Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
УДБА ГИ РАБОТИ БУГАРИТЕ КАКО БАВЧА !!!
Author Message
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,222
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#1

[Image: BajPandeeff41a.jpg]

Како го гледа и доживува Пандета Ефтимов, дописничката на бугарската тв Скат-Марија Цветкова

Quote:Панде Евтимов е рядко срещана личност, патриот, отдаден на България. Не мисля, че има по-умен човек от него не само в Преспанския край, но и в цяла България Духът му е войводски, мозъкът - енциклопедия, сърцето - българско!


Еве специјален поздрав за Марија Цветкова, поздрав од кој Марија ке го види сърцето - българско на Пандета Ефтимов

[Image: PandeEftim59b6.jpg]

[Image: Photographbd0e.jpg]


[Image: Photographb8c1.jpg]

23-12-2014, 12:22 AM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#2

Јордан, Ефтимов се чувал во демократија да си ги покаже вистинските чувства и определби Icon_razz.
23-12-2014, 03:34 PM
Reply
NGruevskisakis Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Dec 2014
Reputation: 0
#3

Денешната држава Македониja не е вистинска демократска. Денеска е исто тешко да си бугар. Господинот си спаси душата. По делата ке ги познаете- делата на господин Панде Ефтимов денеска се преродбени. Дури да е бил удбаш-денеска си е спасил душата. Не е страшно да не паднеш-страшно е да не стане....Денешниот режим на државата е исто репресивен за бугарите ....Поклон за хероизмот на денешните херои на Македониjа........(This post was last modified: 23-12-2014, 08:29 PM by NGruevskisakis.)
23-12-2014, 08:27 PM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#4

Право на секој е да се самоопредели. Па и на Бугарите во Македонија. Проблемот настанува кога сакаат сите Македонци да ги прогласат за Бугари, па ги кршат индивидуалните човекови права на мнозинството во Македонија. А Македонците се мнозинство во Македонија. Бугарите се меѓу помалите малцинства.
24-12-2014, 09:59 AM
Reply
NGruevskisakis Offline
Junior Member
**

Posts: 39
Joined: Dec 2014
Reputation: 0
#5

Вопросот за бугарите има втор план- дали бугарите се татаро-монголи , или ВМРО е бугарско ??? Оти ако ВМРО е бугарско, а му се придаде античка /грчка припаднос- ова е заделуване дел од бугарската историjа и префрлане кон Грциjа
24-12-2014, 12:41 PM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#6

Воопшто не е важно какво е генетското потекло на некој. Ако тој се чувствува како Бугарин или Македонец тој тоа и е. Се работи за индивидуално човеково право. Ако јас на пример еве усвојам дете од сосема друга раса, црна или жолта, тоа дете ќе биде Македонец кој своите корени ќе нги гледа во се македонско. Вклучувајќи го тука и Александар, Јустинијан или постарите, астрономите од опсерваторијата Кокино. Во САД ни во лудниците не им се забранува на доселените со македонско, бугарско, албанско, руско или било какво потекло да го почитуваат Џорџ Вашингтон. Како што некои „умни“ глави сакаат да ни забранат на нас да го почитуваме Александар. Кој бил сепак Македонски, а не грчки. Се разбира дека има Макеедонци што не мислат како мене и никој не им оспорува да се чувствуваат така. Но сепак имаме еден и пол милениум заедничка историја. Мислам на македонците што ја почитуваат и постарата историја како и „новодојдените“. Од пред 1500 години. Чудно е што тие сметаат дека СЛовените дошле само до Гевгелија, а дека во Грција немало доселувања. Таму има наводно само антички Грци.
24-12-2014, 08:46 PM
Reply
МрачниотКоњаник Offline
stop the brainfcuk
*****

Posts: 1,391
Joined: Dec 2010
Reputation: 1
#7

Да Јордане, ве работи удба како сака... па и како бавча.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Борба за слобода од шарените окупатори!
13-02-2015, 04:50 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,222
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#8

[Image: mtoxgn.jpg]
[Image: wv7akj.jpg]
(This post was last modified: 04-11-2016, 11:45 PM by ЈорданПетровски.)
31-10-2016, 01:11 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,222
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#9

[Image: vid4yf.jpg]
[Image: 1583t40.jpg]
(This post was last modified: 04-11-2016, 11:47 PM by ЈорданПетровски.)
31-10-2016, 01:13 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,222
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#10

[Image: 1twx90.jpg][Image: 9vcqw7.jpg]
(This post was last modified: 04-11-2016, 11:48 PM by ЈорданПетровски.)
31-10-2016, 01:15 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,222
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#11

[Image: 6zpnvm.jpg]
(This post was last modified: 04-11-2016, 11:50 PM by ЈорданПетровски.)
31-10-2016, 01:16 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,222
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#12

Quote:Бесправно поставеното спомен-обележје на Бунева изработено во Скопје

Плочата ја нарачал Владо Перев, советник на генералниот на МРТВ?

Тој нарачал кај фирма за надгробни споменици и за неа платил 30.000 денари

Во разговорот со полицискиот портпарол се интересиравме дали, паралелно со истрагата по лицата кои ја скршиле плочата, полицијата отворила истрага и за тоа кој, нелегално, ја поставил плочата. Го прашавме и за шпекулацијата дека, наводно, нарачател и поставувач на спомен-плочата со името на Мара Бунева на кејот "13 Ноември" во Скопје, бил Владо Перев од Скопје, чие потекло е од Прилеп. За ова од портпаролот, но и од други функционери во МВР, со коишто контактиравме, ни беше објаснето дека во МВР не се води истрага за тоа кој нелегално ја поставил плочата, бидејќи тоа не била нивна надлежност? Се коментира дека Владо Перев, правник, еден од најблиските советници на генералниот директор на МРТВ, Љупчо Јакимовски, во една скопска фирма за надгробни споменици ја нарачал спомен-плочата на Мара Бунева, откако за мермерот, набавен од Прилеп, платил 30.000 денари на рака и откако таму, на хартија, ја запишал содржината за тоа што да биде напишано на плочата. Откако тоа не ни беше ни потврдено, ниту демантирано во МВР (за тоа таму немало истрага), побаравме одговор лично од Владо Перев. Во МРТВ, од секретарката на Перев, бевме информирани дека советникот на Љупчо Јакимовски и за неа не бил достапен и дека таа не можела со сигурност да каже дали тој, во моментот, е во Скопје или на одмор надвор од државава. Се зборува дека Перев имал исклучително голема соработка со уредникот на Третата радиопрограма во МРТВ "Радио култура", со штипјанецот Симјон Симев, кој од своите колеги-новинари аргументирано беше обвинет дека на програмата инсистирал да не се емитуваат емисии за македонски културни дејци и практично бугаризирал една од највлијателните радиопрограми во која над пет децении се афирмираат имиња на литературни автори, критичари, јазичари и многу македонски интелектуалци кои оставија траен белег врз македонската култура. Во таа насока оди и податокот што побунетите новинари од Третата програма на Радиото повеќепати го предупредувале нивниот генерален директор на влијанието што Перев го имал врз Симев. Но и за отвореното инсистирање на уредникот на програмата с? што е афирмативно, а е од областа на културата на Македонија, да биде отстрането од програмата, но дека од генералниот, како реакција, следувала суспензија на новинари.

Во МВР се интересиравме за уште една шпекулација во врска со Перев, според која тој бил еден од основачите на "Радко", дали против него, откако беше забранета, има истрага. Таму ни беше речено дека во врска со "Ратко" била сопрена секаква истрага.

UTRINSKI
31-10-2016, 06:32 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,222
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#13

[Image: 14t1nd2.jpg]

[Image: 30a9aht.jpg]
31-10-2016, 10:11 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,222
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#14

[Image: 262ws9s.jpg]
[Image: wi8y1y.jpg]
31-10-2016, 10:15 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,222
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#15

[Image: 2vb9cu0.jpg]Quote:Бесправно поставеното спомен-обележје на Бунева изработено во Скопје Плочата ја нарачал Владо Перев, советник на генералниот на МРТВ? 

Тој нарачал кај фирма за надгробни споменици и за неа платил 30.000 денари

Во разговорот со полицискиот портпарол се интересиравме дали, паралелно со истрагата по лицата кои ја скршиле плочата, полицијата отворила истрага и за тоа кој, нелегално, ја поставил плочата. Го прашавме и за шпекулацијата дека, наводно, нарачател и поставувач на спомен-плочата со името на Мара Бунева на кејот "13 Ноември" во Скопје, бил Владо Перев од Скопје, чие потекло е од Прилеп. За ова од портпаролот, но и од други функционери во МВР, со коишто контактиравме, ни беше објаснето дека во МВР не се води истрага за тоа кој нелегално ја поставил плочата, бидејќи тоа не била нивна надлежност? Се коментира дека Владо Перев, правник, еден од најблиските советници на генералниот директор на МРТВ, Љупчо Јакимовски, во една скопска фирма за надгробни споменици ја нарачал спомен-плочата на Мара Бунева, откако за мермерот, набавен од Прилеп, платил 30.000 денари на рака и откако таму, на хартија, ја запишал содржината за тоа што да биде напишано на плочата. Откако тоа не ни беше ни потврдено, ниту демантирано во МВР (за тоа таму немало истрага), побаравме одговор лично од Владо Перев. Во МРТВ, од секретарката на Перев, бевме информирани дека советникот на Љупчо Јакимовски и за неа не бил достапен и дека таа не можела со сигурност да каже дали тој, во моментот, е во Скопје или на одмор надвор од државава. Се зборува дека Перев имал исклучително голема соработка со уредникот на Третата радиопрограма во МРТВ "Радио култура", со штипјанецот Симјон Симев, кој од своите колеги-новинари аргументирано беше обвинет дека на програмата инсистирал да не се емитуваат емисии за македонски културни дејци и практично бугаризирал една од највлијателните радиопрограми во која над пет децении се афирмираат имиња на литературни автори, критичари, јазичари и многу македонски интелектуалци кои оставија траен белег врз македонската култура. Во таа насока оди и податокот што побунетите новинари од Третата програма на Радиото повеќепати го предупредувале нивниот генерален директор на влијанието што Перев го имал врз Симев. Но и за отвореното инсистирање на уредникот на програмата с? што е афирмативно, а е од областа на културата на Македонија, да биде отстрането од програмата, но дека од генералниот, како реакција, следувала суспензија на новинари.

Во МВР се интересиравме за уште една шпекулација во врска со Перев, според која тој бил еден од основачите на "Радко", дали против него, откако беше забранета, има истрага. Таму ни беше речено дека во врска со "Ратко" била сопрена секаква истрага.

UTRINSKI
Зар треба уште нешто да се каже и додаде за да се види дека сите чествувањата на Мара Бунева се дело на УДБа!! Само во различни периоди тоа чествување го правеле различни аргати на УДБа. Од сестра Достиќ, па преку Перев до Каракачанов !!
(This post was last modified: 31-10-2016, 10:32 AM by ЈорданПетровски.)
31-10-2016, 10:23 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,222
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#16

[Image: 2jb0f4p.jpg]"Бугарофилка" и "Македонист" на заедничка задача.
31-10-2016, 10:27 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,222
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#17

Quote:[Image: header_text.png]

Падането на режима на Бранко Цървенковски и ролята на МПО

Македония е напълно неподготвена за разпадането на титовата Югославия и предполагаемата промяна на системата, всъщност властта е продължение на старите болшевички и недемократични структури. Още от първия ден става ясно, че правителството на Клюсев, а след това и правителството на Бранко Цървенковски не могат да се отделят от старата югославска номенклатура от Белград, в характера на Слободан Милошевич, а въплътена в Скопие чрез позициите на президента Киро Глигоров и премиера Бранко Цървенковски. Американската общественост и особено македонската патриотическа организация /МПО/, ръководена тогава от Иван Лебамоф със загриженост следваще нататъшното нарушаване на правата на малцинствените общности в страната и предприемането сериозни репресивни мерки срещу всички онези, които са се определяи като македонски българи или михайловисти. На заседанията на ЦК на МПО се вдига глас срещу репресиите в Македония, а най гласовития между тях е фармацевт Георги Младенов от МПО в Торонто - Канада. Заради мир в къщата и за поддържането на някакви връзки с отдавна изгубената родина, МПО направи заключение за действие в Македония. Това беше координирано и с определени структури на властта във Вашингтон, отговарящи за Югоизточна Европа.
Заради тази цел в Америка и Канада бе поканена по голяма група граждани на Македония и България, сред които и главният прокурор на България Иван Татарчев и президентът на Апелативния съд на България Иван Григоров. Заключено е да се създаде оперативно - разузнавателна група, която ще има за задача да се свърже с македонските власти, с възможност за "приятелско" проникване в редиците на тогава, а дявол да го вземе и сега, недопирливата и монолитна служба за държавна сигурност. За изпълнението на задачата са натоварени братя на президента на МПО, Георги /Джордж/ Лебамоф от Форт Уейн, Индиана и Владимир Перев от Скопие. Георги Лебамоф беше стар разузнавател с разузнавателна кариера в Европа, в Австрия и Швейцария и личен приятел и сътрудник на основателя на ОСС полковник Донован, а Владимир Перев е личен избор на братята Лебамови, изцяло подкрепен от Иван Татарчев. Имаше и трети, резервен член от Македония също голям приятел на Лебамови.
Две години работа не шавна от "мъртва точка", за след посещението на Владимир Перев на Държавния департамент във Вашингтон, за мен на неутвърдена дата, за същия по връщането в Скопие да бъде разпитван от разузнавателните служби в Македония. Опитът за убийството на президента К.Глигоров и неяснотите около това само ускориха процеса.
Инструкциите на Владимир Перев, дадени във Вашингтон бяха кратки и ясни:
1. контакт на всяка цена и неясен споразумение за сътрудничество и
2. всякакъв начин да се повлияе, Цървенковски да напусне властта.
Втората задача беше нещо като тайно предложение на МПО за действие в Македония.
Задържането на Владимир Перев през януари 1996 г. беше пълен успех на МПО. След дадените инструкции, контактите са се образували сравнително бързо и с успешен край. Агентите на Държавна сигурност Георги Видов и Душко Климовски, отговарящи за работа по "българската линия" поискаха среща с някой от МПО, за споразумение за сътрудничество. След кратко напрежение, около безопасността на мястото на среща, определено е тя да се проведе в Цюрих, Швейцария в хотел с великолепно име "Шератон Атлантис", ама забатален в някакъв провинциален край на града. Това беше предложение на Георги Лебамоф и това бе прието.
Всяка страна си организира собствена охрана и видео запис.
Договор, че Македония трябва да пътува към демократично общество е нещо, което първо е валоризирано, трябва нещата да тръгнат по обикновен път. Заедно с Г.Видов и Д.Климовски и Г.Лебамоф и В.Перев се върнаха в Скопие, където в една кръчма в Гьорче Петров /Жостов/ са били на среща с директора на Държавна сигурност Добри Величковски. По този повод Г.Лебамоф като подарък от Добри Величковски получил прекрасно вратовръзка, но и една легитимация и значка от Службата за държавна сигурност, нормално, само като сувенир с номер от нулева серия.
След завръщането си в Америка, Георги Лебамоф, пред членовете на ръководството на МПО даде кратък доклад и резюме за контакта, всичко това с оптимистичен тон за бърза промяна на отношението към македонските българи, но и за реалните очаквания след падането на Б. Цървенковски.
Особено бе високо оценена ролята на В. Перев в създаването на контакти и организираната сигурност и взимането на видео материала в Цюрих, с насоки тази дейност да бъде удължена, с оглед на факта, че той е единственият наш доверен човек там, нещо като "единственият местен и едновременно операционен агент". Своите знания и контакти Георги Лебамоф сподели с задлъжнелите за това американски структури. Следващата година, на конгреса на МПО, в присъствието на няколко души от американската официална политика, В. Перев даде подробни обяснения. Решено е да се продължи с дейностите, и силите да се насочат към това ВМРО-ДПМНЕ да дойде на власт, а същевременно да се предотвратят разгласените контакти на Красимир Каракачанов от софийското ВМРО СМД с Бранко Цървенковски - контакти с неясни мотиви, но с цел да се зае македонското политически пространство. Това можеше да окаже като край на влиянието на МПО на македонската политическа сцена. МПО се страхуваше, че в това биха могли да бъдат включени и някои болшевички служби от бившия Източен блок, тук се мисли предимно на руските служби.
В Америка разполагаме с пълна видео, снимки и аудио документация за срещите, такава има и в службите за сигурност в Македония. Това означава, че отношенията трябва да бъдат честни и демократични. Ви изпращам част от фотографиите от срещата в Скопие. Ако се окаже необходимо, в нашия архив има и други документи и снимки от работата на оперативно разузнавателната двойка Лебамоф-Перев, работата в цяла Америка, Северна и Южна, както и други снимки от тяхната дейност в Европа. На първата снимка се вижда Г.Лебамоф, Добри Величковски и Владимир Перев в момента на тяхното познанство. На втората се вижда как Добри Величковски му предава подаръците на Г. Лебамоф, на третата се вижда как операционната агент Душко Климовски разговаря с Г.Лебамов и Д. Величковски, а последната е най-важна. На тази снимка се вижда как /от ляво на дясно / седят Георги Видов от Държавната сигурност, Владимир Перев, Живко Георгиевски, ръководител на 2. управление на Държавна сигурност, Георги Лебамоф и бизнесмена от Кавадарци Кире Шошев, в някакво кафене.
В разузнаването нещата никога не са такива, каквото изглеждат. Срещите и споразуменията за това, че нещата в Македония трябва да се променят бяха през май и юни 1995 г., и се реши през август и септември, на конвенцията на МПО във Вашингтон, от Македония да бъдат поканени, В.Перев и В.Милчин. Същевременно В.Милчин е и говорител на сесията, а получи и високо отличие от МПО за демократични ангажименти. Ударът вървеше двупосочно - да падне СДСМ, но най-важните личности и приятели на Цървенковски да останат на поста заради своите проевропейски, проамерикански и изобщо демократични убеждения.
Тандема Г.Лебамов и В.Перев страхотно завършиха оперативната работа, но не се представиха убедително в оценката на ситуацията за усилията ВМРО-ДПМНЕ да дойде на власт. Ние надценихме възможностите на тандема Л. Георгиевски - Д. Димовска и техните реалистични възможности да направят някакви промени в системата. От Държавната сигурност бяха променени Живко Георгиевски, Георги Видов и Душко Климовски и бяха изпратени на някакви незначителни и унизителни функции. Доста Димовска, в качеството си на министър, никога за този акт не даде на Г. Лебамоф някакво разумно обяснение. Но затова пък, бизнесменът Кире Шошев получи висок пост в Министерството на отбраната, за което Д. Димовска също не искаше да даде обяснение.
Доказателство за това че, "пътят към ада е построен с добри намерения" е действието на МПО за която не се пестяха ресурси. Изглежда обаче, че стария Георги Младенов от Торонто бил прав, когато казваше, че "с вардарци не трябва да се преговаря за нищо, те боледуват от сръбски болести, за която няма лекарство".
Днес останахме малцина здрави и със спомени за миналото. Никой от нас /всички сме към деветдесетте години или повече/ няма да седне и да напише нещо за тези времена и състояния. Единствено остана Владимир Перев, но той е длъжен със закона за мълчание ... оператива, явки, места за срещи, беше в ръцете му да предаде някого, но нито един наш човек, в Македония, България и Гърция /Егейския част/ не "падна".
Чудя се дали изобщо бяха необходими всички тези неща, на режима на СДСМ. Толкова насилие към македонските българи, специално след множеството и брутални арести и обвинения след опита за убийството на президента К.Глигоров ... повече от сигурно е, че режимът ще падне и самия, но не можем всички да си седим у дома и чакаме божията милост...
Забележка: Дълго живея в Америка и затова извинете на моя литературен български език.
С уважение,
Крис К.
Финикс, Аризона, САЩ

СНИМКА 01
[Image: mpo_01.jpg]

СНИМКА 02
[Image: mpo_02.jpg]

СНИМКА 03
[Image: mpo_03.jpg]

СНИМКА 04
[Image: mpo_04.jpg]
Da_ne_si_lud Da_ne_si_lud Da_ne_si_lud Da_ne_si_lud Da_ne_si_lud
04-11-2016, 11:07 PM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,222
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#18

Quote:Соработка помеѓу МПО и УБК

Македонија целосно е неподготвена за распадот на Титова Југославија и наводната промена на системот, всушност власта е продолжение на старите болшевички и недемократски структури. Уште од првиот ден станува јасно дека владата на Кљусев, а потоа и владата на Бранко Црвенковски не можат да се одделат од старата југословенска номенклатура од Белград, во ликот на Слободан Милошевиќ, а отелотворени во Скопје преку позициите на претседателот Киро Глигоров и премиерот Бранко Црвенковски. Американската јавност и особено македонската патриотска организација / МПО / предводена тогаш од Иван Лебамоф со загриженост го следеще понатамошното нарушување на правата на немнозинските заедници во земјата и преземање на сериозни репресивни мерки против сите оние кои се определиле како македонски Бугари или михајловисти. На седниците на ЦК на МПО се крева глас против репресијата во Македонија, а најмногу гласовит меѓу нивс е на фармацевтот Георги Младенов од МПО во Торонто - Канада. Заради мир во куќата и за одржување на било какви врски со одамна изгубената татковина, МПО направи заклучок за акција во Македонија. Тоа беше координирано и со одредени структури на моќ во Вашингтон, задолжени за Југоисточна Европа. Заради таа цел во Америка и Канада беше поканета голема група граѓани на Македонија и Бугарија, меѓу кои и главниот обвинител на Бугарија Иван Татарчев и претседателот на Апелациониот суд на Бугарија Иван Григоров. Заклученот е да се создаде оперативно - разузнавачка група, која ќе има за задача да се поврзе со македонските власти, со можност за "пријателска" пенетрација во редовите на тогаш, а ѓавол да го земе и сега недопирливата и монолитна служба за државна безбедност. За извршувањето на задачата се определени браќата на претседателот на МПО, Георги / Џорџ / Лебамоф од Форт Вејн, Индијана и Владимир Перев од Скопје. Георги Лебамоф беше стар разузнавач со разузнавачка кариера во Европа, во Австрија и Швајцарија и личен пријател и соработник на основачот на ОСС полковник Донован, а Владимир Перев е личен избор на браќата Лебамови, целосно поддржан од Иван Татарчев. Имаше и трет, резервен член од Македонија, исто така голем пријател на Лебамови. Две години работа не тргна од "мртва точка", за по посетата на Владимир Перев на Стејт департментот во Вашингтон, за мене на неутврден датум за истиот по враќањето во Скопје да биде испрашуван од разузнавачките служби во Македонија. Обидот за атентат врз претседателот К.Глигоров и нејаснотиите околу тоа само го забрзаа процесот. Инструкциите на Владимир Перев, дадени во Вашингтон беа кратки и јасни: 1. контакт по секоја цена и нејасен договор за соработка и 2. секаков начин да се влијае, Црвенковски да ја напушти власта. Втората задача беше нешто како таен предлог на МПО за акција во Македонија. Притворот на Владимир Перев во јануари 1996 година беше целосен успех на МПО. По дадените инструкции, контактите се формирале релативно брзо и со успешен крај. Агентите на Државна безбедност Георги Видов и Душко Климовски одговорни за работа на "бугарската линија" побараа средба со некој од МПО, за договор за соработка. По краткиот напор, околу безбедноста на местото на за средба, дефинитивно таа се одржа во Цирих, Швајцарија во хотел со прекрасно име "Шератон Атлантис", ама забатален во некој провинциски крај на градот. Тоа беше предлог на Георги Лебамоф и тоа беше прифатено. Секоја земја си организира сопствено обезбедување и видео запис. Договорот дека Македонија треба да патува кон демократско општество е нешто што прво е валоризирано, треба работите да тргнат по обичен пат. Заедно со Г.Видов и Д.Климовски и Г.Лебамоф и В.Перев се вратија во Скопје, каде во еден паб во Ѓорче Петров биле на средба со директорот на Државна безбедност Добри Величковски. По тој повод Г.Лебамоф како подарок од Добри Величковски добил прекрасно вратоврска, но и една легитимација и значка од Службата за државна безбедност, нормално, само како сувенир со број од нула серија. По враќањето во Америка, Георги Лебамоф, пред членовите на раководството на МПО даде краток извештај и резиме за контактот, сето ова со оптимистички тон за брза промена на односот кон македонските Бугари, но и за реалните очекувања по падот на Б. Црвенковски. Особено беше високо ценета улогата на В. Перев во создавањето на контакти и организираната безбедностпр и донесувањето на видео материјалот во Цирих, со насоки оваа активност да биде продолжена, со оглед на фактот дека тој е единствениот наш доверлив човек таму, нешто како "единствениот локален и истовремено оперативен агент ". Своите знаења и контакти Георги Лебамоф ги сподели со американски структури задолжените за тоа. Следната година, на конгресот на МПО, во присуство на неколку лица од американската официјална политика, В. Перев даде детални објаснувања. Одлучено е да се продолжи со активностите и силите да се насочат кон тоа ВМРО-ДПМНЕ да дојде на власт, а истовремено да се спречи разгласувањето за контактите на Красимир Каракачанов од софиското ВМРО СМД со Бранко Црвенковски - контакти со нејасни мотиви, но со цел да се зафати македонскиот политички простор. Тоа можеше да се покаже како крај на влијанието на МПО на македонската политичка сцена. МПО се плашеше дека во тоа би можеле да бидат вклучени и некои болшевички служби од поранешниот источен блок, тука се мисли главно на руските служби. Во Америка имаме целосна видео, слики и аудио документација за средбите, таква има и во службите за безбедност во Македонија. Тоа значи дека односите треба да бидат фер и демократски. Ви испраќам дел од фотографиите од средбата во Скопје. Ако се покаже потребно, во нашата архива има и други документи и фотографии од работата на оперативно разузнавачката пар Лебамоф-Перев, работата во цела Америка, Северна и Јужна, како и други слики од нивните активности во Европа. На првата слика се гледа Г.Лебамоф, Добри Величковски и Владимир Перев во моментот на нивното запознавање. На втората се гледа како Добри Величковски му ги подава подароците на Г. Лебамоф, на третата се гледа како оперативниот агент Душко Климовски разговара со Г.Лебамов и Д. Величковски, а последната е најважна. На оваа слика се гледа како / од лево кон десно / седат Георги Видов од Државната безбедност, Владимир Перев, Живко Георгиевски, шеф на 2. управа на Државната безбедност, Георги Лебамоф и бизнисменот од Кавадарци Кире Шошев, во некое кафуле. Во разузнавањето работите никогаш не се такви што изгледаат. Средбите и договорите за тоа дека работите во Македонија треба да се менуваат беа во мај и јуни 1995 година, и се одлучи во август и септември, на конвенцијата на МПО во Вашингтон, од Македонија да бидат поканети, В.Перев и В. Милчин. Истовремено В.Милчин е и портпарол на седницата, а доби и високо признание од МПО за демократски обврски. Ударот одеше двонасочно - да падне СДСМ, но најважните личности и пријатели на Црвенковски да останат на функциите поради своите проевропски, проамерикански и воопшто демократски убедувања. Тандемот Г.Лебамов и В.Перев одлично ја завршија оперативната работа, но не се претставија убедливо во проценката на ситуацијата за напорите ВМРО-ДПМНЕ да дојде на власт. Ние преценивме можностите на тандемот Л. Георгиевски - Д. Димовска и нивните реални можности да направат било какви промени во системот. Од Државната безбедност беа променети Живко Георгиевски, ГеоргиВвидов и Душко Климовски и беа испратени на некакви ситни и понижувачки функции. Доста Димовска, во својство на министер, никогаш за овој чин не даде на Г. Лебамоф некакво разумно објаснување. Но затоа пак, бизнисменот Кире Шошев доби висока позиција во Министерството за одбрана, за кое Д. Димовска исто така не сакаше да даде објаснување. Доказ за тоа дека "патот кон пеколот е изграден со добри намери" е дејството на МПО за која не штедевме ресурси. Сепак, се чини дека стариот Георги Младенов од Торонто бил во право кога велеше дека "со вардарците не треба да се преговара за ништо, тие боледуваат од српски болести, за кои нема лек". Денес останавме малкумина здрави и со спомени од минатото. Никој од нас / сите сме кон деведесеттите години или повеќе / нема да седне и да напише нешто за овие времиња и состојби. Единствено остана Владимир Перев, но тој е должен со законот за молчење ... оперативни, јавки, места за средби, беа во неговите раце да предаде некого, но ниту еден наш човек во Македонија, Бугарија и Грција / Егејскиот дел / не " падна ". Се прашувам дали воопшто беа потребни сите овие работи на режимот на СДСМ. Толку насилство кон македонските Бугари, посебно по мноштвото и брутални апсења и обвиненија по обидот за атентат врз претседателот К.Глигоров ... повеќе од сигурно е дека режимот ќе падне и самиот, но не можеме сите да си седиме дома и да ја чекаме божјата милост ...
Со почит, Крис К. Феникс, Аризона, САД
06-11-2016, 09:01 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,222
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#19

[Image: 15xmn39.png]

[Image: 3449xlj.png]
03-01-2017, 02:30 AM
Reply
ЈорданПетровски Online
ЈорданПетровски-ЦРНИ
*****

Posts: 15,222
Joined: Mar 2010
Reputation: 36
#20

(04-11-2016, 11:07 PM)ЈорданПетровски Wrote:
Quote:[Image: header_text.png]

Падането на режима на Бранко Цървенковски и ролята на МПО

Македония е напълно неподготвена за разпадането на титовата Югославия и предполагаемата промяна на системата, всъщност властта е продължение на старите болшевички и недемократични структури. Още от първия ден става ясно, че правителството на Клюсев, а след това и правителството на Бранко Цървенковски не могат да се отделят от старата югославска номенклатура от Белград, в характера на Слободан Милошевич, а въплътена в Скопие чрез позициите на президента Киро Глигоров и премиера Бранко Цървенковски. Американската общественост и особено македонската патриотическа организация /МПО/, ръководена тогава от Иван Лебамоф със загриженост следваще нататъшното нарушаване на правата на малцинствените общности в страната и предприемането сериозни репресивни мерки срещу всички онези, които са се определяи като македонски българи или михайловисти. На заседанията на ЦК на МПО се вдига глас срещу репресиите в Македония, а най гласовития между тях е фармацевт Георги Младенов от МПО в Торонто - Канада. Заради мир в къщата и за поддържането на някакви връзки с отдавна изгубената родина, МПО направи заключение за действие в Македония. Това беше координирано и с определени структури на властта във Вашингтон, отговарящи за Югоизточна Европа.
Заради тази цел в Америка и Канада бе поканена по голяма група граждани на Македония и България, сред които и главният прокурор на България Иван Татарчев и президентът на Апелативния съд на България Иван Григоров. Заключено е да се създаде оперативно - разузнавателна група, която ще има за задача да се свърже с македонските власти, с възможност за "приятелско" проникване в редиците на тогава, а дявол да го вземе и сега, недопирливата и монолитна служба за държавна сигурност. За изпълнението на задачата са натоварени братя на президента на МПО, Георги /Джордж/ Лебамоф от Форт Уейн, Индиана и Владимир Перев от Скопие. Георги Лебамоф беше стар разузнавател с разузнавателна кариера в Европа, в Австрия и Швейцария и личен приятел и сътрудник на основателя на ОСС полковник Донован, а Владимир Перев е личен избор на братята Лебамови, изцяло подкрепен от Иван Татарчев. Имаше и трети, резервен член от Македония също голям приятел на Лебамови.
Две години работа не шавна от "мъртва точка", за след посещението на Владимир Перев на Държавния департамент във Вашингтон, за мен на неутвърдена дата, за същия по връщането в Скопие да бъде разпитван от разузнавателните служби в Македония. Опитът за убийството на президента К.Глигоров и неяснотите около това само ускориха процеса.
Инструкциите на Владимир Перев, дадени във Вашингтон бяха кратки и ясни:
1. контакт на всяка цена и неясен споразумение за сътрудничество и
2. всякакъв начин да се повлияе, Цървенковски да напусне властта.
Втората задача беше нещо като тайно предложение на МПО за действие в Македония.
Задържането на Владимир Перев през януари 1996 г. беше пълен успех на МПО. След дадените инструкции, контактите са се образували сравнително бързо и с успешен край. Агентите на Държавна сигурност Георги Видов и Душко Климовски, отговарящи за работа по "българската линия" поискаха среща с някой от МПО, за споразумение за сътрудничество. След кратко напрежение, около безопасността на мястото на среща, определено е тя да се проведе в Цюрих, Швейцария в хотел с великолепно име "Шератон Атлантис", ама забатален в някакъв провинциален край на града. Това беше предложение на Георги Лебамоф и това бе прието.
Всяка страна си организира собствена охрана и видео запис.
Договор, че Македония трябва да пътува към демократично общество е нещо, което първо е валоризирано, трябва нещата да тръгнат по обикновен път. Заедно с Г.Видов и Д.Климовски и Г.Лебамоф и В.Перев се върнаха в Скопие, където в една кръчма в Гьорче Петров /Жостов/ са били на среща с директора на Държавна сигурност Добри Величковски. По този повод Г.Лебамоф като подарък от Добри Величковски получил прекрасно вратовръзка, но и една легитимация и значка от Службата за държавна сигурност, нормално, само като сувенир с номер от нулева серия.
След завръщането си в Америка, Георги Лебамоф, пред членовете на ръководството на МПО даде кратък доклад и резюме за контакта, всичко това с оптимистичен тон за бърза промяна на отношението към македонските българи, но и за реалните очаквания след падането на Б. Цървенковски.
Особено бе високо оценена ролята на В. Перев в създаването на контакти и организираната сигурност и взимането на видео материала в Цюрих, с насоки тази дейност да бъде удължена, с оглед на факта, че той е единственият наш доверен човек там, нещо като "единственият местен и едновременно операционен агент". Своите знания и контакти Георги Лебамоф сподели с задлъжнелите за това американски структури. Следващата година, на конгреса на МПО, в присъствието на няколко души от американската официална политика, В. Перев даде подробни обяснения. Решено е да се продължи с дейностите, и силите да се насочат към това ВМРО-ДПМНЕ да дойде на власт, а същевременно да се предотвратят разгласените контакти на Красимир Каракачанов от софийското ВМРО СМД с Бранко Цървенковски - контакти с неясни мотиви, но с цел да се зае македонското политически пространство. Това можеше да окаже като край на влиянието на МПО на македонската политическа сцена. МПО се страхуваше, че в това биха могли да бъдат включени и някои болшевички служби от бившия Източен блок, тук се мисли предимно на руските служби.
В Америка разполагаме с пълна видео, снимки и аудио документация за срещите, такава има и в службите за сигурност в Македония. Това означава, че отношенията трябва да бъдат честни и демократични. Ви изпращам част от фотографиите от срещата в Скопие. Ако се окаже необходимо, в нашия архив има и други документи и снимки от работата на оперативно разузнавателната двойка Лебамоф-Перев, работата в цяла Америка, Северна и Южна, както и други снимки от тяхната дейност в Европа. На първата снимка се вижда Г.Лебамоф, Добри Величковски и Владимир Перев в момента на тяхното познанство. На втората се вижда как Добри Величковски му предава подаръците на Г. Лебамоф, на третата се вижда как операционната агент Душко Климовски разговаря с Г.Лебамов и Д. Величковски, а последната е най-важна. На тази снимка се вижда как /от ляво на дясно / седят Георги Видов от Държавната сигурност, Владимир Перев, Живко Георгиевски, ръководител на 2. управление на Държавна сигурност, Георги Лебамоф и бизнесмена от Кавадарци Кире Шошев, в някакво кафене.
В разузнаването нещата никога не са такива, каквото изглеждат. Срещите и споразуменията за това, че нещата в Македония трябва да се променят бяха през май и юни 1995 г., и се реши през август и септември, на конвенцията на МПО във Вашингтон, от Македония да бъдат поканени, В.Перев и В.Милчин. Същевременно В.Милчин е и говорител на сесията, а получи и високо отличие от МПО за демократични ангажименти. Ударът вървеше двупосочно - да падне СДСМ, но най-важните личности и приятели на Цървенковски да останат на поста заради своите проевропейски, проамерикански и изобщо демократични убеждения.
Тандема Г.Лебамов и В.Перев страхотно завършиха оперативната работа, но не се представиха убедително в оценката на ситуацията за усилията ВМРО-ДПМНЕ да дойде на власт. Ние надценихме възможностите на тандема Л. Георгиевски - Д. Димовска и техните реалистични възможности да направят някакви промени в системата. От Държавната сигурност бяха променени Живко Георгиевски, Георги Видов и Душко Климовски и бяха изпратени на някакви незначителни и унизителни функции. Доста Димовска, в качеството си на министър, никога за този акт не даде на Г. Лебамоф някакво разумно обяснение. Но затова пък, бизнесменът Кире Шошев получи висок пост в Министерството на отбраната, за което Д. Димовска също не искаше да даде обяснение.
Доказателство за това че, "пътят към ада е построен с добри намерения" е действието на МПО за която не се пестяха ресурси. Изглежда обаче, че стария Георги Младенов от Торонто бил прав, когато казваше, че "с вардарци не трябва да се преговаря за нищо, те боледуват от сръбски болести, за която няма лекарство".
Днес останахме малцина здрави и със спомени за миналото. Никой от нас /всички сме към деветдесетте години или повече/ няма да седне и да напише нещо за тези времена и състояния. Единствено остана Владимир Перев, но той е длъжен със закона за мълчание ... оператива, явки, места за срещи, беше в ръцете му да предаде някого, но нито един наш човек, в Македония, България и Гърция /Егейския част/ не "падна".
Чудя се дали изобщо бяха необходими всички тези неща, на режима на СДСМ. Толкова насилие към македонските българи, специално след множеството и брутални арести и обвинения след опита за убийството на президента К.Глигоров ... повече от сигурно е, че режимът ще падне и самия, но не можем всички да си седим у дома и чакаме божията милост...
Забележка: Дълго живея в Америка и затова извинете на моя литературен български език.
С уважение,
Крис К.
Финикс, Аризона, САЩ

СНИМКА 01
[Image: mpo_01.jpg]
Da_ne_si_lud Da_ne_si_lud Da_ne_si_lud Da_ne_si_lud Da_ne_si_lud[Image: 6zn8ya.jpg]
03-01-2017, 02:32 AM
Reply