: Aug 2010
Reputation: 30
#76

(16-05-2015, 06:13 PM)montehristo Wrote:
Quote:U sukobima u Kumanovu poginulo 10, a ne 14 albanskih terorista

Tanjug | 15. maj 2015. 20:12 | Komentara: 3

Iz kancelarije makedonskog državnog tužioca danas je saopšteno da su posle sukoba prošlog vikenda u Kumanovu pronađena tela 10 albanskih militanata, a ne 14, kao što je prvobitno objavljeno

SKOPLjE - Iz kancelarije makedonskog državnog tužioca danas je saopšteno da su posle sukoba prošlog vikenda u Kumanovu pronađena tela 10 albanskih militanata, a ne 14, kao što je prvobitno objavljeno.

Upitan kako je došlo do razlike između prvobitno objavljenih podataka i ovih najnovijih, portparol MUP-a Ivo Kotevski je rekao da je prvobitna informacija o broju poginulih militanata bila "preliminarna, prikupljena od policajaca na terenu", preneo je Rojters.

U oružanom sukobu policije i terorista, koji je trajao 30 sati, prošlog vikenda u Kumanovu je poginulo osam pripadnika bezbednosnih snaga i 14 pripadnika terorističke grupe, saopštila je policija.

Kako su saopštili makedonski zvaničnici najviše terorista je u Makedoniju došlo s Kosova, a među njima je i određeni broj onih koji su odavno poznati policija, pa i neki za kojima su raspisane međunarodne poternice.

Privedenim teroristima, a njih je 37, određen je pritvor do 30 dana.

Makedonska ministarka unutrašnjih poslova Gordana Jankulovska, ministar za saobraćaj i veze Mile Janakijeski i šef obaveštajne službe Sašo Mijalkov podneli su ostavke.


Или некој во основно не одел на часови по математика или многу ги почитува Гебелсовите дела и методи

Или е можеби ова дезинформација.
‘What has been will be again, what has been done will be done again; there is nothing new under the sun‘ ( Eccl. 1:9).
16-05-2015, 07:32 PM
Reply
Larsson Offline
Senior Member
****

Posts: 656
Joined: Sep 2011
Reputation: 6
#77

Nikoj ne znae so tocnost kolku ima poginati i uapseni i koi se,i dali ima izbegan/i ,koi se javija po mediumi?
samo spekulacii.
17-05-2015, 01:12 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#78

Quote: Каде исчезнаа четири мртви терористи од Куманово?


[Image: kumanovo-teroristi(1).jpg]
18 мај 2015|
Горан Наумовски

Македонската полиција не знае каде е Сулејман Османи од кумановското село Брест, единствениот терорист од групата која на 9 и 10 април го тероризираше Куманово, кој е на слобода . Тој е единствениот кој успеа, додека го чувале десетина полицајци и со лисици на рацете, да трча, да бега, да скока по долови, па да се сокрие во грмушки и да и избега на потерата.

Каде е, засега МВР не знае. Едни гласини се дека е во Косово, други дека е во родното село. Јавноста шпекулира дека некој полицаец му помогнал да избега.

Додека Османи се шета слободен, се огласи Обвинителството. Потврди дека во Куманово се убиени осум македонски полицајци и 10 терористи.

Бројот на убиените полицајци беше познат уште вечерта по предавањето на терористите. Но, не и бројот на убиените терористи. Според првичните информации, беа убиени 15, па потоа бројот им се сведе на еден помалку и на крај се потврди дека биле само 10.

И денеска таа бројка стои во официјалните ставови на МВР и на нивниот сајт. Во дел од изјавата за јавноста се вели:

„Според првичните сознанија, тројца од нив синоќа и се предадоа на полицијата, но се уште се работи на потврдување на нивниот идентитет. На лице место досега се пронајдени и 14 тела во униформи чиј идентитет дополнително ќе се утврдува. Меѓу нив засега е препознаен Џафер Зумбери од Ѓаковица. Во овој момент не можеме да исклучиме дека има и други загинати терористи со оглед на фактот дека објектите од кои ја напаѓаа полицијата се значително оштетени и можно е во одредени простории кои дополнително треба да се проверат да има уште тела“.

Интересно е и тоа што МВР првично велеше дека најмалку 30 терористи се предале. Подоцна испадна дека бројот на предадените е помал од тие триесетина. За тоа зошто една, а потоа друга бројка на убиени терористи, од МВР велат кусо само дека тоа што тие го објавиле претходно било првично и неофицијално, базирано на информации од терен.

Кој и каде избројал 14 тела остана тајна, барем засега. Дел од албанските медиуми во своите написи за борбата во Куманово велат дека можеби на истражителите им било тешко среде бел ден, кога се правеше увидот во Дива населба, да го утврдат бројот на пронајдените тела.

МВР не кажа ниту дека еден од терористите се самоубил уште во текот на борбата, туку тоа го потврди лидерот на ДУИ, Али Ахмети во интервју на Алсат-М. МВР не потврди ниту дека преговарале со терористите, туку тврдеа дека тие се предале. Ахмети, пак кој бил главниот во преговорите го тврди спротивното.

Чудниот случај „Куманово“ добива на сила. Портпаролката на јавното обвинителство Елизабета Недановска на прашање кој е обвинителот кој ја водел истрагата во Куманово вели:

„Поради сензибилноста на случајот не би сакале да го кажеме идентитетот на обвинителот“.

За дел од адвокатите кои се ангажирани пред македонските правосудни власти да ги бранат уапсените терористи од Куманово, како што дознаваме, на некого му било дозволено да се види со клиентот, на другите не. Зошто и тие не знаат.

Засега и одбраната не го видела обдукцискиот извештај кој веќе е во Јавното обвинителство. Во него се вели дека убиените имале прострелни рани најмногу од огнено оружје. Некои од убиените имале влезни места на куршумите кои ги усмртиле и од напред и од зад грб. Некои пак имале и шрапнели во телото.

Во обвинителниот акт кој веќе е поднесен против уапсените пишува дека Мирсад Ндрецај (убиен) од Косово познат како командант НАТО и Бег Ризај (убиен) од Косово познат како командантт Бегу, заедно со Нусрет Каљоши (убиен) роден на 18 април 1975 македонски државјанин и Сами Укшини роден на 10.10.1967 од Косово познат како Командант Соколи, кој и се предаде на полицијата, биле „мозоците“ на групата.

18-05-2015, 08:51 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#79

Quote:Како да им избегате на 25 полицајци со лисици на рацете?


[Image: 0,,18442101_303,00.jpg]

Освен на прашањето како Сулејман Османи и избегал на полицијата, нема одговор и дали полицијата го изнела осомничениот на терен по барање на јавен обвинител или на своја рака

Бавната истрагата, различните бројки за бројот на убиените од вооружената група од Косово, бегството на еден од уапсените во присуство на полицијата, како и индиции за контроверзни контакти кои му претходеле на настанот, ги зголемија сомнежите за генезата на акцијата во Куманово на 9 мај, кога полицијата ја разби „најопасната терористичка група на Балканот“, како што тогаш соопшти македонското МВР.

Интересот за кумановските настани и барањата за темелна истрага не доаѓаат само од соседството, загрижено за стабилноста и безбедноста на регионот. Меѓународна истрага за случувањата во Куманово побараа дел од членовите на Европскиот Парламент на завчерашната пленарна седница побараа. Австриската пратеничка, Улрике Луначек, потенцираше дека во „случајот Куманово“ мора да се истражи улогата на премиерот Груевски и на Москва.

„Неопходна е независна истрага за тоа што таму се случи. Треба да се истражат обвиненијата дека Никола Груевски, со поддршка од Русија, ги исценирал вооружените конфликти“, рече Луначек. Дебатата почна со читање на изјава на високата претставничка за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, во која таа изрази длабоко жалење за конфликтот и за жртвите во Куманово, кој според неа, не треба да се гледа како етнички конфликт, туку како дело на криминални групи. И Едуард Кукан од најбројната групација на европските народни партии потенцираше дека е неопходна независна истрага за судирите во Куманово и за аферите што ги засегаат македонските политички лидери.

[Image: 0,,18443211_401,00.jpg]
Дел од оружјето на вооружената група кое го заплени МВР

Филмско бегство

Во мноштвото нејснотии, многу голем сомнеж отвори и бегството на Сулејман Османи, член на косовската група, кој на 9 мај заедно со други негови соборци и се предаде на полиција за време на акцијата во Куманово. Но, два или три дена подоцна, кога полицијата го изнела на терен за да покаже каде е скриено оружјето украдено при нападот на караулата во Гошинце, напад во кој учествувал и тој, Османи на чуден начин успеа да избега на полицијата и да се врати во Косово. МВР најави дека ќе „ги испита околностите за бегството“, а Османи пред косовски медиуми самиот раскажа како го сторил тоа: избегал додека бил опкружен со 25 полицајци, изнемоштен од тепање „со клоци и боксови“, бос и врзан со лисици на рацете.

Ни по десет дена се уште нема одговор како било можно да се случи такво неверојатно бегство.

„Уште трае истрагата за околностите во кои се случило бегството“, вели Иво Котевски, помошник министер за односи со јавноста во МВР.

Вработени во МВР, велат дека во вакви ситуации истрагата би требало да заврши многу побрзо.

„Во случајов нема 'трета страна', односно непознат помагач во бекството, па да треба дополнително време за реконструкција на настанот, за утврдување каде бил лоциран помагачот и како била дадена логистичка поддршка. Овде ситуацијата е чиста. На терен бил уапсениот и припадници на полицијата. Дури и само двајца полицајци да биле со него, а не 25 како што тој тврди, тешко е човек во инфериорна позиција, врзан со лисици, да им избега на униформирани лица опремени со оружје. Оваа ситуација реално може да се расветли за 72 часа. Освен, ако можеби имало и некои дополнителни околности, кои ја отежнуваат реконструкцијата на настанот, а од безбедносни причини не се соопштуваат“, вели нашиот соговорник.

Сериозни пропусти

Богданчо Гогов, професор на Факултетот за безбедност, вели дека настанот укажува оти постојат сериозни пропусти во полициската работа, а тоа што обвинителот досега не и се обрати на јавноста, упатува на негова пасивност и непостапување според законските надлежности.

„Полицијата нема право да води службен разговор со лице лишено од слобода и за кое постојат основи на сомневања дека е сторител на кривично дело. Но, во присуство на бранител може да побара информации, со чие дознавање може да се спречи тешко кривично дело. Откако полицијата ги совлада припадниците на вооружаната група во Куманово, со тоа завршува фазата на откривање и пријавување од кривичната постапка, а започнува истрагата за која единствено е надлежен јавниот обвинител. Тоа значи дека јавниот обвинител со наредба на судијата на претходната постапка ги упатил таму полициските службеници и лицето кое се согласило да го покаже местото каде што е сокриено оружјето, за да направат увид со стандардна полициска оперативна процедура пропишана за такви случаи, што претпоставува и видео документација“, вели Гогов.

Според процедурата, како што објаснува тој, при преземање на вакви мерки лицето лишено од слобода мора да има лисици на рацете и да биде постојано придружувано од најмалку два полициски службеника, чија задача е да го чуваат. Откако лицето ќе го посочи местото каде било оружјето, повторно со најмалку два полициски службеника мора да биде затворено во полициско возило.

[Image: 0,,18443216_401,00.jpg]
Уништени куќи во населбата „Диво насеље“ во Куманово

„Оттаму е речиси невозможно лицето да успее да и побегне на полицијата. Ако на ова го надоврземе непотврдениот податок дека во оваа задача биле ангажирани дваесетина полициски службеници, се отвораат многу прашања и сомненија. За да се одбегнат шпекулации дека заради претходен договор полицијата сама го пуштила лицето, дека се работи за корупција, дека е во прашање некаква политичка игра, МВР мора веднаш да преземе мерки преку Секторот за внатрешна контрола и професионални стандарди и под раководство на јавниот обвинител да го расчисти случајот: да се извршат разговори со старешината на полициските службеници ангажирани во случајот, со непосредниот старешина што командувал за време на задачата и со сите ангажирани полициски службеници; да се направи увид на местото на настанот а под раководство на јавен обвинител и реконструкција на целиот настан. Со оглед на сериозноста и чуствителноста на случајот овие мерки треба итно да се преземат и да се дојде до првични резултати за 3 до 4 дена“, укажува Гогов.

Во Обвинителството се недостапни за да објаснат дали тие ја наложиле истрагата за скриеното оружје, дали е почитувана стандардната процедура за вакви постапки и дали постои видео документација од увидот, која во голема мера би помогнала да се одговори на прашањето - како избегал Сулејман Османи.

Засега единствениот „напредок“ е во тоа што од вчера почна процедурата за транспорт на деветмината убиени од косовската група. По завршената обукција, македонското МНР испратило информација до амбасадата на Косово во Скопје, која ги повикала роднините да дојдат за идентификација на телата. Вчера попладне роднините пристигнаа во Скопје и по потврдувањето на идентитетот на жртвите, ќе можат да ги преземат нивните тела.

Меѓу убиените се Мирсад Ндрецај и Бега Ризај, кои биле водачи на групата. Јавното обвинителство на 17 мај соопшти дека загинале 10 припадници на терористичката група. При увидот на местото на настанот, како што наведе Обвинителството, пронајдени биле 10 трупа. Министерството за внатрешни работи првично информираше дека биле убиени 14 терористи.

DW
22-05-2015, 11:52 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,340
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8023-05-2015, 12:01 PM
Reply