Добредојдовте
  • Users with e-mails at mail ·ru, aol ·com and gmx ·com to contact admins for registration.
  • Новорегистрираните членови повратниот одговор од форумот за активирање на сметката нека го побараат и во Junk на нивните пошти.
  • Сите регистрирани членови кои неучествуваат во дискусиите три месеци автоматски им се брише регистрацијата

 

Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ДАЛИ ЕКОНОМСКАТА ПОЛИТИКА ВО МАКЕДОНИЈА Е ДОБРА?
Author Message
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#1

Дали економската политика во Македонија е добра? Еден интересен текст во хрвтскиот портал Индекс. Има и дел кој се однесува за економската политика во Македонија:

... Propagiraju se "konkurentnost" i "bolja poduzetnička klima", što znači samo kresanje radničkih prava, ekoloških regulacija i sl. Pogledajmo primjer Makedonije, koja je sve to provela, koja je po jednom recentnom istraživanju na ljestvici konkurentnosti prva među 144 zemlje u kategoriji najniže ukupne porezne stope za privatne tvrtke. I što imamo u Makedoniji? Imamo 30 posto nezaposlenih i užasno male plaće. Imaju stranih ulaganja, ali uglavnom na način da ti ulagači dođu, pokupe poticaje, odu iz zemlje i ostave za sobom još veći kaos. Ono što kod nas zagovaraju Hrvatska udruga poslodavaca i slični, koje mi zovemo tržišni talibani, sve se to u Makedoniji već napravilo. I ništa se nije postiglo, osim velikog siromaštva i još veće nejednakosti nego u Hrvatskoj...

http://www.index.hr/vijesti/clanak/osnov...87489.aspx
05-12-2014, 09:41 AM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#2

Македонија со сегашната економска политика ја намали невработеноста на 28%. Ни платите не беа поголеми кога имавме невработеност од 38%. Ајде дајте ми имиња на странски фирми кои ги собрале стимулациите и си заминале оставајќи хаос зад себе. Платите во странските фирми исто така се поголеми отколку во соодветни кај што газди се Македонци.
Се согласувам дека тестот во хрватскиот портал е интересен. Сите приказни на барон Миханузен биле интересни за слушање. Лагите се поинтересни од вистината.
08-12-2014, 10:00 PM
Reply
hristo Offline
Super Moderator
******

Posts: 2,955
Joined: Dec 2009
Reputation: 33
#3

(08-12-2014, 10:00 PM)трендафил Wrote: Македонија со сегашната економска политика ја намали невработеноста на 28%. Ни платите не беа поголеми кога имавме невработеност од 38%. Ајде дајте ми имиња на странски фирми кои ги собрале стимулациите и си заминале оставајќи хаос зад себе. Платите во странските фирми исто така се поголеми отколку во соодветни кај што газди се Македонци.
Се согласувам дека тестот во хрватскиот портал е интересен. Сите приказни на барон Миханузен биле интересни за слушање. Лагите се поинтересни од вистината.

Трендафиле, ти веднаш во одбрана на актуелната власт Icon_razz . Текстот е повеќе посветен на оценување на вредностите на економскиот концепт во поранешните комунистички земји и денешниот присатен неолиберален концепт со сите бенефити и консеквенци.

10-12-2014, 03:09 PM
Reply
трендафил Offline
Member
***

Posts: 166
Joined: Jan 2010
Reputation: 3
#4

(10-12-2014, 03:09 PM)hristo Wrote:
(08-12-2014, 10:00 PM)трендафил Wrote: Македонија со сегашната економска политика ја намали невработеноста на 28%. Ни платите не беа поголеми кога имавме невработеност од 38%. Ајде дајте ми имиња на странски фирми кои ги собрале стимулациите и си заминале оставајќи хаос зад себе. Платите во странските фирми исто така се поголеми отколку во соодветни кај што газди се Македонци.
Се согласувам дека тестот во хрватскиот портал е интересен. Сите приказни на барон Миханузен биле интересни за слушање. Лагите се поинтересни од вистината.

Трендафиле, ти веднаш во одбрана на актуелната власт Icon_razz . Текстот е повеќе посветен на оценување на вредностите на економскиот концепт во поранешните комунистички земји и денешниот присатен неолиберален концепт со сите бенефити и консеквенци.
Не ја бранам власта туку мојата држава, Македонија. Не знам дали хрватскиот портал невистините ги има изнесено од незнаење или е платен за тоа. Од Сорос на пример. Но тоа воопшто не е важно. Изнесени се лаги. Пак ќе прашам која е таа фирма што дошла, ги собрала субвенциите и си заминала оставајќи хаос зад себе. Патем Хрватска за разлика од Македонија е во рецесија. Колку што знам имаат шанси во оваа година да забележат мал пораст, но за најмалку дваесетина пати помал од македонскиот.
Иначе се согласувам дека текстот на порталот е интересен. Но не и дека има врска со вистината.
П.С.: Оставам можност дека грешам. На форуми и учествувам за да го судрам моето мислење со мислењето на други. Се согласувам со хрватскиот портал дека платите во Македонија се мали. Но мислам дека тоа е повеќе „заслуга“ на домашните отколку на странските инвеститори.

15-12-2014, 03:33 PM
Reply